Maandag 9 April 1900. 4969. 49e Jaargang. Binnenland. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING &Co., Export naar Oost- en West-Indië. ültgave r m a A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post. f 1.15. Advertentiën 46 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. Paschen een week te vroeg. fcn heeft de opmerking gemaakt, dat in i l'aschen op een verkeerden dag zal ge- fa worden, fat is het geval fclgens besluit van de kerkvergadering -ea, in het jaar 325, moet Paschen ge worden op den eersten Zondag die t op 'le eerste volle maan tier Lente, mot verstaande, dat, zoo dievolle maan op I Zondag valt, het Paasehfeest een week fcsteld zal worden. Et voorschrift is duidelijk en laat geen ërlei uitlegging toe. i geeft elke almanak van het tegenwoor- jaar op, dat de eerste volle maan der 1 (de zoogenaamde Pausch-volle maan) heelt op Zondag den 15 April en wel morgens om 1 uur 22 minuten. ■aar den boven opgegeven, overal en al- I gevolgden regel, behoort het. alzoo Jdien te wezen op Zondag den 22 April, ■n toch ieder weet het al lang (men op den 15 April Pascben houden. hier denken aan een vergissing kunnen dan, zoo vraagt men, geen maat- i genomen worden om de fout te her- len en het Opstandingsfeest op den juisten Lm te yieren ■Is het op een gegeven tijdstip volle maan vanneer is hel dan weer volle maan T vraag is voor iemand, leek op dit ge il, onmogelijk te beantwoorden om de Ivoudiga reden, dat de tijd, die verloopt schen twee op elkaar volgende volle ma- (wij zullen die tijdruimte een tnaan- Eiml noemen) volstrekt niet altijd even |ot ismen heeft maanmaanden van 29 19 uur, maar ook van 29 dagen 7 uur. sterrekuodigen zijn met'de omstandig- len, die daarop invloed oefenen, zoogoed Ide hoogte, dat zij zeer goed kunnen he len, op welke tijdstippen achtereenvolgens (volle manen vallen en dat met een juist- J'l, die niets te wenschen overlaat. Onze (iwkenrige opgaven aangaande de schijn stuiten der maan in «le almanakken en Ide scheurkalenders hebben wij aan hen ■danken.*) J)m nu niet afhankelijk te zijn van sterre- ge berekeningen en toch vrij spoedig I knuiien zeggen, wanneer in dit of dat ook in ae vaste toekomst, de Paascli- I) In de meeste almanakken staat bij die opga- l ook nog een weervoorspelling. We zullen wol li i.•-«■'i te zeggen, 'lat de tegenwoordige as- irdelijk zijn voor dat boer- Feuilleton. |EN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographic van Sherlock Holmes). is (len bulderen van de zware 32 cM. ka len der slagschepen, éen ratelend snerpen van i snelvtiurgescbui. Wij zagen in een «ogenblik I kust geheel veranderenprachtige waaierpal men i brand, alles was een zee van vlammen ons. Nu en dun sprong een granaat reeds (de lucht, on wij kouden den loop van de schcr- volgen. Knetterend vlogen weer 2 vuurpijlen liet vuren hield op. De kust voor ons wasge- Jri platgebrand en plat geschoten. Waar een oogen- |k te voren nog de rizoforen met hun melanelio- ^c luchtwortels en de lange kokospalmen stonden, a idles neergelegd, de prachtige natuur was in die "li minuten oen plaats van verwoesting gewor- Mnnr er was geen tijd om veel te zien, want Jiiflirig werden allo lichten uitgedoofd. Dank den helderen hemel, zag ik, dat de kruisers hun /erlaten hadden en tie dikke rookwolken wc- op, dat zij stoowen gingen met volle vaart, het interessantste vond ik de twee tor- t-dostroyers die een oogenblik ic voren ons schip lagen. Ala waakzame jachthon- 'lie hun ooron spitsten, draaiden zij zich om. ii van heide ecu schittering van licht, de rodco- iclithundels draaiende over liet water en toen soling stilstaand. En in de verte in dier. bun- 1 zag ik oei, jmiir zwarte stippen. „Anne Spaan- tórprdobooten, Wataiiii", zei Holmos. „Zetrcf- iit't ongelukig, dat ze bij hun verkenning zulke jneh'.honden vinden. Zie maar eens" en bij naar dc twee destroyers, die mot hun volle maan plaats heeft, gaat men als volgt te werk Door elkander gerekend is t.e duur van een maan-maand: 29 dagen 12 uur eu 44 minuten. Twaalf maanmaanden zijn dan ruim 354V3 dag, dat is bijna 14 dagen minder dan een jaar. Daarentegen zijn 13 maanmaanden bijna 384 dagen, of bijna 49 dagen meer dan een jaar. Weet men nu den flag vun de Puaseh- volle-rnaan in zeker jaar, dan neemt men aan, dat die volle maan het volgende jaar 41 dagen vroeger komt; maar vindt men op die wijze een datum vóór den 21 Maart (het beein der Lente), dan neemt men de volgende volle maan, die, volgens het boven- aangevoerde, gerekend woidt 19 dagen later in te vallen. Zoo viel de Pnasch-volle-maan in 4897 op den 17 April. Men rekent nu in 1898 11 dagen vroeger 0 April Paasch v.m. 1899 11 dagen vroeger 26 Maart. t 4900 19 dagen later 14 April 190111 dagen vroeger. 3 April 1902 11 dagen vroeger 23 Maart 1903 19 dagen later 1j April x> 1904 11 dagen vroeger31 Maart i Bedenkt men, dat hier gerekend is met gemiddelde waarden, alsook dat geen ach' wordt geslagen op de afwisseling van gewone en schrikkeljaren, dan kan het volstrekt niet verwonderen, dat de Paasch-volle-maan soms niet valt op den dag, hierboven opgegeven. Zoo vonden wij voor 1899 Paasch-volle- maan op den 26 Maart; in werkelijkheid viel zij op den 27 Maart. Invloed op den dag van het Paasehfeest had dat niet, aangezien de 26 een Zondag en de 27 een Maandag was, in ieder geval Zondag den 2 April Paschen. Anders is dit in 1900. Volgens de bovenstaande berekening Paasch-volle-maan bij den 14 April, dat is een Zaterdag, dus den volgenden dag, 15 April, Pauschzondag. Feitetijk is het Zondag, 45 April volle maan, zoodat Paschen op den 22 April zou gevierd worden, zoo men zich aan den juisten dag der volle maan hield. Vallen de berekende- en de werkelijke Yolle maan op verschillende dagen, dan geeft zulks slechts dan verschil in den dag van het Paasehfeest, indien de eene op Zaterdag en de andere op Zondag invalt. Dikwijls is dat natuurlijk niet het geval; maar, zooals we gezien hebben, kan het zich voordoen. Ook 1876 gaf daarvan een voor beeld. Toen was het den 8 April een Zater dag, een volle maan, zoodat het den volgen den dag Paschen moest wezen, doch liet werd een week later gevierd, vermits de regel den 9 April als volle maan aangaf. Toen heeft zich niemand daarover warm gemaakt en in 1900 zullen de menschen wel even verstandig wezen. In de achttiende eeuw was dat anders, ten minste in Duitscliland. Daar te lande wilden de Protestanten niets weten van den gewonen regel, omdat die, volgens hun bewering, niet deugde, waarin zij niet geheel en al ongelijk hadden. Zij trachtten, door Paschen te vieren in over eenstemming met de werkelijke volle rnaao, zich stiptelijk te houden aan het te Nicea vastgestelde en hebben dan ook een paar lceeren Paschen op een anderen Zondag ge houden dan de Katholieken, hetgeen tot heel wat onaangenaamheden, ja zelfs vechtpartij en aanleiding heelt gegeven. Eerst in 1775 heeft Frederik de Groote de Protestanten tot het besluit weten over te halen, voortaan Paschen te vieren op denzelfden dag als de overige Christenheid. Het was onnoodig, bij onze bespreking gewag te maken van de verschillende midde len, die aangewend kunnen worden om spoe dig den dag van het Paasehfeest voor een willekeurig jaar te bepalen, omdat zij geen verklaring geven van de zaak, die ons bezig hield: nPaschen in 1900 een week te vroeg." gunstig ontvangen. Aanneming dier wet zou op 't oogenblik zelfs twijfelachtig zijn. De Tweede Kamer is Donderdagmiddag om vijf uur op Paasch-recés uiteengegaan. Met de aankondiging van twee interpel laties werd de zitting beslotendoor den heer Van Dedem over het vrijmaken van de tollen op provinciale-, gemeentelijke,- waterschaps- en particuliere land- en water wegen, en door den heer Van Kol over de afwijzende beschikking op het verzoek van den heer J. Troelstra, te Leeuwarden, om gratie of strafvermindering voor zijn zoon mr. P. J. Troelstra, die wegens smaad jegens den officier van justitie te Leeuwarden lot éeo maand gevangenisstraf werd veroordeeld. De Voorzitter gaf zijn voornemen te ken nen de Kamer niet vóór 4 Mei weder bij een te roepen vermoedelijk zal 't 8 Mei zijn, dat ae Kamer haar werkzaamheden hervat en voor de openbare zittingen aan de orde stellen o. a. de Boterwet en de Kinderwetten (die omtrent de ouderlijke macht, het vaderschap, de jeudige misdadi gers, enz.) en voor de afdeelingen de ont werpen op (ie Leger-organisatie en tot wij ziging der Militiewet en de Militaire pensi oenwetten. In de afdeelingen der Eerste Kamer werd de Ongevallenwet over het algemeen niet Bij den Raad van State is ingekomen het wetsontwerp betreffende de organisatie der landweer, waarbij uitvoering gegeven wordt aan de desbet rellende bepalingen inhetont- werpleger-organisatie, dat in het najaar van 4899 bij de Kamer werd ingediend. Door den Minister van Binnenlandsche Za ken is aan de Commissarissen der Koningin het volgende schrijven gezonden Van den Minister van Justitie ontving ik een schrijven, waarin om meer dan éen reden wordt afgekeurd, dat, na het ontslag van een verpleegde uit een der Rijksopvoe dingsgestichten, nu en dan inlichtingen om trent den ontslagene worden ingewonnen door tusschenkomst van gewone politie-be- arublen. De Minister van Justitie zou w,eu- schen, dat in kleine gemeenten de Burge- AMERSFOORT. 35-mijls vaart langs ons weg stoomden. Een paar minuten kon ik ze nog volgeu met mijn nachtkij ker; toeu zag ik niets meer. Weldra konden wij in de verte het snelvuurka- nonuetje op beide destroyers hooren knetteren, toen plotseling een opllikkering van licht aan den hori zon, en alles hield op, maar binnen een tiental mi nuten waren onze jachthonden weer langs zijde van hun meester, het admiraalschip, en verkondigden de seinen ons„Torpedoboot-aanval afgeslagen. Twee van de drie in den grond geboord. De derde ont ploft, waarschijnlijk door tien ketel." Spoedig daarop schitterden weer de lichtbundels, en begun het vuren weer onophoudelijk, maar nu werd het interessante verhoogd, want van elk schip zag ik gewapende sloepen strijk'.n, bemand met matrozen toot repeteergeweren ei. een maxim be- bevattend. En vnn de transportschepen de groote. zware sloepen, propvol gevuld met soldaten. Het was het regiment van Van der Street. De sloepen wachtten op elkaar, totdat zij éen rij vormdensloe pen met soldaten en hun begeleiders roeiden lang zaam naar de kust. „Heoren, nu is het onze beurt," zeide Mac Enebin, me mijn schouder kloppend. Ik draaide me om. Eeti kort ufscheid en ik be vond me met Holmes en Mae Euohin in een sloep. Van ons schip wuifden ze ons zoo lang mogelijk toe. Toen de sloepen het land naderden, hield het vu ren van dc schepen op. De sloepen vóór ons land den in een, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, verrassende regelmaat. Van de kust weerklonk het „Yankee doodle", Dat was, z mals we later hoorden, de muziek van het regiment van Van der Street, ninnr opeens klonk er tusschen door een ratelend geweervuur. We za gen nu op do kust een troep vijandelijke cavalerie komen aanjagen, waartegen de reeds gelande troe pen Iront maakten en een snel repoteervuur afga- De toestand op den wal werd eenigszins hachelijk. Van do sloepen uit kon men geen hulp bieden, uit vrees, do eigen troepen te raken. Het admiraalschip gaf snel achtereen twee keer het wnarsehuwingssein „opgelet". Toen richtte het zijn verblindend zoeklicht op de naderende ruiters, w>cr paarden daardoor schich tig werden en opende tegelijkertijd over de eigen manschappen heen vuur met twee van de snelvuur- kanonnon op den vijand. De gelande troepen, do manoeuvre begrijpend, wierpen zich op den grond en bleven doorvuren en nu was het lot van de vijandelijke cavalerie spoedig heslist. De commandant van de reeds gelande troepen liet een vuurpijl opgaan, het afgesproken sein. dat de landing gelukt was en het vuren achter ons hield onmiddellijk op. De landing werd snel voortgezel eu niet meer bemoeilijkt. Langzamerhand was de infanterie geland en do- ployeerde zij zich en tirailleur; nu kon ook het lichte landingsgesehut. ontscheept worden. Thans kwam Mac Eachin's beurt om te agceron. Mij had de sloepen niet geschut en de dekkings troepen van te voren doen weten, waar ze zooveel mogelijk te landen hadden, en zoo goed en kwaad dat ging, geschiedde het. Toen onze sloep geland was, was 't een heele toer, Mac Eachin niet uit het oog te verliezen. Hij -liet een gedeelte van het geschut in stelling brengen eu verdeelde dc dokkiugstroepen. matrozen en mariniers, over de geïmproviseerde linie. Veldwachten worden gevormd en dubbelposten uitgezet en spoedig hadden we een door de dubbel postenkelen hehoorljjk beschermd kamp. Daarop werd voor het expeditie-korps, dat in den beginne en tirailleur was uitgezwermd, verzamelen geblazen. De tirailleurliniecn losten zich op, en compagnie na compagnie kwam aan. Shafter liet ze de gevechtscolonne formeeren en by zonsopgang stond het, korps tot den aanval ge reed. Verkenningspatronilles van de rough-ridders en een spits van infanterie gingen vooruit en toen ze geen oniaad meldden, zette zich het expeditie korps in beweging. Voorop de rough-ridders. Dan een colonne met voorhoede en llankbedekkingeu, het overige gedeelte der artillerie, ambulance en achterhoede en alles trok onder het vroolijke schetteren der hoorns, be straald door de goude stralen van de opkomende zon, heiland in. Zoo lang mogelijk keken we ze na. De opdracht, door generaal Shafter aan Mac Eachin gegeven, was om, totdat er tot de definitieve aan val kon overgegaan worden, de inscheping der troe pen, bij een mogelijk échec te dekken. Hij moest daartoe een stelling dicht hij de inschepingsplaats zoo goed mogelijk in verdedigbaren toestand bren gen en die verdedigen totdat de andere troepen in gescheept waren, in geval vnu een nederlaag. Te vens had hij natuurlijk te zorgen voor proviandee ring van de troepen op expeditie, enz. Vóot ons brak nu weer een tijd van lijdelijk wachten aan, terwijl we vau Ongeduld brandden. Mae Eachin had golukkig wat afleiding in de be- slomiueringci. van «len dienst en Holmes eu ik j doodden den tijd zoo goed mogelijk, door kloine tochtjes naar de naburige stellingen. Zoo nu on dan hoorden wc geweervuur knette ren in de verte, of do zwaardere tonen van licht snel- vuurgesehut. Geruchten drongen door, dat de rough-rider sbui- tengewone staaltjes van moed presteerden, waarin de Spanjaarden hun weinig toegaven, dat de koorts, onze troepen zwnnr teisterde, dat Shafter besloten had. een tijdelijke stelling te formeeren om San tiago van de landzijde af te sluiten en dat er van een beslissende!) slag wel geen sprake zou zijn vóór onze troepen die stellingen liaddeD ingeno men. (Wordt vervolgd.]

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1