Stadsnieuws. Binnenland. Foulard-Zijde 65 cent Marktprijzen. land te verdedigen. Alles te zamen maakt dit dus een legermacht van 2(3 715. De Oranje-Vrijstaat beschikt over een ar- tUleriekorps van 4 oflicieren en 140 man. waaronder begrepen is de telcgraafcompag- nieverder over 215 gendarmen en 400 man reservetroepen voor de artillerie, samen dus 778 man. Bovendien bestaat de eerste reserve voor oorlogstijd uit '22 500 man en de tweede re serve uit zoodat 8000 man, deze Republiek de beschikking heeft over 31 278 inan en beide Republieken te zamen 57 993 man in het veid kunnen brergen. Hierbij hebben zich nu nog gevoegd een groot aantal burgers, «lie niet meer verplicht waren de wapens te voeren, maar mee wil den strijden den strijd voor vrijheid, waar voor zij reeds zoo dikwijls goed en bloed hebben veil gehad. En dan zijn de ver schillende korpsen vermoedelijk niet onaan zienlijk versterkt door de Boeren in de be zette streken, die afvallig zijn geworden van de Britscbe heerschappij. De raming van een Transvaulsch aanvoer der, dat de Boeren in staat zijn ten minste 100IHX) man tegenover de Kngelsche troe pen te stellen, blijkt dus volstrekt niet zoo heel erg overdreven te zijn. KENNISGEVINGEN. DE BURGEMEESTER vun AMERSFOORT, Gezien nrt. tl der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, d it de Raad «lezer gemeente zal vergaderen op Donder dag, den 21- December aanstaande, des namid dags te 1' ure. Amersfoort, den 18. December 1899. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER. Weth., K Br. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mododoeling van den heer Commissaris der Koningin in «leze Provincie d.d. 15 Decem ber 1899. No. 7 AZ. (.Provinciaalblad 184) de in voer van vee, bestemd voor slachthuizen, zoo mede die van paarden, schapen en geiten in Belgiimet ingang van 15 December 1899 langs Aehel (station1 zal zijn toegestaan des Woens dags en Zaterdags van Zonsopgaug tot 12 uur. Amersfoort, den 18. December 1899. De Burgemeester voornoemd, e. l. visse: iER, Weth., 1". Br De maandelijksehe Zendingsbidstond zal hier morgenavond te 8 uur worden gehouden in «De Zaaier." Voor de Chr. Gereformeerde gemeente hoopt Donderdagavond in »üe Zaaier'' op te treden ds. Van der Vegt. VERGADERING van den RAAD der ge- meente AMERSFOORT op Donderdag, den 21. December 1899, des namiddags ten l1 2 ure. Punten van behandeling 1. Benoeming van een Sluiswachter. 2. Ontwerp-besluit tot verhooging van jaar wedden van onderwijzend personeel aan open bare Lagere scholen wegens dienstjaren. 3. Voorstel tot onderhandsche verhuring van een woonhuis aan de Kamperbinnen- poort. i. Beschikking op reclames tegen aansla gen in de Inkomstenbelasting, ilienst 1899. 5. Benoeming van een hei-schatter (Drank wet) voor bet jaar 1900. t). Request van J. Pekelharing c. s. om ver gunning tot het hebben van een weg aan sluitende aan de Korte Bergstraat en den ouden Vlasak leerweg, met advies van Burge meester en Wethouders. 7. Definitieve vaststelling van den staat van wegen en waterleidingen. 8. Concept-besluit bepalende «iat de Ge- me«mte-arnbtenaren gehouden zijn, hunne woonplaats en werkelijk verblijf te hebben bintn-n de gemeente. 9. Benoeming van 2 leden van bet Burgerlijk armbestuur en de Commissie voor de Ge- mee;, e-reiniging, van drie leden van de Commissie van Fabricage en van een lid van het college van Curatoren van het Gymna sium van do Cornmissiën voor Middelbaar- en voor Lager Onderwijs en van de open bare Gezondheidscommissie, wegens perio dieke aftreding met 1 Januari 1900. Belanghebbenden worden herinnerd aan de zitting van den Militieraad, welke aan staanden Woensdag in het «Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht wordt gehouden. Mocht de opgave van gebreken door de lotelingen niet zijn geschied, dan is daarmede nog niets bedorven, mits do betrokkenen zich slechts li ij «Ie zitting van den Militie-raad aanmelden met hun gebreken, welke in die zitting moeten worden geconstateerd en die immers ook eerst na de loting kunnen zijn ontstaao. Denk in deze harre koude aan onze kleine gevederde vrienden. Wat brood gestrooid en 's ochtends een bakje lauw water buiten g,.zel dat is alle moeite die men er van heeft. De heer S. van Beek is ook voor het jaar 1900 door Burgemeester en Wethouders be noemd tot 2e keurmeester van het vleesch. Aan onzen stadgenoot den sergeant-zieken verpleger J. van Marie is een buitenlandsch verlof van zes maanden verleend. Den 23 dezer vertrekt hij met de aanvul- lings-ambulance van het «Roode Kruis" naar Zuid-Afrika. Onze stadgenoot de heer F. Wesseling is met 153 van de 243 uitgebrachte stemmen gekozen tot lid van het Hoofdbestuur der «Vereeniging van Leeraren aan de inrich tingen van Middelbaar onderwijs'. Onder de pas bij de heeren Latour en Boon verschenen muzikale prentbriefkaarten komt er óen voor met het portret en de autograaf eener compisitie van onzen stad genoot den heer G. K. G. van Aaken. De nieuwbenoemde Vader en Moeder in het Gereformeerde weeshuis (Scbeltus-stich- ting) J. Best, van Kampen, zullen die be trekking 1 Januari a. s. aanvaarden. In de Vrijdagavond gehouden en vrij goed bezochte eerste ledenvergadering van de Vereeniging tot stichting en in stand hou ding eener Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" bleek o. a. dat reeds 126 per sonen zich hebben doen inschrijven als lid of donateur en dat verschillende vereenigin- gen niet-onbelangrijke bedragen toezegden. Het voorloopig comité werd gekozen tot Bestuur en uitgebreid met jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck als gewoon lid. Het Bestuur bestaat thans uit de heeren: mr. f. D. graaf Sehimmelpenninck, Eere- Voorzitter; G. J. Buijs, Voorzitter; J. D. Rolandus Hagedoorn, Onder-Voorzitter; mr. J. C. H. Prikken, Secretaris; H. J. Croocke- it, Penningmeester; Jan van den Brink, W, H. Kaïn, H. Kroes, F. J. Matthijsen, J. G. Mouton, A. Visser, jhr. mr. T. A. J. an Asch van Wijck, H. J. Wolter en R. Zijlstra. De school zal vermoedelijk in 1901 worden geopend, liet schoolgeld bedraagt van 10 tot f00. Aan minvermogenden kan-, aan onvermogenden zal kosteloos onderwijs w ien gegeven. richten van een onderlinge bi blot heek alle onder wijzers in staat te stellen van het nieuwste op de hoogte te blijven en de beste methoden bij hun onderwijs te volgen. De verloting van voorwerpen der gProtes- tantsche Armen loterij" heeft met ds giften opgebracht 1'967.75. Dames-directrices van Dorcas" kondigen, bij advertentie in dit nummer, aan dat de tentoonstelling der goederen zal plaats hebben op Donderdag 21 dezer iD het gebouw dei- der Ned. Hervormde diaconie, aan de Muur buizen. Door de Nederl. Centraal Spoorweg Maat schappij is afwijzend beschikt op het ver zoek van het personeel harer werkplaatsen om op dc beide Kerstdagen en Nieuwjaar in het genot van bezoldiging te worden gesteld, op grond dat het aantal verlofdagen met be houd van bezoldiging reeds zóo ruim is, dat daaraan geen uitbreiding kan worden ge geven. Echter zal getracht worden, door overwerken de schade te doen inhalen. De collecte ten behoeve van de Kerst- feestviering der Zondagschool «Laat de kin- Jerk ens tot mij komen" (uitgaande van den ongelingsvereeniging I's. 119: 9) heeft opge bracht de som van f260, terwijl nog eene toezegging werd ontvangen van 300 eier koeken. De Zondagschoolcommissie brengt haren dank aan de milde gevers, die, niettegen staande dat er in den laatsten tijd veel van hunne liefdadigheid werd verlangd, baar in staat hebben gesteld, de aan hare zorgen toevertrouwde kleinen een aangenaam Kerst feest te bereiden. Aan alle behoeftige kin deren der Zondagschool kan een warm en degelijk kleedingstuk worden verstrekt, ter wijl elk kind een klein geschenk en een boekje zal ontvangen. De volgende oproep Is bier verspreid „Onder de verschillende pogingen, die in onze dagen van beginselstrijd onder goedkeuring van de hooge geestelijkheid worden aangewend, om aan godsdienst en geloof de hun toekomende plaats in het maatschappelijk leven te verze keren, behoort het oprichten van vereenigingen. Vele zijn er reeds opgericht met verschillend doel. „In den laatsten tijd echter iser in ons Aarts bisdom eene ontstaan, die zonder twijfel meer dan gewone belangstelling en steun verdient. We bedoelen hier de door Z. I). II. den Aarts bisschop opgerichte diocesaan-vereeniging van onderwijzers aan R. K. bijzondere scholen. Deze vereeniging toch stelt zich ten doel door samen komsten en besprekingen der onderwijzers het onderwijs zóo in te richten, dat het de concur rentie met het openbaar onderwijs glansrijk kan volhouden. Gewis een schoon doell Wie onzer, die eer.ig inzicht heeft in de heilendaagsehe toe standen, zal niet volmondig erkennen, dat goed en degelijk katholiek onderwijs een der eerste vereischten is voor de ontwikkeling van het katholiek leven? Wie zal dan ook niet de po gingen der onderwijzers toejuichen, die onder den krachtigen aandrang van Mgr. zich ver eenigen, om uit al hunne krachter de groote katholieke zaak op hun gebied te dienen. Deze groote vereeniging, de St. Lebuinis-vereeuiging, heeft reeds op de meeste plaatsen hare vertak kingen en leden, en ook in onze :.tad is eene afdeeling opgericht, die tegelijk de gemeenten Amersfoort, Soest, Baarn en Nijkerk omvat. Zij houdt hare vergaderingen te Amersfoort en tracht niet alleen door samenkomsten der onder wijzers haar doel te bereiken, maar wil ook voeling houden met het Katholieke volk zelf, om zoodoende meer en meer belangstelling en steun te verkrijgen voor de groote zaak van onB onderwys. Tot dat doel wenscht zij lezingen te doen houden, waarop degenen, die hun steun aan de vereeniging schenden, de belangen van de katholieke zaak in 't algemeen en van 't on derwijs in 't bijzonder door eminente mannen hooren bespreken. Zij wenscht door het op Du nieuwbenoemde adjudant in gewonen dienst van H. M. de Koningin, kapitein R. J. graaf Scbimmelpenninck, zal 27 dezer zijn nieuwe functie aanvaarden. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde kapitein D. M. 15. de Ridder, van het regiment grenadiers en jagers, wordt belast met het bevel over de 2e compagnie le bataljon, hier. Sergeant-titulair F. J. Muller, van liet 5e regiment infanterie, is bevordert! tot sergeant-effectief. De jongelingen 0. W. Wttewaal, S. de Grebber, J. Tbooft en O. J. van der Eist hebben bij het 5e regiment infanterie de verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve-kader. Ook hier heeft, het ijs een laven geëischt. Vrijdagmiddag waagden vier personen zich op de Eein en éen hunner, de 20-jarige H. van N. had het ongeluk al spoedig doorliet ijs te zakken. Alle pogingen om hem te red den, waren vruchteloos en eerst een half uur later vischte men zijn lijk. Volgens deskundigen is de Eem dit jaar al zeer gevaarlijk voor de schaatsenrijders. Door spelen inet lucifers door het drie jarig zoontje ontstond brand in den koren berg, staande bij de hofstede van den land bouwer M. Adams te Lunteren. liet ge lukte, de belendede gebouwen te behouden, maar een groot gedeelte van den oogst, ko ren en hooi, is verbrand. Het verbrande was niet verzekerd. Algemeen waren te Eemnes de klachten der landbouwers over de schade, die het wild op hun landerijen aanrichtte. Een ver zoekschrift aan de II. M. Koningin-Moeder was daarvan het gevolg en verleden week word heel wat wild opgeruimd, daar twee dagen achtereen groote dryfjachten zijn ge houden. De vangst was aanzienlijk. De vraag «Zal de plotseling ingevallen koude blijven voortduren?" wordt door den heer Jaubert, Directeur van het meteoro logisch observatorium te Parijs, op de vol gende omzichtige wijze beantwoord: Ik weet het niet, zegt hij, en niemand weet het. Volgens een theorie van Renon, een bekend meteorologist, keeren strenge winters terug om de een en veertig jaar. Bij elke periode en op dezelfde plaats kan de warmtegraad niettemin veel verschillen. Een andere theorie wil, dat strenge winters om de twintig tot twee en twintig jaar terug- keeren. Zooveel is zeker, dat wij, wat strenge winters betreft, een kritieke periode naderen. Is het deze nietdan is het op weten schappelijke gronden de volgende winter. Bovendien is het sedert 1834 en 1859 niet voorgekomen, dat de zomer zóo warm en het weer zóo mooi was als dit jaar. In Februari en in November wees de thermo meter 20 gr. boven nul, iets, wat in geen vijfhonderd jaar is voorgekomen. Gewoon lijk valt de eerste vorst in na 3 November. In het jaar 1891, den laatsten strengen win ter, vroor het 58 dagen achtereen. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak betreffende de vraag of iemand, die zich heeft doen afschrijven van het Bevolkingsre gister van de plaats zijner inwoning, aldaar zijn domicilie blijft behouden, wanneer hij, die Gemeente verlaten hebbende, zich niet elders gevestigd heeft, en beantwoordde die vraag ontkennend. Bij de Eerste Kamer zijn nog slechts twee sol- licitati'-n ingekomen voor liet ambt van Griflier De benoeming geschiedt tusschen Kerst mis en Nieuwjaar. Het personeel, dat door het Hoofd-comité van het «Nederlaudsctie Roode Kruis", tot vers.erking en aanvulling der twee reeds gezonden ambulances, naar de slagvelden in Zuid-Afrika zal worden gezonden, bestaat uit de artsen, de heeren: G. van Houtum,assis tent-geneesheer in het Ziekenhuis te Rotter dam; D. H. van der Goot, assistent aan de chirurgische kliniek van het Academisch zie kenhuis te Groningen L. J. Janssen, officier van gezondheid le klasse van de Koninklijke Nederiandsche Marina, tijdelijk te 's-Graven- hage en de ziekenverplegers: J. van Marie, te AmersfoortA. van der Linde, te Vlis- singenG. van de Woestijne, te Roermond, en L. P. de Bruin, te Amsterdam. Dit personeel, met een belangrijke verster king materieel, wordt overgebracht naar zijn bestemming in Zuid-Afrika onder leiding van den reeds genoemden heer E. van Rijcke- vorsel, van Rotterdam. Het vertrek blijft bepaald op den 23 dezer van Amsterdam met het Duitsane stoomschip «Kanzier". Bij het Hoofd-comité van het «Ned. Roode Kruis" is toi Zaterdagmiddag in totaal ont vangen f 144 349 21-'. Hel Hoofd oomité bericht, in antwoord op van velerlei zijden gedane vragen, dat alle berichten, die over of van de Roode Kruis- ambulances worden ontvangen, steeds ter algemeene kennis zullen wot den gebracht. In een dorpje der Friesche gemeemte Dantumadeel, verdacht, een diaken eene vrouw dat zij stsjoenen", d. i. tooveren, kon. Hij deelde dit een broeder der gemeente mede en deze was bereid de zaak te onder zoeken «de waarheid" aan het licht te bren gen. Volgens de «N. R. Ct". ging dat als volgt in zijn werk De Bijbel werd op tafel neergelegd, opengeslagen bij Johannes 15: «Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft hetzelve niet begrepen", en op den Bijbel werd een sleutel neergezet. De diaken zegt nu hardop«X is een tsjoenster"de broeder antwoordde «gij spreekt onwaarheidDe diaken herhaalt, inede met verheffing van stem, zijn antwoord. Men wordt er druk onder, er wordt tegen de tafel gestoo'.en door al die drukte en de sleutel begint zich te bewegen. Pas ziet men dit, of men staakt de proeve. Het «schuldigvan de vrouw is door den sleutel bewezen Een arbeider in Drente moest wegens mishandeling veertien dagen gevangenisstraf le Assen ondergaan. Zijn hondje was hem tot het Huis van Bewaring gevolgd. Toen de deur achter zijn baas dichtviel, stond het beestje alleen in een vreemde plaats. Veertien lange dagen wachtte het, tot ein delijk de straftijd was verstreken. De man droeg het geheel vermagerde beestje mee naar huis, waar het, na zorgvuldige verple- ging, spoedig weer op de been was. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan I) e p a r- t e m e n t s h o o f' d e n, VV ij kbezoekers en Belangstellen den zal het Centraal- bnrean DINSDAG den 19 DEC. 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het. Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen des Zaterdags van tien tot elf uur inlichtingen geven aan ol bekomen van den ondergetee- kende, in het lokaal E. 62, naast het Raadhuis. De Secretaris-Boekhouder, H. PEERLKAMP. LUST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort in de le helft der maand December 1899. J. H. Dijkhuis Madame Grohe Amsterdam. A. J. Henriksidem. J. van Santenidem. M. MaasDen Haag. J. DieverBeckern. Buitenland. Tapijt'abriekErfurt. J. VeldmanSmit Genua. A. DekkerVehwinkel. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. tot f3.35 per Meter. .Tapansehe, Chineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede I zwarte, witte en gekleurde lleniieherg-Zljdo van 45 cent tot f it.«5 p. Met. effen, gestreept, ge ruit, gewerkt, damast enz. lea 249 verscb. qual en 2000 verseh. kleuren, dessins enz). Frunco en I vrij van Invoerrechten In huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg'8 Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. Amersfoort, 15 Dec. 1899. Tarwe 10.— a f0 Rogge f0.—a f0.— Boekweit f0.— a f0.— Appelen f3.— a 1'6.— Peren f0— a f0.— Zand- aardappelen 10.— a f0.— Hoender- eieren f6.50 a f7.— per 100 stuks Boter f 1.25 11.35 p. k. Kippen fO.GOa 11.00 Kuikens f 1a f 1.10 Piepkuikens 10.40 a 10.60 Eenden 10.00 a 10.90 Hazen fl .50 a f2.Wilde konijnen 10.40 a 10.50 Tamme konijnen 10.— a f0.— p..it. Dui ven f0.40 a f0.60 p. paar Vette varkens f 0.— a f 0. Magce varkens f12 a f '16. Zeugen 10.f0.— Biggen f5.— a f7.Vette Koeien 10.- a 10.— Guste koeien 10.— a 10.Kalfkoeien f0. a 10.Kali vaar zen fO.— h 10.— Pinken f0.— a f0.—

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2