BIJVOEGSEL Stadsnieuws. Binnenland. Damast-Zijdé 75 cent behoorende bij de van Maandag 25 Dee. 1899. KEN N1SGET I N 6. BTOSEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 21 December is geuomen het volgende besluit: 1°. De gemeente-ambtenaren zijn ge houden bunne woonplaats en werkelijk verblijf te hebben binnen de gemeente. 2». Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd om, in buitengewone gevallen, tijdelijke ontheffing van deze verplichting te verleenen. 3°. Aan de gemeeute-ambtenaren, die op 18 December 1899 hunne woonplaats of werkelijk verblijf of beide buiten de gemeente gevestigd hadden, zal vrijstel ling van de bepaling van dit besluit ge durende ten hoogste éen jaar, te rekenen van genoemden datum, door Burgemees ter en Wethouders kunnen worden ver leend. Gedaan ter openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort van den 21. December 1899. De Voorzitter, E. L. VISSER, De Secretaris, Weth., 1". Br. B. W. TH. SANDBERG. Gedaan te Amersfoort den 23 Decem ber 1899, Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, De Secretaris, Weth., R Br. B. W.Th.SANDBERG, HECLAMKB1UKTTEN. Onze negentiende eeuw mag, wat althans het laatste deel ervan betreft, met volle recht de eeuw der reclame genoemd worden. De recla me is de groote drijvende kracht, die door geen enkele uitvinding of onderneming kan ontbeerd worden; zij lokt dc bezoekers uil alle deelen der wereld naar de haar ter eere opgeriehle ten toonstellingen zij heeft, als ootmoedige diena resse, de pers in haren dienst en verheft hare doordringende stem in alle couranten en week bladen zij bezoldigt tal van eerste kunstenaars en staat luid schreeuwend aan de hoeken van straten en pleinen der groote steden! Met net oog op de in de volgende dagen in Aniieitin te houden expositie van reclame- biljetten, willen wij een enkelen blik werpen op deze luchtige scheppingen eener artistieke fan tasie, op 'leze misschien wel meest kenmerkende uitingen van onzen tijd. De aestheliek van hut affiche of aanplnkbil- ct is, naar wij meunen, nog niet vastgesteld. Maar aan een paar eigenschappen zal het toch zeker moeten voldoen: liet zal in het oog moeten vallen en bekoren. Luidsprekende kleuren en grillige lijnen moeten er ons reeds van uit de verte heen roepen, originaliteit en harmonie van kleur en lijn er ons een poos voor doen verwijlen. Ook zal dc bedoeling ervan in letters moeten zijn uitgedrukt, die, zoowel wat vorm, kleur als Elaatsing betreft, in overeenstemming zijn met et geheel. Want met een aangenamen indruk, die eenigen tijd aanhoudt, moeten wij hetafiiohe verlaten, zal het zijne bestemming vervullen. Overigens kan wel de meest onbeperkte vrijheid hecrschen. Want in tegenstelling met liet schilderij, de aquarel en de ets of do staalgra vure, (iic sleehts in lokaliteiten voor een bepaald doel, van gegeven vormen en afmetingen tot hun recht kunnen komen een waarheid waar tegen maar al te dikwijls, ja bijna altijd gezon digd wordt is het affiche overal op zijn plaats, waar leven, beweging en bedrijvigheid heerschen. Sleehts in de natuur en op monumenten, die door verhevenheid en grootschheid, grijzen ouder dom of historische beteekenis het ontstaan door mcnsclienlianden bijna verloochenen, is het aanbrengen van affiches een groote ergernis, dikwijls een heiligschennis, steeds een voorbeeld van monstrueusen wansmaak. Daarentegen zijn deze biljetten eerst recht op hun plaats in onze groote moderne steden, in de werelstcdcn vooral, wier eigenaardigste ken merk iuist liet ontbreken van alle harmonie is. Waar de schrceuwendste, de meest oontrastee- rende kleuren, de uitcenloopendste vormen, waar liinen nu eens majestueus, dan weer grotesk, verbonden met oorverdoovende klanken en ge luiden, en een onophoudelijk krioelend dooreen- geiaiiL' van mensohen cn voertuigen, samen werken tot een geheel, dat in zijn eigenaardige, groolKhlwid,- om ineesleeft met machtige, poëtische bekoring, waar de sub jectieve aandoeningen verdwijnen en alles zich oplost in oen nerveusen roes, die geen analyse trillende, palpiteerende leven, in deze reusachtige kuleidosooop, waarin tinten, kleuren, liS vormen en klanken als razend rondwen telen, schitteren de levendige kleuren der affiches als even zoovele vlaggen, schreeuwt het pioen rozenrood, het opwekkende geel van Chéret mede met toomeloozen hartstocht. Daar het affiche voor een groot deel opwek tot het bezoek van opera's, tooneelvoorstelhngen bals en skating-rinks, tot pleizier en zingenot aldus, kan het ons niet verwonderen, dat met voorliefde de vrouw er op wordt afgebeeld mett al het gewicht, dat men haar in onze dagen, toekent. Bij Chéret, den grooten reformator, den alom erkenden meester van het reclame-biljet, is de vrouw niets anders dan het symbool van het vermaak, dat te koop is voor ieder en zich schertsend aanbiedt, een wezen geheel en al be staande uit zenuwen, beweeglijkheid en beval ligheid. Bevalligheid vooral en kleurenpracht 1 Ché ret heeft als in een artistieken roes langs de muren der groote straten van Parijs een élan van lijnen en kleuren doen opgaan, geheel in overeenstemming met de stad der uitgelaten vroolijkheid en daaruit ziin groote kracht put tend. De kleuren ervan lijken als in een kos- telijken boeket neergefladderd op het papier tot die zwevende en voltigeerende figuren van eene verleidelijke theater-onwaarschijnlijkheid, juffers in fantasie-kostuum van op en top Pranschen zwier, caprisieuse gedaanteverwisselingen van een bonte vlugge vlindervrouw, die keer op keer de apothéose van de Parijsche vreugd verbeeldt. Achter die vrouwen groepjes van mannen, Pierrots in zwarte rokken, dotnlachende half dronken viveurs, in al de glorie van huu gebre ken of belachelijkheden, knielend voor de opera bekoorlijkheden, gelijk deze op hare beurt neer- zinken op hare knieën voor het goud, dat aan de zakken van haar vereerders ontvalt 1 Alles te zamen genomenéen lach, éen op winding, éen feest, maar waarvan gij voelt, en dit is misschien de iiooge gedachte, aie in deze kunst ligt opgesloten, dat het zal eindigen in een dageraad, grauw als de dood. Want er komen in de groote moderne maat schappij nog heel andere aandoeningen tot uiting dan vermaak en zingenot. Achter de deern met haar hooggepluimden hoed en haar pene trante odeur sluipt de uitgehongerde proletariër. Terwijl Parijs aan de oppervlakte lonkt en lacht, gromt het en bromt net in zijn binnenste als bij een naderende revolutie. Maar die kreten van smart en woede over vertrapte menschen- waarde, die aanloopen naar het ideaal van een mensch waardig bestaan, zij zouden, door de be zielende hand des kunstenaars in beeld en prent gebracht, geen plaats op muur of schutting vin den om het luide te verkondigen aan landge noot en vreemdeling, dat er in de stad der vreugde ook leed, gebrek en nood bestaat. Zij zouden, nauwelijks aangeplakt, door den sergent de ville worden afgerukt en de dader zou zijn vermetelheid streng moeten boeten. En toch vinden zulke uitingen gehoor en verspreiding, niet slechts in Parijs, maar over geheel Frankrijk, ja overal, waar medelijden met de armen en verdrukten zich met de oprechte vereering van een groot kunstenaar verbindt. Zeer zeker zijn de teekenitigon van Steinlen minder elegant dan de tallooze affiches van Chéret, zij missen de kleurenpracht, en het papier, waarop zij zijn uit gevoerd, is zelfs onverantwoordelijk slecht, maar. de geest, dien zij ademen, is toch als een ver- frissehende wind over Parijs heengegaan en heeft getracht er de zwoele atmospheer te reinigen. Lang werd echter dit pogen niet geduld, want terwijl de „Chatnbard socialiste" den 10 Decem ber 1893 voor hut eerst werd uitgegeven, moest Steinlen reeds den 21 Juli 1894 de wijk naar Zwitserland nemen en werd de uitgave van het blad kort daarop door de regeering verboden. Steinlen representeert, meer dan eenig Fransch teekenaar, het idee van gezondheid en krachi. Beurtelings komisch en tragisch, scherp spot tend en een groot medelijden opwekkend, maar in deze prenten steeds vnn de hoogste zedelijke kracht, verrast hij steeds door zijn grootsch realisme, door <le ontzettend fijne en seherpe observatie, waaraan niets verborgen blijft en de hij uitstek artistieke wijze, waarop hij zijn visies op het papier brengt. Op deze tentoon stelling van werken van Franscnen geest mocht het zijne niet ontbreken; zonder zijne producten ware zij al te onvolledig geweest. Hij geeft als het ware „le revers de la médaille". In deze wereld van mondaine vermaken en lichtzinnige genietingen is hij de ernstige figuur met den dreigend opgeheven vinger, de luide verkondiger van eeuwige waarheden, die in den zwijmel der genoegens in vergetelheid zouden geraken, de groote strijder voor rechtvaardigheid en men- ten wetsontwerp is ingediend tot bekrach tiging van de overeenkomst tot vrijmaking der door een leening verbonden tollen op den Rijksweg langs de Zuiderzee, tusscheq het Katerveer bij Zwolle en de Doornheg bij Amersfoort. Bij het te Venloo gehouden examen voor apothekers-bediende is geslaagd onze stad- "enoote rnej. C. H. F. van Noulniys, die haar opleiding genoot van den heer W. A. van den Bovenkamp. De eerste winter-collecte, door diakenen der Ned. Hervormde Gemeente gehouden, heeft opgebracht 1703. Hoeveel Amersfoort ook gaf voor de stam verwanten in Zuid-Afrika, toch heeft het de eigen armen niet vergeten. De perceelen aan den Zuidsingel, door wijlen den heer O. Scheltus vermaakt aan de Gereformeerde Kerk B., zijn voor f30000 overgegaan in handen van de congregatie van O. L. V. van Amersfoort. I Wij vernemen, dat nu liet gedeelte van bet Pensionaat tot de Heerenstraat alge- broken zal worden en daar een klooster van O. I.. V. van Amersfoort zul verryzen, waar van de kosten zijn geraamd op f 300 000. Bij Kon. besluit is aai* kapitein Stroeve, van het 5e regiment infanterie hier, op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1000 pensioen verleend. Als zijn opvolger wordt genoemd de le luitenant C. M. M. Kroesui, van het regi ment grenadiers en jagers. De le luitenant L. M. Keetell, die van het 5e regiment infanterie hier gedurende vijf jaren gedetacheerd werd bij het leger in Oost-Indië, zal in het begin van Januari repatneeren. Kapitein jhr. Rum en le luitenant Thom son, door de Nederiandsche regeering aan gewezen om de krijgsverrichtingen in Zuid- Afrika bij te wonen, vertrokken Donderdag ochtend van 's Gravenhage, door eenige wapenbroeders aan het station uitgeleide gedaan. Thans zijn ook twee officieren van het Nederlandse!) Uost-Indiscbe leger, de 1e lui tenants O. J. Asselbergs en M. J. Nix, be stemd om de kivgsoperaliën in Nalal liij te wonen. Den '2 Januari vertrekken zij reeds. Evenals ten vorigen jare zijn door H. M. de Koningin een partij bazen en konijnen gezonden aan de verpleegden in het St. Pieters- en Bloklands-gasthuis hier. Wie de merkwaardige verzameling reclame biljetten, welke de nVereeniging tot het hou den van Kunstbeschouwingen'' hier Zondag en Maandag ten toon stelt, goed wil zien, ga toch vooral vroeg naar »Amieitia", ja liefst vóór den middag. Het weder is zóo donker en somber op deze donkere dagen vóór Kerstmis, dat men al heel mooi licht, moet uitkiezen oio alles goed te kunnen bezichtigen. In aansluiting op het berichtje van oToon- kunst" verzoekt men ons te melden, dat zan geressen en zangers die geen lid zijn van een vereeniging en toch willen meewerken aan «Die Jahreszeiten'", kunnen teekenen op de lijsten, welke tot 28 December liggen bij de heeren Van Achterbergh (Varkensmarkt), Slothouwer en in Amicilia, De Arend, De Keizerskroon en De Vereeniging. Men vraagt ons, er op te wijzen dat de zeer belangrijke Transvaal-tentoonstelling in de Universiteits-biblioteek te Utrecht onher roepelijk den 26 December gesloten wordt. De Gemeenteraad van Baarn heeft Maan dag voor de beide Gemeente-geneesheeren een verordening vastgesteld, waarin bijzon dere zorg aan de sehooltiygiene besteed wordt. Degeneesheeren moeten minstens éen maal per maand de scholen bezoeken en daarbij toezien ot hun adviezen omtrent liet gezichtsvermogen en de houding der leerlingen, de tempera tuur en ventilatie der lokalen, huidziekten, enz. worden nagekomen. Hieromtrent moe ten de geneesheeren tweemaal per jaar een verslag aan den Raad uitbrengen. In ver band met deze vermeerdering van werkzaam heden is hun salaris cenigszins verhoogd. Donderdagmiddag hield de ijsclub »Eem- lust" te Baarn een bardijderij voor behoefti- gen uit die gemeente. Er hadden zich 74 deelnemers aangemeld, die allen een prijs ontvingen, bestaande uit eetwaren. De eerste prijzen waren hoofdzakelijk kleedingstukken. Een muziekkorps luisterde het feest op. De kosten van een en ander waren door vrijwillige bijdragen der meergegoeden ge vonden. Naar aanleiding van den oproep van de b Nederiandsche Emigratie-maatschappij voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat" wier In- schrijvings-biljet onder de advertentiën in dit nummer voorkomt schijft een student aan een onzer Universiteiten „Eindelijk is dan toch gekomen de oproeping die ik zoolang verwachtte; het eenige protest dat in kracht gelijk staat met de verfoeilijkheid van den Ghamberlain-oorlog. Ik heb het ge voeld, en velen met mij voorzeker, dat het ge ven van geld ter leniging der nooden na den oorlog niet bevredigt, min of meer wrevelig maakt zelfs over eigen onmacht. Wie iemand in het water ziet liggen, zal die niet een soort van zelfverwijt gevoelen als 't eenige wat hij doet ia droge kleeren halen voor den dren keling, als deze er zich uitgewerkt zal hebben „Het is mijn heilige overtuiging, dat de eenige manier, waarop het Nederiandsche volk zijn schuld aan de menschheid iu 't algemeen en aan de stam- en taalverwante Republieken in 't bijzonder, kan afdoen, is, door gehoor te ge ven aan dezen oproep. Al het andere moge goed zijn, maar eerlijk beoordeeld ie het toch maar belachelijk armzalig droge kleeren halen voor een verdrinkende. Ik ben student, 21 jaar oud, wel is waar onbekend met den wa penhandel, maar dit kan geen bezwaar wezen. Ten eerste laat zich alles leeren en bovendien, welken dienst kunnen we den Boeren niet be wijzen door t bewaken van gevangenen, politie wacht houden of als ordonnansen. Dan kun- I nen er meer onovertroffen scherpschutters naar 1 het front." Op Eersten Kerstdag, 25 dezer, is zoowel I het Post- als het Telegraafkantoor geopend! en heeft de bestelling plaats als op Zondag. 1 Op Tweeden Kerstdag, 26 dezer, is bet. I Postkantoor geopend van 810 vm. en I 12.304.30 ntn. en alleen voor het afhalen I der correspondentie van 7.45—8 's avonds. Op I dien dag vinden drie bestellingen plaats. j Het. Telegraafkantoor is dan open vaol 7.30—8.30 vm., 12.30—4.30 en 6.30—7.30 nm I Het intercommunale Rijkstelephoonbureej j zal op beide dagen open zijn als op Zondag I Ter bevordering van een geregelde be-l zorging van de bjj de Jaarwisseling ter post I komende stukken wordt, evenals in vorige I jaren, de gelegenheid opengesteld om brie- I ven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke I men op 1 Januari a. s. aan de geadresseer- I den wenscht te zien uitgereikt, reeds van 23 December af ter post te bezorgen. Om die stukken van de overige te onder- I scheiden, behooren over de geheele lengte van het adres twee zich kruisende strepen getrokken te zijn. Zij moeten uiterlijk 31 December, te 12 uren 's middags, ter plaatse van bestemming zijn aangebracht. Het publiek wordt zoowel in zijn eigen j belang als in dat van den dienst, uitgenoo- digd van deze gelegenheid tot vroegere ter postbezorging bij de jaarwisseling gebruik te maken. De aandacht van liet publiek wordt er nogmaals op gevestigd, dat frankeerzegels, briefkaarten en" briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898/99, voorzoover die niet reeds vroeger zijn ingetrokken, met in gang van 1 Januari 190Ü buiten gebruik zijn gesteld, en dus, na dien datum, waardeloos zijn voor de frankeering van brieven en an dere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of ge deeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, wor den derhalve als ongefrankeerd of orfvol- doende gefrankeerd beschouwd en met het verschuldigde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen worden na 1 De cember niet meer verkrijgbaar gesteld en kunnen na 1 Januari tot 1 Juli aanstaande tegen frankeerzegels, respectievelijk brief kaarten en omslagen, van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899, worden ingeruild. Het groote geheim om jong te blijven, klimmende jaren en grijzende haren ten spjjt, is, de innerlijke poëzie, de liefde des harten, wakker te houden en zóo de harmonie der ziel te bewaren. Naar het »Dagblad" verneemt, kan bin- .nenkort verwacht worden de indiening van een wetsontwerp, waarbij bet gebruik van witten phosphor in luciferefabrieken zal wor den verboden. Verder wordt bij het Departement van Waterstaat de vraag overwogen of er, naar aanleiding van geconstateerde lood vergifti ging van arbeiders in pottenbakkerijen, aan leiding bestaat om ter zake van bet gebruik van loodverbiudingen in pottenbakkerijen wettelijke voorschriften vast te stellen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heelt eenige aanvullingen aangebracht in de voorschriften tot regeling der werkzaamhe den voor de aanstaande volkstelling. Onder andere is nader bepaald, dat hetgeen ten aanzien van vraag 8 van de telkaart wordt gezegd, nl. dat kinderen worden geacht te behooren tot de kerkelijke gezindte hunner ouders of voogden, zoolang zij niet tot een andere gezindte zijn toegetreden, uit den aard «Ier zaak alleen in toepassing kan ko men, indien er geen twijfel bestaat omtrent de kerkelijke gezindte der oudere of voog den en indien, 't geen als regel mag wor den verondersteld, niet door een tegenstrij dig antwoord op de telkaart te niet worat gedaan. Behooren de beide ouders tot een verschillende kerkelijke gezindte en is de vraag naar de kerkelijke gezindte van hun kind niet beantwoord, dan moet dienaan gaande nader inlichting worden gevraagd. Indien de vraag naar de kerkelijke ge zindte der ouders met de opgave van zoo danige gezindte is beantwoord, maar om trent hun kind is opgegeven, dat het tot geen kerkelijke gezindte behoort, moet deze opgave als de juiste worden aangenomen. Is in laatstbedoeld geval vraag 8 omtrent een kind onbeantwoord gebleven, dan geldt de in de Voorschriften" aangegeven en hierboven genoemde veronderstelling. November bracht in de Schatkist f13257266, of f189 747 meer dan de gelijknamige maand tot f 14.65 per Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde llenneberg-Zijde van 45 cent tot f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt., damast enz. (circa 240 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van invoerrechte» in huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg'a Zijde-Fabrieken (k. k. Holle ver.), Zünoh.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 5