Maandag 15 October 1900. No. 5023. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. Marktprij zen. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Export naar Oost- en West-Indië. firma a h van cleeff te AMERSFOORT. post l i 15^ A^ertPrft"-en ^onderda^avond- Abonnement per 3 maanden fi.—: irancoper en onteiinin^Zf 1~® ^els 60cent' elke ™*r 40 cent. Legale-, oflicieële- 10,25. Groote lei tl re-el cent- Reclames 1-5 regels f 1.25; elke regel meer ten evenals afrond* pluatsruimte' Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. ij adveitentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. kortegracht9 Telenhoon 19. Ds. Bakker, va-. Bunschoten, hoopt aanstaanden Donderdagavond te kwart over zevenen in „de Zaaier" voor ie gaau bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde gemeente hier. Het lid van de Tweede Kamer voor Amersfoort mr. F. D. graaf Schimtnelpenninck, die sedert hot 17 Maart hem overkomen ongeval niet aan de par lementaire werkzaamheden kon deelnemen, was Don derdag voor het eorst weder in de Tweede Kamer aanwezig eu mocht de gelukwensehen van zijn me de-afgevaardigden in ontvangst nemen. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald, dat de benoemde hoofdingenieur der 2e klasse van 's Rijks Water staat A. Keurenner, thans arrondissements-ingenieur in het 2o rivier-arrondissement te Utrecht, dienst zal doen als hoofdingenieur in het 7e district, ter standplaats Maastrichten dat de ingenieur 2e klasse A. B. Marinkelle, thans in het noordelijk arrondisse ment van het 7e district te Roermond, als arrondis- semrints-iugenieur in het 2e rivier-arrondissement dienst zal doen ter standplaats Utrecht In liet vorig nummer deelden we mede, dat het Donderdag 11 October 25 jaar geleden was, dat de heer C. J. vau der Nagel benoemd werd tot Hoofd der school le soort, oorspronkelijk bestemd voor jongens en meisjes. De in functie treding heeftechter eerst plaats gehad in Januari 1S76, gelijktijdig met de opening der nieuw opgeriehte school. Toch heeft de aanstaande jubilaris ook reeds Donderdag vele blijken van belangstelling mogen ontvangen, zoowel van autoriteiten als van ouders vau schoolgaande kinderen en kennissen. Onze vroegere stadgenoot de luitenant-kolonel J. M. Campbell, chef van den staf der 2o divisie in fanterie, zal binnenkort worden bevorderd tot- kolo nel en belast met het bevel over het 8o regiment infanterie. Onze vroegere stadgenootde kapitein dor infanterie van het O. I. leger jhr. A. W. van Holthe is be noemd tot ridder 4e klasse vau de Militaire Willems Orde cu zulks ter zake van krijgsverrichtingen op Atjeh in het eerste halfjaar van 19C0. Heden is het juist 25 jaar geleden dat hier het be richt ontvangen werd dat de Rechtbank te Amers foort was opgeheven, een slag, die de Gemeente nog niet geheel te boven is gekomen. Het plaatselijk telephoon-net is al wederom uitge breid met den aansluiting en wel voor het woon huis van den heer Burgemeester, met no. 4. Het aantal aansluitingen bedraagt thans 67. Gedurende het derde kwartaal van 1900 werd hel museum der Oudheidkundige vereeniging „Flehito" bezocht door 449 personen, van welke 133 stadge- nooten. Aan sergeant W. Meijer Timmerman Thjjssen, van het 5e regiment infanterie, is ter zake van lichaams gebreken eervol ontslag uit den dieust verleend on- dor toekenning van een gratificatie voor eens ten bedrage van f100. De beleende Juweelen. 18.) - Zoodra ik binnen was getreden, begon hij „Zeg eens, Forrester, wat boteekent dat? Red Spur geons was zoo even hier met een der beleenings-- briofjes van miss Vermont en wilde tiet pand inlos sen 1" „Dat verwondert my in het geheel niet, Simp son," antwoordde ik bedaard en ducht aan onze laatste ontmoeting. „Wel allemachtigkan jij daarbij ouverschillig blijven? Jelui politiemannen hebt geen spoor van hart, maar my komt die zaak zeer vreemd voor. et donk je er van, Forrester?" „Dat Red Spurgeons waarschijnlijk op zeer eerlijke w'ijze aan het briefje gekomen is," antwoordde ik met dezelfde bedaardheid. „Ik kan je waarlij!: niet begrijpen, Forrester, voor eenigo weken was je nog dol op het meisje, en nu schynt hot je geheel natuurlijk voor te komen dat die gauwdief en dit meisje... Hoe denk je dan dat die kerel aan het boleeniugsbriefje is gekomen „Vooreerst moet ik je bekennen, Mr. Simpson, «'do ik, dat ik onlangs tot de slotsom gekomen ben, dat wij beiden door dit meisje bedrogen zijn. „Wat Je denkt toch niet, dat zy gestolen zyn 7 nel> hij uit, waut hij dacht aan het door miss Ver mont beleende kleinood, in welkgevnl hij dooreen gevoelig verlies zou getroffen worden, daar hij dat den rechimatigen eigenaars zonder eenige vergoe ding had moeten teruggeven. Ik stelde hem over ..it punt gerust en verhaalde hem in het kort de voorvallen sedert mijn eerste ontmoeting met miss Vermont en de nieuwe waar 'let 5e regiment infanterie zijn bevorderd tot J Te jSap k'° pServc"''orPoraal8 W. van Giezen, J. de Jonge. 1 k. Roetman, 1). J. C. H. Monnéen u. H. J. van Spanje. Door den Inspecteur der artillerie zijn met gang van 1 November overgeplaatst bij bet le re giment veld-artillcrie de le luitenauts W. de Waal van het lo en E. T. Inaiuger, van het 2e regiment vesting-artillerie. Het winter-seizoen zet zich, vooral wat de verga deringen betreft, al heel hard ingelukkig regeereu strenge meestere niet lang. Voor deze week is de agenda, alleen voor de openbare bijeenkomsten 15 Oct. Concert Tosti-Panzer, Amicitia. 16 Alg. vergadering Nut, Amicitia. 18 Volksweerbaarheid, Arend. Groen vau Prinsterer, Amicitia. 19 Alg. vergadering Amicitia Alg. vergadering Toynbee. 20 Feestavond „Quick" Amicitia. Alle aanvaugeude te 8 uur. Door de Schutterijkader-vereeniging „Broeder schap", hier, werd in den Nationalen schietwedstrijd te Dordrecht de 5e prijs behaald, een groote zilve ren medaille, in de afdeeling Beaumont-Cylinderge- weer, met 25 treffers en 25S punten. Aan het Bureau van Politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een tafellaken, gemerkt B. P. en opden openharen weg gevonden. Voor het concert Tosti-Pauzer dat hedenavond in „Amicitia" gegeven wordt, mogen de volgende scraps dienen De „Oesterreichische Musik- und Theaterzeituu?" zegtTeresa Tosti, een onder millioenen uitverko rene, neemt ecu allereerste plaats in ouder de hui dige groote zangeressen. De „Figaro" meentZij is een eminente kunste nares, die beschikt over een prachtig orgaan en on gewone koloratuur. De „Musique contemporaine" noemt haar de Duse der concertzaal. De „Daily Telegraph" roemt haar contralt met heerlijk timbrs en grooten omvang, die madame Tosti met volkomen meesterschap baheerscht, vol smaak, gevoel, hooge kunst en lieftalligheid. De „Wieper Presse" looft de zeldzame zuiverheid, volmaaktheid en buigzaamheid barer stem eu glas heldere loonvorming. De „Guide musical de Paris" zegt, dal Panzer een kunstenaar van den eersten rang is, die wars is van elk effectbejag en do kunst verstaat om de werken die hij voordraagt in groote trekken weer te geven. De „Dauziger Allgemeine Zeitung" noemt Panzer een Klavier-virtuoos van den eersten rang. Wat hij uit technisch oogpunt gaf, is phenomennal. De volheid eu de kracht van zijn zangrijken toon. de prachtige, zielvolle opvatting dwongen de onver deelde bewondering van geheel zijn auditorum af. Op de Statuten van de Amersfoortscho Tovnbee- vereeniging ..Ons Huis" is de Koninklijke goedkeu ring verkregeu. Op 31 December 1899 bestond de bevolking van Baarn uit 3167 mannen en 3790 vrouwen, samen 6957. Volgens de registers waren er op dien datum te zameu 7007 zielen, hetgeen een verschil aanwijst van 50 zielen of 0,7°;0 (te Amsterdam bedroeg dit percent zelfs 2%- Baarn is de vierde Gemeente der provincie Utrecht geworden de stad Utrecht telde 102 085 zielen, Amersfoort 180S9 zielen, eu Zeist S717 zielen. Op Baarn volgt de stad Rhenen met 5545 zielen. Welk een verbazende uitbreiding van zielental de gemeente genomen heeft, kan uit de volgende cijfers blijken. In 1822 had Baarn 1143 bewoners en De Vuursche, dat tot 1857 een afzonderlijke ge meente was, 250 inwoners. In 1860 waren er nog maar 2320 zic-lon, tien jaar later nog weinig meer, nl. 2537, doch in 1890, nadat in 1872 de spoorlijn aangelegd is, reeds 5160, zoodat Baarn in de laatste 10 jaren met bijna 2000 zielen vooruitging met 400/0, terwijl het Rijk 13% vermeerdering aanwees. De gemeente Zeist ging met 30% vooruit, dus niet zoo veel als Baarn. Opmerkelijk is verder uit de opgave der Staatscou rant dat, waar bijna alle gemeenten vau 't platteland meer mannen dan vrouwen hebben, te Baarn het getal der Iaatsten bijna 600 grooter dan dat der eer sten is. Dit is natuurlijk toe te schrijven aan de vele dienstboden op de groote villa's; ook Zeist vertoont dit verschijnsel, hoewel in mindere mate. Alles t e zanien genomen, mag men van Baarn zeggen, dat het met reuzenschreden vooruitging, doordat er nog voortdurend nieuwe bewoners zich komen ves tigen, dank zij de vele gerieflijkheden, die het Ge meentebestuur telkens aanbrengt. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele- graphie maakt bekend, dat te rekenen van Zondag 4November e. k., des Zondags niet meer zullen worden bestelda. gedrukte stukken als bedoeld in artikel b der Wet tot regeling der brieven-posterij b. nieuwsbladen bedoeld in artikel le dier wet, voor zooveel deze nieuwsbladen niet meer dan éénmaal per week verschijnen. De bezorging van die gedrukte stukken en nieuwsbladen geschiedt dan bij de eerstvol gende bestelling. Onder gedrukte stukken, hierboven sub a bedoeld, verstaat .ie Postwet; alle door middel van boek-, plaat-, steen- of lichtdruk vermenigvuldigde stukken, met uitzondering van die, welke hieronder als nieuwsblad of bijvoegsels worden aangeduid, alsmede die welke, hoewel op andere wijze vermenigvul digd, bij K. B met gedrukte stukken zullen worden gelijk gesteld. Onder nieuwsbladen hierboven sub b bedoeld, verstaat de Post wet alle ten minste éénmaal per week ver schijnende couranten en tijdschriften. Als bijzonderheid kan gemeld, dat j. 1. Donder dag te Soesterberg door een jnchtopziencr in het vrije veld nog een zwerm bijen is gevangen. In de moraal zoowel als in de kunst moet het zijn „Niet alleen zeggen, maar ook doen De post bezorgde bij ons als „onbestelbaar" terug een exemplaar van ons blad van 11 October, dat niet door ons verzonden werd en geadresseerd is aan „Den heer H. A. Sanders, Hintham, 's Bosch". De eigonaar kan het te onzen bureele terug be komen. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samnel Hecfe- scher Seur., in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der bier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zóo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aan bevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Amersfoort, 152 October 1900. Tarwe fO a f0.— Rogge fO.— kfO.— goekweit f0.— a f0.—Appelen f2.50 li f5.Peren f3.a f5.Nieuwe aard appelen f0.f0.Zandaardappelen fl.80 a f2.25 Hoendereierer. f5.a f6.per 100 stuks. Hoter f4.15 k 1.30 p. k. Kippen AMERSFOORT. neming van onlangs. „Het is mij zeiven moeilijk, l aan de schuld van een meisje te gelooven, dat zoo schoon en in ieder opzicht zoo uitmuntend was. maar de schijn is bepaald tegen hnar en dwingt mij aan to l nemen vrie on wat zij ook ooit moge geweest zijn i dat zij onze deelneming en sympathie niet meer verdient. Zij is mogelijkerwijze een slachtoffer van j haar eigen onervarenheid en van vreemde boosheid misschien is zij echter ook een dier schepsels, die haar hoogmoed, baar neiging tot een gemakkelijk en weelderig leven tot eiken prijs willen voldoen, en daardoor kan zy zich zelve hebben weggegooid." „Neen, dat kan ik niet gelooven riep Simpson mt. „Zij was voor een paar dagen nog hierom vervallen renten te betalen, en gedroeg zich nog zoo beschei den, fatsoenlijk en welopgevoed als alty'd." Ik haalde de schouders op. „Misschien had zij daarbij de bedoeling, u te misleiden Simpson, zoq: als zij mij de doekspeld mag misleid hebben om my later een groote poets te spelen." I)an verkoop ik morgen al haar panden nep Simpson verontrust. „Doch neen I ik kau baar nog niet geheel opgeven. Er kan wat achter zitten, waar- vau zij onbewust is. Het komt mij onmogelijk voor. lat een wezen met zulke onloochenbare bewyzen van geboorte en fijne opvoeding zich uit vrijen wil met zulk schuim zou inlaten Nu, wat dat aangaat, Mr. Simpson, is Red eon zón sluwe knaap, dat hij reeds geheel andere lieden medegesleept heeft, dan een zoo jonge persoon zonder ervaring; eu Johanna kan. m geval van nood. f,r\ de fijne dame spelen. Overigens vertel tny eens, wat je met Red verhandeld hebt en van welk '^"vaaTeu'r kost baren diamanten ring, waarop ik miss Vermont twintig pond heb voorgeschoten iuist zooveel als zij verlangde. Ik bestelde Red l te nt tegen morgen vroeg, onder het voorwendsel, Lt de ring in don kelder was, dien ik reeds had gesloten en 's avonds nooit weder opende. Hy was daarover zeer knorrig, doch wilde dat niet laten blijken hij trachtte derhalve mooi weer te spelen, on beloofde morgen vroeg om 10 uur terug te komen. Ik was namelijk vast besloten, den ring niet eer af te geven dan alvorens ik jou gesproken had. Hoe zal Ik nu in deze zaak bandeleu 7" „Ik houd het waarlijk niet voor de moeite waard, mij in deze xaatc te mengen, antwoordde ik. Blijk baar heeft miss Vermont het beleeniugsbriofje aan Red gegeven, of hem ten minste opdragen het pand in te lossen en te verkoopon, daar tocb de ring, zoo als jo zegt, zeer kostbaar is," „Hij is minstens vijftig guinjes waard, maar ik kan het meisje niet zoo licht opgeven als jij, For rester. Ik ben overtuigd, dat er een schurkenstreek in het spel is, en dien moet ik opsporen." „Maar hoe?" vroeg ik en glimlachte over den ijver van Simpson. „Je wee: zonder twijfel waar zy te vinden iB. Doe mij flus het genoegen, haar te bezoeken wij zullen dan weldra weten of zij een vrijwillige bond genoot van Spurgeons eu Johanna is." „Ik heb baar anders, nu in de galen, zeide ik. Nu, om je genoegen te doen, en omdat je altijd zoo vriendelijk jegens haar geweest beut, wil ik je behulp zaam zijn. Ik zal miss Vermont verzoeken, morgen ten 9 uur op myn bureau te komen." Ofschoon ik overtuigd was, hiermede lijd en moeite te verkwisten, schreef ik haar toch eenige regelen om mij te bezoeken, daar ik haar over een zeer ge wichtige en dringende zaak wenschte te spreken. Ik deed liet slechts om Simpson tevreden te stellen, en volstrekt niet in de verwachting van eenig goed gevolg. Tol mijn groote verwondering eebter bracht mij de bode, dien ik met het brielje had gezonden, eenige regelen van miss Vermout terug, waarin zij mij voor de deelneming die ik haar nog immer be toonde, vriendelijk dankte en beloofde stipt op het aangegeven uur op mijn kantoor te komcD, Inderdaad waren nauwelijks vijf minuten na bet i Vermon slaan van negen uur verloopen, t werd aangemeld en onmiddellijk daarop in mijn klein privaatkabinet binnengelaten. „U ziet, ik ben stipt, Mr. Forrester, zeide zij vrien delijk en zette zich op den aangeboden stoel. Nu zou ik gaarne do hoogst gewichtige aangelegenheid kennen „Ik wil slechts weten of u ook een uwer belee- ningsbriefjes vau den heer Simpson uit banden ge geven hebt vroeg ik kortweg, want ik wilde haar overrompelen. „O neen, daaraan valt niet te denken antwoordde zij mot de grootste venvonderiug. „Maar wat geeft u aanleiding tot deze vraag? Mr. Simpson wil toch mijn panden niet verkoopen „Ik ben overtuigd, dat hij daaraan in het geheel niet denkt," zeide ik. „Dat is mij zeer aangenaam, want ik heb sedert kort alle redcu, le hopen, dat onze omstandigheden weldra een gunstiger keer zullen nemen." „Hebt u de bcleeniugsbriefjes bij u „Zeker; ik draag zo altijd bij mij. Wilt u ze zien „Als ik daarom mag verzoeken. Iloeveelzijn er?" „Zeven", antwoordde zij, haalde een koralen beure voor den dag, opende die eu nam er een klein rol letje papierstrookjes uit, die zij voor mij op de ta fel legde". Hier zijn ze; overtuig u zelf u zeide zij geheel onbevreesd. „Wanneer hebt u ze voor de laatste maal onder zocht?" „ik geloof, dat ik reeds sedert verscheidene weken niet meer daarnaar gezien heb." „Zeide u niet zeven Maar hier zijn er nog maar zes," zeide ik, nam dc brieljes uit bet papier waarin zij gewikkeld wnren en legde ze naast elkander op de tafel. „Tel zelve, miss Vermont!" Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1