Maandag 4 December 1899. No. 4933. 49e Jaargang. RPSSrSÏSÊ? Stadsnieuws. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Amersfoort PHOEN1X-BOCKBIER. Dit gaveVerschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per Firma A H VAN CLEEFF Post f ^Ao. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke te Amersfoort. nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. kennisgevingen. nationale militie. ">e BURGEMEESTER en WETHOU- RS van AMERSFOORT, ielet op de artt. 87 en 88 der Wet rekkelijk de nationale militie van den i. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) 'n de artt. 25 en 26 van het Koninklijk besluit van den 8. Mei 1862 (Staatsblad To. 46), later gewijzigd Gezien de kennisgeving van den heer iolonel, Militie-Commissaris in de provin ce Utrecht, van den 14. November 1899 Doen te weten, dat de zitting van den Militieraad voor deze gemeente op Woensdag den 2(1 December 1S99, des voormiddags te IO lireu, in het openbaar wordt gehouden in de zaal genaamd „Groot Kunstliefde" van het gebouw voor Kunsten en We tenschappen aan de Mariaplaats te UTRECHT, in te gaan tegenover de Botermarkt, en bestemd is tot het doen van uitspraakomtrent de lotelin gen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbij voor- 1 o o p i g niet toegelaten worden, en alle overige lotelingen, behoorende tot de lichting van het jaar 1900. Eu brengen tevens ter kennis van de belanghebbenden, dat de tijd en plaats der zitting aan eiken loteling zal worden bekend gemaakt door raiddel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoe wel het niet-ontvangen van zoodanig biljet, niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militie raad, of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling ge vorderde bewijsstukkenzullende de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid, gebreken of gemis van de gevorderde lengte voor den Militieraad moeten verschijnen, op het Feuilleton. DE EERSTE TWIST. 5. (Slot.) Ik ging 's middags met mijn nieuwe kennis sen wandelen. Zij bevielen mij erg goed. Ik geloof wel, dat het nette menschen zijn. Alfred heeft antipathieën. Toen de zon onderging, werd het weer koud. Ik begaf mij naar mijn kamer, in de hoop, dat de waschvrouw het goed van Alfred zou gebracht hebben. Is het niet vreesehjk, aan niets anders te kunnen denken dan aan wasch- vrouwen en overhemden? Maar er was niets gekomen. Ik schelde. Het kamermeisje verze kerde mij, dat de waschvrouw ieder oogenblik kon komen. Ti uj Spoedig daarna verscheen Alfred. Ik had grooten lust, hem om den hals te vliegenik voelde nu pas hoezeer ik hem den heelen dag ^Hif begroette mij koel en «ocht met aijn oogen bei.TChetS*aschgoed gekomen? vroeg hij mij. Ineens verdween die warme opwelling van teederlieid bij mij. Hoe was het mogelijk, dat Uj aan nietsandlrs dacht dan aan ».jn wasch- Nog niet, antwoordde ik kalm. Dewasoh- 'TkeïMS'* r- Met vrees. 'vlSen U Ik kieingeostigen, heer.nchtigen man nog l.ef? hierboven vermeld tijdstip. Amersfoort, den 2. Dec. 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth. 1». Br De Secretaris, B. W. Ta. SANDBERG. Schietoefeningen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens raededeeling van den heer Minister van Oorlog, in den loop der maand December 1899 schietoefeningen zullen plaats hebben in Je stel ling van Den Helder, uit verschillende vuur monden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien van minstens éen uur vóór der. aanvang der oefe ningen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den in gang der haven en op de batterij Vi9chmarkt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedo-magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop aange geven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt Een rood en witte vlag beteekend N., zwarte vlag O., wit en roode vlag Z., witte vlag W., wit en zwarte vlag N. O., rood en zwarte vlag Z. O., zwart cn witte vlag Z. W., zwart en roode vlag N. W. Amersfoort den 2. December 1899. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Weth. 1» Br. November is dit jaar betrekkelijk urir; ge weest aan regenvalslechts 37.8 m. M. zijn iu 10 dagen afgetapt. In Slachtmaand 98 waren deze cijfers 05.9 m. M. in 13, in 97 weder 38 in 3, in 1896 zelfs 73.8 m. M. in 7 dagen. üe inschrijving voor de Nationale militie van de jongelieden uit deze gemeente die in 1881 geboren en dus in 1900 aan de loting onderworpen zijn, zal hier plaatsheb ben op 8 en 9 Januari e. k. telkens van 10 tot 1 uur ten Raadhuize. Gelijk we Zaterdagmiddag reeds per bul letin bekend maakten, is bij Kon. besluit van 2 December 1899, no 45, met ingang van 1 Januari e. k. benoemd tot Burgemees ter van Amersfoort jhr. tnr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van d? Eerste Kamer der Staten-Generaal. Naar we uit goede >rou vernemen, zal de periodieke verkiezing voor het 3e district van den Gemeenteraad, noodig door het be danken van rar. F. D. graaf' Schimmelpon- ninck, in het laatst van deze maand plaats hebben. Onze vroegere stadgenoot jhr. J. H. Ram, le luitenant van het regiment grenadiers en jagers, is bevorderd tot kapitein bij het 3e regiment infanterie. Met ingang van 1 December is benoemd tot concierge van «Volksheil" onze stadge noot H. van Drie. baar vier liederen der Zuid-Afrikaansche Re publieken, waaronder het Transvaalsche en het Vrijstaatsche Volkslied. Voor buiten Amsterdam gelieve men slechts bij de aanvraag het bedrag der vracht in postzegels te voegen. Dit bedraagt 4 ct. voor- 25 ex.; ct. voor 50 ex; 10 ct. voor 100 ex.; 15 ct. voor 250 ex. en verder voor iedere 250 ex. 15 ct. Mevrouw Van der Eist (Bergstraat) en Mevrouw Steinbuch (Korte Bergstraat) ver zochten ons mee te deelen, dat zij bereid zijn, de handwerkjes tot 6 December in ont vangst te nemen, die door salie meisjes .in Nederland" worden vervaardigd voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika en die van Tl tot 13 dezer te Amsterdam worden ten toongesteld. Een heel aardig geschenk in deze dagen is dat, hetwelk zij die sigaren koopen in het magazijn des heeren Van Dorssen daarbij in den vuisten zin des woords toe-krijgen, te weten een heel aardige sigarenkoker met een zeer goed gelijkend portret van »Oom Paul" op de voorzijde en het wapen der Zuid-Afrikaansche Republiek op den achter kant in deze dagen zeker een zeer passend geschenk, dat heel velen zeer op prijs zullen stellen. Wie van de bekende goede merken 4 sigaren van 21/2 cent of 5 van 3 cent koopt, Krijgt daarbij zulk een koker cadeau. We durven den heer Van Dorssen dan ook een zeer groot debiet voorspellen. Reserve-sergeant K. F. van Teijn, van het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek ontheven van zijn verbintenis tot het Reserve- kader. Reserve-korporaal 1". J. de Hoog, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot re serve-sergeant. De jongelingen J. P. van Lennep, P. Meijer, A. B. Kelder en J. P. de Jong hebben bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig van het Reserve-kader. De firma J. II. de Bussy, Rokin 60 te Am sterdam, stelt voor Hoofden van scholen ter uitdeeling aan de kinderen gratis besohik- Bij Kon. besluit is de 1e luitenant W. H. A. G. baron Van Ittersum, van het le regi ment veld-arlillerie hier, op zijn verzoek, voor den tijd van twee jaren op non-activiteit ge steld, zonder bezwaar der schatkist. weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende Alfred liep eenige malen in de kamer op en neer. Toen zeide hij, met zichtbaar gedwongen kalmte Je zult toch wel begrijpen, dat ik nu, nu ik moe, warm en bestoven thuiskom, allereerst Daar schoon goed verlang? Dat begrijp ik, antwoordde ik uit de hoogte, maar wat ik niet begrijp ia, hoe jij, een man van vormen, tact en beschaving, mij voortdu rend met die nietigheid komt lastigvallen. Hij keek mij bijna vijandig aan. Toen begon hij kalm, maar met eenigszins trillende stem, de volgende uiteenzetting. Hij zeide ongeveer, dat hij behalve de onsterflijke ziel, die hij hoopte te hebben, ook nog een aardsch lichaam bezat, met allerlei behoeften; werd er nu in die be hoeften niet voorzien, dan was ook een zeker gevoel van behaaglijdheid niet denkbaar, en juist daarom trouwde men om zich die behaag lijkheid te verschaffen zij was een voorwaarde tot geluk. Hij wist wel, dat ik niet huishou delijk was opgevoed, maar nu moest ik toch trach ten datgene, wat ik verzuimd had, in te halen. Hij zou er op staan, en zoo voorts. Ik antwoordde bedaard: Alfred, om in liefde elkander toe te be- hooren en het beste wat men heeft met elkaar te deelen, dat zijn onze heiligste gevoelens. Het overige komt pas in de tweede plaats. Ik zal trachten mijn plichten te vervullen, maar uit eigen verkiezing, en niet zooals je meent om dat ik net goed genoeg ben om je boeltje in orde te houden. Ik ben niet van plan, het knoopje aan je overhemd te naaien, omdat je het mij bevolen hebt. Goed, zeide hij kort af en mat mij van top tot teen met zijn oogen. Toen liep hij de deur uit. Ik bleef wel een beetje verschrikt achter. Wat bedoelde hij met dat „goed"? Later gingen wij aan tafel. Alred sprak met zijn buurman en ik met inijn nieuwe vriendin, de oude dame. Zij denkt, dat we al minstens twee jaar getrouwd zijn en ik heb haar in dien waan gelaten. Ik kon vannacht heelemaal niet slapen. Wat bedoelde Alfred toch met dat bitse „goed" Ik moest voortdurend aan zijn overhemden denken. Waarom kwam die nare waschvrouw niet? Die zal een standje hebben, neen maar Het werd ochtend. Ik was zóo moe, dat ik besloot, nog wat te blijven liggen. Ik wachtte op de waschvrouw, maar ze verscheen nóg niet. Alfred kwam niet binnen. Misschien dacht hij, dat ik sliep; misschien ook is hij voor al tijd boos. „Goed" heeft hij immers gezegd. Ik hoorde hem voortdurend op en neer wan delen en toen zijn koffie drinken. Daarna werd het heelemaal etil. Wat voerde hij toch uit? Op eens maakte zich een onverklaarbare angst van mij meester. Ik sta op, schiet een witte peignoir aan en sluip naar de deur. Het gelukt mij heel zachtjes den sleutel uit het sleutelgat te trekken en er doorheen te kijken en bijna had ik een gil gegeven Alfred zat in zijn kamerjapon en pantoffels bij het raam en naaide. Met een woedend gezicht zat hij daar, het hemd op zijn knieën en hij hield de naald zóo onbeschrijflijk gek vast, en prikte zóo onhandig op het knoopje los, dat ik het bijna uitschaterde, maar te gelijker tijd brak er iets in mijn binnenste, het ijs dat om mijn hart gevroren was. Ik had medelijden met mijn armen trotschen Alfred, die daar zat te vechten met dat knoopje en die naald. Ik had mij ver gist. Hij was tócli nog dezelfde gebleven in mijn oogen, niettegenstaande alles wat er gebeurd was. Hoe had ik anders zoo'n medelijden met hem kunnen hebben? Alles in mij sidderdeoch, hoe had ik toch zóo verkeerd kunnen denken t Ik had hem nog even lief. Ik bield meer van hem dan ooit. Een duizeling, een wervelwind komt ovef mij, alle koppigheid is weggeveegd! Ik zal voortaan zijn ondergoed in orde houden, en netjes ook. Ik deed de deur opeu en trad binnen. Hij zag op en werd rood. Toen keek hij weer strak op zijn naaiwerk blijkbaar dacht hij, dat ik gekomen was om mij over zijn nederlaag te verkneukelen. Op mijn teenen ging ik naar hem toe. Hn prikte zich in zijn vinger en het bloed bevlekte de glanzende boord van het overhemd. Ik nam hem de naald af en stotterde Schei toch uit toelaat dat toch. ik zal Ik waagde 't heelemaal niet, op te kijken. Eindelijk greep bij mij. O, mijn engel 1 riep hij. Je bent dus wer kelijk een engel? Neen dat ben ik niet, antwoordde ik, maar ik zal voortaan alle knoopenaanje overhemden naaien I Heusch Toen, sloot Alfred mij in zijn armen, en dat was zóo heerlijk, veel heerlijker dan na ons trouwen, toen mijn wit zijden japon ruischteen Alfred's haar naar pommnde nekte. Nü begreep ik pas alles, Op dit oogenblik, nu wij elkander met tranen in dc oogen onze stoutigheden ver gaven, nu mijn Alfred geen stralen krans meer te verliezen had, nu mijn naar liefde dorstend hart zijn gansche wezen doorgrondde nu eerst behoorde hij mij geheel toe. Die zalige oogenblikken duurden slechts kort, want er werd geklopt ende waschvrouw trad binnen met een stapel pas gestreken over hemden.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1