Maandag 1 October 1900. No. 5019. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Export naar Oost- en West-Indië. AMSFOORTSOHE COUMT. UITGAVE firma a h van cleeff te AMERSFOORT. nnef f a miulag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden /l.franco por yertentiën 16 regels (50 centelke regel meer '10 cent. Legale-, offieioüle- f 0 2" e'peninfSi! vertent'^n l,ei' '•ege' "t® cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer !00re el'te|,s naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentië» var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Bij de Vrijdagmiddag van 2.45 tot 3.52 jnder voorzitting van don Burgemeester jhr. air. T. A. J. van Asch van Wijck gehouden openbare vergadering van den Gemeente raad waren 14 leden aunwezig, terwijl af wezig waren de heeren J. Gei*. Kleber, Van Kalken en Garjeaune. Alleen de heer Kleber had kennis gege ten. verhinderd te zijn. Uit zijn schrijven bleek, dat Vrijdag een voor hem zeer on geschikte dag was om te vergaderen. De V oorzitter vond hierin aanleiding )iii op te merken dat wanneer naast den Maandag en den Zaterdag nu óok de Vrijdag moet uitgesloten worden, terwijl door bij- zijndere omstandigheden geen avondverga deringen kunnen gehouden worden, de tijd tot vergaderen al zéér beperkt wordt. Spr. wilde juist bij voorkeur den Vrijdagmiddag aanwijzen voor de vergaderingen omdat dan bijna niemand afwezig is, mits niet te vroeg de vergaderingen worden belegd. Zelfs drie uur of half vier als aanvangstijd zou spr. niet ongeschikt voorkomen en spr. zou in overweging willen geven, voortaan zooveel mogelijk op Vrijdag te vergaderen. Het is zeer moeilyk, Dinsdags te verga deren omdat het college van Burgemeester en Wethouders 's Maandags vergadert en het daardoor niet wel mogelijk zou zijn, den Beschrijvingsbrief tijdig genoeg te verzen den. Mocht er bij de overige leden geen be zwaar zijn tegen den Vrijdagmiddag, dan zou spr. gaarne dien dag bepalen. De notulen dor zitting van 4 September wer den gelezen en zonder wijziging vastgesteld. De Voorzitter deelt nu mede, dat In gekomen zijneen schrijven van den lieer van der Burg, nieuwbenoemd Gemeente ontvanger, waarin hij dank betuigt voor het vertrouwen door den Raad in hem gesteld en hij de hoop uitspreekt, op 1 November zijn functiën te kunnen aanvaardende goed keuring door Gedeputeerde Staten op het Raadsbesluit tot ruiling van grond aan den ingang der Van Persijn-straateeu missive van liet Bestuurder Vereeniging »Ambachts- sehool voor Amersfoort en omstreken" waarin het verklaart geen bezwaar te heb ben tegen de subsidie-voorwaarden alle aangenomen voor kennisgeving. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd conform het prte-advies besloten om trent: het voorstel in zake het kosteloos in gebruik geven van een lokaal in hot 3chool- De beleende Juweelen. 11.) Ik onderrichtte de dienBtmaagd, hoe aij zich gedra gen moest ingeval or gasten kwamen en nauwe lijks was ik daarmede gereed, toen ik reeds een cab de eenzame straat hoorde inrijden on voor het huis stil houdon. Ik stond achter de gordijnen van een venster naast de deur, en herkende Carbonnel en Amy Fairly in den schijn der gaslantarens toen zy uitstegen. Op zijn aankloppen ontving de Fransen- man ten antwoord„Miss is plotseling ziek gewor den eu mr. Arthur verwacht u in Maidenlane, waarop hij met zijn donna, die zich zeer mooi lnul opge- echikt, weder in den cab steeg eu brommend weg- reed. Toen ik op onze post aankwam, had men den gevangene reeds doorzocht en een klein fleschje met strichnine en tamelijk veel geld by hem gevonden. Hij was geheel moedeloos en zijn oogen gaven den gloeiendsten baat te kennen toen hij mb zag. .nik zal uw vader schrijven," zeido ik, „de verban- n'nS kunt gij niet ontgaan maar misschien is er uog (Sen middel om u in de genade der koningin »an te boveleD. Gij weet veel van Carbonnel en Jat- fardvertol wat gij weet, dan zal ik trachteu, dat gij als Koningsgetuige tegen hen wordt aangenomen. Dat was een straal van hoop voor hem, maar hy acbeen niet in de stemming, zich nu dnarover te verheugen en ik liet hom op zyn nis tras aan zyn eigen gedachten over, welvoldaan over de voor lopige gang van zakeD. De ontdekking, die ik door do berichten van Tod- fzebouw aan .Ie Koestraat ,|es Zaterdags van 0 tot 8 uur aan don cursus voor de hoofd- acte terwijl daarbij de natuurkundige instru menten der Hoogere Burgerschool kunnen worden gebruikt tegen een vergoeding van 1 M per jaarhet voorstel tot onderhanrt- sche verhuring van bet huis bij de voor malige Gasfabriek aan de Kampstraat aan lieer van ^er 11,arilt tot 1 Mei 1.101 voor 1150; het voorstel tot verboo- ging der jaarwedden van de tijdelijke leer aren aan de Hoogere Burgerschool in Staats wetenschappen en in Etigelsch ieder met f 100 en alzoo tot 1'1000 en f900; het voorstel tot uitbreiding van het aantal brandkranen rnet twee op den Utrecht- schen weg en éen op de Wijers-straat en het aanmaken van een water-reservoir. De kranen kosten f 110.70, het reservoir kost fGO. In behandeling kwam nu punt 5, een voor stel tot opzegging der huur van het gebouw en erf »Het Werkhuis." Juist des ochtends was een schrijven inge komen van den kapitein eerstaanwezend- ingenieur, namens den Minister van Oorlog, van welk schrijven de Secretaris voorlezing doet. Het Rijk zal het gebouw en 100 M2 van het voorerf benevens de bijgebouwtjes rechts van den ingang in huur houden tot 22 Oc tober 1902 en zulks tegen i 300 pet jaar, ter wijl het overige terrein in hoofdzaak zal worden gebruikt voor de te stichten Am bachtsschool. De heer Van Beek vraagt of de f 100 welke de Gemeente door ueze regeling minder aan huur ontvangt, zal worden ver goed door de eene of andere «yjföratie De Voorzitter antwoordt, nat overleg is gepleegd met het Bestuur der Vereeniging Ambachtsschool" waarbij gezegd is, dat de grond of liet gebouw in mindering zou strekken van liet subsidie. Thans moeten eerst plannen gemaakt en dus kan een be paalde som nog niet worden vastgesteld. De heer Van Beek dankt voor de in lichting. Mr. H e ij 1 i g e rs vraagt welke gebouwen liet Rijk zal behouden. De Voorzitter antwoordt, dat het, go- heele Werkhuis" en de gebouwtjes rechts, welke bij de Genio in gebruik zijn, in ge bruik blijven bij het Ryk. De Heer Hamers vraagt of de byge- houwtjes dus gearnoveerd moeten worden. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet bet geval is. De bijgebouwtjes zijn in ge bruik bij de Genie. Hot ligt in de bedoeling, het gebouw voor de Ambachtsschool te plaat sen aan de i'luntsoeii-zijde. Aan den Singel kant zullen lokalen komen voor het Burger lijk Armbestuur en don Gemeente-ontvanger. Het voorstel wordt nu z. h. st. aange nomen. Tot leden van da Commissie van wetge ving, wegens periodieke aftreding, worden nu gekozen de heeren mr. f.. Celosse mot 13 stemmen en, bij tweede stemming, mr. J. G. A. van Zyst met 7 stemmen. Omdat by deze tweede vrije stemming slechts 13 in plaats van 14 stemmen werden uitgebracht, vraagt de heer Gerritsen of de stemming wel wettig is en of de Raad geen onwettige daad deed. Wordt dit toe- gelalen, dan zal op den duur gestemd wor den door 9 of 7 leden. De Voorzitter antwoordt, dat, in plaats van blanco te stemmen, een der leden niet gestemd heeft. Hel resultaat is het zelfde en de vraag is slechts: is de meerderheid al dan niet behaald De heer Gerritsen repliceert, dat het werkelijk niets ter zake doet, doch dat hy niet gaarne een antecedent wilde scheppen. Spr. vraagt oi het Reglement van Orde niet voorziet in deze zaak. Do Voorzitter antwoordt, dat hel R. v. O. alléén voorziet in de mondelinge stemming, waarbij uitdrukkelijk staat, dat ieder moet deelnemen. Spr. mag en kan niet andere doen dan de beslissing van den Raad in deze aannemen. Tot tijdelijk leeruur in Natuurlijke histo rie aan de Hoogere Burgeschool wordt nu met ulgemeene stemmen benoemd de heer A. J. Reesink, doctorandus in de Plant-en Dier kunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, en zulks voor het tijdvak van 1 October 1900 tnt 31 Juli 1901, terwijl hem 20 los-uren per week worden opgedragen te gen flöö per les-uur. Tot tijdelijk leeruur in hot zelfde vak aan het Gymnasium wordt met 13 stemmen be noemd dr. J. M. Croockewit, dien 6 les-uren per week worden opgedragen tegon f 100 per les-uur. Hierna word met algomeene stommen be noemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school .3e soort aan de Koningstraat de heer J. H. van Drie, te Putten, waarna zyn salaris z. d. volgons de Vurordening werd vastgesteld op 1'bOO. Z. h. o. werd ten slotte uangonoman een voorstel tot het rooien van tweo hoornen op den Soestorweg en het vervangen daarvun door tweo andere. Hierna verkreeg do heer Van Esveld verlof tot het stellen van oen vraag. In de laatste jaren, zoo zeide spr. onge veer, hebben we altijd kort vóór den aan vang van den nieuwen cursus der Hoogere Burgerschool grootu moeilijkheden onder vonden omdat door don onverwacht grooten toevloed van leerlingen dikwijls op het laat ste ongenblik moest worden voorzien in on derwijskrachten en dit juist dikwyls in do vacantio. Tot een juist onderzoek of oen alleszins goede oplossing zjjQ we daardoor nimmer gekomen. By den volgenden cur sus zullen wo zeer vermoedelijk staan voor een nóg ernstiger moeilijkheid en wol ge brek aan ruimte. Het komt spr. zeer noodig voor, dat in tyrls maatregelen worden getroffen en de wellicht zeer belangrijke voorbereiding zoo spoedig rnogelyk wordt ter hand genomen en spr. heeft daarom do oor voor te stel len, dat oen Commissie uit den Raad worde benoemd van vyf leden, die met B. en W. al liet mogelijke zal doen om intijds die maatregelen to treffen, welke noodig zullen blykon. Spr. verzoekt, dat deze zaak spoodoischend worde verklaard en woi'dobepaul([,dat de loden zullen worden benoemd in de eerstvolgende vergadering. Hot voorstol-Van Esveld wordt behoorlijk AMERSFOORT. gers over Jatl'urd on Carbouuel verwacht had, beperk ten zich tegen mijn verwachting lot zeer weinige. Dat hij (lc stempolperaen voor Jaffurd gekocht had, wist ik reedshot lag echter in mijn plan, dat nog niet te baat tc nemen. Hy moest eerst in slaap ge sust worden, zyn raadselachtig handelen bcgiunon on din eerst, zoo mogelijk, met zyn geheole bende ontmaskerd worden. Over hem vernam ik van lod gers niets nieuws: over Carbonnel niets van betec- kenis Zn deden „zaken" samen, dat wist hy, ninar van wolken aard, daarover kou Todgers ons mots mot zekerheid mcdedeelen. Do kleine stompelpers en de inkoop van graveerwerktuiRen deed een valsche- muuterij vermoeden; i.-aar als dit waar was, dan moesten nog weken verloopen vóór de stenipol.i ge sneden on de valsohe munten klaar waren on voor dien tijd konden wy niet met goed gevolg tegen hen optrodeu. Carbonnel had oenigszms don nega tieven mentor van Todgers gespeeld en hen; bij ver scheidene bekoudon van Amy Fairley ingeleid, maar bad zich daarvoor door hem laten outhalen en ook van tijd tot tyd hem cenige nonden met 6 cnrtó of faro afgenomen. Blijkbaar hadden de beide transcben den jongen man nog niet vertrouwd of hem tot la tere doeleinden bestemd. Vooreerst moest ik my dus vergenoegen met do openbare terechts'.elliug, van den gevangene van week tot week te laten uit stellen. opdat zijn proces op de Inngo baan gescho ven eu zijn nnam niet openlyk bekend gemaakt zou worden, waardoor de Franscben zouden gewaarschuwd ziin Arthur moest ook twee brieven schrijven en hun daarin boriebton, dat rijn vader hem naar huis cehaald had om aan tyn rondzwerven een einde te maken, dat hij echter weldra een middel zou vin den om naar Londen en zyn gewone uitspanningen t0Zool80toknd0euUdo zaken. Uit het reeds medegedeelde en hetgoen volgt, blijkt hoe diefstal en outucht vaak band in hand gaan, hoe de gcslepeusto gauw dieven zich niet zelden van eerloozo vrouwen bedie- ncu bij hun rooveryen. Hul is voor den fatsoen lijken man geen aungenamo taak, in aanraking to moeten komen met (leze laagste klasse der maat schappij het stuit den man van eer logen do borst, voor don sehijn vriendelijk on voorkomend te moe ten zijn jegens wozens die hij veracht, met het doel om soms onervarenen, maar dikwyls liohttinnigen. die zich mot schuldige vermetelheid san het kwaad overgeven, voor uon wissen val te bohoeden. Doch vervolgen wij ons verhaal. Wij moeslen ons tevreden stellen met do heide Franscben nauwkeurig te bespieden on oon hetero ge legenheid afwachten, toun ik op zekeren dag onver wacht miss Vermout wodor ontmoette, (k slonierdc op eon warm on namiddag door Kegonl street; hot was midden in den zomer. Daar zag ik eensklaps mijn jouge beschermelinge, die in sierlyku rouwkleo- ding met volle zeilen do strant doorkwam in gezelschap van do beruchte Johanna Wary en haar vriend ol„ka- pitein Shark," zooals hij onderzijn golykou genoemd werd, of liever Red SpurgoonB onder welken naam ik hem kende, ofschoon hij nog een dozijn andore namen had. Ik ducht, dat ik door den grond zonk, want zjj schenen op zeer vortrouwolijken voet mot elkander te st:uin eu waren in oon druk gesprek gewikkeld. Miss Vermout was met het gelaat naar Red gekeerd en bomerkte mij niet, maar Red koek mij sehorp aan, nlsof hij my kendo of mijn boroep raadde ook Johanna kreeg my in hot oog. Ik ware hen gaarne gevolgd, maar ik was juist op do jacht van andor wild. Ik heken, dat het my lood (leed, do dochter cener eens zóo geachte familie in zulk oen vertrou- welijken omgang met twee der ollondigsto schepsels ter wereld to zion; een soort van achterdochtige spijt kwam in my op by de gedachte, dat ik my door deze jonge huichelaarstor had laten beetnomen, en tóch kon ik liet niet over my verkrijgen, miss Valório van een zóo diepen val te verdanken en hot vermoe den niet onderdrukken, dat achter do gohoolo zaak een geheim slak, dat zich na tyd en wijle ion oplossen. Vooreprs'. had ik echter geen tyd tot nadenken. Ik luid in hot godrang even to voren con grijze struis veder op een dameshoed gezien on word daardoor plotseling herinnerd aan do onbekende, welko bij Souters uo zilveren borden had willen boloenon. Of dio veder op een bruin llnwoolon of op oen anderen bood gezeten had, had Ik in dor haast niet kunnen bo- morken, maar zien moest ik toch minstens do eige nares van dien hoed men wint er altijd wat by, als mon weder een nieuw gezicht leert konnon. Hot ongelukkige intermezzo mot miss Valório en haar iny geheel uit het oog doen vorllezeu. Reeds was ik Rogontstreot lot aan don cirus ingegaan en had alle dames ingehaald en gemonsterd, maar inyn grijze struisveder was er niet by. Geërgerd Icoordo ik my om en kook in eiken winkel, elk magazijn, want slechts op die wyzo kon ik haar raadselachtig vordwynen verklaren. Lang zocht ik to vergeel'#. Eindelijk keek in by oen doftigon banketbakker door de vensterruiten, on ziedaardaar zit de be- doolde bruin fluwoolon hoed niet du grijze veder. Wel is waar droeg zij nu con roodon shawl en wan evenals haar vriendin mot don rug nnar mij too ge keerd ik stap deftig binnen on nader de beide da mes, Do eene groot mij half verlegen. Dat is im mers Amy Fairley „Wol Amy! wat bonje vandaag inooll" (luister de ik haar toe. „Het schijnt jo goed te gaan. En wat heb jo daar voor eon vriendin 7 Dat gezicht i# my nog hchool onbekend I" „'liet waar, z'y is zoor aardig 7 Zij is hier nog wat groen - oen kind van goeden huizoZjj is oen wees „Woont zij bij jo, Amy 7 Ik bokoD, dat Ik haar nader zou willen loeren kennen.'' „Neen, niet bij lui); wy konnon clkandorm lang. Wil ik u voorstellen 7" niet

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1