Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. van die kogels verzocht om ze óok eens te beproeven op de inlanders Ih onzen Indi- senen. Archipel. Engeland echter gaf ze niet. Daarop bestelden wij bij een Duitsch huis te Tubingen dum-dura-kogels, en toen van die kogels die een zoo slechten naam hebben, omdat zij (le vreeselijkste verwoestingen in het lichaam van den getroffene aanrichten. AMus verhaalde de heer Stead. Men verzekert ons, dat dit fraaie verhaal pure phantasie is. De kogels, die ons In disch leger gebruikt, zijn volmaakt dezelfde als die welke in Nederland worden gebruikt, en bet Departement van Koloniën heeft er zelfs nooit aan gedacht, dum-dum-kogels te bestellen. De leverancier van het Departe ment van Koloniën is Gebr. Roth, te Wee- nen en Presburg, en een Tubingsche firma is daar geheel onbekend. Met het ellect der gewone kogels zijn wij in Indië volkomen tevreden. Bij de samenstelling van haar verslag naai aanleiding van de nieuwe overwegingen in de afdeelingcn van het wetsontwerp houdende wet telijke bepalingen tot regeling van den Leer plicht. heeft de Commissie van Rapporteurs in aanmerking genomen, dat dit tweeae onderzoek heeft plaats gehad ter behandeling van de nieuwe bepalingen die, ten gevolge van de omwerking van de oorspronkelijke voordracht in het gewij zigd wetsontwerp zijn opgenomen. Zij constateert dat men vrij algemeen inge nomen was met den betoogtrant der Memorie van antwoord en dat de tegenstanders van den Leerplicht de tegemoet komende houding des Ministers waardeerden, even als den aangena- men toon waarop hij de aangevoerde bezwaren bespreekt. Ook erkenden zij, dat in het wets ontwerp verschillende niet onbelangrijke tech nische verbeteringen zijn aangebracht. Intusschen werd aan de erkenning, dat ver schillende verbeteringen in het wetsontwerp waren gebracht, door velen de opmerking toe- tevoegd, dat het zeer groot aantal wijzigingen ewijst hoeveel aan de voorbereiding van liet oorspronkelijk wetsontwerp heeft ontbroken. Wie leden verklaarden, dat hun primitieve bezwaren tegen het wetsontwerp met waren opgeheven. Het gewijzigd wetsontwerp tast in nog meerdere mate dan het oorspronkelijke het recht der ouders aan, in zoover thans voorge steld wordt de kinderen ook tot het ontvangen van herhalingsonderwijs te Iwingen. Met dit voorstel stemt weinig overeen de vroegere bewering des Ministers, dat liet wets ontwerp niet verder zou gaan dan den ouders te verbieden de opvoeding hunner kinderen te verwaarloozen door hun zelfs het meest nood zakelijk onderwijs te onthouden. (Jok meende men dat het wetsontwerp het doel verre voorbijstreeft, wanneer dit doel ia, zooals de Regeering zegt, aan de ouders voor te schrijven hun kinderen eeuig onderwijs te doen geven. Nevens invoering van Leerplicht aan de Ge meentebesturen de verplichting op te leggen tot liet verstrekken van herhalingsonderwijs, achtte men in eik geval onnoodig. Leerplicht maakt, naar men meende, het herhulings-onder- wijs en dit laatste maakt den Leerplicht onnoo dig. Hiertegen werd aangevoerd, dat het wetsont werp ook na de daarin gebrachte wijzigingen, enkel het doel heeftverwaarloozing van de op voeding der kinderen door hun ouders tegen te gaan, Het gewijzigd wetsontwerp wil dit doel alleen op (enigszins andere wijze bereiken dan het oorspronkelijk wetsontwerp. Door het gewijzigd wetsontwerp is de a'an het schooltoezicht met betrekking tot de zorg voor naleving dor wet opgedragen taak aanmer kelijk verlicht. Die zorg is daarbij voor een goed dee! aan de onderwijzers overgedragen en hiertegen bestond hij vele voorstanders van '.et bijzonder onderwijs bedenking ook omdat de bijzondere onderwijzers daardoor worden behan deld als ambtenaren van den Staat. Hiertegen werd aangevoerd, dat de admini stratieve werkzaamheden, die den bijzonderen onderwijzers zullen worden opgelegd, niet van groote bettekenis zijn. Verscheidene leden waren van meening, dat de inle idingen rit.- Ministers ter zake van het re latief schoolverzuim en van de financiecle ge volgen van de voorgestelde regeling niet vol doende kunnen worden geacht. En wat de financieele gevolgen der aanne ming van la t wetsontwerp betreft, men achtte de onderstelling des Ministers, alsof 15 000 leer lingen. die thans geen Lager onderwijs genieten, onder de werking der nieuwe wet wel school zouden gaan. geheel uit de lucht gegrepen, ter wijl men ook geenerlei waarde hechtte aan de schat t ine van de uit de wet voortvloeiende ver meerdering van uitgaven voor Rijkstoezicht en gelegenheid tut le'ding van onderwijzer» op een bedrag vin f 100000. Men betreurde, dat ter zake van de financieele gevolgen der voorge stelde regeling geen deugdelijker ramingen zijn verstrekt. Hiertegen werd betoogd, dat het onmogelijk is te dezer zake andere dan zeer globale ramin gen te geven. Bovendien meende men, dat de vermeerdering van de uitgaven voor bet Imager onderwij-, die de aanneming van het wetsont werp met zich zal brengen, in elk geval niet van zoodanige betcckenis zal zijn, dat daarin overwegend bezwaar kan zijn gelegen. De be oogde verbetering van het volksonderwijs werd van zoo groot belang geacht, dat men zich de daarvoor noodige uitgaven behoort te getroosten. Vérder bevat het verslag vele opmerkingen van „sommige" en „enkele" leden, benevens verschillende beschouwingen over de afzonder lijke artikelen van het wetsontwerp, waarvan wij alken nog vermelden, dat zeer vele leden zich met liet voorstel tot invoering van ver plicht herhalingsonderwijs niet konden vereeni gen. Zij betwisten de opportuniteit vanhet voor stel, terwijl ook onder de voorstander» van het herhalingsonderwijs er waren die meenden dut, voordat invoering van Leerplicht voor dat on derwijs wordt besloten, afgewacht dient te wor den dat het geven daarvan meer in de zeden is doorgedrongen en nader is overwogen op welke wijze en op welke uren dat onderwijs het best gegeven kan werden. In de tweede plaats werd door vele leden te gen de verplichting tot deelneming aan het her- halings-pnaerwijs bedenking geopperd wegens het gevaar dat 'het zaraen naar school gaan van jongens en meisjes van 13 tot 15 jaren in de avonduren uit een oogpunt van zedelijk heid zal opleveren. Ten derde werd gewezen op de bezwaren die de opdracht tot het geven van herhaliugs-onder- wijs aau het onderwijzend personeel der open bare en der bijzondere scholen met zich brengt en voorts bezwaren van finanoieelen aard geopperd. Daarentegen konder vele andere leden zich met het voorstel der Regeering wel vereenigen, waarbij de meening werd uitgesproken, dat aan vele bezwaren kan worden tegemoet gekomen I door het herhalingsonderwijs over dag te ge ven. Bij het verslag is een nota gevoegd van den heer Van Alphen, waarbij de bezwaren tegen het voorgesteld herhalingsonderwijs op verschil lende gronden worden uiteengezet. Aan 's Rijks Munt te Utrecht zijn in 1898 vervaardigd en afgeleverd: voor Nederland éen millioen kwartjes, anderhalf tnillioen dubbeltjes, anderhalf millioen 21 2 cent-stuk ken: vijf millioen halve centen; voor Indië drie millioen kwartjes, twee en een half millioen dubbeltjes, zeven en een half mil lioen 2' 2 cent-stukken en 30 millioen cen ten. Voor rekening van particulieren werden 168 771 gouden tientjes geslagen. Het totaal aangemunte geld heeft een nominale waarde van f3143 710. Het monument, dat te Buren wordt opge richt ter herinnering aan het voormalig kasteel, nadert zijn voltooiing. Zaterdag 8 Juli zal het met een toepasselijke rede ont huld worden door den heer J. A. HeulTAzn. Deze dag leent er zich eigenaardig voor, wijl den 8en Juli 1551 op het kasteel te Buren het huwelijk werd voltrokken tusschen Anna van Buren en Prins Willem van Oranje, den Zwijger. Vele autoriteiten worden uitgenoodigd, en de inwoners zullen doe* het uitsteken der vlag van hun belangstelling in het gedenk waardig feit doen blijken. In de «Apeldoorn-che C.'' wordt door den heer J. Wilbrink Wzn., Directeur van het «Hoogeland", het plan ontwikkeld om een toevluchtsoord in het leven te roepen voor de ontslagen gevangenen van Veen huizen. Daar zou een oppervlakte van 2000 H. A. goede, doch woeste gronden moeten gekocht worden, waar, in 100 daar te bouwen toe- vluchten, te zamen 1500 mannen zouden kunnen geborgen worden. Het Rijk zou de instelling moeten subsidreeren: Gemeenten en Armbesturen of Diaconieën, waarvan de verpleegden kwamen, zouden ook het hunne in de kosten moeten bijdragen; familieleden zouden zoo mogelijk moeten steunen, en de inrichting zou wijders voor liefdegaven kun nen worden aanbevolen. Het plan wordt in het genoemde blad verder in bijzonderheden ontwikkeld. In een naschrift wordt gezegd, dat ook de heeren mr. J. P. A. graaf Van Limburg Sti- runi te Oosterbeek, H. J. Koper, te Mees bij Nijmegen, en H. A. J. Leembrugge, te Brummen, met het denkbeeld homogeen zijn, den Directeur van het Hoogland" in deze willen steunen en tevens berichten van in stemming en medewerking willen in ontvangst nemen. Uit het eerste jaarverslag van den »Alge- meenen Nederlandschen Geheelonthouders- bond" blijkt, dat de Bond, die hij zijn op- rchting 43 algemeene leden en 7 afdeelin- geu met 243 leden telde, op het eind des vorigen jaars 50 algemeen? lcdon en 14 al- deelingen met 783 ledun had. Naar aanleiding van de vele spoorwegon gelukken die i.i den laatsten tijd hebben plaats gehad, is door de directie der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen ter kennis van het stations- en tramperso neel gebracht, dat de verschillende instruction en veiligheidsbepalingen minder nauwkeurig nageleefd worden en rnet nadruk er op ge wezen, dat een opvolging dier voorschriften oen gebiedende eisch is. Dinsdag diende voor de Rechtbank te Breda een eisch van een inwoner van Bcr- gen-op-Zoom tegen een Verzokeringinaat- sehanpij tegen inbraak. Daarna werd door de Rechtbank aan don advocaat der tegen partij een tegen-enquête toegestaan en deze bepaald op 30 Januari 1900. Op die manier heeft men wel wil van zijn verzekering. Een reisje tegen wil en dank maakten Maandag twee jongens uit Groningen. Omdat ze Zondagavond wegens het lute uur niet in de ouderlijke woningen durfden komen, gingen ze slapen in een ledigen kolenwagen. Ze werden eerst wakker toen de goederen trein uit Groningen Maandagmiddag om streeks 2 uur te Deventer arriveerde. Toen ze uit den wagen klauterden, werden ze ontdekt; ze zagen er uit als morianen. De f stationschef gaf ze over aan de politie, die ze direct als hulpbehoevende minderjarigen weer naar Groningen transporteerde. I Bij de onlangs te Oud-Beijerland gehouden j inspectie van verlofgangers trad bij een eflëc- lentiandelaar aldaar een milicien binnen, j »\Vat wou je, vriend vraagt de kassier. I «Een glaasje sterkedrank" zegt de milicien »l)an ben je verkeerd, dat verkoop ik niet", I zegt (le eci-sle. »Hè", is het antwoord oer staat toch kouwe pons (coupons) op het bordje maar als je 't niet verkoopt, ga ik maar been". Historisch. Ds. J. W. Meiuers, uit Eibergen, die het beroep bij de Ned. Hervormde gemeente hier heeft aangenomen, hoopt Zondag 20 Augustus zijn intree-rede te houden, na in den ochtenddienst bevestigd te zijn door zijn ambtsvoorganger ds. G. Mansvelt, thaus te Scheveningen. Wij lezen in de «Zwolsche Crt" Door de Prov. Synode van Overijsel der Gereformeerde kerken in Nederland is be sloten, mede te gaan met het vooi-stel van prof. Bavinck, te Kampen, om de Theologi sche school aldaar op te hellen en met de vrije Universiteit te Amsterdam te verplaat sen naar Haarlem of Amersfoort." Naar Amersfoort'? Indien dit ernst te, zou het wellicht zaak zijn, nu reeds stappen te doen, althans de hand te reiken. üuze stadgenoot de heer D. H. G. Ittmann heeft aan de Rijks-universiteit te Leiden met met gunstig gevolg afgelegd het eerste geneeskundig examen. Onze vroegere stadgenooten de heeren J. Langenbach en K. W. Rauh zijn onderschei denlijk bevorderd tot luitenant-kolonel der infanterie en luitenant-adjudant der cavale rie O. I. leger. Het studs-telephoonnel is al wederom met éen aansluiting vermeerderd en wel voorde Factorij van Vau Gend Loos, aan de Lau- gestraat, wier nummer 1. 56. De bruto-opbrengst vau de van 31 Mei tot 2 Juni te Utrecht gehouden Fancy-fair ten bate van een Volkssanatorium voor borstlijders, bedraagt in het geheel ruim f 10 llOO, waar onder ruim f24000 uit de verloting, die er aan verbonden was. Nadat generaal-majoor W. L. de Petit Dinsdagochtend het bevel over het 5e re giment op hoogst indrukwekkende wijze had overgedragen aan overste G. vau Essen, is hij des avonds 6.13 naar Breda vertrokken, aan het Centraal-station uitgeleid door bijna alle officieren van de verschillende wapens en dienstvakken in dit garnizoen, enkele bur ger autoriteiten en particulieren. Luitenant H. J. Ticman, van 7e regiment infanterie te Amsterilem, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 5e regiment hier en in gedeeld bij het 2e bataljon. De wieier-weg wedstrijd, tegen aanstaanden Zondag uitgeschreven, zal gehouden worden bij de uitspanning «De Piramide" en Aus- terlitz. Van verschillende zijden is reeds meerma len gevraagd of eerst een ernstig ongeluk moet gebeuren voor en aleer ook op de zelfbewegers (automobielen) toegepast zullen worden de bepalingen voor andere rij- en voertuigen, die niet anders dan in matigen draf zich langs de straten mogen bewegen. Eergister is weer oen huzaar het slacht offer geworden van zoo'n pahoenenden en in dolle vaart over den weg slingerenden »puf-puf", doordien zijn paard schrikte van het geweld (lat liet vehikel maakte. Ditmaal kwamen man en paard, die een leelijken val deden, er nog af met den schrik en onbeteekenendesclirammen, maaralsstraks zoo'n rijtuig eens in een colonne reoruten verdwaalt, dan zal 't licht niet zoo goed af- loopen. De ruiters klagen zeer over den overlast hun door nog onhandige «chauffeurs" aan gedaan. Vermoedelijk om onderdak te komen, hoe wel hij zulks bij de instructie ontkende, hec-ft de 43-jurigo J. Gr. uit Amsterdam, Maandagmiddag het kastje afgehaakt waarin 1 de goudsmid Kraan, aan de Kamporbirinci:- poort, enkele sieradiën aan zyn gevel placht uit te stallen en waarin zich voor f 160 aan waarde bevond. Door een der buren gewaarschuwd, zette de heer Kraan den dief na, dien hij op de j Langcstraat inhaalde en deed arrest eeren. I Na een eerste verhoor op hei Politie-bu- j reuu, werd de dader naar Utrecht geleiden daar in hechtenis gehouden. Door de politie is proces-verhaal opgemaakt tegen een winkelbediende uit Utrecht, die i' Zondagmiddag dom-onachtzaamheid een klei- j nen bosclibrund veroorzaakte aan den Vlas- i akkerweg, en tegen vier jongens, die het Plant soen beschadigden. Bij de door architect Salomons ge houden aanbesteding van het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Amersfoort- schen berg werd ingeschreven als volgt: A. van den Brink, te Amersfoort, f7300; A. van Genderen, Nijmegen, f6060; N. Wolfs winkel, Amersfoort, f5050; 11. van Laar, Zwolle, f5492. Hot werk werd den minsten inschrijver gegund. Blijkens advertentie in dit nummer is voortaan ook de uitspanning «De Hertekop" 's Zondags gesloten. Eeu mededeeling die vooral hen zal leed doen, die slechts Zondags kunnen gaan wan delen. Maandagnacht brandde onder Soest, bij het fort «De Roode Haan", een boerderij af. Het vuur verspreidde zich door du langdurige droogte zóo snel, dat bijna niets kon worden gered. Een hit kwam in de vlammen om. Blijkens advertentie in dit nummer wordt het Zendingsfeest op Meer-en-berg dit jaar gehouden op 5 Julihet gewestelijk Zen dingsfeest op Lockhorst op 20 Juli. Een vonnis van het Beroepshof te Gent dat veel besproken wordt, zegt het te Brussel verschijnend dagblad «Het Laatste Nieuws," is dat, uitgesproken in de zaak van den dood slag op Stevens, te St. Amandsberg en vol gens welk de patroon van Van Vossum, ver antwoordelijk wordt verklaard voor den mes steek aan het slachtoffer toegebracht. Indien men inderdaad de verantwoorde lijkheid, volgens artikel 1384 van het Bur gerlijk wetboek op die wijze uitlegt, dan valt het niet te betwijfelen, of dan zal de patroon, in alles wat er voorvalt, verantwoordelijk verklaard worden. Het is natuurlijk, dat men een patroon verantwoordelijk kan maken als zijn knecht of een persoon, in het uitoefenen van zijn bedrijf, een ongeluk veroorzaakt; maar is dat hetzelfde als die knecht of bediende een misdaad pleegt Dit is het gcd geweest in de zaak van St. Amandsberg Twee voerlieden komen in twistzij verlaten hun wagens en een hunner geeft aan zijn tegenstander een mes steek, ton gevolge waarvan de laatste be zwijkt. De dader wordt daarvoor tut vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld en zijn patroon, die er niets mede te maken heeft, moet aan de weduwe en kinderen 10 00Ó franc als schadeloosstelling betalen De patroon is niet rijk en door dit vonnis geruïneerd De lengte van den dag op de planeet Mars, met andere woorden haar duur van omwenteling, is onlangs weder en nu door den bekenden Engelschcn astronoom Den- i?ihg, nauwkeurig vastgesteld geworden. Er werden verscheidene waarnemingen by be nuttigd, die in 1809 en 1884 ter gelegenheid van de grootste aard-nabijheid der planeet gemaakt waren. Als fixeerpunt gold de zoo genaamde groote Syrte, een der bekendste landschappen op de Mars-oppervlakte. De laatste waarneming geschiedde 7 Maart 1899. Tusschen deze en de eerste waarneming op 4 Februari 1869 lagen 10987 dagen, 21 uren en 31 minuten, gedurendo welken tijd de planeet Mars 10 710 as-omwentelingen vol voerde. De duur van éen enkele wenteling bedraagt diensvolgens 24 uren, 37 min. en 22.7 seconde, alzoo ruim een half uur meer dun van den aardschen dag. llnrgerlijke stand vau Amersfoort van 15 tol en met 21 Juni GEBORENDirk. z. van D. Hovostad en J. 11. Schuik. Melis, z. van A. Versteeg en A. van Essen. Johanna, d. van J. van der Linde en L. Hof. Jantje, d. van H. Tot. Sophia, d. van J. van Wessum en M. Wakel- kamp. Hendrik, z. van G. van Beek en G. van der Hengel. Hendrik» Johanna, d. van J. Floor en II. van do Kuilen, Johan nes, z. van G. Luseur en B. den Enting. Jacobu, d. vat: J. van Korlanr en G. van Lokhorst. Hendrikus, z. van II. J. Bou- huis. Teunis Antonie, z. van A. Vahstal en 11. van Eldert. - Clasina Wilhelmina Ja- coba, d. van J. Jlellevoort en A. van Doorn. ONDERTROUWDJ. 11. Hulst en E. van Beusekom. W, van Dijken en A. J. Len stra. H. Krabben en H. van Eijs. E. S. Bytelaar en J. Kreikamp. GETROUWD: 6. P. iLtman en W.L. van As. OVERLEDENGerrit van Doornik 07 j. echtg. van G. Mol. Brand de KruyIT 62 j. echtg. van E. van den Berg. Johannes Cornelia vail Bolderen 14 m. Hendrik Barend van Dicrrnen 14 m. Hermanus Lensing 66 j. echtg. van 11. Veonondual.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2