Maandag 18 September 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ No. 4911. 48e Jaargang. Binnenland. JUDAS. MEURSING Co. AMERSFOORT. Uitgave A. H. VAN CLE EP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden franco por post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau TEORACHT 56. Tolephoon 19. KENNISGEVING. Do GRIFFIER der PROVINCIALE STATEN van UTRECHT, daartoe door do Gedaputeordo Staten van dat Gewest gemachtigd, brengt tor kennis van belanghebbenden dat do Rekening der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1897, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 9 Augustus 1899 no. 19, alsmede de Begrooting dier inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1900, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 4 September 1899, no. 61, ingevolge art. 100 der Provinciale Wet ver krijgbaar zijn gesteld ter Provinciale Griffie van Utrecht, tegen 40 cents per exemplaar, zoowel voor de Rekening als voor de Begrooting. Utrecht, den 14. September 1899. De Grillier der Staten voornoemd, C. R. MERKUS. DE WONINGWET. Door de Regeering is thans ingediend de aangekondigde Woningwet, houdende wet telijke bepaliugen betreffende de volkshuis vesting. De volkshuisvesting wordt daarbij ver klaard te zijn een voorwerp van de aanhou dende zorg der Gemeentebesturen. Aan alle Gemeenten wordt behoudens vrijstelling door Gedeputeerde Staten de verplichting opgelegd, verordeningen te ma ken, die, om van kracht te zijn, de goed keuring van Gedeputeerde Staten behoeven. Blijft een Gemeentebestuur in gebreke, aan de verplichting te voldoen, dap is tusschen- komst van een hooger college noodzakelijk. Er is echter aan «le Gemeentebesturen een ruimen termijn gegeven om zelf te doen wat de wet hun oplegt. Eorst indien twee jaren na het in working treden der wet nog geen voorschriften in den zin der wet tot stand zijn gekomen, doen Gedeputeerde Sta ten wat des Raads is en stellen zelf voor schriften vast, welke dan dezelfde kracht hebben als een door den Gemeenteraad vastgestelde Gemeentelijke verordening. Aan de Gemeentebesturen wordt echter niet voorgeschreven welke minimum-eischen in de verordeningen moeten worden opgeno men. Wel wordt bepaald welke punten, be houdens vrijstelling, iu de verordeningen moeten worden geregeld, maar niet waarin die regeling moet bestaan. Omtrent afme ting van woonvertrekken, hechtheid van mu ren, toevoer van 1 cht en lucht enz., zullen minimum-eischen moeten worden gesteld, maar aan de Gemeenten wordt overgelaten te beslissen, welke die eischen zullen zijn. De Regeering stelt geen algemeene mini mum-eischen bij de wet, daar die eischen zoo laag zouden moeten zyn dat ze voor de overgroote meerderheid der Gemeenten alle beteekenis zouden missen, of zoo boog dat vele, om niet te zeggen honderden Ge meenten er zich onmogelyk aan zouden klinnen houden. Nevens streng toezicht op aanbouw moet ook worden gewaakt, dat bestaande wonin gen niet volstrekt onvoldoende zijn. Voor eerst door te gebieden, dat, behoudens dis pensatie, eischen worden gesteld, waaraan aie woningen moeten beantwoorden, waar van de omschrijving wordt overgelaten aan het beleid der Gemeentebesturen in vereeni- ging met dat van hooger autoriteit. Slechts een deel van de punten, waarvan met be trekking tot nieuw to bouwen woningen de regelingen iu de verordening niet mag ont breken, wordt op bestaande woningen van toepassing verklaard. Bovendien worden voorschriften gegeven omtrent voortdurend toezicht, benevens in grijpende maatregelen voorgeschreven tegen over nalatigheid of onwil van eigenaars en bewoners o. a. aanschrijvingen tot verbete ring en tot gedeeltelijke ontruiming in ge val van overbevolking, of door onbewoon- baarverklaring. Uitzonderingen op het gebod tot ontrui ming op korten termijn moeten worden toe gelaten, bijv. als oen woning is opgenomen in een plan dat geleidelijke ontruiming ver- zekert van ongeschikte en niet te verbeteren I perceelen, of in een plan, waardoor langs j den weg van onteigening een geheel kivar- I tier of we.1 enkele perceelen zullen worden J afgebroken. Aan deze voorschriften wordt I kracht bijgezet door uitbreiding van publieke I contróle, door strafbepalingen en door ver- I eenvoudigde executie. Een aanvulling van de Onteigeningswet, voorzoover de onteigening geschiedt in het belang der volkshuisvesting, is in de voor dracht opgenomen, tor verkrijging van een minder tydroovende procedure en oen meer rationeele berekening der schadeloosstelling. Verder wordt, onder hooger toezicht, aan de Gemeentebesturen meer vrijheid van be weging gegeven tot het verleenen van finan- cieelen steun, door bet geven van rente dragende voorschotten, ouder voorwaarde van aflossing, uiterlijk in 40 jaren, aan eige naren, of uoor hel geven onder nader oy algemeenen maatregel le regelen voorwaar den ven voorschotten en bijdragen aan ver- eenigingen en maatschappijen, werkzaam in het belang van verbetoring dor volkshuis vesting, door bet aankoopen van gronden en gebouwen om die aan dergolyke ver- eenigingen of maatschappijen over te dra gen of door liet verleenen van bndrugen ter uitvoering van een ontoigeningsplaii. Uit 's Rijks kus kunnen uun Gemeenten voor deze doeleinden voorschotten worden verstrekt, onder bij algemeenen maatregel te stellen regelen. Een college van bijstand wordt ingesteld tot onderzoek van de aan- vrugen om voorschotten en bydragen, be staande uit ten minste drie leden en een bezoldigden Secretaris. De Minister van Binnenlandse!)» Zaken heeft Zuteriniddug, in een vereenigde zitting van de beide Kamers der Sluten-Generaal, het zittingjaar gesloten en de sluitingsrede uitgesproken. Behalve do 6 leden dor Commissie van ontvangst waren slechts 2 leden van de Eei-ste en 7 van de Tweede Kamer tegenwoordig, bij deze «plechtige voreonigde zitting". Vreemd mag hot wel neeton, dat in de sluitingsrede mot geen enkel woord gewag is gemaakt van do iu dit jaar te 's-Graven- hage gehouden Vredes-oonl'erontio. Oogstmaand is een goede oogst maand ge weest voor do Rijksmiddelen, wel niet zóo goed als Juli, maar toch mag zo onder do voordooiigo voor 's Rijks schatkist wordon gerangschikt. In Juli werd do raming voor een maand overtroffen met f859092j thans, bij een to taal ontvangst van f IU845 304 bedraagt bot surplus f428 930. In vorgelyking mot Augus tus 1898 is f094 155 meer ontvangen dat meerdere bedroeg in Juli fl 311683. Een tekort op xlo dirocto belastingen draagt tot dai verschil bij. Zij ziin (behalve baga tel op do Staatslotoi yde eenige rubriek die ten achter is by Augustus 1898. Er is nl. thans op de groep f 40 487 minder ontvan gen. Die achterstand verdoolt zich ovor de Grondbelasting mot ongeveer f36 000; over de Bedrijfsbelasting met ruim f2000, en over de Vermogensbelasting met f16000. waar tegenover het Dersonoél oon kleino 112 000 in uvans is. Al do ovorigo middolongroepen hebben to zamon zoovoel moor opgebracht, dat de achterstand op do dirocto bolastingon or mee gedokt wordt nlot ulloon, maar ho vend ion toch nog hot straks gonoorndo hoo ger oindcyfer van maar 1 millioen verkru- gon word. Aan do crodiotztyde staan mot de daarachter gonoemdu cijfers in moorin voerrechten f54004; accijnzen f128608 (suikor, bieren on az^jnen on geslacht meer; wyn, godistilloord on zout minder); gouden en zilvoron workon f2695indirecte be lastingen f780 849 (zegelrechten, registratie- on hypotheekrechten alle wat méér, succes sierechten echter het meest, nl. circa 6>/a ton moor)domeinen f5886; postoryon f42 740; telegrafen f20 082; jacht- en vis- scheryaktoii f9026; loodsgelden 16564, alle moor dan in Augustus '98. Over acht maanden was vorlodon jaar ont vangen f78 349416, thans I'82 580865, dat is f4242440 moer, zoudut wy ultimo Augustus bij do raming, ad f 83 331390. nog slechts f741 531 ton achter zijn, terwyl wy verle den jaar nog f2 922 832 moesten iohalon over de laatsto vier maanden. Einde Juli H. Feuilleton. S4.) Zonder oen woord to Hpreken, zette Judith zich bij het vuur on MarBon nam weer plaats aau zijn schrijflessenaar. Beidon bewaarden nog steeds het stilzwijgen. Eindelijk zeide Marson, op (luisterenden toon, als vreesde hy beluisterd te worden: Gaat het iets beter met Flory? Neen, ik vind haar erger; ze is zeer on rustig. Waarom heb je haar dan alleen gelaten Ze is in goede handendokter Japix zit bij haar. Japix herhaalde Marson verschrikt. Dat spijt me. Het zou mij aangenamer zijn geweest, indien vanavond zich geen vreemde personen in huis bevonden. Och, wat komt het er op aan? zeide Ju dith op onverschilligen toon. Morgen zal tóch iedereen het weten. Dat hoop ik niet I We kunnen niet anders verwachten van een man als Judas. Je meent Guinaud? Ik meen Judas. Geen andoren naam past zóo goed voor dien ollendigon verruder. Maar wat kan do reden zyner handel wijze wezen Dat weet ik niet, maar in ieder geval wordt «ijn huwelijk met Flory onmogelijk en dat is de hoofdzaak. Denk je, dat we hem zouden kunnen bewegen te zwygen, door hem geld aan te bieden Ik geloof, dat het daarvoor to laat iBvan avond staan wy tegenover oen man der wet. Maar Tanks is toch een vriend van Axton. Judith rilde on bedekte het gelaat mot beide handen. Ja, dat weot ik, zeido ze, maar Roger kan nietB voor ons doen. Ben jo daar zeker van O, jahij hoeft het my vanmiddag zelf izegd. Is hij dan by je geweest? Ja. Marson wilde nog meer vragen, maar de uit drukking op haar gelaat deed hom de woorden, welke hy op de lippen had, terughouden. Er werd op de deur getikt on Marks diende de drie bezoekers aan Mijnheer Tanks, mynheer Axton, mynheer Guinaud. Marson boog even; Judith scheen in een mar meren beeld veranderd. Op verzoek van MurBon namen allen plaats. Judas was zichtbaar uit zyn humeur, omdat hij te laat had ingezien, dat hy, door zijn geheim aan den detective mee te deelen, zijn spul bedorven had en zyn plannen geheel in de war liepen. U hebt mij om eon onderhoud verzocht, zeide Marson, zich tot Tanks wondond. Ja, ik wensohte u oenige vragen te. doen, die betrekking hebben op don dood van Öebus- tiaan Meistune. Ik weet niets omtrent dio zaak. Niets? herhaalde Tanks. Een donkerroode blos ovortoog het bleeke ge laat van Marson en eon snellen blik op Judith werpend, herbaalde hy, hetgeen hij gezegd ha«l. Is u iets naders omtrent die zaak bekend, miss VarÜDB vroeg TankB. My? Wat zou ik daarvan weten? zeide Judith. Herinnert ge u een bezoek, dat u in het begin van November hebt afgelegd bij den over ledene, in het huis van do weduwe Bintor vroeg Tunks. Neen. Herkent u dezen zakdoek vroeg Tunks. Neen. Hot is een dumes-zukdook. Hoe zou ik dien herkennen Aan don naam, die in een dor hookon is geborduurd. Herkent ge hom nu Ja. Het ia myn zakdoek, antwoordde Ju dith iiuuwolijkB hoorbaar. Wcot u, waar hij gevonden is? Neon. In de zitkamor van don hoor Molstane, on wel door dozen heer, zeide Tanks, op Judus wijzend. Zy sloeg thans do oogen op. Haat, minaoh- ting, vrees sprak uit den blik, dion zo op haar doods vyand wierp. U zult dus wel inzien, dat hot nutteloos is, te ontkennen, dut u op dien avond bij den heer Melatane is geweest, hernam do detective. En tóch ontken ik netl riop zo uit. Ik ben niet in de woning van do weduwo Bintor geweest Ik bob den heer Meistune niet in November op gezocht I ik weet niets ointront dion moord Octavius legde don zakdoek vóór haar op de tafel. Ik zie, dat ik uw gohougun moet te linlp komon, miss Varlins, hernam hy. Snbnstiaan Melstano stierf den 18en November te Jarlchestor na het gebruik van morphine. Zoodra ik weot, wio do morphino-pillcn in het doosje, waarin zich zijn slaappillen bevonden, heeft gedaan, is mij tevens de naam van den moordenaar bekend. Mug ik mynheer Guinaud verzoekon, mee to doelen wut hij heeft gezien? Judas verhaalde nu in zijn gebrekkig Engelsch al hetgeen hy reeds aan Tanks had meegedeeld, doch nauwelijks had hy uitgesproken of Roger Bprong op, uitroepend Dat is gelogenTanks, Marson, hoe kunnen jelui geloof heelden aan de bewering van dien schurk? Hij zelf is do moordenaar I Ik ben er van overtuigdHy heoft deze geschiedenis be dacht om eon vrouw ongulukig te maken en zichzelf to redden I ily is een spion, een schurk, uun giftmenger. Judas was 6ok opgcHtuun; zyn gelaat was doodsbleek, zijn oogen puilden uit do kassen. Mynneerriep hy mot heesclie stem, jjj bent een lcugetuwir en oon dwnas. Ik heb myn vriend niot vermoord I Ik lach om uw beschul diging. Ik heb do waarheid gesprokon. Myu vriend stierf uun hot vergif, dat die vrouw hem gaf. Hij strekto do hand uit nnur Judith en aller oogen rustten op haar. Roerloos stond zy door. Wat kunt u tegen dezo beschuldiging in brengen, miss Varlins? vroeg Tanks. Niots. Langzaam kwam hot woord over haar lippen toon begaven haar do krachten, en bowiiBtoloos zonk zo neer. Roger hief haar op, uiuar Judas lachte en riep Neem haar in uw urmen, go kunt den smet tóch niet meer uitwissohon I Zü is verloren I Een moordenares is zo! Jo, liegt I riep Itogor, buiten zichzelf van woede, als je nog oon woord spreekt, vermoord ik ie. En Judith op don grond loggend, trad hy mot gebalde vuiston op Judus toe, die verschrikt achteruit week, maar Rogor greep hem by do I keel en zou hom zeker hebben neergeworpen, in- I dion niot oen onverwachte verschijning hem zyn prooi had doen loslaten. I Een vrouw, in nachtgewaad en met hangende fcaren vloog hot vertrok binnen. (Wordt vervolgd),

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1