Maandag 24 September 1900. No. 5017. 49e Jaargang. Binnenland Feuilleton. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Export naar Oost-en West-Indië. AMERSFOORTSCEE COURAIT. UITGAVE FIRMA a h van cleeff te AMERSFOORT. nn«?t en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f\.franco per nnf 'Q J61 6 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- rnoE 'Senin8sadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meel ton ova i'00/ e^te^s naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij adveitentiëu van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. kennisgevingen. De Griffier der Provinciale Staten van Utrecht, daartoe door de Gedeputeerde Staten van dat Gewest gemachtigd, brengt ter kenuu van de belanghebbenden, dat de Rekening dor enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten ®n uitgaven over het dienstjaar 1898, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 1 Septem ber 1900, No. 64, alsmede de Begrooting dier inkom sten en uitgaven voor bet dienstjaar 1901, goedge keurd bij Koniuklijk besluit van 12September 1900, Jio. 58, in gevolge Art. 100 der Provinciale Wet, ver krijgbaar zijn gesteld ter Provinciale Griffie van Utrecht, tegen betaling van 40 cents per exemplaar, mowel voor de Rekening als voor de Begrooting. Utrecht, 20 Sept. 1900. De Griffier der Staten voornoemd, C. R. MERKUS. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN heelt ontvangen 1. De Jaarverslagen van de Kamers van Koophan del cu Fabrieken over 1890 van Amsterdam, Del den, Delfzijl, Dokktnn, Goor, 's-Gravenhage, Heuge- Ido, Hoogezand en Sappenieer, Roermond, Veghcl, Winschoten. 2. Consulaire Verslagen Nos. 27 tot 36, over de maanden Juli en Augustus 3. Tijdschrift van do Ned. Maatschappij tot Be vordering der Njjverheid, Juni en Juli 1900. 4. Statistiek van den In-, uit- en doorvoer gedu rende de maand Juli. 5. Haudelstraeraten en tarieven van Invoerrech ten in: Argentinië, Bahama eilanden, Barbados, Bel gië, St. Christopher, Nevis, Ouafh. Congostaat, Co lumbia, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Grieken land, Guatemala, Haïti, Hawaï, Lagos, Montserrat, Forzie Philipijnen, Rusland,.Spanje, Triuidad.Tabago, Venezuela, St. Vincent 0. Van de Centrale Commissie voorde Statistiek a Bij<1 rage N. R. 1.Nederland tijdens de Fransche inlijving. b Jaarcijfers 1898. Bijdrage N. R. II Gemeente financiën 1896. 7. Verslag van de Provincie Utrecht 1899. 8. Verslagen Kamers van Arbeid. 9. Verslag Ingenieur van het stoomwezen 1899. 10. Verslag Hollundsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij 1899 11 Verzameling van wetten en besluiten op de Bitincnlandsehe scheepvaart. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver slagen, enz. voor eeuige dagen ter lezing ontvangen; t te vragen bij den onderteekeude HERMs. P. VAN HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 23 Sopt. 1900. H. M. de Koningin en H. \1. de Koningin- Moeder zullen 2Ü September van 's-Graven hage naar »Het Loo" vetrekken en daar tot omstreeKS Sint Nicolaas vertoeven. De in den regel goed ingelichte Haagsche briefschrijver van de »N. Gron. Crt." voegt aan dit bericht toe: Uit alle in de Hofkringen waarneembare verschijnselen meen ik te mogen opmaken, De beleende Juweelen 9-) Dit wekte rnyn aandacht en nadat ik eenigen tijd op het voetpad voor den winkel op- en neergegaan was, ging tk zelf naar binnen en vroeg naar fyne Mjlcn en metaalzagen, eigenlijk echter om mijn beide vrienden beter te bespieden. Ik zag, dat zy over een groote menigte werktuigen ouderhandelden, waar by Todgers voor tolk speelde en de Franschman uit koos en bestelde. Gelukkig waren er zooveel koopers "i den winkel, dat ik hen zonder opzien kon bespie den. Nadat ik my over bet doel van mijn bezoek had vergewist, vroeg ik den patroon te spreken en werd onmiddellijk in diens kantoor gelaten. Aan dezen maakte ik my bekend, gaf hem over het doe van mijn bezoek de noodige inlichting en verzocht hem, my, zonder opzien te verwekken, zekerheid te verschaffen welke werktuigen de Franschman in kocht. Onmiddellijk zond hij een vertrouwden bed ton de af, die weldra terugkwam met het bericht, dat do Franschman een bijna volledig stel juweliers- en goudsmidswerktuigen voor drie of vier personen kocht en betaalde met engelsche bankbilietten. Dit as voor mij voldoendedankend nam ik afscheid en werd door den patroon zeiven tot aan de deur uitgeleide gedaan, alsof ik een zijner beste klanten ware. Todgers en zjjn metgezel schenen my niet opgemerkt te hebbenzij waren te druk met hun jnkoopen bezig. Mijn eerste gang was naar het nnasi- hyzijnde bureau van politie, waar ik een rechercheur r'eP en hem opdroog mij te volgen en de beide personen, die ik hem zou aanwijzen, terstond oncier 'lat twijfel aan een spoedige verloving van onze beminde Koningin, volkomen gegrond is. Het zou mij niet verwonderen als 1901 ongeveer ten einde spoedde en H. M Haar J-'f levensjaar bereikte, eer de natie met het bericht van Haar aanstaand huwelijk werd verblijd. Ik heb daarvoor éen ik erken gaarne misschien zwakke maar toch tamelijk practische reden. Het paleis van wijlen Prins Hendrik, dat bestemd is bij het huwelijk van Koningin Wilhelmina door de Koningin-Moeder te worden betrokken, wordt zeer langzaam voor dat doel in gereedheid gebracht; men werkt gestadig aan de in- en uitwendige verfraaiingen uitbreiding, maar alles geelt den indruk, dat er met de voltooi ing van een en ander nog maanden, mis schien ongeveer een jaar gemoeid zullen zijn. En als ik me herinner dat, nu omstreeks een jaar geleden, toen de eerste geruchten over huwelijksplannen der Koningin begonnen te loopen, een zeer hooggeplaatst en uit den aard van zijn positie met de aangelegenheden van het Koninklijk Huis zeer goed bekend persoon, mij op de deswege tot hem gerichte vraag oin inlichting, antwoordde»Er is geen sprake van naar alle waarschijnlijkheid zal de Koningin niet voor de voltooiing van Haar21ejaar in den echt treden", dan geloof ik, «lat we vooreerst dit onderwerp, hoezeer 'took heel de natie ter harte gaat, veilig kunnen laten rusten. In de Donderdag gehouden vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal kwam in behandeling het adres van ant woord op de Troonrede. Aan het verslag ontleenen we het volgende: De heer FRANSEN VAN DE PUTTE wil van deze gelegenheid gebruik maken om de regeering te vragen, eenige inlichtingen te verstrekken over hetgeen geheel Europa en meer in bet bijzonder ons land bezig houdtTransvaal en China. Spreker heeft de regeering niet vooraf van zijn voornemen kennis gegeven, omdat hij geenerlei critiek wil oefenen, maar slechts zeer objectief eenige inlichtingen wil uitlokken. Omtrent Transvaal stelt spreker de vol gende vragen Kan de regeering eenig licht verschaf fen over de gevangenschap der Nederland- scbe ambulance op Ceylon Wat heeft de regeering in deze materie verrichtEn met welken uitslag Kan de regeering eenige inlichting ver schaffen omtrent de uitzetting van ambte naren der Neder!. Zuid-Afrik. Spoorweg maat schappij en van andere Nederlanders Is het waar, dat een Nederlandsch oor logsschip naar de Delagoabaai is gezonden orn president Kruger af te halen? Zoo ja, wat heeft aanleiding gegeven tot dien stap En nu China. Den tien Juli heeft de Minister van Bui- tenl. zaken hier medegedeeld, dat een oor logsschip naar de wateren van China zou worden gezonden, de Holland. Later zijn tevens de Piet Hein en de Wilhelmina ge zonden, waardoor Indië geheel van krach tige schepen werd beroofd. Bestaat er bij de regeering bezwaar orn mede te deelen waarom dit is geschied? En kan de regee ring ook zeggen hoelang, naar hare meening, de afwezigheid van die schepen uit Indië zal duren De MINISTER VAN BUIT EN L A N DSCH E ZAKEN (de beer De B e a u f o r t) zal, aange zien hij op de beantwoording van de details niet is voorbereid, zich bepalen tot de korte mededeeling van de feiteD. Ad 1. Ook de regeering heeft 't pijnlijk aangedaan, toen zij vernam, dat Nederland- sche geneesheeren van de ambulance aan hun werkkring onttrokken werden en ge vangen genomen zijn. Aan onzen gezant is dadelijk opgedragen, zich aan het Dep. van Buiteul. zaken te Londen te vergewissen van 't gebeurde, opheldering te vragen en zoo mogelijk de invrijheidstelling te verkrijgen. Uit de inlichtingen door den Minister van BuiLenl. zaken te Londen gegeven, bleek dat er feiten van zeer ernstigen aard plaats heb ben gehad1°. dat bedoelde personen naar de linie hadden medegenomen een aantal brieven van compromitteerenden aard, of schoon zij hadden beweerd brieven van slechts onschuldigen aard mede te nemen. De Mi nister heeft daarop laten aandringen op over handiging van het rapport van dr. Koster aan onzen consul te Kaapstad. Het antwoord daarop liet zich lang wachten, tengevolge van wel te begrijpen vertraging. De minister drong daarom nader aande Engelsche re geering spoorde de autoriteiten te Kaapstad aan om spoed te maken en nu heelt de mi nister juist bericht ontvangen, dat het rap port thans is overhandigd. Omtrent de gevangenschap zelve blijkt uit de bij de regeering ontvangen berichten, dat deze dragelijk was. De Minister wijst er op, dat het Roode Kruis een instituut is van internationalen aardde personen die daarbij werkzaam zijn behooren zich aan de internationale regelen ,te houden. De regeering zou het zeker be treuren, wanneer ae hier bedoelde personen zich, uit overmaat van ijver, aan schending van die regelen hadden schuldig gemaakt. Dit moet nog blijken. Wat de uitzetting van de ambtenaren der Zuid-Afrikaansche Spoorweg Maatschappij be- tref, zegt de minister dat de Engelsche re geering daartoe de bevoegdheid, had Het kan echter zijn dat de w ij z e van uitzetting minder oordeelkundig was en daardoor on- noodig schade heeft veroorzaakt. In dit ge val zal vergoeding moeten geschieden en de regeering voor de Nederlandsche onderdanen moeten optreden. De daaromtrent inge brachte klachten zijn aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Het dossier is echter van zeer grooten omvang. Voor enkele kan de minister reeds de Engelsche regeering op nadere bespreking voorbereiden. Wat president Kruger betreft, was der regeering by informatie gebleken, dat de president wegens gezondheidsre denen naar Europa zou vertrekken, zonder dat hel nog vaststond waarheen. Uit differentie voor den persoon van president Kruger heeft de regeering daarop het aan bod gedaan om hem hierheen te brengen, en dit aanbod is aangenomen. De uitzending van drie schepen naar China is geschied op aandrang van verschillende zijden bij de regeering. De instructie aan AMERSFOORT. bijzonder opzicht te nemen. Ik geleidde hem naar den bovengenoemden winkel, wees hem door het venster mijn personen aan en beval hem, den volgen den ochtend den uitslag zijner naaporingen te zenden aan den Hoofd-inspecteur in Scotland-Yard. Iemand dien ik met Carbonnel arm in arm had gezien, was bij mij verdacht: nog meer werd mijn arg waan gevoed door het uiterlijk vau den Fransch man zeiven en het kwam my zeer opvallend voor, dat juist deze een inkoop van juweliorswerktuigen deed voor meer personen, hoewel hierin eigenlijk niets verdachts stak. Ik weet niet waarom mij deze persoon zoo vreemd voorkwam, maar wij politie mannen zijn uitgeleerde physiognomisten en hebben een fijnen neus voor spitsboeven. Of ik mij vergist heb, zal het vervolg toonen. In het voorbijgaan liep ik even bjj mijn vriend Ward aan om te vernemen of er niets nieuws over den juweelendieftsal was uitgelekt en hoe de laatste geschiedenis met de zilveren borden was afgeloopen. Alle bemoeiingen van Ward om de dame op te spo ren, waren vruchteloos geweest. De cab had tot na middernacht in Gloucesterstreet gewacht, zonder dat zich iemand had aaugemel-1. Ook waren in den geheelen omtrek geen verdachte persoon gezien. Zeker was daarom de cab bij zijn verschijnen in Gloucesterstreet slechts een teekeu voor de medeplichtigen der „dame" geweest om hen te waarschuwen en van het mislukken harer pogingen kennis te geven. „De peer is nog niet rijpen als zij rijn is, zal zij wel van zelf atvallen", zeule Ward. Vooreerst boud ik Red SpurgeonS in het oog, die bijzouder mild is in den laatsten tyder moet iets gebeuren wat ons helpen kan, hem weldra onschadelijk te maken". „Ken je De Carbonnel?" vroeg ik aan Ward. Den kleinen franschen tafelschuimer met de kromme beonen, den speler, den vriend van Anna Fairley 7 Dat geloof ik 1" riep hij uit. „Zeker ken ik hem, reeds sinds vele jaren. In den beginne zwierf hy in Westend roud en verzamelde inteeke- ningen op voorlezingen over Fransche en Italisan- sche dichters, die hij houden wilde en misschien ook gehouden heeftdaarna zag ik hem in Pim- lieo onder de lakkeijen en huisknechts, later leerde ik hem kenDen als de „huisvriend" eener oude we duwe, die een logement had in Chiswellstreet, Fins- burysquare, en nu is hy een gemeene gauwdief, die het hoofdzakelijk op rijke moederzoontjes heeft gemunt, om die in gezelschap zijner bevallige ge zellin uit te plunderen. Hij heeft bij my wat op zijn kerfstok, waarmode hij bij een gunstige gele heid eens zal worden ingezeept." „En Amy? Hebt je die óok niet op je lijst, Ward" „O ja, zeker. Voor ongeveer drie maanden ver lokte zij een jongen Rus van goeden huize, maakte hem dronken en stal zijn brieventasch. De beroofde kwam bij mij en klaagde zijn ik..,'1 Een mijner lieden had de dame herkend, die hij bij zich in den cab had gehad en zoo haalden wy bij Amy de brie ventasch on het uurwerk af, vöor zij nog den cre- dietbrief op Baring Brothers gebruikt had, die er in lag. Op een paar vyfponds-biljetten na kreeg onze Petersburger zijn eigendom terug en wilde haar niet aanklagen, opdat zijn naam niet in de couranten zou worden genoemd. Op die wijze kwam dit zaakje niet iu behandeling voor het Hof, maar zy moest voor mij een verklaring onderteekenen, dat zij den heer N. N. voor bankbiljetten twintig pond schul dig was en zoo heb ik haar aan het lijntje, als zij nóg eens zulke kromme sprongen maakt." „Bravo, Ward I" zeide ik, „dit kunststukje zal ik onthouden. Dat kan in dergelijke gevallen zeer goede diensten doen. Nu wil ik je een mededeeling betref fende Carbonnel doen, die je misschien van nut kan zyn Ik verhaalde hem myn ontmoeting met de drie I bewuste personen en verzocht, mij op de hoogte te houden van den speler. Den volgenden ochtend kreeg ik door onzen chef een bericht van den agent, dien ik den Fransch man en Todgers had nagezonden, ongeveer van den volgenden inhoud „3.10. Voor het magazijn van M. in Leadenhal- streot post gevat 3.20 de aangewezen heeren ge volgd beiden droegen pakjes; Cornhill,Princestreet Moorgatestreet, Finsburyplaee, enz.traden binnen in een klein fransch liotel in Providencestreet, haalden een koffer, namen een cab en reden naard, Little-Suttonstreet, Coswell, waar zij voor no. 27 stil hielden en uitstegen van het dienstmeisje ver nomen, dat de gebaarde Franschman de eerste ver dieping met vier kamers bad gehuurd. „5.42. Beide heeren weder uitgegaan, op den hoek van Aldergate en Barbican in een omnibus gestapt, naar de Bank gereden, vandaar naar Sou thern Cross, een restauratie, waar zijn een anderen kleinen Franschman afhaaldentoon te voet naar een koffiehuis in Maidenlane, waar zy aten. De Engelsehtnain betaalde voor do anderen. „8.10. Een dienstmeisje brengt den kleinen Franschman een briefje. Alle drie gaan in een naburig huis no 31, waar zij blyven tot 12.18. Engelschman eu groote Franschman scheiden in Broad-streetEngelschman gaat Highstreet in Franschman High-Holborn, waar hij by politie-agen- ten en naciitwachts den weg vraagt, tot hy Little- Suttonstreet heeft bereikt, waar hij zijn woning op zoekt. „Heden acht uur een koperen plaat aan de deur: „J. Jall'ard, juwelier en graveur. Hier wordt Fransch gesproken." Dc groote Franschmam is M. Jaffard. 8.40. Nog niet uitgegaan." Dit was mij voorloopig genoeg. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1