Maandag 5 Juni 1899. No. 48BI. 48e Jaargang. Buitenland. Stadsnieuws. JUDAS. PHOENIX-BROUWERIJ MEURSING Co. AMERSFOORT Uitgave: A. H. VAN CL E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- 011 Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post /'1.15, Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 10. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dins dag, den (5. Juni aanstaand'', des namiddags te 17, ure. Amersfoort, den 2 Juni 1S99. Dc Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Reuter seinde Zaterdag uit Parijs Hel Hof van Cassatie heeft besloten tot de revisie van het proces-Dreyfus, rnet ver wijzing van Dreyfus naar den Krijgsraad te Renncs. Deze Krijgsraad zal de volgende vraag tc overwegen hebben «Heeft Dreyfus in 1801 zich schuldig ge maakt aan machinaties of het onderhouden van betrekkingen met een vreemde mogend heid, om deze te bewegen een oorlog te beginnen tegen Frankrijk of haar de mid delen daartoe te verschaffen De heer Dupuy heelt de Ministers van Justi tie Oorlog, Marine en Koloniën opgeroepen tot het houden eener bijeenkomst ten einde ?.en bespreking te houden over de maatregelen, welke genomen moeten worden met het oog op de terugkomst van Dreyfus. Besloten werd, den kruiser «Sfax", thans liggende te Fori-de-France (op Martinique in West-Indië, onmiddellijk naar 'net Duivels eiland te zenden, oin Dreyfus af te halen en hem naar Brest te brengen, waar hij te gen 26. dezer zal aankomen. Hij zal dadelijk ter beschikking der militaire autoriteiten worden gesteld en overgebracht worden naar de militaire gevangenis te Rennes. Zola is le Parijs teruggekeerd. Hij schreef een brief aan den procureur-generaal^ deze mededeelende, dal hij hem het vonnis van het Ilof van Versailles te zijnen huize kon doen beteekenen. Feuilleton. 4-) Nu goed gedineerd te hebben, zette Tanks zich dienzelfden avond in de gelagkamer van „Dc Hongerige Man" dicht bij hel vuur en slaurde pijnzend in do vlammen. Er bevonden zich op dat oogenblik geen andere gasten in het vertrek hij zat midden in het licht van het vuur en de lamp; achter hem was het half donker. Het was koud buiten, venijnig koud, alsof de winter een proefje van Kerstmis wilde geven. De regen sloeg tegen de vier groote vensters, die nu en dan door een rukwind heen en weer werden geschud. In de gelagkamer echter was het lekker warm en gezellig. Tanks zat roerloos, met een kop koffie naast zich op een tafeltje. Hij scheen zijn koffie vergeten te hebben diepe rimpels waren op zijn voorhoofd. Een verstandig, slim gezicht heeft Tanks. Glad geschoren, scherpe trekken, donker haar, aan de slapen een weinig grijs, kort gekniptdoordrin gende blik, blauwgrijze oogen, dunne lippen, trek van vatsbeslotenhoid om den mond. Tanks is nog betrekkelijk jong, pas dertig jaar, maar oud in ervaring. Een slanke, lenige gestalte, goed gekleed in een grijs laken pak, smalle maar ge spierde handen, aan den pink der linkerhand een zegelring, goed gevormde voelen in nette laar zen, op en toj) een gentleman. Ja, de Londeusche detective Tanks was ontegenzeglijk een gentleman dat zag men aan zijn geheele voorkomen. Na geruimen tijd in diep gepeins verzonken te zijn geweest, zuchtte Tanks diep. Hij wendde den blik van het vuur af en keek naar het pil lendoosje in zijn linkerhand. Toen zei hij halfluid Ja, dat is de eenige sleutel, dien ik ge bruiken kan. De apotheker is zoo vriendelijk Ds. W. J. Meiners, predikant te Eibergen, heeft het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente hier aangenomen. Zoo is dan eindelijk vervuld de vacature, in Juni 98 ontstaan door het vertrek van ds. G. Mansvelt naar Scheveningen en voort geduurd hebbend door het bedanken dei- zes inmiddels beroepen predikanten. Vergadering van. den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 0 Juni 1899, des middag? half twee. Ponten van behandeling 1. Voorstel tot bereidverklaring tot het ver- 1 leenen van een subsidie voor de verkrijging van een grootere doorvaartwijdte aan de Eembrug. 2. Ontwerp-request aan Hare Majesteit de Koningin tot verwijdering van eenige on- j diepten in de Zuiderzee voor rekening van i het Rijk. I 3. Missive van Gedeputeerde Staten van I Utrecht inzake de Verordeningen op de jaacs- marktgelden met Concept-verordeningen op de heffing en invordering dier gelden. j 4. Voorstel tot onttrekking van eenige ter- reinen aan den openbaren dienst on open- j bare verpachting tijdens de jaarmarkt. I 5. Rapport der commissie in zake oube- 1 woonbaar verklaring van eenige woningen. 6. Request van mej. F. Wijbrandi om eer vol ontslag ais onderwijzeres aan de school le soort voor meisjes, met advies van Bur gemeester en Wethouders. 7. Advies in zake de pensioen-aanvrage van den heer J. C. F. Prikken, leeraar aan de inrichtingen voor Middelbaar ouderwijs. 8. Voorstel tot het aangaan eener obliga tie-leening. 9. Ontwerp-verordeningen op de heffing en invordering van weekmarktgelden. 10. Ontwerp-besluit tot af-en overschrijving van posten op de Gemeente-begrooting, dienst 1898. Naast bet bekende voorstel van Burge meester en Wethouders om op het terrein van «Volkshuisvesting" zinkputten te maken, is thans door vijf Ra .dsleden een voorstel ingediend om dat terrein te rioleeren en aan te sluiten aan hel bestaand riool. Onze stadgenooten de heeren E. R. Bij- Ieveld, B. W. A. Koopman, J. M. van der Heijde en G. van der Zoo de Jong, cadetten- sergeant aan de Kon. Militaire Academie te Breda, hebben rnet gunstig gevolg afgelegd het overgangsexamen voor het hoogste studiejaar aan die inrichting. Aan onzen vroegeren stadgenoot mr. S. J. A. van Walchren is, op zijn daartoe ge daan verzoek, bij Kon. besluit met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als presi dent der Arrondissements-rechtbank te Haar lem, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen dien sten. Aan onzen vroegeren stadgenoot den le luitenant der infanterie J. C. A. BosSulpke, van dp Normaal-Schietschool, is op zijn ver zoek voor den tijd een jaar non-activiteit verleend, buiten bezwaar van 's Rijks schat kist. Hij zal optreden als Directeur der «Neder- landseh-West Indische Exploratie en Mijn- bouw-maatschappij" te Amsterdam. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Heeren oud-officieren van het regiment grenadiers en jagers kunnen zich voor den feestmaaltijd op 7 Juli a. s., Ier herdenking van het 70-jarig bestaan der bataljons, aan melden tot en met 7 Juni a. s. bij den ka pitein-adjudant Nierstrasz. De van het 5e regiment infanterie bij bet regiment grenadiers en jagers overgeplaatste le luitenant H. C. J. ter Beek, is ingedeeld bij een der grenadier-bataljons. Na de, in ons vorig nummer reeds ver melde, plechtige uitreiking van de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst aan stafmuzikant L. J. Krook, van het 5e regiment infanterie, werd hem, bij monde van den heer G. K. G. van Aaken, namens het muziekkorps als blijk van sympathie en ter herinnering aan den indrukwekkender) dag, aangeboden een zeer fraaie pendule met kandelabres. Getroffen door dit blijk van waardeering en kameraadschap dankte de jubilaris in enkele welgekozen woorden, waarna in gezellig samenzijn een passend slot werd gemaakt aan de plechtigheid. Luitenant E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmonhuizen, die ge detacheerd is gewèest bij de Rijschool, is thans ingedeeld bij het depot-eskadron van het le regiment huzaren hier. Luitenant J. R. de Joncheere, van het 2e regiment huzaren te Roermond, is gedu rende twee jaar gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort. Het wasschen der lijfgoederen van de on gehuwde minderen millitairen in dit garni zoen wordt, in afwachting van nadere goed keuring, met ingang van 1 October opge dragen aan den heer B. W. Speelberg, hier, die daarvoor aan de Eem, naast de bestaande een nieuwe stoom-wasch inrichting zal doen bouwen. Tengevolge hiervan zullen de waschbazen in dit garnizoen op dien datum worden opgeheven. H. geweest, zijn naam op het doosje te doen drukken Als ik duB naar dien apotheker ga, zal die mij vertellen hoe de overledene heet. Dan doe ik onderzoek naar zijn levenswijze, naar de omstan digheden, en dan dan ontdek ik misschien, dat ik ongelijk heb en die dorpelingen gelijk heb ben. Het kan zelfmoord geweest zijn. Zij konden niet goed een andere verklaring afleggen en töch vind ik het vreemd. Waarom zou hij zichzelf met morphine vergeven, terwijl hij het even goed had kunnen doen met deze pillen Door morphine heeft men een zachter dood dat is waar, maar vreemd blijft het toch. Hij verviel weer in zijn vorig gepeins, liet het pillendoosje weer in zijn zak glijden en begon langzaam zijn koffie uit te drinken. Sterke koffie maakt, dat ean mensch helderder den ken kan. Na eenige seconden zette hij den kop weer neer, stak de handen in zijn zakken, strekte zijn boenen uit en begon weer hardop te denken, hetgeen steeds zijn gewoonte w;. indien hij zich alleen bevond. Het detective-vak is een mooi vak, een interessant vak, een vak vol afwisseling, maar de alledaagsche moorden zijn op den duur ver velend. Deze moord is geen alledaagsche moord. De jury zei neen, en ik zegja. Wie zou ge lijk hebben Ik blijf bij mijn openie. Waarom zou een man zich naar dit verlaten nest be geven om er te sterven? Waarom zou hij eerst de moeite nemen om aan Molly te vertellen, dat hy van plan is een 'week le blijven, indien hij zich heeft voorgenomen, zich te vergeven? Neen, ik kan en wil niet aannemen dat hier zelfmoord gepleegd is I Carr beweerde, dat hij waarschijnlijk juist een afgepaste dosis morphine Lad meegebracht. I)at is onzin. Menschen, die een eind aan hun leven willen maken, geven zich in den regel niet zooveel moeite. Mijn overtuiging is, dat hij, zonder het zelf to weten of te willen, vergif ingekregen heeft. Maar waarin bevond zich dat vergif? Dear hij geen antwoord kon geven op die vraag, nam hij zijn kin tusschen duim en wijs vinger en staarde weer in het vuur. De Jarlchester moord hield hem onophoudelijk bezig hij kon aan niets anders denken, maar juist daarom b"gon zij hem hoe langer zoo meer belang in te boezemen. Hij besloot het raadsel op te lossen al moest hij zijn leven lang er naar zoeken. Plotseling werd hij in zijn overpeinzingen ge stoord door het open gaan der deur. Het hoofd omwendend, zag hij dat zij gesloten werd door een lang jong mensch, dat onmiddellijk daarop zich naar het vuur wendde. Daar dit het warmste verrtrek in het huis is, zeide de nieuw aangekomene, ben ik zoo vrij, mij hier neer tezetten en u een uurtje gezel schap te houden. Zeer aangenaam, prevelde Tanks, zijn stoel op zijde schuivend om den vreemdeling in de gelegenheid te stellen, zich te warmen. Die beweging van Tanks was oorzaak, dat beider gelaat thans door de lamp werd beschenen, en de detective riep verwonderd Roger Jij hier Tanks l riep de andere en drukte de uit gestrekte hand in de zijne. Tanks, mijn oude schoolkameraad Hoe toevallig, dat we elkaar hier ontmoeten Tien jaar geleden hebben we elkaar voor het laatst gezien, hernam Axton, weer plaats nemend. Tien jaar; wat een tijd, Octaviusl En 't is alsof het pas gisteren was, zeide Octavius glimlachend. Vreemd, dat ik den kleinen Axton hier te Jarlchester moet ontmoeten. Wat kom je hier eigenlijk doen Niets antwoordde Roger, je moet weten, dat ik dichter ben en nu en dan een voetreis maak om nieuwe ideëen op te doen. Dichter? Ja, ja, nu herinner ik mij je op stellen over Shelley en Keats op school. Je wilt dus hun voetstappen drukken, Roger? „Het kind is de vader van d«n man," Slaat dat niet in den Bijbel Ik geloof, dat Wordsworth iets dergelijks zeide, antwoordde Axton droog. Ja, ik ben dich ter. En jij Ik ben het proza zelf. Jij bestudeert de natuur, ik den mensch. Je bent dus^jroza-Bchrijver? Neen. Schoolmeester? Nog erger Zeg, Tanks.zeide Axton, plotseling een eind op zij schuivend als door een opwellende §edachte verschrikt, je bent toch niet hier als etective om die zaak, dien zelfmoord te onder zoeken Ik moet zeggen, dat je verbazend goed ra den kuntzeide Tanks lachend. Hoe kom je op dat denkbeeld? Axton bracht zijn hand aan zijn blonden kne vel, die nauwelijks de bevende bovenlip be dekte, en lachte; maar niet van harte. Het toeval, zeide hij eindelijk. De dochter van den waard vertelde mij, dat eenLondensch heer, Tanks genaamd, zich hier bevond om on derzoek te doen naar de oorzaak van den dood van een gast, diezich vergeven moet heb ben, en de klank van den naam en jou onver wachte tegenwoordigheid hier deden mij ver moeden, dat. Dat ik die detective was, eindigde Tanks een scherpen blik werpend op het bleeke, door zorgen uitgeteerde gelaat van zijn vroegeren schoolmakker. En ie hebt goed geraden ik ben OctaviuB Tanks, detective van Scotland Yard, vroeger Octavius Rixton, van beroep nietsdoener. Je schijnt niet erg verrukt over mijn betrek- i king als Bpeurhond der wet. j Ik.ik. och, zekerwaarom zou een detective niet evengoed een fatsoenlijk man zijn als een ander? Maar Maar het- publiek houdt niet van hem, daarin h^b je gelijk, zeide Tanks zonder zich in het minst beleedigd te toonen. Maar belache lijk is die tegenzin; de menschen, die bang zijn voor een detective moeten, dunkt mij, een kwaad geweten hebben. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1