Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Damast-Zijde 75 cent Ingezonden. Marktprijzen. bedroeg liet tekort nog f 1151 739. De ver wachting, toen uitgesproken, dat wij einde Augustus dat tekort zouden ingehaald heb ben, is wel niet verwezenlijkt, doch ruim 7 ton over de vier nog overblijvende maanden beteekent niet veel. Het is te verwachten, dat de laatste maanden des jaars een veel grooter overschot dan ton elk zullen opleverenmocht dat niet het geval zijn, dan zou het jaar een niet groot surplus op leveren, maar het is hoogst waarschijnlijk, dat het veel aanzienlijker zal zijn dan wij naar verhouding van de vorige maand zou den berekenen. De heer Jacob Reepmaker, te Rotterdam, heeft het initiatief genomen voor het ver zenden van het onderstaande adres. Mocht, door de wankele gezondheid van kapitein Dreyfus, diens rehabilitatie langs wettelijken weg te laat komen, dan kunnen de betuigingen van sympathie van zeer velen in alle plaatsen des lands waar dit adres ter teekening ligt een troost zijn voorde moedige vrouw, een steun voor de kinderen om welke de kapitein zóo veel heeft door staan. Zeer gaarne ontvingen we het staatje met de adhresie-betuigingen vóór 25 dezer terug. Aau Mevrouw Drejfus, Renues, Mevrouw, De oudergeteelceuden, wonende te Amers foort, overtuigd van de volkomen on schuld van kapitein Dreyfus, jyenschen zonder onderscheid van party of gods dienst aan uwen ongelukkigen echt genoot de betuiging te geven van hunne diepe hoogachting en hartelijke sympa thie. Een Krijgsraad heeft het schuldig over hem uitgesproken wij zijn echter bekend met de buitengewone omstandigheden waaronder dat vonnis gewezen is, een vounis, vernietigd door de geheele be schaafde wereld, als in strijd met het menschelijk geweten. Op hare beurt recht doende over de rech ters eu de ware schuldigen brandmerkend, rehabiliteert de openbare meening den onschuldige en verkondigt luidedat ka pitein Dreyfus een martelaar is. De eer van den kapitein is ongerept gebleven en zijne kinderen mogen met opgeheven hoofde door het leven gaan, waut de naam hun vaders zal met eer bied door de menschheid worden her dacht als die van een beklagenswaardig slachtoffer van vooroordeel, hartstocht en men schel ij ke dwaling. Aanvaard, Mevrouw, voor u en de uwen de verzekering v&a onze oprechte hoogachting en ware sympathie. De R. K. Centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Amersfoort heeft voor de aan staande verkiezing van éen lid voor de Pro vinciale Staten (vacature jhr. mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweerd) met algemeene stemmen candidaat gesteld den heer C. T. van Reek, lid van den Gemeenteraad van Amorlbort. De candidaatsstelling zal plaats hebben op Vrijdag 22 September a. s., terwijl de stem ming voor de verkiezing zoo noodig zal ge houden worden op Woensdag 4 October en de herstemming, zoo die noodig is, op Dins dag 17 October. In de Woensdag gehouden vergadering der Roomsch Katholieke Kiesvereeniging «Recht en Orde" kwam het eerst aan de orde: Rekening en verantwoording over het afgelooperi boekjaar. Door een commissie, bestaande uit de beer L. J. Luycx en Ph. Smolders, werd de rekening onderzocht en goedgekeurd. Alsnu moest wegens periodieke aftreding van den heer A. H. van Kalken een Bestuurs lid gekozen worden. Met algemeene stem men werd de aftredende herbenoemd. Daarna kwam aan de orde de verkiezing van éen candidnat voor de vacature in de Provinciale Staten. Na oen korte bespreking werd de heer C. T. van Beek bij acclamatie tot candidaat geproclameerd. Donderdagavond hield de Centrale Anti- revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranie" een algemeene vergadering. Aan de orde was de benoeming van een Bestuurslid wegens periodiek aftreden van dr. G. van Goor, te Bunschoten. Vóór de stemming gaf dr. Van Goor aan do verga dering zijn verlangen te kennen, niet herbe noemd te worden, doch met bijna algemeene stemmen werd toch dr. Van Goor herkozen. De heer Van Gonr, hoewel dankbaar voor het opnieuw in hem gesteld vertrouwen, bleef bij zijn kenbaar gemaakt verlangen om geen plaats aan de Bestuurstafel meer in te nemen. Daarna werd overgegaan tot een vrije stemming en werd ds. A. M. Don» ner, te Amersfoort, met algemeene stemmen benoemd en hem tevens de functie opgedra gen van Voorzitter der Kiesvereeniging. Hij liet zicb, tot groote vreugde der leden, die benoeming welgevallen. Nu was aan de orde hoe te handelen bij de a. s. verkiezing van éen lid voor de Provin ciale Staten, in de plaats van nu wijlen jhr. mr. Bosch van Oua-Amelisweerd, Hierover kon men het aanvankelijk niet eens worden en werd eindelijk besloten inmiddels nog eenige vragen te doen aan de Roomsch-Katholieke kiesvereeniging «Recht en Orde" hier, en Dinsdag 19 September over te gaan tot de definitieve benuemiug van een candidaat. De vergadering was niet gemakkelijk te be wegen, deu heer C. T. van Beek, candidaat der kiesvereeniging «Recht en Órde", over te nemen. Met de vernummering der huizen is reeds een aanvang gemaakt. Zij geschiedt voor de eerste maal op kos ten van de Gemeente, die het werk aan besteedde. In het geheel moeten omstreeks 4600 hui zen van een nieuw nummer worden voorzien. Onze jeugdige stadgenoot Jacques^ischer, reeds hij vele stadgenooten bekend door de concerten waarin hij allen vergastte op zijn inderdaad bewonderenswaardig vioolspel, heeft met schitterend gevolg afgelegd bet toelatings-examen voor het Conservatorium der «Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst" te Amsterdam en is met algemeene steromen toegelaten tot de hoogste afdeeling ten einde zich verder als solist te bekwamen. Een zegepraal te meer voor den heer Van Aaken, wiens leerling hij was en een bewijs te meer voor het deugdelijke onderwijs aan de Muziekschool van de plaatselijke afdeeling der Maatschappij van Toonkunst. De anti-revolutionnaire propaganda-club «Groen van Prinsterer", hier, is door steeds toenemende werkzaamheden genoodzaakt ge worden, het aantal Bestuursleden te vermeer deren, zoodat het Bestuur thans is saamge- steld als volgt: J. van Diggelen. President, B. Ruitenberg Hzn., vice-presiaent, H. de Gans, ie Secretaris, C. A. Veltkamp, 2e Se cretaris, H. J. Bast, Penningmeester. De September-allevering van «De Kruis banier" bericht, dat hier ter stede een Volks koffiehuis met logement is gesticht. De «Eembode" voegt aan dit bericht toe, dat voor bovengenoemd doel een perceel in de Hellingstraat, thans bewoond door de familie Haverkamp, is aangekocht door een »Naamlooze Vennootschap tot bet oprichten van Volkskofliehuizen te Amersfoort," hier bij ter"2ijde gestaan door de heeren: kape laan Van Berkel, als geestelijk adviseur, T. J. H. Bianchi, als economisch, arts Jorissen, als geneeskundig adviseur, en architect H. Kroes, als bouwkundig adviseur. Men heeft gegronde hoop de nieuwe inrichting in het begin van het volgend jaar te kunnen openen. Die toevoeging is onjuist. Wel is er thans gegronde hoop, dat Amers foort eerlang zulk een Volkskoffiehuis rijk zal zijn, doch zij die het oprichten, willen volstrekt niet, dat het een beslist kerkelijke kleur hebbe en bij hen is van een Naamlooze Vennootschap en een voorloopig Bestuur niets bekend. Integendeel wenscben zij, dat in het Be stuur zullen zitting hebben lieden van alle kleur evenals het Volkskoffiehuis zal bestemd zijn voor ieder, zonder onderscheid van ker kelijke gezindte. Onze vroegere stadgenoot de heer G. M. A. J. Smitt is benoemd tot surnumerair der Posterijen en Telegraphie. In de groote Bussumer steeple-chase over 4800 M., het hoofdnummer van de gister op Cruysbergen gehouden wedstrijden, won «Warda", van luitenant G. J. A. A, baron Van Heemstra en bereden door luitenant J. A. baron Van Heeckertn van Molecaten, met 6 lengten den eersten prijs, Het detachement van liet 5e regiment in- fanterie dat onder bevel van luitenant Jos. M. C. Haak in de Legerplaatst bij Milligen achterbleef tot tiet afbreken der tenten, en/, zal Woensdagmiddag kwart vóór drieën hier in garnizoen terugkeeren. Sergeant majoor-titulair G. P. Piersma, van het 5e regiment inlaiitorio hier, is be noemd tot Directeur van het Armenhuis te Utrecht. In verband hiermede is hem op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Worden groote mannen oud Men is geneigd «neen" te zeggen, als men aan Schiller, Byron, Mozart en Raphael denkt. En niettemin bereikt bijna de helft eminente mannen den door den Psalmist bezongenen ouderdom van 70 jaren. Uit de volgende tabel, die door het internationale Patentbu reau te Berlijn is verstrekt, blijkt zulks dui delijk. Leger-aanvoerders: Moltke werd 91 jaar oud, Xenophon 86, Wellington 83. Berna- dotte 80, Blïicher 76, Dschingis Kban 72, Marius 71, Timur 68, Themistokles 65, Han nibal 63, Napoleon 51, Alexander de Groote32. Geleerden Huinboldt 89, Newton 84, Plato 82, Kant 79, Galilei 78, Copernicus 70, Lin naeus 70, Sokrates 68, Aristoteles 62, He- gel 61, Descartes 53, Spinoza 41. StaatsliedenTalleyrand 84, Bismarck 83, Augustus 76, Disraeli 75, Frederik de Groo te 74, Karei de Groote 71, Washington 67, Cicero 63, Cromwell 59, Richelieu 57, Caesar 55, Alfred de Groote 52, Pitt 47, Mirabeau 42. DichtersSophokles 90, Voltaire 84, Goethe 83, Corneille /8, Herodotus 76, Euripides 74, Thucydides 70, Petrarca 70, Rabelais 70, Aeschylos 69, Cervantes 68, Milton 65, Scott 61, Racine 59, Horacius57, Dickens 57, Dante 56, Shakespeare 52, Virgilius 51, Molière 51, Schiller 45, Byron 36. Schilders: Titiaan 99, Michel Angelo 89, Rubens 63, Rembrand: 63, Velasquez 61, Holbein 57, Van Dijk 42, Correggio 40, Ra phael 37. Godsdienst-stichtersConfucius 71, Luther 63, Mohammed 62, Calvijn 54. MusiciHaydn 77, Handel 75, Spohr 75, Palestrina 70, Bach 65, Beethoven 56, Schu mann 41, Weber 39, Chopin 39, Mendelssohn 38, Mozart 35, Schubert 31. Van deze 89 beroemdheden zijn er slechts 49 geen 70 jaar geworden, 31 geen 60 jaar, en slechts 15 die geen 50 jaar oud werden. De musici blijven van al deze beroepen beneden het middelmatige sterfjaar. Citroensap moest in geen enkele huishou ding ontbreken. De citroen alleen is in den zomertijd bijna een geheele huisapotheek; vooral in den rijsteid is de citroen van groote waarde. Het sap van den citroen, ook wel limoen sap geheeten, verkoelt en reinigt niet alleen het bloed, maar het veelvuldig gebruik er van, vooral des zomers, is ook een voor behoedmiddel tegen koorts, evenzeer als het sap van twee citroenen in een half glas water als een krachtig middel tegen ander- daagsche koorts en rheumathiek wordt aan geprezen. Bovendien wordt het sap van een citroen, driemaal daags in een kop sterke, onver mengde koffie gedronken, aanbevolen als een middel om koorts en huiverig rillen te verdrijven. Maar steeds gebruike men het sap zonder suikerdan is de geneeskracht sterker, en met een wienig water verdund, tast bet de rnaag en de tanden niet aan. De warme limonade evenwel, die men 's avonds onmiddellijk vóór het slapen gebruikt om verkoudheid te verdrijven, mag men zoet maken. Wie daarentegen door schorheid en pijn in de borst geplaagd wordt, moet door het wit van een ei, tamelijk tot schuim geslagen en dan met het sap van een citroen ver mengd, beterschap vinden, als hij elk half uur een theelepeltje daarvan gebruikt. Men ziet dus dat, vooral op reis, de kleine citroen werkelijk in staat is, een kleine huis apotheek te vervangen. Een Russisch electricien, Peter Stiens, be weert een middel gevonden te hebben om blinden ziende en dooven hooi ende te maken. Hij volgde deze redennering: «Wij zien en wij hooien doordien inwen dige zenuwen door uitwendige organen in werking woeden gebracht. Zijn die uitweudige organen, door welko oorzaak dan ook, buiten werking gesteld, dun doen de gezichts- en gehoorzenuwen óok niets, Kan ik dus die inwendige zenuwen bereiken door een toe tot f I4.G5 ner Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde Heiineberg-ZIJde van 45 cent tot f 14.05 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende kleuren, dessinB enz.). Franco eu vrij van Invoerrechten In buis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Ztinch. stel, dat de werking der uitwendige organen vervangt en overbodig maakt, dan zal men kunnen zien en hooren". Hij heeft nu al een toestel uitgedacht dat de lens in het oog vervangt en dat, in aan raking gebracht met het lichaam, de licht stralen voert naar de hersenen, zoodat ie mand, die geblinddoekt was, opgestoken vin gers en een muntstuk kon zien. En hij is thans bezig aan een ander toestel dat het trommelvlies zal kunnen vervangen. Het spreekt vanzelf dat men ook hier niet met éen sprong het volmaakte bereikte, doch wij mogen hopen, dat deze eerste stap zal blijken te zijn gedaan in de juiste richting. Het opnemen van Ingezonden stukken breneu niet altijd mede, dat de Redactie ouvoorwaardelyk instemt mot hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkou wordt teruggegeven. Het Hoofdbestuur der Vereening van ac tief dienende onderofficieren «Ons Belang" verzoekt ons aan onderstaande kennisge ving plaats te verleenen Aan de onderofficieren en militaire geëm ployeerden in den graad van onder officier, van het Nederlandsche leger. Het Hoofdbestuur van «Ons Belang", ver eeniging -an actief-dienende onderofficieren en militaire geëmployeerden in den graad van onderofficier, behoorende tot de Neder landsche Landmacht, heeft de eer u bij deze het volgende te doen weten lo. Dat het H. M. onze geërbiedigde Konin gin heelt behaagd, bij besluit van den 15n Augustus 1899, no. 40, onze Statuten goed te keuren 2. dat in verband hiermede door ons, voor de onderofficieren van alle korpsen in alle garnizoenen, per post een circulaire is ver zonden, waarin doel en streven wordt ken baar gemaakt, nader omschreven in een daarbij verzonden reglement. 3. dat door ons aan Z E. den Minister van Oorlog zoo mede aan alle Regiments-, Ratal- jons-, Afdeelings- en Korpscommandanten de Statuten zijn verzonden, met begeleidend aanbevelend schrijven 4. dat nu nogmaals alle onderofficieren en daarmede gelijkgestelden worden aange spoord, met ons eendrachtelijk sa&m te wer ken, opdat het doel, door ons beoogd, moge worden bereikt. Het Hoofdbestuur: J. de Smit, President. E. M. Ruter, le Secretaris. Het adres van den le Secretaris is Polder weg 18, Den Helder. l)e Vereeniging stelt zich ten doel «Het behartigen van de belangen van den onderofficiersstand van de Landmacht a. door met bij de wet geoorloofde midde len elkander onderling te steunen b. door het doen van billijke verzoeken aan de betrokken autoriteiten of lichamen, waar van de inwilliging het lot van de positie van den onderofficier en den militaire geëmplo yeerde in den graad van onderofficier der Nederlandsche landmacht, verbetert, zoowel op huishoudelijk als financieel gebied. De Vereeniging tracht dit doel te bereiken door lo. het vormen van afdeelingen in alle garnizoensplaatsen van Nederland 2o. zich te verzekeren van de medewer king en den steun van hooggeplaatste mili taire en burgerlijke autoriteiten. LIJST van BRIEVEN geadresseerd aan onbekenden verzonden aan het postkantoor te Amersfoort 1e helft maand Sept. 1899. DuijkerAmsterdam. H. Voskuilen J. WiggermansHoorn. S. WulemannLeiden. G. JanssenRotterdam. H. A. van der Heijde D. Huizer W. Jansen Briefkaart. VV. L. TroostGroningen. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Amersfoort, 15 Sept. 1899. Tarwe f0.— k f0.—Rogge fü.-a f0.— Boekweit f0.a f0.Appelen f2.75 a f5.50 Peren 1'5.a f9.Zand- aardappelen t'1.40 a f2.— Hoender eieren f3.80 a f4,50 p. 100 st. Gras- boter fl.20 a fl .35 n. k. Kippen 10.500.80. Kuikens i'0,80 a f 1.40 Piepkuikens f 0.20 k f0.40 Eenden f0.50 a 1'0.70 Tamme konijnen f0.40 a f .1— p. st. Dui ven f 0.20 a f0.40 p. paarVette varkens f0.a f0 Magere varkens f' 30 a f 40. Zeugen f 10 a f 15. Biggen 14.a f7.50. Vette Koeien f0.a f0.Guste koeien f0.i f0.Kalfkoeien. f0.— f'O.— Kalfvaar- zen 10.'— a f0.Pinken 10.— a f0. Pinkstieren f0.— a f0.Vette kalveren f0.— k 10.—.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2