Maandag 15 Januari 1900. J PHOENIX-BOCK BIER. No. 4945. 49e Jaargang. Binnenland. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Amersfoort ültgave: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post ƒ1.45. Advertentiën 46 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar Firma A. H. VAN CLEEFF plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. te Amersfoort. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 9. Tolophoon 19. De „Nederlandsehe Zuid-Afrikaansche Vereeniging" wil trachten, juiste begrip pen en meedeelingen betreffende de Transvaalsche gebeurtenissen in Enge land te verspreiden wat te meer noo- dig is, omdat alle Engelsche bladen op twee na, die dan ook niet geloofd worden hun berichten ontvangen van de uitgevers der Engelsche bladen in de Kaap-kolouie en Natal. Zij vraagt daarvoor de medewerking van iedereen, die van tijd tot tijd brie ven uit Zuid-Afrika ontvangt, waarin gesproken wordt over deze gebeurtenis sen en verder alle belangrijke berichten. In verband daarmee noodigen we an dermaal lezeressen en lezers uit, derge lijke brieven aan ons af te staan, opdat we langs dien weg de N. Z. A. V. kun nen inlichten. In «De Zeeuw", het te Goes verschijnend Chr.-historiseh Nieuwsblad voor Zeeland, schreef ïLuctor" het volgende gedicht GODS VINGER. Gatacre's troepen gingen snel Op Stormberg aan „Hij zou dat troepjen „ongediert" „Direct verslaan", Maar God beschermde 'l Boerenkamp. En hielp in nood H(j gaf de zeeg', dies juicht het hart: „De Heer is groot I" Lord Methveu drong naar Kimberley Met rasscke sclireön „Het Boerengrauw joeg hij in vlucht „Voor 't leger heen". Doch Magersfontein stuitte 't heir, Te vroeg geroemd, En 't Boerenvolk zijn goeden God Zijn Eedder noemt, In Natal rukte Buller aan Op Ladysmith Den Boer te jagen naar zijn land Maar zie, Gods a Bij Toegela, streed met den Boer t blijden zin De wereld had zoo vaak gezegd: „Waar is hun God Zij hebben op den lieer vertrouwd In 't angstig lot!" Nu zegt de Heer: „Zaagt gij Mij niet Bij 't Boereuheir?" De wereld houdt zich stil en stom En spot niet meer. Feuilleton. EEN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographic van Sherlock Holmes). I 10). Wo gaan even naar het haven-bureau, nnt- I woorddq hij, het is dag en nnoht open en hier vlak bij. Doch neen, blijf zoolang hier buiten op mij wachten. Hij kwam bijna weer dadelijk uit bet bureau en i' we wandelden door naar ons hotel. Ik was tame- lijk ontstemd door de geheimzinnigheid van Hol mes, dio reeds nu zeker van zijn zaak scheen, maar oudergewoonte niets wilde loslaten. Intuschen, toon we op onze kamers waren, nam hij zijn viool en spoeldo zóo wegslepend mooi „Lie- der ohne Worte" van Mendelssohn, dat nijju boos heid geheel verdween. Niets is zoo kaluieereud als goede muziek. Vervolgens nam Holmes een gla9 water, deed er wat absolte alcohol en wat zwavelkoolstof in, nam 'Mm toen een gedeelte van den haarlok van mevrouw r: Del Mauro, wierp dien in het glas, stak zijn pijp op en bleef met een ellen gelaat, nu eens naar mij, ■•J} dan weer naar het glas kijken. Daar ik al lang Tj geloerd had, mij over niets te verbazen, zei ik geen woord, trok een even strak gezicht, en keek óok naar hot glas. Ik bemerkte, dat do haren zich allo {j&L in twee stukken schenen te verdoelen. Ai Ik dacht het wel, knikte Holmes. Alcohol en zwavelkoolstof lossen het op. Zij heeft valseh wi 'Ular' <'"t zeer kunstig aan het echte bevestigd is '"at eens kijken 85 centimeter lang. Een •HS gezonde, sclioone vrouw uit het Zuiden, zooals zij, *B Jjeoft veel langer haar. Ze kan een ziekte geluid Khebben, maar daar heb ik niets van gehoord, van- Het is opmerkelijk, dat er zoo vele onge lukken op zee hebben plaats gevonden in verband met het vervoer van troepen en oorlogsmaterieel naar Zuid-Afrika. Wij zullen ze hier kortelijks aanstippen: 4. Vergaan van de «Thermopylae" te Groenepunt. Deze stoomerkwam van Australië en had een groote hoeveelheid geperst hooi voor de cavalerie aan boord. Niels gered. 2. De ïWardha" kwam op haar reis van Durban naar Oost-Londen in een hevigen storm, waardoor een deel van de cavelarie- paarden over boord spoelde, andere erg werden bezeerd, en het schip naar Durban moest terugkeeren. 3. De Persia" kwam van Londen, met 4200 man aan boord, te St. Vincent met gebroken scliroefstang, waar de troepen over gezet werden op de iGoth." 4. De Dismore" strandde op Dasseneiland. Slechts 20 paarden zijn gered met de man schappen aan boord. Een geheele batterij en de lading zijn vergaan. 5. De «Roslin Castie" kwam in Tafelbaai in botsing met de «Armenian" en werd zwaar beschadigd. 6. De «Rapidan" verliet een der Engel sche havens, ontmoette een zwaren storm, verloor een groot aantal paarden en moest terugkeeren. 7. Twee schepen moesten terug wegens gebrek aan de machinerie. 8. Een ander schip keerde terug omdat de lading geperst hooi dreigde in brand te slaan. 9. Een ander moest terug omdat zijn dek te zwak bleek te zijn voor 't aantal paarden aan boord. 10. De d Ara va" moest terug omdat t5 000 pond vleetsch aan boord bevonden werd in een staat van verrotting te zijn. Al het vleesch moest uitgeladen worden. Bij deze ongelukken tnoet nog gevoegd worden, dat vele transportschepen dagen lang in de Engelsche havens door 't woeden van een vreeselijken orkaan werden gehouden. Gezwegen nog van de transport-treinen die geheel of gedeeltelijk verongelukten. De Commissie van Voorbereiding uit de Eerste Kamer betreffende de Ongevallenwet heeft zich geconstitueerd en tot haar voor zitter benoemd den heer Van Boneval Faure. Het laat zich aanzien, dat het ontwerp reeds dadolijk na Pasehen voor openbare behandeling door de Kamer gereed zal zijn. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, aan den OUiciers-schermbond het praedieaat «Koninklijke" te verleenen. In het «Tijdschrift voor Geneeskunde" schrijft fir. Van Tienhoven, te's-Gravenimge, liet volgende naar aanleiding van de ingediende Gezondheidswetten «Mij komt voor, dat de Geneeskundige Raden der provinciën op den toekomstigen I gang der aangeboden wetsvoorstellen niet j veel invloed ie hopen hebben. Vier jaar geleden, toen voor het Genees- I kundig Staatstoezicht óok nieuwe wetsvuor- 1 stellen in bewerking waren, zijn deze ver- I trouwd aan het oordeel van de Geneeskun- ilige Raden, een gewichtig deel van het Staatstoezicht in Nederland. Schier eenstemmig was de Raad van Zuid-Holland van meening rustende op de ervaring -- dat de tegenwoordig gel dende weiten goed zijn, mils nauwgezet en met zorg toegepast. Vier jaren zijn voorbijgegaan en ik aar zel niet te verklaren, dat de vervulling van de door den Raad gestelde voorwaarde om trent de volle toepassing der wetten, tot nog toe vergeefs wordt gewacht. Nu nog, ter- wijl aangeboden worden nieuwe gezondheids- j wetten, waarover het oordeel der Genees- kundige Raden niet is gehoord, j Deze wetsvoorstellen worden binnen ge- leid op uitnuodiging van een deel van het Geneeskundig Staatstoezicht, dat de tegen- woordige wetten niet meer acht op de hoogte van ons weten en van de eischen der ge- j meenschap. Die meening wordt genoemd, I zonder meer, de vrucht eener ruim dertig- I jarige ondervinding. Met gelijke overtuiging spreek ik hier uit, dat iu de tegenwoordige wetten van het Geneeskundig Staatstoezicht opgesloten ligt minstens dezelfde kracht die de tegenwoor dige wetsvoorstelier zich denkt in zyn toe komstige wet. De krucht namelijk om te kunnen voldoen aan de toenemende eischen der wetenschap. Alsof de wetgever van 1865 niet ware uitgegaan van het denkbeeld, dut zijn wet moet worden beschouwd als een kleed, dat al dadelijk niet pasklaar kon zijn voor de lichamen, die de wet hadden toe te passen, alsmede voor de natie, welke beiden in dat kleed moesten groeien, terwijl dit tevens vat baar was om te worden uitgelegd, in gelijke rede als de behoelte daaruan mocht blijken te bestaan. Ik handhaaf deze vergelijking als ik uiting geef aan mijn meening in een gewichtige volkszaak. Men wane niet, dat het kleed, dat men wil uittrekken en door een nieuw vervan gen, versleten is of buiten den tyd. Het te gendeel is waar. Hier en daar is het kleed nog fonkelnieuw, omdat het niet of te wei nig gedragen is in de wet, die veel te eng wordt toegepast. Voordat het vroeger of later vervangen zul zijn door een nieuw kleed, naar de meening van sommigen meer passende aan de door hen juist geachte inzichten, wil ik uitspreken den wensch dat zij, die geroe pen zullen worden om de wetten toe te passen, mogen zijn kundige, wetenschaplijke mannen niet alleen, maar ook gehoorzame, getrouwe dienaren der wet, die doordrongen van het «sine moribus leges vanue" in de salus populi zien de suprema lex. Videact consules' Blijkens een mcdcdeeling in de «Staats courant" zul in 190U slechts éénmaal gele genheid worden gegeven tot het uileggen van het examen tot verkrijging der acte van onderwijzer of onderwijzeres. Nanr wij vernemen is besloten tot uitbrei ding van het korps inspecteurs van den arbeid met 6 personen. Het aantal inspecties weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende avoud, ofschoon meu mij nog al een en ander over haar wist mee ie deelen. Het haar groeit onge veer een halven centimeter in de maand. Vijf-en- dertig centimeter zeggen we zes jaar. Onthoudt dien tijd, Watson. Daarna begon hij een telegram te schrijven en nam daarin de getallen uit zijn zakboekje over, die hij had zitten nolccren. Wat zijn dal toch voor cijfers? vroeg ik. Afmetingeu van een hoofd volgons het stelsel- Bnrtillon, mijn waarde. Ik kan op hot oog zeer goed kleino afmetingen schatten, ik zou zeggen, in millimeters nauwkeurig. Ik sein deze getallen even naar Parijs. Met "en vricndelijken glimlach gaf Holmes me nu de hand. Ik ga slapeu, wees niet boos op me, Watson. Er bleef ine niets over dan óok naar bod te gaan. Het was bijna dag geworden en do avond was voor mij zóo vermoeiend en inspannend geweest, dat ik begreep niet to zullen slapen. Ik installeerde mij dus in een grooten stoel en mijmordo en phi- losofeerde over al hot gebeurde. Het was een bijzonder vreerad geval. Voor Mae Eachin bad ik een diep gevoel van medelijden, want ofschoon ik zijn houding tegenover mevrouw Del Mauro niet geheel correct noemde, had ik ziju ka rakter dadelijk bogrepen en gevonden, dat het een van de flinkste en eerlijkste wns, die ik ooit aan getroffen had. De liefde tussehen hem en tniss Clara had mijn onverdeelde sympathie, en haar verdwij nen bozorgdo my voel leed. Maar liet meest hield Holmes' zonderlinge houding mij bezig zijn plot- soliuge aandneht voor mevrouw Del Mauro had groote verwondering bij ine gewekt. Ofschoon mijn zenuwen dus geheel overspannen waren, kwam toeli eindelijk de slaap en kreeg ik oou uurtje rust. Holmes kwam mij reeds vroeg wekken. In onze cbambersloacks gingen wij de gang op om een bad te nemen. Wij botraden de lift, een keurig kamertje, als oen damesboudoir in gericht. In een gang beneden stonden wij stil en betraden de badkamer. Dadelijk werden wjj las tig gevallen door een groot aantal negers; met veel moeite kozen wij uit dit lawaaïgo troepje een twee tal grijnzende jongens uit, om ons na het bad af to wrijven en te drogen. Ik was eerder klanr dan Holmes en wilde dien voorsprong benutten om mij even te laten scheren mijn neger wees me don weg naar den keurige» barbiers winkel, een eind vorder in do gang uit komende. Toon ik weer do winkol uitstapte, ont- moolte ik liet lachende gezicht van Holmes, die me vroeg of hot scheren mij goed bevallen was. Ik gaf hem een (linken stomp in zijn ribben, de barbier had mij een dollar goüisclit voor zijn werk! Ja, Watson, daarvoor zijn wo in Fifth Avenue-Ho tel. Maar dat is minder, Van der Street zal onze rekening wel voldoen. Een groot contrast met het aristocratische hotel vormde hot ontbijt, dat Holmes besteld had na tuurlijk weer spiegeleieren inet ham. Ik sprak daar van aristocratisch, maar dat is een woord dai in Ame rika, het land van „snob", niet voorkomt. Een bericht van den uitklaringspoBt, zooals ik aan het havenkantoor verzocht, zei Holmes, een brief toonond. Hot jacht van mevrouw Del Mauro, dat op tien minuten afstand van het hotel, van Van der Street lag, is vunnacht om óen uur ver trokken. Het is een mooi schoepje, heet „Do Vol tigeer" en vaart zeer snel. Juist op dat uur word miss Clara vermist. Maar hot is al to dwaas, mevrouw Dol Mauro te verden kon zij is zelf hier geblevenik bedoel zjj was al den tyd op het leest, om twee uur nog. l)it is heel goede liaiu, zei Holmes droog. Maar daar komt Mae Euchiti. Weet ti al iets, mcueor Holmes Ik woct niets, waarde lieer. Ontbijt u met ons? Hoe kunt u hier dan zoo kalm zitten oten I vroeg de jonge man ongeduldig. Ik voor mij geloof zeker, dat miss Clara voor- loopig veilig is. Maar laat ik u oen raad geven, I wees wal beleefder tegen mevrouw Del Mauro, ant woordde Holmes. I Wat bedoelt u meneer? I O niets. Zij is een buitengewone vrouw, dio i wol verdient, dat men beleefd togen hour is. Ik I geloof bijvoorbeeld niet. dat ze tot oen gewone lago Zulke grove wapenen zou zjj ibl'llikcn t zegt? in een strijd nie Hebt u oenlgo gronden voor wal vtoeg Mae Eachin gejaagd. Eonige wel. Van mijn karaktorstudic hen ik bijvoorbeeld vry zeker, maar beleefdheid kun nooit kwaad. Overigens weet ik niets, meneer Mac Eachin. De jonge zeeofficier snelde weor heen, even go- jaagd als hij gekomen was. Do ochtend ging verder zeer kalm voorbij. Hol mes rookte zyn pijp en las de couranten. Na eon poosjo zag ik hem opstaan en met gefronste wenk brauwen hoen en weer loopen. Daarheen kan ik hom toch niet volgen, mompelde hjj verstoord, ou die vrouw Eenigen tijd daarna gaf hij mij het ochtondnum- nier van de „New-York Herald". „Hier. lees eens Watson onze vriend Mae Eachin gaat New-York uit, en dat juist on een oogenhlik, dat ik hem niet onbeschermd kun laten. Ik negeerde dio rnadsolaehtige woorden en lus de telegrammen „De kruiser le klasse „Muino", commandant kapi tein Huundcrson, ecrstc-ollieicr luitenant Mae Enohin, zal morgen New York verlaten om naar Havanna te vertrekken, Met beslistheid, maar niet zonder onvriendelijkheid, zal kracht bijgezet worden aan do eischen van Amerika." Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1