Donderdag 10 3H3X Augustus 1899. AMEESFOORTSCHE GOÏÏBAIT. No. 4900. 48e Jaargang. Stadsnieuws. OP REIS. JUDAS. Uitgave: Verschijnt Maandag- en Vonderdagavond. Abonnement per 3 maanden f t.franco per Bureau post 1.15. Advertentiën 46 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar A. H. VAN CLEËFF plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke KORTEOEACHT 5 6. to Amersfoort. nummers 10 cent. Telephoon 19. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. De vergadering van den Raad dezer Ge meente, welke Dinsdagmiddag onder voor zitting van den oudsten Wethouder, den heer E. L. Visser, werd gehouden, werd bijge woond door 12 leden en duurde, met twee pauzen van onderscheidenlijk 10 en 15 mi nuten, van 1.45 tot 3.07. Afwezig waren de heerenHamers, mr. Van Voorst Vader, Gerritsen, Garjeanne en ur. graaf Schimmelpenrdnck. Na het lezen en zonder hoofdelijke stem men conform vaststellen der notulen van de vergadering van 13 Juli benoemde de Voorzit ter (ie heeren Van Beek, mr. Heyligers en Van Kalken tot leden der Commissie welke de geloofsbrieven bij de jongste periodieke ver kiezing van de nieuwbenoemde Raadsleden, de heeren Van Esveld, Tromp van Holst, mr. Van Zijst en Kleber, zou nazien. Nadat hieromtrent door den heer Van Beek een gunstig rapport was uitgebracht, werd door den Raad z. h. st. besloten tot toela ting dor herkozen leden. De Voorzitter stelde nu aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school" le soort voor meis jes (Hoofd mej. M. van Lessen). Uit de be reids meegedeelde voordracht werd met 4 stemmen benoemd mej. F. Kreeft, te Scher- penzeel; mej. P. H. Kuijlmau, te Putten ver wierf 1 slem. Het salaris der nieuwbenoemde werd ver volgens vastgesteld op f600. Overeenkomstig de Verordening werden vastgesteld de jaarwedden van de onderwij zers W. Kraan op f775, C. J. F. Prins op f925 en O. Akkerman op f700, onderschei denlijk wegens het behalen der hoofd-acte, 12-jarigen en G-jarigen dienst. Tot tijdelijk leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan liet Gymnasium en de Hoogere Burgerschool werd alsnu met 7 stemmen benoemd de heer J. F. Theissen, te Arnhemde heer G. de Weerd, te 's-Gra- venhage, verwierf 5 stemmen. Hierna werden met algemeene stemmen herbenoemd tot tijdelijke leeraren aan de Hoogere Burgerschool de reeds in functie zijnde heeren D. P. Moll voor Natuur- en Werktuigkunde, J. J. Menkema voor Hoog- duitsche taal- en letterkunde en A. D. Raad geep voor Geschiedenis en Nederlandsch. Vervolgens bracht de Voorz itter'in behandeling de ontwerp-verordening, rege lende de verdeeling in wijken en het num meren der'gebouwen. Het College van Burgemeester en Wethou ders is, blijkens zijn verklaring, gekomen tot dit voorstel omdat de huidige verdeeling der wijken en de nummering onhoudbaar is. Behoudens een enkele opmerking van den heer Van Eek werd de Verordening zon der discussie en met algemeene stemmen aangenomen. Bij art. 0 vroeg de heer Van Eek of, hel niet bélïrr ware, uit te lichten het woord 8vruchtgebruikers", omdat dit naar spr. meening aanleiding kan geven tot verwik kelingen, en slechts te spreken van eige naren en beheerders. De Voorzitter, was dat niet eens met spr. en zeide dat o. a. de eigenaar buitens lands kan wonen eu dan moeilijk aanspra kelijk kan worden gesteld voor de nummering. Wethouder Ce losse stelde er zeer prijs op, dat het woord «vruchtgebruikers" be houden werd. Het komt meermalen voor, dat er tal van eigenaren zijn van éen per ceel, terwijl er dan steeds éen vruchtgebrui ker is. De heer Van Eek legde zich by deze verklaringen neder. De stad blijft verdeeld in 9 wijken, doch de nummering der huizen zal voortaan ge schieden doorloopend, voor iedere straat af zonderlijk, met nummers van ten minste 40 c.M. hoogtede onevene nummers aan de rechter-, de evene aan de linkerzijde der straat, het rechts en links gerekend van den Wilhelminaboom op de Varkensmarkt in de richting V9n een der uitgangen der Gemeente. Tot Regentessen van het Burger-Weeshuis werden alsnu herbenoemd mevbouw J. L. G. de Jong-Geerlings en mevrouw M. E. Reijn- ders-Calkoen. Hierna werd aan de orde gesteld de be noeming van den lieer J. M. Thiel, reeds tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool, tot tijdelijk leeraar in Wiskunde, Handels wetenschappen, Warenkennis en Boekhouden aan de Inrichtingen voor Middelbaar onder wijs. De heer V a n E c k zeide, dat het de be doeling is geweest, na het vertrek van den heer Prikken een vast leeraar te benoemen. Het is ook zeer in het belang der school een vast leeraar te hebben en bovendien kent de Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten of langeren tijd op reie gaan, de Amei'sfoorrache Courant en do bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. Lezeressen en lezers van dit blad, die ad- haesie aan onderstaand adres willen betui gen, worden verzocht bet met hun naam ingevuld staatje uil de courant te knip pen en or.s vóór 14 Augustus toe te zenden. Wij verzenden dan de gezamenlijke hand- teek eningen naar het comité te Amsterdam. Het ligt, gelijk we reeds meedeelden, tot bovengenoemden datum, óok inSlothouwer's boekhandel ter teekening. Aan het Volk van Groot-Brittanië Wij Nederlanders, verwant aan U door een geraeenschappelijken oorsprong, door overeenkomst in geschiedenis en traditiën, door gelijksoortige zeden en staatsinstel lingen, ontlcenen aan deze verwantschap, waarop wij trotsch zijn, de vrijmoedig heid om uitdrukking te geven aan den onweerstaanbaren aandrang van ons hart en de diepe overtuiging van ons verstand, dat er bij velen uwer een sterke neiging bestaat een schromelijk onrecht te begaan jegens het volk der Zuid-Afrikaansche Republiek, eene loot van onzen gemeen- schappelijken Germaanschen stam, een volk zwak in aantal, maar sterk door de deugden, welke door alle Angelsaksers op den hoogsten prijs worden gesteld moed, onafhankelijkheidszin, zelfbewust heid eu godsdienstzin. Wij doen een beroep op uw dieper be sef van rechtvaardigheid en edelmoedig heid, wanneer wjj U toeroepen Laat af van de pogingen, door som migen uwer geldraauuen en Staatslieden beproefd, om dit volk te belemmeren in Feuilleton. 23.) We zullen je niet in de doos stoppen als je het ons vertelt, zeide Tanks schertsend. Dat kanwel wezen,hernam Abraham,maar ik zeg niets. Tanks wilde niet graag vertellen, dat hij detec tive was en het recht had, opheldering te ver langen, maar hij zag, dat Abraham anders niets zou loslaten. Vriend, sprak hij Abraham ter zijde nemend ik ben detective en je bent dus verplicht, mij naar waarheid te antwoorden. Ik heb niets geen kwaad gedaan, jammerde Abraham op eens. Ik zal alles vertellen! Daar heb je al vast een kroon, vervolgde Tanks, nog steeds fluisterend, zeg me nu maar of mijnheer Guinaud den 15den van deze maand een pak brieven heeft gekregen. Jawel mijnheer, maar ze waren geadres seerd aan „Mrs Judas". Niet aan Miss Judith? Dat weet ik niet, mijnheer; moeder zei, dat het pakje voor meneer Judas was, en hier is maar éen Judas, dus kou het niemand anders wezen dan meneer Guinaud, van Wosk &Co. Heb je het bij Wosk gebracht? Ja, mijnheer. Heeft hy het pakje zelf aangenomen Ja, mijnheer. Goed, dank-je, zeide Tanks, en je houdt ver der je mond. Mag ik er óok niet met moeder over spreken? vroeg Abraham. Neen, want als je het haar wilde vertellen, de geleidelijke ontwikkeling van eigen aard en aanleg en te onderwerpen aan üwen wil. Laat af van het zoeken en aangrijpen van aanleidingen en voorwendsels om U te mengen in zijne aangelegenheden, om dat het deze op andere wijze regelt, dan U redelijk en wenschelijk schijnt. Laat overigens dit volk zich natuurlijk ontwikkelen, zelf den geest des tijds on dergaan, die onvermijdelijk voortdrijft op den weg van vooruitgang in stoffelijk en geestelijk opzicht en elkegewelddadigde stoornis veroordeelt, omdat zij de gelei delijke ontwikkeling veeleer vertraagt dan bevordert. Wij vragen u dit dringend, niet alleen omdat eene andere politiek leiden moet tot geweld, bloedstorting, broedermoord maar ook omdat daardoor het recht ge schonden, de naam van Britsche recht vaardigheid geschandvlekt, van Britsche scherpzinnigheid ondermijnd en die van Britsche grootmoedigheid tot een spot ternij gemaakt wordt. Zou een bijzondere opwekking voor alle vrouwen en mannen in Nederland wel uoo- dig zijn om op deze wijze van hun sympa thie met (le bedreigde Transvalere te doen blijken en bet Engelsche volk, zoo moge lijk, terug te houden van een daad van on recht en geweld Wij gelooven 't niet en durven verwachten, dat zeer velen zich bij deze beweging zullen aansluiten, welke trou wens, zal zij iets uitwerken, voortgestuwd moet worden door het geheele Nederlandsche volk. N A A M POLITIE zou de heele stad het weten, omdat ze zoo doof is. Abraham grinnikte en het geld in zyn zak latende glijden, ging hij heen. Tanks trad naar buiten en zag, dat Roger in het rijtuig van miss Varlins was gestegen. Het is zooals ik dacht, zeide Tanks. Het pakje is door Judas in ontvangst genomen. Judith uitte een kreet van schrik, hetgeen den detective verwonderd deed opkijken. Is u zóo bang, dat Judas die brieven zal lezen? vroeg hij. Judith wischte met haar zakdoek haar droge lippen af en antwoordde eindelijk Ik ken den man volstrekt niet, ik weet al leen, dat hij een vriend was van den heer Mel- Btane en dat feit alleen is genoeg om mij het ergste te doen vreezen. De brieven bevatten niets anders dan hetgeen romantische jongemeisjes in zulke omstandigheden steeds schrijven, maar ik geloof, dat die Franschman een gewetenlooze schurk is en hij er misbruik van zal maken. Maar in welk opzicht? Welk nut zou bij ervan hebben zeide Tanks peinzend. Zooals u zelf verklaart, bevatten zij niets gewichtigs. Hij zeide die laatste woorden op zulk een beteekoni8vollen toon en met zóóveel nadruk, dat Judith, die zecrlicht geraakt was, zeide: Ik weet niet in hoeverre mijnheer Axton u in zijn vertrouwen genomen heeft, mijnheer, maar ik ontzeg u het recht, zoo tot my te spreken. Och, Tanks meent het goed, zeide Roger. Tanks herhaalde de jonge dame. Ik dacht dat uw naam Rixton was. Mijn ware naam is inderdaad Rixton, antr woordde Tanks, zijn vriend verwijtend aanziende, maar ik gebruik den naam Oclavius Tanks Als detective, voltooide Judith koel. U be hoeft niet zoo verwonderd te doen, mijnheer. Ik heb van dien Jarle.hester-moord in de cou rant gelezen en weet dus, dat u die zaak in han den hebt. Welnu, indien u het weet, zult u mij mis schien wei willen helpen. Neen dat kan ik niet, antwoordde ze heesch, wederom haar lippen met haar zak doek afwissende. O ja, u kunt mij wèl helpen, zeide Tanks kalm. Zij zag hem aan, maar zijn gelaat verried niets van hetgeen in zijn binnenste omgiug. Zij wierp zich achterover in het rijtuig en lachte gedwon gen. En hoe dan vroeg ze. Door mij in de gelegenheid te stellen, de brieven te lezen, die thanB in het bezit zijn van meneer Judas. Neen. Dat doe ik niet. Zij zeide dit op zulk een beslisten toon, dat Roger zoowel als Tanks haar verbaasd aanzagen. Er is inderdaad niets in die brieven wat u zou kunnen helpen ik verzeker u, mijnheer Rixton, dat zij niets anders bevatten dan de phrasen van een romantisch verliefd jong meisje. U weigert dus' ze mij te laten lezen Ja. Maar als ik nu inzage eisch Ik vertegen woordig de wet en ik wil die brieven zien. Wat beteek ent dat, Tanks? kwam Roger tusBchenbeide, verontwaardigd over den toon, dien de detective tegen miss Varlins aannam. Niet anders, dan dat ik de brieven wil zien, antwoordde Tanks koel. Ik heb deze zaak in handen genomen én ben vast besloten te ont dekken wie de moordenaar van Sebastiuun Mel- stane is. Daarom wil ik die brieven lezen. Ik heb er mijn redenen voor. Wil u ze mij toonen Judith wrong haar zakdoek in haar gehand- schoende handen, zich zichtbaar geweld aan doende om zich te beheerschen. Plotseling barstte ze in een zenuwachtig lachen uit. U zult ze lezen, op éen voorwaarde. En die is Dat u ze mij eerst laat doorlezen, vóór u ze onder de oogen krijgt. De detective vestigde zijn doordringende oogen op het bleeke gelaat der jongedame, alsof hij op den bodem harer ziel wilde lezen, maar hy werd niet wijzer. Goed. Ik neem uw voorstel aan, zeide hij eindelyk, u kunt ze eerst doorlezen, maar in mijn tegenwoordigheid. Nu was Axton's geduld ten einde. Hoe durf je zóo tot miss Varlins spreken? riep bij toornig. Ik ben detective, antwoordde Tanks koel. Waarom zou je samen twisten heeren, zeide Judith. Ik neem mijnheer Rixton's voorslag aan. Mag ik u verzoeken, beiden mot mij mee te rij den naar Wosk Dan kunnen wij de zaak da delijk uit de wereld helpen. Tauks boog en steeg in, maar Roger verklaarde, niet te willen meegaan. Wees zoo goed ons te vergezellen, zeide Tanks. Ik eisch het Roger Bcheen niet van plan, zich aan dien eisch te storen, maar een bijna onzichtbare wenk van Judith deed hem instappen. Tanks had dien wenk gezien en er zich over verwonderd. Ik heb den tijd, dacht hij, maar tóch zou het mij aangenaam zijn, indien ik het raadsel had opgelost, want ik begin bang te worden voor hetgeen aan den dag zou kunnen komen. Het drietal steeg bij Woks Co. uit en trad den wiukel binnen. Judas trad hen tegemoeten kneep zyn oogen dicht. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1