Donderdag 18 October 1900. iïERSFOOBTSCHE COURAUT. No. 5024. 50e Jaargang. PROCLAMATIE. Feuilleton. Stadsnieuwst UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. post f\ 15^ Advert^r!t\-°n f0vf erc^a9avon^- Abonnement per 3 maanden fl.-franco per a" 1-6 r(*els «°cent; elke regel meer 10 cent. legale., officietL ƒ025 Groote lel ter* ^|81' re"6' cent' Reclames 45 regels 1.25; elke regel meer ten' evepab afzonjBrli)trnZ!^™^cteWiiS°U'°mers worde» in rekeni"8 «bracht en kos- Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft Dinsdagavond uitgevaardigd de vol- Aau mijn Volk Het is mij eene behoefte, aan het Neder- landsche volk, van welks levendige be langstelling in het geluk van mij en mijn huis ik zoo diep beu overtuigd, per- sooulijk mededeeling te de doen van mijne verloving met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schweriu. Moge deze gebeurtenis, onder Gods zegen, bevorderlijk zijn aan het welzijn van ons land en van zijne bezittingen en koloniën in Oost en West. Lasten en bevelen, dat deze proclamatie in de «Staatscourant" eu het «Staatsblad" opgenomen en ter plaatse, waar zulks ge bruikelijk, is aangeplakt zal worden. Gedaan op het Loo, heden den 16en October 1900. WILHELMINA. De Minister van Buitenlandsche Zaken, W. H. os BEAUFORT. De Minister van Justitie, CORT VAN DEII LINDEN. De Minister van Binnenlandsche zaken, H. GOEMAN BORGESIUS. De Minister van Marine, ROELL. De Minister van Financiën, PIERSON. De Minister van Oorlog, ELAND. De Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid, C. LELY. De Minister van Koloniën, CREMER. Hertog Heinrich Wladimir Albrecht Ernst ran Mecklenburg—Schwerin is de op 19 April 1876 ge boren jongste zoon van den Groothertog Frederik Frans II, die iu 1883 is overleden. Deze Vorst ia driemalen gehuwd geweest. Uit zijn eerste huwelijk, t een prinses vim Reusz, zijn vier kinderen ge en, van welke de oudste, zij» opvolger, Frederik Frans III drie jaren geleden is gestorven eu opge volgd werd door zijn minderjarigen zoon, den thana 18-jarigen Groothertog Frans IV. Uit het derde huwelijk van Groothertog Frederik Frans II met prinses Mario van SchwarzbnrgRu- dolstadt zün ónk vier kinderen geborenéen doch ter. Hertogin Elisabeth, in 1896 gehuwd met den tegen De beleende Juweelen. Zij schrikte, verbleekte en baar hand beefde zóo- «»r, dat zij do briefjes bijna niet kon vasthouden. -U hebt gelijk, Mr. Forrester,'' zoide zij. met tra ion iu de oogeii. „En dit was wel de reden waar om u om mg zoudt? Maar hoe wist u, dat mij een briefje ontbrak 7 Hoe kan ik u daarvoor ooit genoeg dankbaar zijn »De dank komt niet mij toe, maar den heer oimpson, op wiens verzoek ik u liet komon'' ant woordde ik ernstig. „Beantwoord mij eorst eemge vragen, alavorensik u antwoord kan geven. Ik zag u kort geleden, vóór drie dagen, door Rcgenstreet gaan jn gezelschap van «Van kapitein Larkins en zijn schoonzuster, me vrouw Dulliver," viel zij mij met een vrijmoedig heid in de rede, die mij van haar oprechtheid en "aar onschuld overtuigde en mij met vreugde ver- 'b'de, dat ik aan hot verzoek van Simpson had voldaan. „U hebt mij dus gezien Waarom bleef u dan niet stanr, en sprak u mij niet aan Ik zou u aan "rijn Dekenden hebben voorgesteld, die mij zooveel welwillendheid bewezen" ging zij voort en keek mg on schuldig in liet gelaat. Elk woord droog zóózeer "on stempel der overtuiging, dat ik bijna da nood- gelijkheid betreurde, haar het werkelgk ka rakter dier monschen te onthullen, wier keunis haar, zooala ik wel gevoelde, was opgedrongen. „Uw bekenden zouden er u niet zeer dankbaar voor geweest zijn, als u m\j aan hen voorgesteld antwoordde ik droog. „De beide neraonen woordigen Groothertog van Oldmiburg, en drie zoons 1876 wprd" ^""8 ]i'ink' de J"nS3te, op 19 April Ino V geboren. Een zijnor halve broeders, Her in» 2nL. Tv^ 18 £ehuwd met Rinses Elisabeth van Saksen-Weimar-Eisenach, dochter van Prinses Marie der Nederlanden en dus een volle nicht van Koningin Wilhelmina. Een halve zuster, Hertogin Maria, is gehuwd met Grootvorst Wladimir van Rus land, oom van den Czoar. DP .Prins - Gemaal is luitenant il la suite van bet iruisische garde jager-bataljon, en il la suite van hei regiment fusiliers van Mecklenburg no. 91) kennisgevingen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van do ingezetenen dezer ge meente, dat hot door den Directeur van 's Rijks di recte belastingen, enz. te Amsterdam executoor ver klaard kohier No. 3 van de belasting op bedrijfs- an andere inkomsten over liet dienstjaar 1900/1901 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalde voet te vol doen. Gedaan en Op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 16. October 1900. De Burgemeester voornoemd. T. A. J. VAN- ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERS FOORT, Brengt tor kennis, dat de milicien verlofganger dezer gemeente HARTHGER HENDRIK GERTH van de lici.ting 1895. bekoorende tot het 5de Regi ment Infanterie, wegens overtreding van art 143 der Militiewet, op grond van art 144 dier wet, voor den tijd van drie weken onder de wapeueu moet komen. Hij moet tot dat einde op Maandag don 5. Novem ber a. s. bij zijn korp3, in garnizoen te Amersfoort, aanwezig zijn, voorzien van de kleeding- en uit rustingstukkon hem bij vertrek met verlof medoge- ven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Amersfoort, den 16. October 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aau C. J. KONING en zijne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend om een gasmotor van drie paar- dekrachten te plaatsen in het perceel alhier gelegen aan de Muurhuizen, kadastraal bekend ouder sectie E. No. 2027. Amersfoort, den 16. October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. A. De Secretaris, W. TH. SANDBERG. De Burgemeester, J. VAN ASCH VAN WIJCK. Sluitingsuur voor tapperijen en koffiehuizen (jedurende de kermis 1900. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op artikel 7 der Verordening op de tapperijen, koffiehuizen, enz. Brengt ter openbare kennis, dat het slui tingsuur voor tapperijen en koffiehuizen door hem is vastgesteld als volgt bobben alle reden, mij te vermijden." (Zij zag mij verwonderd en vragend aan.) „Was u al eens in hun woning?" vroeg ik. „O ja, meermalen" gaf zij ten antwoord en voegde er glimlachend bij „onze kennismaking had onder zeor eigenaardige, ik mag bijna zeggen, romantische omstandigheden plaats Mijn oog viel op de klok en ik viel haar in de rode met de woorden„Later zult u mij alles ver halen nu heb ik geen tijd, u verdere vragen te doen of de uwe te beantwoorden. Laat ons thans naar Mr. Simpson gaan, waar wij misschien uw verloren brietje zullen terugvinden." Onderweg, toen wij langs het Strand gingen, vroeg ik haar, boe lang zij reeds die „welwillende vrien den" kende en vernam, dat zij hen zóo voor zich had iugeuorneu, dat daaruit een werkelijk bevriende omgang was ontstaan en miss Vermout zelfs verschei dene nachten in de woning van Johanna bad door gebracht. Toen wij Simpson's huis bereikt hadden, gingen Wij onmiddellijk in zijD privaatkabinet. Hij was bij onze binnenkomst verwonderd over ue wijze, waarop miss Vermout hem begroeto zij melde hem met uitgestrekte hande en met de betuiging hem met uitgestrekte hand en met de uitdrukking der oprechtste vreugde tegemoet en riep uit „Ik hoor van Mr. Forrester, dat ik u allen dank voor do ontdekking schuldig beu, die hij gedaan beeft. Ontvang daarvoor mijn havtelijksteu dank." Simpson vond niet zoo gauw woorden om haar daarop te antwoordeneen blik echter op mijn lachend gelaal berichtte hem de ongegrondheid van mijn argwaan en de juistheid zijner vermoedens, dat er iets vreemds achter die zaak bad gestoken, lig boog daarom slechts en liet mij het woord. „Mijnheer Siuipson, begon ik, u hadt gelijk en mijn verdenking bleek ongegrond te zijn. Men heeft miss Vermont een lagen trek gespeeld, die op Maandag 22, Dinsdag 23, Woensdag 24, Donderdag 25 en Zaterdag 27 October 1900 des nachts te twaalf uur, en op Vrij dag 26 October 1900 den volgenden mor gen te éen uur. Amersfoort, den 17. October 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 23. October aanstaande, des namid dags te 2'/. ure. Amersfoort, den 17. October 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH VAN WIJCK. Dr. W. C. van Manen, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk, hier. Bij die in de Luthersche kerk hoopt voor te gaan ds. A. de Jong, Doopsgezind predikant te Noordhorn. In verband met de heuglijke tijding der ver loving van H. M. de Koningin werd hier gis termiddag, ovenals in alle overige garnizoens plaatsen, een groote parade gehouden, op welke de proclamatie werd voorgelezen. Van de openbare gebouwen en uit heel wat particuliere woningen wapperde de driekleur met clen Oranje-wimpel. In de vergadering van den Raad de zer gemeente, welke Dinsdag, 23 October 1900, des middags te éen uur wordt geopend, zullen aan de orde worden gesteld de volgende pun ten van behandeling 1. Beschikking op reclames tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting. 2. Voorstel tot onderbandsche verhuring van de woning wijk B Kamperbinnecpoort no 1 aan G. Bloemink. 3. Id. tot uitgave in erfpacht met recht van koop van een terrein (Werkhuis) aan de Am bachtsschool. 4. Id. tot het rooien van de iepen staande tusschen de Koppel en Bloemendal in het jaar 1900. 5. Benoeming van vijf ledeu der Commissie in zake de Hoogere Burgerschool. 6. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school 2e soort uit de voor dracht van Burg. en Wetb. 7. Benoeming van een Regent van het Burger weeshuis uit de voordracht van Regenten. 8. Verzoek van Mej. N. Meinesz om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare La gere school le soort voor Meisjes. 9. Voorstel tot aanstelling van een 7e amb tenaar ter Secretarie. 10. Ontwerp-verordening regelende de in zonder uw tusschenkomst misschien gelukt ware en haar grooto schade zou hebben berokkend. Ik heb nu geen tijd om u nadere ophelderingen te geven, maar zooveel schijnt zeker, dat Red slechts door bedrog en schelmerij in het bezit van liet brietje is gekomen. Maar nu ter zake; hebt gij geen plaatsje waar wij miss Vermont verbergen kunnen, totdat ik haar uoodig heb „Zeker," antwoordde hjj en opende „eu soort al koof, die door oen glazen deur met witte gordijnen werd gesloten. „Miss Vermont, als u nu overtuigd zgt, dat wij uw vrienden zijn, dan zult gij u wel naar onze wen- scheu willen voegen, niet waar 7" „Zeker, mjjnc heeren, beschikt over mijik zal alles doen wat gij verlangt. Ik geef mij geheel aan u over, want het raadsel zal wel spoedig worden op gelost. Wat moet ik doen 7" „Verberg u eenvoudig in deze alkoof, totdat wij u uoodig hebben. Gij zult alles hooron wat hier gesproken wordt en reeds uit mijn woorden kunnen allcideD, wanneer u le voorschijn moet komen Wees verzekerd, dat alles tot uw bestwil geschiedt, als gij ook nog niet recht begrijpt waarvan bier sprake is." Zij schikte zich gewillig en wij hadden nauwe lijks onze maatregelen genomen, toen Simpson in zijn kantoor werd geroepen. Toen hij weder bin- nóntrad, gaf h\j mij een wenk, dat de vogel iu den val was, en kg zeide, zich iu da deur omdraaiende „Wees zoo goed en kom zoolang hier in mijn kabi net, terwijl ik uw paud haal. Gij zult toch niet daar willen wachten." Ik maakte mjj dien wenk ten nutte, ging aan het venster staan en keerde den binuentrodende den rug toe. Nauwelijks had hij echter de deur achter zich gesloten, toen ik mij omkeerde eu hem to ge- j moet ging. Het was Red Spurgeons en hij schrikte, alsof hij op een adder had getrapt; hij leunde op I richting der plaatselijke politie te Amersfoort, 11. Voorstel tot toekenning van een jaar- lijksche toelage van f100 aan ieder der Spui ten I, II en Ui en salarieering van den adjunct- opperbrandmeester. 12. Ontwerp-besluit regelende de periodieke verhooging der jaarwedden van eenige leeraren, aan de inrichtingen voor Hooger-of Middelbaar onderwijs verbonden. 13. Request van het bestuur der „Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer" om een subsidie van f 100 voor het jaar 1901, met advies van Burgemeester en Wethouders, strekkende tot toekem ing. 14. Ontwerp-besluit lot heffing van 50% van het tarief voor vuur-, haven- en tongeld in het jaar 1901. 15. Begrooting der dienstdoende Schutterij voor 1901. 16. Id. van het Burgerlijk Armbestuur, met ontwerp-besluit tot toekenning van subsidie. 17. Id. van het Burgerweeshuis. 18. Id. der Gemeente voor het jaar 1901, met bijlage en rapporten der afdeelingen, met Me- morie van antwoord. De voordracht van B. en W. ter benoeming, in de Raadsvergadering van aanstaanden Dinsdag middag, van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school 2e soort aan de Hellingstraat be staat uit de dames: J. F. Buijtenhuis, te Doorn spijk B. Nieaseu te Vleutenen C. J. Boden staf, te Maarssen. Die van Regenten van het Burgerweeshuis, ter benoeming van een Regent dier stichting, bestaat uit de heerenJ. Bolk, O. G. H. Heldring en F. Wesseling. Aangaande onzen vroegeren stadgenoot den kapitein der infanterie van het O. i. leger Ph. J. Wtjerp, den zoon van don voormaligen Burge meester, is hier bericht ontvangen, dat hij in een der gevechten op Atjeh gewond ie, van welk feit den 25 September door den Gouverneur van Atjeh mededeeling werd gedaan aan het Depar- dement van Koloniën en hierdoor aan zijn nabe staanden hier te lande. Daar elke bijvoeging ontbreekt, mag worden aangenomen, dat de verwonding zich destijds niet zeer ernstig liet aanzien. Sedert zijn geen berichten omtrent hem ontvangen, wat in elk geval geen slecht teeken is. De ook hier ter stede zeer bekende heer C. A. Zelvelder, arrondisseraents-schoolopziener te Woerden, is, onder toekenning van eervol ont. slag als zoodanig, benoemd tot districte-school- opziener te Heeren veen. Bij het jongste onderling concours van de kegelclub „Acht om den koning" mocht de heer H. T. Bianchi zijn ouden roem niet hand haven en werd de titel van koning voor dit jaar verworven door den heer Henri de Jong, die meer houten wierp dan die waarmede in vorige jaren die titel werd behaald. de tafel en zeide niets. „Eindelijk, schurkriep ik stoutmoedig, want ik kende mijn man en zag zgn schuld op het gelaat, zelfs wanneer ik niet door het verhaal van miss Vermont zeker v in miju zaak ware gewekt. „Te voorschijn met het pandbriefje!" riep ik en strekte mijn band uit. „Ik weel niet wat u bedoeltWat wilt u van rag vroeg do volleerde booswicht, die langzamer hand zijn bedaardheid terugkreeg, welke hij anders ook niet licht verloor. „Het pandbrietje voor don diamanten ring, dien je wilt inlossen," zeide ik. „Ik zou wel willen weten wat dat u aangaat. Ik heb bet briefje eerljjk gekocht en betaald en het is mijn wettig eigendom!" „Ik zou echter wel willen weten van wien je net gekocht eu hoeveel je daarvoor betaald hebt „Ei, ei, mijnheer Forrester. Dat is toch niet in orde," zeide do kerel meesmuilend. „Als iemand iets eerlgk gekocht heeft, zie ik niet in waarom hij bet niet zou kunnen behouden „Verwenschte gauwdief! Je bout in jo geheelele ven op eerlgke wijze nog aan niets gekomen, dan aan je helscnc schurkerijDenk je, dat ik mij dit maal zóo door je zal laten beetnemen ala Lejeune Vanwaar heb je het briefje gekregen?" „Ik heb het voor vijftien pond gekocht," ant woordde de schaamteloozo leugenaar, die niet ver moedde, dat ik zooveel wist, maar meende, dat ik slechts op goed geluk naar den bal sloeg. „Is dat waar?" riep ik hardop en wierp mjjn hand schoen tegen de ruiten der alkoofdeur. „Neen, het is een leugenriep miss Vermout, uit haar schuilhoek te voorschijn tredende, terwijl zij zich tegenover deu spitsboef stelde, met een van toorn en verontwaardiging gloeiend gelaat. Wordt folgd).

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1