Donderdag 18 Januari 1900. o. 4946. 49e Jaargang. Buitenland. Uitgave firma A. H. VAN CLE EPF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzondei'lijke numirnrs 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht Bureau KORTEGBACHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MERSFOORT. Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door ERRIT van db KLASHORST ingediend verzoek, t bijlagen, oiu vergunning tot het oprichten van ic rookerij van vleeschwaren in liet perceel alhier dogen aan de Kampstraat No. 54 (oud W\jk C, 0. 85), bij het Kadaster bekend onder Sectie E, 1. 8868, op de Secretarie der gemeeute ter visie ligt, dut op Maandag, den 29 Januari aanstaande, des ormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raad- izo wordt gegeven om, ton overstaan van het imeentebestuur of van den of meer zijner leden •zwaren togen liet oprichten van de inrichting in brengen. Amersfoort, don 13. Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien de nadere mededeeling van den heer Com- issuris der Koningin in de provincie Utrecht van i. Januari 1900 no. 1 A. Z. (Provinciaalblad no. 7); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de voer van meikoeien in België langs Maeseijck (station) iet ingang van 15 Januari 1900 wederom is toegestaan. Amersfoort, den 16. Januari 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MERSFOORT, Brengen ter keunis van belanghebbenden, dat zij Dortieiiens zijn aan den Gemeenteraad voor te lellen het straatje gelegen tusschen de openbare fcgere school 3c soort in de Koningstraat, aan den toonbaren dionst te onttrekken, KOp Maandag, deu 29. Januari a. s. des voormid- ïjags te lO'/'i ure zal ten Raadhuize gelegenheid jjn, bij hun College bezwaren tegen den voorge- men maatregel in te brengen. Amersfoort, den 17. Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, l w. Th. SANDBERG. f, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, V Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den klein handel in sterkedrank en tot beteugeling van open- fcre dronkenschap 1 Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek- plirif om vergunning tot verkoop van sterkedrank het klein bij hen is ingekomen van deu heer 1. GRAMSMA in het perseel staande aan de Utrecht- fchestrnat in wijk E no. 24. 1 Amersfoort, den 17. Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, L W. Th. SANDBERG. Feuilleton. EEN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographie van Sherlock Holmes). De BUBGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de aanschrijving van Heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht vau den 16. Juli 1844 (Provinciaalblad No. 53), houdende uit- noodigir.g om. ter voldoening aan een, op machti ging van Zijne Majesteit, den Koning, door Z. E. den Minister van Binuenlandsche Zaken bij aan schrijving d.d. 29. Juni 1844, no. 103,1, afd., gedaan Yerzoek, jaarlijks de ingezetenen te herinneren aan de bepalingen der Wet van den 1. Maart 1815 (Staats blad no. 21), betrekkelijk de viering der Zod- en Feestdagen Maken dientengevolge aan de ingezetenen bekend, dat de voormelde wet is van den navolgenden inhoud Wij Willem, bij de gratie Gods, Prins van Oranje- Nassau, Souverein Vorst der Vereeuigde Nederlanden, enz., enz., enz. Aan al degeuen die deze zullen zien of hoeren lezen, salut! doen te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer gods dienstige voorvaderen, die daarop steeds den boogsten prijs stelden, de plichtmatige viering vau den dag des Heeren en audere dagen der openbare Christe lijke godsdienst toegewijd, door eenparig voor de geheeie uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden algemeene werkende maatregelen te verzekeren, Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Staten-Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: 1. Dat op Zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezig heden zullen mogen verrigt worden, welke de gods dienst zouden kunnen storen, maar dat in het alge meen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid, aiswanueer de plaatselijke regeering daartoe schriftelijke toestem ming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van ge ringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markteD, straten, of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uit stallen noch met opene deuren verkoopeu. 3. Dat gedurende den tijd voor de openbare gods dienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dien zeilden tijd, geenerhamle spelen, hetzij kolven, balsiaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen op de Zondagen en algemeene feest dagen zullen gedoogd worden zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toetcstnan, mits niet dau na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht, in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd, en in het algemeen alles, wat derzelve zoude kunnen hinderlijk zijn, voortekomeu of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstan digheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met r' I Dat is geen geruststellend bericht. Holmes, »ide ik. I Neen, Watsou Van der Street c. s. hebben hard fewerkt de laatste dagen. Maar daar is een tele- vain, dat misschien beslissend kan wezen voorden fcrderen loop der zaken. ÏEen zwartgerokte neger-kellner klopte aan en fterhundigdc ons een blauw papier. r Holmes scheurde het open, las een paar secon den en zei toen kalm tegen mij i Nu Watson, onze koffers gauw pftkken en dan gaar Van der Streel. E Onze koffers pnkken 1 vroeg ik even kalm, want Be hail sinds lang afgewend, mij te verwonderen »ver Holmes plotselinge invallen. T Ja zeker, en morgen zijn wij in volle zee enstoo- i naar Havanna, f Ik begon nu werkelijk verstoord te worden, dat pointes mij zoo zonder nadere uitlegging naar Ha- wilde sturen ik duelit, dat hij plotseling i net de politiek wilde gaan bemoeien. I Hij zag mijn verstoordheid en gaf mij glimlachend met volgende telegram. 1 Ik las: maten en afmetingen welke u mij volgens t Bertilon-stelscl gegeven hebt, behooren aan een "iw, die tien jaar gcledon hier wegens moord op iniunuar, (/Patrick gobeeten, veroordoeld is. wegens de volkomen koclo manier waarop zij die Ingingen volvoerd heeft op een man, met wien zij eene hechtenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mochten zijn deze boete te betalen. 7. Dat, bij een tweede overtreding, de boete of straf zal worden verdubbeld, en w\iders alle te koop gelegde of uitgestalde goede-en verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor éene maand gesloten zullen worden. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaatselijke regiementen en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervallen. I,asten en bevelen, dat deze in liet Staatsblad zal worden geïusereerd, en dat een genoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de Stateu in de onder scheidene provinciën of landschappet), ingevolge art. 86 der Grondwet, tor uitvoering zal worden ge zonden, met last om dezelve aloin te doen publice ren en afligeren, en van de predikstoelen der on derscheidene Christelijke kerkgenootschappen te doen ailezen. Lasten en bevelen voorts, dat Onze ministeriële departementen en andere autoriteiten, justicieren en officieren, wien zulks aangaat, aan de nauw keurige uitvoering de hand zullen houden, zonder eenige conniventie of dissimulatie. Gegeven in 's-Graveuhage, den lsten Maart des jaars 1815, hel tweede van Onze regeering. (l/cteekend) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, geteekend) A. R. F a i. c k. Gedaan te Amersfoort, den 17. Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de, mededeeling van den heer Commissaris derJtKoningin in de provincie Utrecht van den 16den Januari 1900 no. 1 (Prov. Blad no. 10). Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 15 dezer, de grensbantoren Hamont, (station en dorp) voor den invoer van Nederlandsch rundvee niet rechtstreeksche bestemming naar de slachthuizen te Antwerpen, BruBsel, Gereghcm-An- derlecht. Gent en Luik, alsmede voor dien van paar den, schapen en geiten uitsluitend des Woendags van 8 tot 9 uren geopend zullen zijn. Amersfoort den 18. Januari 1900. i De Burgemeester voornoemd, I T. A. J. van ASCH van WIJCK. Het Panjsche dagblad «Le Matin''meldde dezer dagen, dat de diplomatieke valiezen, die onzijdige Regeeringen van haar verte genwoordigers in Zuid-Afrika ontvangen, dooi de Engelselien geopend worden, waarna zij den inhoud ten deele vernietigen en alles 'eer dichtmaken. Naar de »N. Rolt. Ct". ver neemt van iemand, die het weten kan, is dal bericht volkomen waar. Dat wordt nu toch ai te dwaas. De ulndépendance beige'' drukte eenige stukken in zijn blad af, die het uit Engeland in vollen vrede en eendracht geleefd had en bij wien zij een dochtertje van 6 jaar ongeveer had, en wegeDs haar onbeschaamde en trotsche houding tegen de Rechtbank, heeft zij 6 jaar gevangenis straf gekregen. Toen is zij zich gaan vestigen in Havanna, en nog 2 jaar lang is zij daar gecontro leerd door de Süreté, maar door haar voorbeeldig gedrag gedurende die tijd hebhen wij die onteerendo coniröle opgeheven en haar sedert uit hel oog ver loren. „O'Patriok schijnt in het hospitaal overleden te z\jn. De Chef der Süreté, Afdeeling Anthropologie Pinud" Je ziet, Watson, dat mevrouw Del Mauro een ge vaarlijke vrouw kan worden voor Mac E. chiu. Wij moeten hem daarom beschermen want zijn geeste lijke toestand is van dien aard, dat hij niet voor zichzelven kan zorgen. Nu is er juist een plaats open op de „Maine" als dokter, die moet jij maar vervullen Van der Street zal ons wel helpen. Ik zal je ziekenoppasser worden. Ik begreep ten volle de belangen die op het spel stonden, en stemde dus toe. Wij pakten in allo haast onze koffers, gebruikten gauw een lunch on begaven ons toen naar Van der Street. Cnze bankier had zijn kantoor in Wallstreet. Wij begaven ons daarom naar het station der 34ste straat van de „elevated railway" gingen het station „down town" binen (het andere was richting „up towr.") en namen een kaartje. Er waren geen klassen. De banken zijn van rotan, in elke wagen zijn er 4 of 5er was slechts é.en conductor, die met onhoorbare klanken de namen van de stations afriep. Toen de conducteur „Onstreet" (Caunonstreet) riep, wenkte Holmes mij uit te stappen. W(j liepen de straat door en kwamen al spoedig in het kantoor van Van der Street, traden het bin en vonden een twaalftal klerken, maar geen Van der Street. Zij keken naweiijks op en bleven kalm doorschrijven. Holmes sprak een van die lui aan en vroeg naar Van der Street. De man zei„in zijn particulier vertrekniet te spreken." Het begon Holmes te vervelen, bij nam mij bij den arm en bracht m\j door do troep verbaasde klerken naar een deur, opende die en wij traden het particulier vertrek van den bankier binnen. De kamer was bijzonder sober gemeubileerd. In een van de hoeken een reusachtige brandkast, in het midden een groote buieau-ministre, aan do voor zijde een tafeltje met een groote karaf ijswater en daarvóór, in een wipstoel, Van der Street. Het ge heel gaf volstrekt niet den indruk, dat hier ge wichtige besluiten werden genomen over tiendui zenden menscben en millioenen dollars. Het zijn geen erg beleefde menscben, die kler ken van u, mr. Van der Street; vandaar dat u mij niet kwalijk moet nemen zóo bruusk binnen getre den te zijner was niemand die ons wilde aandie nen, zeide Holmes kalm. Van der Street maakte eenige beleefde excuses en bood ons ieder een stoel en een glas ijswater aan, de beste drank bij deze hitte. Holmes vertelde hem, nog geheel geen resultaten te hebben wij spraken over den oorlog. Van der Street dacht, dat hij ze ker koinen zou (Holmes gaf mij een stoot) en ein delijk kwam Holmes met z(jn verzoek voor den dag o ui een plaats voor mij als marine-dokter op de „Maine". Van der Street zeide bereidwillig, zijn best te zullen doen, en het zou hem wel gelukken, beloofde hij, fijntjes glimlachend. Even vóór wij afscheid wilden nemen, vroeg Hol mes zoo terloops, of Van der Street zekeren O'Pa trick kende hier in Amerika. Nauwelijks had mijn vriend dien nanm genoomd, of de bankier viel plotseling in zijn stoel achter over, de kristallen karaf loslatend, die in duizen- toegezonden kreeg. Het blad erkent, dat het volstrekt geen onthullingen bedoelt, doch dat het den inhoud er van slechts meedeelt om in hef licht te stellen, dat de Minister van Koloni3ri de politiek en zijn particuliere aangelegenheden bedenkelijk dikwijls met elkaar iaat samengaan. Het drukt een lijstje af van eenige groote Engelsche maatschap pijen met de opgave er bij voor hoeveel Chamberlain en zijn familieleden daarin be trokken zijn. Kynoch's Ammunition Comp. Arthur Chamberlain Voorzitter. J. S. NettefoldDirecteur. Arthur Chamberlain 3216 aandeelen Helen Chamberlain 320 Catherine Chamberlain. 310 J. S. Nettefold 1615 Bertha Chamberlain310 Margaret Chamberlain 200 Neville Chamberlain. 25 waarde ongeveer 120 000. Arthur Chamberlain is een broeder van den Minister van Koloniën. Birmingham Small Arms Comp. Ltd. Herbert Chamberlain, Voorzitter. Arthur Chamberlain en seen ander" aand.260 Arthur Chamberlain, alleen 10 Herbert Chamberlain 750 Walter Chamberlain 10 waarde ongeveer IöOOOjê Bank of Africa. Austen Chamberlain, Directeur. Right Hon. Joseph Chamberlain aand. 2000 Austen Chamberlain, lid van het Parlement en lord der admi- raliteit 1400 Arthur Neville Chamberlain600 Verder is de heer Joe Chamberlain, zooals men weet, betrokken bij de »Niger Comp." en nog andere Zuid-Afrikaansche maatschap pijen. De «Niger Comp." is onlangs dooi den Staat overgenomen, waarvoor een goed bedrag betaald werd. De «Volksstem" schrijft De Royal Irish Fuseliers hebben den bij naam van «Force the way boys". Ze hebben inderdaad den weg naar Pretoria geforceerd, maar in gesloten goederenwagens der Z.A.S.M. door vriendelijke bemiddeling der Boeren. De Dublin Fuseliers heeten in den volks mond The Lambs (de lammeren). Daarom werden deze lammeren zeker als slachtvee op den gepantserden trein naar Estcourt geladen. Te Lambs zijn nu echter veilig op de renbaan alhier. ^hM\in£s^loya^Rineshebbenalsmotto den stukken op den grond viel. Holmes was op gesprongen en keek met de grootste verbazing Van der Street aan, die doodsbleek was eD een oogen- blik bewusteloos scheen. Hij opende echter de oogen en zeide zwakjes: Het is niets, heeren, de hitte, een duizeling. Gaat nu als u blieft heen. Ik zal voor alles zorgen. Adieu en hij wuifde ons niet een slappe hand zjjn afscheid toe. Op straat gekomen, gaf Holmes mij een arm en fluisterde mij toe: Het geval wordt in de hoogste mate ingewikkeld, Watson. In plaats van éen draad, die ik meende te volgen, beb ik nu een waar kluwen, en het zal mijn grootste krachten ver- eischen, dat kluwen te ontwarren, maar voor van avond moeten wjj onze onderzoekingen stakenik moet muziek hooren. dat zal den geest opfrisschen. Kom, wij gaan hier de Broadway eens afwandelen, eens goed dineeren en dan naar de opera. AldiiB ging den dag in groote kalmte voorbij. Holmes genoot weer van zijn muziek, en toen wjj naar huis gingen, glinsterde zijn oog en zijn hoog voorhoofd en vastgesloten mond drukten den man uit, die zijn doel moest bereiken. Thuis gekomen, vonden wij onze aanstellingen. In orde Watson, en nu slapen. Dat zal nu wel beter gaan. Morgen om 4 uur worden we reeds gewekt en dan begint onze arbeid eerst. Slaap rustig. Den volgenden ochtend werd ik vroeg gewekt. Na mo haastig aangekleed te hebben, ging ik naar de ontbijlzanl, waar ik Holmes reeds trof, die in een goed humeur was. Hij zag er opgewekt uit. Ik wil wel eerljjk bekennen, dat ik gaarne gehad had, dat we een paar uur later aan boord hadden moeten zijn. Het bed in ons hotel was uitstekend. [Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1