Donderdag 16 November 1899. No. 4928. 49e Jaargang. DE IDIOOT. Stadsnieuws. ültgave: Firma A. H. TAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f i.franco per post 1,15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieels- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. .an^MERarami?™ en WETH0UI>ERS Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door WILLEM SCHOUTEN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene slachterij van varkens en rookcrij, in het perceel alhier gelegen aan de Lieve Vrouwestraat No. 45 (oud nummer Wijk r«" ^et Kadaster bekend onder Sectie K. No. 309, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 27 November aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 13 November 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIE KEN heeft ontvangen: 1. De Jaarverslagen van de Kamers van Koop handel over 1898 te: Apeldoorn, Hoogezand en Sappomeer, Ter Neuzen, Sneek, Veendam, en Wildervank. 2. Consulaire Verslagen over October en No vember 1899. 3. Maandblad van de Maatschappij voor Nij verheid, October 1899. 4. Statistiek In-, uit- en doorvoer, Augustus en September 1899. 5. 'iarieven van Invoerrechten in: België, Britsoh Guyana, Costa Rica, Cuba, Dominikaan- sche Republiek, Duitschland, Engeland,Frankrijk, Italië, Mauritius, Salvador, Servië, Trinidad en Tabago. Scheepvaartbeweging in 189S. 7. Rumenië. Handelspolitieke studie, uitgege ven bij gelegenheid van de opening der eerste stoom vaart-ver binding der Rumeensche spoor wegen tusschen Rumenië en de Haven van Rot terdam, door C. G. Rommenhöller. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver slagen enz. voor eenige dagen ter lezing ontvan gen; aan te vragen bij den ondergeteekende. Herm5. P. VAN HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 14 November 1899. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de mededeeling van den heer Com missaris der Koningin in deze provincie (Pro vinciaalblad no. 162,) brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de invoer van melk koeien in België langs Selzaete met ingang van 15 November is verboden, terwijl die Feuilleton. Een episode uit den Oostevijkschen Successie-oorlog. Breng den kerel hier, zei de Koning van Pruisen. Daar is hij, Sire. En de idioot werd binnengeleid. Het was een oogenblik stil. De Koning nam den man scherp op. Achter dezen stonden twee adjudanten, rechtop, ernstig, vol oplettendheid. Zij hoorden hun harten kloppen, een klok te gen de muur tikte met kleine stootjes de se conden De Koning keek den man recht in 't gelaat. Hij had een onsmakelijk, bot gezicht, waar zijn nat, vies haar langs hinghet vel was gerim peld, vervuild als ware het bespuwd. En u zegt, dat dit wezen Spreek Fransch voor hem, u zegt, dat Dat hij niet idioot is, zooals hij nog tracht te doen gelooven, Sire, en dat Uwe Majesteit hem gerustelijk kan ondervragen. Jij bent het dus, zeide de Koning, die den avond van den 19den uit de handen van mijn grenadiers wist te ontsnappen. Jij hadt inlichtingen voor mijnheer De Chevert Hij strekte do hand uit en toonde de gevan gene een stuk papier. De aangesprokene keek naar den grond. Hij wil óok doen gelooven Sire, zeide een invoer langs Clinge (Station en Dorp) weder is geoorloofd. Amersfoort, 16 November 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPFNNINCK. KORT OVERZICHT VAN DE GEBEURTE NISSEN OL» HET OORLOGSTERREIN 9 Oct. Overhandiging Zuid-Afrikaansch ultimatum aan den Britsclien Agent te Pre toria. 10 Oct. Weigering van Chamberlain om aan de daarin gestelde eischen te voldoen Vertrek van Conyngham Green, Britsch agent te Pretoria. 11 Oct. Aanvang oorlog om vijf uur's namiddags. 12 Oct. Vermeestering gepantserden trein bij Kraaipan door de Boeren. Boe ren commandos rukken in Natal. 14 Oct. De Boeren bezetten Newcastle. Gevecht ten Noorden van Mafeking. Sir Redvers Bulier, de Britsche opperbevelheb ber, vertrekt uit Engeland. 15 Or.t. De Boeren breken de spoor baan op ten Zuiden en ten Noorden van Kimberley benevensden Betsjoeanaland-spoor- weg. Zij snijden de telegraaflijnen door. 18 Oct. Voorposten-gevechten met de Vrijstaters ten Westen van Ladysmith. De Vrijstaters bezetten Besterstation. De En- gelsche Regeering verkrijgt een oorlogsere- diet van M10 000 000. Oproeping van de Engelsche militie voor Zuid-Afrika. 20 Oct. Eerste gevecht bij Glencoë. De Engelschen bestormen en bezetten Tala- naheuvel. Een eskadron huzaren door de Boeren gevangen genomen. De Engelsche Generaal Symons uoodelijk gewond. 21 Oct. Generaal Joubert bezet de heu vels ten Oosten van Dundee en sluit de stad in. Slag bij Elandslaagte, de Boeren trek ken door overmacht gedwongen terug en laten 200 gevangenen in handen der Engelschen. 22 Oct. Generaal Yule ontruimt Dun dee en trekt op Ladysmith terug. Kim berley door de Boeren ingesloten. 24 Oct. Gevechten ten Noordoosten van Ladysmith en te Riverton bij Kimberley. Generaal Cronjé bombardeert Mafeking. Annexatie-proclamaties van Presidenten Kru- ger en Steyn. 25 Oct. Bombardement van Mafeking voortgezet, eenige huizen staan in brand Ceneraal Symons overleden. 26 Oct. Vereeniging der colonnes Yule en White bij Ladysmith. De Boeren bre ken den spoorweg bij Waschbank op en der adjudanten, dat hij doofstom is. Hij is een geslepen vos. De adjudant pakte, terwijl hij deze woorden sprak, den man bij den schouder. Deze keek den Pruis onnoozel aan en begon daarna op hul- pelooze wijze te grijnzen. Ik zal het je nog duidelijker aantoonen. Hier is een brief, die mij omtrent je opdracht inlicht. Je bent ontdekt. Veins dus met lan ger. Spreek De man verroerde geen vin. Er was onderwijl een oud generaal binnenge komen, een militair in den dienst vergrijsd. Hij richtte zich plotseling tot den idioot. Ik herken u, mijnheer de markies. De arme kerel bleef doof. Hij draaide zijn pet in zijn handen rond en van zijn lippen dropte wat spuw langs zyn kin. En weer was 't zóo stil, dat men de klok hoorde tikken. De Koning verbrak de stilte. Uw doel was den heer De Chevert, gekam peerd nabij Achen, te verzoeken met een leger, gevormd uit de regimenten van Navarre en Au- vergne, bestaande uit veertien compagnieën gre nadiers(de idioot bemerkte een vlieg op den grond en trachtte het insect dood te trap pen zijn groote, lompe schoen gaf een luiden klap op den vloer)en twee brigades cavalerie naar Halberstadt op te marcheeren. Ik ben, geloof ik, niet zoo geheel mis, mijn heer De tikkende klok antwoordde, De generaal richtte het woord tot den Koning Ik ben er zeker van, Sire, dat deze per soon markies Antoine de Kervescop deCoadille is, een koppig sinjeur. Zijn twee broeders, even- bezetten op nieuw Elandslaagte. Gevecht bij Rhodesdpift tusschen een commando Boe ren en. een vrijwilligereorps onder Plumer. 28 Oct. Uitval der Engelschen uit Kim berley. 29 Oct. Joubert sluit Ladysmith in. 30 Oct. Gevecht bij Lombardskop en Nicholsons-neck. Vernietiging van een colonne Iersche fusiliers De boereu nemen 1100 Engelschen gevangen en veroveren 0 stukken geschut. Engeland zendt 5000 man nit. 31 Oct. Aanvang bombardement Lady smith. Generaal Bulier komt te Kaap stad aan. 1 Nov. Generaal Jan Koek sterft aan zijn wonden. 2 Nov. De Boeren bezetten Colenso. Generaal Joubert protesteert tegen het ge bruik van lyddiet-bommen. 3 Ngv. De Boeren bezetten verschil lende deelen van Zoeloeland en nemen Po- meroy in. 4 Nov. Het marinecorps van de Ter rible trekt naar Pietermaritzburg terug. Een tweede commando Boeren trekt de Kaap kolonie in. Na dien tijd geen juiste berichten omtrent voorvallen bekend. In de plaats van mr. F. D. Graaf Schim- melpenninck is gekozen tot Voorzitter van het College van notabelen der Ned. Her vormde kerk de heer J. C. Leinweber. Gisteravond werd ook in Gereformeerde kerk B, aan den Zuidsingel, een Bidstond gehouden voor onze stamverwanten in Zuid- Afrika. De daarbij gehouden collecte, welke zal j worden afgedragen aan de »Ned. Zuid-Afri- kaapsche Vereeniging", besomde f136.556 I Door het College van Curatoren van het ste- Idelijk Gymnasium is aan de »Ned. Zuid- Alnkaansche Vereeniging" ten geschenke gegeven een bijdrage van f 25. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden den Inspecteur van het Middelbaar onderwijs voor Utrecht enz., don heer K. ten Bruggencate, voor het tijdvak van 16 November 1899 tot en met 31 Januari 1900 als standplaats aan te wijzen de ge meente Leeuwarden. Wegens de vergadering der Staten van als hij waaghalzen, zijn in 't leger van Chevert en staan bekend als mannen, die reeds menig stout stuk hebben ondernomen. Den 19den had deze hier een baardnu heeft hij hem niet meer dat is de eenige verandering. Ik her ken u. Een man van uw stand heeft wel verzorgde tanden. Open uw mond 1 De gevangene scheen er niets van te begrij pen. Er werd een Pruisisch gernadier binnen geroepen deze trad op den idioot toe. pakte hem bij den kin en opende 's mans mond. De tanden waren verbrokkeld, zwartuehtig groen het tandvleesch was ontstoken. Het bloed steeg den ouden generaal naar 't hoofd, toen hij zich zóo bedrogen zag. Hij is doortrapt, doortrapt De adjudanten werden door dit voorval een weinig aan 't twijlelen gebracht doch éen van hen mompelde 't Is een echte idioot, kijk maar. Het meelijwekkend individu volgde met we- zenlooze blikken de gebaren der personen vóór hem. Soms keek hij schuw om zich heen en scheen te willen ontvluchten. Hy was, zooals hij daar stond, vies, ongekamd en ongewasschen, een toonbeeld van menschelijke ellende. Hij is stom óok, zei een adjudant. De Koning kreeg medelijden met den kerel voor hem. Ik ondek op dat tronie geen zweem van adel. Vergis u niet, generaal. De Fransche spi onnen hebben ons genoeg benadeeld, maar tóch zou ik niet graag willen, dat een onschuldige voor hen boette. De oude generaal protesteerde. Hij balde de vuisten, stampte op den grond, keek den ver deze provincie zal de audiëntie op Zaterdag a. s. bij den Commissaris der Koniugin niet plaats hebben. Provinciaalblad no. 161 bevat het besluit van gedeputeerde Staten dezer provincie van den 9 November, tot afkondiging van het besluit der Staten tot vaststelling van een Reglement op het rijden met rij- of voertuigen welke door mechanische kracht worden voortbewogen op niet onder beheer van het Rijk zijnde wegen, waarop het Regle ment op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht van toepas sing is. Mr. F. D. graaf Schirnmelpenninck heeft, ingevolge zijn benoeming tot Gedeputeerde van dit gewest, óok ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. In district III moet dus eerlang een ver kiezing plaats hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergadert hedenavond 8 uur ten Raadbuize in openbare zitting. Maandag zijn ten Raadhuize uitgeloot de obligation Nos. '10, 27, 59, 81, 165 en 208 k f-1000 der geldleening, groot oorspronkelijk f 210 000 van 30 Augustus 1889; No. 2 en 48 a f 5000 der geldleening, groot oor spronkelijk f 40 000 van 8 Februari 1893 No. 12 a f 500 der geldleening, groot oor spronkelijk f 20 500 van 13 October 1896 Nos. 10, 24. 28 en 81 ;i f 500 der geldlee ning van 9 Februari 1897, groot ooi-spron- kelijk /"50 000; No. 3, 71 en 85 a f 500 der geldleening van 15 Maart 1898, groot f 45 000. De allossing heeft plaats 31 December e.k. ten kantore van den Gemeente-ontvanger en, wat de obligatiën in de eerste en de laatste drie geldleeningen betreft, ook ten kantore van de firma Jan Kol, te Amsterdam. Na een in »Ons Huis" gehouden verga dering is ook hier een afdeeling gevormd van de Nedcrlandsche Onderwijzers Propa ganda Club. De drankbestrijding heeft daarmee een zeer krachtigen steun verkregen. Tot Voorzitter werd gekozen de heer W. C. Oosterman, tot Secretaris de heer O. Ak kerman, tot Penningmeesteres mej. L. F. G. Jorret. Zaterdag werd door het Bestuur uitge reikt de uitkeering aan leden en weduwen van leden der afdeeling Amersfoort van do Koninklijke vereeniging van gepensionneerde Onderofficieren en minderen van het Ned. dachte aan en herhaalde hoofdschuddend 't Is een doortrapte kerel, doortrapt. Daarna nam hij tersluiks een pistool en schoot het achter den rug van den idioot af. Deze scheen niets te merken. De Koning be gon te lachen. Nu, ditmaal zult gij, hoop ik, wel over tuigd zijn, dat we meteen doovete doen hebben 1 Ik kan het niet gelooven, Sire; ik ben haast zeker, dat de kerel ons bedriegt. Het pijnlijke onderzoek vermoeide den Koning. Ik geloof, dat we met een onschuldigen landlooper te doen hebben. Wie heeft hem ge vangen genomen? Luitenant Bacbmann, van de geele huza ren, een uitmuntend en schrander officier. Des te erger. Gij hebt dit gezicht maar aan te ziendnar zit niets in wat op eenige energie wijstalles is dood in de oogen van dit individu. Het is louter lichamelijk leven dat bij leidt; overigens... De Koning, wien 't verveelde, langer een der gelijk vruchteloos onderzoek in te stellen, keek uit het raam en de adjudanten volgden zijn voorbeeld. Juist was hij van plan zich te ver wijderen, toen de generaal, die met groote, zware stappen been en weer liep, hem smeekte nog eenige oogenblikken te blijven. Sire, u vergist zich; vertrek nog niet! Blijf nog éen oogenblik. Ik zweer het u. Deze bewonderenswaardige man speelt uitstekend ko medie. Ja, mijnheer de markies, u bezit een be- wonderenswaardigen moed en wilskracht, zeide de generaal, zich tot den verdachte wendend en hem met zijn oogen trachtend te doorboren. Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1