Maandag 22 Januari 1900. PHOEN1X-BOCKBIER. lo. 4947. 49e Jaargang. Binnenland. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Amersfoort UitgaveVerschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar 'irma A. H. VAN CLEEFF plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke te Amersfoort. nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht Bureau KORT E(G R A C H T Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS n AMERSFOORT, Brengen ter kennis van belanghebbenden, it zij voornemens zijn, aan den Gemeente- ad voor te stellen het straatje gelegen sschen de openbare Lagere school 3e soort de Koningstraat en het Plantsoen aan :n openbaren dienst te onttreKkon. Op Maandag, den 29. Januari a. s. des irmiddags te 10i/2 ure zal ten Raadhuize slegenheid zijn, bij hun college bezwaren gen den voorgenomen maatregel in te rengen. Amersfoort, den 17. Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCII van W1JCK. De Secretaris, W. Th. SANDBERG. Bo BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelijke inwoners der Gemeente :n, zoo zij in een andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in n der Rijks directe belastingen, wat de Grondbe- sting betreft in een andere gemeente of in meer uil een ten te zamcn lot een bedrag van ten minste n gulden, daarvan, door overlegging van voorvol- an geteekende aanslagbiljetten, vóór den 16en •bruari a.s. tc doen blijkentevens moeten zij, e aanspraak maken om op de Kiezerslijst voor 00/1901 geplaatst te worden, krachtens aauslagen de Grondbelasting wegens onroerende goederen ner onverdeelde nalatenschap, mits het aandeel dien aanslag minstens éen gulden bedraagt, arvan onder overlegging van bewijsstukken, waar- 2 behoorenhet aanslagbiljet of een door den itvanger gewaarmerkt duplicaat, een opgaaf van t bedrag van bet aandeel in den aanslag en de odige bescheiden ten bewijze van het gemeen- lappelijk bezit, vóór 15 Februari a. s. ter Secre- ie aangifte doen. Vernieuwde aangifte ia niet noodip ten aanzien van i, wier plaatsing op de Kiezerslijst voor 1899/1900 ust op: bewoning van een buis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari 1900alsnog hetzelfde buis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, genot van pensioen. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken dor Nationale Schuld of van een inleg in de Rijks-postspaarbank. afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig, indien de plaatsing op de gemelde Kiezerslijst gegrond is op: bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari 1900 hetzelfde buis of een gedeelte vau betzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Feuilleton. EN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographic van Sherlock Holmes). la ontbeten en afgerekend te hebben, gingen per cab naar de haven. Het was een grauwe, stige ochtend en toen we aan boord kwamen, lakto onwillekeurig een onaangename stemming van ons meester. De natte, doordringende e van den vroegen mistoebtend drong ons de kleeren been en deed ons huiveren, .lie schepen losten zich op in den nevel en maak- M> een eenzamen, uitgestorven indruk. Enkele ma- u waren bezig het dek schoon te maken en moest zich maar zien te bergen, wanneer er puts gehanreerd werd. De matrozen van de ;hl op andere scheden hadden iets schimacbtigs deu mist en de signnalüuitjes en commando's >nken gedempt als van ver-af. (Al spoedig hadden we onze papieren aan den [nimandant doen toekomen. ze was natuurlijk niet erg gesticht over onze komst, maar deed me toch een hut aanwijzen, wijl Holmes zich maar moest opbergen in het jlkslogics, in de buurt vau den ziekenvader. ~'iju 1-ut was natuurlyk nog niet in orde, zoodat bngago zoolnng in de longroom werd geborgen, ze juist met opruimen bezig waren, zoodat we maar weer naar dek begaven. Een half uurtje werd me gemeld, dat mijn hut tot mijn be- likkiug stond en zette ik mijn assistent Holmes als zoodanig was lijj officieel aan boord zieken- 68er Holmes, assistent van dr. Watson, officier gezondheid aan 't werk om mijn hut op te .ppen, wat hij met veel handigheid deed. Zij die niet op de Kiezerslijst voor 1899/1900 voorkomen, doch vermeenen het kiesrecht deel achtig te zijn op grond van dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari a.s. sedert den 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvol gens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waar van, met of zonder bjjbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning be stemd, de werkelijke huurprijs, per week be rekend, ten minste heeft bedragen eene som, wat Amersfoort betreft, voor het stadsgedeelte bepaald op fl.50 en het overige deel op fl. of krachtens eigendom, vruchtgebruik, of huur een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter dat zij op den 31sten Januari a.s. sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij denzelfden persoou, onderneming, openbare- of bijzondere instelling in dienstbetrekking, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders, werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten, wat Amers foort betrtrett, voor het stadgedeelte bepaald op f400, en het overige deel op f300, of dat zg op den lsten Februari a.s. in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen, wat Amersfoort betreft, van gelijk be drag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren. zoo noodig, ter be- i reiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld o. dat zij op den lsten Februari a. s. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschik- kihghebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboekeu der Natiouale j Schuld of van ten minsie f50, ingelegd in de j Rijks-postspaarbank. d. dat zij hebben voldaan aan de eischen van he- I kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking, of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep moeten insgelijks daarvan vóór 15 Februari ter Se cretarie aangifte doeD. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden met inachtnemiug van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangifte en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: „Vrij van briefpoit, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekeniug. De formulieren, waarvan hierboven sprake is, zijn ter Secretarie gratis verkrijgbaar. Verder wordt er uitdrukkelijk de aandacht op ge vestigd dat de kiezers moeten zijn mannelijke ingezetenen des Rijks tevens Nederlanders en vóór of op 15 Mei a. a. den vijfentwintigjarigen leeftijd hebben bereikt en, voorzoover zij over het laatst verloopen dienst jaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, bet te dier zake verschuldigde vóór of Op den lsten Maart a. s. hebben voldaan. Zij die over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen In de Grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de Vermogensbelasting, in de belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten, of in de Per- soneele belasting, overeenkomstig de bepalingen der Kies wet, zijn vrijgesteld van de verplichting tot aangifte, daar hunne plaatsing op de kiezerslijst ambtshalve geschiedt. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. Amersfoort, den 31. Januari 1900. Ditmaal heeft de laatste maand des jaars 1898 het gewonnen van haar opvolgster in 1899. Voor 't eerst sinds geruitnen tijd bleef de inaand-opbrengst der Rijksmiddelen ten achter, vergeleken bij het jaar te voren. December 1899 gaf slechts 12 082 054 te gen ƒ12 174052 in 1898, dus ƒ91 998 min der. Toch is de uitkomst van December nog bevredigendzij geeft op de raming voor éen maand een surplus van 1565 630. November gaf ƒ189 7 47 meer dan October en 2 840 842 boven de raming. Maar De cember 1898 was dan ook bijzonder gunstig dat rnoet men bij de vergelijking in 't oog houden. Er werd toen ƒ12174 050 ontvan gen, dat_was 891 610 meer dan in Decem ber 1897, toen evenwel het voordeelig ver schil nog grouter was. In vergelijking met de raming wees December 1898 een voor deelig verschil aan van 2 015269 tegen 1 300 627 in December 1897. Schitterend is derhalve het resultaat van de laatste maand des afgeloopen jaars niet. En wanneer wij daarbij de middelgroepen beschouwen, die geen schadepost aanwijzen, dan vinden wij daaronder nog de indirecte belastingen (tot welke de successierechten behooren) met een voordeelig verschil van ƒ60 631. Dat is de eenige beduidende creditpost; de wei nige gunstige verschillen zijn van weinig be- teekenis: de waarborg gaf ƒ215, de domei nen gaven 4230. de posterijen 31 572, de telegrafen 31 653, de loodsgelden 3194 meer. Daartegenover staan mindere ontvang sten voorde directe belastingen ad 64 605, voor de invoerrechten ƒ51317 ^December '97 was een vorstmaand), voor de accijn zen ƒ113 323; ook uithoofde van den aard der verschillen dus niet zeer gunstig. Het gevolg daarvan is een misrekening op de eind-uitkomst van 1899. Ultimo No vember hadden wij in 't geheel ontvangen ƒ118 674 252. Er moest over het geheele jaar inkomen circa 125 millioen, er ontbrak dus toen nog circa 6327 000. December gaf 12 082 0o4wij houden over 5 758 307, betgeen tevens het saldo over 1899 uitmaakt. Wij hadden veilig over December op een overschot mogen rekenen in plaats van op een tekortvandaar, dat het saldo niet zoo groot is al we wel gedacht hadden dat 't worden zou. Wij mogen echter volstrekt niet ontevre den zijn. Geen enkele middelengroep over 1899 of ze wijst vooruitgang aan in verge lijking met '98. Er werd meer ontvangen op: de directe belastingen 567 033; de in voerrechten 390 486; de accijnzen 457 203; den waarborg 14 442; de indirecte belas tingen 3 351 344de domeinen 10 748 de posterijen 402 741de telegrafie (dank vreae en oorlog) 351129de loodsgelden ƒ101 559, te zamen ƒ5673 796. De tegen val van December heeft gemaakt, dat des niettemin het eindcijfer van het werkelijk overschot terug ging tot het straks genoemde bedrag van 5 758 307. In 1898 bleven de indirecte belastingen 492 186 ten achterin 1899 wijst die mid delengroep een overschot aan van 3 351 344 dat is een uitkomst, die aan het geheel nogal aibreuk doet, omdat dit cijfer het grootste deel uitmaakt van het totale overschot en tot die middelengroep de zeer wisselvallige successierechten behooren. Dit in aanmer king genomen en er op lettende, dat in 1898, ondanks de indirecte belastingen, het eind-saldo toch nog ƒ3177 139 bedroeg, sluit de balans over 1899 betrekkelijk niet zóo gunstig. Maar de Schatkist heeft haar weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende Onder veel gescherts trokken we onze uniformen, waarvoor Holmes gezorgd had, aan en installeerden ons vervolgens in de hut, zoodat we ten slotte ons iets meer thuis begonnen te voelen. Het schip vertrok juist om zeven uur. „Zie, zoo, dat is zoover," zei Holmes met een te vreden lachje tot me, maar ik gal geen antwoord. Het weer stemde me triestig. Hierop installeerde Holmes zich als ziekenoppas ser, na zich bij den ziekenvader aangemeld te heb ben en ging ik mijn opwachting maken bij den commandant, aan wien Mac Eaclnn mij voorstelde. Hierop presenteerde ik me aan m\jn collega, den officier van gezondheid le klasse, die mijn chef zou z(jn en zich maar met den besten wil der wereld niet kon voorstellen, waarom hem nog een officier van gezondheid was toegevoegd. „Ze willen aan 't Departement zeker, dat ik een polikliniek ga inrichten aan boord," bromde hij, maar het duurde niet lang, of we konden het samen wel vinden. Door Mac Eachin's introductie raakte ik spoedig ook met de overige leden van den état- major op een aangenamen voet. Ik kon Holmes natuurlijk heel weinig zien on derweg. Wel is de afstand tusschen vóór en achter de mast bij de Unie niet zóo groot als elders, maar toch was van onze gewone, vertrouwelijke omgang natuurlijk geen spruke en ik voelde het gemis er van zeer. Holmes zelf scheen zich iu zijn positie echter wonderwel te kunnen schikken en Holly- Molly, zooals ze hem noemden, was al spoedig een van de meest geziene schepelingen van vóór den mast. Over de zeereis zelf kan ik kort zijn. Te bestem der lid bereikten we Havanna. Dat de sterren- vlag tsu juist met veel sympathie begroet werd, kan ik niet zeggen. „Watson," zei Holmes, toen we goed en we) vnst- genieerd lagen, „nu zal je binnen eenige dagen mevrouw Del Mauro zien verschijnen". D^eerste dagen verliepen zonder veel bijzondere; alleen moesten we ons schip op een goeden dag op aanwijzing van den havenmeester verhalen. Hol mes was er niet over gesticht. „Watson, waarom moeten we toch bij boei 27 gaan liggen Waarom lagen we niet goed?" Ik kon hem geen antwoord geven. De eerste dagen verliepen zeer rustig en liet kwam me voor, dat lijj zich moedeloos ongerust maakte. Mijn „adsistent" hing den heelen dag over de verschansing, met een verrekijker bij zich. 's Avonds, wanneer we elkaar zagen, was hij weinig spraakzaam en ik eerbiedigde zjjn stilzwijgen, Den zevenden dag werd hij wanhopig. „Watson, zou er een fout zijn in onze veron derstellingen. Zou mevrouw Del Mauro niet komen En de volgende dagen zag ik hem weer turen met zijn verrekijker en ongeduldig opspringen. Daarna vroeg hij mij, hem een fictieve boodschap naar de stad te geven, deed zijn nasporiugen en kwam terug met een gezicht, nög somberder dan waar hij mee wegging. Ik kieeg medelijden met hem. Het was bepaald pijnigend voor hem, op al de vragen van Mac Eachin geen nader nieuws te kunnen geven. Ook ik werd ongerust. Om Clara van der Streel scheen Holmes zich niet meer to bekommeren. Ik durfde trouwens, in de spanniug, waarin hij ver keerde. niet over hanr te spreken. Hij scheen zijn ideeën te hebben, maar vóór hjj zoo goed als zeker van zijn zaak was, liet bij er zich niet over uit. Dat was zijn gewoonte niet. God wist. wat er met het arme meisje gebeurdeen Mevrouw Del Mauro die moest komen volgens de berekeuin van mijn vriend, kwam maar niet. Met Mac Eachin had ik nog het meest te doen. Wat er in die omstandigheden in hem moest om gaan, kan ieder zich voorstellenmaar hij hield zich kranig. De zenuwen van Holmes leden ontzettend onder onze gedwongen werkeloosheid en ik dankte dett hemel, dat ik iu de medicijnen gestudeerd had eu hem ten minste alle zorgen en medische hulp kou geven, die de omstandigheden vereischten. Deu twaalfden dag, terwijl Mac Eachin op dek wandelde, bracht een matroos hem een brief, die juist gekomen was. Ik zag hein even schrikken, toen hij het adres zag, blijkbaar de hand herken nend. Haastig maakte hij den brief open en werd vaalbleek onder het lezen. Het moest wel een bjj- zonderen brief zijn, die onzen anders zoo wakkeren eersten officier zóo deed ontroeren. „Laat den ziekenoppasser Holmes roepen," zei ik- tegen een man van de wacht. Ik ging naar Mac Eachin. „Is die brief van me vrouw Del Mauro vroeg ik. „Ja," knikte hij. Holmes kwam. Ik zag, hoe zijn gelaat gespan nen was. „Van haar fluisterde hij slechts. „Ja," zei ik. „Waar?" vroeg Holmes alleen. „Villa Penserosa, aan de overzijde, tien minuten van het fort Morro," antwoordde Mac Eachin. „Daarheen moet ik ten minste mijn antwoord zenden." Holmes trekken omspanden zich en een zucht van oneindige verlichting ontsnapte hem. Toen had hij zijn zelfbchcersching herwonnen. „Mag ik den brief lezen vroeg hij. „Als 't eenigszins kan. liever niet." „Arme kerel," fluisterde ik. „Poor devil, poor devil," mompelde Mac Eachin tusschen z\jn tanden. „Ze houut meer van me dan ik dacht en eigenlijk ben ik niaar een smerig hoopje vuil, maar ik kiln niet anders, ik k&n niet Ik zag, hoe hij zijn tanden op elkaar klemde om zijn snikken te onderdrukken. En langzaam, als gebroken, ging hij weg, telkens mompelend: „Poor devil", en „ik kiln niet anders". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1