Binnenland. Wet op liet Middelbaar onderwijs geeD tij delijke leeraren. Dal de lieer Thiel in den vorigen cursus tijdelijk werd benoemd, was een gevolg van de splitsing der klassen. De rapporten, omtrent den beer Thiel ingeko men, luiden hoogst gunstig; zoowel zijn Sroote bekwaamheid als zyn groote toewij- ing worden geroemd door wie hem dage lijks gadesloegen. Waarom volgt nu geen vaste aanstelling Oiodat de inspecteur van het Middelbaar on derwijs heeft beweerd, dat de heer Thiel niet bevoegd was; de zeilde dr. Van Eyk, die den heer Thiel verleden jaar nummer écu op de voordracht plaatstede zelfde in specteur. die gunstig adviseerde omtrent de bevoegdheid van de 7 in den laatsten tijd benoemde leeraren, zoowel aan Gemeente lijke- als aan Rijks lloogere Burgerscho len, hoewel dezen slechts éen acte van de zes bezaten, terwijl de heer Thiel twee acten heeft en wel, voor het onderwijs dat hij moet geven. «Ie voornaamste. De volledige bevoegdheid, naar de letter van de Wet, is niet bereikbaar langs den weg der acto-examens en seaert 1803 nog slechts door een persoon behaald. En wat is nu de reden van de tegenwer king door den inspecteur Een van geheel persoonlijken aard. Spr. is hiervan volkomen overtuigd door de inlichtingen van zeer be trouwbare mannen en acht het beneden de eer van den Raad en zeer tegen het belang der school indien de heer Thiel dupe wera gemaakt van een persoonlijke antipathie van de zijde des inspecteur. Spr. heelt mitsdien de eer voor te stellen den heer Thiel definitief te benoemen, sub sidiair de benoeming uit te stellen en nader onderzoek te plegen. Mr. H e v 11 g e r s verklaart volkomen in te stemmen rnet het door den heer Van Eek gesprokene en gelooft stellig, dal de Raad volkomen verantwoord is als deze den heer Thiel definitief benoemt. Üok Wethouder Ce losse kan zich vol komen voreenigen met het door beide spr. aangevoerde. De volledige bevoegdheid eiseht een studie van 17 jaar, en wie zou zich daar aan wagen om een tractement te krijgen van f1800 lot ten hoogste t'2500 Slechts prof. Van der Waals bezit de volledige be voegdheid. Werkelijk zijn aan Gemeente lijke- en Rijks lloogere Burgerscholen leer aars definitief benoemd, dit nog minder be voegd zijn dan de heer Thiel. Het is bovendien zeer wer.schelijk, dat de heer Thiel benoemd worde, omdat anders de school wel eens zeer onverwacht nadeel kon lijden, wijl de overige inspecteurs niet zullen aar zelen, den heer Thiel definitief te benoemen. Nog zegt spr. dat liet college van B. en W. overtuigd is van de wenschelykheid om den heer Thiel voorgoed aan de school te ver binden. De Voorzitter verklaart, namens het D. B. het voorstel-Van Eek over te nemen, waarna de heer Thiel inet algemeene slem- men wordt benoemd tot vast leeraar. Ingekomen waren: de Begrooting van het Burger Weeshuis, de Schutterij en het Bur gerlijk Armbestuur voor 1900 te behan delen hij de Begrooting; goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken van het besluit tot uitbreiding van het personeel der lloogere Burgerschool met S lijdelijke leeraren aangenomen voor kennisgeving; de Gemeente rekening over 1S98 in ban den gesteld van een commissie, bestaande uit do heoren Van Eek, Gerritsen en Crookewiteen afwijzende beschikking van den Minister van Waterstaat op het re quest van den Gemeenteraad om de on diepten in den Eem-mond voor Rijksreke ning te doen wegnemen aangenomen voor kennisgeving; de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het le suppletoir kohier der Inkomstenbelasting, en de Konin klijke goedkeuring van de Verordeningen tot het heffen van rechten ter Secretarie, voor hei Gymnasium, de Hoogere Burger school en dé Algemeene begraafplaatsen aangenomen voor kennisgeving; een verzoek orn ontslag met 1 October a. s. van den heer M. G. Northolt, onderwijzer aan de openbare Lagere school 3o soort aan de Beekstraat ter behandeling in de volgende vergade ring. De Voorzitter deelde nu mede, dat nog waren ingekomen aanbevelingen voor tijde lijke leeraren in de Kransche taal-en letter kunde, de Eiigelsche taal- en letterkunde en in Staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool en stelde voor, met het oog oji den nieuwen cursus, deze benoemingen urgent te verklaren. De hoer Van E s v e 1 d verklaarde zich tegen deze urgentie, maar 11 stemmen ver klaarden zich er vóór en nadat de zitting ge durende een kwartier was geschorst en de stukken waren ingezien, werden benoemd tot tijdelijk leeraarin het Fransch de heer A. D. J. van 't Hooft, te Lisse, met 11 stem men, tegen 1 op den heer J. H. V. Jansen, te Vleutenin het Engelsch de heer H. J. van der Noon'aa, te Amersfoort, met 10 stemmen, tegen '2 op den heer A. J. Bos, te Nijmegen in StaatswetenscfiM.[-en met al gemeene stemmen, dr. P. C. M. Bos, te Am sterdam, met wion op de voordracht ston den de heeren inr. V. G. L. M. A. Z. Vonk de Beth, te Amsterdam en A. Schuurman, te Alkmaar. Hierna werd de vergadering gesioten. Dinsdag 15 Augustus hoopt Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, zijn zilveren priester-jubilé te herdenken. Naar aanleiding daarvan zijn tegen aanstaanden Maandag tot een feostelijken maaltijd ten Baleize genoodigdde kanunniken van het letropolitaan-kapittel, de dekens van het Aartsbisdom, de professoren van het Semi- uarie en de pastoors der Gemeente Utrecht. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft goedgevonden te bepalen, dat tijdens het aan den Inspecteur van den arbeid in de 4de inspectie, te Amsterdam, verleende verlof van 12 tot 29 Augustus e. k. de Inspecteur van den arbeid in de 3e in spectie te 's-Gravenhage mede bevoegd zal zijn in de 4de inspectie. Het Hoofd-bestuur der Posterijen en Te- legraphie heeft onder de aandacht van de Directeuren gebracht dat het geenzins in de bedoeling ligt, dat met de uitgifte van de frankeerzegels en briefkaarten van het nieuwe type zal worden gewacht tot de voorraad zegels enz. van het oude type zal zijn uit geput. Aan hen, die zulks verlangen, behooren, sinds 1 Augustus, zegels enz. van het nieuwe type te worden verstrekt. De zegels enz. van het oude type kunnen worden gegeven aan hen, die er bepaald om vragen, ot geenerlei aanwijzing omtrent de verlangde soort doen. De waarnemend-directeur van het Post en Telegraafkantoor bericht, dat voortaan in de eerste bestelling zal worden opgenomen de correspondentie, aangebracht per eersten trein van Utrecht ten 6.35 Gr. zoodat daarin o. a. tevens zullen worden opgenomen de «Staatscourant" en het 2e blad van het «Han delsblad", de «Telegraaf" en de «Nieuwe Kott. Courant'". In verband met een en ander zal de eerste bestelling 20 minuten later van het kantoor vertrekken en dus circa half acht (stadstijd) 's morgens aanvangen. De 5e of laatste bestelling blijft een half uur vroeger uitgaande, en is dus vastgesteld op circa negen uur (stadstijd) 's avonds. Aan verzoeken omtrent bestelling zal zoo veel mogelijk worden tegemoet gekomen. Wij herinneren lezeressen en lezers nogaals aan de bepaling, dal de honden voortdurend voorzien moeten zijn van den belastingpen ning, 1899. Men denke hieraan goed, want alle hon den, die zonder dit konteeken roridloopen worden onherroepelijk «ingerekend", en moeiten, kosten en verdriet zijn de gevolgen. Ter Gemeente-secretarie hier werd aangifte gedaan van een geval van vlekziekte bij var kens, ten huize van mej. de weduwe Van Amerongen. In Provinciaal-blad 113 wordt bericht, dat in de Gemeente Soest gevallen van mond en klauwzeer zijn geconstateerd. Aan den heer Chr. Pleines, zeeppoeder fabrikant hier, is vergunning verleend tot uitbreiding van diens zeepfabriek, gelegen aan de Korte Bergstraat De lieer M. G. Northolt, onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat hier, is in gelijke betrekking be noemd aan de openbare Lagere school 2e klasse aan de Nadorststraat te Rotterdam De heer F. J. ter Braak, opzichter bij de Gasfabriek hier, is met 1 Augustus be noemd tot opzichter bij de gasfabriek te Leeuwarden. Tot onderwijzer aan de Christelijke school aan de Kortegracht (Hoofd de heer P. de Groot) is benoemd de heer C. van Luijk, te IJzenuyke. Naar we vernemen, zal het Lockhorster- bosch dat in April des vorigen jaars gesloten •.vcrd, eerlang weder voor de wandelaars worden opengesteld. Aan het «Utrechtsch Dagblad" zy het vol gende ontleend omtrent de sterrenregen, die hedenavond zal waar te nemen zijn In den nacht, van 10 op 11 Augustus door snijdt de aarde by baar omwenteling om de zon jaarlyks de baan van een periodiek te- rugkeerende zwerm vallcpide sterren, wier uitstralingspunt in hot sturrebeeM van Per seus ligt en die daarom den naam van Per seiden draagt. Genoemd sterrebccld staat den 10 Augustus 's nachts te 12 uur hoog aan den Noord-Oostelykcn hemel, en daar om dien tijd de maan dan reeds lang is on dergegaan. kan de waarnemer by gunstig weder en een goed gekozen standpunt (zoo mogelijk buiten de verlichte stad) een heer lijk schouwspel hebben van eon den gan- schen nacht voortdurende vallende sterren- regen. Deze zwerm vallende sterren is meer J bekend onder den naam »Laurentius-stroom" of «Tranen van den H. Laurentius". Re-^ richten over de waarneming van deze na- tuurgebeurtenis reiken terug tot het jaar 830 na Christus. De elementen van deellip- tissche baan der vaüfende sterrenregen ko men zeer nabij met die van de periodiek terugkeerende komeet 1802, III, zoodat het gerechtvaardigd is aan te nemen, dat deze komeet en de Perseïdenzwerm in gelijke baan om cle zon draaien. De benoodigde rails voor de spoorlijn Ede Barneveld—Nykerk zullen, volgens besluit van aandeelhouders in de spoorweg-maat schappij «De Veluwe", worden overgenomen van de Centraal Spoorweg-Mij. Deze rails krijgt men 33% goedkooper dan nieuwe bij aankoop zouden kosten. Men betaalt nu bij 1000 M. spoorrails f4.36 per M.), lasch- platen, koppelschroeven en haakbouten f3254, of voor de geheele lijn, die eene lengte heeft van 335000 M., f109 000. De rails liggen thans nog in den spoorweg UtrechtZwolle, voor welke lijn de Cen traal Sp.-Mij. zwaarder materieel gaat bezigen. Wanneer de lijn Ede—-BarneveldNijkerk, met spoorwegmaterieel en niet met tram- materieel wordt geëxploiteerd, zullen nog noodig zijn onderlegplaten, die de genoemde som met f9500 verhoogen. Volgens beschik king van den Minister van YVaterstaat en de Gedeputeerde Staten mogen deze ge bruikte rails niet worden gebezigd voor het buitenspoor bij scherpe bochten. Door de politie te Barneveld is Dinsdag nacht een zeer gevaarlijke landlooper gear resteerd, die zich aan gewelddadig afpersen van geld had schuldig gemaakt. Nadat hij namelijk de alleen te huis zijnde vrouw van den landbouwer J. van den fop, aldaar, ge dwongen had hem de sleutels te geven, heeft hij haar, bij weigering, tot driemaal toe aangegrepen, tegen den grond gewor pen en de kleederen van het lichaam ge scheurd, met het doel zich meester van haar zak te maken, waarin hij vermoedde dat zich de sleutels bevonden. Toen hij de sleu tels echter niet kon vinden, heeft hij be proefd de kast met een mes te openen, doch ook dit gelukte niet. Nadat hij nog een drie jarig kind, dat begon te schreeuwen, ernstig mishandeld had en de vrouw met den dood had bedreigd, wanneer zij aangifte aan de politie deed, is de geweldenaar ouverrich- terzake vertrokken. Gelukkig heeft de politie hem echter spoe dig weten op te sporen. In de jongste algemeene vergadering van van de »Ned. Orehiaophilen-club" is met al gemeene stemmen besloten een bronzen me daille uit te reiken aan den beer Gebhardt, tuinbaas bij baron Van Boetselaar te Maar tensdijk, voor zijn orchideeën-cultuur, welke zeker eeuig is in ons land. Men schrijft uit Soesterberg Reeds werd aan den Dolderschenweg een begin gemaakt met het gelijkmaken der gronden en het omzinken daarvan voor de te bouwen werkmanswoningen. Door Notaris Vos zijn, in het koffiehuis «het Valkje", publiek verkocht2 heeren huizen in de Bergstraat, verhuurd aan de heeren A. W. Groote en H C. J. M. Rer- keljon, elk voor f250. Die perceelen werden in massa opgehouden voor f6990. Daarna werd door dienzelfden notaris, ten verzoeke van de erven Van Siooten, een burgerwoning, gelegen in de Krankeleden- straat, groot 3 Aren, verkocht aan den heer G. van Kalleveen hier, voor f1500. Verbetering. In het Ingezonden stuk, over Jacob van Campen, van dr. Reynders staat aan het einde der slotzin van de voor- laatsto alinea«bekend is, dat Jacob's broe- derS. anders heetten." Daarvoor moet gelezen«bekend is, dat Jacob slechts éen broeder heeft gehad, die anders heette''. Men vraagt ons plaatsing van de volgende olïicieuse verklaring in de Buitsche «Natio nal Zeitung" «De aanzienlijkste vertegenwoordigers der Duitsche Regeering hebben in officieefèn vorm verklaard, dat noch Duitsche officieren noch Duitsche agenten ooit in eenige betrekking tot Dreyfus gestaan hebben. «Nooit is daarentegen van Duitsche zijde bestreden, dat Esterhazy de rol gespeeld heeft, die aan kapitein Dreyfus, zonder een schijn van grond, toegeschreven is". Het Regeeringsantwoord is verschenen om trent het wetsontwerp houdende nadere be palingen omtrent de Personeele belasting. De Minister verklaart daarin, dat hij de nu voorgestelde wijzigingen geheel op zich zelf wer.schte te zien aangenomen, zonder daaraan iets vast te knoopen dat aanleiding zou kunnen geven tot veel verschil van mee ning. Hij stolt zich voor, nader een wets ontwerp aanhangig te maken, waarin een be slissing wordt uitgelokt omtrent een aantal quaestieuse punten in de Wet op de Perso neele belasting. Middelerwijl beveelt hij de spoedige aanneming van liet tegenwoor dige wetsontwerp aan, wat noodig is om groote hardheden te doen verdwijnen. Hij hoopt, dat het later in te dienen ontwerp niet te lang /al uitblijven. Hij verdedigt nader de wijzigingen in de tabel en de op neming van het nieuwe artikel 78bis. De Mi nister geeft toe, dat sommige schattingen van huurwaarden aanvankelijk te hoog zijn geweest, doch zij werden verlaagd, maar al bewijzen zij, dat de wetsbepalingen omtrent het beroep ganscb niet overbodig zijn, zoo blijven nog onderscheidene aanslagen van perceelen met vergunning zeer drukkend, zonder dat dit te wijten zou zijn aan dwa ling bij de Raden van Reroep. Ook kan de Minister niet toegeven, dat het in strijd met de wet zou zyn, den vollen huurprijs van perceelen met vergunning als grondslag voor den aanslag naar de huurwaarde aan te nemen. Evenmin kan Dij zich vereenigen met het denkbeeld om de wet zóo te wij zigen, dat öf de huurwaarde, die het perceel aan de vergunning ontleent niet meetelt, öf de huurwaarde van taplokalen enz. slechts voor voor 3U in aanmerking zal komen Deze voorstellen gaan veel verder dan dat der Regeering zij strekken tot principieele wijzi ging van een wet, die eerst sedert 1 Janu ari 1897 in werking is. De Minister vertrouwt echter op instem ming met het denkbeeld om aan de grieven van vele houders van vergunning tegemoet to komen wat in hot voorgestelde arti kel 5 is geschied, welk artikel een veel ge matigder strekking heeft dan eenig voorstel, dat te berde werd gebracht. Bij het Departement van Financiën is, naar het «Dagbla'd" meldt, reeds een wets ontwerp in bewerking, waardoor een beslis sing zal worden uitgelokt over een aantal quaestieuse punteu in de Wet op de Perso neele belasting, afgescheiden van de wijzi gingen voorgesteld in het thans bij de Tweede Kamer aanhangig wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent die belasting. Ten vervolge op de opgaven omtrent den loop der bevolking des Rijks in 1898, reeds in de Staats-courant opgenomen, wordt hier onder het bevolkingscijfer van iedere pro vincie en van bet Rijk op 1 Januari 1899 opgegeven. Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. Noordbrabant 277.272 276.118 553.390 Gelderland 284.670 277.753 562,423 Zuidholland 544.451 581.424 1125.875 Noordhdllaud 468.650 497.027 965.677 Zeeland 100.796 108.534 215.330 Utrecht 122.656 125.784 248,440 Friesland 170.543 171.079 301.622 Overijsel 167.478 161.714 329.192 Groningen 158.219 151.439 299.658 Drente 77.606 70.233 147.839 Limburg 144.920 140.259 285.185 Het Rijk 2513267 2561304 5 074631 De bevolkings des Rijks bedroeg op l Ja nuari 1898 2477118 in. en 2257086 vr., totaal 5 004204; en is alzoo toegenomen in den loop van 1898 met 36 149 in. en 34 278 vr., totaal 70 427. De loop der bevolking van het Rijk was in 1898 als volgt: geboren werden 82 502 m. en 78173 vr., totaal 160 675terwijl stierven 44234 in. en 41 422 vr., totaal 85 650. Ver schil 38268 in. 36751 vr., totaal 75 019. Het aantal personen die zich gedurende 1898 in de Gemeenten van het Rijk vestig den, bedroeg102 435 m. en 154 221 vr.. totaal 316 650; terwijl vertrokken 16455# m. en 156 094 vr,, totaal 321 248. Verschil 2119 tn. en 2473 vr., totaal 4592. Bij het voorloopig onderzoek der Onge vallen-wet in de afdeelingen der Tweede Karner werden lal van zeer ernstige bezwa ren geopperd, die voor hel meerendeel tot éen klacht kunnen worden saamgevoegd het wetsontwerp is te bureaucratisch samen gesteld, het stof van liet studeervertrek ligt er meer dan een duiin dik op, zoodat het in bijna ieder artikel met de practijk van het leven in strijd komt. Een zeer merkwaardige uitspraak, die de belanghebbenden wel zal treffen. De correspondent van het «Handelsblad" te Batavia seint, dai tot het zenden van een expeditie naar de V Kota's is besloten. De nieuwe Gouverneur-generaal vanNeder- landsch-Jndië, lui tenant-generaal W. Roose boom, zal naar lndië vertrekken met de Koningin Regentes" van de Maatschappij «Nederland" die 19 dezer van Amsterdam vertrekt. Uit de audientie-dagen welke de nieuw benoemde Gpuverneur-generaal deze maand in het Departement van Koloniën zal geven, vervalt Woensdag 16 Augustus, zoodat de opperlandvoogd alleen op 14 en 17 Augustus degenen, die hem wenschen te spreken, zal ontvangen. Te 'sGravenhage is uit Karlsbad bericht ontvangen, dat de beroemde schilder Jacob Maris aldaar Maandagnacht in den ouderdom van 62 jaar plotseling is overleden. De schoolopziener in het district Tiel zegt in zijn jaarverslag de volgende zeer opmer kelijke woorden over de invoering van de vrije- en orde oefeningen op de scholen in zyn district:

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2