Maandag 28 Mei 1900. to. 4983. 49e Jaargang. Binnenland. De derde vrouw! Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co. Export naar Oost- en West-Indié. UitgaveVerschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.—franco por A. H. VAN CLEEFF ^St Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer '10 cent. Grootfi lettors naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel '15 cent. Afzonderlijke te Amersfoort. nummers 10 cent. Hij advertentie!) var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEORACHT 0. Telophoon 10. IV Memorie van antwoord op bet ver lag der Eerste Kamer betreffende de Onge vallenwet is verschenen. De Regeering verwacht, op grond van de rkenning in liet algemeen van do juistheid an liet beginsel van schadeloosstelling van den werkman tegen de geldelijke gevolgen van een ongeval, hem in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen, dat de Eerste Kamer haar medewerking zal ver- leonen aan het tot stand komen der voor gestelde regeling. Woensdag en volgende dagen zijn ter be handeling in de ulbeelingen der Tweede Ka mer ontwerpen aan de orde gesteld, welke eindigen met de militaire wettenhet ont werp op de leger-organisatie, dat tot wijzi gingder Militiewet, duttotoprichting der Land weer en afschaffing van de Schutterijen, en de ontwerpen betreffende bevordering, ont slag en pensionneering van officieren bij land en zeemacht. Wij verheugen er ons in, dat tot de behandeling der militaire wetten zon der cenig verzet besloten isde twee eerst genoemde werden reeds in October inge diend De Minister van Oorlog heelt op het adres, houdende verzoek om te verhinderen dat de dienstweigeraar De Bruin voor dezelfde zaak andermaal zou worden gevonnist, geantwoord, dat wanneer genoemde milicien zich ander maal mocht schuldig maken aan een feit als dat waarvoor hij is gestraft en er weder termen aanwezig zijn om te dezer zake een strafvervolging tegen hem in te stellen, het recht zijn loop moet hebben en het niet op den weg ligt van den Minister van Oorlog om daarin tusschenbeide te treden. Bij beschikking van 19 Mei 1000 heeft de Minister van Oorlog, op een desbetreffend verzoekschrift van het Bestuur der «Konink lijke Vereeniging van Nederlandsche Scherp schutters" goedgevonden, nog eenige meer dere uitbreiding te geven aan de bestaande gelegenheid tot deelneming aan de schiet oefeningen, die gedurende den zomer van dit jaar, in elke garnizoensplaats, waar met scherpe patronen kan worden geschoten, door mannelijke ingezetenen van 10- tot ■W|jangiuMeefl\j(Mvordm Feuilleton. naar IIENRYK SIENKIEWICZ, schrijver van „Quo Vadisenz. De huur van het atelier, waar Antek Svyatetsky en ik woonden en schilderden, bleef onbetaald, ten eerste omdat wij bij elkaar nog maar juist vijf roebel hadden en ten tweede omdat wij het betalen van huishuur strijdig rekenden met onze waardigheid. Gewoonlijk worden wij, artistcn, door do men- Bchen uitgescholden voor zwendelaarswat mij aangaat, ik zou liovor mijn geld verbrassen dan bet te verspillen aan een huisbaas Onze hospes was tóch geen kwado kerel, en, daarbij hadden wij tal van middelen van tegen weer. Als hij ons kwam manen wat hij gowoon- hjk 's ochtends vroeg deed placht Antek, die ®P e«n matras op den grond sliep onder een lurksch gordijn, dat altijd gebruikt word als achtergrond voor portretten een zittende hou- d'ng aan te nemen en op een diepen graftoon te zeggen Ik ben blij, dat ik u zie, want ik heb ge droomd, dat u dood was. «Jize huisbaas, die org bygeloovig was en bij zonder veel vrees koesterde voor den dood, was dan met <jen slag buiten gevecht gesteld. Antek ?lnf dan weer liggen, strekte zijn beenen uit, «mme de handen over de borst en vervolgde n"K zwaurwichtiger U lag net zooals ik nu; u hndt witto oandschotnen aan, maar do vingers waren ie i aan uw voeten zaten vetleoron schoenen, Die uitbreiding hetrelt liet doen vallen der beperkende voorwaarde dat men moet kunnen aiintoonen lid te zijri van de Vereeniging «Volksweerbaarheid," zoodat de gelegenheid tot deelneming ann voormelde schietoefenin gen thans algemeen is opengesteld voor man nelijke ingezetenen van 16-24 jarigen leef tijd, die overigens aan de gestelde eischen voldoen, zonder dat daarvoor het lidmaat schap van die, of welke andere vereeniging ook, wordt gevorderd, welk lidmaatschap evenmin gevorderd wordt voor degenen, die in de wintermaanden aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te domen. Deze ministerieele beschikking zal eerst daags in het «Receuil Militair" worden op genomen. In de «Standaard" werd onlangs de won- sehelijkheid uitgesproken van het zenden van een predikant naar de gevangen Boeren op St. Helena. Thans deelt de heer Byleveld, Voorzitter van het Chr. Boeren-comité, mede, dat van wege het comité reeds is besloten tot uit zending van een predikant, dat het meteen predikant in onderhandeling is, en dat. het hoopt, spoedig te kunnen berichten, dat hij gaat. Met volgende is een sprekend staaltje van de fijngevoeligheid en beschaving van enkele Engelsche journalisten. Het Perskantoor van het «Algemeen Ne- derlandsch Verbond'' te Dordrecht zond aan de redacties van enkele groote Londensche bladen twee communiqués, nl. de Engelsche vertaling van het, artikel in den «Figaro'' van den schilder RalTaëlli en een gedicht van mevr. E. A. de Jong-Johns. Dezer dagen ontving het Perskantoor van een der bladen vermelde stukken terug, thans echter vermeerderd met een schoone pot- loodvrucht, want op beide prijkte in groote I Betters het met zwart potlood geschreven woord «rot". In hun vreugde ever dit voortbrengsel van vernuft hadden de afzenders vergeten hun brief te frankeerenook hadden zy zeer kiesch, hun namen verzwegen. Over de Ringvaart te Amsterdam wordt thans een brug gebouwd, die voor ons land nieuw is, nl. een brug, waarvan liet gewelf is gemaakt uit een cement-yzerconstructie. Eerst is een houten gewelf gebouwd en daarop wordt nu het ijzeren gewelf met ce ment gemaakt, dat tegen beide oevers van den weg is bevestigd. Wanneer dat, gewelf voldoende gehard is, wordt het houten mo del daaronder weggehaald en op doooment- ijzerconstructie de brug verder afgewerkt. Het werk, dat door den Rijkswaterstaat wordt uitgevoerd, wordt herhaaldelijk door inge- neurs uit binnen- en buitenland bezichtigd. De werkloosheid onder de diamunthewer- kors te Amsterdam is nog weinig verminderd, hetgeen hieruit kan blyken, dat in de fa brieken der «Vereeniging van eigenaren van diamantslijperijen" op dit oogenhlik van de 7200 molens er slechts 2450 loopen. Te Amsterdam had een jong timmerman kennis gemaakt met, eon zeventienjarig meisje. Al spoedig wenschten zy te huwen. Er was echter een moeilijkheid. De ouders van het meisje leefden gescheiden en nu wilde de vader maar niet zoo gemakkelijk zyn toe stemming geven tot het huwelyk zijner doch ter met een hem onbekend persoon. Do hu- welykscandidaat wist echter raad. Hij haalde een hem bekenden tapper en danshuishou der over, als vader te l'utigeeren. Zoo gin gen de timmerman met zijn ouders en het meisje met den als vader dienstdoende» tap per naar het Stadhuis. Aan het Stadhuis werd verklaard, da! de ouders van bruid en brui degom hun toestemming gaven, maar dat de moeder van het meisje niet bji de plech tigheid aanwezig kon zyn, daar zy ziek was. De tapper teekende alle stukken met don naam van den eigenlijken vader van het meisje en het huwelyk word gesloten. Toen echter do vader van de bruid in de courant las, dat zijn dochter gehuwd was, kwam do valschhoid uit en als gevolg daar van had Donderdag de danshuishouder zich te verantwoordon wegens valschheld in oen acte, met het doel die te gebruiken of te doen gebruiken, terwijl daaruit schade kon ont staan, Het huwelyk is nietig verklaard en tegen den pseudo-vader negen maanden gevange nisstraf geöiscbt. Do redactie van «De Grondwet" ontving j. I. Donderdagavond met do laatste post een briefkaart uit Grave, welke daar volgens den poststempel oj» 17 September 1S86 op (te post was gedaan, 18 September daaraanvolgonde te Rozendaul was aangekomen en nu eorst, na 14 jaren, Is bustuld 1 Late haver komt óok op. Het jongmensch uit Maassluis, dat naar 'sGravenhuge werd opgezonden ter inlijving voor do Nutionule militie, toon by zijn in ondertrouw opnemen gebleken was, dat hy hieraan niet had voldaan, hoeft hot geluk gehad te worden afgekeurd, zoodat hy nu nog op tyd in het huwelijksbootje kan stappen Aan de Londensche postkantoren bestu deert men thans, volgens het «Journal des Débat8," een nieuw automatisch toestel met twee openingenin de eone werpt men het geldstuk, in du andere den brief en op deze drukt oen eenvoudig inwendig mecha- AMERSFOORT. die onaangenaam riekten anders was u vrijwel onveranderd. En dan kwam ik er bij met een vriendelijk Soms komen zulke droomen uit. Klaarblijkelijk werd do man door dat woord „soms" vernietigd. Eindelijk werd hij woedend, sloeg de deur achter zich in het slot en wij hoorden hem, al vloekende, do trap afstormen met vier tre den tegelijk. En toch wilde die brave ziel ons den deurwaarder niet op het dak sturen. Trou wens, veel was er niet in beslag te nemen en hij bedacht zeker, dat andere kunstenaars het misschien nög bonter zouden maken. Onze venijnige manior van doen verloor ech ter langzamerhand veel van haar waarde. De hospes raakte vertrouwd met de gedachte aan den dood. Antek kwam nu op den inval, drie sohilderijen to maken, zooals die van Wirtz: „Dood", „Begrafenis" en „Opwekking uit deu Doodslaap." Natuurlijk kwam onze huisbaas op alle drie voor. Zulko naargeestige onderwerpen werden het genre van Antek, die, zooals bij zelf zegt, „Uj- kon schildertdik middelsoort klein." En dit is natuurlijk do reden, waarom niemand zijn schilderijen kooptwant zijn keuze van on- derwerpen ter zijde gesteld hij heeft onge twijfeld talent, llü zond naar den Salon te Parijs twee „lijken1' en daar ik zelf mijn „Jo den aan den Weichsel" welke naam in Frank rijk veranderd werd in „Joden op den Baby- Ion" ingediend had, verbeidden wy beiden in anstige spanning de uitspraak van de Jury. Natuurlijk had Antek een voorgevoel, dat het ergsto gebeuren zou, dat de Jury bestond uit idioten en zoo niet. dan was ik toch idi oot, hij zelf ook evenals onze schilderijen en het toppunt zou zyn, als wij bekroond werden I Hoe dikwijls die ezel my de gal deed over- loopen in do twee jaren, dot wy in 6en kamer samenwoonden, mag de Hemel weten I Antek wilde nu eenmaal moreel beschouwd wor den als een lijk. In gezelschup doot hy zich voor als een volslagen dronkaurd, wat hy toch niet is. Hij drinkt tweo of drie glaasjes vodka en kyki dan, of wy dat wel gezien hebbenan ders stoot hy een van ons met den elleboog aan, slaat zijn oogon ten hemel on zucht met een grafstem Wat ben ik toch diep gezonken Hoe is het toch mogelyk I Als wij hem dan antwoordden, dat hij zich aanstelde, werd hij bepaald nydigniets kon hem meer uit zijn humeur brengen dun twijfel nan zijn zedelijken val. Toch was hy een beste kerel. Eens dwaalden hij en ik in de bergen van Salzkammergut, dicht bij Zell-am-See. Daar de nacht al langzamerhand gevallen was, liepen wij steeds meer gevnar, armen of beenen to breken. Zeg eens, hoorde ik Antek beweren, jij hebt veel meer talent dan ik, duurom zou hot veel meer zonde zijn, als jy omkwam. Ik zul voorop gaan. Als ik vul, dan blyf jij maar waar je bent en wacht, tot de zon weer is doorgebroken. Neen, jij gaat niet voorop; ik kun veol be ter zien. Als ik vandaag myn hals niet breek, zoido Antek, dun verdrink ik toch nog eens het bljjft hetzelfde. Ondertusschen was het pikdonker geworden. Ten laatste besloten wij, muur op goed geluk af verder te gaan. Het ging voetje voor voetje, In het eerst ging alles prachtig, maar later word het pad ateeds nauwer. Zoover wy konden zien, wuren or aan weerskanten vun den weg af gronden, waarschijnlijk onpeilbaar. De bergrug werd steeds smaller en wat erger was door den hovigon wind werden her haaldelijk brokken Bteon voor onzo voeten ge slingerd. Zeg, ik ga op handen on voeten, anders vallen wy nog, zeide Antek. liet was inderdaad noodzakelijk geworden en wij kropen voort uls oen paar chimpansees. Maar ook dozo manier moesten wy weldra op geven het pad werd zoo «mal als do rug van een puurd. Antek ging or schrijlings op zitten, ik volgde zijn voorbeeld on zoo wipten wij telkens met do huilden vooruit voelend lang zaam vorder, zoor tot nadeel van onzo kloeren. Plotseling hoorde ik do stem van mijn baan breker Vladek Wat is er Het pad houdt hier op. En wat komt er dan 7 Niit» daar moet een afgrond zijn. Gooi eens met een steen, dan kunnen wy hooron hoe lang hij va!',. Ik hoorde in du duisternis Antek naar oen los stuk grabbelen. Let nu op, zoido hij. Ik spitste myn ooren, Voortdurende stilte! Hoorde jy niets Neenl Wn zitten hier wol op ons gemak I Dio af grond is minstens honderd vadem diep. Gooi nög eens. Antek nam nu een grooter brok. Geen golnid I Wnt moet dat nu vroeg Antek. Ik kan or niets aan doen 1 Wij dienon wel hier te blyvon, tot het weor dag wordt. Daar zaten wij nu. Antek gooide nog een paar keer; alles te vergeefs. lien uur kroop voorbij, en nog oonoindo- lyk hoorde ik myn lotgenoot: Vladok, vul niet nu in slaap heb jo oon cigarette voor mo 'l Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1