Donderdag 4 October 1900. No. 5020. 50e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. M'.Jn aandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f\.franco per yertentiën 1 6 regels 60 centelke regel meer 40 cent. Legale-, ofiicieële- 02r ertent'ën Pei' re8e' 15 cent. Reclames 4—5 regels f 4.25; elke regel meer o. ïoote etters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij adveitentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. ne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 18. September 1900, No 1 N. M. en S. (Provinciaal bind No. 121). Gelet op het bij art. 1 letter i der Wet van den I. April 1802 (Staatsblad No. 56) tijdelijk gewijzigd art. 27, alsmede art. 28, le lid, der Wet van den 19. Augustus 1801 (Staatsblad No. -o) benevens artt. 20 en 21 van het Koninklijk besluit dd. S Mei 1862 (Staatsblad No. 46) Doen te weten, dat de loting der voor de mi litie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1901 in het gebouw AMIC1T1A, aan het Plant soen. tussehon de Utrechtsche en Arnhcinsche poorten alhier gelegen, zal geschieden op Don- derdng ,s October 1000, aantevangen des namid dags te TWEE UREN, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter A. tot en niet K., en op Vrijdag 1!) October 1900, des vooriniddags te 10' uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter F. tot en met Z. En voorts, dat op Donderdag; den 1. en Zater dag deu 3. .November, aanstaande, telkens van 's vooriniddags 10 lot 2 uur des namiddags door vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten Raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de 2e en 3e zinsnede van art. 53 der wet, ter bekoi ring van vrijstelling wegens broe- derdienat, of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder éen of ineer halve broeders te heb ben; luidende vermeld art. 53 in zijn geheel als volgt: „Urn vrijstelling wegens eigen militairen dienst „of dien van broeders te verkrijgen, moet men „overleggen een paspoort of ander bewijs van „ontslag, een uittreksel uit het stamboek, of een „bewijs van werkelijken dienst". ..Ter bekoming van vrijstelling wegens broe- ..deriiionst moet men bovendien overleggen een „getuigschrift van den Burgemeester, waaruit „het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt". „Vrijstelling als eenige wettige zoon wordt ver- „leeiul op overlegging van een getuigschrift van „den Burgemester, waaruit blijkt, dat men eenige „wettige zoon is". En art. 21 van aangehaald Koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede van art. 53 der wet, wordt ten minste tien da gen vóór den dag (den tweeden Maandag in De cember), waarop de zitt ing van den Militie-raad wordt geopend, ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling. die vrijstel ling verlangt wegens eigen militairen dienst of dien van een broeder ol broeders, voor de mi litie is ingeschreven". Amersfoort, den 1. October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Ik zing den lof van een jong meisje aldus schrijft Charles Laurent in „I.e Matin" en bij vervolgt: Niet, oindat zy twinig jaar en Koniugin is. Niet, omdat een geheel volk er aan ge.woou geraakt is te zieu, hoe zij mannen leert regeore» op eeu leeftijd, waarop gewoonlijk eeu vrouw zich toelegt op het veroveren van een enkele. En ook niet, omdat eeu aantal prinsen, de een nog meer gelaarsd en gehelmd dan do autler, om strijd dingen naar haar hand, even als in de toovcrverhalen, die onze jeugd vermaakten. Het is, omdat zij mat pas ontloken zelfstandigheid en vrijheid, handelende naar de ingevingen van baar ge we'.en en haar linrt, aan de geaeele wereld een les in moed heeft gegeven. Er waren zeer bejaarde Koniuginnen, die nu se dert een jaar, duizeuden mannen lieten verinoorden, vreedzame landlieden lieten vervolgen, hoeven he ten plunderen, republieken lieten vermelen en vrou wen lieten verbannen, alleen schuldig, omdat naar cchtgenooten de tegenstanders waren van hare soi- daten. Er waren welsprekende Keizers, edelmoedig w e- péChes en vergeetachtig waar het feiten betrot, die "i hunne telegrammen roemden op de heldhattige gevechten, voor de vrijheid gestreden, maar die ver volgens een leger van tweehonderdduizend man feli citeerden met het feit dat zij een handvol Boeren overmeesterd hadden. Er waren naties, die bewogen waren, maar die niete 'den, die verontwaardigd waren maar die niets deden, die den onwaardigen en gelukkigen ïndr n- Ker verachtten, maar die werkeloos hleven zoodro tapnanr ha «tonde». ft""fltan.£SSS% Russen, Spanaarden, Italianen, allen haalden ae schouders op, ziende, hoe een minister zijn ge fortuin en dat van zijn familie in fabrieken stok, aie tfW.'r* en nroliteerde vu I 'e' n' dat Roeland er op belust is, zooveel mogelijk menschen te dooden om zich meester te kunnen maken van hun kanonnen, van hun gewe- ren, van hun hommen en van hun ammunitie. Maar zij die spotten gingen niet verder en Chamberlain-Kv- 1 nock zegepraalde. En ilagen, weken, maanden verliepen. En de on weerstaanbare macht van het aantal zeg vierde lang- ramerhand over moed, behendigheid, volhardingen vadcrlaudslielde. De Boeren werden teruggedreven. Len voor een verloren zij hunne steden. Al hunne verdedigingsliniën vieleu. De Vrijstaat werd gean- I nexeerd, de Transvaal bezet, vervolgens ook gean- 'i nexeerd, de commando's werden verstrooid, de pre- j sidenten gingen op de vlucht, de patriotten werden verbannen, de strijdenden behandeld als oproerlin gen en Lord Roberts straalde van geluk. Toen wilde p.esident Kruger nog zijn volk helpen door persoonlijk bij de regeeringen in Europa de zaak van het recht te gaan bepleiten. Hij zette den voel op Portugeesehen bodein Men weet wat er toen geschiedde de luipaard lekte zijn lippen cn strekte de klauwen uit. Indien zich geen kreet van afschuw by die beweging had doen hooren van de vier zijden van den horizon, zou de president zicb thans op een oorlogsschip be vinden op weg naar St. Helena of naar Ceylon, want het is zeker niet de goede koning Carlos van Por tugal, die zich eeruer zou laten dooden, liever dan hem uit to leveren Maar al deed Engeland, alsof hot hem niet wilde gevangen nemen, nu iedereen er zijn stem tegen verhief, was het toch zoo vrij, hem van nabij te be spieden en men raadt wat er aan boord .'an een handelsvaartuig, al was het er een van een onzijdige natie, gebeurd zou zijn. Een bezoek van deu een of anderen midshipman (adelborst) van Hare Majesteit verdachte papieren, gevaarlijk personage: embirgo. Toen heeft de kleine Koningin Wilhelmina de daad volvoerd, wr.arop gewacht werd; zij veeft aau den ouden president een Hollandsch oorlogsschip gezonden, om hem naar Europa te brengen. Zij heeft dat niet gedurfd zonder er van verzekerd te zijn, dat alle naties het goedkeuren, zeker! maar dat neemt niet weg, dat zij alleen het gedaan heeft. Eu men heeft dit schouwspel gezien, dat bekoort en tegelijkertijd bedroeft: de geheele wereld bang voor Engeland, behalve éen Koningin alle volken buigen zich voor de zegevierende Keizerin, behalve éen débutante van den troou alle gewetens worden tot zwijgen gebracht, behalve éen enkel. Ik zing den roem van een jong meisje. Prins Bernard Heinrich van Saksen-Weimar-Ei- seniich is Maaudag overleden ten gevolge van long ontsteking, opgedaan ter jacht. Hij was de door de Grondwet aangewezen erfge naam van de Kroon in ons land. Zijn oudste broe der, Erf-groothertog Willem Ernest, zou natuurlijk het eerst in aanmerking komen, doch daar deze als troonopvolger van Sakseu-Weiuiar-Eisenach niet te vens de Kroon der Nederlanden kon aanvaarden, trad de nu overleden Prins in zijn plaats. Hij droeg niet den titel van Prins van Oranje en geuoot niet de rechten aan dien titel verbonden, omdat art. 29 der Grondwet dezen titel alleen toekent aan den oudsten van 's Konings zonen of verdere manne lijke nakomelingen, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, aau welke voi .'waarden deze Prins niet voldeed. De oudste dochter van den Groothertog van Sak- seii-Weimar en Prinses Sophie de Nederlanden, nl. Prinset Marie, gehuwd met Prins Heinrich VII van Reus is nu erfgenaam van de Kroon der Neder landen. Ds. II. Teerink. predikant bij de Gerefor meerde kerk B. hier, "heeft bedankt voor het beroep naar die Gemeente te leerdam. Aan het Postkantoor werd gedurende de maand September in de Rijks Postspaarbank ingelegd f22 600.465 en terugbetaald f20 37S.765. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7919. Blijkens de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer zal niet de inschrijving gelijk in het vorig nummer werd gezegd doch de loting voor de lichting 1901 der Nationale mi litie op 18 en 19 October plaats hebben in „Ami- 01 De inschrijving heeft plaats ter Gemeente-Se cretarie. De Kamer van Koophandel cn Fabrieken zal hedenavond te 8 uur ten Raadhuize weder een openbare vergadering houden. Aan den nicuwbenoernden Gemeente-ontvan ger den heer K. van der Burg is bij Kon. be. sluit met ingang van 1 November op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als Burgemeester van Ambt-Hardenberg. Dat eindelijk de hand geslagen is aan de re organisatie vari onze brandweer, zal velen ver heugen. Thans is weer in een vergadering van Brand meesters zoowel van de Stedelijke- als de Vrij willige Brandweer besloten, geen premie vau Assurantie-maatschappijen meer aan te vragen, zooals tot dusverre geschiedde. Kent een Brandwaarborg-maatschappij even wel nit eigen beweging een promie toe aan een der spuiten, dan zal hij worden ter hand ge steld aan den Opperbrandmeester, die haar ver volgens over ae vier spuiten verdeelt. Oók werd besloten aan Burgemeester en Wethouders te verzoeken, ook het afschaffen der Stads- premie in overweging te willen nemen. Reeds vroeger svczen wij er op, dat het premie stelsel bij de Brandweer vele misstanden in het leven heeft geroepen. Het roekeloos over de reeds uitgerolde en soms ten deele gevulde slangen rijden, het onnoodig water geven om toch maar de eerste te zijn, zonder daarbij soms te denken aan de dikwijls zeer groote kosten, die daarmede voor de Gemeente gespaard gin gen, het veroorzaken van onnoodige waterschade, enz. waren het gevolg er van. Er zijn nog vele andere, niet minder goede voorstellen in overweging. In de Maandagavond gehouden vergadering der vereeniging „Chr. Nationaal onderwijs" kwam in behandeling het rapport der commissie, belast met het onderzoek voor het verkrijgen eener nieuwe school. Het voorstel der commissie werd, omdat het niet bereikte hetgeen inen wenschte, voor on uitvoerbaar verklaard. Een voorstel van hetBestuur om op de bestaande school een verdieping te bouwen, werd eveneens verworpen. Besloten werd tot het bouwen van een nieuwe school. Het Bestuur zal zich hierbij doen ter zijde staan door een commissie uit de leden die, in overleg met het Bestuur, alle zaken zal re gelen. Wij brengen onder de aandacht van onze le zers. dat de uitvoering der Gemengde Zangver- eeniging „Kunst naar Vermogen" op Maandag 8 October a.s, niet om 8 uur doch te half acht des avonds aanvangt. Voor bijzonderheden zie men achterstaande advertentie. le prijs majoor Tromp van Holst, 2e pr. luite- nanta-djudant Busquet, 3e pr. kapitein Croocke- wit, 4e pr. le luitenant Van Rijswijk de Jong. De uitslag is als volgt: Onderofficieren en korporaals en scherpschutters, die de vrijwillige oefeningen hebben bijgewoond, 300 M. staande, vrije hand le pr. adjudant Van Gelder, 2e pr. korp. Van Lent, 3e pr. korp. Van Surksum, 4e pr. korp. Knuivers, 5e pr. serg. maj. Van Achtenbergh, (ie pr. serg. maj. Boode, 7e pr. korp. Van de Kuilen, 8e pr. korp. Van Heuvelen. Voor den wedstrijd der manschappen had majoor Tromp van Holst een verguld-zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de 5 beste schutters voor iedere compagnie, welke werd gewonnen door de le compagnie. le compagnie 100 M. staande, vrije hand le pr. tamboer Bakker, 2e pr. schutter H. van Eden, 3e pr. scli. Pieters, 4c pr. sch. Donath, 5e prijs fourier Worffel, 6e pr. sergeant Smith, 7e pr. sch. Arts, 8e pr. sen. Van Bemmel, 9e pr. sch. Zonneveld, 10e pr. sch. Hazelaar, 11e pr. sch. Van der Raaij, 12e pr. sch. D. Willemse, 13e pr. sch. Van Nes, terwijl aan schutter Arts nog een extra-prijs werd toegekend voor het hoogste aantal punten in den medaille-wed strijd. 2e compagnie 100 M. staande, vrije hardle pr. sch. Verburg, 2e pr. sch. Geijtenbeek, 3e pr. lourier Watervis, 4e pr. sergeant Mosteuman, 5e pr. sch. Van den Heuvel, 6e pr. sergeant Mansen, 7e pr. sch Ruitenberg, 8e pr. sch. Goed hals, 9e pr. sch. Faber, 10e pr. sch. Van Eden, 11e pr. sch. Boshuizen, 12e pr. sch. Van Beek. 13e pr. sch. Waterkoort. Gedurende den wetstrijd werden aan de deel nemers door den majoor-commandant verver- schingen aangeboden, welke daartoe in een wel ingerichte tent aanwezig waren. Omstreeks 5 uur keerde de troep onder com mando van luitenant-adjudant Busquet in de stad terug en werden door den majoor-com mandant in hot Schutterij-bureau aan de Muur huizen de prijzen uitgereikt. Men vraagt ons plaats voor het volgende Aangemoedigd door het succes, dat telken j are vermeerdert, bestaat het plan ook dit jaar weder gedurende de kermis gezellige vergaderingen in het „Tehuis voor Militairen" aan de Beekstraat, te organiseeren. Van verschillende zijden is reeds medewer king toegezegd, zoodat weder de geheele ker- misweek door ernstige en luimige voordrachten, muziek, zang, enz. op gepaste wijze den solda ten gezellige en aangename Avonden zullen wor den bezorgd. Gaarne zou men evenwel den bezoekers, die 's avonds 7 van tot 11 uur worden bezig gehouden, eenige ververschingen aanbieden. Dit gaat echter met veel kosten gepaard als men nagaat dat het vorige jaar door gemiddeld 200 militairen gebruik van deze bijeenkomsten werd gemaakt. Om hieraan tegemoet te komen, nemen zij die deze bijeenkomsten op touw zetten de vrijheid, aan de ingezetenen van Amersfoort een lijst ter teekening te presenteeren in de hoop dat deze, evenals vorige jaren een gunstig onthaal moge vinden, uit liefde tot het geestelijk en zedelijk behoud der militairen die daardoor van den verderfelijken invloed der kermis en kroegver- maken worden onthouden. Gaarne worden voor dit doel ook giften in ontvang.rt genomen aan het „Tehuis voor Mi litairen" in de Beekstraat. De „Vereeniging ter beoefening van de Krijgs wetenschap" heeft besloten, in de volgende maand een vergadering te houden te Amers foort, waarin als spreker zal optreden major.r W. T. A. de Meester, van den Generalen staf. Te zijner tijd komen we hierop terug. Gebrek aau ruimte gebiedt ons niet veel te zeggen van de waar lijk interessante voorstel lingen der Schilluk-negors in „De Keizerskroon." Morgeit zijn ze daar voor 't laatst. Men vraagt ons de aandacht te vestigen op de in dit blad voorkomende advertentie der „Ned. Zuid-Afrikaansche premie-loterij." Gistermiddag werd bij zeer ongunstig weder op de Leusderheide de jaarlijksehe schietwed strijd gehouden door officieren, onderofficieren en manschappen der dd. Schutterij. HH. officieren 200 AL staande, vrije hand: j Luitenant-kwartiermeester J. W. Henderson, I van het 5e regiment infanterie, wordt gedeta- i cheerd bij den luitenant-kolonel intendant der J le divisie, te 's-Gravenhage. I De Minister van Oorlog heeft benoemd tot j vaandrig bij het 5e regiment infanterie de reser- I ve-sergeanten W. de Vries en J. W. C. Ort, van I van het korps. Luitenant J. C. J. Kempees, van het le regi- ment veld-artillerie hier gedetacheerd bij het j leger in O. I., zal 13 October per „Prinses So- I phie" zijn nieuwe besteraming volgen. Generaal-majoor F. M. Pantbaleon baron Van Eek, inspecteur der Genie, vertoefde hier Dins dag tot het houden eener inspectie. Door den Minister van Oorlog is, op verzoek van het Hoofdbestuur van het „Utrecntsch Ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde" aan R. J. Brölman Jzn., hoefsmid te Baarn, toege staan den cursus in hoefbeslag bij het le regi ment veld-artillerie te Amersfoort bij te wonen, die 1 October a. s. aanving. Hierin ligt de dwaling van de meeste men schen, dat zij de plichtsbetrachting in dagelijk- sche voorvallen te gemakkelijk opnemen en ge- looven, dat ware grootheid van ziel slechts bij buitengewone gelegenheden blijkt. Zschokke. Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 27 September tot en met 3 October. GEBORENHendricus Wilhelmus, z. van G. van Valkenboef en M. A. G. Ramselaar. Willem Francisrus, z. van L). van Buu- ren en M. W. Bilders. Jantina, d. van F. Lesterhuis en M. M. van Maanen. Geert, z. van G. Schepers en W. van de Bijl. Hendrik, z. van H. Brons en A. van Boescboten. Nicolaas, z. van G. van Em- pelen en M. Bakker. Melis, i. ?an A. Versteeg en A. van Essen. Peter, z. van D. van Zijl en R. H. Schoonderbeek. Maarten Jan, z. van A. Renes. Dirk, z. van J. Bakker en J. van Dorssen. Arie Gerard, z. van E. Zoon en H. van 't Hoog. Berendina, d. van B. van Elfrink en D. Harn. Hendrika Johanna, d. van P. J. Butselaar en A. Vedder. ONDERTROUWDE. van der Wart en A. van Eijken. S. Ozinga en J. S. A.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1