Binnenland. Men verzoekt ons, nogmaals de aandacht van bulaughebbenden er op tc vestigen, dut de aangifte van jongelieden, die gedurende den aanstaanden winter kosteloos voorberei dend militair onderricht wenschen te ont vangen, den 1 Juli wordt gesloten en dat na dien datum geen verzoeken orn toelating meer kunnen en rnogen worden aangenomen. Aanmelding p liet bureel van den com mandeerenden officier van het De regiment infanterie. Dezer dagen werd hier ter stede gehou den oen tweede vergadering van de Direc trices der Iloogere Burgerscholen voor meis jes, bijeengeroepen en geleid door dr. F. G. Groneman, Directeur der Rijks H. B. S. te Groningen. Er is voornamelijk gesproken over de slotsommen vun hetgeen in de eerste vergadering, gehouden te Utrecht in April, werd behandeld, waarover door den leider der bijeenkomst een uitvoerig rapport was opgesteld, dat bij de leden bad gecirculeerd. Dit betrof de programma's der verschillende scholen, de ve-gelijking daarvan niet het programma der jongensscholen, de verande ringen, die met het oog op de tegenwoor dige inzichten omtrent de behoeften der vrouwelijke jeugd daarin wenscheiijk moeten worden geacht, de geschiktheid der meisjes voor strenger wis- en natuurkundig onder wijs, enz. Onder hetgeen verder uan de orde was, nam de quaestie van de subsidieering der Middelbare scholen voor meisjes door het Rijk, vooral met het doel om Middelbaar onderwijs voor meisjes meer algemeen te maken, een voorname plaats in. De verga dering besloot, stappen te doen om op dit gewichtig belang te vestigen. Zes van de elf scholen waren te Amers foort door haar Directrices vertegenwoordigd. De Directrice van de school te Dordrecht, door ongesteldheid verhinderd, had door een uitvoerig schijven haar meening over sommige punten aan de vergadering bekend gemaakt. Overtuigd van het nut der bijeenkomst, besloten de dames tot een derde vergade ring. t'. houden in November, en spraken zij den levendigen wensch uit, dat alle elf collega's dan tegenwoordig zouden zijn. Maandagavond 26 Juni had wederom in het „Te 11 nis voor Militairen" aan de Beekstraat een schietwedstrijd plaats, waaraan door onge veer SU militairen werd deelgenomen. Over het algemeen werd mooi geschoten, in aan merking nemende, dat de meeste deelnemers belmoren tot de lichting 1899. Van de 40 beschikbare prijzen werd ge wonnen de le prijs met 58 punten door milicien Woortman, de 2e pr. met 57 p. door mil. Schonewille, de 3e pr._met 57 p. door mil. Krouger. de 4e pr. met 76 p. door mil. Ton Harmsel, de 5e pr. met 76 p. door mu zikant Leras. Die prijzen waren een bronzen pendule, eon paar zeer mooie schilderijen, een rook tafel, een album, en een kolfer. De overige prijzen werden alle gewonnen met. een serie van minstens 50 punten. Het is dus niet te veel gezegd, dat er mooi werd geschoten. Om half negen werd in de gezellige ach terzaal vun het «Te Huis", waar inmiddels de schutters op chocolade, brood en sigaren werden onthaald, de prijzen, bij afwezigheid den heer Lems, President der schietveree- niging Willem Teil", uitgereikt door den heer Kreiner. Hij spoorde vooral de niet-pryswinners aan, zich eiken Zaterdag ter dege te komen oefe nen, teneinde bij een volgende gelegenheid óok tot de gelukkigen te kuunen belmoren. Bovendien, zeide spreker, was goed schieten niet alleen goed om prijzen te winnen, doch een eerste vereischte voor een militair «Geen goed schutter, geen goed militair". De afwezigheid van den heer Lems was zeker een terleurstelling voor allen, daar deze wedstrijd de laatste was die door hern kon worden bijgewoond en geregeld. Jammer voor de vereeniging, waarvan hij de hechtste •eunpilaar was, gaat hij Amersfoort verla ten, orn de betrekking van huisvader in bet «Te huis voor militairen" te Arnhem te aanvaarden. Hoe ongaarne men hem ook ziet heengaan, doel iiet ons toch genoegen, omdat wjj weten, dat Lems te Arnhem de rechte rnan op de rechte plaats zal blijken te zyn. Het goede voorbeeld, hem door den heer Kremer gegeven, zal voor hem een leiddraad zyn, in don zelfden geest hét «Te Huis" te Arnhem in dien bloei te brengen, waarin dat aan de Beekstraat zich mag verheugen, wenschen Wij hein bij zijn afscheid veel ge luk in zijn moeielijke, nieuwe betrekking. Nóg een onweerswolk vertoonde zich, die dreigde hoven ons «Tc Huis" los te barsten. De huisvader, de heer Kremer werd,, in ge lijke betn-kking benoemd te Utrecht; het j Bestuur heeft echter met gepaste middelen j hem weten te bewegen voor Utrecht te be- i danken, zoodat hij voor Amersfoort behou den blijft. Het Bestuur voor zijn bcmoein- geu ten deze hartelijk en dank. Wij hopen, dat de heer Kremer en diens 1 ecbtgenooie nog lang voor het «Te Huis" te I Amersfoort mogen gespaard blijven, zoodat daar voor velen een dergelyk en flink raads man te vinden zal zijn, die altijd en overal voor de «jongens" klaar staat om te helpen, waar te helpen valt. Bij Kon. besluit vau 24 Juni is benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 5e re giment tot kolonel en commandant van het korps, de luitenant-kolonel J. van Wijk. van het 7e regiment. Luitenants J. P. J. Verb erne en C. A. van Enschut, van het 5e regiment infanterie, zijn aangewezen tot het volgen van den Schietoursus, welke van 16 Juli tot 31 Octo ber wordt gehouden bij Normaal Schiet school te 's Graven hage. Door den Minister van Ooi-log zijn benoemd tot vaandrig bij het 5e regiment infanterie de reserve-sergeanten A. A. Kramer en J. H. M. Rutten, van het korps. Aan de militaire wielrijders J. A. Hiog- man en S. W. M. van Berkel, behoord heb bende tot het 5e regiment infanterie, is we gens volbrachten diensttijd een eervol ont slag uit hun dienstverband verleend. De paardenarts le klasse J. N. Ballangée, van het le regiment huzaren hier, zal op treden als hoofd van den vétérinairen dienst bij de in het najaar te houden veld-oefenin- gen der cavalerie. De Zondag tussehen de Pyramide en Zeist gehouden wieler-wegwedstrijdon kunnen als geslaagd worden beschouwd. Begunstigd door prachtig weder en niet te veel wind, werden mooie tijden gemaakt. De uitslag was als volgt: 10 K.M.no. 1. H. Nefkens, in 15 min. 21 sec.no. 2. P. van üoik, 16 m. 41 sec.; no. 3. W. van den Berg, 16 min. 42 sec. 2 K. M.no. 1. H. Nefkens, no. 2. H. Bischof, no. 3. H. Schee- renberg. Men vraagt ons plaatsing van het volgende Het gewestelijk Zendingsfeest, dat op den 26 Juli a. s. in het Lokhorsterbosch bij Amersfoort wordt georganiseerd, zal zoowel voor Pinnen- als Buitenlandsche Zending wor den bestemd, terwijl 100 zangeressen, bege leid 'loor een Hink muziekkorps, de toespra ken zullen afwisselen. Sprekers zijnds. Ter Haar Romeny, uit Amersfoort; ds. H. Brants, uit Soest; ds. A. .p der Sluis, Emer. der Ger. kerken, laatsle- lijk predikant te Baarnds. H. A. Barger, uit utrecht; ds. A. J. Th. Jonker, uit Haar lem, en ds. Mooij, predikant der Vrije Evan gelische Zendings gemeente, uit Ermeloo. Het aantal toegangsbewijzen zal beperkt zijn. Onze stadgenoot de lieer Alex. Visser legde heden aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg af het doc toraalexamen geneeskunde. De «Staatscourant" bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Mei 1899. In het geheeie Rijk kwamen voor 13 034 gevallen van mond- en klauw zeer bij de herkauwende dieren en de var kens van 995 eigenaren. in de provincie Utrecht kwamen voor 1533 gevallen van tnond- en klauwzeer bij vee van 87 eigenaren en wel: te Abcoude-Baam- brugge 25 gevallen bij vee van 1 eigenaar; te Abcoude Proostdij 115 (4); te Benschop 2 (1); te Eemnes i (1); te Harmeien. 47 (3); te Iloenkoop 41 (4); te Houten 22 (2); te lJselstein 53 (2); te Jaarsveld 95 (3j; te Jutphaas 5 (1); te Kamerik 4 (1); te Lin- schoten 8 (2) te Loeneu 50 (1); te Loos- drecht 153 (12j; te Lopik 55 (2)te Maars- sen 7 (Ij; te Maartensdijk 10 (1); te Mij drecht 434 (14); te Polsbroek 40 (2) te Ru wiel 79 (4); te Snelrevvaard 117 tlO); te Utrecht 9 (2)te Veldhuizen 35 (3)te Vreeland 6 (1); te Westbroek 11 (1); te Willige Langerak 55 (2); te Wilnis 47(4); te Zegveld 37 (2 eigenaren). Men herinnert zich wellicht, dat in Suri name voor het Huldeblijk aan H. M. de Ko ningin-Moeder, bij de nederlegging van het Regentschap, ruim f3400 is bijeengebracht. II. M. heeft dit bedrag uit eigen middelen aangevuld tot f 5000, bestemd voor een lief dadig doel, dat der kolonie ten goede komt, en wel aan on- of minvermogenden, afge scheiden van de godsdienstige gezindte, waartoe zy behooren. Bij bet Departement van Koloniën zyn ontvangen de volgende, van 26 dezer gedag- teekende telegrammen van den Gouverneur- Generual van Nederlandse!i-lndiö, betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh lo. Vijandelijke stelling Keude Gedong genomen met verlies van twee gesneuvelden, een verdronkene en zeven gewonden. «Vijand liet vyf-en-dertig dooden achter", 2o. «Sterke heuvelstelling in Blang Mangat genomen; onzei-zijds éen gesneuvelde en twaalf gewonden. «Vijand had zes-en-veertig dooden". Volgens een telegram aan liet «Handels blad" is de gewonde officier de kapitein der infanterie E. W. üstreig. Aan de »N. Rott. Crt". werd geseind «De troepenmacht van Van Heutsz viel vier bentings aan ten zuiden van Blang Mangat. De vijand liet 40 dooden achter, die erg verminkt waren door dynamiet. Aan onze zijde werd '1 mindere gedood; gewond werden kapitein Üstreig en 11 minderen, die meest speerwonden kregen. De marine zette manschappen aan wal in Gedong. Gis teren giug do troepenmacht naar Masdjid Medan aan de Pasei-rivier". De Eerste Kamer heeft aangenomen de overeenkomst betrelfende de (mancieele re geling van den spoorweg LeidenWoerden en het ontwerp tot uitbreiding vun het beleggingsveld der kapitalen van het Burger lijk pensioenfonds en is daarvan gescheiden tot 17 Juli. De Hooge Raad is teruggekomen op de veel bestreden, nu 12 jaren geleden gehul digde, leer dat onder «wettelijk voorschrift" in het Wetboek van Strafrecht alléén zijn te verstaan voorschriften der Rijkswet en van Verordeningen, door de Rijkswet ge boden. Thans is nl. door het hoogste rechts college beslist, dat onder gemelde uitdruk king óok zijn begrepen alle algemeene voor schriften van algemeene maatregelen van bestuur, provinciale, plaatselijke en water schap-verordeningen, die, onverschillig of zij bij eenige Rijkswet gebiedend ijn voorge schreven, gelegen zijn binnen dm kring der bevoegdheid van de macht waarvan zij zijn uitgegaan. Óók deed de Hooge Raad uitspraak in de onlangs vermelde zaken betreffende de vraag of een paard, door een koopman gebezigd om zich te begeven naar (te plaats voor de uitoefening van zijn beroep, moet ge acht worden te zijn gebezigd voor de uit oefening van een beroep ol' bedrijf. De H. R. heeft die vraag ontkennend beantwoord en, met vernietiging van de vonnissen der Haagsche Rechtbank, de kooplieden, beklaagd wegens onjuiste aangifte, van alle rechtsver volging ontslagen. Do Staatscommissie voor de tuberculose onder het rundvee is, volgens het «Orgaan van den Ned. Slagershond", voornemens een wetsontwerp samen te stellen tot bestrijding dier ziekte. Naar het Haagsche «Dagblad" verneemt, moet, volgens de thans bestaande plannen, het voornemen bestaan om bij de inrichting van liet koninklijk buitenverblijf «Oranje- Nassau's Oord" tot Sanatorium voor minver mogende longlijders, het thans bestaande gebouw te bestemmen voor de aan de in richting verbonden geneeslieeren. Voor de zieken zou dan een geheel nieuw gebouw gesticht worden. Men meldt uit Lanteren, dat bij het be stuur der Luntersche Tuiubouw-vereeniging de mededeeling ontvangen is. dat het Sana torium voor onderwijzers in die Gemeente zal worden gebouwd. Naar men weet, heeft gemelde vereeniging het noodige terrein gratis ter beschikking gesteld. Van de 125 adspirantea die te Utrecht, Zwolle of Breda het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van een diploma als adspinmt-gemeentesecretaris en ambte naar ter secretarie hebben afgelegd, kon den 80 worden opgeroepen voor liet mon deling gedeelte, hetwelk te 's-Gra ven hage is afgenomen, van welk getal 59 candidaten zijn geslaagd. In 1898 zijn van de 106 candidaten 45 voor het mondeling gedeelte toegelaten, waarvan er 39 geslaagd zijn, terwijl in 1897 van de 116 candidaten aan 46 het diploma kon worden uitgereikt. Gedurende 1898 natn liet aantal verkochte Kilometerboekjes belangrijk toe en werden verkocht le klasse 13161 stuks, 2e klasse 48941 en 3e klasse 69083 stuks, totaal 131 185 stuks of ruim 11 000 meer dan in 1897; totaal werden er in 1898 2 644 435 reizen of ruim 225 000 reizen meer dan in 1897 afgelegd. De bruto opbrengst dezer boekjes bedroeg f20553'21.89, waarvan voor de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen overbleef f l 910343.89. Het aan tal in 1898 uitgegeven vacantiekaarten be droeg voor de le kl. 1503, 2e kl. 7877 en 3e kl. 12 879, totaal 22 319 of ruim 9000 meer dan in 1897. De opbrengst bedroeg f 74 539.75 tegen 102 774 in 1897. Kiek, de oude Leidsche photograal, naar wien tegenwoordig de amateur-pholo- grafën wel eens hun opnamen van kleine groepjes en tonneeltjes noemen, is overleden. Hij was in zijn vak wel geen groot, man, retoticheeren bepaalde zich tot het rnet inkt teekenen der oogen als de photografie hij te weinig daglicht was genomen of de groep al le erg «bewogen" had, maar toch lag er iets geniaals in de onverschilligheid waarmede hij de lens liet werken. Er kwam altijd wat van en ieder kreeg, al maakten soms drie, vier gezelschappen tegelijk liet kleine tentje onveilig, zijn eigen groep thuis en kon zoeken, waar hij zoowat moest staan. De afdruk had een uniform-prijs: een gul den. Kiek had langen tijd een goede broodwin ning aan de Kiekjesgril. Tegenwoordig is het nachtelijk phologra- feeren uit de mode of de amateurs zei ven doen het. in bet studentenweekblad «Minerva" heeft een drukfout gestaan, welke wel moeite loont meegedeeld te worden. Arme ..dames, die hier van de dupe ge worden zijn In het verslag van Njord-wedstijdenstond: »De door vier dames geroeide en versierde «Prins Hendrik" maakte een s p o o k a c h- t i g e n indruk". Thans wordt den welwilienden lezer ver zocht om daarvoor te willen lezen: sprook jesachtige n. 't Is treurig gesteld met de kersen In de omstreken van Tiel zijn voor de kersen hooge prijzen besteedsommige gol den 10 a 12 cent per pond aan den boom. Over het algemeen was de opbrengst zeer treurig. Prijzen van f20 a f30 voor boom gaarden niet 300 a 400 hoornen waren niet zeldzaam, terwijl er enkele verpacht werden voor f4. Ken boomgaard met 500 flinke boomen bracht f6 op, terwijl enkele werden ingehouden of daarop geen enkel bod werd gedaan. Twintig boomgaarden konden sa- meu slech:s f 1510 opbrengen, tegen 5 a i 6000 bij een gewoon was. Boomgaarden met 1000 1500 boomen brachten met groote moeite ruim f200 op. De verkooping te Ochten, welke elk jaar omtreeks 4 f5000 opbrengt, bracht het nu slechts tot f800. Prijzen van f 10 a f20 waren ook daar niet zeldzaam. Te Hellouw, bij Haaften, stierf dezer da gen een man, wiens familie vermoedde, dat hij eenig kapitaal aan contanten moest heb ben nagelaten. Na alles, zelfs de vloeren van zijn huisje, onderzocht te hebben, vond men eindelijk een aanteekening in een al manak. waarmede een pereboom en een plaats op een akker werden aangeduid. En werkelijk vond men in de onmiddellijke na bijheid van dien boom, op een plek waar vier stokjes in don grond geplaatst waren, een bedrag van f26 000 verborgen! De Bossche correspondent van het «Han delsblad" schrijft: Donderdag hebben vijf ijverige politie agenten hun ontslag genomen, omdat zij van 's ochtends 4 uur tot 's avonds 6l/2 uur dienst moesten doen en daarna een uur theorie bij wonen. Toen zij, op grond van vermoeid heid, verzochten dit uur theorie te mogen verzuimen, werd hun dit door den commis saris geweigerd en werden zij tot éen uur strafdienst veroordeeld. De agenten vervoeg den zich met hunne klachten bij den Bur gemeester. en toen deze hen niet te woord wilde staan, dienden zij hun ontslag in. Te Schiedam zijn de naden van den ge- metselden voorgevel van een huis aan den Dam inplaats van met kalk of cement ge voegd met stopverf! Dezer dagen verkocht een koopman te Nij megen 21 hanwnetjes voor fl, er uitdruk kelijk bijvoegend, dat zij alleen voor honden voer waren te gebruiken, omdat zij aan bederf onderhevig waren. Ofschoon dus de kooper, zekere Van H. aldaar, dit wist trachtte hij toch do hammetjes bij eenige ingezetenen te verkoopeu. waarin hij gedeeltelijk slaagde. Dit feit kwam echter de politie ter oore, die de verkochte hammet jes in beslag nam. Na een deskundig onderzoek bleek, dat ze voorde gezondheid schadelijk waren, en is het vleesch vernietigd en tegen H. proces-ver baal opgemaakt. Waar de zon niet komt, komt de dokter 1 Voor bacillenvreezers herinnert Le Jour nal d'hygiene" nog eens aan de luchtzuive rende kracht van de zon, die de schadelijke kiemen voor het meerendeel geheel vernie tigt, en altijd haar schadelijke werking verslapt. Frankland en Koch hebben aangetoond, dal de schadelijke kracht van cholera- en tuberculose-bacillen spoedig wordt vernietigd door de antiseptische werking der zonne stralen. De zon is dus een wachter voor de open bare gezondheid, die beter werkt dan eenige gezondheidspolitie kan doen. Burgerlijke stand van Amersfoort van 22 tot en met 28 Juni GEBOREN Gijsbertus, z. van J. W. van den Berg en A. Gornelisse. Machilena, d. van F. J. Dietvorsl en M. van Drenth. Johanna Catrinu, d. van J. van Nimvvegen en M. Veenendaal. Johan Otto, z. van R. Heore on C. Hol. Johannes Theodorus, z. van J. de Gooijer en A. M. van 't Riet. ONDERTROUWDJ. van Hoei en M. B. te Marvelde. P. J. Helmerhorst en A. H. van Nes. E. ten Ham en J. van Putten, J. C. Capello ep A. den Enting. GETROUWDW, vau Dijken en A. J. Lenstra. J. van Wijk en M. I'. van Dijk. OVERLEDENCornelia Johanna van Ou werk er k, 78 j. wed. van L. K. van de Klasnorst. Arie Vonk, 25 j. ongeh. Reijer Gerrit Kooij, 15 j. Francina Geer tje van der Voorde, 11 m.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2