Maandag 26 Juni 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ No. 4887. 48e Jaargang. Binnenland. JUDAS. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. AMERSFOORTSCHE Uitgave A. H. VAN CL EE FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per post I' 1.15. Advertentiën 46 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Teiephooa 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelezen eene missive van den hoer Commis saris der Koningin dd. 20 Juli 11. no. 1 Az, brengt ter kennis van belanghebbenden le. dat op 0, 7 en 8 Juli en zoonoodigop 11, 12, 13, 14 en 15 Juli 1899 .schietoefeningen zul len worden gehouden van het fort IJmuiden. Een stoomboot zal zooveel mogelijk schepen, die het onveilige terrein naderen, waarschuwen en van het fort zal een roode vlag waaien. 2e. dat op 18, 19, 20 en 21 Juli enzoonoodig op 22, 24 en 25 Juli schietoefeningen zullen plaats hebben van het fort op de Harssens. Het onveilige terrein is afgebakend, door voor anker liggende zeilvaartuigen met roode vlag aan den mast. Amersfoort, den 24. Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Bij het Departement van Koloniën is Vrij dagmiddag ontvangen het volgende, van cien 23 dezer gedagteekende telegram van den Gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh: «Vijand bood alleen in Boven Pasangan ge ringen tegenstand en werd bij Tjot Pi ge heel verslagen. «Toekoe Tji Pasangan gevlucht. «Colonne is eergisteren naar Gedong voort- gerukt, alwaar in de bovenstreek versterkin gen zijn met vooruitgeschoven benden." Aan de »N. Kott. Crt." werd des ochtends uit Batavia geseind »De troepenmacht van Van HeutszisPeu- sangan doorgetrokken en heeft zich met de hoeloebalaugs vereenigd. Zij is nu te Geu- dong in bivouac. »Ahn onze zijde werden 3 manschappen licht gewondde vijand liet 23 dooden achter. »Tji Peusangan vluchtte naar de Gajoe- a nden. «Partijgangers van Tapa zijn nu in Boven Geudong. Nabij Telok Semawé zijn vele ben- tings opgericht. «De marine beeft manschappen aan wal gezet.'' Blijkens een van den Gouverneur-generaal van Ned.-Indiü ontvangen telegrafisch bericht zijn sedert de jongste mededeeling dien aangaande, in de «Ned. St. Ct." van 11 en 42 dezer bij de krijgsverrichtingen in de Pedirstreek gesneuveld de fuselier F. Albag, en licht gewond de 2e luitenant der infan terie van het Ned. Indische leger H. M. Luchsinger. Feuilleton. 10.) Monsieur a beaucoup de penetration, zeide Judas, verschrikt bij het hooren van zijn moe dertaal. Hij sloot zijn oogen half, als een loerende kat, ten teeken dat hij op zijn hoede was. De beide mannen keken elkander eenige seconden aan en twee gedachten vlogen door hun geest. Tanks' gedachte was „Die man heeft iets op zijn geweton en is altijd op zijn hoede." Judas zeide tot zichzelf: „Deze Engelschman is misschien een vijand. Ik moet voorzichtig zijn." Reden voor zulke weinig vleiende opwellingen bestond niet. De beide mannen zagen elkander voor het eerst van hun leven. Wosk vroeg op zakelijken toon Wat is er van uw dienst, mijnheer Octavius wendde den blik van den roodharigen assistent en het pillendoosje uit zijn zak halend, legde hij het op de toonbank. Ik zou gaarne den naam weten van den persoon, die deze pillen bij u gekocht heeft. Dat is moeilijk te zeggen, mijnheer, ant woordde Wosk, het doosje in de hand nemend. Wij maken zooveel pillen klaar in zulke poosjes. Zij waron voor een heer, die kort daarna Ironfields heeft verlaten. De drogist, die nooit bijzonder helder van hoofd was, werd zeer verlegen en keek hulpeloos naar In haar jongste bijeenkomst heeft de Tweede Kamer o. a. aangenomen een wijziging der Wet op de besmettelijke ziekten, volgens welke de mazelen uil de lijst geschrapt wor den en de pest daarin opgenomen. Ook werd aan de orde gesteld de con clusie van het rapport der commissie, in wier handen de inlichtingen van den Minis ter van Oorlog waren gesteld omtrent een adres van den wegens lichaamsgebreken uit den militairen dienst ontslagen sergeant der artillerie C. van der Wertf. Door den heer Verhey werd, later gesteund door het lid der Commissie, den heer Van Gilse, naar aanleiding van dit geval aange drongen op wijziging der Pensioenwet, welke door hare bepaling, dat alleen gebreken, in èn door den~Uienst verkregen, aanspraak ge ven op pensioen, de schromelijksto onbillijk heden toelaat, in antwoord waarop door den Minister van Oorlog de hoopvolle verklaring werd afgelegd, dat tusschen hem en zijn ambtgenoot van Marine overeenstemming is verkregen omtrent een voorstel tot wijzi ging der Pensioenwet, dat, naar hij verwacht, spoedig de Kamer zal kunnen bereiken. Moge deze verwachting nu ook maar spoe dig worden verwezenlijkt Teekenend is het wel, dat juist uit New- Y( k wordt gemeld, dat een Russisch agent onderhandelt over den aankoop van 400 batterijen, zijnde 600 snelvarende kannonnen van liet 3cbneider-type, die 25 schoten per minuut kunnen lossen. De correspondent zegt zelf, dat Rusland, niet tevreden over de bestellingen in Frank rijk, nu in Amerika onderhandelt. 20 j. De Ongevallenwet zal 5 September aan de orde worden gesteld voor openbare be raadslaging. Wie nog mocht twijfelen aan de duurte eener Rijks-verzekeringsbank, raadplege de volgende cijfers, door «De Mentor", een er kend goed vakblad, meegedeeld voor een volkomen analoog geval in België. J'ensiqpningiyng op 50-jarigen leeftijd. Staats tarief. Particulier Tarief. Storting. Storting. 100 frs. 409.00 20 j. p. 100 frs 329.33 100 497.80 25 100 418.15 100 608.27 30 100 532.44 Men, ziet, het verschil is nogal groot. De sluiting der Vredes-conferentie wordt vrij algemeen tegemoet gezien tegen de tweede helft van Juli. Men zegt, dat reeds omgezien wordt naar een gebouw in Den Haag dat voor gemeen schappelijke rekening van de mogendheden zou worden aangekocht tot vestiging van een Mof van Arbitrage, wanneer de Vredes conferentie daatoe mocht besluiten. Tot Voorzitter van den «Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming'' is gekozen jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, te Haarlem tot Penningmeester mr. Alex. H. Wertheirn, te Amsterdam, terwijl de betrekking van Se cretaris voorloopig zal worden waargenomen door den heer Th. Nolen, Witte de With- straat 55, te Rotterdam. Aan dezen gelieve men dus alle vragen om inlichtingen te richten en hem te zenden alle bescheiden en inlichtingen, die men meent dat kunnen bijdragen tot het berei ken van het doel, dat de Boud zich stelt. Volgens het «Dagblad" zal, nu geen uit breiding wordt gegeven aan liet Gemeente- Museum te 's-Gravenhage, en ouk op andere wijze geen meerdere gelegenheid wordt ge opend tot plaatsing van kunstvoorwerpen, de aan de Residentie in bruikleen gegeven His torische Galerij naar het Gemeente Museum te Amsterdam worden overgebracht. Vel 308 van de Handelingen der Tweede Kamer (vergadering van jl. Dinsdag) geeft een kijkje achter de schermen der Kamerver slagen. Het gesprokene wordt door de steno grafen opgeteekend en uitgewerkt. Elk lid krijgt dan het uitgewerkt stenogram ter in zage om, vóór het wordt openbaargemaakt, te kunnen nagaan of het gesprokene juist is weergegeven. Zoo behoorde 't althans te zijn, maar liet komt blijkbaar nogal eens voor, dat de leden het beeld hunnei rede met j vrijmoedigheid retoucheeren, zoodat het oor spronkelijke zooveel mogelijk geflatteerd wordt. i Wij leiden dit af uit een verwering van den heer Van Kol, wien de Minister van Koloniën door hem van weinig ridderlijk heid in het debat beschuldigd, omdat hij sprekers woorden onjuist zou hebben aan- j gehaald voorhield wat hij denzelfden I ochtend volgens het stenogram had gespro ken, met verzoek om geen verandering te brengen in dat stenogram gelijk bij een vorige gelegenheid was gebeurd, met bet gevolg dat een wederlegging door den Mi nister en den heer Pijnacker Hordijk daarop gegeven, dezen een vieemd figuur deed maken, gelijk de laatste uit de stukken aan toonde. De heer Van Kol verdigde zich door te zeggen dat zijn geachte medeleden het meestal nog veel bonter maken dan hij. Hij zeide o.a. »lk zou den Minister en anderen belang stellenden willen voorstellen om, ten aan zien van de niet zeldzame redevoeringen door mij hier gehouden, eens te onderzoe ken of ik niet een van de personen ben die 't ininst in de stenogrammen veran deren. Ik verander alleen een enkel woord, ik retoucheer als het ware alleen, met- ge trouwe handhaving van de bedoeling van wat ik gezegd heb. «Er is geen bezwaar tegen om, indien men zich minder duidelijk heeft uitgedrukt, de uitdrukking te verbeteren, indien men zijn plicht als eerlijk man nakomt en het beginsel van zijn redevoering handhaaft, vooral wanneer men dit doet op een wijze zooals bij mij het. geval is, zoodat de blaadjes van mijn hand, die naar de druk kerij gaan, blanke duiven zijn, vergeleken hij die van andere leden, die er als zwarte raven uitzien." Uit een paar woorden van den heer Lohman, als voorzitter der commissie voor de stenograpbie, vernam men daarop dat het reglement in zulk een geval had voor zien. Volgens art. 46 moet de oorspron kelijke tekst woorden hersteld, als hij op in het oog loopende wijze van het gespro- I kene afwijkt. Of de politie altijd wel goed wordt uitgeoefend, schijnt zeer twij- leiachtig te zijn, want de heer Lohman voegde er bij, dat hij niet geloofde, dat de i nu gevolgde manier de meest juiste is om te zorgen voor de correcte opteekening van 't geen gesproken is. Wij leeren uit dat alles, wat trouwens geen geheim was en bij elk parlement en ook wel bij gemeenteraden voorkomt, dat het officieel verslag geen volkomen trouw afbeeldsel is van hetgeen werkelijk is voorgevallen. Het verslag bevat dus zoo ongeveer wat men in vorige zijn assistent, die niet neergeslagen oogen bezig was zijn medicijn-fleschjes in te pakken. Ik ahem mijn geheugen is niet al te bestmedunktmisschien kan mijn assis tent u terecht helpenik Judas trad naderbij, opende het doosje en zeide, de pillen tellend: Acht pillen. Ja! acht, herhaalde Tanks,op een tabouret plaats nemend, maar er zijn er natuurlijk meer in geweest. Heelt de persoon, wien de pillen behooren, dit doosje aati meneer gegeven? vroeg Judas. Neen. Ik wensch den naam van dien per soon te weten. Waarom, mijnheer? Dat gaat u niet aan, antwoordde Tanks koel. Doe maar wat van u verlangd wordt, vriend. Do „vriend," keek Tanks aan meteen blik vol haat. maar oogenblikkelijk kwam weer een glin' lach op zijn gelaat. Mijnheer Wosk had een wenk uit de achterkamer gekregen en verdween, de beide heeren alleen latend. Wil mijnheer mij veroorloven, een paar vragen te doen ziede Judas, anders zal ik u den naam van den persoon niet kunnen zeggen. Jawel, vraag wat ge wilt, antwoordde Tanks. Weet u wanneer die persoon Ironfields heeft verlaten? Tanks berekende snel en antwoordde toen Ileel zeker ben ik niet; het moet geweest zijn na den zesden en vóór den dertienden van deze maand. Goed, mijnheer. Judas verdween achter hel glazen scherm en zocht een groot boek. Het zijn slaappillen geweest, zeide hij eindelijk. Jawel. Het volgende oogenblik klonk een kreet van van verbazing uit den mond van meneer Judas en deze kwam te voorschijn met een dik boek onder den arm. Hij was zichtbaar opgewonden en zijn magere handen beefden, terwijl hij het boek op de toonbank neerlegde. Wat is er vroeg Tanks opstaande. Dat zal ik u later verklaren, antwoordde Judas met een glimlach. Eerst wil ik u ver tellen wat u verlangt te wetenDie pillen wer den gemaakt voor den heer Sebastiaan Melstane, Sebastiaan Melstane, prevelde Tanks. Zóo, dat was dus zijn naam? Ja, Sebastiaan Melstane, herhaalde Judas langzaam. Hij kocht deze pillen den llen No vember en begaf zich den volgenden dag naar Jarlchestcr. Hoe weet u dat? vroegTunksverwonderd. Omdat ik den heer Sebastiaan Melstane persoonlijk ken. Wij hebben in hetzelfde huis gewoond. Hij vertelde mij, dat hij van plan was daarheen te gaan. en hij nam die pillen mee omdat hij leed aan slapeloosheid. Waar is mijn vriend Judas maakte eei zeer theatrale beweging met zijn slappe handen en vestigde zijn groene oogen op het onbeweeglijk gelaat van aen detec tive. Leest u couranten vroeg Tanks na eenig overleg. Ja, maar daar ik slecht Engelsch vorsta, begrijp ik niet altijd alles. Laat het u dan door iemand vertalen, dan zult u vernemen dat een onbekende zelfmoord te Jarlchester pleegde. Die onbekende was Se bastiaan Melstane. Zelfmoord Ja. U kunt alles uitvoerig in de courant le zen, maar daar u bevriend was met den heer Melstane, zult u mij wel eenige vragen kun nen beantwoorden, mijnheer... Judas Is dat uw naam Judas haalde een visitekaartje uit zijn porte feuille ea reikte het den detective over. Hier is mijn naam en adres, en als mijn heer mij in mijn huis met een bezoek wil ver eeren, ben ik bereid hem te woord te staan, antwoordde hij. Goed. Ik kom om acht uur bij u, zeide Tanks, nadat hij het kaartje gelezen had. Maar eerst moet ik meer omtrent deze pillen weten. Zij werden den llen November, doormijn vriend gekocht, zeide Judas. Zie, hier staat het recept. Wie heeft hem die pillen voorgeschreven? Een dokter, meneer. Ik weet niet hoe hij heet. ik kan dien naam nooit onthouden om dat ik hem niet kan uitspreken, maar ik kan u zijn schrift en onderteekening laten zien. Hij zocht een oogenblik tusschen een stapel papieren en toonde toen aan Tanks het oor- i spronkelijk recept. Hier is het, mijnheer. I Tanks nam het papiertje en las de ondertee kening „Jacob Japix"- I Ik zie, dat u twaalf pillen hebt gemaakt, I zeide Tanks na eenige oogenblikken op het re cept getuurd te hebben. I Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1