Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. adres vau liet Hoofdbestuur aan de Tweede Kamer: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, bet Hoofdbestuur van het N. O. G., dat nagenoeg alle onderwijzers in Nederland door hun dagelijksche ervaring tot de over tuiging gekomen zijn, dat, ter bestrijding van het schoolverzuim en dus in het belang van het opkomend geslacht, invoering van den Leerplicht een gebiedende noodzakelijk heid is, waarom genoemd Hoofdbestuur met allen ernst bij U aandringt, aan het aanhan gige wetsontwerp op den Leerplicht zoo mogelijk met inachtneming der in nevens gaande Memorie van Toelichting uitgespro ken wenschen Uw goedkeuring te schen ken. De Vereeniging tot oprichting en exploi tatie van Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland ondervindt te Almeloo groote sym pathie. De door do sub-commissie Twente geopende inschrijving bedraagt thans reeds aan bijdragen in eens ruim f -'2 500 en aan jaarlijksche contributiën ruim f825. Het feit. dat het eerste sanatorium ge bouwd wordt te Hellendoorn, heeft zeer ze ker grootcn invloed gehad op die milde bij dragen. Blijkens een Parijschen brief van het «Handelsblad" is de tegel der Haagsche da mes juist op den dag der bevrijding van Dreyfus aangekomen en trekt zij sterk de aandacht, niet alleen door liet bijzondere van het denkbeeld, maar ook door de keurige, smaakvolle uitvoering. Steven Gersthagen, de oudste ridder der Militaire Willemsorde die hij in 1850 verdiende is te Haarlem in den ouder dom van 70 jaar overleden. De bevolking van Amsterdam bestond op 31 December 1898 uit 243910 mannen en 209 079 vrouwen te zamen 512 989. Dat nog niet iedereen weet, dat de 20e eeuw begint met het jaar 1901, blijkt uit een advertentie in enkele locale bladen in Hollands Noorderkwartier, waarin een ver- kooping wordt aangekondigd van een boe renplaats. Omtrent de betaling wordt gezegd«Be taling der kooppenningen zal kunnen ge schieden op een nader te bepalen dag in Februari van de volgende eeuw.'' Volgens deze bepaling behoeft dus de koo- per niet in Februari van het haar 1900, maar op zijn vroegst eerst in Fubruari '1901 mogelijk zelfs in Februari 2000 te be talen, wat wel niet de bedoeling van den steller der advertentie zal geweest zijn. Te Terneuzen had verleden week een ex ecutoriale verkooping van een inboedel plaats, wegens achterstallige hondenbelasting tot een bedrag van 25 cent. Met dè onkosten was die som reeds tot f 11 geste gen, en er werd verkocht tot men aan dat bedrag was. Toen de Burgemeester van Sint Oeden- roode Dinsdag op de jacht was, schoot hij een in die streken onbekenden vogel. Hij mocht hem echter niet bemachtigen dan in zeer deplorabelen toestand, want de vogel viel juist oij een boer door den schoorsteen en in den soeppot. Wat de Volksvertegenwoordigers in ver schillende lauden ontvangen. In Portugal ontvingen de Volksvertegen woordigers vroeger ongeveer f 210 per maand, doch in 1892 is dit afgeschaft, uitgenomen voor de afgevaardigden der Koloniën. Gedu rende de zitting hebben echter alle leden vrij vervoer op spoorwegen en stoomboolen. in Frankrijk ontvangen de leden van Se naat en Kamer een jaargeld van f 4200, be nevens vrij vervoer. De Presidenten dier beide Staatslichamen hebben bovendien nog onge veer f35 000 en vrije woning. In Zweden ontvangen de leden der Eerste Kamer niets, die der Tweede Kamer f800 voor reis- en verblijfkosten. Bij ontbinding ontvangen zij f7.50 voor eiken van het aantal dagen, dat «le zitting heelt geduurd en bij buitengewone zittingen hetzelfde, benevens de reiskosten. In Noorwegen ontvangen de leden van het Slorthing dagelijks f8. In Groot-Brittannië ontvangt noch het Iloogcrhuis, noch het Lagerhuis iets; een in 1893 ingediend voorstel daartoe, werd bij de tweede lezing verworpen. In ons land ontvangen de leden der Eerste Kamer, die niet te 's-G raven huge wonen f 10 per dag bij iedere zitting en vergoeding der reiskosten, die der Tweede Kamer jaarlijks f2000 en eveneens vergoeding voor hun reizen. In Spanje outvangen de afgevaardigden geen vergoeding. In Denemarken ontvangen alle leden van den Rijksdag l'4 daags, benevens vergoeding der reiskosten. In Bulgarije ontvangen de vertegenwoor digers f 9.75 dagelijks, plus de reiskosten. Alleen zij die in de hoofdstad wonen ont vangen slechts f 8.40, uitgezonderd de Pre sidenten, die bovendien jaarlijks nog f1450 en de vice-president, die de helft ontvangt. In Griekenland is het vastgestelde bedrag f 900 voor een geheele zitting, terwijl voor buitengewone zittingen naar gelang van den duur f 240 it f 900 is vastgesteld. In Servië ontvangt ieder lid per dag f4.80 en reisvergoeding. Zij echter die een Staats ambt bekleeden, gepennsioueerd zijn, of in de Hoofdstad wonen, ontvangen maar f2.40. Leden, die niet bij het aflezen der namen aanwezig zijn, ontvangen dit honorarium niet. lu België ontvangt de Senaat geen ver goeding, de afgevaardigden krijgen, voorzoo ver zij niet in Brussel wonen, f200 per maand, zonder vergoeding van reiskosten. In Kumenië ontvangen de leden der beide regeeringslichamen dagelijks f12 en hebben vrij vervoer per spoor. In Italië genieten zy slechts vrij vervoer per spoor of boot. In Pruisen hebben de loden van het Hee renhuis alleen vrij vervoerde leden van den Landdag f 9 per dag en eveneens ver goeding hunner reiskosten. In Oostenrijk ontvangen de afgevaardig den evenveel als in Pruisen. In Hongarije ontvangen de leden van het Huis der Magnaten geen vergoeding; die van het Huis der Afgevaardigden f3129 per jaar en reductie op de reiskosten. De Duitscbe Rijksdagleden hebben niets anders dan vrij vervoer eerste klasse. In Zwitserland ontvangen de leden van den Nationalrath f9 per dag en fO.10 per K. M. reiskostenvergoeding. De leden van de beide Kamers der Ver- eenigde Staten ontvangen jaarlijks f12 800, plus vrij vervoer. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie is van zijn verlof teruggekeerd cn heeft zijn functiën weder aanvaard. Het oud-Kamerlid voor Amersfoort de ge- neraal-majoor op non-activiteit J. E. N. ba ron Schimmelpenninck van der Oye, lid van de Eerste Kamer, heeft aangevraagd om op pensioen te worden gesteld. Ter Gemeente-secretarie is aangifte gedaan van besmettelijk miltvuur onder hel vee van den landbouwer J. van Straten, aan bet Monnikenpad bier. Tot Secretaris van de »Ned. Maatschappij tot Bevordering der Veeartsenijkunst" is ge kozen onze stadgenoot de militair paarden arts 2e klasse A. Frederikse. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat het onderwijs aan de Herhalingsschool aanstaanden Maandag 2 October weder een aanvang zal nemen in de lokalen der open bare Lagere school aan de Beekstraat. In de Maandagavond gehouden 52ste ver gadering van de plaatselijke al'deeling der Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst" werd gekozen tot Bestuurslid de heer W. A. van den Bovenkamp, ter vervulling van de vacature ontstaan door het bedanken door den heer J. C. J. Pels Rijkenen werd herkozen tot Secretaris mr. J. Heyligers, die periodiek aftrad en sedert de oprichting der afdeeling in 1878 dit ambt vervult. De heer C. van der Meene en diens echt- genoote, Vader en Moeder in het Gerefor meerd Weeshuis (Scheltus-stichting) hebben legen '1 November ontslag gevraagd uit hun betrekking. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot 2e luite nant. bij het 5e regiment infanterie de ser geanten N. J.Scballenberg van hel Ge, O. H. G. Gelderman van het 3e en G. Voute van het 7e; tot 2.! luitenant-kwartiermeester de ser geant J. W. Henderson van het 3e regiment vesting-artillerie allen leerlingen van den Hoofdcursus. De sergeanten C. C. Schmoutziguer, H. A. Ephraim en F. R. Numains, van het 5e re gimenten eveneens leerlingen van den Hoofd- curcus, zijn benoemd lot 2e luitenant onder scheidenlijk bij bet 2e, het 3e en het 4e regiment infanterie. De opleiding van het kader van het 5e regiment infanterie voor hoogere graden zal ook dit jaar weer te Amersfoort plaats heb ben en wel van 1 October tot 15 Maart. Tot sergeant-effectief zijn bij hel 5e regi ment infanterie bevorderd de seigeanten titulair: J. L. Hamel, H. J. Vellmaat, E. F. van Bassen Jongbloedt, J. II. in 't Veld, H. J. du Mee en H. J. Kuiper. De 1e luitenants-leerlingen der Hoogere Krijgsschool jhr. Ram en De Jong worden 30 September eervol ontheven van hun detacheering bij het 1 regiment veld-artille- rie hier. Bij de gister gehouden aanbesteding van het maken eener locomotievenloods met hij- behoorende werken op het emplacement van het gemeenschappelijk spoorweg-station hier (raming f120 200) kwamen 40 biljetten in. De hoogste inschrijver besomde f133969, de minste f 111 840. Aan dezen, den heer II. Wienhoven te Schiedam, werd het werk onder het gewone voorbehoud gegund. Door tusschenkomst van den heer F. Kok te Hamersvekl kwam de heer A. Mators in het bezit van éen pootaardappel, die bij het pooten 4 pond woog. Bij de rooiing bleek, dat zij 101 aardappelen heeft opgebracht, waarvan 7G groote en 25 pooters en kleine. Door de politie zijn aangehouden en op transport gesteld een marinier 3e klasse, die zich zonder verlof uit zijn garnizoen Amster dam had verwijderd, en een persoon die nog een kleine rekening te vereffenen had mei de justitie en deswege in het Algemeen Poli tieblad gesignaleerd stond. Do Gemeenteraad van Baarn heeft een Verordening vastgesteld betredende het rij den met automobielen, die daar vaak gezien worden. De voornaamste bepalingen, van algemeen belang, luidenHet voertuig moet zoo noodig elk oogenbiik binnen een afstand van tien Meter tot stilstand kunnen gebracht worden. De snelheid mag in de bebouwde kom niet meer bedragen dan 10 a 11 K.M. per uur en buiten de bebouwde kom hoogstens 20 K,M. per uur, terwijl bij mist hoogstens met 8 K.M. snelheid gereden mag worden. Bij het ontmoeten van rijtui gen, behoorende tot het Koninklijk huis, moet worden stilgehouden en zooveel moge lijk de weg worden vrijgelaten. De Verordening is reeds door Ged. Staten goedgekeurd. De afdeeling Gooi en Eemland van de «Nederlandsché Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde" heeft zich in drie onderling onafhankelijke afdeelingen gesplitst, waartoe het groot aantal leden haar in siaat stelde. Daardoor bestaan thans de afdeelingen Hil versum, NaardenBussum, en Baarn en om streken. De laatste al'deeling bereidt reeds een wintercursus in Je plantkunde voor en wel voor jongelui, die tot tuinknecht of bloe mist worden opgeleid. Het Nutsdepartement Baarn zal dezen cursus steunen. De Commissaris der Koningin in polder land zal aanstaanden Maandag een bezoek brengen aan de gemeente Hoevelaken. Londen heeft éen straat, die zestig voet lang is, zijnde de kortste straat in de City. Meer dan 50000 Franschen hebben het Legioen van Eer. De afslijting der spoorwegrails is heel wat grooter dan men oppervlakkig zou denken. In België heeft men door nauwkeurig on derzoek geconstateerd, dat elke trein van middelbare lengte bij normale snelheid iede- ren Kilometer rail een gewichtsverlies van een Kilogram berokkent. Daar het spoorweg net over de geheele aarde op een lengte van (iOOOO Kilometer wordt geschat, mag men rekenen, dat dagelijks de kolossale massa van 60 000 Kilogram ijzerpoeder de lucht indwarrelt. De ijzermassa blijft, zooals vanzelf spreekt, niet in de lucht hangen, maar zinkt voornamelijk door den regen weer spoedig naar de aarde terug. Op éen enkel gebouw in New-York werd onlangs een hypotheek van vijf millioen ge plaatst. De Compania-General van Manilla, de grootste sigarenfabriek ter aarde, heelt. 10000 arbeiders aan 't werk en levert elk jaar 80 millioen sigaren, 40 milioen sigaretten en bijna 8 millioen Kilo rooktabak. Onder de regeering van Hendrik VIII was het voetbalspel in Engeland strafbaar. In enkele doelen van het Himalayagehergte hebben de vrouwen der inboorlingen een bijzondere manier om haar kinderen op het midden van den dag in slaap te brengen. •Het kind wordt bij een rivier of beek ge legd en door middel van een palmblad wordt het water zachtjes langs het achterhoofd van het kind gegoten. Dit water, op het hoofd van het kind vloeiende, brengt het in slaap. Gedurende de laatste vijl' jaren zijn er van de Goudkust jaarlijks 175 000 apenhui- den verzonden. Slijk of moddervlekken neemt men weg met een natte spons; zijn de vlekken te groot, dan wascht. men het bevlekte deel in zui ver water. Een ander, minder bekend, mid del (vooral voor wielrijders dienstig) is een aardappel door te snijden en met. do snijvlakte er van de vuile plekken krachtig te wrijven. De vlokken zullen spoedig vervliegen en de stof wordt niet aangetast of slijt er niet van, wat wel door sterk wrijven met de handen of met afborstselen plaats heeft. Voedt uw kind on zoó als gij zoudt wenschen zelf opgevoed te zijn. De Belgische postkantoren geven prent briefkaarten uit van 10 en 5 centimen, die de postadministratie voor eigen rekening heeft laten vervaardigen. België is het eerste land dat aan deze manie door eigen uitgifte een officieel ka rakter geeft. ST 4 ITSLOTRMJ. VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 20 en 27 Sept. (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers le beurt gevallen Prijs van f1000 op No. 8098. Prijzen van 70. 1255 1268 5572 5587 5588 807413037 13049 13097 15470 15058 en 20270. Te /amen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1000 1008 1072 1073 1215 1235 1236 1238 1244 1248 1262 1263 1035 1660 1009 1072 1701 1700 1711 1713 1715 1724 1720 1728 1729 4081 4083 5574 5570 5593 5597 5008 8007 807712018 12059 13005 13020 13053 130791308815451 15453 15401 15474 15059 1508815721 15723 15729 20233 20257 20275 202822028020291 20305 en 20331. RECLAMES. van 15 regels fl.25; elke regel meer 0.25. Als het half verdronken is dempt inen den put. Men leest in het Algem. Handelsblad, Amster dam Zeer zeker is dit oude Hollandsche spreekwoord ■ïan al onze lezers bekend, en over 't algemeen wordt de put niet gedempt om het verdrinken van het kalf te voorkomen. Het is juist thans het oogenlilik om dien put te dempen d. w. z. op onze gezondheid te letten voor dat wij den winter ingaan en ons lichaam sterken om aan de guurheid van het weder en klimaat weer stand te bieden. Juist hier te lande, wat al lijders des winters aan rheutnatiek, die het uitschreewen, cn dan eerst beginnen met geneesmiddelen te gebruiken maar, waarom dat kwaad nu reeds niet tegen gegaan, vooral personen die alle jaren hier aan lijden. Welnu reeds meermalen hier op dezelfde plaats gaven wij de woordelijke verhalen van perso nen en ziehier nogmaals een lijder die genezen is. Zoo schrijft ons de heer G. Rabe, wonende op de Huisker, te Geesteren bij Borculo: „Lang heb ik U laten wachten om U te schrij ven, doch ik wilde U ook mijn portret zenden en dat heb ik eerst moeten laten maken, het zou werkelijk ondankbaar van mij geweest zijn, zulks niet te doen, daar ik zooveel dank aan U ver schuldigd ben. Nooit had ik kunnen denken, dat ik na 't gebruik van slechts twee doosjes Uwer beroemde Pink Pillen van Dr. WilliamB genezen zou zijn. Wat heb ik al niet moeten lijden van die knagende pijn in rug en ledenen, bij de minste beweging leed ik verschrikkelijk; ik was ten einde raad, toen mijne geliefde dochtor die reeds meermalen op loffelijke wijze over Uwe Pink Pillen had hooren spreken, mij deed besluiten ze ook eens te probeeren tegen mijne rheumatische pijnen. Eerst twijfelde ik wel een weinig, daar de proefnemingen met an dere middelen vruchteloos gebleven waren, maar ik kan U openhartig betuigen dat de Pink Pillen van Dr. Williams éene bijzondere gene zende kracht bezitten. „Thans heb ik geen pijn meer en ga met vertrouwen den winter te gemoet, want ik heb den put voor het verdrinken van het kalf ge dempt d. w. z. ik heb de noodige maatregelen voor den winter genomen, mijn bloed verstrekt. „Van ganscber harte wenschte ik dat eenieder die lijdende is, zooals ik leed, ze gebruikte. „Men zegge het voort". Deze brief spreekt uit zich zelf, wij hebben er niets meer bij te voegen, en de heer Rabe zal zeker wel aan de belangstellenden de noodige informaties geven. Prijs fl.75 de doos: t9.per doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van het bloed en de versterking der spie ren, strekt hare werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, rbeumathiek, heupjicht, ze nuwpijn, verlamming, ruggemergziekte, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eenc werkdadig® handeling op alle ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Gelijk aüe goede prodvkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakteen ieder geve dus wel acht dal er in 1tFransch op hel. omhulsel staat: „Pilules Pink pour Personnes Pttles du Dr. Wil liams". Omhulsel en etiket zijn van rooskleu-

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2