Maandag 8 Januari 1900. PHOENIX-BOCKBIER. 4943. 49e Jaargang. Stadsnieuws. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Amersfoort ÜltgaveVerschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar (rma A. H. VAN CLEEFF plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke te Amersfoort nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Burean EOBTEGBAC1T 9. Telephoon 19. Bij de Ned. Hervormde kerk in deze Pro- Bi e waren op 4 Januari slechts vijf pre- mntsplaatsen vacant. den ring Amersfoort werden de vaca- 5 in 1S98 weder vervuld, in de ge- Inte Amersfoort door ds. W. J. Meiners, Eibergende gemeente Austerlitz door I heer M. Rarendrecht, candidaalde Beente Emnes-binnen door ds. J. A. de Teer, van Maasland, en de gemeente Jterberg door den heer C. A. van den ■er, candidaat. lit goede bron vernemen wij, dat de nieuw- toemde Burgemeester de autoriteiten, amb- ftren of commission, die bij de aanvaarding j zijn ambt hem wenschen te spreken, wangen zal Vrijdag en Zaterdag, 12 en ■Januari a. s. 's voormiddags tusschen 40 12 uur, tefrwijl hij in het algemeen ten ld huize zal te spreken zijn 's morgens Jchon 40 en 12 ure voor ieder, die zulks ebt verlangen. rede, door Wethouder Visser j.l. Woens- uitgesproken bij de installatie van den Jgemeester luidt, volgens het offieieele ■lag waarvoor het manuscript werd af- jaan, in haar geheel al volgt in inij valt als oudste lid van den Raad en ulo Wethouder, liet voorieeht te beurt, u bij T intrede als Burgemeester van Amersfoort het kom toe te roepen, een plicht dien ik gaarne acht jaren geleden hebt gij dc plaats ver- lie gij nu weder zult innemen, om, vereerd f liet vertrouwen der Hooge Regeering, in naam I H. M. onze geëerbiedigde Koningin oen on- ■overzeesche gewesten te gaan besturen. Toen Tdaar vertoefdet en later toen gij, in het vader- teruggekeerd, uwe woonplaats elders hadt ge- jgd, zijt gij, wij weten het allen, niet alleen is belang blijven stellen in onze Gemeente, hebt gij ook voortdurend getracht al datgene jlolgen wal in dien tijd belangrijks voorviel. Gij t dus niet als vreemdeling weder in ons midden. zal niet voor u behoeven op te sommen al de mgrijke besluiten, die onder het bestuur van jii voorganger hier zijn genomen. Slechts twee j ik aanstippendo verandering van onze Ge nu tcbelasting en do oprichting der Gemeente- pbriek. lij zult veel veranderd vinden en u voor nieuwe ■tanden geplaatst vinden, die al uwe zorgen zul- I vereischen. Niet alleen is het uiterlijk aanzien f Gemeente verbeterd, zjj heeft een belangrijke preiding ondergaan. Ook het openbare leven is f1 de eischen van den tijd gevolgd. Gij zult op p plaatsen in den Raad andere personen vinden. Ir ik acht mü gelukkig te kunnen zeggen, dat (verhoudingen hier steeds zoodanig zijn, dat niet persoonlijke sympathieën of antipathieën de iraadslagingen en stemmingen hrbeerscht wor Feuilleton. EN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographie van Sherlock Holmes). poen defileerde een troep magere, uitgehon- 7de, havelooze wezens over het tooneel, grijs- IdB op hun staf leunend, moeders met kinde- i aan de borst, vele gewonden, bloedend, zich a moeite voortslepend. je werden voortgedreven door Spaansche sol len met gevelde bajonet. Zacht klagend klonk I adagio der violen door de zaal, wuarin de ïtten langzaam, als 't ware (en voor éen, jcebluscht waren. ^Dit schouwspel maakte een verschrikkelijken [druk. Men hoorde hier en daar snikken jn dames en onderdrukt gemompel van heeren. Ook 't tooneel werd halfdonker. Van alle den zag men gedaanten aansluipen, in man- Bu gehuld. Ze riepen elkaar toe, uit de verte, Bt wachtwoord„Cuba libre". By het rosse Bkt van enkele flambouwen zag men hen zich ver- Inigen en onder hun mantels naar het zwaard iijpentoen hief de muziek een krachtigen, leesleependen marsch aan, en kletterend sloe- ftn ze de zwaarden op elkaar, terwyl de kreet %alde: „Cuba librer [Nu verspreidden zich de samenzweerders, men lorde in de verte geknetter van geweervuur signalen. Een vrouw trad op met losban- fcdo zwarte haren, met gloeiende oogen, en de den. Wanneer er verschil van gevoelen bestaat, dan spruit dat voort uit verschil van opvatting omtrent de zaken, die hier ter behartiging van het belang van het algemeen behandeld worden. Ik behoef een niau van uwe kunde, uw werk kracht en uwe ervaring, die in verschillende be trekkingen reeds hebt uitgemunt on bewezen daar, waar gij geroepen werdt, de rechte man op de rechte plaats te zijn, niet te wijzen op de eischen, die aan u gesteld worden. Gij weet te goed, dat het Burgemeesterschap van eene gemeente als deze geen sinecure is. Toch zfi het mij in bescheidenheid ver gund u te zeggen, dat gij nu nog meer dan vroeger zult ondervinden, dat deze Gemeente, vooral met het oog op de geldmiddelen, met de uiterste om zichtigheid moet worden beheerd. Het bestuur heeft dikwijls gestaan voor gevallen, waarin men zelfs datgene, wat men persoonlijk gewenscht en nuttig acht, moet nalaten of slechts met mate mag toe passen, om den belastingsdruk, die reeds op de ge meentenaren ligt, niet meer ie verhoogen een gedragslijn, die door uwen voorganger in het Bur- gerraeestersambt, graaf Schimmelpenninok, met zoo wijs beleid werd gevolgd. Gy kent de belangen der gemeente Amersfoort. Ik zal dus tot u, die u zoo daarmede verknocht voelt, niet verder daarover uitweiden, doch geef u met volle gerustheid de verzekering, dat èn de Raad èn de Wethouders gaarne u hun steun en hun medewerking zullen verleenen. Gy zult ongetwijfeld ook waardeeren de goede diensten van den nieuwen Secretaris, dien ge hier vindt, den heer Sandberg, die met fiver en kunde zfin plichten vervult. Onder het korps ambtenaren vindt gfi meuige beproeide kracht terug. Moge het u gegeven zfin, Amersfoort tot verderen bloei te brengen moge Hooger zegen op uw leven en op uw werkzaamheid rusten en moge uw bestuur gelukkig en langdurig zfin. Onder overreiking van het teeken uwer waardig heid, verklaar ik u geïnstalleerd als Burgemeester van Amersfoort en verzoek ik u den voor u be stemden zetel in te nemen". Bij het Hoofd-comité van het uNederl. Roode Kruis" bestaat het voornemen om met de boot, die 20 Januari van Amsterdam naar Delagoabaai vertrekt, een nadere versterking van het materieel der Nederlandscbe ambu lances uit te zenden, waardoor bet aantal bedden, alleen voor zieken en gewonden, wordt gebracht op 400. De goederen moeten voor 15 Januari a. s. bezorgd zijn aan het bekende adres, Voor hout 6 te 's-Gravenhage. December is, althans in vergelijking met vorige jaren, rijk geweest aan neerslag. Werden in 1897 op 44 regendagen 71.1 m. M. afgetapt uit den Regenmeter en in 1898 op 15 regendagen 78.2 m. M., in Wintermaand 189B werd in 6 dagen 47.5 m. M. opge vangen. Het nieuwe jaar is hier gelukkig niet in gezet met vechterijen en krakeel. Wel was er tegen middernacht van 31 December op de Varkensmarkt eenig verschil van mee ning, blijkbaar door een nogal zeer luid spreken van partijen, doch toen de politie in de nabijheid kwam, gingen de twistenden kalm uiteen. Van verwondingen, die anders op Oude jaarsavond plegen voor te komen, is geluk kig niets bekend. We hebben in 't begin van December gevolg gegeven aan zijn verzoek en toen geen gewag gemaakt van het 25-jarig ambts- feest van den heer J. van der Horst als Hoofd der Openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat. Maar nu de groote dag voorbij is en het Dagelijksch bestuur den jubilaris j.l. Dinsdag op het zilveren feest zijner ambtsaanvaar ding ging gelukwenschen, nu willen we onze welgemeende gelukwenschen voegen bij de zeer vele, die het geachte schoolhoofd, den waardigen leerling van Boeser, van wiens beroemde school te Weesp hij 4 De cember 4874 hier benoemd werd, zijn of nu nog zullen worden gebracht. De heer L. W. F. Sesseler, chef van het station der H. IJ. S. M. hier, is bevorderd tot stations-chef 2e klasse. Bij Kon. besluit is aan onzen vroegeren stadgenoot den heer J. C. F. Prikken, pen sioen verleend als leeraar aan de Burger avondschool hier. Onze vroegere stadgenoot de met den rang van kolonel gepeosionneerden luitenant-ko lonel C. F. H. Putman Cramer van het 5e regimeet infanterie, is bij Kon. besluit be noemd tot Militie-commissaris in het 3e militie-district van Noord-Brabant. In den tijd van stoom en electriciteit waarin alles nog niet spoedig genoeg gaat en men al steen e:i been klaagt als de brie ven of couranten een enkele maal eens een kwartier te laat worden bezorgd, mag af en toe ook wel eens een enkel woord van lof worden gebracht (we durven niet meer spre ken van een «pluim", omdat bij het ambtsgewaad dit aanleiding mocht geven tot een misverstand) aan de Postambtenaren, die zóo buitengemeen hard hebben gewerkt als zij hier met de jaarswisseling deden. Immers, waar gewoonlijk voor f 400 per dag aan postzegels wordt verkocht, bedroeg de verkoop nu rond 30 000 zegels van 1 cent en 40 000 van 21/2 en 5 cent, zoodat op 31 December en 1 Januari 40000 stuks verzon den zijn, terwijl er stellig evenveel werden ontvangen. Toch was 's middags van 2 Januari de dienst weer geheel normaal. Waarlijk, dat verdient vermelding. Aan het Postkantoor hier en de daaron der ressorteerende hulpkantoren werd gedu rende de maand December bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f20957.735; terugbetaald f 18193.15. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6241. Over het geheele jaar is het bedrag der inlagen f249 497.40 en dat der terugbetalingen f244114.84. Het communaal telephoon-net is sedert Zaterdagavond weder geheel iu orde. 's Ochtends vóór twaalven waren alle aan sluitingen in de oude slad weder hersteld na den middag volgden die aan geene zijde der Beek. Maar of voor de telephoniste de verande ring van woning een verbetering is, meenen we te mogen betwijfelen. In aansluiting op een vroeger bericht wor den wij verzocht, nog mede te deelen dat de eerste repetitie voor de uitvoering van »die Jahreszeiten" zal plaats hebben hedenavond acht uur. De zangeressen en zangers worden drin- weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende handen geketend. Zij tong een aria, die klonk als (en lange kreet van smart en schudde haar ketenen. Het was het verdrukte Cuba, dat om hulp riep. Daar verscheen een blanke zwaan, de zwaan van Lohengrin. De bekende muziek uit die opera werd door het orkest meesterlijk uitge voerd. De zwanenridder trad naar voren. Hij droeg een breede sjerp met de Amerikaansche sterren en streepen. Met éen slag van zijn zwaard verbrak hij de boeien. Van achter de zwaan, zoodat ze daaruit schenen voort te ko men, sprongen Amerikaaansche marine-soldaten op het tooneel, en plantten hun vlag naast die der Cubanen, die zich in hunne gelederen mengden. De muziek hief het „Star spangled banner" aan. Een trilling van geestdrift scheen door de zaal te gaan. Toen de Vrede en de Gerech tigheid, de Welvaart, en andere vrouwefiguren terugkeerden en op den voorgrond een apotheose vormden, stond het geheele publek op en allen zongen den tekst mee. Ik voor mij, deelde niet zoo geheel in die geestdrift en .kon ook niet nalaten, den fij nen glimlach waar te nemen, waarmee som mige heeren, waarvan ik enkelen reeds sedert dien middag kende, en anderen mij als pilaren der Beurs waren aangewezen, het schouwspel gadesloegen. Intusschen maakte ik van de ge legenheid gebruik om Holmes fluisterend mee te deelen, wal ik zooeven in het prieel had waargenomen. Het ernstige gelaat, waarmee hij me aanhoorde, versterkte mij in het idee, dat er onheil broeide. Plotseling iwam er eenige beweging in de zaal. Mevrouw Del Mauro was onwel geworden. Men verdrong zich om haar heen, maar zij zeide, met een glimlach, dat het niets te bedui den had. Ik zal wat gaan rusten, sprak ze. Laat mij maar alleen. Het is niets bijzonders, ik heb die aanvallen wel meer. Wilt u mij even vergezellen, miBS Van der Street? Clara gaf haar dadelijk een arm en geleidde haar weg. Het vriendelijke, deelnemende ge zicht van het jonge meisje was op zichzelve al een geneesmiddel, zooals mevrouw Del Muaro glimlachend zei. Overigens, vervolgde zij, „mijn knecht zal even een briefje wegbrengen voor me. Het is een geneesmiddel, waarvan ik alleen het geheim ken. Maar er was geen tijd om zich met de onge steldheid der schoone vrouw bezig te houden. Een der leden van de Cubaan9che „Junta" trad op het tooneel en hield een aanspraak. Wat gij hier op het tooneel gezien hebt, dames en heeren, zeide hij, is werkelijkheid, droeve werkelijkheid. Hij beschreef met harts tochtelijke woorden het lijden van Cuba enden roemryken, maar machteloozen strijd der op standelingen. In naam van de vrijheid, die in uw schoon land werd geboren en die zegevie rend verrijst voor de haven van deze stad, in naam van de vrijheid, die in ons ongelukkig land strijdt tegen vreemde tyrannie, steunt ons. j In de eerste plaats, steunt-ons met uw kapitaal. I Geeft ons geld om wapenen te koopen voor de mannen en brood voor de vrouwen en kinderen. Geen edeler taak kan het Amerikaansche kapi taal vervullen, dan de leenig steunen die de I Cubaansche Junta uitschrijft. Nu trad oog de gastheer op het tooneel. Kort en zaakrijk g-f hij een overzicht van de hulpbronnen van Cuba. Men zal het mij vergeven, zei hij, dat na de welsprekende woor den van den heer Juan Gomez, ik eenvoudig wensch te antwoorden als financier. Het is steeds de roem van den Amerikaan geweest, dat hij practici ;h gezond verstand weet te pa ren aan liefde voor de vrijheid en het reent. Welnu, een leening aan een Staat met zulke rykc, schoon nog onontgonnen hulpbronnen als Cuba, is de beste geldbelegging, die wij ons wenschen kunnen. Als eenmaal de vrijheid ze gevierend haar vaan verheft op dit verdrukte eiland, dan zullen vrede en welvaart er hun intocht houden, en dan zal ons het niet berou wen, dat wij het recht gesteund hebben in den strijd. Als gnBtneer komt my de eer toe, het voorbeeld te geven. Ons syndicaat stelt zich daarom beschikbaar te onzen kantore zal er ge legenheid zijn, in te schrijven, terwijl wijzelven voor 100000 dollar wenschen deel te nemen. Mochten er onder u vrienden der vrijheid zijn, die dadelijk bewijs wenschen te geven van hun gezindheid, laten ze hun handteekening het aandeel, dat zij wenschen te nemen in d( leening, inschrijven in dit albumwe zuil het den heer Juan Gomez aanbieden ale blijk van onze sympathie voor zijn schoone Een donderen applaus weerklonk, en begon zich te verdringen om het albunJf^ op een vergulde tafel neergelegd was. (.Wor

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1