Maandag 5 Februari 1900. PHOEN1X-BOCKBIER. lo. 4951. 49e Jaargang. Buitenland. Binnenland. Phoenix-Brouwerij H. MEÜRSING Co., Amersfoort Uitgave firma A. H. VAN CLEEPï te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post /'1.15. Advertentiën :16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van huiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Teleplioon 19. KENNISGEVINGEN. 'e BURGEMEESTER der GEMEENTE 4ERSFOORT, "ezicn art. 15 der Wet van 26. Mei 1870 «tatsblad no. 82) betrekkelijk de Grondbelas- 'g; Brengt ter konnis van belanghebbenden, dat Staat model no. 75, rnet 19 vervolgstaten en schattingstaten, aanwijzende de uikomsten be- ield bij de art. 15, 23 en 43 der gemelde wet, durende dertig dagen ter Secretarie ter visie liggen, eiken werkdag van 10 uur des voor- 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 1. Februari 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASC'H van WIJCK. DE BURGEMEESTER van AMERSFOORT, "ezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, d .t de ad dezer gemeente zal vergaderen op Dins- den 6. Februari aanstaande, des namiddags l'/t ure. [Amersfoort, den 2. Februari 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. CF. N. van ROOTSELAAR. n den ouderdom van bijna 66 jaar is hier mlerdagnacht plotseling overleden de heer illem Franciscus Nieolaas van Rootselaar, laatste mannelijke afstammeling uit een 1 Amersloortsch geslacht. )en 26 Mei 1834 te Amersfoort geboren, zen zijn ouders voor hem den geestelijken ,nd en werd hij ingeschreven als student a het Bisschoppelijk Seminarium te War- >nd, waar hij zijn studiën voltooide en 19 pteinber 1859 tot Priester werd gewijd. Na in verschillende parochiën werkzaam Izijn geweest, kwam hij in 1875 alskape- III in zijn geboortestad terug en werd al pedig belast met het beheer van het Ge- eentelijk archief. hloge deze militante geest ook niet door Her begrepen zijn en moge soms zijn door aten enkelen van hem vervreemd hebben, oetwistbaar is het, dat hij buitengewoon bote verdiensten heeft ten opzichte van p nasporingen van de geschiedenis zijner Berstad en voor de bewaring barer histo- Che gedenkstukken. VVant door zijn volhouden is de Koppel- art hersteld en weder geworden een der oonste historische bouwwerken van ons ld door zijn toedoen is de Oudheidkun de Vereeniging «Fléhite" gesticht en bezit Feuilleton. EN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographic van Sherlock Holmes). Maar hoeveel tijd gaat daarmede wel niet lorenl" riep Mac Eacbin ongeduldig. Het kan niet anders. Bovendien, u kunt gerust op zijn, dat Clara's leven vooreerst gevaar loopt. Mevrouw Del Mauro heeft der twijfel de vlucht genomen. Door haar tstocht misleid, heeft zij een daad bedreven, verschrikkelijk als wellicht nooit een vrouw d. Zij is even groot in haar misdaden als haar deugden. Doch, u kunt er op rekenen, gelooft zeker, u gedood te hebbenhaar heeft zij genomou en Clara heeft voor niet te vreezen. Voor zooveel u dit kunt Mac Eachin, houdt u verborgen, in het ang van Clara." jonge zeeofficier beloofde het, wenschte Imes veel succeB, en vertrok. Hoe kom je er toch toe, Holmes", vroeg ik, een soort bewondering voor mevrouw Del uru te gevoelen Wat je van haar verleden is toch niet bepaald gunstig". Juist daardoor wordt de indruk, dien ik da- van haar kreeg, versterkt". Mijn waarde vriend, je hebt je wat over- nnen in de laatste dagen, vrees ik". Komaan", zei Holmes, met die uitdrukking in8tellectueele meerderheid, die by iemand haar onlangs vernieuwd Museum zóo veel schoons en merkwaardigs. Behalve tal van geschriften van godsdien stige strekking waaronder wel het meest bekend is «Het Manna des Nieuwen Ver- bonds" (Utrecht 1801) verschenen van zyn hand vele historische studiën als«De Katholieke Nederlandsche historische traditie; een bijdrage tot de Heiligerlee-litteratuur" (Haarlem 1868); «Amersfoort 777 1533" 2dln (Amersfoort 1878) en een groot aantal bijdragen, alle over Amersl'oort's geschiedenis, in «De Katholiek", het «Archief voor de Geschiedenis van het Aartsbisdom Utrecht", Obreen's «Archief voor Nederlandsche Kunst geschiedenis" en in de «KatholiekeStemmen", die hij sedert 1866 mede-redigeerde. Bekend zijn «Amersfoort. Geschiedkundige bijzonderheden" 2 bundels (Amersfoort 1897 en 1898) de «Amersfortiana" in de Amers- foortsche Courant (1896 en 1897) en de «Sprokkelingen" in het Nieuws- en Adver tentieblad (1897 en 1898) waarvan de laatste, de 206de, juist den dag vóór zijn afsterven verscheen. Hij ruste in vrede. zijn uit de wapenfabriek van de Gebroeders Chamberlain. De «Times" berekende Vrijdag dat de Engelsche verliezen tot heden bedragen 9660 man. De Press-Association, die de laatste twee gepubliceerde lijsten van de gevech ten om Spionkop nog niet in rekening bracht, komt tot 1436 gesneuveld, 4497 gewond, 2565 vermist en 393 aan ziekten overleden, totaal 8891, waaronder 619 officieren. Lord Roberts vroeg Vrijdag nog 90 000 man «Mauser-vleesch" aan. Het vertrek der vierde cavalerie-brigade naar Zuid-Afrika is plotseling uitgesteld, omdat gebleken is, dat.het grootste deel der karabijnen niet te gebruiken was wegens een ernstige fout aan de richtdeelen. De kogel wijkt van sommige karabijnen 200 yards af! Er wordt niet gemeld of deze karabijnen De militaire medewerker van de «Liver pool Courrier" ziet een mysterie in de ge beurtenissen in Natal, want Warren had bij den Spionkop 15000 man, en Buller heeft de beschikking over 40 000 man. Men vraagt zich af, waar de andere 25000 beschikbare manschappen gebleven zijn. Zond Buller die uit, om Ladysmith te ontzetten van de Oost zijde Te Londen blijft het gerucht aanhouden, dat Buller een.derden aanval op de Boeren om Ladysmith onderneemt. Dit zou moeten geschieden door een omtrekkende beweging over Weenen, in Oostelijke richting dus. Dezelfde strategen, die aan deze derde poging gelooven, beweren, dat generaal Kitchener den aanval leidt, waarbij zij er op wijzen, dat na zijn ontscheping, op 10 Januari, de bewegingen van den Sirdar geheim zijn gehouden. De tyd zal leeren of we hier te doen heb ben met een hypothese. Het is in ieder geval moeilijk aan te ne men, dat de Boeren niet op de hoogte zou den zijn van Buller's voornemens, i 01 het vertrek van generaal Joubert naai de Tugela mogelijk in verband staat met deze geruchten De Engelsche regeering heeft naar Zuid- Alrika ten dienste van het leger gezonden driehonderdduizend Liters rum, twaalfdui zend flessschen brandewijn, tweeëndertigdui zend flessehen portwyn. In het leger der Boeren wordt hoege naamd geen andere drank uitgedeeld dan koffie. Is het dan te verwonderen, dat de Boeren beter zien waar zij schieten dan de Eugel- schen? vraagt de «Sint-Jansbode". Thans heeft de Minister van Buitenland- sche Zaken bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, strekkende tot goedkeuring van het op 29 Juli 1899 te 's-Gravenhage gesloten verdrag voor de vreedzame beslech ting van internationale geschillen. De Minister geeft in de toelichting een uitvoerige schets van de belangrijkste be palingen van het verdrag, waarbij hij er o.a. ook op wijst, dat hij de eenstemmigheid, waarmede 's Gravenhage is aangewezen als zetel van het Internationale bureau, dat als Griffie zal dienen van het permanente Hof van Arbritrage, beschouwt als een zeer te waardeeren hulde aan ons land, dat ook in vorige Eeuwen de oorlogen der Europeesche Staten herhaaldelijk binnen zijn grenzen door vredesverdragen heeft zien beëindigen. Is 't wonder, dat wij het jaar 1900 met opgewektheid ingaan vraagt de «Volksbond". Nadat iu 1898 de accijns op bet gedistil leerd bijna 81/2 ton minder had opgebracht dan in 1897, was de opbrengst in 1899 al weer ruim 3x/2 ton minder dan in 1898. In 1881, tot welk jaar de accijns de eenige preventieve maatregel was tegen bet drank misbruik, nog 0.81 Liter is het verbruik van gedistilleerd ad 50 pc., per hoofd der bevolking, sedert, om alleen van de laatste vier jaren te gewagen, gedaald in 1896 tot 8.66, in 1897 tot 8.46, in 1898 tot 8.28, in 1899 tot 8.05 Liter. Een verschil van meer dan DL Liter per hoofd I Waarlijk, Nederland is thans op goeden weg. Naar het Haagsche «Dagblad" uit goede bron verneemt, zullen de ingewisselde duiten van Java en Madoera naar de «Ned. Fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel" te Amsterdam worden opgezonden. Reeds groote hoeveelheden zijri er heengevoerd. Waar schijnlijk zullen er acht maanden verloopen, alvorens alle duiten deze bestemming zullen hebben bereikt. Het koper zou aan die fabriek worden ver smolten en dan in publieke veiling worden verkocht. De voorzitter van liet Hoofd-comité vau het «Ned. Roode Kruis" ontving telegra- r,r worm mei gemein oi ueze Karaoynen serie muiten oy ae i weent? earner ïngeaiena nei sneu. nooue hxuis ontving teiegra- weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende anders pedanterie zou zijn, ,.je hebt gelezen, dat zij tot 6 jaar gevangenisstraf is veroordeeld vindt je dit een zware straf voor een moord of moordaanslag in koelen bloede, op haar eigen man gepleegd „Neen, inderdaad niet". „Je kunt er op aan, dat, zonder die onbe schaamde en trotsche houding, een Fransche jury haar nög zachter had behandeld". „Dat schijnt werkelijk zoo". „Welnu, dan is daar minnaar haar ontrouw geweest, en daardoor was de moord naar de Fransche denkwijze gerechtvaardigd. Een Fransch- man mag zijn vrouw gerust ontrouw worden, maar zijn minnares niet". „Je bent cynisch". „Dat is geen cynisme, maar eenvoudig de erkenning van de zeden van het volk. „Wat is waarheid?" vroeg Pilatus, en „wat is mo raal zou ik er aan willen toevoegen. Ze verandert met eiken breedtegraad. Waarlijk, dat is wel iets om over na te denken. In mijn praktijk heb ik het steeds ondervonden, er is geen woord van 160 diepe menschenken- nis als het bekende: „Tout savoir, e'est tout pardonner" of, als je den oer-tekst wilt hebben, „tout comprendre rend indulgent". Zooals de lezer ziet, heb ik de reiB naar Pa rijs niet meegemaaktHolmes heeft ze mij la ter in 't kort medegedeeld, en daardoor ben ik in staat, dit verhaal te vervolgen, hoewel niet zóo volledig en volkomen historisch als het vo rige deel, want Holmes is altijd tamelijk geslo ten over wat hem persoonlijk aaDgaat. Zoo ver nam ik slechts zeer toevallig, dat hij bijna het slachtoffer was geworden van een aanslag op zijn leven. Doch dat is een nndere geschie denis, en wellicht blijft ze beter geheim. We zullen de reis maar overslaan, die zich overigens door niets bijzonders kenmerkte. Het eerste bezoek te Parijs was aan den in specteur Pigaud. Deze had een groot aandeel gehad in het organiseeren van het Bertillon- aysteem en zat, toen Holmes bij hem werd aan gediend, te midden van hoope kasten, die in hun honderden vakjes de signalementen in cij fers bevatten van alle beroemde misdadigers der beschaafde wereld. Holmes was hier in zijn element en even opgetogen als de Franschman, die met eerbied zijn beroemden collega be groette. Na eenige hoffelijke woorden verzocht Hol mes alle inlichtingen, omtrent de persoon, waar over hij Pigaud getelegrapheerd had. De Fransche inspecteur drukte op een electrische schel. „No. 17205," beval hij aan een binnentreden- den brigadier. Uit het correspondeerende vakje bracht deze een blad carton, waarop alle afmetingen van bet hoofd der misdadigster stonden, benevens haar photographic en haar signalemen. Holmes knikte tevreden. Zij was het. Inmiddels sloeg Pigaud een lijvig register op en begon voor te lezen „Margaretha Carojolo, geboren 21 Februari 1863 te Valencia, uit een zeer gegoede familie. Als wees en niet zonder fortuin naar Parijs ge komen. Wierp zich in de armen van een Ier- schen gelukzoeker, O'Patrick, leefde met hem zes jaar buiten echt rue Helder No. 147. Toeu deze haar onttrouw werd voor Elise Dnclos, ge huwd met Fan^ois de Mirmond, trachtte zij hem met een revolverschot te dooden. De Jury ver oordeelde haar 6 Mei 1886 tot ze9 jaar gevan genisstraf. Domicilie thans on beker. 1." „De rest weet ge, cher confrère." Holmes kon niet nalaten, ondanks zijn ge woonte om alle zaken snel af te werken, eeni- gen tijd op het bureau te blijveu. „We hebben hier een stelselmatige bestrijding van de misdaad, mon cher," zei Pigaud. „Zélfs gij, die zulke vernuftige methodes ontdekt hebt in uw interessante praktijk, kunt niet geheel de ontzaglijke werking van dit systeem over zien. Het is alsof in een werkplaaats, waarin tot nu toe met de hand werd gewerkt, plotse ling een groote stoommnchine werd geplaatst. Geen enkele misdadiger is nu meer veilg. Ik behoef u wel niet te zeggen, hoe interessant onze ge gevens voor antrophologen zijn. We zijn op dit oogenblik bezig roet een statistiek van de lengte der onderkaak bij misdadigers, die ge acht kunnen worden tot de erflijk belssten te behooren, op speciaal verzoek van Lombroso." „Toch heb ik u methode op een nieuwe wijze toegepast, confrère" zei Holmes. „Eh bien „Hoe denkt ge, dat ik aan de sijfers kwam, die ik u seinde?" „Wel, uit de gevangenis te New-York, vermoe delijk, van de afdeeling-Bertillon." „Pardon, uit een der eerste salons." „Comment., ge hebt daar de methode toch niet toegepast {Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1