Donderdag 7 Juni 1900. No. 4986. 49e Jaargang. De derde vrouw! Binnenland. Uitgave firma A. H. VAN CLEEP.F te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.- post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groot franco per - --0.egel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGBACHT Telephoon 19. KENNISGEVINGK N I)e Burgemeester van Amersfoort, Gelet op artikel 6 en 7 van het Konink lijk besluit dd. 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 70) tot. vaststelling van een algemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel en fabrieken, noodigt allen, die niet op de lautstvastge- stol.le lijst van kiezers voor de Kamer ran Koophandel en Fabrieken t« Amersfoort voerkomen, maar aanspraak kunnen inaken om op de nieuwe Kiezerslijst te worden ge plaatst, uit daarvan vóór 1. Juli aanstaande ter Secretarie aangifte te doen, op aldaar verkrijgbare formulieren. Vestigt er voorts de aandacht op, dat al- léen zij genoemden aanspraak kunnen ma ken, die voldoen aan de beide volgende ver- eisrhten A. men moet kiezer zijn van leden van den Raad der Gemeente Amersfoort; B. men moet te Amersfoort bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereen volgende maanden zijn geweest van een bedrijf van handel of nijverheid. Amersfoort, den 5. Juni I960. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, gewij zigd bij de Wet van 28 Juui 1881 (Staatsblad No. 102;, Doen te weten, dat het le aanvullingskohier der plaatselijke directe belasting (Inkomsten be kisting) over het dienstjaar 15)00, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in af schrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 6.. Juni 15)00. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCII van WIJCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De KAMER van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN heeft ontvangen 1. De Jaarverslagen over 1895) van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te: Alkmaar, Almeloo, Arnhem, Assen, Dordrecht, Franeker, Gorinchem, Gouda, Haarlem, Hannover, Harlin- gen, 's Hertogenbosch, lloogeveen, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Meppel, Middelburg, Olden- zaal. Oosterhout, Schiedam, Schoterland, Steen- wijk, Tilburg, Utrecht en Zutphen. 2. Consulaire Verslagen No. 12/22 over de maanden Maurt, April en Mei 1900. 3. Tijdschrift van de Ned. Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid, April en Mei 1900. 4. Statistiek van de In-, uit- en doorvoer gedurende de maanden Januari, Februari, Maart 1900. Ilandelstructaten en tarieven van Invoer rechten in Barberos, Britscb-Indië, Chili, Malta, Zweden, Togo. 6. Verslag van de Handelingen van het Ned. Landbouw-Comité in 1899. Feuilleton. 7. Verslag van de werkzaamheden van het bureau voor den Industrieelen eigendom over het jaar 1899. 8. Van den Consul-Generaal van Rumenië, den heer C. G. Rommenhöller Hoe kan Hollandsch kapitaal in* Rumenië vruchtbaar worden gemaakt b. Mouvement de commerce et de l'industrie des Pays-Bas durant Pexercise de 1899. c. Boon's geïllustreerd Magazijn, waarin een en ander over Servië wat den Handel ten nutte kan zijn. d. Wet op de spoorwegen in Rumenië. e. Wijziging van het Wetboek van Koophan del in Rumenië. 9. Nationale vereeniging voor handelsonderwijs Bulletin. 10. Hoymans en Schuurmans Export-blad, Juni 1900. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver slagen enz. voor eenije dagen ter lezing ont vangen, aan te vragen bij den ondergeteekende HERMs. P. van HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 6 Juni 1900. naar HENRYK SIENKIEWICZ, schrijver van „Quo Vndis enz. Een kwartiertje later belde ik bij de Suslovs- ki's aan. Kuziu deed zelf de deur open. Zij zag er bevallig uit; zij had nog dien warmen gloed van den slaap over zich en reeds de frisch- heid van den morgen, die zij uit den tuin me debracht in de plooien van haar licht-blauw kan ten kleed. Haar hoed, dien zij juist afzette, had beur haar wat in wanorde gebracht. Haar ge laat glimlachte, haar oogen lachten, haar rozige lippen lachten zij was het beeld van den lief lijken morgen. Ik vatte haar by de hand, kuste die en haar armen tot aan den elleboog. Zij boog ■dch voorover en fluisterde mij in het oor Wie houdt nog steeds van je? Toen leidde zij mij aan de hand tot baar ou ders. De oude Suslovski trok een gezicht als een Romein, die zijn eenig kind „pro nutria" opoffert; de moeder liet haar tranen in de koffie vallen, Di' sNcderlandsche Vrouwenbond ter In ternationale Ontwaping'' werischt een uiter ste poging te doen oin bet vreeselijk lijden, dat den Boeren door de inlijving hunner Staten boven 't hoofd hangt, alsnog af te wenden. Te dien einde publiceert deze Bond in alle couranten in het binnen- en buitenland (Europa en Amerika) een beroep op de vrouwen, hun aanmanend hun handleeke- ning te plaatsen onder een verzoekschrift aan hun Souvei'ein, welke petitie tegelijk met die welke van overal elders inkomen door den Bond aan alle andere Sou vereinen en Staats-presidenten zal opgezonden wor den, opdat zij tot gezamelijk optreden be wogen worden. Nederlaudsche vrouwen, stelt U niet lan ger tevreden met hel uiten van vrome wen- schen, doch geeft uitdrukking aan Uw wil, dut de broedermoordende krijg in Zuid- Afrika een einde neme door een vrede, eer- vul voor beide partijen, een vrede waarbij de onafhankelijkheid der beide Republieken gewaarborgd worde. Vereenigt Uw stem met die van alle vrouwen uit alle andere beschaafde landen opdat met oen machtige stem gij eendrach tiglijk verlangt, dat ten minsten ditmaal Recht ga boven Macht. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw. Wij Nederlandsche vrouwen smeeken Uwe Majesteit, op hetzelfde «ogen blik waarop in alle andere beschaafde lan den de vrouwen hun Souverein een zelfde smeekschrift doen toekomen, niet langer te toeven met Hare bemiddeling aan Engeland aan te bieden, in overeenstemming met de Artt. 1 en 3 van den lsten titel der Haag- I sche Conventie, op '29 Juli 1899 door de ge delegeerden onzer Regeering onderteekend, o^da^^pi^^oor^ieid^^a^ipM^^iM^"^ want beiden zaten juist aan tafel. Toen wij bin- nenkwamen, stonden zij op, en papa Suslovski begon Verstand en plicht schrijven mij voor, neen 1 i te zeggen; maar het hart heeft óok een stem als ik zwak ben, moge de Hemel het mij vergeven. Hierbij sloeg hij zijn oogen op als een teeken, dat hij bereid was te antwoorden, als de Herael- sche Rechter hem op het oogenblik ter verant woording wilde roepen. Nooit in mijn leven zag ik iets zóo zuiver Romeinsch, als misschien het verkoopen van macaroni op het Corso. Het was een plechtig oogenblik zelfs een hippopotamus zou niet ongeroerd zijn gebleven. De plechtig heid werd nog verhoogd door moeder Suslovski, die haar handen vouwde en met tranen in de stem zeide Kinderen, als gij ooit m moeilijkheden komt, dan kunt gij hier altijd een schuilplaats vinden 1 Bij deze woorden wees zij op haar boezem. Zy kon mij echter niet voor den gek houden I Ik zou wel nooit geneigd zijn, daar een schuil plaats te zoekenI Als Kazia mij nu dat aange boden haddat was heel wat anders. Ik stond verbaasd over de buitengewone beleefd heid der Suslovski's en mijn hart was dan ook vol dankbaarheid, ik dronk zooveel glazen koffie vrede gesloten worde, waarbij de onufhan- hankelijk der beide Z-A. Republieken ge waarborgd worde. Hetwelk doende enz. Men wordt verzocht, deze petitie uit te knippen en van 4 a 5 handteekeningen voor zien toe te zenden aan Mevrouw Waszkle- wiczVan Sehilfgaarde, Stationsweg 83 te 's Gravenhage. Op l27) Juni wordt de petitie met de in gekomen liandteekeningen aan H. M. toege zonden. Zorgt, dat het een indrukwekkend aan tal zij. en dat daardoor de goedgezinden in Engeland, die op 13 Juni a. s. een groote vTouwcnprotestmeeting tegen annexatie hou den, gesteund worden acker Hordijk, Fennema en Vening Mei- nersz. Afwezig was de heer Magnée. De Kamer is vervolgens tot nadere bjj- eenroeping gescheiden. In de vergadering der Tweede Kamer van gisteren legde de Minister van Financiën de volgende verklaring af: Na de in huoge mate door haar betreurde beslissing van de Eerste Kamer der Staten- Generaal betreffende het wetsontwerp der Ongevallenwet, heeft de Regeering met ernst overwogen wat haar in 's Lands belang te doen stond. Zij is eenparig tot de overtuiging gekomen, dat het haar plicht is alsnog een poging te doen om onverwijld een wettelijke voorzie ning in de geldelijke gevolgen van ongeval len tot stand te brengen. Een ontwerp wordt in gereedheid gebracht, gebouwd op dezelfde grondslagen als het door de Tweede Kamer met zeer groote meerderheid aangenomene, doch zekere bevoegdheden toekennende aan de werkgevers met betrekking tot de wijze waarop zij aan hun geldelijke verplichtin gen jegens de Rijksverzekeringsbank kunnen voldoen. De Regeering is voornemens, ten deze met bijzonderen spoed te handelen. Zij wenscht alles te doen wat in haar vermogen ligt om de tot-stand-koming eener wet, waarbij de belangen van duizenden onzer medeburgers zoozeer betrokken zijn, krachtig te bevor deren. H. M. de Koningin heeft het verdrag voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen geratilieeerd. Ook van deSpaan- sche Regeering is bericht ontvangen, ilat dit verding dezer dageu is geratificeerd, terwijl datzelfde reeds bekend was van de zijde van Rusland en de Vereenigde S'uten. De ratificatie door de Souvereinen van Enge land en Duitscliland wordt spoedig tegemoet gezien. In Frankrijk is zo afhankelijk van de voorafgaande goedkeuring door het Par lement, terwijl in België en Italië de staat kundige toestand voor het oogenblik vertra ging te weeg brengt in de afdoening dezer aangelegenheid. Adressant herinnert, dat dr. A. E. Post7 ia- Gelijk we in ous «orijj nummer reeds mee- j spf lear ran hel Geneeskundig Muttto» deelden, is de Ongevallenwet door ile tier- Zletit lil Gelderland en Utrecht, reeds in 1898 ste Knmer der Stalen-neliernnl Vrijdag met "R S™l!,r besmetting en op geschikte 29 tegen 20 stemmen verworpen. middelen ter voorkoming heeft gewezen. Tegen stemden de heerend Virale, Vlle- "Ji'r non deze wenschen tot dusver nog lander Hein, Kist, Van Benevel Feure, Mi- »"»8 «evolg gegeven, verzoekt adressant ehiels van Kcssenich, Godin de Beaufort, 1 'le lusschenkomst van Rrgrennpswege om tot Melvill van Lyndon, s'Jaeoh, Van Pallandt, I 1,01 »eme" v»n voorzorgsmaatregelen ann te Aan H. M. de Koningin zijn door den gep. 1 «-luitenant K. Schraver, te Rotterdam, twee adressen gezonden en wel over een gezond heidsbelang bij kerkelijke ceremoniën. Het betrelt de mogelijkheid, dat ziekten worden overgebracht door het wijwater in Katho lieke kerken en door den beker die in de I Protestanische bij het Avondmaal rondgaat. Ac Geertsema, Bultman, Schiinmelpenninck, Rut gers van Rozenburg, 't Hooft, Van Wijck, Regout, Breebaart, Cremers, Dijckmeester, Laan, Rahusen, Van Heek, De Jong, Vau der Does de Villebois, Van Zinnicq Berg- uiann, Merkelbacb, Vau der Biesen, Reekers en Van Naamen. Vóór stemden de heerenVan Nierop, Alberila van Ekenstein, Welt, Rüell, Ren- gers, Fransen van de Putto, Van Alphen, Nebbens Sterling, Bergsma, Van Ascli van Wijck, Van Hal, Van Lier, Nijsingh, Sassen, Prinzen, Van Zwinderen, Van Nispen, l'ijn- sporen. Door het te Batavia zich gevormd heb bende Transvaal-comité is bij het kantoor te Amsterdam van de Java Bank opnieuw f 10000 ter beschikking gesteld van de oNed. Zuid- Afrikaansehe Vereeniging," zoodat thans in het geheel van de ingezetenen van Neder- landsch Indië f95000 is ontvangen. liet totaal van de bij den Voorzitter-pen ningmeester van de Hoofd-comité van het »Ned. Roode Kruis" ontvangen giften is thans f206374.:«u/2. alleen uit ontroering dal mijn aanstaande schoonouders angstige blikken wierpen naar den koffiepot en naar de room. Kazia schonk steeds in, en telkens trachtte ik dan haar voet onder de tafel aan te raken. Maar altijd trok zij dien weg, terwijl zij baar hoofd schudde en zóo schalks lachte, dat ik nu nog niet begrijp, hoe ik mij heb kunnen bedwingen. Ik bleef twee uur, maar eindelijk moest ik weg, omdat Bobus mij in het atelier wachtte Bobus, die teekenles nam en elke keer een 1 kaartje achterliet met zijn geslachtswapenen er I op en die ik geregeld verloor. Kazia en haar moeder brachten mij tot de deurik was daar j niets over gesticht, want ik had Kazia alleen wil- i len hebben. Wat had zij toch een snoeperigen I mond I Mijn weg voerde mij door het stadspark. Het was vol tnenschen, die van de baden kwamen. I lk merkte, dat allen stilstonden om mij na te I kijken, lk hoorde ze fluisteren„Magorski j Magorskidaar is hij nuJonge meisjes in kanten kleedjes, wierpen mij oogjes toe, alsof i zij wilden zeggen: „Ga mee! wees niet bang!" Wat duivel, dacht ik, ben ik zoo'n beroemd- j beid of wat is er? Ik begreep er niets van. I Ik liep door steeds hetzelfde. Toen ik mijn i huis wilde binnengaan, botste ik tegen mijn hos- pes als een schip tegen een rots. O hemel.de huur Maar de man boog zeer beleefd en zeide Mijn waarde mijnheer, hoewel ik u soms lastig heb gevallen, geloof me ik heb zoo maar sta my too Tegelijkertijd omhelsde hy mij en wenechte mij geluk. Nu meende ik het te begrijpen An- tek zal hem gezegd hebben, dat ik verloofd was en nu hoopte hij geregeld betaald te zullen wor den. Ik liet hem in dien waan. Ik vloog de trappen op. Onderweg hoorde ik lawaai op onze kamers. Ik stortte de deur bin nen. Het atelier was donker door wolken rook. Daar zag ik Ytilek Rvsinski Wah Poterkevich, Franek Tsepkovski, den ouden Sludelski, Kar- niinski, Voytek, Mihalate allen bezig met den jongen Bobus te plagenmaar toen ik binnen kwam, lieten zij hem nauwelijks meer levend midden in de kamer staan en brulden allen tegelijk Wel gefeliciteerd Onze beste wenschen hoor I In de hoogte met hemgilden zy door elkaar. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1