Stadsnieuws. Foulard-Zijde 65 cent Stadsnieuws. Een vreemde zaak, waar een groot aantal berichten en verslagen reeds in het vorig nummer had dienen geplaatst te zgn. Maar in het vorig nummer konden zij niet worden opgenomen door plaatsge brek, terwijl de advertentiën zóo laat inkwamen, dat er geen tjjd meer was voor een Bijvoegsel. Dit moge ons aanleiding geven, nog maals beleefd te verzoeken, ons de ad vertentiën toch vroeger te doen toekomen. Immers de advertentiën die Dinsdags of Vrijdags aan de andere plaatselijke bla den worden gegeven, behoeven toch niet tot Donderdag en Maandag te blijven liggen bjj de advertenten, vóór dezen ze aan ons doen bezorgen waardoor bovendien steeds vertraging in de ver zending ontstaat en de gelegenheid wordt benomen om nog een Bijvoegsel gereed te maken. De maandelijksche Zendingsbidstond zal morgenavond te 8 uur worden gehouden in »De Zaaier". De verkiezing van éen lid der Provinciale Staten voor hel kiesdistrict Amersfoort, we gens het overlijden van jhr. mr. \V. J. M. Bosch van Oud-A meliswee \1, zal plaats heb ben op Vrijdag 22 September, terwijl de stemming voor die verkiezing zal gehouden worden op Woensdag 4 October, en de her stemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 17 October. De 82ste Openbare vergadering van de Ka mer van Koophandel cu Fabrieken, Donderdag avond van half negen tot half tien onder voor zitting van den lieer J. Ger. Kleber ten Raad- huize gehouden, werd bijgewoond door alle le den. Na het lezen en zonder wijziging vaststellen der notulen van de vorige vergadering deelde de Voorzitter mede, dat waren ingekomeneen schrijven van de „Vereeniging voor den Effec tenhandel" in antwoord op h t schrijven dezer Kamer van 5 Juni tot ondersteuning van het adres der Kamer te Arnhem zal cireuleeren een schrijven van der Minister van Financiën nopens de aftreding des heeren Visser als lid der Commissie voor de Inkomende rechten aangenomen voor kennisgeving, onder herinne ring dat de heer Visser inmiddels werd herbe noemd en zich die keuze liet welgevalleneen nader adres van groot-industrieelen inzake de Ongevallen-wet, houdende Verzoek om niet uit sluitend Rijksverzekering te eischen aange nomen voor kennisgeving, onder herinnering dat de Kamer-zelf een adres van gelijke strek king inzond. In behandeling komt nu het adres der Ka mer te Sneek aan de Ministers van Justitie en van Nijverheid tot het tegengaan van loterijen bij winkelnering. De Voorzitter herinnert, dat het adres hij de leden circuleerde. Beter dan het ver bod, dat Snoek eischt, acht spr. hetgeen Rot terdam ten deze voorstelt en verzoekt den Secreta ris het adres van de Kamer te Rotterdam te lezen, waaruit blijkt dat deze navolging wenscht van de Duitsche verbodsbepalingen op bedrieg lijke voorstellingen. Nadat de heer Visser inlichtingen heeft gevraagd omtrent de cardinale punten van het adres van Sneek, zegt hij, dat hij niet alleen loterijen zou wenschen verboden te zien maar óok het verknopen heneden kostenden prijs. Wordt door de zoogenaamde loterijen de lust tot spelen opgewekt, erger nog zijn de gevolgen van het verknopen beueden den kostenden prijs. Dit geschiedt niet zoozeer in kleine plaatsen, doch in grootore wordt door talrijke reclames een zeer unfaire concurrentie gedreven. Snr. wil zich bepalen tot de textiel- nijver heid en zegt dan een plaats te kennen, waar artikelen uit- Ncderlandschc fabrieken tegen 30 tot 50% beneden den kostenden prijs worden verkocht. Dit kan geschieden doordat geweten- looze kooplieden hun kapitaalzwakke-collega's overhalen om tegen contant geld lain voorraad in moeilijke tijden van de hand te doen. De Voorzitter: Als ik u dus goed be grijp, wilt u óok strafbaar stellen liet verkno pen beneden den kostenden prijs De heer Visser: Dit staat in verband met de zoogenaamde gelegenheidskoopjes, die den kooplust opwekken voor min-wanraige zaken De Voorzitter: Bedoelt u, dat de prijs ge fingeerd, of dat hij werkelijk lager is. In ieder gevat zal controle hoogst moeilijk zijn en bo vendien heeft ieder het recht, zooveel te verlie zen op eenig artikel als hij zelf wil. Di heer Visser antwoordt, dat het zeer ernstige gevol» van deze true is, dat du kleine winkelier op den duur te gronde gaaf omdat hij den naam krijgt, duur te zijn. De heer Sinnige zegt dat hetgeen Duitsch- lftnd In deze deed en Sneek voorstaat, stellig steun verdient. Het is een plicht, dit kwaad uit den weg te helpen ruimen. Wat echter de heer Vissor wenscht, is ondoenlijk het zou zijn een belemmering van den vrijdom van handel. Ieder rnoet weten hoevee) hij op eenig artikel wil verliezen. Waar zou het heen als een win kelier niet mocht verkoopen tot den prijs dien hij zelf stolt? Als iemand een incourant artikel heeft, waarom zou hij dat dan niet ver beneden inkoopsprijs mogen van de hand doen. Als de fabrikant niet wil dat zijn artikelen beneden inkoopsprijs worden verkocht, welnu hij weigere te levere i, gelijk de heer Van Houten doet, die unisono-prijzen heeft en niet levert aan een we- derverkooper die heneden den prijs v. oopt. onutgedaan moet laten. Intussehen is lu-t spr. gebleken, dat alle mogelijke krachten worden aangewend om het publiek te gerieven. Het is nog een proef; laat ons eerst zien welke resultaten zij lieeft en duarna do zaak weder ter sprake brengen. De heer Visser heeft zich eveneens ton l'ost- kantore vergewist van den gang van zaken en wil hier gaarne verklaren, dat van de zijde van het ainbtenaarskorps al het mogelijke word? ge daan. De goede wil van den Directeur, den waarne mende» Directeur en den hoofd-hestellcr zijn hoven alle verdenking verheven. Tal van blij ken zijn er van doortastend en handelend op treden: heel veel moeite, groote tact- en prac- tische ijver worden aan den dag gelegd om het publiek te gerieven. Spr. wil dan ook gaarne zich aansluiten hij het voorstel tot verdaging van dit onderwerp. Hierna werd de vergadering, die door een ongewoon groot publiek werd bijgewoond, ge sloten. Bij Kon. besluit van (5 September is met ingang van 1ü November benoemd tot Direc teur van het Post- en Telegraafkantoor te Amersfoort de heer H. C. van der Horst, thans in gelijke betrekking te Gorinehcm. Het is voor de post van groot belang, dat postzegels op brieven en gedrukte stukken zooveel mogelijk aan éen kant worden geplakt. Dit vereenvoudigt bet stempelen, daar men anders telkens eerst moet uitkijken, waar le postzegel zit. Toen de postzegels met ifc»4ieeltenis van Koning Willem 111 werden afgeschaft, eri vervangen door de kinderkopjes van Konin gin Wilhelminn, werd door de post verzocht in het vervolg de zegels links op te plukken, zoodat het gezicht van den beeldenaar, die andersom was geplaatst, m de richting van het adres kwam te staan. Nu is echter op de nieuwe zegels de beel denaar weer andersom gezet, bet gezicht naar links. Het zegeltje op de builenlanilsche briefkaarten staat nu weer rechts gedrukt en in overeenstemming hiermede belmoren de postzegels op brieven en andere stukken te worden geplakt. Do post, verlangt nu niets liever dan rechts te stempelen en wie eenmaal op haar verzoek de gewoonte beeft aangenomen zijn postzegels links op te plak ken, wordt nu verzocht zijn brieven aan de rechterzijde bovenaan te i'raiikccren. In geen geval ligt het op den weg der Regeeriug hiertegen straf te bedreigen. De neer Van Dam is het volkomen eens met den heer Sinmge. De heer Visser zegt, dat hij geenszins spe cifiek bedoelde incourante artikelen, geen arti- kol dat onderhevig is aan bederf of afhangt van mode of seizoen, maar juist courante stapel artikelen. In Duitschland straft men streng alle knoeierijen daarmedewaarom hier te lande niet? In ieder geval is het te proheeren. De heer Van der Zoo de Jong meent, dat de heer VisBer minder verband houdt met het adres-Sneek en meer 6preekt over unfaire concurrentie. De Voorzitter kan dit spr. niet toege ven. De heer Visser deed evenals de Kamer te Rotterdam en behandelde evenals zij gelijktijdig de zoogenaamde valsche voorspiegelingen. De lieer Sinnige zegt te zullen stemmen tegen het voorstel-Visser omdat bij het volko men onuitvoerbaar acht en steeds te ontduiken. Wat zijn courante stapel-artikelen, wat niet; waar is de grens? In enkele dagen verandert het karakter geheel en al. De Voorzitter vreest evenzeer dat een bedrieglijke voorstelling slechts zeer moeilijk te c-onstateeren zal zijn en stelt yoor het adres-Sneek niet- en dat van Rotterdam wel te steunen. De heer Visser repliceert, dat hij zwendel wilde voorkomen en herhaalt zijn vraag waarom hier niet kan worden ingevoerd wat in Duitsch land goed werkt? De Voorzitter zegt, dat de Kamer "te Rot terdam het zelfde beoogt. De heer Visser wilde nog iets krachtiger wij zen op de misbruiken. De heer Van Dam vraagt of dan niet ook de kooper evengoed strafbaar zou moeten zijn als de verkooper. De lieer Sinnige persisteert bij zijn mee ning, dat het door den heer Viseer beoogde on uitvoerbaar is. Als spr. een paard 'koopt voor f300, dat door een commissie van deskundigen op f400 wordt getaxeerd, zou hij dus strafbaar zijn? Spr. zal stemmen tegen het amendement De Voorzitter brengt in stemming de ondersteuning van het Rotterdamsche adres, waartoe met algemeene stemmen wordt beslo ten. Nadat dit adres nogmaals is voorgelezr—, trekt de heer Visser zijn amendement in. Ter tafel wordt gebracht een adres van de Kamer te Nijmegen, houdende verzoek om keu ring van vleesch over liet geheele Rijk zal cireuleeren en later in behandeling worden ge nomen. In behandeling komt een adres van de Ka mer te Utrecht, houdende verzoek om verlaging van briefport voor zware buitenlandsche brie ven. De Voorzitter zegt tot toelichting, dat een brief bijv. uit Berlijn naar de Nedorlaudsehe grens 20 Pfennige per 250 Gram en van de grens naar bijv. Amsterdam 15 cent kost. In plaats dat men nu voor zulk een brief 12 15 of 17 cent betaalt, moet men betalen fl.75. De heer Visser meent, dat het zeer zeker goed is, dit adres te steunen. Kwaad kan net zeker niet; in 't ergste geval wordt het aange nomen voor kennisgeving. Met algemeene stemmen wordt hierna beslo ten tot steun. Nog waren ingekomen missives van de „Ver eeniging tot Bevordering van den Nederland- schen expo..", gevestigd te 's-Gravenliage, hou dende mededing van de oprichting eener Kamer van Koophandel te Hamburgvan het Ministerie van Waterstaat, Handel on Nijver heid, geleidende verslagen van den lioofd-inge- nieur van het Stoomwezen en do Inspecteurs van den Arbeidvan de School voor handel en Administratie te 's Gravenhage; van de „Na tionale Vereeniging voor Handelsonderwijs" en van het Instituut Schimmclpfeng zullen cireuleeren. De V oorzitter besprak hierna ilc brievcn- bestellliig liier ter stede naar aanleiding van in gekomen klachten over ongeregdheden en late bezorging. Het vervoer van Amsterdam is, door den veranderden t reinenloop, veel slechter dan voor heen.'Vroeger gingende bestellingen uit des avonds omstreeks 8.30 en 9.30; thans zijn deze ver vroegd, omdat de treinen zooveel later aankomen. Daardoor geschiedt het, dat brieven die rond 6 uur 's avonds te Amsterdam gepost worden eerst om 8.30 naar hier verzonden worden en dus eerst na de laatste avondbestelling hier aankomen. Vroeger werden die brieven met de ochtend- hestelling van 7 uur meegenomen; de Inspecteur heeft thans echter bepaald, dat de eerste be stelling eerst te 7.30 uitgaat, zoodat die brieven eerst te 8 uur of 8.30 de geadresseerden berei ken, hetgeen te laat is voor hen die om half negen ner trein vertrekken. Hierdoor is dus el in slechter conditie geraakt. Spr. had een onderhoud met den Directeur van het Postkantoor, die alle hulp toezegde en wijzigingen zal trachten aan te brengen, doch opmerkte, dat de ongunstige treinenloop de oor zaak was en de toestand niet definitief kan ge regeld worden. De betoonde welwillendheid deed sur. terug komen van zijn voornemen om een Klacht in te brengen bij den Hoofd-directeur der Posterijen en besluiten deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering, desnoods tot na de in voering van den winterdienst. De heer Sinnige zeide, evenzeer ondervon den te hébben op hoe ongelogen tijdstippen dc w brieven soms komen, juist op't oogenblik waar- of liet Driepunt je, nog op de handel op reis gaat en dus de brieven I oen Kilometer heeft tc Wie tijd heeft tot wandeleu, verzuime niet eens te gaan te kijken naar 'le rood-witte vlag over het station aan de lijn Amersfoort Resteren, Wat dat teeken beduidt? Ziehier de beantwoording dier vraag door een zeer bevoegde. Ter nadere informatie omtrent de ligging van het nieuw te bouwen gemeenschappelijk station Amersfoort zij meegedeeld, dat naast de sporen, ten Westen en schuin tegenover het hoofdgebouw van het station der lijn naar Kesteren, een baak roet vlag in de stadskleuren (rood en wit) werd geplaatst. Deze baak wijst de plaats aan van den ingang van het toekomstige plaatskaarten bureau, een bescheiden gebouwtje, welks front van de stad is afgekeerd en welks vloer, evenals betten Zuiden naast die baak te ma ken voorplein, 5.50 M. boven de sporen zal komen te liggen. Öogénscliijnlijk zal dit station dus niet veel verder van de stad verwijderd zijn dan het huidige Nieuwe station, ware het niet, dat de toegangswegen zooveel langer zullen uitvallen dan de nu bestaande, Rekent men, dat dit kaartjes-bureau ge middeld 150 M. van do treinen zal zijn ver wijderd, die vandaal- door middel van een brug en een trap van 4.50 M. hoogte zullen kunnen worden bereikt, dan blijkt alras, dat een afstand van omstreeks 1 Kilometer zal moe ten worden afgelegd om van de Utrechtsche- poort, of van den viersprong, gevormd door Arnhemschon straatweg, Bergstraat, Lcus- denschen weg en straatweg naar Wouden berg, de treinen te bereiken. Kr worden twee toegangswegen gemaakt, éen in hot verlengde van Lange- en Korte Bergstraat, voor een groot deel samenval lende met den ouden Vlasakker weg, en éen van den Soesterweg, evenwijdig achter de Wilhelmina-straat. Deze beide wegen wor den hollend aangelegd en vereenigen zich tot éen toegangsweg waarin een viaduct zal worden gebouwd over de sporen heen, van wolken viaduct men een schoon uitzicht zal hebben op de laaggelegen spoorbanen, de stad en do omliggende terreinen. Maar toch, die weg van een Kilometer lengte, zoo hoog gelegen en hij het stations- emplacement geheel onbeschut voor zon, re gen en storm, geeft te denken. Onnoodig te zeggen, dat wie van de Kamp straat komt, ol van elk ander deel der stad dat nu juist niet ligt bij de IJl red) tsche poort heel wat meur dan te wandelen eer hij het plaatskaarten-bureau bereikt. Weelde kan het dan ook voorzeker niet wor den genoemd, dat ernstig wordt getracht om de communicatie onzer stad met dit nieuwe station volgens de eischen des tijds in te richten. De her-examens en het tweede toelatingsexa men aan ile Hoogere Burgerschool alhier, vóór het begin van den nieuwen curous gehouden, hadden den volgenden uitslag. Bevorderd werden alsnog uil de eerste naar de tweede klasse C. F. A. de Bruijn, Arn. van Leeuwen en J. Rachel. Uit de derde naar de vierde klasseJ. van de Kamp, J. Kleber en Th. A.*de Nevc. Uit de vierde klasse naar de vijfde: 0.C.van Helsdingen. Wegens onvoldoend her-exnmen konden ten leerling der eerste en éen loerling der tweede klasse niet voor bevordering in aanmerking ko men. De her-examens van het eerste toelatings-ex- amen hadden een gunstigen uitslag voor 17 van de 19 candidate», terwijl de 2 anderen wor den toegelaten tot eene lagere klasse dan ge vraagd was. Voor klasse I slaagden bij her-examen thans C. J. 10. Bosch, A. G. Deters (Hilversum), C. J. Erdbrink V'eenendaal), W. Munnix, (Hilver- versum), j. Post (Iihenen), H. G. Vecnhuijzen, (Hilversum), J. H. Hartog (Baarn), N. A. A. van de Roemer, C. Sevenhuyzen (Soosterberg), Jeaimette van Veen en D. N. Zijlstra. Voor klasse II: J. Ph. van Goethom, J. Ham burger (Nijkerk), A. H. van Rood (Hilversum) en G. Verdonk, (BuEsum). Voor klasse IIIPauline J. L. de Pauw (Bus- sum). Voor klasse IVF. M. Middelburg, W. Th. Holtappel (Utrechtj en D. W. Walraven (Hil versum). Aan liet tweede toelatingsexamen werd deel genomen door 21 candidaten. Drie hunner slaag den voor cene lagere klasse dan door hen ge vraagd was, terwijl er mede drie werden afge wezen. Nog verkregen zes candidaten, afkomstig van andere Hoogere Burgerscholen, op hunne rap porten, toelating zonder examen. Tot klasse I werden toegelaten: E. van Beu- sekom (Utrecht), Alhertinna Cornelia van Doorn (Hilversum), A, A. Franken (Utrecht), J. M. Gülohor (Hilversum), Johanna M. van Helsdin gen, J. H. Hejmann (Utrecht), A. Schut (Nuns- peet), W. J. L. Sesseler, en als toehoordervoor Wiskunde, Aardrijkskunde, Geschiedenis en Duitsch: A. Zelle. Tot klasse II: J. L. L. Avis (Zaandam), W. IIulsebo8 (Amsterdam), W. Jurrissen (Bussum), J. KIoob (Utrecht), W. c. Korthals Altes (Am sterdam), A. E. van Marle (Nunspeoc,), en J. II. Mijnders (Delft). Tot klasse III: G. van Loon (Rotterdam) en II. Molhuyson (Den LIaag). Tot klasse IV: I,. Bakker (Scherpeuzeel) J. 't Hooft (Den Haag), A. G. Houpt (Amsterdam), Johanna M. van Hulsteyn (Amsterdam), II. V. G. Römer, Den Haag. Tot klasse V, als toehoorderes voor Natuur- on Scheikunde: Ida Wesseling. Het aantal ingeschreven leerlingen en toehoor ders bedraagt nuvoor de eerste kl. 55, voor de tweede 39, voor de derde 29, voor de vierde 47 en voor de vijfde 21; totaal 191, dus ruim drie maal zooveel als in den cursus 1887-88 toen dit aantal 60 bedroeg. Ook hier is de Donderdag in den tuin van »De Arend'' gehouden Floralia-tentoonstel- ling een beslist succes geweest. De mooie zomerplanten on bloemen genieten 'net meest bij een zóo ruim zonnebad moge daartoe veel li ebben bijgedragen, maar stel lig hebben zij, aan wie de vrij onooglijke stekjes werden uitgereikt, al bun best gedaan om deze op te kweeken tot mooie, soms zeer fraaie planten. Evenals vorige jaren hadden C. van Dijk, tuinbaas op Schothorst, H. .lansen, tuinbaas op Dn Boom, en II. van de Wetering, tuin baas op Laanzicht, zich belangloos beschik baar gesteld om deel uit te maken van de Jury. Gedurende de tentoonstelling, die vooral tegen de prys-uitdoeling zeer druk bezocht werd, gaf de Muziek vereeniging sCaecilia" eenige nummers ten beste. De prijzen, inschrijvingen ter Rijks Post spaarbank, werden uitgereikt door den Voor zitter mr. .1. L. baron Nepveu en toegekend als volgt: le prijs (i'2.50) aan: A. Hamburg, A. den Ouden, J. van Barrevold, L. Nieborg en W. A. Floor. 2e prijs (fl.50) aan: N. J. Nieborg, K. Wels, Ph. Boshuizen, A. van 't Wel en N. Voorn. Re prijs (fl) aan Arie Bakkenes, Joh. Maas, F. van Nimwegen, .1 Boshuizen, II. J. Nie borg, VV. Boshuizen, L. Maas; G. de Valk, W. ter Beek en J. de Geest. 4e pi ijs (f 0.50) aan: Mar. van Wilp, A. van Nus, A. van Koot, J. Boshuizen, N. Bos huizen. G. Veen, F. Pouwc, J. Verstay, A. van Wumelen, M. Maimé, W. A. O. Stoopen- dnul, M. Geijtenbeek, C. Schreuder, C. Heij- mering en B. Fröper. tot f8.85 p«.r Meter. Japansche, Chineesohe enz. in dc nieuwste dessins on kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde lloiiiiebenr-ZIJile van 45 cent tot p. Met. effen, Kcsireept, ge ruit, gewerkt, damast enz. (cu 240 verseh. qua) en 2000 verse!), kleuren, dessins enz). Franco en TfiJ va» Invoerrechten ln huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Holle ver.), Ziiricli. Meti verzoekt ons aan hot volgende te her inneren De «Nederlandsche Bond van oud-Onder officieren", waarvan leden kunnen zijn ge wezen onderofficieren van land- en zeemacht hier te lande en van het Ned. Indische le ger, die eervol don militairen dienst hebben verlaten, stilt zich o. m. ton doel: a. Behartiging van de stoffelijke belangen

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2