Donderdag 24 Mei 1900. Jo. 4982. 49e Jaargang. Binnenland. Oltgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentiën 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOETEGRACHT Telephoon 15). KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de laad dezer gemeente zal vergaderen op Vrij- ag, den 25. Mei aanstaande, des namiddags te Amersfoort, den 22. Mei 1900. l)e Burgemeester voornoemd, T. A. J. va.v ASCH van WIJCK. De leden van de Eerste Kamer der Sta- en-generaal zijn bijeengeroepen tegen Maan dag 28 Mei, des middags twee uur. In een nota naar aanleiding van het eind verslag over het wetsontwerp tot wijziging der Wet op de Vermogensbelasting, deeltde Minister van Financiën aan de Tweede Ka- eenige cijfers omtrent de ontduiking van belasting mede, o. a. dat in 449 gevallen f8467.40 is ontdoken, terwijl die 449 geval len 26 percent waren van de gevallen die onderzocht zijn. Z. i. kan geacht worden vast te staan, dat de ontduiking, hoewel relatief gering, absoluut belangrijk is. De Minister blijft liet intusschen toch niet wenschelijk achten, de aangiften te doen beëedigen. Aan den wensch der Commissie van rapporteurs om de vrijstelling uit te breiden tot de on roerende- en zelfs tot de roerende goederen die onder den last van verplichte uitkeerin- gen zijn geschonken, kan wel worden tege moetgekomen, mits daarbij uitdrukkelijk wor de bepaald, dat de genieter der uilkeerin- gen daarop een onherroepelijk recht verkre gen heelt. De in werking treding de wet wordt ver schoven tot 1 Mei 1901. Met de behandeling van het wetsontwerp tol wijziging der bepalingen omtrent ouder lijke macht en voogdij in het Burgerlijk Wetboek is de Tweede Kamer een goed eind gevorderd. In de onmogelijkheid om van elke dier bepalingen ook maar den verkor ten inhoud te kunnen weergeven en zelfs i bij alle in debat gekomen punten stil staan, bepalen wij ons tot de belangrijk ste, hetzij zonder hoofdelijke stemming, hetzij Feuilleton. HEREENIGD. 3. (Sot) Hij kwam uit zijn humeur thuis, ontstemd door de eene of andere onaangenaamheid in zijn dienst. Zij wist, dat in zulk een geval een klei nigheid voldoende was om hen tot het uiterste te brengen en vermeed dan ook alles wat hem >u kunnen prikkelen. Ditmaal waren er papie- ;n, die hij noodig had, verlegd geworden ze waren nergens te vinden. Hij snauwde haar een verwijt toezij bracht hem op koelen, minach tenden toon het ongepaste hiervan onder het oog. Nu vatte bij haar bij den schouder en stiet haar driftig van zich, zoodat zij het evenwicht verloor en, zonder zich te bezeeren, tegen de ka- aapee viel. Zij zeide geen woord, maar verliet op staanden voet het huis en ging naar haar ouder6, wier eenig verwend kind zij was. Haar man zocht haar daar op, bekende drif tig te zijn geweest, verhaalde, als verontschul diging, hetgeen hem zulke ergernis gegeven had en smeekte haar, in de echtelijke woning terug te keeren. Zij deed het. Zij had immers niet anders kunnen handelen om niet koppig te schijnen? Maar vergeven had zij hem niet. De beleedi- ging had een diepe wond geslagen, terwijl de grondslag voor haar verkoeling reeds gelegd was door al zijn vroegere krenkende woorden. Hij scheen te merken, dat zij slechts tot hem te ruggekeerd wan om „niet in opspraak te komen"; bij voelde dat hot offer zijner verootmoediging nutteloos was geweest en toen zij op den avond hunner verzoening hand in band naast elkander wten, bespeurden beiden, dat ondanks de schijn bare vertrouwelijkheid het niet meer tusschen met meerderheid van stemmen door de Ka mer genomen beslissingen. Ten aanzien van de ontheffing van de ouderlijke macht, tegen welke nieuwigheid blijkbaar meer tegenzin bestaat dan wel openlijk erkend wordt, nam de Kamer twee beslissingen, welke ons juist voorkwamen, maar óok een welke met de laatste dezer twee moeilijk te rijmen schijnt. Indien er termen zijn (bijv. als de vader ontzet wordt wegens misbruik van zijn ouderlijke macht, en verwacht moet worden, dat er in den toe stand voor de kinderen feitelijk hoegenaamd geen verandering ten goede zal knmen, als zij blijven onder de ouderlijke macht dei- moeder) dan kan de rechter bij de ontzet ting des vaders tegelijkertijd de ontheffing der moeder uitspreken. Zóo stelde de Mi nister voor, maar de heeren Lucasse, LoelT en Willige achtten dit in strijd met het be ginsel der wet en wilden, dut eerst ook de onwaardigheid der moeder zal blijken, dus dat, terwille van het beginsel, eerst ue ze delijke of lichamelijke mishandeling der kin deren nog wat zou voortdurenTerecht noemde de Minister juist dien eisch in strijd met de grondgedachte der wet, die het be lang van het kind in de allereerste plaats op 't oog heeft. Het amendement-Lucasse werd dan ook door de Kamer verworpen met 38 tegen 21 stemmen, maar weinig daarmede strookte de onmiddellijk hierop volgende aanneming van het amendement der Commissie van voorbereiding met 33 tegen 28 stemmen, volgens hetwelk de ont heffing in het bedoelde geval niet wordt uit gesproken, indien de moeder zich daartegen verzet. Feitelijk zal 't den rechter nu toch onmogelijk zijn, voor het belang der kinde ren te waken tegenover een moeder en kin deren tiraniseerden vader van slecht levens gedrag! Bij de Tweede Kamer is door den Mini ster van Waterstaat en dien van Financiën ingediend een wetsvoorstel, houdende ver bod om phosphorlucifers te vervaardigen en regeling van het vervoeren, invoeren enten verkoop voorhanden hebben daarvan. De Regeering heeft gevolg gegeven aan hare belofie om een wijziging der Kieswet voor te dragen, welke de grondslagen dei- hen was als voorheen. Uiterlijk leek alles goed, maar beiden waren zich bewust, dat hun teeder- heid niet meer echt was. En zonder dat zich ooit een dergelijk tooneel tusschen hen her haalde, kwijnde hun liefde en doofde langzaam uit, gelijk het licht eener lamp, die het aan olie ontbreekt. De afgrond was er en bleef en werd steeds breeder en dieper. Eenzaam, met verkoelde harten, als verlamd, stonden zij tegenover el kander, gescheiden door de donkere kloof. Langen tijd had nu die toestand reeds ge duurd. Op dit oogenblik staarde de jonge vrouw in de diepte van den afgrond en sidderde. Iloe was het toch mogelijk, dat het zóo geworden was? Eenmaal hadden zij elkander liefgehad, en thans Heeft hij niet nög steeds macht over haar ziel? Daar ziet hij op, maar niet naar haar. Hij kijkt naar de lamp en draait de pit wat hoo- ger, dan slaat hij een blad van zijn boek om. Wat zou er in hem omgaan? Lijdt hij onder de eenzaamheid Is hij tevreden, berust hij Denkt hij soms erover na, dat het anders zou kunnen worden dat het anders worden móet? Zij weet het niet. Zijn innerlijk is voor haar een gesloten boek. Met smart gaat zij na, dat hij een vreemde voor haar is geworden. Soms ziet hij haar van ter zijde aan met een donkeren blik; is het haat, toorn, verdriet of medelijden Als zij nog eens in zijn arm mocht rustenen zalig glimlachend naar hem mocht opzien Een zoete huivering doortrilt haar bij die gedachte. Al menig, menigmaal heeft zij deze gedachte gehad als een schoonc droom verrijst ze vaak door haar ziel, doch wanneer zij van aangezicht tot aangezicht tegenover haar man staat, gaapt de afgrond. Zij kan hem niet overschrijden, zij staat als verstijfd en het is haar zelfs niet mo gelijk, de armen naar hem uit te strekken. in 1896 getroffen regeling onaangeroerd laat, maar daarin de veranderingen brengt, die bij de toepassing noodig zijn gebleken. Gelijk wij hadden gewenscht en verwacht, heeft zij zich niet enkel bepaald tot zooge naamd technische wijzigingen, zij heeft te vens getracht de beginselen waarop de be staande regeling berust beter tot hun recht te doen komen. Dit. is o. a. geschied dooi de omschrijving der kenteekenen van ge schiktheid en maatschappelijke!] welstand, door de Grondwet vereischt, aan te vullen zoodat een aantal personen, die nu ten on rechte zijn uitgesloten, op de kiezerslijsten kunnen verschijnen. Daardoor worden groo- tendeels de gebreken weggenomen, welke indertijd reeds in het ontwerp "an den Minister Van Houten waren aangewezen. Bepaaldelijk geldt, dat de kiezers krachtens loon, spaarbankboekjes of examen, die nu terecht in ruimer mate worden toegelaten. Een tweede gewichtige verandering wil bewerken dat, evenals bij de belastingkiezers reeds het geval is, ook de kiezers krachtens huur of loon ambtshalve op de lijsten wor den gebracht, en niet verplicht zijn, zich aan te melden. Voor zoover mogelijk wil de Re geering dit bereiken door de mi reeds be staande verplichting van verhuurders en patroons om inlichtingen te geven, te ver vangen door iie verplichting om aangifte te doen van hun huurders of ondergeschikten, die op grond van huur of loon voor het kies recht in aanmerking komen. In hoeverre dit stelsel aannemelijk en goed uitgewerkt is, zal nader zijn te onderzoekenhet voorstel echter, op zichzelf, is zeker een opmerkelijke poging om het bestaande kiesrecht belang rijk te verbeteren. Bij de oNederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging" is tot heden ingekomen of ge- teekent tot een bedrag van f 1 169 703.47. Door die Vereeniging is thans voor de derde maal 16000 gezonden aan den Ne derlandsehen consul te Kaapstad voor de krijgsgevangen Roeren. Door het Hoofdbestuur van het »Neder- landsche Roode. Kruis'' is thans in het geheel ontvangen f 206 239.341/2. Het personeel dor beide Nederlandsche Roode Kruis-ambulances in Zuid-A trika zal op I Juni bestaan uit 33 personen, waaron- En in den geest spreekt zij thans tot hem Het is zoo treurig, ulleen te zijn, en zoo heerlijk lief te hebben moet het dan altijd zoo tusschen ons blijven Wij hebben immers op aarde nu niemand meer dan elkander Laat het weer worden zooals het vroeger was. Maar haar lippen blijven gesloten. Zonderling waarom spreekt zij niet zóo tot hem, waar om niet? Zij slaakt een zucht, die uit het diepst van haar hart opstijgt, maar hij heft den blik niet op. Sedert lang reeds zijn zij niet meer gewoon zich om elkanders zuchten of glimlachen te be kommeren. Het vuur in den haaid is uitgegaan. De wind is gaan liggen. Op straat is alles stil. Maar de pendule in de hoek tikt haastig, benauwd, waar schuwend. Hij is opgestaan om een kaars aan te steken. Het schijnsel verlicht zijn ernstig, onbeweeglijk gelaat. Het is tijd om te gaan slapen. Eo plotseling slaat haar ee senrik om het hart, een akelige angst; het is baar als ging hij voor altijd van haar heen. Wild en onstui mig klopt haar hart, alsals hij thans naar zijn kamer ging, en het vuur in zijn kachel ver spreidde, mogelijk toevallig dat doodelijke ver! giftigende gasAls zij hem eens nooit weerzag Of wanneer hij zic.h een kogel door het hoofd joegof als hij eens dezen nacht hat huis verliet om niet tot haar terug te keeren Maar indien dat alles niet gebeurde, indien het morgen was als heden en zoo den eenen dag na den anderen, dan was het immers de moeite niet waard, te blijven leven. Met afgrijzen en walging beschouwt zij thans haar bestaan van de laatste jaren, en het is haar onbegrijpelijk hoe zij het zoo lang heeft kunnen verduren. Het is haar een raasel, dat zij niet reeds voor langen tijd den moed heeft gevonden, zich onder een trein te werpen, in het water te springen iets te doen, dat aan dit bestaan een einde maakt dei- 9 artsen. Vooreerst wordt geen nieuw per soneel uitgezonden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben goedgekeurd een besluit van den Raad der gemeente Mijnsheerenland om het aan wezige kasgeld op prolongatie uit te zetten. Niet veel Gemeenten zitten zóo goed in hun dubbeltjes. Bij de Normaal-schietschool te 's-Graven- hage zijn proeven genomen met zoogenaamde Marga-patronen, waarmede, gebezigd in ge weren tot kamer-schietoefening, alle thans voorgeschreven schietoefeningen gehouden kunnen worden op een tiende van den waren afstand en met dezelfde trefkans, wanneer het doel een vijfde van de ware grootte heeft. Die proeven zijn met goeden uitslag be kroond en worden voortgezet op uitgebrei der schaal. Te Amsterdam zijn belangstellenden door mr. Lod. S. Boas opgeroepen tot een ver gadering in den Werkenden Stand, op Woens dag 30 dezer des namiddags te éen uur, ten einde vast, te stellen de statuten eener vereeniging, die zich ten doel zal stellen, (zoolang de wet daarin niet voorziet) hulp en bijstand te verleenen aan hen, van wie, na ondergane preventieve hechtenis, de on schuld in meerdere of mindere mate is ge bleken, naar het lordeel van het betrokken afdeehngsbestuur of van Hoofdbestuur. Dit doel wil men volgens het tweede artikel der concept-statuten trachten te bereiken, door het verschaffen van werk of betrekking, of door het uitkeeren van geldelijken steun. In deze vergadering zal tevens een Hoofd bestuur worden benoemd. Te Maassluis zou een bruidspaar zich op het Raadhuis in het huwelijk laten verbin den. In vroolijke stemming trok de stoet voorbij het Politie-bureau, toen de bruigom aldaar even werd binnengeroepen. Minder aangenaam was zijn verrassing toen hij daar ook zijn schipper aantrof, van wiens te Vlaardingen liggende logger bij was gede serteerd. De man werd nu in arrest ge houden en naar Vlaardingen teruggebracht. De bruid ging met haar familie naar huis, ui het minder aangename vooruitzicht dat Het beeld van het arme, doode echtpaar in de armoedige kamer verrijst weer voor haar. geest. Hoe rijk waren die ongelukkigen verge leken bij haar, die jong en in voorspoed is. Nooit zal zij het beeld dier dooden uit haar fantasie kunnen verdrijvenliet zal onafgebro ken een smachtend verlangen naar liefde opwek ken in baar verarmde ziel. Haar man heeft zijn boek opgenomen en is naar de deur gegaan. Hij keert zich niet meer naar baar om en heden, juist heden, zegt hij niet eens het koude: „Goeden nacht", dat zij anders gewoon is van zijn lippeD te hooren. Hij gaat heen Hij gaat heen. Half onbewust, half gehoor gevend aan een onweerstaanbaren aandrang, snelt zij hem na. Thans of nooit! Wat wil zij eigenlijk? Zij weet het nauwelijks. Hij hoor het ruischen van haar japon en went zich om. Zijn koude, vei wonderend vra gende blik treft haar. Zij staat stil drie stappen van hem at. Een koude rilling doet haar leden trillen zij weet niet, dat de tranen over haar bleeke wangen rollen. Thans doet hij een schrede voorwaarts éeri enkelen... de kaars ontvalt aan zijn hand. Hij slaakt een diepen zucht, alsof een last, die blijkbaar te zwaar was om te dragen, van hem wordt afgewenteld. Wie had het eerst de armen geopend? Geen van beiden wist het. Snikkend stond zij daar, en de tranen ver duisterden haar oogeu, zoodat zij niets kon zien. Daar voelde zij zich omvat hij trok haar tot zich hij sloot haar in zijn armen, zoo vast en onstuimig. Haar hoofd rustte aan zijn borst zooals zij het gedroomd had. Zij waren hereenigd.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1