Maandag 16 April 1900. o. 4971. 49e Jaargang. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING &Co., Export naar Oost- en West-Indië. Oltgave (firma A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1,15. Ailvertentiën 1—6 regels 60 cent elke regel meer 10 cent. Gronte letten DBBT plaatsruimte. Legale-, oflieieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. De verkiezing van een lid der Provinciale talen van Utrecht, in het kiesdistrict IJsel- tein, zal, door het vertrek van rnr. A. H. 1. van Uerckel, wegens zijn benoeming tol kantonrechter te Nijmegen, geschieden op M-ijdag '27 April, zullende de stemming, zoo lie noodig is, plaats hebben den 8 Mei a. s. >n de herstemming, zoo noodig, den 15 Mei. Men vraagt ons er aan te herinneren, Bat de ongebruikte postzegels van de vorige liitgifte alsnog ten Postkantore kunnen wor pen ingewisseld. Het doet ons veel genoegen, te kunnen Imeedeelen, dat de toestand van mr. I". D. Tgraal" Schimmelpenninck sedert gister veel [verbeterd is. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, thans lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal is door de anti-revolutionoaire kies vereniging «Nederland en Oranje" te Haar lem candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Onze stadgenooten de dames M. E. van Gelder en S. C. H. van Helsdingen hebben met gunstig gevolg afgelegd het toelatings examen voor de Rijkskweekschool voor on derwijzeressen, onderscheidenlijk te Haarlem en te Apeldoorn. Kapitein J. Vos, werkzaam bij de Kon. Militaire Academie te Breda, wordt 15 Sep tember op zijn verzoek overgeplaatst bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort. Het 5e regiment infanterie zal niet deel nemen aan de oefeningen in het gevecht- schieten op de terreinen bij Harskamp. Luitenant C. A. van Euschut, van het 5e regiment infanterie, heeft detacheering aan gevraagd by de landmacht in West-Indië. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot sergeant-titulair de korporaals J. G. Steigenberger en J. F. E. de Roov van Zuydewijn. 't Is heden (Zaterdag) juist 25 jaar gele den, dat hier de eerste vergadering werd gebonden tot oprichting eener vereeniging uit welke, bijna twaalf jaar later, de »Amers- foortsche Vrijwillige Brandweer" ontstond. De Algemeene jaarlijksche vergadering van den »Ned. Bond van oud-onderofficieren" j zal hier ter stede gehouden worden van 4 tot 6 Augustus. Daarmee valt samen de viering van het 12*/2 jarig bestaan dier vereeniging. Feuilleton. EEN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographic van Sherlock Holmes). 36). Wat er io me omging, kan ik niet beschrijven, een onzegbaar medelijden met Mao Eachin, een ge heimzinnige reverentie voor dit wonderlijk mooie slot van dit verwarde liefdestreurspel, een groote weemoed over den heroïschen dood van die twee vrouwen in het wit, zingend met lieflijke stemmen de „marcia real"; al deze gewaarwordingen over stelpten mjj. Op eens knetterde vóór ons geweervuur van eeuige •Spanjaarden, der vernieling ontkomen, door alles heen, van woede over het sterven der teere vrou wen, daar vlak by hen, aan niets anders meer den kend dan aan wraak. Met ware vertwijfeling open den ze hun snelvuur. Langzaam, langzaam richtte Mao Eachin zich op. Men zag hem aan hoe zijn krachtige wil met zijn gevoel worstelde on dit langzaam overwon. De re aliteit eischte hem op. Er was wat anders to doen dan aan het gestorven geluk te denken. .Hij trok zyn sabel, zwaaide haar en wees voor uit. Het blanke staal flikkerde schel in de sterke zon en over do gcheele linie werd het levendig. De matrozen kwamen uit de loopgraven te voor schijn, gaven hun magnzynvuur af en stormden vooruit. De Spanjaards vroegen geen pardon. Ze vochten zoolang ze konden en lieten niet af te vu ren tot ze zelf gedood waren want voor hun oog hadden ze steeds die twee lieflijke vrouwengestal ten naast de vlag, vermoord door den vijand. En steeds voider ging do voorhoede, vurend, De uitvoering van «Die .luhres/.Bften" (looi de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst", met medewerking van bijna alle zangver- eenigingen die hier bestaan, is bepaald op 2 Mei e. k. In liet orkest zullen behalve muzikanten van liet 5e regiment infanterie, ook dilettanten te dezer stede medewerken. De gelukkige samenwerking, die deze groot- sche uitvoering mogelijk maakt, belooft een nog grooter gevolg te hebben, een van blij vender! aard. Door wijziging van het Huis houdelijk reglement der afdeeling, en het terugbrengen der contributie voor de Zang vereniging van f 4 op f2.50, heeft het Be stuur van «Toonkunst" nameljjk de bezwa ren weggenomen, die velen terughielden, tot genoemde Zangvereniging toe te treden. Binnen enkele dagen hebben zich reeds 30 nieuwe leden aangemeld, zoodat men in September een koor zal hebben van meer dan 100 medewerkenden. Dat de lust tot bouwen bier als met den dag toeneemt, moge ook hieruit blijken, dat thans door makelaar Van Haselen weer ze ven groote terreinen aan den voet van den Amersfoortsehen berg voor bouwgrond zijn verkocht. No. 1. Wedstrijd voor amateurs, over 2000 M. Verguld zilveren, groot zilveren en klein zilveren kruis mot diploma. No. 2. Wedstrijd voor professionals over 3000 M. Ie pp. f35, 2e pr. f25, 3e pr. f 15. No. 3. Wedstrijd voor amateurs met voor- gift over 2000 M. Prijzou als in No. 1. No. 4. Wedstryd voor professionals. Course de primes. De eerste aankomende van iede- ren K.M. ontvangt f2.501e prijs f25, 2e prijs f20, 3e prijs f 15. Bij de jongste landverhuringen te Eerimes is groote daling waargenomen; men spreekt van wel duizend gulden. Groote gebreken zyn gemakkelijker te dragen dan een slecht humeur; onophoude lijk kwetst het zyn omgeving. De geweldige storm van gisteren heelt, be halve een paar schoorsteeneo, o. a. op den Soesterweg, een der linden op de Kortegracht doen vallen. Van persoonlijke ongelukken is ons niets ter oore gekomen. Tot Hoofd-ingelanden van het Heemraad schap «De rivier de Eem, beken en aankleve van dien" zijn herkozen in het 3de district de heeren G. van 't Klooster Gzn., en J. Hilhorst Pzn., en is gekozen in het 4e dis trict W. Eek Jzn., in plaats van den heer W. van de Kuinder, die zich niet weder verkiesbaar had gesteld. Tot opening van bet seizoen trt Baarn wor den op 29 April a. s. wedstrijden op de Wie lerbaan gehouden, waarvan het programma hieronder volgt. Zy, die zonder eenig treurig ongeval den dag van den 13n April (let welVrijdag den I3den) hebben doorleefd, mogen van geluk spreken. Heeft men er wel een Hauw vermoedon van, hoe groote ongeluksdag die beruchte dertiende altjjd geweest is Mannen als Sil vio Pellico, Benvenuto Cellini, Wagner, Boi- leau, Mnntalernbert, La Fontaine, Rivarol, Bourdiiloue, Cuvier, Du Guesclin, Cromwell, Herschell, Camfnrt, Kellermun, Ponsiird, De lacroix, Sainte-Beuve, Montaigne, Philips II, Florian, Mallebranche, Uhland, Rossini, Louis Carrache, Mahomed zyn allen op een der tienden gestorven. De hertog van Berry en Alexander II van Rusland werden op den dertienden vermoord. Ook was liet den dertienden, dat de hertog van Orleans door een ongeval werd gedood. Op een dertienden had de terechtstelling plaats van Oldenbarnevelt, Murat, Fiosehl, Papavoine en Gumuhut. Steeds wordt op Vrijdag door de spoor wegmaatschappijen een vermindering in de ontvangsten van 25 pet. waargenomen. Geen scheepsgezagvoerder zal op een dertienden uitzeilen voor een nieuwe reis. Nu Vrydag 13 April goed en wel voorby is, kunnen wy veilig deze dingun meedee- Icn, zonder onze lezers al te zeer te veront rusten. Kort vóór den oorlog in Zuid-Af'rika werd in een buitenlundscli blad het bericht gepu bliceerd, dat H. M. onze Koningin een schry- ven in het belang van don vrede had ge richt tot Koningin Victoria, lnlicbtingun, liter te lande ingewounon, leidden niet tot be vestiging van liet bericht, doch thans ver luidt uit betrouwbare bron, dut H.M. inder tijd inderdaad zulk een schrijven aan Ko- nmging Victoria gericht beeft, helaas ech ter zonder succes. RECLAMES van 15 rpgels f 1.25elke regel meer f025. Le „Chocolat an luit'' appelé par abrévta- tion „Choclult", de la Société anonyme de la fabrique de Chocolat-A médeé Kohier Fils, a Kchandens pres Lausanno (Maison fon- dée en 1830) constituc, par la réunioa tie ses deux substances (Ie chocolat et le lait) un aliment de premier ordre. Ses qualitós nu tritives ot son bon got'it le font employer aver un grund succes, non seulement par les personnes faibles et les enfants, comme reconstituant et fortiflaut, muis encore par tous ceux qui veulent avoir sous un petit volume une grande quantité de matière nutritive. Les sportsmen, les cyclistes, les touristes, les milituires, etc, l'apprécient d'une fn<;on loute spéciale. Ce produit est préparé avec un soin par ticulier. Les machines qui fabriquent ie Cboclait sont nou velles et munies des der- niers perfectionnemcnts. Le troupeau qui fournit le lait est la propriétó de la rnuison, afin de pouvoir étre l'objet d'une surveillance constante, soit pour l'entretien et l'hygiëne. C'est done un uliment do toute pureté que la fabrique olTro au public et A see nombreux clients. (Chocolat en Tabletten, pour Aire con sommé it la main Chocolat en I'oudre pour ëtre consommé a ia tasse). AMERSFOORT. zich verspreidend en liraileur, stormend en nit don storm zich weer verzamelend en weer uitzwermend om den vijand naar fort Morro terug te dryven. Maar wy gingen over tot de droeve taak. voorde dooden en gewonden te zorgen. Met voel moeite drongen we door in de ruïne van do villa en ton slotte, van onder een chaos van balken, huisraad, meubelen, en planken, brachten we de lijken van Claire en mevrouw Del Mauro te voorschijn, het lichaam zwaar gekneusd, maar het gelaat onge schonden. Beiden waren dood. Ook de andere slaehtollers werden langzamerhand aan het licht gebracht en de mineurs bedroeven de dooden, en de gewonden werden verpleegd, Miutr de twee vrouwen begroeven we niet. Die legden we op een rustbank, en een wit la ken spreidden we over do akelig gekneusde licha men uit, mnar 't gelaat lieten we nu onbedekt en de twee teere vrouwengezichten, ongeschonden gebleven, te midden der ruwe ontredderde om geving, leken wel twee wonderbloemen, twee vreemde, sehoone waterlelies, ontloken in een ver, geheimzinnig land en overgebracht tiaar een koude, vreemde omgeving. De matrozen van de achterhoede liepen Óen voor een het park in en plukten de bloemen van den verwaarloosden tuin, gele mimosa's en blanke camelia's, roodo rooien on witte nnjelie- ren en tal van bloemen, din ik niet kende, een schat van kleuren, en eerbiedig naderend, strooi den ze de bloemen op de twee geslorvepen lot do rustbank vol kleuren was in een bloemen] to midden der vreemde ontreddering woeste villa. Toen zochten we een plaats uit in het park voor do teere dooden en dicht by een vijver, onder eon groep schaduwrijke platanen, vonden we oen rustige plek, waar van de verschrikking, die over de villa gekomen was, niets was te bespeuren. •npraehl i do ver- Daar groeven we oen graf en de matrozen brach ten bloemen aan van ulie kanton en wierpon ze in den grafkuil, totdat dio omhlocind was van binnen. Toen wachtten we af, De ding was schroeiend warm geworden. Door do harde, starre lucht klonk onophoudelijk hel scherpe geknetter van 't geweer vuur en hot doffe gedonder van 't geschut, maar aan onzen rechterkant, waar onze troepen bezig wa ren mot die van het fort Morro, was liet vuren minder geworden en tegen twee uur 's middags hoorden we van die zjjde nog maai' oen enkel schot. Een paar uur later zagen we een vreemde ver tooning. Kon keurig gekleed lieer, op een prach tig paard, naderde de plaats, waar wij waren. Hij zag er uit als maakte hy een wandelrit in Hyde- park. Zelfs de monocle ontbrak niet. Holmes en ik riepen op het zelfde oogenblik uit: „Van dor Street". Hu scheen goud geluimd on was zeer op gewekt. Blijkbaar beschouwde hy tien dag als een toeken, dat zyn groot Btutrspluti sou gelukken. De eerste schakels van den kelen van gebeurtenissen, waarop zyn speculatie berustte, was verwezenlijkt. Een doffe haat beving me tegen dien man, op zyn mooi paard en met zyn „wellttttod dress", die oorlog kon beschouwen als oen factor dio hy hy speculaties noodig had en in 't leven trachtte te gelijk denkbeeld door het hoofd gaan. Toen hy dichtbij was gekomen en ons herkende, grootte hij opgewekt. „Shatter zei, dat ik Mae Kuchin hier zou vinden", riep hy ons toe. „Wat een dng, wat een dagHet regiment Van der Street houdt zich uitstekend. Wat een succes over do geheolo linie. Wat een resultaten I" „Zeer sehoone resultaten inderdaad", antwoordde Holmes koeltjes en onheilspellend: hfl wenkte Van der Strooi Item te volgen en bracht hem voor de beide lykcn, waar we hont alleen lieten. We zagen hem niet u anderen opgewekt en levendig, na do emotie van hut gevecht. Do otlleieren, die Mae Eaohio vergezelden, fluister den ons haustig toe, «lat hy wonderen van dapper heid had verricht. Ouder do stoflige uniformen, groezelig en vuil van den kruitdamp, merkten we ur een paar op mot du kleuren, die ik gezien had in Santiago. Hot waren Spanusoho otlleieren, die zeur hoffelijk on beloofd verzocht hadden, mede de laatste eer lu mogen bewijzen anti du heldhaftig ge storven vrouwen. „Hubt ge zo gevonden f" vroeg Mac Eachin dof. Toen leidden we Item voor do haar. En iueens, toen hij dun schat van bloemen zag en hoe allen mot groote kieschheid en pitlloit zijn dierbare dooden hadden gedord, was hut plotseling met zijn goöci onnatuurlijk zelfbedwang gedaan en overnteeaterd tnn kraehtigen wil. eerbiedigden zyn smart en trokken ons terug. zyn govoe later kwam hy weer te voorschijn en wandelde langzaam het park in, En toen, itt een algemeene beweging, vormden do andoren, otHoioren un manschappen, Spanjaar den en Amerikanen, alles door elkaar, een stoot, en langzaam on eerbiedig defileerden ze voorby de baar, waar do vrouwen lagen in smetloos wit, over stelpt met een schut van bloemen, hour liefiyko gezichten met een wondere bekoring, als vreemde sehoone bloemen uit een ver land. Kii allen mat ingehouden adem, wandelden sacht voorby en wierpen e.-n hintsfcn blik op haar. Toen vleiden de oflleiaren de lichamen in de kist en do mineurs spykorden de deksels dicht.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1