Maandag 5 Maart 1900. 4959. 1 49e Jaargang. Stadsnieuws. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Amersfoort PHOENIX- BOCKBIER. Uitgave: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per A TT VAN PT vppv p0St /4'45' Advertentiën 1—6 ref?els 60 centelke regel meer 10 cent. Groote letters naar irma a. a. van plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke te Amersfoort nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. INGIFTK VAN VEKTKEK UIT EN VAN VESTIGING IN DE GEMEENTE. Be BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ■ERSKOORT, Belet op liet Koninklijk besluit van den 27. Juli p, (Staatsblad no. 141), regelende de verplichting I ingezetenen tot het doen van aangifte voor de be- Bingsregisters «erinnuron den ingezetenen de op hen rustende Tpliohtiug tot tiet doen van aangifte van vertrek J en van vestiging in de gemeente, en brongen ■rtoe bij deze te hunner kennis de bepalingen i gezegd Koninklijk besluit, welke luiden als Zij die op den dag der volkstelling in den vreemde of in eene der koloniën of overzee- sche bezittingen van het Rijk hebben ver toefd, geven binnen éene maand na hunne terugkomst hiervan kennis aan het Gemeente bestuur. Zij die bij die telling zyn overgeslagen, geven binnen éene maand na den dag voor elke telling bepaald, van dit verzuim kennis aan het bestuur hunner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de ver plichting tot kennisgeving op het hoofd van elk huisgezin. Zy die uit een Nederlandsche kolonie, eene overzeesehe bezitting of uit den vreemde hunne woonplaais overbrengen in een gemeente bin nen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur vergezeld van het Sebruikelijke getuigschrift voor hen die uit e koloniën of bezittingen, van een paspoort of reis- en verblijf pas of andere door ae oplitie deugdelijk erkende bewijsstukken voor hen die uit den vteemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen éene maand na hunne aankomst in de gemeente. De kennisgeving in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de noodige op gaven om in de bevolkingsregisters te worden ingeschreven. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen hot Rijk verlaten om die over te brengen naar een Nederlansolie kolonie, eene overzeesehe bezitting ot naar den vreemde doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeento welke zij verlaten. Zy die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van hot Rijk naar eene andere gemeente overbrengen doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente die zij verlaten en waar zij in het bevolkings register zijn ingeschreven, met opgaaf der gemeente, waar zy wens. hen zich te vestigen. Zy ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. Ter plaatse, waar zij hun werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen ëonc maand na hunne aankomst een verklaring aan het Gemeentebestuur, met overlegging van het gotuigschrift in het vorige artikel ver meld. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen éene maand kennis aan het Gemeen tebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende I dienst- en werkboden daaronder begrepen. Feuilleton. EN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographie van Sherlock Holmes). too kwam het, dat wij nog denzelfden dag Havanna in den trein stapten naar Banna- We namen ieder een grooten mantel mede, proviand, waaronder een veldflesch met lae, en niet te vergeten onze getrouwe re- 'era. too geheelo stad was in koortsachtige bewe- lg. We hadden daarop echter weinig gelet T ons bezoek aan de kathedraal, en ons naar I trein gespoed, maar het bleek, dat die haast onnoodig was geweest, want de treiD ging vol uur over zijn tijd, omdat de conduc es, zooals men ons mededeelde, deelnamen i groote betooging voor het Amerikaan- Ie gezantschap. lEen goed geregelde dienst kunnen we in i land als Cuba moeilijk vorderen," zei Hol- b, en hij strekte zich zoo gemakkelijk op de Ide banken uit als de armoedige en onztnde- ■e coupé veroorloofde. %Iijn gedachten waren op dit oogenblik ge il vervuld van den toekomstigen oorlog. ■Het is de gewone wijze, waarop de Angel- %er steeds zijn weg gaat," zei mijn vriend, I mjjn gedachten raadde. „Elke weg is hem kd, mits er een wegwijzer staat met het op- pift; „Angel-Saksische belangen." Hij volgt Omtrent die kennisgeving geldt het bij sub. 3 bepaalde. Dezelfde kennisgeving geschiedt door af zonderlijk levende personen, wanneer zy andere personen in hun huis opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrichtingen, niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag, waar per sonen, onder eeDig bestuur samenwonen, geven maandelijks aan het Gemeentebestuur kennis van alle personen, die in de samenwoning zijn opgenomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt wanneer langs epn anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkingsregister gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is eenieder, door het Gemeentebestuur daar toe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevol kingsregisters in te vullen. 9. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort, den 3. Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. AANGIFTE VAN VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende, dat de bepalingen der door den Ge- meenterand den 20. Mei 1862 vastgestelde Verorde ning regelende de verplichting tot bet doen van aangifte van de verhuizingen binnen de gemeente, niet behoorlijk worden nageleefd; Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verpllohting tot het doen van aangifte van verhuizing binnen de gemeente, en brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegde verorde ning, welke luiden als volgt: 1. De Hoofden van huisgezinnen of atzonderlijk levende personen, binnen de gemeente van woning veranderende, zijn verplicht daarvan binnen éene maand ton Randhuize aan den Ambtenaar, belast met het byhouden van het bevolkingsregister, aan gifte te doen. 2. Zij die het voornemen hebben te kennen ge geven om do gemeente te verlaten, en dientenge volge een getuigschrift van verandering van werke lijke woonplaats hebben ontvangen, zyn verplicht, indien zij van dat voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan den Ambtenaar, in art. 1 vermeld, binnen éene maand na de dagteekening van het afgegeven getuigschrift, kennis te geven. 3. De overtreding van elke der bepalingen van deze verordening wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste zeven gulden. Gedaan te Amersfoort, den 3. Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. KOSTELOOZ E-IN ENTING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inen ting wordt gegeven op den eersten en tweed m Maan dag van de maanden Januari, April, Juli en Octo ber, telkens des namiddags te drie ure, in de daar- 100 23aten)(le lokaliteit gelegen wijk F. Breedestraat Amersfoort, den 3. Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeesrer, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Een stadgenoot vraagt ons plaatsing voor de volgende ontboezeming: CBONJÉ Gij glimlacht, Koningin; terecht, Een goed bericht van 't Front, Is thans Uw Hoogheid aangezegd En snelt de wereld rond! Een talloos Heir, bijeengekocht, Aan Vaderland noch Troon verknocht, Heeft eindlijk een triomf gewrocht; En d' Adlaar, die met hoogten spot, Den forschen wiekenalag geknot; Den stouten Leeuw, heel Englands schrik, Gedreven in den wurgeratrik! Wie redt nu 't volk in 't hachlijk lot? Het antwoord van Joubert luidt: God; En, met Zijn bijstand ik! Gij glimlacht, Koningin; terecht, Bij 't goed bericht van 't Front. Thans gudst het bloed uit 's broeders wond In 't god'loos moordgevecht. Maar wee! het uur der wrake komt Nog eer wellicht Uw moud verstomt De laatste lichtstraal 't oog ontschiet Nemesis spaart ook Vorsten niet; Maar driemaal wee Uw Hoogen stoet Van Raadslien, schuldig aan al 't bloed, Dat vuige baatzucht stroomen doet! O Helden 1 die geen vreeze voedt, Staal aan Cronjé uw leeuwenmoed, Gij kent de kracht, die wondren doetl Hedenavond te half acht hoopt ds. H. Jansen, uit Amsterdam, voor de Chr. Gere formeerde gemeente hier op te treden, in »De Zaaier". Aan onzen stadgenoot den ingenieur A. J. Krieger is, bij hun besluit van 16 Februari, door Gedeputeerde Staten van Groningen concessie verleend voor een stoomtram langs de Provinciale wegen van Delfzijl naai Win schoten. Onze voormalige stadgenoot de heer Alex. E. Visser is door de Geneeskundige Staats commissie toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts-examen. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari bij de Rijks Poslspaarbank ingelegd f22706.691/.,, terug betaald fi 6859.271/2. Het laatste dooi- dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7524. Sedert 1 Maart zijn in werking getreden gewijzigde vrachtprijzen voor het vervoer van reizigers in het verkeer tasSchen de I stations der lijn AmersfoortCapelle eener zij tis en die der lijn Rotterdam D. P.—Wil lemsdorp anderzijds, via den verbindingsweg om Rotterdam. Vrijdag was het een kwart eeuw geleden, dat voor de eerste maal sprake was van de spoorwegverbinding AmersfoortKesteren. De zaak werd met werkelyk «bekwamen spoed" behandeld en reeds 28 October 1875 weid door de Tweede Kamer bepaald, dat weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende dien met vasten en krachtigen stap, en wee, wie zi"h op dien weg bevindt." „Deze oorlog heeft zoo vele zijden," zei ik, „dat het moeilijk is, er een oordeel over te vellen. Naar onze begrippen van eerlijkheid en correct heid is zij van Amerikaanscne zijde onverant woordelijk." „Dat ia zoo, maar toch zijn de Angel-Saksi sche belangen veelal het algemeene belang. De Amerikanen zullen dit land ontwikkelen. Ze zullen er zaken doen, de kloosters zullen plaats maken voor fabrieken en scholen. Als er een leidende macht is in de wereldgeschiede nis, een macht die ook uit het booze het goede weet te kweeken, dan zal men later zeggen.dat deze oorlog haar werk is." Holmes blies dikke rookwolken uit en zweeg ik peinsde. Er was zóo iets tragisch in de fi guur van den Spaanschen hidalgo met zijn ge- scheurden maar schilderachtigen mantel, die met een nobel gebaar zijn degen trok, maar het moest afleggen tegen den mageren gespierden Amerikaan, met de eene band in den zak, waarin zijn gold rammelde, en met koelen blik zijn zesloopersrevolver richtend. Eindelijk klonk een lang gerekt gefluit en vertrok de trein. Prachtig was het panorama van Havanna dat zich ontrolde, met zijn tal- looze witte huizen onder de breede donker groene palmen. Van verre scheen ze zoo rus tig en statig, de stad, waarin thans een opge wonden volk den oorlog juichend begroette, met een plotseling élan van vaderlandsliefde, dat men niet zou verwachten van deze indo lente, om niet te zeggen luie, tropenbewoners. Het landschap had al lachende schoonheid van het Zuiden. Terwijl men er snel doorspoorde, bemerkte men weinig van de verwoestingen van den laugdurigen oorlog. Er waren echter bui ten de onmiddellijke nabijheid van Havanna wei nig sporen van menschelijke woningen, en twee maal zagen we eenige hutten in de verte in vlammen opgaan, zonder dat men naar 't scheen, pogingen deed, ze te blusschan, ja, zonder dat er iemand naar omzag. De bewoners waren zeker voor de opstandelingen gevlucht. Maar lang duurde onze rustige reis niet. Te Beinal aungekomen (dat is ongeveer halfweg Bannanos) kwam de stations-chef ons in gebro ken Engelsch meedeelen, dat de trein niet ver der ging. „Wij hebben kaartjes tot Bannanos," zei ik met al de verontwaardiging van een vrijen En- gelschman. „Zonder twijfel, uwe edelheid," zei de sta tions-chef gracieus buigend. „Officieel gaat deze I trein naar Bannanos, maar in het belang van de veiligheid der reizigers gaan wij officieel niet verder." „Is het land dan verder in de macht der op standelingen vroeg ik. „Officieel niet" antwoordde onze chef, „maar inderdaad, Excellenza, officieus zou ik de reis verdei- liever niet meemaken". „De. lijn is zeker opgebroken", zei Holmes droog. De chef haalde glimlachend de schouders op. „Komaan, Watson, er is niets aan te doen. Er zijn hier zeker wel muildieren of paarden te krijgen en een goede gids." „Maar HolmeB," viel ik in, „je wilt toch niet doorgaan?" „Natuurlijk, maar jij kunt terugkeeren." Dat wilde ik niet doen ik kon mijn vriend toch niet alleen laten. Op dit oogenblik trad een jong Spaansch officier op ons toe, in de uniform van de jagers te paard, blauw met zwarte uitmonstering, maar met een witten helmhoed op. „Wanneer de heeren naar Bannanos gaan", zei hij, „dan wil ik hen gaarne vergezellen. Ik ben luitenant Da Silva, van de jagers te paard". Wij stelden ons voor als doktoren van een particuliere ambulance. „Ik kan u werkelijk niet aanraden, door dit land te rijden, luitenant," zeide de stations chef. „Er is gisteren nog een partrouille van twaalf soldaten, een kwartier buiten de stad overvallen en gedood." „Myn orders bevelen mij, mij naar mijn korps te begeven, mijnheer. Overigens, ben ik eerst gisteren te Havanna aaDgekomen, met het laatste troepentransport uit Cadix. Ik moet bekenneD, dat het mij verwondert, dat dit ge deelte van bet land in handen der opstande lingen is. Bij mijn vertrek uit Spanje was daarvan niets bekend.". „Het geheele land is in hun handen, mijn waarde heer, behalve de omgeving van eenige steden, en zoo het al niet in hun handen is, maken zij het onveilig. De stoutmoedigheid dezer lieden is verbazend. Maar gij heeren, zijt dappere mannen, wanneer ge dun gaan wilt zal ik u aan paarden helpen, en aan een gids, en dat de Heilige Maagd u bescherme." Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1