Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. voor elk dezer personen wordt dus aldaar een blauwe en witte kaart ingovuld. De wetsontwerpen tot herziening der Mi- litiewet en tot regeling der leger-inrichting zyn ingediend bij de Tweede Kamer. Er zullen 14 regimenten infanterie komen, 12 voor den veld-, 2 voor den vestingdienst. Het regiment Grenadiers en Jagers houdt, althans in naam, op te bestaan. De majoorsrang wordt afgeschaft. De pontonniers en de torpodisten blijven bij de artillerie, die intusschen een dubbelen staf krygt. De aandacht van het publiek wordt geves tigd op de goedkoope gelegenheid tot ver zending van brieven en andere stukken naar Nederlandsch-Indië over Amsterdam of Rot terdam met de stoomschepen van do Maat schappij «Nederland" of van de «Rotler- damsche Lloyd". Hot port bedraagt voor: gefrankeerde brieven 5 cent per 15 Gram briefkaarten 2gedrukte stukken 2 cent, per 50 gram papieren en bescheiden 10 cent, als zij niet meer dan 200 Gram wegen, daarboven voor elke 50 Gram 2 cent meer; monsters of stalen van koopwaren 5 cent, als zij niet meer wegen dan 100 Gram, cent voor 150 Gram, daarboven voor elke 50 Gram 2 cent meer. Opdat het publiek in Nederland zijn met de stoomschepen der Stoomvaartmaatschappij «Nederland" te Amsterdam en van de «Rot- terdamsche Lloyd" te Rotterdam naar Ne derlandse!» Indië verzonden bileven per tele graaf kunne aanvullen, verbeteren of be- vesligen, alsmede om de gelegenheid te openen tot het verzenden van berichten aan geadresseerden in Nederlandsch-Indiö, zonder genoodzaakt te zyn het. tarief voor gewone telegrammen naar Nederlandsch-Indië te betalen, worden met ingang van 1 November aanstaande brieftelegrammen ingevoerd. Deze telegrammen worden verzonden naar de agenten van de genoemde stoomvaart maatschappijen te Genua en Marseille, die zorgen voor de overbrenging daarvan met de eerstvolgende mailboot naar Padang om van daar uit te worden geseind naar de plaats van bestemming. Op die wijze wordt niet alleen een tijdwinst van 4 k 5 dagen boven een brief, maar tevens een prijsverminde ring tot ongeveer 1/10 van het telegramta rief van Nederland naar Nederlandsch-Indië verkregen. Omtrent het juiste tarief, het uiterste tijd stip van verzending van de brieftelegrammen en de overige bijzonderheden van dezen dienst, zyn volledige inlichtingen aan de telegraafkantoren te bekomen. De heer M. VV. L. van Alphen Sr. heeft de redactie van het Nieuw Kerkelijk Hand boek nedergelegd. Zyn hooge leeftijd en bijkomend zenuwlijden maakten dit nood zakelijk. Niet minder dan 22 jaargangen heeft de heer Van Alphen mogen bezorgen. Gaandeweg werd het boek uitgebreid en verbeterd, zoodat het een verzamelwerk is geworden, dat voor nu en later een veelszins éenige plaats bekleedt onder de stukken, waaruit de konnis van de kerkelijke toestan den in de jaren, waarover zij Joopen, moet worden geput. Thans heeft zyn zoon, de heer M. W. L van Alphen Jr., de redactie van het Hand boek op zich genomen. Het O. M. bij den Hoogen Raad heeft in zijn conclusie de onlangs bepleite vraag, of een burgerlijk geneeskundige verplicht is te voldoen aan de oproeping van den Mi litieraad om bijstand te verleenen bij het geneeskundige onderzoek van militieplichti- gen, bevestigend beantwoord. De Hooge Raad zal 30 October uitspraak doen. Het batig saldo van de Vereeniging «Na tionale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid" bedraagt niet minder dan f20 000. Volgens de 12e lijst van de 21e jaarcol lecte voor de Scholen met den Bijbel is het bedrag van 300 locale comités f 45372.32, of ruim f2000 meer dan van dezelfde 300 comités in het vorige jaar. Evenals van de directie der gevangenis te Rotterdam, is ook van die te Arnhem aan verschillende rechterlijke ambtenaren, met den ten-uitvoer-legging van vonnissen belast, aanbieding van plaats gedaan voor gevange nen ook daar zijn de cellen voor een deel onbezet. Daargelaten nu voegt de «Haagscbe Ct". aan dit bericht toe dat er een twaalf tal cellen bezet dienden te zijn met moor denaars, die men te-vergeefs zoekt, is dat verschijnsel zeker gunstig te noemen. Hut heot thans, dat niet de helft van het regiment grenadiers en jagers te Apel doorn in garnizoen za! komen, maar wel drie bataljons van het 4e regiment infante rie, zijnde het le bataljon te Delft en de staf en liet 2e en het 4e bataljon te Leiden, als mede de beide batterijen veld-artiiierie uit Leiden. Een streng onderzoek is door de Arnhem- sche justitie ingesteld naar de oorzaak van overlijden van een verpleegde, een 12-iari- gen jongen, in de Weesinrichting te Neer bosch. Iemand van het personeel zou op 19 Augustus dezen knaap hebben geslagen, terwijl eenige uren later de knaap gestor ven is. Nader seinde men hierover aan het «Utr. Dagblad," dat de Arnhenische justitie sedert einde Augustus reeds viermaal te Neerbosch is geweest. Het Ink van den jongen is op gegraven en te Nijmegen geneeskundig on derzocht. Het resultaat van dit onderzoek blijft geheim. De instructie wordt nog steeds voortgezet. De Senatus Vetoranorum van het Utrechtsch Studenten-Corps heeft geschorst: den heer W. H. J. Schimmelpenninck voor den tijd van veertien, en den heer K. de Snoo voor acht dagen, en wel wegens ernstige mishan deling van een der novitii. Deze persoon moet, naar het «Utr. Niews- blad" meldt door bovengenoemde «beschaafde heeren" een natten doek om den hals ge bonden zijn or daarna zoo gezegd gestropt, tengevolge waarvan hem het bloed uit den neus spoot. De ongelukkige mishandelde moest uen zelfden dag naar zijn vader, den heer Opstelten in Den Haag, worden ver voerd. Eenigen anderen corpsleden, die zich aan een dergelijk vergrijp hadden schuldig ge maakt, werd een strenge reprimande toege diend. Voor het baantje van Bode bij de Provin- eilae griffie te Groningen hebben zich niet minder dan 130 sollicitanten aangemeld. Loon f400. Een beter bezoldigd baantje is wel dat van lijfarts van den Soesoehoenan van Soerakarta, dat juist vergeven is. De dokter krijgt een vast maandelijksch tractement van 1200 gulden voor de praktijk in den Kraton en bovendien 200 gulden per maand van het Mangkoe Negara'sche huis. Voorts kan hy op een particuliere clien tèle met inbegrip van de abonnementen van de planters iri de omstreken van Soera karta van ongeveer 1000 gulden rekenen, zoodat zijn revenuen ongeveer 3000 gld. 's maands bedragen. Weet men nu ten slotte, dat de Soesoe hoenan zijn huis-msculaap met allerlei huis houdelijke behoeften overstelpt, dan behoeft het geen verwondering te baren, dat dr. Hymans van Anrooy, te Semarang, zijn winst gevende praktijk heeft in den steek gelaten. Zondagavond vertoonden zich bij een ge zin te Meppol hevige vergiftigingsverschijn selen na het gebruik van kolïie. De rnan die slechts weinig kolïie gedronken had, ge voelde zich alleen een weinig onpasselijk. Erger was het en ven wol met zijn vrouw en drie dochters. De dokter werd gehaald en schreef een braakmiddel voor. Gelukkig herstelden allen en zijn nu, naar we verne men, buiten gevaar. Hoe was die koffie vergiftigd De koffiepot had onder den schoorsteen mantel gestaan, waarop een doosje lucifers, dat er af viel en juist in de kolïie terecht kwam. Een les voor anderen. Bij de gister in het kiesdistrict Amers foort gehouden stemming ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van jbr. mr. W. J. M. Bosch van Oud-A melis- weerd, is gekozen tot lid van de Provinciale Staten de neer C. T. van Beek. Van de 4328 kiesgerechtigden kwamen er slechts '1636 op. Hoe gering de belangstelling over het al gemeen was, kan blijken uit onderstaande opgaaf. District Aant. Opgek.'Onw. Van Beek Nefkens Amersfoort 1 546 192 4 69 119 II 431 224 5 124 95 Hl 498 221 10 94 117 Baarn 793 174 9 82 83 Bunschoten 429 82 4 7 71 Eemnes 219 96 5 72 18 Hoogland 362 204 2 181 21 Leusden 274 169 0 84 76 Renswoude 182 12 0 3 9 Soest 451 174 9 36 129 Soesterberg 96 22 0 10 12 Stoutenburg 108 77 1 63 18 4328 1 1687 49 826 1 762 Naar we uit goede bron vernemen, heeft de heer I. J. Valewink ontslag gevraagd ala Havenmeester. By Kon. besluit is toegekend het eeretee- ken tot belooning van eervollen langdurigen werkelyken dienst by de schutterijen aan de sergeanten-majoor J. A. Gijsbertse en J. W. van Achterbergh Jr, van de d.d. schut terij hier. Na het gehouden tweedaagsche examen zijn van de 22 candidaten voor de Burger Avondschool 16 toegelaten, niet name J. H. van den Moeven, N. A. Woudenberg. B. A. van Ruyven Jr, H. Hoogeveen, A. Petten, P. van den Hooff, B. Kerlchoff, A. van de Velden, G. van Hoogevest, G. Bouman, W. Tibbesma, J. P. F. Noest, J. Postma, G. Soetekouw, F. W. Harnminga en W.J. Lok horst. De nieuwe cursus is begonnen met 18 leerlingen in de eerste klasse, 7 in de tweede en 9 in de klasse voor voortgezet teeken- onderwijs. Het Museum van de Oudheidkundige ver eeniging «Flehite" werd gedurende de maan den Augustus en September bezocht door 501 personen, waaronder 215 stadgenooten. Do bij liet 5e regiment infanterie nieuwbe noemde officieren, herkomstig van den Hoofd cursus, worden, gelijk we reeds meedeel den Zaterdag bij het korps beëedigd en in functie gesteld. Luitenant Schallenberg wordt ingedeeld bij het 2e bataljon, luitenant Gelderman bij het 3e en luitenant Voute bij het 4e batal jon, terwijl luitenant-kwartiermeester Hen derson mede hier in garnizoen blijft. Na her-examen is nog toegelaten tot het oudste studiejaar van den Hoofd-cursus ser geant W. Weijerman, van het 5e regiment infanterie, die bij die inrichting wordt op geleid tot luitenant der infanterie h. t. 1. Onder verwijzing naar achterstaande ad vertentie kunnen wij meedeelen, dat de plaat selijke afdeeling van «Toonkunst" groote plannen heeft voor het aanstaande seizoen. Maandag beginnen de repetitiën der Zang- vereeniging weder. Zij zal in studie nemen Haydn's «Sieben Worte des Erlösers", be nevens «Das Singenthal" van Brandts Buijs en vermoedelijk ook de Oud-Hollandsche liederen van Tetterode. De winter-campagne wordt geopend na afloop van de kermis met een soiree voor kamermuziek, voor welke eenige welbekende artisten hun medewerking hebben toegezegd. Een maand daarna volgt wellicht reeds een uitvoering van de Volkszangschool, terwijl nog vóór Kerstmis de Zangvereeniging haar eerste uitvoering zal geven. De functiën in het Bestuur der afdeeling zijn thans verdeeld als volgt: mr. J. Heyli- gers, Presidentjlir. W. IJ. J. van de Poll, vice-President; Jos. M. C. Haak, Secretaris; I. M. J. Hoog, PenningmeesterW. A. van den Bovenkamp, Bibliothecaris. Als Commis saris der Zangvereeniging treedt op de heer C. A Heunks. Blijkens adverientie in dit nummer zullen de zoogenaamde Cursussen in Toynbee om streeks half October weder aanv.'.ngen. Wie daarvan mocht willen deelnemen, melde zich aan bij den Concierge van »Ons Huis", die iederen avond van 7 tot 10 in het gebouw aan de Kortegracht zich bevindt. Zijn de lessen eenmaal aangevangen, dan worden geen leerlingen meer toegelaten. Alweer door een petioleum-toestel is Maandagnamiddag een begin van brand ontstaan in een der woningen van de voor malige «Bouw-rnaatschappij". Op het hulpgeroep der bewoonster schoot eeD buurman toe, die de vlam nog bijtijds wist te dooven. Wat niet wegneemt, dat de gordijnen en eenig huisraad gedeeltelijk verbrandden. Het van ouds gerenommeerde hotel «De vergulde Zwaan", gelijk het in de olïicieele aanduiding heet, het overbekende Posthuis uit de dagen der diligences en bijwagens, thans Bonds-hotel van den A. N. W. B., is Dinsdag door Notaris Vos in publieke veiling verkocht, ten verzoeke van de erven van den heer G. Schimmel. Het zeer gunstig aan de Utrechtschestraat gelegen huis, bestaande in Heerenhuis, be vattende beneden 5 zalen, keuken, kelder, boven 12 kamers, dienstbodenkamers, ruimen zolder, voorts prachtigen tuin met schuur en openplaats, groot 8 Aren, 69 centiaren, is in koop toegewezen aan den heer R. Grams- ma, restaurateur van het Centraal-station hier, voor f16200. 11. M. de Koningin-Moedor bracht Dinsdag een kort bezoek aan Soestdyk. Om 12.23 te Baarn aangekomen koerde II. ft', om 3.40 naar Hot Loo terug. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT, Maken bekend, dat liet proces-verbaal, bevattende den uitslag van de verkiezing van éen lid van de Provinciale Stalen in het kiesdistrict Amersfoort is aungeplakt en ter Secretarie voor eeu ieder ter inzage is ne dergelegd. Amersfoort, den 5. October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dnt de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, don 10. October aanstaande, des namiddags te 1 ure. Amersfoort, den 5. October 1899. De Burgemeester voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De oud-Mi nister Lebon, de beul van Drey fus, begint de gevolgen vc.i zijn houding te ondervinden. Hij is geschrapt van de lijst der professoren van de School voor politieke wetenschappen, en eveneens gezet uit de redactie der Annates des sciences politiques." Men herinnert zich, dat bij het Dreylos proces te Ren nes de tegenstanders van lui tenant-kolonel Piequart hem heftig hebben aangevallen naar aanleiding van z:jn pogin gen om een anderen verrader aan te wijzen in ile plaats van Dreyfus. Generaal Roget verklaarde zelfs, dat Piequart met dat doel een gedeelte der fondsen van den Inlichtings dienst verspild had. Tengevolge van Gribelin's verklaring, 21 Augustus afgelegd, had luitenant-kolonel Pie quart den Minister van Oorlog verzocht, een onderzoek te openen naar de wijze waarop de inlichtingendienst, waarvan hij toen chef was, met de toegestane gelden heeft omge sprongen. De Minister heeft gunstig beschikt op dit verzoek en nu aan kolonel Piequart een brief geschreven, waarin hij zegt, dat, ten gevolge van dit onderzoek, een rapport, uit gebracht door een Commissie van enquête, aangetoond heeft, dat niet gerirkste blaam op de eerlijkheid van dezen dienlt rust, ten tijde, dat kolonel Piequart de biding had van de afdeeling der statistiek. De Fransche Minister van Oorlog heeft aan den rapporteur der Commisse voor de Oorlogsbegrooting de rapporten d*r controle voor de uitgaven voor Madagaskcr toegezon den. Uit die rapporten moeteneen aantal ernstige feiten blijken ten laste van gene raal Mercier, destijds, d. w. z. tijjens de ex peditie naar het eiland, Minister in Oorlog. De Kamer zou bij de behanckling der Oorlogsbegrooting van deze zak'n kennis moeten nemen, en sommigen «rmoeden dat dan veel zal worden onthuli wat nog duister is in den oorsprong van d Dreyfus- zaak. Het kleinste postkantoor is agetwijfeld dat, hetwelk tusschen de Amrikaansche dorpen Drimrain en Barr licht. Het is een klein hol in een rots, dat doorniddel van een steen kan gesloten worden. Komen er te Drimmin brieven, voor Barr tfetemd, dan brengt de eene of andere berde ze naar de rots, waar z.e zoolang blijven ligen tot er iemand voorbij komt die den wj; naar Barr op moet. Vijf Kilometer in den mtrek van het «postkantoor" is er geen hu, hoe klein ook, te vinden. Het is eigenaard j dal men te Barr zeer tevreden is met dea wijze van bestellen der brieven, want nojmooit is ei een zoek geraakt. Bekend zijn onze Hollandse! zinnetjes, die er op berekend zijn om denngtedoen struikelen«De kat, die krabt djtruilen van de trap", «we zaten scheef int schuitje", «Knaap de kapper, knipt en ka| heel knap, maar de knecht van Knaap den Ipper knipt en kapt veel knapper dan Knaa de kapper knipt en kapt". In een Fransch blad vonden s in dezen^. trant de volgende proef voor c tong, die wij hier ten genoegen van onzeongere le zers laten volgen: «Soient six scieurs, six sciesjix solives. Si six scieurs scient simultanéme; six solives solides sur six scies, soixante-sixfieursscie- ront sur soixante-six scies soixanf-six solives solides". Uit Parijs komt het ietwat opaarschijn- lijke bericht, dat, twee gepassioneerde bil- lardspelers die even hartstoclilijke wiel rijders zijn zeer geschikt dejueue we ten to hanteeren, wanneer zij o het zadel van hun in beweging zijnd stale ros zitten. De beide heeren een uitstekH journa list en een wolbekend kuristenau— speel den onlangs in do zaal hunne dub een zoo'n partij billard voor vele todhouwers Vastgesteld was, dat de spelers In stooten moesten uitvoeren zonder de m^ine ook maar éen oogenblik stil te boud< of zelfs de stuurstang van het rad in aanking te doen komen met de billardtafe Zoodra dit geschiedde, dan tolde het eveneele ge volg van den stoot voor de tegenptjj. da- dat men eenigen tijd zeer fn tvjel ver keerd had, wie van de beide tegelanders den zege zou behalen, kreeg opeeraekun-

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2