BIJVOEGSEL Binnenland. Stadsnieuws. Bal Zijde 45 cent bflhoorende bij de Maandag 1 Januari 1900. De Eerste Kamer ging na afdoening der Indische begrooting, van eenige ontwerpen en de Griffiei'sbenoeming, uiteen tot 8 Janu ari, waarna het onderzoek der Staatsbegroo- ting aanvangt. Ten aanzien van de Ongevallenwet is een afzonderlijke Commissie van voorberei ding benoemd, bestaande uit de heeren Van Ronc.val Fa ure, Godin de Beaufort1, Pijnucker Hordijk, Van Heek en Regout. Tot Griflier werd met 34 van de 43 uit gebrachte stemmen benoemd mr. H.Zillesen, commies-Griffier. Door het Hoofd-comité van het Ned. Ronde Kruis is in de sNederl. Staatscourant" een woord van dank gebracht aan allen in den lande, die door het verzamelen, sorteeren en verzenden van velerlei schenkingen in natura liet ernstig streven van het Ned. Roode Kruis krachtig hebben gesteund. Inzonderheid wordt dank gebracht aan de dames-comitó's. Op tweeden Kerstdag is te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van den oud-inspec teur der Posterijen baron Van der Feltz, uit Arnhem, opgericht »De Pensioenvereeni- ging", welke zich ten doel stelt het bevor deren der belangen op pensioeogebied van de thans deelgerechtigde categorieën van llurgelijke- en Rijksambtenaren en van hun weduwen en weezen. Deze Vereeniging is het gevolg van de plannen van den heer De Breuk om het pensioen gelijk te stellen aan het laatstge noten traklcirent. Hiervoor werd een bijeenkomst gehouden en een voorloopige vereeniging opgericht. Men zag echter in, dat het op 't oogenblik niet wensehelijk was. het plan- De Breuk te propageeren, maar daar wel andere belan gen op pensioengebied te behartigen waren, werd thans de Vereeniging definitief opge richt. Reeds ruim 5000 leden zijn toege treden. Het doel der Vereeniging zal zijn te wa ken voor de belangen der thans be staande categorieën van Rijksambtenaren en om de 11 millioen batige saldi van liet Pensioenfonds der weduwen en wezen enz. voor zich ie behouden. Het goed recht van de thans bestaande categorieën van Rijks ambtenaren op ilie saldi eischte te meer ver dediging, waar wellicht later ook onderwij zers, Burgemeesters enz. enz. onder de Rijks ambtenaren zullen worden opgenomen en aan hen en hun weduwen Rijkspensioen zal worden verzekerd. In de allereerste plaats zulleh de krach ten aangewend worden om het weduwen- en weezen-pensioeii verhoogd te krijgen van "4 tot lli van den grondslag. Hierdoor zal echter niet op den achtergrond geschoven worden de verbetering van het pensioen der Rijksambtenaren zeiven. De zetel der Vereeniging is gevestigd te 's-Gravenhage, waar ook de vergaderingen zullen gehouden won!en. Het verslag der Commissie in zake een nieuwe regeling van het Staatstoezicht op de volksgezondheid, benoemd ingevolge het besluit van de algemeene vergadering der i)Vereeniging van Burgelijke Ingenieurs" op *25 September 1897, en bestaande uit de heeren prof. Oppenheim, J. Menno Huizinga, M. Symons, J. W. C. Teilegen en A. J. A. Tlionias, is in druk verschenen. De bedoeling dezer Commissie was het onderzoek der bestaande regeling van het Geneeskundig Staatstoezicht en het ontwer pen van een nieuwe regeling. Toen de Com missie nagenoeg met haar arbeid gereed was, verscheen het nieuwe ontwerp van Wet tot regeling van liet Staatstoezicht op de volksgezondheid, en kwam het der Commis sie gewenseht voor, haar verslag te veran deren in een bespreking van dit Regeerings- ontwerp. Allereerst wordt toegejuicht, dat het Staats toezicht niet uitsluitend geneeskundig zal zijn, maar een toezicht op de volksgezond heid, waaraan personen, in verschillende wetenschappelijke richting opgeleid, deel nemen. Maar daarnaast wordt twijfel geop perd of liet. ontwerp wel het verkrijgen van eenheid in het toezicht waarborgt. De in stelling van den Centralen gezondheidsraad, uit drie leden bestaande, waarborgt die een heid geenszins. Vóór alles zullen de beambten hetzij zij zijn geneesheer, ingenieur, of scheikun dige hygiënisten moeten zijn, en een dege lijke opleiding daartoe is een eerste ver- eischte. I Ook de instelling van een Centralen Ge- I zondheidsraad wordt door de commissie met I ingenomenheid begroet, maar het aantal le- den (slechts drie) te gering geacht. Daar een eigen laboratorium onmisbaar is, waar de leden zelf moeten werken en niet alleen j andere specialiteiten voor zich mogen laten arbeiden, zal die Raad minstens een vijftal leden moeten tellen. Tevens zal dat labo ratorium een plaats van opleiding voor jonge ambtenaren zijn. Een goede gedachte is de aanstelling van buitengewone leden, waardoor de Raad in betrekking blijft met de wetenschappelijke wereld buiten het Staatstoezicht. De com missie wenscht het aanstellen daarvan ech ter niet facultatief, zooals het ontwerp, maar imperatief. Het instellen van kostbare Staats- commissiën ter oplossing van teehniseh-we- tenscbappelijke vraagstukken wordt hierdoor tevens vermeden. De commissie vereenigt zich ookmet het denkbeeld van Gezondheidscommissiën in de verschillende gemeenten, maar vreest van het instellen van verschillende commission in éen gemeente allerlei conflictenzij wil cornmissiën voor groepen van gemeenten. Ook acht zij het verkeerd, dat aan die Ge- zondheids-commissiën werkzaamheden wor den opgedragen, die nu door geneeskundige ambtenaren worden uitgevoerd. Eindelijk be treurt de commissie, dat het ontwerp de ge legenheid wegneemt, dat de belangen der volksgezondheid in het openhaar besproken worden, en acht daarom gewenseht, periodiek terugkeerende openbare bijeenkomsten van de voorzitters der Gezondheids-commissiën met den voorzitter van den Centralen ge zondheidsraad. De Commissie gaat dus in hoofdtrekken mede met het ontwerp, maar zou dit in vele opzichten wenschen te amendeeren. In hoofd zaak stelt zij vooreen Gezondheidsraad van vijf leden met hooger bezoldiging dan de Regeering voorstelt, opdat men vrijer in zijn keuze zal zijn; een verdeeling van het land in drie districten, elk me. een Gezond- heids-inspecteur aan liet hoofd, bijgestaan ieder door drie adjunct-inspecteurs; en een kleiner aantal Gezondheids-commissiën (1-0), zuiver plaatselijke voorlichters, waarvan liet aantal leden in grootere gemeenten ook grooter zal mogen zijn dan hel ontwerp be paalt. De commissie raamt de kosten van deze regeling op f123000, terwijl de rege ling volgens het ontwerp 1117 000 zou kosten. Ten slotte behandelt hel verslag de ver schillende artikelen van het ontwerp met de veranderingen, die de commissie daarin zou wenschen aan te brengen. Aan het einde is het ontwerp in zijn geheel afgedrukt en daarnaast het door de commissie ge amendeerde ontwerp, waardoor de lezer een gemakkelijk overzicht krijgt. De Werk-commissie der sNederlaudscbe Emigratie-Maatschappij voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat" vraagt ons plaatsing van het volgende artikel bij het advertentie in het hoofd blad Overwegende dat er in deze dagen voor de strij dende Oud-Hollaudsche republieken in Zuid-Afrika, door het Nederlandsche volk meer gedaan moet worden dan liet bijeenbrengen van ettelijke tonnen gouds, welke als liefdegaven in of na dezen oorlog onmiddellijk zullen wegsmelten, veroorlooven on- dergeteekendeu zich niet een voorstel tot U te bo men, dat naast deze treilende uiting van sympathie, ons Nationaal liefdefouds, zal gelden als eene ou- orustootelijke uiting van onzen N'atioualcn wil. om voortaan de banden van stamverwantschap tusscben de Zuid-Al'rik. Republieken en Nederland door den levenden baud, den band des bloeds, krachtdadig en blijvend te versterken. Waartoe wij naast de verblijdende uiting van Nationale sympathie, naast Uwe liefdegaven, die van zoovele zijden gevraagd, door zooyelen Uwer mot bewonderenswaardige offervaardigheid gegeven en hergeven worden, thans een beroep komen doen op Uwe offervaardigheid ook voor ons praktisch plan, dat is omdat wij behoefte gevoelen de gewel dige sympathie van het Nederlaudsche volk om te zotten "in eene daad. Daarom, omdat wij ons overtuigd houden dat het praktische Nederlaudsche volk ook in zijne sym pathiebetuiging vraagt naar de praktische gevolgen van zijn doen, omdat gij allen, niet minder dan wij, bereid om voor onze stamgenooten in Zuid-Afrika de beurs te openen, verder ziet dan het oogenblik, omdat gij niet minder dan wij zult verlangen naar eenen tastbaren vortu, waardoor Uwe offervaardig heid de kans biedt van vruchton af tc werpen.voor liet doel waarvoor Uwe medewerking wordt ge vraagd, het behoud en den bloei van een stamver want Zuid-Alrika, daarom leggen wij U een plan voor dat bij ons is gerijpt, als eene poging om eene goede zaak op praktische wijze te dienen, een plan dat wij U voorleggen in den vorm bjjua gelijk aan eene finaneiëele zaak, maar alleen in zooverre als wij door het toekennen van 0011e matige rente het philantropisch karakter uit ons plan hebben willeu weren. Door het vaststellen eener matige rente, hebben wij minder bedoeld den kapitaalbezitters hier te lande onze Emigratie-Maatschappij voor te spiege len als eene rontegevende onderneming, dan wel om ook de kleine beurzen die voor geene gift mo gen geopend worden, maar voor wie hetgooorloof is te achten als ren lege vend bezit ceuig aandeel in deze nationale onderneming te verwerven, do gele genheid daartoe open te stellen. Het risico dat oene Emigratie-Maatschappij gelijk wjj haar voorstellen beloopt, maakt het zeer wel mogelijk dat in de eerste jaren geen rente zal kun nen worden uitgekeerd, maar wij houden ons over tuigd Jat bij goed en verstandig beheer de uitkom sten het vertrouwen, dat wij in deze zaak stellen, niet zullen beschamen. Indien, wnt nimmer moge blijken, in dezen strijd de beide Republieken het onderspit zouden delven tegen Engeland, dan nog is er geene vrees d.t het bezit, het particulier eigendom, dat eilaas door de zen oorlog in zoo ruime mate onbeheerd zal zijn geworden, zal worden ontvreemd. Maar wel klemt dan de behoefte en vooral de plicht voor ons stamverwante Nederlanders om de plaats in te nemen van de gevallenen en den braukliggenden grond vruchten te doen afwerpen ten zegen van bet zwaar beproefde volk. Eu wanneer, hetgeen wij allen hopen en sedert week op week met meer vertrouwen hopen en ge- looven, de atryd ten gunste van do Zuid-Afrik. Re publieken wordt heslist, dan ook zullen de gesneu velden niet opslaan, dan ook zal er behoefte zijn om de plaatsen te doen innemen door eerlijke plaatsvervangers, door Nederlanders. In de toekomst zien wij Zuid-Afrika na dezen oorlog een ontzaggelijke ontwikkeling tegemoet gaan laai. ons Nederlanders zorgen dat wy, in over leg met de Regeeringen van beide Republieken in Zuid-Afrika, in die ontwikkeling voor zoover mo gelijk en doenlijk vooraanstaan terwijl het lyd ie. Laat ons den lyd besteden zoolang het voor ieder onzer dag is, en laat ons door een klein bewijs van geldelijke risico, desnoods gedurende enkele jaren uls offer, maar zoo mogelijk en dit ter wille van latere en grootschere ontwikkeling als geldbe legging, aan dit werk meedoen. Laat ons vertrouwen stellen in ons eigen raa in Zuid-Afrika en dit toonen met de daad. In het verslag, uitgebracht door de Commissie der Nederlandsche Vereeniging voor Zuid-Afrika op lic-t Congres te Pretoria 29 Augustus 1890. worden o. m. genoemd (verkort)„Te weinig doorzettingsvermo gen. Te weinig steun van kapitulisten en financiers. Rotweterij der bestuurders of ondernemers in Ne derland." „De gedachte dat de godsdienst, die men belijdt bier veel ter zake doet, heeft er veel toe bijgedragen vele ondernemingen die met een godsdienstig waas waren overtrokken, te doen mislukken, daar men bij de keuze der personen voor die ondernemingen meer lette op hunne belijdenis dan op hunne ge schiktheid." „Hoewel de oflicicele godsdienst van dit land en de Regeering de Protestantsche is. wordt naar iemands godsdienst nooit gevraagd in den haudel of andere ondernemingen". Waar de Hollander hier, schrijft voornoemde Commissie (Congres te Pretoria 1890) zich wist los te maken van de hem aanklevende fouten en ge bruik wist te maken zonder pedanterie van zijne kennis, daar heeft hij hier bewezen de concurrentie llink te kunnen volhouden. Do Commissie eindigde haar verslag als volgt: „Tot goed begrip der Nederlanders in Nederland, die dit rapport zullen lezen, wenschen wij er nog aan toe te voegen, dat het doel der Vereeniging was niet het belang te bevorderen der hier geves tigde Nederlandsche handelshuizen of oudernemin gen, in geenen deele. Deze toch kunnen geacht worden zeer goed te weten in welke richting zij moeten werken om hunne particuliere belangen te bevorderen. Maar een groot Vaderlandsch doel be oogde zij er medeHet standpunt dat Nederland iu dezen stamverwanten Staat onder de handeldrij vende natiën der wereld dient in te nemen en kan innemen, te helpen veroveren: het doel dus om als Nederlanders den Roem van Oud-Holland te helpen bevorderen." Het aantal werklooze Bondsleden in het diainantwerkersvak te Amsterdam bedraagt 2184 tegen 1057 in de vorige week. Te Apeldoorn is aan een nieuwe straat de naam »Paul Kruger-straat" gegeven. De Bossche correspondent van het »Hbid." schrijft: Zooals men weet, wordt hier in Brabant op Zon- en Heiligendagen veel aan kaart spel gedaan, vooral wanneer het weet weinig tot wandelen uitlokt. Tegen Driekoningen., en ook al in de Kerstdagen, wordt een spel gedaan waarbij winner is. die driekoningen in handen krijgt. Dit jaar heeft men, uit sympathie met de Boeren, een variatie in liet bekende spel aangebracht: de boer is in de plaats van den koning getreden, en die drie boeren in handen krijgt, wint het nu in de Bossche herbergen. Indien we wel ingelicht zijn, zal binnen kort het telegraaltarief tusschen Nederland en Engeland een verlaging ondergaan. Dat is van minder belang voor de sedert Marconi's uitvinding veelal uit de luebt ge grepen oorlogsberichten dan wel voor de handelstelegrammen. Te Leggeloo (gem. Dwingeloo) woont sedert eenige weken een gezin in een gei tenhok of iets wat daarop lijkt. Door de strenge koude der laatste dagen zijn in éen week twee kinderen uit dat gezin gestorven en de daaropvolgende week nog een. Toen dit bekend werd, heeft men in de ergste nooden van dit arme gezin voorzien. Men dempt de put Tijdens de afwezigheid van zijn patroon ging een te Nijmegen woonachtig smids knecht met eenige zijner kameraden de wed denschap aan. om voor 64 cent jenever op te drinken en wel door twee borrels te ne men bij het doen van eiken hamerslag op eer stuk ijzer dat hij bewerken moest. Hij heeft de weddenschap gewonnen, doch moest in bewusteloozen toestand naar zijn woning worden gebracht en is daar aan de gevol gen overleden, vrouw en vyf kinderen o& verzorgd achterlatend. Bij de gehouden verkiezing van ouderlin gen en diakenen der Gereformeerde Kerk A zijn herkozen: tot ouderling de heeren H. Koning en E. J. van Ommen; tot diaken de heeren A. Vonk en H. van Haselen. Thans is ingediend een wetsontwerp tot be krachtiging van een overeenkomst tot vrij making der door een geldleening verbonden tollen op den Rijksweg langs de Zuiderzee tusschen het Katerveer bij Zwolle en de Doornheg bij Amersfoort. Deze overeenkomst berust op de overweging, dat wel is waar de Staat in het algemeen belang een offer mag brengen om ook hier het verkeer vrij te maken en zich dus kan verbinden om, te rekenen van 1900, gedurende 130 jaren jaar lijks boven en behalve een gering bedrag voor bureaukosten der commissarissen, zoo veel beschikbaar te stellen als voor rente betaling en aflossing der leetting voor genoem den weg vereischt wordt, maar dat daartegen over de garandeerende Gemeenten, zoowel omdat zij in de eerste plaats belang hebben bij de opheffing der tollen, als omdat zij van verdere bijdragen al dadelijk ontheven zul len zijn, billijkheidshalve haar recht behoo- ren prijs te geven tot verhaal van het reeds door haar betaalde, waarva n de restitutie overigens eerst in 1939zcu kunnen aanvangen. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Woensdag, 3 Januari 1900, des middags twee uur. Punten van behandeling: 1. Installatie van den Burgemeester jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. 2. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De heer Burgemeester jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck zal zich metterwoon vestigen iu het huis aan den Soesterweg, vroeger bewoond door de dames Van der Hoop. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergaderde Donderdagavond in hoofdzaak omdat de periodieke verkiezing van den Voorzitter en diens plaats vervangcl/ nog in 1899 moest geschieden. Er waren slechts 4 leden aanwezig. Herbenoemd werdentot Voorzitter de heer J. Ger. Kleber, tot plaatsver vangend- voorzitter de heer H. C. van Dam. Op Nieuwjaarsdag zal het Postkantoor ge opend zijn als op werkdagen behalve voor pust-quitanties en pakketten. Het Telegraaf- en het Rijks-telephoonkan- toor zijn geopend als op werkdagen. Het Stads-telephoonkantoor is alleen ge opend des middags van half een tot twee uur. De »Eembode" spreekt beslist tegen het bericht voorkomende in verschillende bladen als zou bij de Congregratie van O. L. Vr. alhier plan bestaan om een klooster van het Pensionaat tot de Heerenstraat te bouwen. De heer J. H. Bosch, stations-chef der Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij hier, is benoemd tot Directeur der locaal-spoor Barneveld-Ede. Aan onze stadgenoote mej. Marie van Vollenhoven werd verstrekt het diploma A voor de zuivere toepassing van het corres pondentie-schrift en vertrouwdheid met het stenographisch systeem Stolze-Wéry. De ook hier ter stede zeer bekende dr. H. IJ. Groenewegen, Remonstrantse!» predi kant te Rotterdam, wordt genoemd als op volger van prof. Chantepie de la Saussaye aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam. tot f 14.05 por Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde Honnelierg-Zijde van 45 cent tot f 14.(15 tier Meter "effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van Invoerrechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto nuur Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoiiever.), Zurich. Omtrent, onzen vroegen stadgenoot, den toenmaligen luitenant-kwartiermeester De Witt Hatner schrijft iemand, die deelneemt aan het beleg van Ladysuiilh Kapitein De Witt Hamer, vroeger officier bij hel Hollandsche leger, thans lid van den Tweeden Volksraad, was als kapitein bij het Hollandsche korps en bevindt zich thans als krijgsgevangene in Siraonsbaai, Kaapko lonie. Na den geheelen dag by Elandslaagte te hebben gestreden zonder gewond te wor den, gelukte het hem in den donker mei nog eenige mannen, onzen amunitiewagen uit handen der Engelsehen te houden en van het slagveld ie voeren. De nacht was zeer donker en het terrein doorsneden met bergranden en slooten, die telkens moesten omgereden worden. Door deze tegenspoeden en de totale onbekend heid met het terrein kwam De Witt Hatn6r, die zeer slecht ziet, 's ochtends toen het licht was geworden midden onder de En- gelsche troepen uit en werd natuurlijk ge vangen genomen, 's Nachts schillende krijgsgevangene l den tusschen den vijand gisteren kwam een tiental J onder enkele licht gewone- zich bij ons Lydenburg-ladf-»

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 5