Stadsnieuws. De vrees werd geuit, dat het particuliere initia tief tot het aanleggen van nuttige land- en water verbindingen zou verminderen, daar het tolheffen stoeds minder vrijgevig zou worden toegestaan of kwalijk kunnen worden gehandhaafd. Onderscheidene leden zouden dan ook gewenoht hebben, dat gelijktijdig met de thans voorgestelde opheffing ook de andere land- en water tollen door het Rijk, of door zijn krachtige mede werking, waren opgeheven. Van andere zijde werd dit ontwerp min ot meer krachtig gesteund, waarbij men zich refe reerde aan de daarvoor door de Regeoring aange voerde gronden. Oók uil dit wetsontwerp bleek, zooals velen opmerkten, dat do Regeermg den toestand der Rijks-linaueiën gunstig inziet. Zij hoopte dat die verwachting niet zou worden beschaamd. Het voorstel om uit de Wet op de besmette lijke ziekten de mazelen te doen vervallen en de pest daarin op te nemen, vond in de afdee- lingen der Eerste Kamer algemeen iustemming. Een ernstig geschil is te 's-Hertogenboseh gerezen tusschen het Gemeentebestuur en liet College va» regenten over de godshuizen en de algemeene armen. Tot voor eenigen tijd belastte dit college zich met de verzor ging van verlaten kinderen, van kinderen van gevangen en preventief-gevangen, van zieken, van de lijken van drenkelingen, slacht offers van misdaden, enz. Sedert eenige maanden heeft dit college geweigerd die zorg uit te strekken over de twee laatstgenoemde categorieën en het ge volg was, ilat de Gemeente maatregelen moest nemen om op andere wijze in die hulp te voorzien. Maar nu weigert het college ook, te zor gen voor kinderen van gevangenen en voor verlaten kinderen, bewerende, dat dit poli tiezorgen zijn en de gemeente er derhalve voor aansprakelijk is. B. en W. daarentegen achten het de taak van het Burg. Arabestuur, als hoedanig zij het college van regenten beschouwen. Alle pogingen tot schikking hebben schip breuk geleden, wat in een schrijven aan den Raad door B. en W. geweten wordt aan de regenten. Met dit al is de termijn verstre ken voor het college op l Juli gesteld. Het college, dat blijkt weinig lust te be zitten met B. en W. te confereeren, is nu op andere wijze in gelegenheid gesteld zijn goeden wil te tuonen. De Raad heeft een commissie, bestaande uit de heeren jhr. mr. van Leeuwen en mr. Loef, benoemd om te trachten tot een gewenschte oplossing te geraken. Be kelders van 's Rijks Munt bevatten aanzienlijke hoeveelheden muntstukken, die aan het verkeer ontrokken zijn, bijv. 9117 dofklinkende rijksdaalders, 8175 dergelijke guldens, 5289 halve guldens van dezelfde soort, 31*210 Lombok-rijksdaalders, 26 vaatjes Spaanse he pilaardaalders, uit Curagao toege zonden. Dat alles heeft zijn waarde, maar is in zijn tegenwoordigen vorm niet bruik baar en de Munt is de instelling, bestemd om er iets beters van te maken. Namens het voorloopig bestuur van het Sanatorium «Oranje Nassau's-Oord" wordt verzocht te berichten, dat omtrent den bouw of de plannen voor dit Sanatorium nog niets is vastgesteld, Die plannen zijn nog niet aan H. M. de Koningin-Moeder ter goedkeuring aangeboden en zelfs nog niet eens aan het voorloopig bestuur ter beoordeeling voorge legd, zoodal alle berichten dienaangaande, in «ie lilailen voorkomende, voorbarig en onjuist zijn. In een brief van een der opvarenden van het Kerk- en Hospitaalschip «De Hoop" leest men, dat in 14 dagen «Ie geneesheer 39 patiënten van «le visschersvioot heeft be handeld. Sommigen werden aan boord van het hospitaalscliip behandeld, anderen kon den aan boord van de vischsloepen blijven. Dit is goed nieuws voor de leden van de Vereeniging en moet hun ruoed geven hun werk voort te zetten. Voor anderen moge het een spoorslag zijn lid te worden. De thans afgeloopen veiling te Heeswijk, »la salie d' armes" betreffende, heelt ruim f 100 000 opgebracht. Verreweg 't rneerendeel der verkochte wapenrustingen vond zijn weg naar 't bui tenland. Cornells Hoovers, te Ginneken, die reeds 90 zomers achter den rug heeft, nam dit jaar nog een zeer werkzaam deel aan het hooien Op de vraag van zijn 5ü-jarigen zoon of hij meeging naar het werk, gaf de oude ten antwoord«ga maar voor uit, ik zal je wel inhalen". Jan De Regt, een der armste inwoners van Lisse, had het buitenkansje op htt hem ten geschenke gegeven lot in de Woerden- sciie paardenloteiij, den hoogstelt prijs te trekken, een landauer met 2 paarden, ter waarde van f2000. *Prof. dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, hoopt aan staanden Zondag voor te gaan by de gods dienstoefening in de Remonstrantscüe kerk hier. Gelijk we Dinsdagavoml reeds zooveel rno- gelyk per bulletin bekend maakten, was de uitslag der stemming voor vijf deden van den Gemeenteraad j.l. Dinsdag als volgt •le kiesdistrict: Van de 500 kiezers stem«leo 325, onwaarde 7. Hiervau zijn uitgebracht op de heeren: H. W. van Es veld 171, J. G. Kleber 149, J. D. Rolandus Hagedoorn 145, en J. van den Brink 100 stemmen. Herkozen: de beer Van Esveld. Herstem ming tusschen «le heer Kleber en Hagedoorn. De herstemming wordt gehouden op Dins dag 25 Juli. 2e kiesdistrict: Van de 416 kiezers stemden 323, onwaarde 11. Hiervan zijn uitgebrachtOp den heer J. G. Kleber 107 en op den heer A. A. Hamers 145 steramen. Herkozen: de heer J. G. Kleber. 3e kiesdistrictVan de 462 kiezers stemden 314, onwaarde 12. Hiervan zijn uitgebrachtOp de heeren A. M. Tromp van Holst 223, mr. J. G. A. van Zijst 174, J. van Loenen Martinet 101 en H. J. Wolter 86 stemmen. Herkozende heeren Tromp van Holst en Van Zijst. De Gemeenteraad vergaderde gistermiddag van 1.45 tot 3.32 ouder voorzitting van den Burgemeester. Slechts Wethouder Visser was met kennisgeving afwezig mr. Prikken kwam even na 2 uur. Na het lezen en onveranderd goedkeuren der notulen van de vorige vergadering werd de zitting van 1.55 tot 2 uur geschorst en werd aan den heer Van Beek het woord gegeven om, namens «ie Commissie, bestaande uit «le heeren Van Beek, mr. Van Zijst en Gerritsen, te rapporteeren, dat de geloofsbrief en de verdere stukken van het nieuwbe noemde Raadslid mr. P. J. F. van Voorat Vader in orde waren bevonden. Hierna kwam aan de orde een voorstel betrelfen«le de regeling van het Middelbaar onderwijs. Zonder discussie of stemming werd conform hel voorstel besloten, de eerste klasse der Hoogere Burgerschool in drie, de tweede, de derde en de vierde klasse in twee afdeolingen te splitsen. In verband met die splitsing, het vertrek van inej. Veen Vulck en den heer Prikken, worden opgeroepen een leeraar in Wiskunde, Handelswetenschappen,Warenkennis eu Boek houden en tijdelijke leeraren in Wiskunde, in Fransch, in Engelsch en in Staatsweten schappen. De heer Kleber vroeg nog of het gerucht, waar was, dat een leerling uit Utrecht hier ter school zou komen, omdat te Utrecht geen plaats was. De Voorzitter moest spr. het antwoord schuldig blijven. Tot bij drieën werd nu gediscussieerd over liet voorstel van de heeren mr. Prikken, Van Esveld, mr. Heyligers, Van Eek eu Gerritsen tot rioleering van wegen op het terrein van «Volkshuisvesting''. Bij hen sloot zich de heer Croockevvit aan, doch tegen over deze 6 stonden 10 tegenstemmers, zoodat het voor stel werd verworpen. Behalve door het advies van de Openbare Gezondhei'ls-commissie werd het noodzake lijke der rioleering bepleit door de heeren Gerritsen, Van Eek, Van Esveld, rnr. Prikken, en mr. Heyligers, terwyl tegen de aanneming van het voorstel werd gepleit door de heeren: Kleber, Van Kalken, Gaijeanne, Wethouder Celosse en den Voorzitter. Het groote bezwaar schij.it «le vrees, dat ook andere houwers zullen komen om rio leering. De tijd zal leeren of «Ie profetie van een der leden juist is, dat het college van Burge meester en Wethouders binnen éen oftv\ee jaar zelf zal komen met een voorstel tot rio leering van dit sterk bewoond terrein. Later komen wij terug op deze zaak. Hierna werd aan de orde gesteld het voor stel tot het verleenen van pensioen aan den heer J. C. F. Prikken, eervol ontslagen leeraar aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs, strekkende tot handhaving van het in een vorige vergadering aangehouden voorstel en dus tot toekenning van een pen sioen van i486. Wederom na vrij langdurige discussie aan welke deelnamen de heeren: mr. Prikken, de Voorzitter, mr. Heyligers, mr. Van Zijst en Van Kalken, werd het voorstel z. h. st. aangenomen, nadat met 2 stemmen tegen (mr. Prikken bleef buiten stemming) een amendement-Prikken, om 1/3 der middelsom toe te kennen, was verworpen. Vervolgens zou in behandeling komen het voorstel-Gerritsen tot liet uitvaardigen eener proclamatie waarbij de eigenaars van wonin gen worden gewezen op het door den Raad genomen besluit tot onbewoonbaar verklaring van woningen en worden gewaarschuwd om terstond de noodige verbeteringen aau te bren gen. De heer Gerritsen trok echter het voor stel in, omdat thans de zaak wel genoeg bekend is. Zonder discussie en zonder hoofdelijkestem- ming werd hierna aangenomen oen voorstel tot vermeerdering van het personeel der Lagere school 3e soort aan de Koningstraat met éen onderwijzer en tot liet huren voor 1150 van een lokaal om te voorzien in ge brek aan ruimte aan die school. Het suppletoir-kohier der Inkomstenbelas ting, dienst 1899, werd alsnu vastgesteld op f8631.75. In verband met «le Pensioen-veronlcniug werden vervolgens de huurwaarden dei vrije woningen van de agenten van politie be- paalii op f30, die van den concierge van het Raadhuis op f150, die vau den claviger van het Gymnasium op f75, die van den opzich ter der Nieuwe begraafplaats op f100. Na de bepaling van den pensioens-gron«l- slag van den heer G. F. G. de Britijn, leer aar aan het Gymnasium, wenl herkozen tot Regent van het Burgerweeshuis mr. P. J. F. vat» Voorat Vader, altredende, met algetneene stemmen, en benoemd, in de plaats van «Ir. Groeneboom, de heer H. J. Croockewit, met 9 stemmende heer Van Esveld verwierf 4, de heeren Tromp van Holst en Heldring ieder 1 stem. Ingekomen waren van Gedeputeerden «le goedkeuring der geldleening; een missive van de Commissie van beheer der Eembrug wordt urgent verklaard en z. «1. besloten, dat geen wijziging van liet betrekkelijke Raadsbesluit noodig is; de Rekening der Schutterij over 1898 in handen van de nader te benoemen commissie voor de Ge- meenterekeniugvan Gedeputeerden goed keuring der af- en overschrijving op de Be grooting van 98 en proces-verbaal der kasopneniing bij den Gemeente-ont vanger gedeponeenl ter Secretarie; aanbeveling van Curatoren van het Gym- nasuim van een tijdelijk leeraar in Ges-hie- denis en Aardrijkskun«le wordt aange houden tot de benoeming van tijdelijke leer aren aan de Hoogere Burgerschool. Hierna werd de vergadering gesloten. Men vraagt ous, bij deze warmte een goed woord te doen voor de trekhonden. Het volge hier aanstonds: Laat uw kind, uw dienstbode of uw knecht den trekhond van uw groenteboer, melk boer enz. wat frisch drinkwater voorzetten. De honden hebben daaraan zeer groote be hoefte en de meeste eigenaars zelve geven het niet en durven het niet vragen. Het kost niets dan een heel klein beetje moeite, terwijl de honden er zeer mee ge baat zijn. Bij de ten Raadliuize gehouden publieke verpachting der standplaatsen voor de van 23 tot 28 October te houden kc mis waren hoogste inschrijvers: voor een stoomcarrou- sel, L. Benner, voor f2835; voor een Hip podrome, G. YVulfs, voor f317 voor een luehtschommel, D. Haak, voor f 114.25voor een draaimolen, wed. Galjaart, voor f 300.121/2. Aan deze hoogste inschrijvers zijn de stand- ulaatsen gegund. De totale opbrengst bedraagt f647.85 meer dan ten vorigen jare, toen ue kermis bijna vlak na de Kroningsfeesten werd gehouden. Aanstaanden Zondag zal het 25 jaar gele den zijn dat de heer P. van den Hoolfwerd benoemd tot Gemeente-opzichter. Dat het «len ijverigen, zeer bekwamen en hoogst tact vollen ambtenaar niet zal ontbre ken aan bewijzen van hartelijke belangstel ling bij zijn jubileum is een volstrekt niet gewaagde voorspelling. Den heer J. C. F. Prikken is, by zijn ver laten der Hoogere Burgerschool alhier, door e«?n groot aantal zijner collega's als souvenir aan een langjarige en vriendschappelijke sa menwerking een smaakvol bronzen beeld op piëdestal vereerd. Maandagavond jl. ha l de aanbieding van dit sierlijk gesclteuk, door eeue commissie, bestaande uit de heeren W. H. Kam, W. N. Coenen en F. Wesseling, ten huize van «len heer Prikken plaats. Ook de leerlingen der [Tl r ie hoogjjttjl klassen van de Hoogere Burgerschool vereerden hun vertrekkenden leeraar eon blyvend aanden ken, een drie-armige cuivre-poli gaslamp met een fraai geschreven opdracht, als be wijs van dankbaarheid voor het genoten on derwijs en van sympathie. Herinnerd zij, «lat «le lieer J. C. F. Prik ken sedert 27 Juli 1871 en dus 28 jaar leeraar was in Wiskunde, Schoonschrijven, Staats- en Handelswetenschappen en Boekhouden en dat hem, by Raadsbesluit van 23 Mei j.l. op zijn verzoek op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging ontslag is ver leend met ingang van 4 September u. s. Uitslag van het Toelatings-examen aan liet Gymnasium alhier. Toegelaten tot klasse 1 onvoorwaardelijk M. S. F. Bastert, R. A. H. Bertels, P. J. van Buuren, B. Gijzel. M. A. J. Hoogewerll', A. G. II. J. Kievils, H. Riedel, C. G. van Riel en P. W. A. Smit. voorwaardelijkJ. A. H. Bicker Caarten, J. Hulsman, A. C. H. Reijnders, B. R. Riedel. afgewezen5. Ook het Gymnasium te Amersfoort heeft dus een vrouwelijke leerling. Programma der muziekuitvoering, heden avond te half acht op het terras van «Amicitia" te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van «1en heer G. K. G. van Aaken 1. „Eiitre-nous'1. marche militaire Van Aken. 2. Ouverture „rique Dame" y„n Snppé. 3. Fenelie Geieter", Walzer Strawu. 4. „Hommage A Fr. Chopin" grande fantaieieJ. II. Iickker. 5. Ouverture „Friedensfeicr" C.. ItvinerJce. 6. Grand ballet et finale du 3e acte de l'opéra „Robert le Diable" Meijeibecr. 7. a. „Cavatine"Rajf. b, „Die Heinzelinüncheii". Eitenbery. 8. Fa.itaisie dramalique de l'opéra „Faust" CU. Gounod. Dinsdagmiddag omtrent halt een nam de nieuwbenoemde commandant van het 5e re giment infanterie, kolonel J. van Wijk, Rid der Militaire Willems Orde 4e klasse, het bevel over het korps over van luitenant kolonel G. van Essen. Zoodra de kolonel op het kazerne-terrein was gekomen, reed hij langs de bataljons, die in linie stonden opgesteld, deed vervol gens de vleugelbataljons omzwenken, het vaandel uittreden en sprak ongeveer als volgt Na bij Kon. besluit te zijn benoemd tot kolonel en commandant van liet 5e regiment infanterie verklaar ik het bevel te aanvaar den en liet vaandel onder mijn hoede te ne men. Hoofd- en verdere officieren en onder officieren, ik roep uw hulp en steun in bij de aanvaarding van mijn ambt. Het is mij een eer en een groot genoegen, het bevel te mogen aanvaanlen over een re giment, door generaal De Petit gecomman deerd. Ai wat hij deed, deed hij goed. Ik zal trachten het regiment even hoog in aanzien te houden als hij het deed zijn. Hierna wendde de kelonel zich tot den generaal, die op het terrein aanwezig was, «»n vroeg bem, voor dc laatste'-maal met het korps voor hem te mogen delileeren. Na het défilé .vereenigden de officieren zich in «le Bibliotheeks-zaal, waar zij werden voorgesteld aan den nieuwen kolonel en waar zij afscheid namen van overate Van Essen, die naar Amsterdam vertrekt. Door «len Gouverneur der Kon. Militaire Academie zijn bevorderd tot cadet-sergeant, de ca«letten sergeant-titulair: J. YV, 1'. van der Rest, G. P. YVinckel, G. H. O. YV. van der Nagel, J. J. Qu.niekker, A. II. Bennewitz, E. Siohurg, J. J. Riel en C. G. Bach; tot cadet-korporaal, «le cadetten korporaal-titu lair .1. F. van der Vijver, A. P. Seyffardt, J. M. van der Ileiile, II. YV. Holtappel, R. M. Ch. d' Engelbronner, F. A. Neys, I). J. Ch. van Reeuen, J. van Geytenbeek, J. A. Roukens en J. M. Sloos, allen gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie hier. Het schriftelijk gedeelte van liet toelatings examen voor den lloold-cursus is heden bij hel 5e regiment infanterie aangevangen. Van het korps nemen 13 onderofficieren, allen leerlingen van den Cursus, deel aan dit examen. Zaterdag a. s. zal, voor het houtlen van practische schietoefeningen, door het le re giment veld-artillerie de Legerplaats bij 01- debroek worden betrokken. De staf der le afdeeling mot de le, 2e, en 3e batterij vertrekken morgen, onder be vel van luitenant-kolonel Van Lelyveld, uit Utrecht en marchceren dien dag naar Amers foort, Hoevelaken en Stoutenburg, waar «le troepen nachtkwartier houtlen vandaar wordt den volgenden dag de marsch naar het kamp vervolgd. De staf der 2e afdeeling met «le 4de, ode en 6e batterij rnarcheeren Zaterdag onder bevel van majoor Swaving van Amersfoort naar de Legerplaats. Den 28sten Juli keeten de troepen per extra-trainen naar hun respectievelijke gar nizoenen terug. Men heeft ous verkeerd ingelicht omtrent het ongeval, den schilderskneclit P. verleden Zaterdag in «le Infanterie-kazerne overkomen. De eerste hulp is niet verleend door arts Morren Jr. maar door hospitaal-soldaat Ru- wan en sergeant Eijman, terwijl zeer spoe dig na het ongeval de officieren van gezond heid Tuinstra en Giese en dr. Croockewit ter plaatse waren. Door manschappen der wacht naar zijn woning aan «le Teutstraat gebracht, werd P. daar door arts Morren verder behandeld. Naar wij vernemen is korporaal Hartman die den kameraad van P., die bij het bre ken der plank mede viel, om zoo te zeggen opving, voorgedragen voor een belooning. Zonder diens heslist optreden, ware de man stellig doodgevallen. Bij «Ie Dinsdag te Barneveld gehouden stemming ter verkiezing van 4 Raadsleden werden uitgebracht op de heeren G. C. van Verzendanl 420, E. Schuitoman 413, J. Zand bergen 375 en C. J. Schimmel 368 stem men. allen altredende leden. Verder bekwa men de heeren J. Muliler (Rijksontvanger)

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2