Donderdag 29 Juni 1899. No. 4888. 48e Jaargang. OP REIS. JUDAS. Stadsnieuws. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per Post. 1.45. Ad ver ten tien i6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 1». Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten of langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en do bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. De COMMISSARIS der KONINGIN in de Provincie UTRECHT, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dier provincie, dd. 22 Juni 1899, no. 42; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt hij dezen ter kennis van belanghebben den, dat de opening der jachtbedrijven, vermeld onder litt. tl, en A van art. 15 der voormelde Wet (het schieten van waterwild, het vangen van Waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel) voor de provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag 8 Juli aanstaandeter plaatse, bij art. 1 van bet Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij en de afpaling der een denkooien aangeduid. En, ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 23. Juni 1899. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. o. v. NIJENBEEK. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS- FOORT maakt ingevolge art. 10 der Gemeente wet bekend, dat de processen-verbaal der verkie zing van vijf leden van den Gemeenteraad van Amersfoort in de drie kiesdistricten-ter Secre tarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift aangeplakt en tegen betaling der kosten zijn verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, den 27, Juni 1899. De Burgemeester van Amersfoort, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Pastoor Verbraak, 1874-29 Juni—1899. Heden is het een kwart eeuw geleden, dat Henricus Christianus Verbraak, meer bekend als «Pastoor Verbraak", voet aan wal zette op Atjeh, waar hij, gedurende vijf-en-twintig achtereenvolgende jaren zóo veel goeds heeft gesticht, dat heel het Indische leger en allen, die in dat leger mochten dienen, heden feest vieren Feuilleton. no met of in hun gedachten zijn bij den alom geachten en algemeen beminden thans 64-jarigen priester. Op den feestdag wordt hem een schit terende ovatie bereid door allen, van welken rang of stand ook, die hem heb ben leeren kennen en daardoor leeren waardeeren. Het nummer van de „Sol datenkrant" dat geheel aan hem werd gewijd, is een treffende getuigenis van de gevoelens die men jegens hem koestert. Jegens hem, die „Niet vraagt wie op Atjeh om komt dooien Of hij zich buigend voor Gods troon De eer van 't Vatikaan, van Mekka of Genève Als richtsnoer zijns geloofs belij", maar die allen bijstaat, die hulp noo- dig hebben. Jegens hem, die, niet in de opwinding van een stormaanval, toonde van zyn be- wonderenswaardigen moed, doch in de beruchte „sombere dagen" van Juli 91 toen de cholera het 3e bataljon besloop toen hij, méér nog dan de dokters en de officieren (al deden ook dezen wat zy slechts vermochten) troost bracht in de cholera-barak. Jegens hem, den eenvoudige, die zóo goed toonde wat „tucht" is, toen, na een vijftienjarig onafgebroken verblyf in dat moordende klimaat, hem door den bis schop van Batavia werd geweigerd, met verlof naar Europa te gaan om zijn fa milie weder te zien en tegenwoordig te zijn bij het zilveren priesterfeest van zyn thans overleden broeder, den pastoor van Bergschenhoek. Gaarne brengen wij dezen „weldoener van het Indische leger" op zijn feestdag ons eere-saluut. ferentie zal bestendigd blijven; zoo ja, waai en wanneer zij dan weer zal bijeenkomen. Ja, zooals gewoonlijk, twaalf. Er waren dus twaalf pillen in het doosje, zeide Tanks, peinzend in den mist daarbuiten kijkend. Dat was op den Uden November. Vol- Sens zijn mcdcdeoling aan miss Chickies nam ij geregeld iederen avond éen pil. Hij nam er dus den llden éen, verliet den 12den Ironfields en heeft waarschijnlijk den 12den te Londen ge slapen. Daar nam hij een tweede pilen te Jarlchester, den 13den November een derde, Dok ter Dewey onderzocht drie pillen. Dat zijn dus zes van de twaalf. Er moesten er dus nog zes in het doosje zijn. Maar er zijn er acht Wat beteekenen die twee extra pillen Weet u zeker, dat u or slechts twaalf gemaakt hebt? vroeg hij, JudaB aanziende. Ja, meneer, heel zeker. Hebt u ze persoonlijk gemaakt? Ja, meneer, en ik verklaar u op mijn woord, dat ik er maai twaalf in gedaan heb, zeide Judas zijn oogen wijd opensperrend, maar meneer be hoeft niet alleen mij te vragen. Meneer Wosk heeft ze óok geleld. Dat gebeurt altijd. Op dit oogenblik verscheen Wosk weer, als had hij begrepen dat zijn tegenwoordigheid verei8cnt werd en bij bevestigde de verklaring van zijn assistent. Waar woont de dokter vroeg Tanks, De 11e centrale diaconale conferentie <ler Gereformeerde kerken in Nederland zal haar vergadering houden op Donderdag 6 Juli, in het nieuwe kerkgebouw aan de Langegracht hier. In (leze vergadering zal moeten voorzien worden in de vacaturen, ontstaan door de Eeriodieke aftreding van do heeren B. J. indenboom, W. Haaksma en C. F. von Mey- enfeldt. Tevens zal de vergadering moe ten beslissen of deze centrale diaconale con- Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad zijn aangewezen Voor district I JAN van den BRINK, gesteld doorG. A. E. Jagtenberg, H. Krei- kamp, M. R. N. Oosterveen, H. Salomons, G. van de Kamp, J. K. Wendt, L. J. de Gans, H. de Gans, C. H. van Doorn, B. Ruitenberg, T. van de Vuurst, K. Kok, Joh. van de Kamp. II. W. van ESVELD en J. D. ROLANDUS HAGEDOORN. gesteld door: I. Hooikaas, I. van Spiegel, W. N. Coenen, M. Klasser, G. Schimmel, L. van Achterbergh, O. Akkerman, B. D. Best. L. Brender a Brand is, C. VV. Bauling, J. J. van der Eist, W. J. Steinbuch, A. J. Krieger, A. W. Groote, dl'. J. J. Rinkel, J. C. Schrijver, J. C. van Aaken. H. W. van ESVELD en J. G. KLEBER, gestold door: M. H. Pel, C. M. M. Vermo- len, J. A. G. de Jong, G. Boekenoogen, H. G. Putman, J. Dommershuizen, J. J. H. Put man, M. van Lingen, H. B. Pijnenberg, J. Th. van Lent, P. W. L. Zeeman, A. H. an Kalken. J. G. KLEBER, gesteld doorB. van 't Eind, N. Veis Heyn, T. van Daal, D. Schimmel, K. Teeling, G. van Eist, J. H Boks, J. J. Berends, J. van Bottenburg, P. Boks, A. M. van Bommel, M. Vernooys, G. G. A. F. Richard, Voor district II A. A. HAMERS, gesteld door: E. W. J. Wentink, J. Zeeman, 1. Schimmel, J. van der Geld, A. L. Wel ling, K. H. Ramselaar, M. A. Ramselaar, S. D. B. Rompel, H. H. de Reuver, J. P. G. Kok, C. B. Kok, H. J. Bonnier, F. J. H". Sanders, H. C. A. de Jong, Ph. Smolders en J. M. van Munster. J. G. KLEBER, gesteld door: G. van Nieuwenhuizen, A. M. Donner, H. Hoogeveen, G. Koning, W. Rui tenberg, W. Schimmel, J. Schaap, H. W. Nieuwboer, H. Meester, D. W. Gillissen, A, Vonk, A. Lambrechts en J. Rens. E. Klasser, M. S. de Pool, G. J. F. Prins, A. Klein, l. M. J. Hoog, R. van 't HoiT, J. van der Hart, A. Schimmel, D. Prins, H. Veldman, D. C. Prins, J. J. van Beek, A. de KruylT, S. Meyers en P. van den Ho oil". plotseling, het pillendoosje weer in zyn zak stekend. Ik hoop ahem dat er niets verkeerd met die pillen ahem ik ben altijd ahem erg nauwkeurig, zeide Wosk, terwijl hij het adres van dokter Japix opschreef. - Ik weet het niet, antwoordde Tanks, maar zullen zien. Ik zal het genoegen hebben u van avond te bezoeken, mijnheer Guinaud, zeide hij, zich tot Judas wendend, en morgen kom ik weer bij u, maneer Wosk. Goeden avond. Toen hij buiten de deur was, wendde zich mijnheer Wosk vol angst tot zijn assistent. Ik hoop toch, Judas, dat die pillen Die pillen ziin in orde, meneer, antwoordde Judas; morgen zal ik u meer vertellen van die geheimzinnige zaak te Jarlchester. Te Jarlchester? riep Wosk verschrikt uit. Daar heb ik in de courant over gelezen I Wat hebben wij daarmee te maken? Judas haalde de schouders op. Dat weet ik óok niet, maar als u voor mi wilt vertalen wat in de courant staat, zal ik vee kunnen ophelderen. Maar wat gaat die moord ons aan? her haalde Wosk, hulpeloos als een kind. Ja, wie weet? zeide Judas wrevelig over de domheid van zijn meester. De man dien ze dood gevonden hebben, is dezelfde, die de pil len heeft ingenomen. Sebnstiaan Melstane! riep Wosk uit, als door den bliksem getroöen. Ja, zoo heet hij. En meneer Judas kneep zijn oogen halfdicht en glimlachte over het verschrikte gelaat van den heer Wosk. Vooi- district III: J. van LOENEN MARTINET en H. J. WOLTER, gesteld door: E. H. Buijtenliuijs, L. van Dom melen, W. van Schaik, J. D. Lammerts van Bueren, M. Bonkamp, S. J. van Duinen, N. E. Rost, R. J. Schoenman, H. J. Snijders, C. M. van Beek, J. van der Plank, A. Veen, J. W. Utens, J. M. Booin, G. J. Buys, L. T. C. J. Rieber, dr. H. W. Scbreuder, J. de Wit, N. W. van Woudenberg, J. van Bavel, J. C. Rolandus Hagedoorn, N. Janse, G. Muys, J. Woudstra. J. van LOENEN MARTINET, gesteld door H. van Achterbergh, H. J. van den Brink, B. Hattinck, 11. W. M. Brand, O. L. Veenstra, J. A. Huisman, H. Hendriks, G. J. Duytshofi', H. van Ee, G. Bikkers. A. M. TROMP van HOLST en mr. J. G. A. van ZIJST, gesteld door: H. van Haselen, H. Koning van den Burg, E. J. van Ommen, W. Brouwer, P. van Veen Jr., N. Broers, G. van Eeden, A-. van Eeden, W. C. Dijkgraaf, G. van Lummel. G. J. baron van Hardenbroek van Ammers- tol, L. O. Verkerk, jlir. D. Wuytiers, J. N. Bal- langee, J. W. Jorissen, D. Hubers, H. J. Snijders, J. G. A. Meeuwsen, E. Otte, J. Blom, G. van Nieuwenhuizen, Joh. van Nieuwenhuizen, B. Lookhorst en J. C. Liingen. D. P. Hamers. B. Broin, J. C. E. F. Ka merbeek, Jos. P. H. Hamers, P. H. A.Loh- mann, L. J. Luycx, J. A. Hamers, E. Botti, I'. J. B. Jacobs, J. 11. Brom, Joh. van Dijk, J. G. A. Meeuwsen, C. Th. van Beek, Th. A. M. Vermolen. Stemdag: Dinsdag 11 Juli. Onze vr.oegere stadgenoot de heer L. W. van der Noordan, surnumerair bij den dienst van 's Rijks schatkist, is benoemd tot betaal meester te Hoorn. We hebben ons te vroeg verheugd en wellicht te hooge illusies opgewekt toen we in ons vorig nummer meedeelden, dat het aantal bestellers ten Postkantore mét 4 Juli zou worden vermeerderd. Want achteraf blijkt nu tegen elke verwachting in dat het personeel wel wordt versterkt met éen hoofdbesteller en éen vasten besteller, doch dat twee vaste hulp bestellers nu weer worden ontslagen. De nieuwe wijken om alleen maar te noemen Korte Bergstraat en Wilhelmina- straat blijven dus voorloopig nog achter gesteld bij de stegen en slapjes in de oude stad. En de bestellers blijven beiast met een zeer zwaren dienst. Zonder eenige moeite vond Tanks de woning •an den dokter, want deze goedhartige man was algemeen bekend te Ironfields, vooral bij de armen. Hij was geen weldoener van beroep, dat wil zeggen, hij hing hetgeen hij deed niet aan de groote klok, maar menig arm huishouden had zijn opkomst aan hem te danken. Hij had geen vrouw of kinderen en gaf daarom al zijn geld, tijd en wetenschap aan de armen, die hem niet anders betalen konden dan met hun dank baarheid, en zelfs die onthielden zij hem soms nog. Hij had natuurlijk ook wel rijke patiënten. Menigeen kwam radeloos bij hem en ging vol moed van hem vandaanwant hij was een knap ian. Tanks kende den dokter van vroeger. Hij had te Manchester kennis met hem gemaakt bij ge legenheid van het onderzoek naar een moord eveneens door vergif. Octavius was Jub zeer blij weer met dezen betrouwbaren man in aanraking te komen. De dokter woonde in een groot huis even buiten de stad, en nadat Tanks aan de schel getrokken had, die geweldig veel leven maakte, verscheen een groote knecht, die hem mededeelde, dat de dokter op hot oogenblik bezig was, maar spoedig bereid zou zijn, hem te woord te staan. Juist wilde de knecht hem in de wachtkamer laten, toen de dokter in de gang verscheen, met twee dames en een heer. Een der dames was lang, donker, statig van gestaltede andere was klein, tenger, levendig én blond, en de heer was een lang mager man met een somber gelaat. De dokter geleidde het drietal tot de voordeur, luid lachend en sprekend met zijn volle, diepe stem. We zullen hem wel weer opknappen, juf frouw Flory. Maak u maar niets ongerust! Ze nuwen Zenuwen bij een aanstaanden bruigom I Wie heeft ooit zoo iets gehoord Ja, u weet daar niets van, omdat u niet getrouwd is, antwoordde de blonde engpl; u kunt daarover niet oordeelen. U weet van niets dan vrn leelijke poedertjes en drankjes! Ha, ha, ha, halachte de dokter, dat het huis dreunde. Ik maak de drankjes voor u altijd lekker zoet. Maar wacht, als u getrouwd ïb, zal ik u eens wat anders laten proeven Als ik getrouwd ben herhaalde de aange sprokene. Dan neem ik heelemaal geen drankjes meer, behalve „Spolger's slaapmiddel." Weer lachte de dokter, de magere man grin-^ nikte en toen verdween het drietal. Thans wendde zich de dokter tot den nieuw aangekomene. Nauwelijks had hij hem in het gelaat gezien, of hij riep: Rixton, Tanks! Wat kom jij hier doen? Laat mij u eerst een vraag doen, zeide Tanks, zijn ouden vriend de hand schuddend wie waren die dames en die heer Wat kan je (lüt schelen vroeg Japix. Heel veel. Ik veronderstel, dat ae don kere Judith Varlins heet en de kleine Flory Marson. Precies geraden Hoe weet je dat En hoe heet die meneer? Jackson Spolger, een man die een milli- oen verdiend heeft met zijn slaapmiddel. Het patent heeft hij van zijn vader geërfd, 't Is een alleronaangenaamst mcnsch en verloofd met Flory Marson. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1