Donderdag 28 December 1899. o. 4940. 49e Jaargang. nieuwjaarsdag Ni üttgave: Firma A. H. VAN OLEEPÏ te Amersfoort Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advértentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. In verband met den zal het volgende nummer reeds Zaterdagmiddag ver schijnen. Beleefd verzoeken wij (o'ok met het oog daarop, dat de couranten die per post ver zonden worden, niet op den Zondag behoeven besteld) toezending vau advertentiën voor dat nummer vo'or Zater dagmiddag TWAALF uur. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 17 en 18 der Verordening op het gebruik van de haven, grachten en beken, Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de dispensatie van bovengemeld art. 17, waarhij liet verboden wordt op het ijs van de haven, grachten of heken binnen de gemeente zich te bevinden, gegeven hij Kennisgeving van 1(5 December 1.1., wordt ingetrokken. Amersfoort den 27. December 1899. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Weth., k Br. Het einde der Eeuw. Verleden jaar, in November en December, hebben wij tot vervelens toe op verschillende manieren bewezen, dat het einde der Eeuw niet valt op aanstaanden Zondagavond, niet op 31 December 1869, doch op 31 Decem ber 1900 te middernacht. Na ons eerste betoog kregen we even onverwachte als gewaardeerde hulp van le zers, die ook in deze materie zeker volkomen bevoegd zijn. Het zou vervelend zijn, hier nogmaals het geheele betoog te gaan herhalen en we zou den werkelijk niet durven terugkomen op de zaak, als niet de groote bladen er thans ook over begonnen waren en zelfs de voor lichting hadden ingegroepen vanZeerGeleer- den en IloogGeleerden. Nu weten we wel, dat de Keizer van Duitschland bevolen heelt het Eeuwfeest in Feuilleton. EEN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographic van Sherlock Holmes). 5). „Maar dat ij toch afschuwelijk", zei^ ik. „Kom, kom", zei Holmes met zijn lijn lachje „daar zijn gelukkig nog wel onomkoopbare dag bladen ook. En Cuba zal cr wel bij varen, dat het van Spanje los komt, al blijkt het ten slotte, dat Van der' Street zich niet geheel uit pure humaniteit voor do zaak warm maakt. Maar kom, oude jongen, 't is tijd om naar kooi te gaan." Ik kon merken, dat Ilolmes in zijn humeur was. 't Scheen, dat deze hoogore financiëele po litiek zijn vernuft prikkelde. Ik moet óojt er kennen, dat ik een type als Van der Street hoogst belangwekkend vond. Den volgenden dag aan de lunch vonden we bij ons bord twee keurige, sierlijk gedrukte in vitaties voor het bal, dat dc heer Van der Street voornemens was te geven. Over do dagen die verbenen vöor het bal, zal ik maar niets zeggen. We brachten ze voor namelijk door het met bezichtigon van New-York, en hoewel ze zeer interessant waren, zijn ze voor den lezer van minder belang. Tc bestemder tijd begaven wij ons naar het huis Van onzen gastheer, tin's it quatre epinglea natuurlijk. Daar het slechts eonige huizon van ons hotel af was, gingen wij te voet. Een zeer zijn Rijk op aanstaanden Oudejaarsavond te vieren, doch indien Z. M. een Kabinets-schrij ven (sic volo sic juboo) had gezonden, waarbij Alleriiöchtste Majestiit haben geruht zu be- fehlen, dat het Eeuwfeest op 31 December 1898 moest gevierd worden, dan had men zeer gehoorzaam de fuif al achter den rug. Bovendien kan er voor een Duitschei1 iets in liggen, de verandering van het Jalirhun- dert min of meer feestelijk te vieren. Ook weten we, dat de Paus eveneens een Jubeljaar heelt uitgeschreven en op 31 De- cotnber de muilr-plechtigheid zal verrichten. Maar elk jaar rente van het groote kapitaal dat bij die gelegenheid wordt geofferd (en dat thans begroot is op vior-en-twintig mii- lioe.n gulden) valt niet zóo maar weg tecij- (eren. Trouwens, hier hebben we te doen met een instelling welke reeds dateert van Bonifacius VIII. Doch ter zake. Mevrouw Eeuw viert op 1 Januari 1900 haar lOOsten geboortedag, maar op 1 Januari 1901 haar lOOsten verjaardag. Do 31 Decem ber 1900 is dus de laatste dag dezer Eeuw. Wie 't nog niet gelooven wil, stelle zich eens voor, dat hij van iemand honderd gol den in guldens moet uitbetaald krijgen. VVe gelooven dat wel niet éen enkele zou zeg gen als de nogen-en-negentigste gulden op tafel lag»Schei maar uit, je bent er". Zoo moet ook het volle jaar 1900 uit zijn en het dus middernacht van 31 December 1900 wezen eer de nieuwe Eeuw er is. Een der bladen vroegHoe heeft men 't vroeger gedaan l Die v raag hebben we 5 December 1898 reeds beantwoord door te herinneren aan de preek door prof. Marck, te Leiden, gehou den op Nieuwjaarsdag 1701 en aan liet 119 bladzijden groote betoog van prol'. Jacob de Gelder, den beroemden wiskundige, in 1800. Dus in beide gevallen van vóór dien tijd hebben we geen gedrukte gegevens zijn toen op 31 December 1700 en 31 Decem ber 1800 bij de gebruikelijke wenschen voor liet Nieuwe jaar die gevoegd voor de Nieuwe Eeuw. Ook wij hebben dus nog een vol jaar ge duld te oefenen. Wellicht dat dan óok de laatste zon in het jaar niet een slagveld beschijnt, gelijk thans helaas! in Zuid-Afrika. lange file van rijtuigengen stond in de straat en het kostte ons eenige moeite, door te drin gen tot de gung, waar heel do „fine fleur" van New-York scheen naar binnen te stroomen. Over allen heerschte een vroolijko stemming en er lag een bedwelming in de overdaad van mooie toiletten en luxneose pracht, die ons van alle kanten tegenblonk. Na eonig wachton, bereikten we de garde robe om ons daarna naar de feestzaal te be geven. Zelden zag ik zulk een ovorweldigende pracht alB in de feestzaal vun den dollarkoning. De wanden waren gemaskeerd door geweldige ijs blokken, grillig op elkaar gestapeld. Daurtus- sehen was een eleotrische verlichting aangebracht, bestaande uit houderden kleino gloeilampjes. Ze waren echter niet verspreid, maar vormden allerlei figuren: bloemen, drakon, en ook vele Amerikuanscho adelaars. Door de schijn buur ordeloeze plaatsing dor ijsblokktn verkreeg men de meest phantustiseho lichteffecten, die nog voortdurend toenamen, naarmate het ijs lung- zaaru wegsmolt en het licht weerkaatste in do neervallende droppelen. Hier en daur werden de ijsvlakken met hun voortdurende liohtschit- tering aan het oog onttrokken door groepen stu- tigo palmen, wier weelderig donker-groen een rustpunt voor het gezicht vormde. Een zóo fe- ëeriek geheel als deze combinatie van du kleu renpracht van Noord en Zuid had ik nimmor gezien. Toch werd het nog overtroffen door de groote fonteinen van neerstroomond water in do hoeken, die van achteren met vourtdu- rend varieerende kleuren verlicht werden, fontuin- nes luinineu8es, maar die in deze ongeving veol- Volgens gerucht zou luitenant-generaal A. Kool, chef van den Generalen staf, bin nenkort den militairen dienst met pensioen verlaten en in zijn functie worden opgevolgd door kolonel M. 11. J. Plantenga, thans sous chef van dien staf, die dan tot genoraal- majoor wordt benoemdluitenant-kolonol H. I'. Sl zal, Directeur van de Hoogere Krijgs school, /.ou dan worden bevorderd tot kolo nel en belast met de functie van sous-chef. Gok zou generaul-majoor I'. van Hom meren, Inspecteur van het militair onderwas, worden gepensionneerd en in zijn functie opgevolgd door kolonel J. T. T. C. van Dam van Isselt, thans Gouverneur dor Kon. Mili taire Academie to Breda. Hut totaal der thans ingekomen of inge schreven giften bij de Nederl. Zuid-Afri- kaansclie-Vereeniging bedraagt f 876011.87. Bij het Ned. Runde Kruis is tot dusver ingekomen f 152 297.55. Over de mogelijkheid eener novelle op de door de Tweede Kamer pas aangenomen Ongevallenwet schrijft dn «Standaard". Bij de eindstemming over de Ongevallen wet is uitzicht geopend op oen voorstel tot wijziging, nog eer die wet iu werking treedt. De heer De Beaufort, het lid voor Deven ter, wees daarop bij het geven van zijn stein aan de wet, en hij hem moet dus het voornemen bestaan, om daartoe het initiatief te nemen. Van de Regeering toch is dit niet te wach ten. Zij heeft indertijd uitdrukkelijk ver klaard, wel een amendement op do bureaux te willen bestellen voor liet. gemak van de hoeren voorstellers, maar zelve liet indianen zou ze niet. Veel minder kan dus van haar worden verwacht, dat zij thans, nu de wet aangenomen is, liet initiatief zal nemen om haar te wijzigen. Hetzij dus de heer De Beaufort alleen, het zij met anderen, zullen zich dozen arbeid getroosten moeten. Anders toch zou zijn verklaring geen zin hebben gehad. Afgezien van den arbeid, aan alle parle mentair initiatief verbonden, dunkt zijn denk beeld ons zeer wel vatbaar voor uitvoering te zijn. Bij een andere wet zou dit niet zoo zijn, daar deze gemeenlijk spoedig in werking treedt. Maar hier doet zich het zeldzame geval voor, dat er waarschijnlijk nog min stens een jaar verloopt, eer de volle in-wer- kingtreding ingaat. Er is dus tyd, en dien tijil kan men zich ten nutte maken. Vereenigl men daarbij de twee denkbeel den van liet amendement-De Beaufort en Lobman, dan heeft bovendien zulk een no velle alle kans, terstond een besliste meer derheid in do Tweede Kamer te krjjgon. terwijl de Eerste Kamer haar ongetwyfeld met beide handen zal aangrijpen. Te Arnhem is opgericht, een «Verectiiging tot verzorging van gebrekkig» on mismaakte kinderen in Nederland." Het voorloopig Bestuur, bestaande uit do hoeren da. Creutzberg, I. II. Knuote, dr. Hens- sen, M. Loth, dr. Distolholf, prallkant-direc- teur van het Diaconessenhuis, mr. Hoyeren moj. 11. Van Ness, moedor van hot Diacones- senhui8, werd tot definitief Bestuur gekozen. Do eerste vrouwelijke klerk is sedert ceni- geu tjjd tou Stadliuize te Amsterdam werk zaam; hot is mej. I. Brouwer, die aan de afdoeliug Publieke Werken haar werkzaam heden verricht. meer cfleet maakten, dan ik ooit elders zag. Een van de zijden der feestzaal echter was geheel anders gedecoreerd. Du geheele wand werd ingenomen door palmen, statig de klas sieke lynen van hun waaiers uitplooiend, maar in die omlijsting van donkergroen was een groep waterlelius aangebracht, die een poovt vormde van zóo Binotteloos stralend wit, dat het eleotrische licht er naust scheen te ver duisteren. „Door deze poort moet blijkbaar miss Clara binnentreden", fluisterde Ilolmes. „Hoe vindt je dat symbool van dan intocht in do schitterende wereld der vermaken uit hut blunko rijk der jeugd 7 Deze symboliek hadt je hier niet gezocht, hö In ieder geval is het er een, die duizenden dollars kost". „Van der Street heeft 20 000 dollar voor de zualversiering betaald", zei een journalist, die met eon glimlach naar dozo woorden hail geluisterd. De guBlheer trud nu op ons toe. „liet is mjj zeur aangenaam, u hier te zien, heeren. Op dezen feestavond mocht u niet ontbroken; ik wonsch het introden van mijn dochter in do wereld zoo schitterend mo gelijk te vieren. Deze avond zal om meer dan éen reden belangrijk zijn, om moer dan éen reden." En Vun der Street gliinluohto zelfvoldaan. Hij wees ons nu eenige dor voornuumstc gasten. „Wie is die schoone vrouw ginds vroeg ik. „Ilahn, u hebt geen slechten smuak. Het is mevrouw Del Muuro", „Wie ia zy H«t aantal Schulun met don Bijbel, dat sedert 1 Januari 1899 mot 15 is vermeer derd en mot 2 is verminderd, bedraagt thans 631, terwyl er vermoedelijk primo Januari 1900 nog 4 zullen geopend worden. Ann het Jaarhoekje der Geref. Kerken in Nederland voor 1000 outlouuen we het vol gende: Die Kerken tellen 512 predikanten; 199 gemeenten zijn vacant; emeriti-predikanten zijn er 43. Chr. Jongelings-Vereenigingen, onder toe zicht staande van den Kerkeraail dier kerken, zijn or 357 en Chr. Jougedochturs-Verooni- gingon 250. Voor don cursus 1809/1900 wa.en aan da Vrije Universiteit te Ainstordam ingeschreven 78 studenten voor de faculteit der godge leerdheid, 25 voor die dor rechtsgeleerdheid on 25 voor die der letteren; samen 128. Ingeschreven aan de Theologische school te Kampen waren 70 studentenhet Gym nasium, aan die schóól verbonden, telde 57 leerlingen. Niet minder dan 221 sollicitanten hebben zich aangemeld om tot bode bij de Gemeente werken te Arnhem te worden benoemd. De jaarwedde bedraagt f 400. De in 1893 opgerichte Nederlandsche Rond van gemeente-ambtenaren, tolt, blijkens hot jongst verschenen verslag, 753 loden. In elko provincie is een afleiding gevestigd. Noord- „Wio zij is? Eon van do schoonste vrou wen uit New-York, du koningin van onze fees ten. Meer weet ik niut vun huur, en moer weet niemand". Zu was inderdaad heerlijk mooi, die vrouw, ofschoon zo voor con fjjn opmorkor de dertig gepasseerd scheen. Kon slanke, statige gestalte, schitterend zwarto oogon onder lungo donkore wonkbrauwon hot weelderige blauw-iwarto haar, laag over do kleine ooren heen, deed do even gebronsde gelaatskleur blanker schijnen. Haar teint en ook de bevallige en toch statige be wegingen doden haar Hpaanscho alkomst ver moeden. „O, ze heeft roods een aanbidder", zei do gusthcuor, raiin bewonderende blikken volgend „bet is Mac Eaohic, iliozee-ollicior daur; iemand, die uarriöro zul maken". Ik keek verwonderd naar den langen forsohon man met don blonden knevel, dien hy me aan wees. Hy bud eon mager, energiok gelaat, mot een vermetele en tegelijk eenigszins onverschil lige uitdrukking. Eerst later zag ik, dat er ook zachtheid kon sproken nit do bluuwe oogen, die ineeHtal met strukkun blik recht nuur het doel soheonen te kijken. „Je moot niet verwonderd zjjn, meneer Walsen", vervolgd.' Van d- r Street „zulke be trekkingen zijn bij ons in No-York volstrekt niot in den strjjd met do zeden, mits zo maar lang genoeg duren on de boido purtyen olkaur trouw zijn." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1