Maandag 29 October 1900. 5027. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. Phoenix-Brouwerij H. METJRSING Co., Export naar Oost- en West-Indië. AMERSFQORÏSCHE COÜRAIT. FIRMA a h van cleeff te AMERSFOORT* post I l", a*„Hl!* a^"..tn donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f\.;lrancoper on onteiuphinnc i ,6n-l.611 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- A 0.25 Grof u> I H-6r en^n ',ei' re&e' cent. Reclames 15 regels f 1.25elke regel meer ten evpniio of &a 6^.,naar P'aatsru'rr)<e- Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. ij advei tentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Tolephoon 19. KENNISGEVING. Pe BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Baad dezer gemeente zal vergaderen op Donder dag, den 1. November aanstaande, des namid dags te 21/, ure. Amersfoort, den 27. October 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. Tot leden van den Kerkeraad der Ned. Israelietsche Hoold-synagoge hier zijn her- kn/cn de heeren Ph. Meijers, E. L. Visser en M, van Raalte. Kerk meesteren der Sint Joris-kerk hebben besloten, met ingang van 1 Januari de Dolle klok niet langer vijf'minuten vóór bet uurwerk in de Lieve Vrouwe-toren te doen slaan, doch daarmee gelijktijdig. 'tls maar te hopen, dat op den duur de menschen zich zullen ontwennen aan dezen waarschuwer, anders kon het. wel eens weer een verandering zijn, die geen verbetering Tegelijk zal daarmee een eind komen aan de legende, dat als de Lieve Vrouwe en de Dolle gelijk slaan, er brand komt. In de vergadering%an den Raad dezer u 'iiioenie welke gehouden zal worden op kinderdag, 4 November a. s., des namiddags te half drie, zullen aan de orde worden ge steld de volgende Punten van behandeling: 1. beëetliging van den benoemden Ge meente-ontvanger K. van der Burg. 2. ontwerp-concessie voor den aanleg en de exploitatie van een paardenspoorweg in de Gemeente Amersfoort. 3. request van 6 agenten van politie 3e klasse om verhoogiug van jaarwedde, met advies van Burg. en Weth. 4. voorstel van Burg. en Weth. tot liet irleenen van een crediet voor een cursus in handwerken. voorstel van Burg. en Weth. tot het maken van eene schutting bij liet gebouw voor XI. O. aan de Koestraat. 6. Benoeming van een Gemeente-vroert- •ouw, wegens periodieke aftreding van M. N. E. Reeders-Bijteiaar met ingang van 12 November 4900. In de Dinsdag door den Raad voorloopig vastgestelde Gemeente-begrooting voor 1901 beleende Juweelen. 17.) Emmy antwoordde weder niet, doch scheen zeer id gedachten verdiept. Wij brachten haar einde lijk met beloften en bedreigingen zóóver, dat zij week werd en bekende. Spurgeons en Davy Nott Hoonden in liet huis dat van dit huis slechts door een kleine binnenplaats en een achtergebouw ge scheiden wuB, Een soort van plat dak of terras van asphalt verbond het achtergebouw met huis ilntJo- Muiia bewoonde, en tevens de tweede verdiepingen (lier beide huizen. Langs dezen weg konden Red ui Davy óf vluchten óf by hun vriendinnen ko- al naarmate de noodzakelijkheid. Do beide zijn twee punten, die zeker aller belangstel ling gaande maken. Op de eerste plaats de verklaring bij do uitgetrokken post ad f67 000 voor de In komsten-belasting, dal »een helling .van 3°/n vermoedelijk voldoende zal zijn om het uit getrokken beorag te verkrijgen". Op de tweede plaats de posten voor de Gemeente-gasfabriek. De Memorie van toelichting zegt dien aan gaande Ten aanzien van de Gksfabriek dienen dc cijfers der exploitatie in de Begrooting te worden opgenomen. Die cijfers konden slechts globaal geraamd worden, doordien van de Gemeente-exploitatie alhier nog geen onder vinding is opgedaan. Deze post is aldus gevonden Verbruik van lichtgas,ruim 500 000 M3. voor particulieren a 9 cent,, voor Ge- meente-gebouwen d 6 cent (kostende prijs) 45 000 Het kookgas, 50 000 M*. a 7 cent 3 500 Openbare verlichting; 252 avond- en 150 nachtlantaarns met 800000 brand- uren, tegen 3/'t cent per uur, kostende prijs 6 000 Verkoop van cokes 26 000 H.L. a f 0.80 20 SO0 Verkoop van koolteer 1 900 Verkoon van ammnnialr-innt. 9. 8(10 Verkoop van ammoniak-zout Metorhuur Diversen 2 800 2 400 100 Loonen der werklieden f 7 t 2 machinisten elk f9 p. w f936 4 stokers 10 f2 080 2 hulpstokers (20 weken) f 10 p. w f 400 3 werklieden voor het bewerken der oer, het afleveren van cokes en verrichten van verder plaats- werk, bereiden van ammoniak- zout, elk f 9 p. w f1404 1 fitter 8 416 1 fitters-leerling 2.50„ 130 9 opstekers en blusschers der lantaarns f 12 per maand 1296 1 lantaarnpoetser, levens belast met het onderhoud der gloeilicht- branders f8 per week 416 Buitengewone arbeidsloonen voor uitpompen syphons, hulp bij de fitters, enz. 722 Onderhoud van gebouwen en toestellen 2 Aankoop van fittings, enz. voor de fabriek en dienstleidingen, be- benevens reparatie van kousjes I en glazen in straatlantaarns, enz. 2 000 Aankoop en reparatie van gas meters 2 000 Belastingen, assurantiën (brand- i schade, verzekering tegen onge lukken) 600 Onvoorziene uitgaven 1 790 82 500 Tegenover deze geraamde Inkomsten zijn de Uitgaven suaragesteld als volgt Aankoop van steenkolen 37 960 Voor de productie van 710 000 M3 gas zijn benoodigd 2600 ton gaskolen, waar van de prijs gerekend wordt op f 14.60 per ton. Aankoop van soda, zwavelzuur en ijzeraarde 1 200 Jaarwedde van den Directeur, behalve vrije woning 2600 Jaarwedde van den baas-filter 700 Jaarwedde van den klerk-boekhoud er 500 Kantoorbehoeften, drukwerk, hulp voor kantoorwerkzaamheden. schoon houden kantoren, enz. 700 Totaal ƒ60 250 De totale kosten der oprichting zijn thans nog niet, op te geven; B. en W. ramen die op f 350 000. De aflossing ad minstens f 10000 der gehileening, speciaal voor deze fabriek aangegaan, begint in 1901 de rente, berekend tegen 3i/2°/o, bedraagt 112 250. Ten einde in hoogstens 35 jaren te kunnen amortiseeren, wordt op een aflossing van f 10 000 gerekend. Deze bedragen vormen met de hier uitgetrokken post het in ont vangst uitgetrokken bedrag. Tot Griffier ter Gemeente-secretarie is heden door B. en W. benoemd rur. Caudri, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Onze stadgenoot de 2e luitenant der cava lerie van het O. I. leger G. van der Zoo de Jong zal 24 November per «Prinses Amalia" zijn nieuwe bestemming volgen. Het «Genootschap ter bevordering van na tuur-, genees- en heelkunde" te Amsterdam heeft met algemeene stemmen aan onzen vroegeren stadgenoot den gepens. officier van gezondheid 4ste klasse dr. C. de Mooy, te 's Gravenhage, toegekend de Tilanus-ine- daille, welke om de vijf jaren wordt, uitge loofd voor hem die zich gedurende het ver- loopen vijfjarig tijdvak op het gebied der chirurgie het meest verdienstelijk heeft ge maakt. Aan dr. De Mooy werd die onderscheiding toegekend voor zijn brancard. Op den leeftijd van even 46 jaar is gister ochtend n\ het Groot militair hospitaal te Utrecht, waarheen hij heden vóór veertien dagen vervoc was,-overleden kapitein F. van Laar en, commandant van de le compagnie, le bataljon 5e regiment infanterie, een zeer humaan officier, door zijn meerderen geacht, door zijn onderge schikten geliefd, een kameraad als weinigen, kundig en bescheiden, wars van elk egoïsme, vol plichtsbesef. Den 23 December 1853 te Utrecht geboren, trad hij 23 Maart 1870 als jongeling in dienst bij het Instructie-bataillon en werd hij, na sergeant geweest, te zijn hij het 8e regiment infanterie, den 10 Juli 1876 benoemd tot 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie. Van 24 October 1877 tot Februari 1883 was hij ge detacheerd bij het O. I. leger en 14 Mei 1882 bevorderd tot le luitenant. Den 19 April 1883 werd hij ingedeeld bij het 3e regiment infanterie, den 14 Maart 18S4 gedetacheerd b:j de genie troepen te Utrecht, in Maart 1885 gedetacheerd bij de wapcn-cursns te Delft en in December van hetzelfde jaar bij het Instructie-bataillon te Kampen. In Juli 1890 word hij overgeplaatst bij bet regiment grenadiers en jagers en 5 Juni 1895, bij zijn bevordering tot kapitein, weder ingedeeld bij het 5e regiment infanterie. Wegens deelneming aan de krijgsverrichtingen op Atjeli in 1878 en 1879 werd hem het Eere- teeken voor belangrijke krijgsbedrijven toegekend, waaraan 6 December 1891 werd toegevoegd het Eereteeken voor langdurigen Nederlandsohen dienst als officier. AMERSFOORT. sieraden, overeenkomend met dio welke met baar j inhoud bij de beide diefstallen werden vermist. I Toen wij hiermede gereed waren, begaven wij ons volgens do aanwijzing van Emmy over liet plattcdak naar bet andere huis. Dit was met zonder gevaar, want wij wisten niet of Davy Nott, een wilde drift kop tliuia was of niet, of hij reeds voorbereid of gevlucht was. Onzs hoop op een goeden uitslag ïees toen wij het venster van een klein slaapver trek' dat op het terras uitzag, half open vonden. Wn' klommen stil naar binnen. Jassen, hoeden, mantels van verschillende kleur en snit en voor beide geslachten hingen rondom aan den wand. De deur welke van daar naar binnen leidde, was ge sloten. maar onze loopers lichtten weldra het slot en wij kwamen in een andere elegante slaapkamer, die met een spreekvertrek ineenliep. Nadat wij vau dit laatste de grendels hadden losgeschroefd, kwamen wij op een portaal, dat deze beide kaniers vau de overige scheidde. Wij klopten aan een deur niemand antwoordde. Eindelijk kwam een vrouw den trap af en vroeg wat wij verlangden. Wij zoeken de huurders van deze verdieping, Daw Nott en Red Spurgeons," zeide ik Gii vergist u hier woont niemand van dien naam, antwoordde de vrouw, diq er zeer iatsqemhjk uitzag. „Hier wonen twee stille lieden, kapitein Larkius en Ed Juist dezen zoeken wijDeze beiden heeren zijn aartsgauwdieveu en zakkenrollers en moeten gevan gen genomen worden. Ik ben de inspecteur For- r6De dame gedroeg zich, nlsof zij een toeval kreeg daarop echter begon ze to ween en van spijt, da haar huis door zulke gasten in kwaad gerucht zou komen Wij vroegen om den sleutel en tiaden de kamer'binnen, welke door den voorgewenden Edward Swab werd bewoond. Het was een sierlijke commcn- saalswoning, zooals zij in die wijk altijd gezocht zijn en goed betaald worden. Een fraaie, ouderwetacbe kast alleen paste niet bg de overige n.euwerwetsche meubelen. „Deze is het eigendom van Mr. Edward," zeide de huisvrouw verontschuldigend „en dient tot boekeu- kasl." Ik gaf Ruthven een veel boteekenenden wenk. Boven den schoorsteenmantel hingen een paar fraaie degens en tweo revolvers, de laatste geladen. Een deur gat toegang naar een slaapkamer en van hier een andore deur naar een spreekvertrek, dat even eens sierlijk gemeubeld en met wapens versierd was. „Waar zijn de beide huurders f" vroeg ik de huis vrouw. „Beiden uit. De kapitein ontbijt ergens anders en is reeds sedert van ochtend vroeg uit. Mr. Edward echter heeft een lunch besteld en zal weldra terug- komeu hij ging eerst tegen half twaalf uit." Het was twintig minuien over twaalven. Wij be valen de vrouw het diepste stilzwijgen te bewaren en zonden haar weder naar boven. Ruthven verborg zich in de spreekkamer ik legde mij achter den sofa, tegenover deu schoorsteen, dwars voor een kamer hoek. De beide revolvers lagen nu onder de matras in het bed. Zoo wachtten wjj den terugkeer van Davy Nott af. Even voor éen uur hoorden wij hem schellen, daarop klonken voetstappen op deu trapvoetstap pen van twee personen. Instinktmatig nam ik een der beide revolvers en stak die in mijn borstzak. Do sleutel kuarstc in het slot, Davy opende deur en liet een heer binnen, Carbopnel, zooals ik in den spiegel zag daarop kwam hij zelf. „Verduiveld, wat is dat' Waar ziju mgn pisto len," riep hij vernist, toen zijn eerste blik de kram men ledig zag, „Wie heeft die weggenomen „Ik, Davy Nott!" riep ik en plaatste mg voorde deur „gij zijt beiden mijn gevangenen." „Ei, ei, is daar zoo'n haast mede?" riep Nott, raapte een pakje op dat hij had medegebracht en sprong naar de slaapkamerdeur. Carbonnel echter trok een degen en drong op mij aan. „Gooi dat ijzer weg, ellendeling, of ik schiet 1" riep ik en hield hem den revolver voor. Hij aarzelde en uitte een wilden vloek. Op hetzelfde oogeublilr hoorde ik Ruthven de slaapkamer binnentreden en Nott een slag met zijn ploertendooder op hot hoofd geven, dat dezen daarvan inccnzouk. Eenige minu ten later hadden wij ook den Fransehman in de boeien, Ruthven haalde hulp en beiden werden weg gevoerd. Het pakje, dat Davy Nott had medege bracht, bevatte een klein kastje met verscheidene zeer net en smaakvol nieuw bewerkte damesversier selen. In de ouderwetsch gesneden eikenhouten kast vonden wij een geheime lade en een verborgen vak en in beide schuilhoeken verscheidene juweelen en versierselen, welke tot die van Lady Thistletoe be hoorden en een menigte armbanden, horloges, ket tingen enz.alles van goud eu het een al kostbaar der bewerkt dan het ander. Deze vondst vervulde ons met groote vreugde, maar ons dagwerk was daarmede nog niet ten einde. Ik reed terstond naar Scotland Yard, gaf de gevon den voorwepon ter bewaring aan mijn chef en ver schafte mij op een kort bericht bevelen ter inhech tenisneming van Jafl'ard en consorten, van Jack Tapling, Tim Beech en Amy Fairley, welke ik hen on der mijn verschillende agenten en helpers verdeelde. Ja flard nam ik voor mijn rekening, daar ik mij, ver kleed als een oud-heer, aan hem wilde voorstellen en hem verzoeken een doekspeld met robijnen in een armband te veranderen, zoodat men den oor sprong niet kon herkennen. Hij ontving ing in zijn spreekkamer en zag en hoorde mij loerend en arg wanend aan. Daarop ging hij in het naaste ver trek, welks deur een met een gordijntje bedekt ven ster bad, doch keerde dadelijk terug meteen mon sterboek vol teekeningen en zocht mij bezig te hou den, terwijl lig mij verscheidene teekeningen toonde waar uit ik kiezen kon. Ik doorgrondde echter zijn plan hij wilde mij bezighouden, opdat zijn spits broeders, die in het. naaste ven rek werkten, gele genheid zouden hebben, mij te bespieden.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1