Ingezonden. Advertentiën. AANBESTEDING. aanbesteden: Marktprijzen. WERKVROUW Binnenland. Damast-Zijde 75 cent Melhorst I Van Lutterveld, St. Nicolaas-Cadeaux Ken occasional schrijft Hoewel Amersfoort in de laatste tijden veel en zelfs zeer veel gelegenheid tol uit gaan biedt, zijn wy hier, wat goede muziek betreft, 's winters schaars bedeeld. Velen maakten dus gebruik van de gelegenheid, hun I I. Maandag door «Toonkunst" gebo den, iets goeds te hooren, en zoo was dan ook tegen acht uur de groote zaal van Amicitia vrijwel bezet. Maar men zou dan ook onder meer Fieta Dermout kunnen hooren, de violiste die hier voor een vijftal jaren reeds zooveel opgang maakte en na dien tijd nog zoo moest zijn vooruitgegaan. Deze veel begaatde oud-leerlinge van den heer Van Aken, later van Titntnner, te Am sterdam, en van Ysaye, te Brussel, heeft aller verwachtingen nog verre overtroffen. Enorm was haar succes, zoowel in Beetho ven's trio als in haar beide solonummers. Jammer maar, dat het programma haai- zoo stiefmoederlijk luid bedeeld en dat er geen vyf minuten konden worden gevonden voor een bisnummer. Wel oogstte mej. Joh. Petri veel lof met haar zangnummers, en met de compositie van H. Petri; wel voldeed het samenspel der gebroeders Petri in het trio; eenstemmig roemde ieder den heer W. H. Petri als nccompagnateur er. als dirigent - maar toch surtoul pas toujours Petri. Dank zij do medewerking van hen, die op do lijsten toekenden, on van hen, die belangloos het voor de tooneelvoorstelling benoodigde leverden, heeft de Transvaal- voorsteÏRng, Woensdagavond door eenige dillettanten in «Amicitia" gegeven een uit stekend succes gehad, zóo zelfs, dat een be drag van f 334 overgemaakt is kunnen wor den aan het Hoofdbestuur van het Neder- landsclie Roode Kruis. Gehoorgevend aan het door velen gedaan verzoek, zal de voorstelling Dinsdag 12 dezer worden herhaald en zullen «Eerloos" en «Het hoedje" andermaal worden opgevoerd, mits er voldoende deelneming zij, waarvan men blijk kan geven door te teekenen op de lijsten waarvan sprake is in een advertentie in dit nummer. bewerken, dat het hart van de Koningin der woord «spoet' stond na bijna Nederlanden zich neigt tot oen Duitschen I zwervens. toch aan het juiste aai s. Prins, en dat, volgens het gerucht, H. M. zich daartegen niet verzet. In de min of meer naaste toekomst zal men derhalve zoo concludeert de «Figaro" Nederland geplaatst zien, zonder dat zijn onafhankelijkheid daar overigens onder zal lijden, onder de hooge bescherming van jaar Wilhelm II, en zoodoende zou de voorliefde van die natie voor Duitschland nog hechter grondslag krijgen. Let wel, de «Figaro" is aan 't woord. De correspondent van de »N. R. Cl." te Batavia seinde onder dagleekening van Vrijdag aan dat blad: «Geruchten van verschillende zijden be vestigen, dat Panglima Polim gedood is." De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdagavond half negen. Vrijdag zal zij overgaan tot de keuze van een griffier, ter vervanging van wijlen mr. Star Numan. Een goede 300 personen woonden gister avond in «Amicitia" de voordracht bij van den heer Strieker, Directeur eener Hoogere Burgerschool te Amsterdam, over «De Boe ren en hun land". Op hoogst bevattelijke wijze schetste de spreker, die zijn onderwerp volkomen mach tig was, den worstelstrijd onzer stamverwan ten, daarbij telkens doende uitkomen hoe Engeland steeds partij trok van hun over winningen, hoe het immer de eene of andere exceptie wist op te werpen om zich weer te verrijken met den eigendom, met anderer bloed zoo duur gekocht. Een groote serie zeer fraaie lichtbeelden verduidelijkten de voordracht en lokten, evenals deze, telkens warme toejuiching. In de pauze had Mevrouw H.M., bege leid door mej. W., de welwillendheid het Vrystaalsche- en daarna het Tcansvaalsche Volkslied te zingen, van welk laatste de laatste twee coupletten door de geheele zaal werden meegezongen. Gaarne voldoen we aan het verzoek van eeuige bezoekers om «in de courant" hen te danken, die dezen leerrijken en zoo hoogst aangenamen avond mogelijk maakten. Het uit den aard der zaak eenigszins uit gebreid verslag der lezing van abbé Daens moet wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer blijven liggen. De GarantenvereenigiDg te Baarn heeft met St. Nicolaas twee leesten georganiseerd. Zaterdagmiddag werden de behoeftige kinde ren van alle vier scholen door haar onthaald in de groote z;ial van hotel «Velaers", terwijl hedenavond een feest wordt bereid voor de kinderen van de leden dier vereeniging. Bij beide gelegenheden was de goede Sint in vol ornaat tegenwoordig. De Transvaal-avond der Baainsche Zang- vereeniging heelt f207.595 opgebracht. De metselaarsknecht A. B. te Barneveld, die wegens mishandeling met doodelijkeu afloop van den boerenknecht G. van Dron- kelaar aldaar, door de Arrondissement^ recht bank te Utrecht is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, is van dat vonnis in hooger beroep gegaan. Het vee te Eerriaes is eerst verleden week opgestald. Niemand heugt het zich, dat men zoo laat in het najaar nog weiden kon. Verleden week werd door een landbouwer te F.emnes-huiten hooi afgeleverd tegen 17 gulden de vijfhonderd Kilogram. Ook te Leusden wordt thans een Trans- vaal-commissic gevormd. De Bidstond in de Ned. Hervormde kerk te Soest heeft f 34 opgebracht, welk bedrag is gezonden aan de Ned. Zuid-Afrikaansche Door de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging is Donderdag telegrafisch f6000 aan den Nederlandschen consul-generaal te Kaapstad gezonden tot verzachting van het lot der krijgsgevangen Boeren, die zich te Kaapstad op het gevangenisschip «Penelope" bevinden. Uit Petersburg ontving de Vereeniging 70.000 roebel, of 17 500 gulden terwijl liet Nederlandsch hulp-comité daar nog 10000 roebel bijeenbrengt, om een Russisch-Neder- landsche ambulance uit te kunnen zenden. Het totaal der tot Zaterdagmiddag bij de Ned. Zuid-Afrikaansch Voreenigiug ingeko men giften bedraagt f620 689.185"; bij het Ned. Roode Kruis kwam tot Zaterdagmiddag in f133 552. Het percentage van de bij de Nationale militie ingelijfde manschappen, dat lezen noch schrijven kon, was in 1868 ruim 18, in het vorige jaar ruim 3'/, percent. In Pruisen, dat sinds lang Leerplicht heeft, was het in 1898 slechts 0.09 percent. Naar aanleiding van het ontzettend spoor wegongeluk bij Kappelle heeft het Hoofdbe stuur van de Nederlandsche Handelsreizigers- vereeniging aan den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten in Nederland een schrij ven gericht, waarin het dien Raad uit- noodigt, met bekwamen spoed maatregelen te willen voorschrijven, waardoor dergelijke rampen voortaan zooveel mogelijk kunnen voorkomen worden. Genoemd Bestuur geeft den Raad dringend in cer.veging, aan de spoorwegmaatschap pijen te gelasten en verplichtend te stellen, dat voortaan twee of minstens éen bagage wagen zoowel onmiddellijk achter den tender of kolenwagen, als aan het einde van iederen personentrein zullen moeten aangehaakt worden, waardoor de gevolgen van een ramp als op 15 dezer tot een minimum beperkt zullen worden. Eenige dagen geleden is, gelijk we reeds tPrloops meedeelden, door de H. IJ. S. M. een verbetering ingevoerd in de verlichting van hare rijtuigende verlichting met vet- gas heeft plaats gemaakt voor die met zoo genaamd menggas, een mengsel van vetgas met acetyleen. Alle rijtuigen der maatschappij worden thans van dat menggas voorzien en men kan er zich gemakkelijk van overtuigen, dat hiermede een zeer belangrijke verbetering is verkregen in de verlichting. Naar het »Vad". uit vertrouwbare bron verneemt, bestaat het plan om te 's-Graven- hage een restaurant op te richten, waar uitsluitend spijzen op Indische wijze bereid, gebruikt zullen kunnen worden. Een maat schappij met een kapitaal van f 150 000 zou zich daartoe gevormd hebben en reeds een huis hebben aangekocht op het Anna- Paulowna-plein. Zou bet geld niet beter besteed kunnen worden dan voor een paar smulpapen Den 13en December 1898 werd uit Alk maar een brief verzonden aan een inwoner van het naburige Anna Paulowna, wonende aldaar aan de Kleine .Sluis, en wel in een blok huizen, dat «Lombok" genoemd wordt. Omdat de plaatsaanduiding op het adres in genoemde orde geschreven was, lette de post-administratie voornamelijk op het laatste woord en zond den brief naar het welbe kende eiland in den Oost-Indischen Archipel. Nadat de brief daar van Februari tot Mei van dit jaar gezwalkt had, werd hij terug- j gezonden met de by voeging: «onbekend" i Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd medo, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt mot hun inhoud. ,i. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken w oict nimmer teruggegeven. Geachte Redactie. Naar aanleiding van de opmerking m Uw blad van 27 Nov. j.l., als zoude ik on het Carillon iiü het Transvaalsche- hot Engel&che Volkslied gespeeld hebben, wilde ik de le zers er op attent maken, dat liet niet mijne bedoeling was, het Engelsche Volkslied te spelen, doch het van ouds bekende Hol- landsch versje: O dierbaar plekje grond, enz. U dankzeggende voor de plaatsing dezer regelen, Hoogachtend, J. SCHULD, Stads-klokkenist. Geachte Redactie, Men heeft my verteld, dat een der rijkst,en en aanzienlijksten iu den lande verzameld heelt/ wat op de regeerings-annvaarding onzer Koningin betrekking heeft, maar ver der wilde of mocht men niet gaan; den naam kon men mij niet noemen en toch zou ik dien zoo gaarne weten. Zoudt ge mij door 't plaatsen van dit stukje nu in staat willen stellen, openlijk dien verzamelaar te verzoeken, mij zijn naam te doen kennen, indien het volgende hem daartoe bewegen kan? Ik heb zelf óok verzameld, en dank zij de welwillende hulp van het meerendeel onzer Nederlandsche consulaten, in alle landen der wereld, bij welke ik door een officieuse aanbeveling van Z.Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken geïntroduceerd was, kan ik o. a. door programma's, menu's, bal boekjes, couranten, adressen van hulde, enz. een aardig beeld geven van de algemeen heid der feestviering. Nu mij 't uitzicht ge opend is het verzamelde binnen korten tijd tentoon te stellen, zou ik hem willen vragen of hij mij uit zijn rijke verzameling ter op luistering iets of veel zou willen afstaan, wat ik, die niet een der rijksten en aan zienlijken van Rotterdam ben, pecunia causa niet koopen kon. Dat hij er mij zeer door verplicht, spreekt van zelf. Daar ik geen anderen weg weet om mijn doel te bereiken, hoop ik, dat gij voor deze regels gastvrijheid verleenen wilt en betuig u daarvoor mijn dank. G. van RIJN, Conservator Gem.-bibl. Rotterdam, Noordsingel 191. Nederlandsche Centraal-Spoorweg- Maatschappij. Totale ontvangsten over de maand Aug. 1899. Reizigers 83 791.31® Bagage honden 2 801.36® Levende dieren, rijtuigen enz. 46 914.71® Diversen 853.50® Totale opbrengst f 134 360.90 Totale ontvangst1899 1898 sedert 1 Jan. f869 557.91 f802 0:38.08 Gem. aantal K.M. in totaal in expl. sedert 1 Jan. 112 105 Ontvangst per dagkilometer f31.95 f31.52. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan I) e p a r- tementshoofden, Wijkbezoekers en Belangstellende n zal liet Ceutraal- bureau DINSDAG den 5 DEC. 's middags van vier uur tot kwart, vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen des Zaterdags van tien tot elf uur inlichtingen geven aan of bekomen van den ondergetee- kende, in het lokaal E. 62, naast het Raadhuis. De Secretaris-Boekhouder, H. PEERLKAMP. f30 a f50. Biggen f5.— a f7.—. Vette Koeien f 0.— a i'0.Guste koeien I 0.a 10.Kalf koeien f'0.— a f O.Kalfvaar- zen f0.— a f'0.~ Pinken 10.— a fO.— Pinkstieien 10.— a f 0.— Vette kalveren f0 a f0.— Aangevoerd waren ongeveerheet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boek weit, 1a0 heet. Appelen, 20 heet. Peren, heet. Kleiaardappelen, 300 heet. Zandaar- dappelen, 8000 st. Hoendereieren, 1400 kilo boter, kilo Margarine, Vette varkens, 20 Magere varkens, Varkens voor exportslagerijen, 250 biggen en 8 zeugen. V. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van on/en dierbaren vader en behviwd- vader jhr. mr. W. J. M. BOSCH VAN OUD-AMEL1SWEERD, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Jhr. mr. J. W. M. BOSCH VAN OUD-AMELISWEERD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, zullen op Maandag 18 De cember 1899, des voormiddags te 10l/2 nur, ten Raadliuize in het openbaar Het onderhoudswerk van de openbare bestratingen in de gemeente Amers foort, gedurende het jaar 1900. Bestek ter Secretarie ter inzage. Op yeler verzoek zijn we genegen de uitvoering nog éénmaal te geven, mits bij voldoende deelname. In Amicitia en in de sigarenmagazijnen van de heeren Jacobs, Brandsen en Achterbergh zijn lijsten ter inteekening gelegd. Indien voldoende ge- teekend wordt, zal Dinsdag 12 December a. 8. de uitvoering herhaald worden. Concertzaal „Keizerskroon.' Buitengewone Elegante Voorstelling door het gunstig bekende Variété gezelschap onder leiding van den heer PIERRE MAR- TRON (Auteur). Op Woensdag 6 Doc. 1899 gevolgd door BAL. Ie rang 50 cent, 2e rang 25 cent. Aanvang 8 uur. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering van af 's morgens 10 uur. 303, J. van POELGEEST. Hoek Hof en Zevenhuizen 304. Amersfoort, 1 Dec. 1899. Tarwe 10.a fO.Rogge f'0.a f0. Boekweit f'0.a f0.Appelen f3. a f6.-- Fe: i. f4.— a f8— Zand- aardappelen f'1.50 a f 1.80 Hoeoder- eierer, f'6.— a f7.p. 100 st. Gras- boter f 1.10A f 1.30p. k. Kippen f0.60af0.90 Kuikens fb— a f 4.20 Piepkuikens f'OBO a fO.60 Eenden f0.60 a f'0.90 o>tva\^b;\ f Versehe Zoeuwsche OESTERS, gerookte ZALM en PALING, SPROT en BOKKING, DELICATESSE ANSJOVIS, beste KASTAN JES. groote COCOSNOTEN, nieuwe SINAAS APPELEN en CITROENEN, enz. enz. ^en flinke, van zeer goede ge- <Vl|a tuigen voorziene heeft nog drie dagen per week onbezet. Inlichtingen aan het Bureau der (oude) Amersf. Courant, Kortegracht 9. Vereenij 'gam- De «Figaro", sprekende over de ontmoe ting te Vlissiugen, ze/ji, dat de Duitscbe Keizer al zyn invloeu doet gelden om te en kwam hij dezer dagen aan het hulpkan- - toor te Stompetoren (bij Alkmaar) aan, j Hazen fl.50 a 12.— Wilde konijnen fü.40 A 10.50 waar toen de brievengaarder op het adres I Tamme konijnen 10.a l'O.p."st. Dui- schreef: «Vermoedelijk Anna Paulowna". I ven f0.40 it f0.50 p. paar Vette varkens Zoo kwam de brief waarop nog al het fO.— afO. Magere varkens f 12 a f 16, Zeugen tot f 14.65 per Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde Hrnncbcrg-Zijile van 45 cent tot f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa '240 verschillende quali- teiton en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van invoerrechten In huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-fabrieken (k. k. Hoflever.), Zünch. KASSIERS, Commkdonnairs in Effecten. Effecten, Coupons, Buitenlandse!) geld, Prolongation, Beleeningen, Incasseeren en verschaffen van Wissels op Binnen- en Luitenland. Kantoor: Muurhnizen 288. in velerlei genres bij W. F. A. Gioenhnizen. Horloge- en lmiiumenimaket Langestraat F. 48.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2