Maandag 21 Augustus 1899. No. 4903. 48e Jaargang. OP REIS. JUDAS. Binnenland. PHOENIX-BROU W ERIJ H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Oltgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f i.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ollicieële- en onteigeningsadvertentien per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de ineasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerdeit die voor korten ot langeren tijd op Teia gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tu8schenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van K. EIBERGEN in het perceel aan het Bloe mendal. wijk D. no. 210, laatst bewoond geweest door G. van den BIEZENB08. Amersfoort den 17. Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, I)e Secretaris, Wotb., 10 Bt. B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen, ingevolge art. 15 der Hinderwet, ter kennis van belanghebbenden, dat zij bij exploit dd. 18 Augustus 1899 bericht hebben ontvangen, dat Geetruida Henrietta Miiller, weduwe van Johan nes Agema, zelve zonder beroep, wonende te Amers foort, in beroep is gekomen bij Hare Majesteit de Koniugin tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort van 7 Augustus 1899, waarbij door dezen vergunning is verleend aan Cur. PLEINES, zeeppoeder-fabrikant te Amersfoort, tot uitbreiding zijner bestaande zeep- poederfabriek. Amersfoort den 18. Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Wetb., 1° Br. Do Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen, ingevolge art. 15 der Hinderwet, ter kennis van belanghebbenden dat zij heden 19 Augustus 1899 bericht hebben ontvangen van C'HRISTOPH PLEINES, zeeppoeder-fabriekant wonende te Amersfoort, dat deze in beroep is gekomen bij Hare Majesteit de Koningin tegen Feuilleton. het besluit van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort van 7 Augustus 1899, waarbij door dezen vergunning is verleend aan meerge- noemden Christopb Pleines tot uitbreiding zij ner bestaande zeeppoederfabriek. Amersfoort den 19. Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., 1» Br. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De Genei-ale synode van de Gereformeerde kerken in Nederland, te Groningen vergaderd, heeft het volgende telegram verzonden aan president Kruger: «Synode Gereformeerde Kei-ken Nederland betuigt uw volk, in moeilijkheden, hartelijke deelneming en bidt u toe Gods genade tot behoud des vredes, door volharding in geloof en rechtvaardigheid". Men wil weten, dat het aantal handteeke- ningen, verkregen op het Manifest aan het Engelsche volk in zake de Transvaal, bijna 150 000 bedraagt. Het «Nieuws van den Dag" heeft 8400 onderteekeningen van het adres van hel En gelsche volk verzonden. Door de redactie der »N. Rott. Ct." zijn aan den lieer Paul den Tex verzonden de adressen hij haar ingekomen aan het Engel sche volk, voorzien van ruim 12000 hand- teekeningen. Bij den heer P. D. van Traa, Secretaris van de afdeeling Rotterdam van de N.Z.-A. Vereeniging. zijn bovendien nog ingekomen 6029 handteekeningen. Een twintigtal leden van de Scherpschut- tersvereeniging vervoegde zich bij een lid van het afdeelingsbestuur der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging te Rotterdam om te vragen of zij vrijen overtocht naar Zuid-Afrika konden krijgen. Dat wilden zij, als het ertoe kwam, met de Boeren mee gaan vechten. De correspondent te Batavia van de »N. Rott. Ct." seinde onder dagteekening van i 18 dezer aan zijn blad: »Het 4"Te bataljon is op weg gegfian naar I de V Kola's.'' Het «Nieuws van dan Dag" ontving Zater- I dag het volgende telegram uit Batavia «Een patrouille uit Padang Tidji doodde Hadji Oeruar en zijn schoonzoon. »Vecl geweren en ammunitie werden in beslag genomen" De St. Ct." no. 193 bevat, de Wet van 22 Juli (Si.blad no. 170) houdende nadere be- j palingen omtrent den accijns op den wijn. Naar het «Dagblad" verneemt, zijn de voorstellen van Wet tot nadere regeling van de pensionneering enz. bij de landmacht door den Minister van Oorlog bij de Tweede Ka- j mer ingediend en is door mr. Borgesius in I voorbereiding genomen een wetsontwerp, re- gelende het woning-vraagstuk. Het ontwerp j is reeds zóóver gevorderd, dat het in den loop der maand September aan de .Tweede I Kamer kan aangeboden worden. In September 1899 zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrek- i king van telephonist, uitsluitend voor vrou- i welijke candidaten. Het aantal plaatsen zal nader worden bekend gemaakt. Verdere bij- zonderheden bevat «St. Ct." No. 491. Omtrent den aankoop van het Paleis van wijlen Prins Frederik, in het Korte Voorhout te 's-Gravenbage, ten behoeve der vestiging van Gerechtshof en Rechtbank kan, na het I vroeger vermelde, nog worden medegedeeld, dat desbetreffende voorstellen na de opening I van de nieuwe zitting der Staten-Generaal de Tweede Kamer zullen bereiken. De later bij het Paleis aangebouwde vleu- i gel, die den hoek vormt van Prinsessegracht i en Voorhout, is in den aankoop niet begre- i pen en blijft eigendom van H. K. H. de I Prinses von Wied. I De Regeering zou tevens het plan hebben, I op het achterterrein van het gebouw, aan de I zijde der Casuraiestraat, een nieuw Huis van Bewaring te plaatsen ter vervauging van het bestaande Huis van Arrest aan tie Prinse gracht, dat uiet meer voor het doel geschikt geoordeeld wordt. Bij de plannen van verbouwing en inrich ting is, naar gezegd wordt, niet gedacht aan een eventueele vestiging van bet Arbitrage- hol' in een gedeelte van het Paleis. Juli was een zeer gunstige maand voor de Rijksschatkist. Er werd niet minder dan f 11 276 416 ontvangen, dat is f859692 boven de raming en f4 311 683 meer dan in Juli '98. Met de vorige maand een verschil van 1 ton meer, vergeleken met de raming, terwijl in Juni, vergeleken bij dezelfde maand in '98. een tekort was van 1416811. Opeen paar kleinigheden na (de domeinen bleven in vergelijking met Juli '98, f16473 en de Staatsloterij f10 658 achter) zijn alle Midde- lengroepen vooruitgegaan, sommige zeer be langrijk, zoodat, na aftrek van de zooeven genoemde sommen ad f27 131 te zamen, het surplus van f1311 683 voor Ie overige ver kregen is. Daartoe hebben bijgedragende directe belastingen voor f582597; de in voer- en zegelrechten voor f44 793; de ac cijnzen voor f34 555; de waarborg van gou den en zilveren werken voor f729; de in directe belastingen voor f574 539; de poste rijen voor f59 827; de telegrafen voor f30 583; de jachtakten voor 12559 en de I loodsgelden voor 1*8633. I Gaan wij de onderdeelen dier middelengroe- j pen na, dan blijkt 't dat bij de directe be- i lastingen vooral het Personeel en de Be- drijfsbelasting een aanmerkelijk avans geven, ruim opwegende tegen de mindere opbrengst I in vergelijking met Juli '98, van Grondbelas ting en Vermogensbelasting. (Grondbelasting 1 f272619 tegen f461941Personeel f213941G tegen f1537 030; Bedrijfsbelasting f281 708 tegen f97 161; Vermogensbelasting f 47 264 tegen f 65 627). Bij de accijnzen is de vooruitgang voor de suiker circa f90000; wijn en gedistilleerd i gaven iets minderde zout-accijns en die op i bieren en azijnen en geslacht enkele duizen- In het midden dezer ongezellige ruimte zat Spolgers, de eigenaar, in een wollen chamber- cloak en was bezig de druppels af te meten, welke hij gedurende den dag wilde innemen. Naast hem stond een magere, in het zwart gekleede knecht, die een gedrukte gebruiksaanwijzing voor las. De knecht, Gimp genaamd, had waterige oogen, een teeken dat hij aan den drank ver slaafd was, en hij las den'inhoud van het blad papier op half luiden toon om de gehoorzenuwen van zyn meester toch maar zoo weinig n lijk te kwetBen. „De - uitwerking van deze druppels," las Gimp met klanklooze stem, „is wonderbaarlijk. Vrouw Mopps leed geruimen tijd aan rheumatiek, hetgeen haar het werken onmogelijk maakte. Haar werd daarvoor aangeraden, deze droppels te nemen. Zij volgde den raad en nam iederen dag vier droppels in een glas jenever. Zij is thans hersteld Zij is hersteld, herhaalde Spolgers op een toon van groote voldoening. „En hoogstens driemaal in de week voelt zij iets, dat naar de vroegere pijnen gelijkt." Dus is zij niet hersteld, zeide Spolgers te leurgesteld. Dat is de schuld van den jenever. Jenever is schadelijk voor de gezondheid. Zeer schadelijk voor de gezondheid, her haalde Gimp als een kakatoe en kneep zijn oogen dicht. Spolgers telde: Acht, zeide hij, en gaf het fleschje terug aan Gimp. Me dunkt, dat is genoeg om mee te beginnen hoeveel kwalen zei je, dat er door genezen worden? Zeven, antwoordde Giinp. De leverkwaal, rheumatiek, hoofdpijn, gezwellen, zenuwen, tering, delirium. Een universeel middel dus. Mijn lever is dikwijls alles behalve in orde en aan hoofdpijn lijd ik ook twee winters geleden had ik rheu matiek, inyn zenuwen zijn Bteeds in een ellen- digen toestand. Gezwellen Neen die heb ik niet. Maar ik zou ze kunnen krijgen. Tering?^ Ja, mijn longen zijn niet sterk, geloof ik. WaV noemde je het laatst, Gimp Delirum. Neen, dat zal ik wel nooit krijgen. Ik heb een afschuw van sterkedrank. Ik denk, dat die droppels me zullen goed doen. Vul het glas met water. Dank je. Langzaam dronk hij het mengsel, met het air van een kenner en gaf toen het glas terug aan den knecht. Niet veel smaak, Gimp. Ik heb leelijker dingen geproefd. Zet het glas weg. Weet je hoe het vandaag met miss Marson is? Hetzelfde, mijnheer. 't Is toch vreeselijk 1 Zouden deze druppels ook niet goed voor haar zijn? Dat betwijfel ik, mijnheer, antwoordde Gimp. Ze heeft net immers in het hoofd? Juist, juist. Je hebt gelijk, Gimp. Ik moet haar opzoeken, maar 't is vandaag zulk vochtig weer. Doe toch gauw de deur dient 1 Het tocht vreeselijk Gimp deed wat hem bevolen was en verdween onhoorbaar uit het vertrek. SpolgerB ging toen nog eens bij zichzelf na of b\j geen enkele zijner kwalen vergeten had, bekeek in den spiegel zijn tong, voelde zijn polB en na zich aldus nog geruimen tijd met zijn eigen gezondheid te hebben beziggehouden, dacht hij aan zijn verloofde. Arme Flory wat moet ze veel van dien man gehouden hebben. En bij was lang niet gezond. Ik ben overtuigd, dat de tering in zijn familie was. Zou ze ook zooveel van mij hou den? Ik ben zoo geschrikt, toen ze flauw viel, dat mijn zenuwen nóg van streek zijn. Ik had een gevoel, alsof mijn beenen onder mij werden weggehaaldik heb toch, hoop ik, geen aan leg tot lam worden? Die gedachte joeg hem zulk een vrees aan, dat hij opstond om zich te overtuigen, dat zijn beenen hem nog konden dragen. Op eens klonk de electrische bel en deed hem met een kreet van schrik weer op zijn stoel neervallen. - 1 De voordeurbel, prevelde hij, o, mijn ze nuwen 1 Ik moet die bel laten omwikkelen. Wie zou er zijn Ik ben voor niemand te spreken I Wie is dr.ar Deze vraag was tot Gimp gericht, die onhoor- baar het vertrek was binnen getreden en zijn meester twee visitekaartjes overhandigde. Roger Axton en ÓotaviuB Tanks, las Spol gers langzaam. Ik kan de heeren niet ontvan- fen, Gimp ik moet rust houden, anders wer en de druppels niet. De heeren zijn expres uit de stad komen rijden, mijnheer, zeide Gimp. Dan moeten ze maar weer terugrijden, antwoordde Spolgers. Zeg, dat het mij spijt, maar dat ik te ziek ben om hen te ontvangen. Gimp vertrok, maar keerde spoedig weer terug. Mijnheer Axton zegt, dat hij u noodzake lijk moet spreken, mijnheer. De gezonde menschen hebben nooit mede lijden met de zieke, zeide Spolgers met een zucht. Laat meneer Axton dan in 'a hemelsnaam maar binnen, Gimp, maar zeg hem, dat het tegen mijn zin is. Gimp verdween wederom en diende weinige oogen blikken later de heeren Axton en Tanks aan. Spolgers ontving hen zeer koel. Het apijt mij, dat ik u heb laten wachten, heeren, zeide hij, maar mijn gezondheid is zóo zwak, dat ik eigenlijk niet in staat ben, iemand te ontvangen. Neemt plaats, als 't u belieft; u ziet er slecht uit, mijnheer Axton mijnheer. Tanks, zeide de aangesprokene, zichzelf voorstellend, Octavius Tanks, detective. Zoo, detective, zeide Spolgers zichtbaar verschrikt, ik geloof, dat ik uw naam in de courant gelezen heb. Juist, antwoordde Tanks, ik heb die moord te Jarlchester in handen. Juist, juist, herhaalde Spolgers, zelfmoord. Mijnheer Melstane zag er wel teringachtig uit, maar ik geloof toch, dat hij zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Wat dunkt v, mijn heer Tanks? Melstane is niet aan tering gestorven en heeft evenmin zich van kant gemaakt; hij is vermoord, antwoordde Tanks. Vermoord riep Spolgers, var; zijn stoel O]^springend, als door een schot getroffen. Zijn gelaat was doodsbleek. Onzinzeide hij eindelijk, de jury heeft inmers verklaard, dat de overledene zelfmoord heeft gepleegd Dat weet ik wel, zeide Tanks koel, maar ik ben het met de jury niet eens. Melstane is vermoord. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1