Binnenland. Foulard-Zijde 65 cent Leger, gepeusiouneerd vóór de Wet van 1877, waarbij waren uitgenoodigd H. H. Corres pondenten en Eereleden der vereeniging. Ingevolge besluit van hel Hoofdbestuur konden de volgende uitkeeringen plaats heb ben aan 3 gep. Onderofficieren en minderen boven de 75 jaren oud, ieder f 30aan 2 idem, beneden dien leeftijd, ieder f25aan 1 weduwe van idem, die gehuwd was tijdens haar echtgenoot in dienst was, 1*22.50en aan 1 weduwe, die nadien is gehuwd, f 12.50. 't Was of natuur verbood, den toeleg door te drijven, maar toch, niettegenstaande de hevige windvlagen, den vooral bij de stad bijkans on- begaimbaren weg en den kliemerigen regen, toch gingen heel velen Zondag op naar „Witkopje" zooals het Wittebergjc naar den cisch des tijds genoemd wordt, om getuige te zijn van den strijd tussehen het Transvaalseh - Oranje Vrijstaatsehe en hot Engelsehe elftal. Toen we, nogal vroeg, aan het terrein kwamen, zat Cecil Rhodes zich niet storend aan Rijks traversen of andere bepalingen op de Rijkswegen mot een tafeltje mitsgaders „eontenbak" mid den op den weg, reeds geheel voor de plechtig heid gekleed. Zijn vriend Chamberlain, niet min der nel dan hij, kwam hem af en toe op de vingers kijken. Aanvankelijk bleef het terrein wanhopend leeg, maar reeds tegen half twee kwamen de kijkers opzetten en al heel spoeilig was het on gekend vol. Weinig na tweëen weerklonk het „God save the Queen" en kwamen van den kant der boer derij de Engelsehen, Chamberlain en Rhodes aan het hoofd, vlak achter de muziek; biiua op het zelfde oogenblik schetterde uit het oosch „Di vierkleur" en kwamen de Transvalere met Jou- bert en eveneen.- een muziekkorps op de vlakte. Middelerwijl voegdc-.i een paar Zoeloes, v.. vol krijgsornaat en onder vervaarlijk geschreeuw, zieh bij de Rooineks. Na drie hoerak's voor „Oom Paul", welke werden beantwoord door evenveel cheers voor de „gracious Queen" werd de strijd aangevangen, die met een vrij korte pauze na half-time eindigde met de overwinning der Boeren, hoe kranig Chamberlain soms ook headde en hoe geweldig Rhodes de goal ook trachtte te beschermen. Een der Transvalere werd gewond, hoewel niet ernstig (stoot tegen het hoofd), terwijl aan de zijde der Engelsehen een zwarte doeshond geweldig klop kreeg, toen hij achter de „bom" der boeren rende en deze wilde appdMeeren. In het veld-lnzareth, getooid met de vlaggen van Roode Kruis, Transvaal en Oranje Vrijstaat, laafden eenige jonge dames de dorstigen en hon gerenden, terwijl niet minder hsmdige helpster tjes op het terrein evenzeer cnocolade en taartjes en bloemen en wat niet al verkochten, daarin krachtig gesteund door een Bunschoter boertje. Opmerkelijk was het, dat de toeschouwers hoe langer zoo meer zich partij stelden, getuige wel het groote debiet vau de portretten van Oom Paul en ook, dat de leden der zustervereeniging „Wil- helmina" ho lange: zoo moeilijker taak kregen om het publiek binnen de perken te houden. Toen dan ook, bij het einde, de Engelschen op de vlucht sloegen, kregen vooral Chamberlain en Rhodes menigen gevoeligen duw van niet-Boeren. Hoezeer het feest, niettegenstaande liet hoogst ongunstige weder, is gelukt, hebben we in ons vorig nummer reeds aangegeven door de vermel ding dat „Quick" f304.84 kon afdragen voorde „Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging". Lof mag den leden van „Quick" gebracht voor hun plan om dit weldadigheidsfeest ineen te zetten, voor de wijze waarop zij alles voorbe reidden en voor de groote kosten welke zij zich daarvoor getroosttenlof ook aan de leden van „Wilhelmiua" die zoo Hink de orde hielpen be waren of deze telkens met tact wisten te neretel- lenhulde aan de jonge dames die in het tentje ieder laafden en die op het terrein zoo heel veel verkochten, dat door verschillenden geheel be langloos was afgestaan. Het Bestuur van „Quick" bracht hun allen reeds zijn dankin dit blad doet het zulks ook aan allen, die, modder en regen trotseerend, tot het welslagen van het feest zóo hebben mee gewerkt. Naar aanleiding van het passeeren van het door 12 personen bemande rijwiel uit Amersfoort vroeg een der provinciale bladen welke sportnaam dit «rijwiel" wel dragen mag. De sporlnaain is «duodeciplet". De spot naam der spraakmakende gemeente is, zeer eigenaardig, «dooie-couplet". Hlij Kon. besluit is bevorderd tot kapitein bij het 5e regiment infanterie de le luite nant A. VV. F. Stron, van bet 7e regiment. Luitenant-kwartiermeester M. A. Pont, van bet 5e regiment infanterie hier, werk zaam ten bureele van den Hoofdofficier be last met de mandaleering te 's Gravenhage. is, met handhaving in zijn tegenwoordige betrekking, overgeplaatst naar het 3e regi ment infanterie. Luitenant F. H. M. A. Wagner, die van het 5e regiment infanterie hier is gedeta cheerd hij de Militaire verkenningen te 's-Gra- venbage, wordt 1 December eervol van die detacheering ontheven en op dien datum overgeplaatst hij het 5e bataljon, te Utrecht. De ecrste-1 ui tenants C. A. Jeekel en A. Y. Reitsma, gedetacheerd geweest bij het leger in Oost-Indië, zijn hier te lande te ruggekeerd en «looi* den Minister van Oor log ingedeeld bij het 5e regiment infante rie, bier in garnizoen. Luitenant W. S.' A. A. II. M. van Rijs wijk de Jung, die mede gerepatrieerd is, wordt ingedeeld bij het 5e bataljon, te Utrecht. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot reserve-korporaalde adspiranten- vaandrig J. M Timmermans. K. L. H. Sijp- kens, C. H. van Bart, S. Andela, E. 11. B. van Lier, E. Tielenius Kruijtholl' en F. J. Mijnliefl. De miliciens der lichting 1899 van het 5e regiment infanterie die 8 maanden heb' ben gediend en niet voor het blijvend ge deelte zijn aangewezen, zijn Dinsdag in bet genot van vertol gesteld tot 31 Maart 1900. Den 2en April 1900 zullen de miliciens dier lichting, «lie nu voor het blijvend ge deelte onder de wapenen zijn gehouden, met verlof worden gezonden tot 15 Augus tus d. a. v. Zij worden alsd'tn vervangen door een gelijk aantal miliciens, die tot 31 Maart verlof hebben genoten. Luitenant W. H. A. G. baron Van liter- sum, van het le regiment veld-arlillerie hier, heeft verzocht, op non-activiteit te worden gesteld. Het verlof naar Nederland (Amersfoort) van den le-luitenant der artillerie O.-l. le ger A. G. van Os, dat in Januari eindigt, is met zes maanden verlengd. Aan den hier vanwege de Militaire Sport- vereeniging gehouden jachtril over 10 000 M. met een eindwedloop over 1000 M. inet 3 hindernissen, werd deelgenomen door 14 officieren, als: ritmeester jhr. M. W. Boreel tevens jagerraeester, A. J. P. Metelerkamp, W. H. Piepers en A. B. van Tienhoven, als mede de luitenants jhr. W. J. H. van de Poll, G. J. Maris, jhr. H. F. van Kinschot, S. L. van Harpen Kuyper, G. J. Pabst, J. A. van Gellicum, jhr. II. S. van Reigersberg Yer- sluys, M. R. Drijfhout van HoolT en J. S. baron Van lleeckeren van Molecaten, allen van het wapen der cavalerie, en de te lui tenant H. A. Ruysch Lehman de Lehusfeld, van de veld-artillerie. Bij don eindwedloop was no, 1 luitenant jhr. H. F. van Kinschot, no. 2 ritmeester A. J. P. Metelerkamp, en no. 3 luitenant jhr. H. A. van Reigersberg Versluys. Door den Minister van Oorlog waren voor dezen wedstrijd uitgeloofd een le prijs van f200, benevens een bronzen herinnerings medaille, een 2e prijs van f75, en een 3e prijs van f25. Men vraagt ons, er op te ijzen, dat de voorstelling van het Weciier-dames operet- ten-gezelscbap morgenavond om acht uur aanvangt. Waar Boesnach impresario en Herr Griinecke dirigent is en waar dit ensemble hior steeds zoo volle zaken trok, is verdere aanbeveling onzerzijds wel geheel overbodig. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. C. A. van der V. en R. van V., beiden te Barneveld, beklaagd van mishandeling van G. van Dronkelaar, op 12 Augustus 1.1. ge pleegd, ieder tot drie weken gevangenisstraf, en eischte tegen den kermisreiziger S., die 25 Juli te Woudenberg twee kermisgasten met zijn revolver licht verwondde ea een derden doodschot, vier jaar gevangenisstraf. Zaterdagavond werd in het café «het Valkje" door notaris Vos publiek verkocht een winkelhuis, waarin vleeschhouwerij met afzonderlijke slachtplaats, in de Lavendel straat alhier, toebehoorende aan den heer J. P. B. Tbien, ingezet door den heer H. G. Busselaar voor 1*5100 en m koop toege wezen aan den lieer P. 11. van Haselen qq. alhier voor f5150; daarna door dienzelfden notaris ten verzoeke van den heer Van Ha selen een woonhuis met ruiine graanzolders, verhuurd aan de firma Van Haselen Sc Boom voor f305 's ju ars, ingezet door den lieer G. H. J. Bonnier voor 1*3440; een heerenhuis, verhuurd aan den heer J. M. Boom voor f225 's jaars, ingezet door den heer H. van Haselen voor f3200, beide perceelen in massa afgemijnd door den heer H. van Ha selen voor fti700; een burgerwoonhuis, ver huurd aan den heer Van Beek voor 1*2.50 per week, afgemijnd door den heer H. van Haselen op f1960 en een pakhuis, verhuurd aan den heer J. van Es veld voor 1*78 's jaars, afgemijnd door den heer H. van Haselen op f 1100verder door gemelden notaris ten verzoeke van den heer Van der Meulen. te Geldern, een winkelhuis in de l'trecbtsehe straat, verhuurd aan den heer L. J. de Gans voor f275 's jaars, afgemijnd op f6400. Voorts door notaris Van Blaricurn drie woningen aan den Soesterweg, toebehoo rende aan den onverdeelden boedel van den heer Meijsser, afgemijnd door den heer J. Meijsser op f 2640. Nauwelijks is een nieuw villa-park te Baarn aangekondigd, of een ander is al weer in bet zicht. De ondernemer van het Wil- helmina-park, de heer Sweris, heeft hiermee zóóveel succes, dat bij een tweede woning park zal aanleggen, ditmaal 5 H.A. groot. Het ligt tussehen den Zandvoortsuhen weg, de Nachtegaallaan en de Zandvoorllaun en zal hoofdzakelijk met nette burgerwoningen bebouwd worden, waaraan groote behoefte bestaat. Waar de straten elkander zullen kruisen, zal een gedenkzuil verrijzen voor dun vorigen Burgemeester, wijlen jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, naar wien het. park den naam van »Beaufort-park" zal dragen. Door de Industrieel» Maatschappij, die te Baarn reeds verscheidene huizen electrisch verlicht, is aan den Raad dier Gemeente verzocht, haar op te dragen ook de nieuwe Gemeentewegen van electrisch licht te voor zien. na vooraf daarvan kosteloos een proef te hebben gegeven. Daar de Maatschappij deze verlichting goed- kooper noemt dan die met gas, werden B. en W. gemachtigd, met genoemde Maatschap pij in onderhandeling te treden. Men schrijft uit Barneveld: ln een vergadering van aandeelhouders in de onlangs opgerichte «Barneveldsche Bouwvereeniging'' werd tot eere-voorzitter benoemd de beer W. baron Van Nagell, ter wijl tot commissarissen werden gekozen de heeren D. van Heu ven en E. van Schothorst. Verder werden in een bestuursvergadering dier bouwvereeniging benoemd: tot voorzitter de heer II. de Boer, tot onder-voorzitter de heer F. Hopster, tot thesaurier-boekhouder de heer H. VV. Ring en tot Secretaris de heer K. van Wagensveld. Met de werkzaamheden aan de stoomtram gaat het thans goed vooruit. Werd onlangs' door de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij geweigerd haar lijnen bij het station Barne veld te doen passeeren, mot zekerheid kan nu gemeld worden, dat de tram ongeveer 10 minuten ten Westen van genoemd slation de spoorlijn zal snijden. Ten gerieve der reizigeis zal van dit snij punt naar het station Barneveld een-zijlijntje worden aangelegd. Ook te Bunschoten heeft zich een comité gevormd tot inzameling van gelden voor de Transvaalsche broederen. Het eere-voorzitterschap is aangeboden aan den heer Burgemeester dier gemeente. Onder Eemnes komt tegenwoordig zóóveel wild voor, dat door vele landbouwers een request aan H. M. de Koningin-Moeder is gezonden oin de drijfjachten op het domein Soestdijk te willen uitbreiden. Aan dit ver zoek zal, blijkens ontvangen bericht, worden voldaan. Uit Eemnes meldt men, dat het hooi nu reeds in prijs begint te stijgen en tot f31 pier duizend Kilo beloopt. Ook te Woudenberg heeft zich een Trans- vaal-comité gevormd, bestaande uit de hee ren J. B. de Beaufort, A. Cramer, J. Vis ser Kz., H. A. N. van Warmelo eu M. II. van Wieringen. Te Durban is het gerucht verspreid, en de Natal-Times nam dit bericht op», dat ge neraal Jou bert Donderdag -9 dezer bij een aanval op Ladysmith zou zijn gesneuveld. Indien zulks waar ware, zou de Engel sehe pers zich in de geheele week die in middels verliep, wol gehaast hebben, het mee te deelen. Tot lid van de Eerste Kamer is door de Staten van Limburg gekozen de heer A. Michiels- van Kessonich met 40 van de 42 uitgebrachte stemmen. Jhr. mr. Victor de Stuers verkreeg 1 stem. Niet minder dan 1179 adressen zijn thans bij de Tweede Kamer ingekomen omtrent het wetsontwerp houdende wettelijke bepa lingen tut regeling van den Leerplicht. Van ilit aantal zijn er 34 waarin aange drongen wordt zoowel op Leerplicht als op verplicht Herlialingsonderwijs. Slechts in éen adres wordt instemming betuigd met Leerplicht zonder meer. Tegen verplicht Herlialingsonderwijs, doch voor Leerplicht zijn ingekomen 7 adressen. In 9 adressen verklaart men zich tegen verplicht Herlialingsonderwijs in het alge meen en 1 adres tegen verplicht Herlialings onderwijs voor meisjes in het bijzonder. Jn 8 adressen worden bezwaren ontwikkeld tegen het wetsontwerp, in verband waar mede verschillende verzoeken worden gedaan iri verband met het bijzonder onderwijs. Eveneens worden in 5 andere adressen bezwaren ontwikkeld, zonder daaromtrent echter eenig bepaald verzoek te bevatten. Het aantal adressen waarin uitdrukkelijk verzocht wordt het wetsontwerp niet aan te nemen, bedraagt 1095, waarbij inzonderheid gewezen wordt hierop, dat liet de plicht der tot f3.35 per Meter. Japansche, Cbinoesche enz. in «ie nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde Meinietierg-Zijde vun 45 cent tot f 14.05 p. Met. ellen, gestreept, ge ruit, gewerkt, damast enz. (ca 210 versch. qual en 2000 versch. kleuren, dc-sins enz). Franco en rr(J tuii invoerrechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Hermeberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. ouders is voor liet onderwijs bunuur kinderen te zorgen, dat de Overheid alleen hoeft op te treden bij vervvaarloozing der kinderen en dat hot schoolverzuim niet van dien aard is, dat daarom Leerplicht noodzakelijk moet worden geacht. Er zijn nu reeds plakzegels in omloop met den opdruk van: «den 19.." Zoodat, als men '99 teekent, men zich onwillekeurig verplaatst in het jaar 1999, in plaats van 1.899. YVaarom, nu de voorraad op raakte, nu weer nieuwe plakzegels aangemaakt en niet eenvoudig bepaald, dat -- even als in t buitonland postzegels ook als quitantie- zegel mochten gebruikt.? 't ls toch maar er om te doen, dat de stuivers in 's Rijks schatkist; vloeien, en of dit nu via de Parkstraat clan wel over 't Voorhout gaat, zal toch wel hetzelfde zijn. Het hoofdbestuur der posterijen en tele- graphie heeft bepaald, dat behalve den 25sten van elke maand van Amsterdam via Mar seille met de stoomschepen van de Compag nie des inessageries muritimes ook brie ven en andere stukken naar Transvaal en den Oranje-Vrystraat kunnen worden ver zonden, den 4 December en den 1 Januari e. k. van Amsterdam via Napels, met de stoomschepen van de Duitsche Oost-Al'rika- lijn. Pakketten voor de Zuid-Afrikaansche Re publiek en den Oranje-Vrijstraat worden J tijdelijk uitsluitend over Duitschland ver- zonden. RECLAMES, van 1—5 regels f 1.23; elke regel neer 1*0.25. BELA NGW EK K EN DE NI EU WSTUDING UIT BREDA. Ten gevolge der talrijke berichten die dage lijks tot ons kwamen werd er besloten om ter plaatse ziel» van «le waarheid te verzekeren en werd onze verslaggever uitgezondon om zich per soonlijk van de treflenste gevallen te overtuigen en in de eerste stad de beste n.l. Breda hield hij zieh op en bracht een bezoek aan den heer H. Jansen werkzaam aan de Suikerfabriek nldaar en wonende 7 Nieuwe Diesstraat. Het doel van zijn bezoek in eenige woorden uitgelegd werd aldus door den heer Jansen hem 't volgende medegedeeld. „Het is waar, zoo ving hij aan, dat inijne vrouw vreeselijk lijdende was aan hartkloppin gen en zenuwen, zoo ztdfs, dat zij niet in staat was een kopje te verplaatsen en met het oog op ons talrijk huisgezin waren wij ten einde ruau. „Wat wij al niet aangewend hadden kan ik U niet zeggen en besloten wij als ons laatste mid del onze toevlucht te nemen tot de zoo beroemde Pink Pillen van Dr. Williams," Al wandelende kwamen zij in de Diesstraat en werd onze verslaggever aan zijne echtgenoote voorgesteld en tevens hot dool van zijn bezoek medegedeeld. Men kon het haar aanzien, dat zij veel geleden had, maar zonder te dralen vertelde HEd. hem„Sedert jaren was ik lijdende aan hartkloppingen en zenuwpijn, niet in staat eenig huiswerk te verrichten, maar waarlijk na het gebruik van eenige doosjes ben ik een heel auder menseh geworden, mijn lichaam heeft eene ge heele verandering ondergaan en thans kan ik Naar ingezonden portret, mijn huishouden waarnemen zonder de minste hartklopping, tot vreugde van mijn echtgenoot en kinderen. Op zijn verzoek stelde Mej. Jansen aan onzen verslaggever haar portret ter hand waarvan hierboven eene afbeelding. Op het oogen blik vun vertrekken voegde zij hem nog toe dat de Tink Pillen van Dr. Williams door haar aan een ieder die lijdende is zouden aanbevolen worden. Prijs fl.75 de doos: 19.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van het bloed en de versterking der spie ren, strekt hare werking zich op vele ziekten uit bloedarmoede, rheumathiek, heupjiebt, ze nuwpijn, verlamming, ruggemergziekte, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleureD aan de bleeke gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eenc werkdudige handeling op alle ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Gelijk alle goede pmbikten worden ook de Pink Pillen reeds mgemaakt, een ieder geve dus wel acht dat er in 't Fransch op het omhulsel staat: „Pilules Pink pour Personnes P/lies du Dr. Wil- iains". 'I Omhulsel en etiket zijn tan rooskleu rig papier met blauwe letters. Mtn hoede zich voor namaaksels, welke dikwijls gevaarlijk tijn voor de gezondheid. Wij kunnen de werkdadig- heid der Pink

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2