Donderdag 8 Februari 1900. O- 4952. 49e Jaargang. Buitenland. Stadsnieuws. ültgave: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 4.15. Advertentiën 46 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar A. H. VAN CLEEFF plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke te Amersfoort. nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEORACHT Tolephoon 10. Er is in den huidigen, even rampzaligen ■s schandelijken oorlog gelegenheid geweest Engelschen te leeren kennen van zóo ichte zijde en zich een meening omtrent ftt volk te ontwerpen, zóo beslist ongunstig, Bt jaren en jaren zullen noodig zijn om Kt betere in hen weder zonder argwaan op Sijs te kunnen stellen; om weer in hen jn practise'», beschaafd volk te kunnen aardeeren. De laatste dagen doen weer JelTcnd hun opgeblazenheid uitkomen, doen Bo beseffen hoe hun roem als handige, haast enige temmers van zwarte volkeren moet Bkocht zijn met veel leugen, met veel )ed. Als men leest wat een man als Cham- Brluin in het Parlement zeide, als men ziet tet zijn trouwe hond, de »Times", hem léblal't, dan komt dat liegen en pochen weer «t mooist uit. De »Times" toch acht de mrlog in Zuid-Afrika op een keerpunt ge- imea; do verbonden Republieken worden tslist. oneenig, ze hebben geen mannen de opgaven hunner verliezen zijn te Bring geweest, hun kracht is aan het ver wilderen. r'ilet blad vergeet dat honderd zulke praat jes zamen nog niet éen overwinning maken. .Lord Kitchener moet in een rapport aan bet Ministerie van Oorlog een boekje over dqn waren toestand hebben opengedaan, dat da; tl' een halve paniek heeft teweeggebracht. De overwinnaar van Omdurman zou daarin, jaar zijn gewoonte, op ruwe wijze de waar- nid hebben gezegd, hierop neerkomend, dat Kaapkolonie in volle gisting is en een mmeerie opstand dreigt, wanneer niet apedig overal de garnizoenen worden ver- jjrkt en wachtposten worden uitgezet om wegen te bewaken, waarlangs het leger, a den inval in den Oranje-Vrijstaat doen pet, van voorraad zal worden voorzien, lor een en ander, zou Kitchener gerappor- Ird hebben, zijn nog 80 000, zegge tacht'g- Izend, man noodig. TÊ&Ien schat thans, dat er 50000 Boeren van de Transvaal en van den Vrijstaat op het- oorlogsveld zich bevinden. Wanneer men daarbij nog voegt de Afrikaanders van de Kaapkolonie en uit Natal, die zich bij de lijdenden hebben gevoegd, benevens de Hollanders, Duitschors en andere vreemde lingen of zooals de Engelsche Parlements leden hen noemen: vreemde avonturiers Feuilleton. EEN SPAANSCHE YROÜW. (Uit de biogrnphie vau Sherlock Holmes). §,Zekcr, maar zonder instrumenten, eenvoudig r schatting, op het oog," antwoordde Holmes, e Fransenman sloeg zijn handen in elkaar verbazing. olmes begaf zich nu naar de rue Helder, na hartelijk afscheid van Pigaud, die zich ge- fel te zijner beschikking stelde. Onderweg kocht hij een portret van mevrouw Del Mauro, uit de galerij „American-Beauties." Vani tas vanitatum. Onze ijdelheid komt ons dikwijls duur te staan. 'Do concierge van No. 147 was een gemoede- lijk.' man, met een eerwaardigen grijzen baard, erl het vriendelijke kamertje, waarin hij zat, met eelt heele rij bloempotten voor het raam en i zingende kanarievogel in een kooitje, leende Jj zeer goed voor een praatje. Holmes vertelde, dat hij hier vroeger zekere De Carojolo gekend had en vroeg waar die Dieven was. De oudo man wist het niet; hij 'sdc, dat zo dood was. Het was een mooie geweest, wel trotsch, maar niet onvrien- pjk; ze was rijk en had plantages op Cuba jen hacienda bij Santiago. Ze sprak soms haar schoon vaderland en haar gelukige gd op Cuba. „Ah, monsieur, vous ötes Ame- ^Jin? Quelle catastrophe, cette explosion de jWaiuel" F dan tellen de Boeren ongetwijfeld een 65 a 70000 man, velen zeggen zells 80 000. Een teekenend feit, naar aanleiding van den Zuid-Afrikaanschen oorlog, is het vol gende, voor de waarheid waarvan de ïNe- derlander" instaat Toen de Duitsche Keizer onlangs te Vlis- singen onze Koningin trof, en II. M. Haar leenwezen over den oorlog uitdrukte, die Koningin Victoria nog op haar ouden dt»„ moest aanzien, antwoordde de Keizer: »Ja, Majestilt, aber man hat meiner armen Grosz- mutter von allen Seiten vorgelogen." Een lijst van alle verliezen, die de En gelschen tot dusverre hebben geleden, geelt deze als volgt op936 dooden, 5997 gewon den, 2565 vermisten. 393 aan ziekten over leden, te zamen 9894. Het. verlies aan officieren, dat in boven genoemde getallen inbegrepen is, bedraagt 147 dooden, 360 verwonden, 412 vermisten, te zamen 619. Volgons de verschillende verlieslijsten, die nu misschien wel compleet zullen zijn, heeft generaal Ruller zijn tweede mislukte poging om van uit het Westen Ladysmith te ontzetten, met een verlies van te zamen 4744 man moeten betalen. Daaronder zijn aan officie ren dood 34, 55 gewond en 6 vermistaan onderofficieren en manschappen 217 dood, 4415 gewond en 317 vermist. Rekent men nu hierbij de Britsche verliezen van het ge vecht van Colenso op 15 December (1114 man) en de verliezen van de kleinere ge vechten, dan blijkt, dat de pogingen om Ladysmith te ontzetten aan de Engelschen tot dusverre omstreeks 3000 man hebben gekost. Ds. J. van Loeuen Martinet, rustend pre dikant bij de Ned. Hervormde kerk, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Reinonstrantsche kerk hier. De Gemeenteraad hield Dinsdagmiddag van kwart vóór twee tot tien minuten voor half drie een openbare vergadering onder voorzitting van den lieer Burgemeester, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Tegenwoordig waren 14 leden, afwezig met kennisgeving de hoeren mr. Prikken en Garjeantie4 vacature. Het waren woorden, die de arme Ilolmes ton zeerste beaamde. Die ramp, die hij niet had kunnen voorkomen, heeft steeds een schaduw op zijn later leven geworpen. Natuurlijk begon er nu een gesprek over den aanstaanden oorlog. De oude man raakte in vuur; het was schande, die houding van het sterke Amerika tegen het zwakke Spanje. „Ah, monsieur, ci nous étions la vieille France, cette guerre ne viendrait pas." Holmes viel dudelijk in over de militaire glo rie van Frankrijk en de „revanche." Toen hij daarmee het hart van den concierge geBtolen had, liet hij hom het portret van mevrouv. Del Mauro zien. „Maar dat is Mile Carojolo." Ónze vriend vertelde nu, dat hij haar kende, dat ze in goeden welstand te Havanna was, en zij haar groeten liet overbrengen aan haar ouden concierge Dat deed hem veel pleizier. Ze had hier an ders maar een ongelukkig leven gehad, „la pauve ehóre dame." Die Patrick, voor wien ze haar fortuin had opgeofferd, was eon ge lukzoeker en bedrieger. Het was een mooi paar anders, een genot om hen te zien, in 't eerst, het maakte een oud man weer jong, maar O'Patrick, „après I'avoir mangée tout it fait, mon cher monsieur," had haar verlaten voor een mevrouw Eline Mirmond, die haar echtgenoot verlaten hadune vaurien monsi eur. Ze is nu in de „Etoile de Paris." Toen uw Spaansche vriendin het ontdekte, „c'était terrible, monsieur." O, die Spaansche vrouwen, als ze bodrogon worden! Daar iBeen Parisienneniets bij. „Ma foi, monsieur j'aurais fait coinme elle." Holmes stuitte don woordenvloed en vroog Na het lezen en zonder wijziging vast stellen der notulen van 3 Januari deelde de Voorzitter mede, dat waren ingekomen het proces-verbaal der Kas-opneming bij den Gemeente-ontvanger, waarby bluek dat in kas was /"66 244.7Ü8 gedeponeerd ter Secretarie, ter inzage voor den Raadsleden een missive van het College voor de Eein- brug, bij Baarn, waarin liet. de voorwaarden voor het subsidie aanneemt aangenomen voor kennisgeving; de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het Raadsbesluit tot verhuring van een woonhuis aan de Kampei-binnenpoort aan den heer G. üloe- mink, en die van het Raadsbesluit omtrent de verhooging der jaarwedden van onder wijzend personeel beide aangouomen voor kennisgevingde Rekening en Ver antwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en die van het Rurgelijk Armbestuur beide iu handen van de Commissie tot nazien der Gemeente-reke ning. De Voorzitter bracht hierna aan de orde punt I van den Beschrijvingsbrief: re quest van A. van Nimwegen om vergunning tot aansluiting van een gedeelte van het terrein genaamd iKroontjosmolen" aan den Leusderweg, met advies van Burgemeester en Wethouders. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werd conform dit prai-advies be sloten. Wat nu eigenlijk besloten is, toestemmend of afwijzend, bleef voor de niet-Ruadsleden een geheim. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot aanstelling van een baas-fitter aan de Gemeente-gasfabriek, op een tractement van f700 en zulks met ingang van 1 Maart a.s. Alweder z. d. en z. h. st. werd overeen komstig bet prtedvies besloten, echter niet dan nadat du heer Gerritsen een enkel woord in het midden had gebracht. Spr. wilde geenszins iets zeggen ter be strijding van het voorstel, maar wel om te gelijkcr tijd te vragen een Commissie van Bijstand voor de gasfabriek te benoemen. Geschiedt dit eerst later, dan zal deze Com missie niet geheel op de hoogte kunnen ko men. Nu zijn reeds verschillende dadingen door B. en W. geschied en spr. zou daarom in overweging willen geven, reeds in de eerstvolgende vergadering die Commissie te doen benoemen. Do Voorzitter antwoordde, dat het inderdaad in de bedoeling ligt, zulk een waar Patrick gebleven was. „Gestorven in hot hospitaul St. Jean, mijn heer". „En het kind?" Een oude vrouw heeft het naar huis meege nomen en verzorgd, toen haar ouders beiden weg waren, meneer. Het is Mine Poitier, me Clugnv 113. Doch het is op een goeden dag weggeloopen of verongelukt. Die arme Caro jolo was waanzinnig van smart toen ze het hoorde. „Was het een aardig kind?" vroeg Holmes, denkend misschien nóg iets te zullen booren. „Een allerliefst kind. Ze kon zoo vroolijk zingen, met zoo'n helder steiniuetjo". Mijn vriend ging nu naar de rue Clugny 113 en schelde er aan. Ongelukkig bleek de oude juffrouw kindsch te zijn geworden. Er was met haar dus niets te beginnen, tot haar dochter, die haar oppaste, thuis kwam. Holmes vroeg nu naar het kleine meisje, dat hier verpleegd was. Er was niets van he kend. Ze was er maar eenige maanden geweest, eu toen spoorloos verdwenen. „En haar vader, O'Patrick Oók onbekend. Volgens sommigen was hij in 't. hospitaal gestorven, volgons anderen naar Amerika gegaan en eeu rijk man geworden. In dat geval had hij zonder twijfel zijn kind ontvoerd. Mijn vriend wilde weggaan, toen zyn oog op een portret van een klein meisje viel, dat op den schoorsteenmantel stond. „Dut is haar portret", zoide de dochter. Maar op wie geleek dat zwartgelokte kinder gezichtje? Holmes peinsde. Wuar had hy dio trekken meor gezien Opeens kreeg hij een Commissie te benoemen, doch liet feit, dat spr. zich no-; niet volkomen op de hoogte hooft kunnen stellen van allo zaken brengt, mede, dat zij nog niet benoemd is. Intus- schen zal dit zoo spoedig inogelyk geschieden. Vervolgens werd z. h. st. besloten aan mej. VV. A. Binding op liaar verzoek eer vol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3c soort aan de Beekstraat en zulks met ingang van 15 April a. s. Aan de orde kwam nu oen voorstel tot vaststelling van het plan lot uitbreiding der openbare Lagere school 3e soort aan de Ko ningstraat en tot onttrekking aan den open baren (iienst van het straatje tusschen den wal en het schoolgebouw. Mr. 11 ey 1 i g e r s zeide, dat hem uit de teekening niet geheel duidelijk was geworden ol de Wolkerslraat nu al dan niet een uit gang krijgt en meent, dat het werkelijk van belang zou zijn, die straat niet to laten dood* loopen. Wethouder Visser kon hierop een zeer voldoend antwoord geven; do teekening wijst aan, dat de Wolkerstraat inderdaad niet zal doodloopou. Den heer Van F, s v e 1 d is hot opgeval len, dat volgens de teekening de gang langs de lokalen slechts een zeer beperkte hoogte zal krijgen. Hetzelfde treffen we in de school aan de Hellingstraat, waar de lange doch zeer lage gang een alloronaangenaamsten indruk maakt. Spr. zou daarom aan B. en W. in overweging willen geven, dit punt nog eens na te gaan. Wethouder Visser kon ook dezen spr. gerust stellendc ontworpen gang is van boven open en dus hemelhoog. De heer Van Es veld vreest, dot er een misverstand isspr. bedoelt de gang naast de lokalen en deze is, tenzij spr. niet goed gezien heeft, 3 M. hoog. De V o or z i 11 e r antwoordt, dat deze gang werkelijk 3.24 M. hoog zal zyn, doch dat de districts-schoolopziener hut bouwplan goedkeurde, wat intusschen niet wegneemt, dat de Raad het nader in overweging kan nemen. De heer Van Es veld wil gaarne ge- looveu, dat de hoogte voldoende is, doch «egt, dat het oog óok wat wil. Wat vol doende is, is niet altijd mooi. Een kleine verhooging der gang zul, in verhouding tot de raming ad f 10 000, niet zoo hcol duur zyn. De entree eenet' school moet frisch en vroolijk zyn, en niet gedrukt en druk kend als in de school 2e soort. ingeving; hij" haalde "het portret van Clara van der Street uit zijn zak eu hield het de oude vrouw voor. „Claire, nu petite Claire", mompelde doze, ter wijl haar nfgeleefdo trekken zich een «ogen blik ontspanden en haar oogen glinsterden. „Ta mère vriendra, oui, sflrément. Kuis dodo, ma petite". Ze mompelde nog wat en viel toen weer achterover, ineengedoken in den leun stoel, stil voortsuffend, „Ze was zoo goed, de oude vrouw ze heeft zoo velen welgedaan, toen we nog rijker waren", zei het jonge meisje, en zo logde haar blonde hoofd liefkozend tegen het wezenlooze, strakke gezicht barer moeder. „Dit was dus het meisje, mejuflrouw vroeg Holmes. „Dat was ze, Ze is op oon middag op straat gegaan, en niet teruggekomen wij hebben nooit weer iets van liuar kunnen ontdekken." „En herkent u dit portret óok?" „Zeker, zóo zou zij er niet uitzien, als zij nog leefde. Weet u iets van haar?" vroeg het meisje levendig. Holmes antwoordde niet dadel ük; die frap pante gelijkenis was zóo verrassend. „Mlle Carojolo is natuurlijk naar do kleine Cluiro komen informeeren vroeg bij toen. „Ja, mijnheer, het was verschrikkelijk, haar dit te moeten vertellen, te meer, daar wij hot meisje enkel uit goedheid hadden aangenomen, en we na haar verdwijning alles beproefd hebben om haar weer op te sporen. Zij heeft het ons nooit vergeven. Ik kan het haar niet kwalijk nemen, meneeroen moeder is in dit opzient altijd blind." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1