Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Marktprij zen. Henneberg-Zijde De krasse grijsaard is eveneens sedert vele jaren notabele in de Ned. berv. kerk en Pol dermeester in den polder groot-Hor'dijk, en neemt al deze betrekkingen nog met ijver en zorg waar. Stellig is bij bet oudste Raadslid en de oudste Wethouder in Nederland. De oudste inwoner van Enkhuizen, de heer J. Graalï, vierde onder talrijke blijken van belangstelling zijn honderdsten verjaardag. Do honderiljare verheugt zich in een uit stekenden gezondheidstoestand en is nog Mink ter heengehoor en gezicht zijn goed in ordo, hij leest zelfs nog zonder bril. Vrijdagochtend hebben te 's Gravenhage twee ongelukken plaats gehad met automo bielen. In het Voorhout vloog er een in brand door zelfoutvlainming der vloeistof. De bestuurder, die de vlammen om zich heen zag opstijgen, wist zich, door ijlings van de machine te springen, voor brandwonden Ie vrijwaren. Eenige oogen- blikken later slaagde men er in de vlam te doovcn. Een lieer uit Amsterdam, die zich van Sche- veningen met een automobiel naar het station van den Hollandschen spoorweg begaf en met een machine reed, eerst onlangs aangeschaft en in besturing waarvan hij nog niet goed thuis was, ontmoette aan het Kanaal, even vóór het artillerie-park, een artillerie-bespan ning van zes paarden, bereden door ver schillende manschappen. Willende uitwijken ol stoppen, greep hij, in plaats van den rem, den versneller en snelde dientengevolge met zijn automobiel in het span, tusschen de paarden in, waardoor er verscheidene vielen en aan 't steigeren gingen en eenige man schappen er aftuimelden. Van een der paarden, dat met de machine in aanraking was gekomen, werden de voor- beenen verbrijzeld, tengevolge waarvan dit kort daarop is moeten worden afgemaakt. Behalve dat de schok hevig was en eenige artilleristen zich een weinig hadden bezeerd, is 't gelukkig hierbij gebleven, maar het on geval had een ware ramp kunnen worden. Do automobiel, hoezeer beschadigd, kon den tocht voortzetten. In Den Haag is de automobilist door «Ie politie achterhaald en zijn de noodige gegevens verkregen om van de zaak proces-verbaal op te maken. Eon duur ritje. Op do markt to Apeldoorn verkocht iemand een pinkvuars aan een slager aldaar op voor waarde. dat voor de eerste 300 pond niets betaald behoefde te worden en daarna voor elk pond f4. Het beest werd ter slachting aangegeven voor f75: geslacht zijnde, bleek dat het beestje niet meer dan '283 pond gewicht had, zoodat het op de 300 nog 17 pond te kort schoot. Op het te kort is door den gelukkigen kooper nog geen aanspraak gemaakt. In 1898 werd in ons land aan sterkedrank, van 50 pet. alkohol, per hoofd en per jaar (vrouwen en kindereu meegerekend) ge bruikt in Groningen 10.69 L.in Noord- Holland 10.13 1,. j in Utrecht 9.98 L.in Zuid-Holland 9.83 L. in Overijsel 9.68 L. in Gelderland 8.50 L.in Drente 7.58 L. in Noord-Brabant 7.22 I..in Friesland 0.16 L.in Zeeland 5.81 L., en in Limburg 3.55 L.in het geheele land gemiddeld 8.66 L. Neemt men in aanmerking, dat het cijfer voor Limburg belangrijk hooger zou zijn, als het gedistilleerd, waarvoor geen accijns wordt betaald, werd meegerekend, en ver der dat in do zuidelijke provinciën het bier gebruik verbazend groot is, dan kan men gerust zeggen, dut Friesland onze matigste provincie is. Stellig is dit voor een groot deel liet gevolg van de krachtige geheelont houders-beweging in Friesland. Niet alleen toch is het aantal geheelonthouders er vrij groot, maar door hun propaganda zijn ook do oogeu van velen, die zich tot nogtoe niet bij de beweging hebben aangesloten, voor hot kwaad door den alkohol gesticht, open gegaan en wordt ook in de woningen van nietonthouders over 't algemeen minder sterkedrank gedronken dan vroeger. In 1882 werd in Friesland gebruikt 8.11 L. per hoold dus bijna 2 L. meer dan in 1898. Toch zijn ook de cijfers voor die pro vincie veel hooger dan voor Noorwegen, waar, dank zy de krachtige geheelonthou dersbeweging, na 1896 het gebruik 2.2 L. per hoofd js. In de classical vergadering der Ned. Hervormde kerk van Amersfoort werd tot lid herkozen ds. 11. J. ter Haar Romeny, pred. te Amersfoort, en als zijn secundus (vac.) werd benoemd ds. C. Verhagen, pred. te Zuilen: tot. lid-ouderling werd herkozen de heer .1. .1. Kleber, te Amersfoort, en als diens secundus de heer C. Maas, te Amers foort. Tot quaestor werd herkozen ds. G. van Kempen, pred. te Westbroek, en als diens sec. ds. fl. 11. Meulonbelt, pred. te Baarn. Uit het kort verslag over 1898 bleekdat dooi- de Diaconiën in de classis was ontvangen f85 457.50 en uitgegeven f73 666.68. Van de voorstellen voor de Algem. Sy node werJ art. 14 Algemeen reglement aangenomen, terwijl het nieuwe Synodaal reglement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikan ten werd verworpen met algemeene stemmen, alsmede het nieuwe voorstel »Korkfonds." Zomermaand is dit jaar al heel arm ge weest aan regen. Slechts 8.2 m.M. neerslag is uit den Regenmeter afgetapt en wel op 11, 19, 25 en 26 Juni. In 98 werd op 9 regendagen afgetapt 51.7 m.M. in 1897 op 8 regendagen 34.4. m.M. Slechts in 1896 viel er 6 m.M. in 3 regen dagen. Het comité verzoekt ons nogmaals te be richten, dat de trekkingslijsten van de ver loting van kunstvoorwerpen ten bate van Volkssanatoria gratis verkrijgbaar zijn bij notaris mr. H. T. W. Dubois, te Utrecht, tegen vergoeding van porto. Aan hen op wier lot een prijs viel, is daarvan door het commité kennis gegeven, terwijl allen, die zich met het plaatsen van loten hebben belast, een trekkingslijst ont vingen. Onze vroegere stadgenoot de heer H. M. Roelofsz heeft aan de Rijks-universiteit te Leiden met gunstig gevolg afgelegd het can- didaats-examen rechten. Bij het Zaterdag beëindigde eind-examen van het gemeentelijk Gymnasium hier zijn geslaagdvoor B de heer W. Ihle, voorA de heerenJ. C. Helder, Ph. J. Hoedemaker, A. J. Hoek, A. A. van Stipriaan Luiscius, W. H. J. Cambier van Nooten, N. P. C. van Wijk en W. Nevens. Afgewezen werden 3 candidaten. Met 1 candidaat wordt het examen voort gezet. Nu de offieieeie uitslag hekend is gemaakt, kunnen wij, als vervolg op ons bericht dien aangaande in het nummer van verleden Maandag, meedeelen, dat de Amersfoortsche kegelclub «Acht om den Koning" anderhal- ven dag stond aan den eersten prijs, een zilveren lauwerkrans, uitgeloofd door de Ge meente Apeldoorn. De Eere-prijs, uitgeloofd door H. M. de Koniugin, werd met slechts 18 punten meer behaald door een Amsterdamsche club. In do personeele wedstrijden behaalden de heeren Th. J. H. Bianchi van «Acht'' en G. J. van «Val Om" fraaie personeele prijzen. Luitenant M. J. Looyen, van het le regi ment veld-artillerie hier, wordt 1 November gedetacheerd bij de trek-school te Bergen-op- Zoom. Luitenant U. N. J. Doornbos keert op dien datum van zijn detacheering bij die inrich ting bij zijn korps terug. Overste G. van Essen, van het 5e regi ment hier, is overgeplaatst bij het 7e regi ment te Amsterdam. Bij het 5e regiment infanterie zijn o. a. be vorderd tot sergeant-majoor de sergeant J. van Dommelentot sergeant-titulair de kor poraal P. Avis; tot milicien-sergeant de milicien-korporaal G. K. van Halen; tot re serve-korporaal de adspiranten-vaandrig Z. Regelink, H. de Bie en M. Oden. Bij Kon. besluit is aan den tijdelijk gepen sioneerden milicien-korporaal L. M. G'olien, van het 5e regiment infanterie, opnieuw voor den tijd van Óen jaar een tijdelijk pensioen toegekend van f125. De bronzen medaille voor 12-jurigen trou wen dienst is uitgereikt aan milicien S. Turn hout, van het 5e regiment infanterie, die voorheen als vrijwilliger diende bij de land macht in West-Indie Programma der muziekuitvoering, aan staanden Dinnsdagavond te half acht op het terras van «Amicitia" te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „Défilé de la GardeRépublicaine" Marche militaireIVetlge. 2. Ouverture „Tenipelweihe" Ktler-Bllu. 3. Freuet eueh dea Lebens", Concert WalzerJoh. Strauaa. 4. „Grande fantuisie caprice" H. Vieuxtempt. (arrangée pour Harmonie par G. Bikkers). 5. Einleitung zum Illen Act und Brautcbor aus „Lobengrin" Rich Wagnw. 6. Grand sextuor de l'opfra „Lucie de Lammermoor" Donizetti. 7. Zwei ungarischc Tiinzc Joh Brulnn 8. Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen"Bizet. De miliciens der lichting 98 van het 5e regiment inianterie zijn Vrijdag in het genot van groot-verlof gesteld. Die van de lichting 95 zijn heden gedu rende een maand onder de wapens gekomen voor herhalingsoefeningen. Bij de hedenochtend ten overstaan van architect 11. Th. Eijsvogel gehouden aanbe steding van den bouw eener villa aan den ouden Utrechtschen weg, bezijden den Amertfoortschen berg, werd ingeschreven als volgt: A. M. van Geolcn, Utrecht, 12U230 Fr. Raaijmnkers, Amsterdam, 120015; Th. 11. Jansen, Rumpt, f19880; H. Lammers, Deventer, f10240; J, Romkes Zeilstra, Hil versum, f'19082; R. van der Spoel, Deventer, f 19 077 1,. Ruitenberg, A mersfoort, f 17 990 T. Eijbers, Apeldoorn, f17 680. De gunning .is in beraad gehouden. Bij de hedenochtend ten overstaan van architect W. Salomons gehouden aanbeste ding van den bouw eener stoorn-waschin- richting buiten de Koppel, voor rekening van don lieer B. W. Speelberg, werd inge schreven als volgt: W. Timmer, Apeldoorn, f8967; H. van Laaren, Zwolle, f8561; N. Wolfswinkel, Amersfoort f8100; H. van Essen, Apeldoorn, f7058; J. C. van Eibergen, Amersfoort, 17650; A. van den Brink, Amersfoort, f7595; F. Noorman, Zwolle, f7418; W. van Genderen,Nijmegen, f7022. Het werk is den minsten inschrijver gegund. Omstreeks halt elf gisteravond werd brand ontdekt in een der hooibergen, die bij de gasfabriek onderaan de wal staan. In een oogwenk deelde het vuur zich mede aan de nevenstaande, meerendeels pas ge vulde bergen, zoodat toen de eerste spuit kwam reeds vijf bergen waren aangetast, toebehoorende aan de heerenLaseur, D. van Gelder, D. Schimmel, Veldhuizen en Van den Hoef. Spuit 3, de Wilhelmina-spuit, was het eerst ter plaatse; alle andere volgden haar op den voet en er was zóóveel blusch-materiaal op dit eene punt geconcenteerd, dat de Opper- brandmeester de Vrijwillige Branckveer ver zocht in tc rukken, om gereed te zijn in geval elders in de Gemeente brand mocht ontstaan. Tot hedenochtend 4 uur gaven de spuiten water op de smeulende vuurmassadaarna tot op dit oogeublik, zorgden twee brand- kranen er voor, dat de vlammen niet weder uitsloegen. De autoriteiten waren op het terrein. Zes bergen en de groote schuur zijn be houden gebleven. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge komen, óok al is menigeen van den wal ge buiteld in het straatje onder langs liet Plant soen. Slechts twee van de vijf meerendeels uit gebrande doch door het water nu geheel vvaardelooze bergen waren verzekerd. Het Nutsdepartement to Baarn, dat on langs een motie aannam, waarin de wen- scheüjkheid werd uitgesproken een afzon derlijk plaatselijk Nut op te richten, heeft thans definitief besloten zich niet van liet Hoofdbestuur al te seheideD. Bij Kon. besluit is vergunning verleend aan jhr. C'. Roëll, Burgemeester der gemeente Eemnes, om tot 1 Juli 1000 te Baarn te blijven- wonen. üp Kouwenhoven is nu weder een hout mijt verbrand. Hoewel de politie haar uiterste best doet, is het haar nog niet mogen gelukken, den dader van die herhaalde brand stichtingen in handen te krijgen. Wij vestigen de aandacht van het reizend publiek, en vooral van degenen die plannen maken voor kortere of langere vncantie-uit- stapjes binnenslands, op de nieuwe, gunstige voorwaarden van de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Zij biedt het publiek de gelegenheid aan, om tegen zeer verlaagd tarief een uitstapje le maken langs haar lijnen, de door haar geëxploiteerde tramwegen en het stoombootveer Enkhui- zen-Stavoren, mits een reis worde gemaakt van minstens 270 Kilometer. Dit minimum traject kost f6.75 le kl., f5.07 2e kl. en f3.38 3e kl. Bij groofe afstanden worden deze bedragen nog belangrijk minder, zoo dat bijv. een biijet van 600 Kilometer lekl. siechts fll kost. De biljetten zijn gedurende éen maand geldig en aan de reizigers wordt de inrich ting van de reis, het uitstappen aan tusschen- stations, het oponthoud aldaar enz. zoo ge rieflijk mogelijk gemaakt. Tarief en voorwaarden zijn aan de stations en bestelkantoren verkrijgbaar, tegen den prijs van 3 cent. Men zie de advertentie in dit nummer. Door den heer H, J. Lenderink, directeur vanhet «Instituut tot onderwijs van blin den", is een werkje geschreven over de «Eerste opvoeding van liet blinde kind in bet Huisgezin''. Meermalen is den schrijver gebleken, dat de meeste ouders van een blind kind totaal onbekend zijn met de eerste begrippen over zijn opvoeding, hetgeen menigmaal de treu rigste gevolgen had. Het boekje bevat voor zulke ouders vele nuttige wenken. Aan het slot zijn nog een aantal voorschriften gegeven aan ouders, om kinderen zooveel mogelijk voor blindworden te behoeden. Moge deze handleiding er toe bijdragen om de opvoeding der kleinen zooveel moge lijk te bevorderen. Er is een soort van deugdzaamheid, die u tegenwaait als een koude, ijzige wind en uw warm hart omhult met een korst rijp. Tot de heerlijkste vruchten, die de zomer tijd brengt, inogen in de eerste plaats wel de aardbeziën gerekend worden; sappig en geurig, verkoelend, dorstvei'drijvend en ge zond, streelen ze 't gehemelte niet alleen, maar zijn ook een bekend geneesmiddel, se dert overoude tijdeu als huismiddel, tegen vele ziekten gebruikt, Ze zijn gemakkelijk te verteren en dus voor zieken aan te be velen; met melk gebruikt zijn ze voor kin deren en herstellenden uitstekend. Door hun verkoelende werking zijn ze bij koorts en inwendige verhitting een onschatbaar ge neesmiddel; bij^groote afmatting en langdu rige ziekten verfrisschen on versterken ze en zuiveren ze het bloed. Tegen nierziekte en graveel, tegen jicht en podagra schrijft de arts ze voor. Linnaeus, de groote plant kundige, die een lijder van het podagra was, at ze in groote hoeveelheid en genas er door. Spoelwonnen bij kinderen worden er door verdreven; het rijke ijzeigehalte der vrucht maakt ook 't gebruik ervan voor lijders aan bloedarmoede en bleekzucht van belang. Wanneer de jonge bladeren behoorlijk gezuiverd en in de schaduw gedroogd zijn, kan men er een geurige thee van trekken, die velen hoven de Chiiieesche thee verkie zen en ook bij dysenterie zeer heilzaam is. Ze moet evenwel wat langer trekken, dan de gewone thee. liet sup der aardbeziën gebruikt men als waschwater tegen zomersproeten, na 't met zuiver water vermengd en in een goed ge kurkte llesch een maand ling in de zon ge zet te hebben. Ook zegt men, dat winter handen en wintervoeten er door genezen worden. In elk geval is do aardbezie een lekkere vrucht, die we, nu de aardbeientijd weer is, ieder volop toewenschen. Veldpost. In een klein Duitsch dorp had onlangs een boertje zooveel van't goede der aarde ge noten, dat het hem raadzaam voorkwam, zijn roes in de nabijheid van de herberg uit te slapen. Hij begaf zich daartoe naar den achter het logement gelegen koeien stal en viel op het stroo weldra in een diepen slaap. Snorken dat hij deed, neen, geweldig, en de koeien, aan dit vreemde geluid weinig gewoon, draaiden verschrikt de kop om. De os van de stal werd nieuws gierig, eti hem gelukte het, zóo dicht in de nabijheid van den snorker to komen, dat hij hem met den ruwen tong in 't gezicht kon likken. De goeie man weerde, zonder te ontwaken, de liefkozing af door trappen met handen en voeten, en de weldra aan wezige omstanders hoorden hem den os met nadruk toeroepen: «Voorzichtig Muller, het mes trekt!" De dorpsbarbier Muller is nog altijd woe dend over dio vergissing. Amersfoort, 30 Juni 1899. Zandaardappelen f 1.50 a 2.Nieuweaardap- pelen f 3.50 a 4.— Iloendereierenf 2.90 a f3.35 n. 160 st. Eendeneieren f 0.a f 0.p. 100 st. Boter f0.95a f 1.05 p. k. Kippen 1 0.00 all. Kuikens f.a f 0.Piepkuikens f0.40 a 10.60 Ganzen l'O.'l'O.a f0Eenden 10.60 a f0.90 Hazen f0. a l'O.Wilde konijnen fO.— a ft). Tamme konijnen f0.40 a f 0.80 p. st. Dui ven f0.40 a f0.6Ü p. paar— Vette varkens fO.a fO Magere varkens 1'10 a f 15. Zeugen f30 a ('50 Biggen i'5.a ('8 Schram men f0.ii l'O,Vette koeien 1'a fGuste koeien faf Kalf- koeien f a f Kalfvaarzen f— Pinkstieren faf Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen, 150 heet. Zandaardappelen, 66 060 st. Ilocndereicren, 1506 kilo boter, kilo- Margarine, Vette varkens, 20 Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, cn, 200 biggen en 30 zeugen. alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd\nn 45 cent tot f 14.05 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende qua- .iteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franc» en vrij van Iiivoorrecliteii in huls Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwise.* _nd. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hollever.) Zürich I

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2