Donderdag 13 December 1900 Ulo. 5040. 50e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA a h van cleeff te AMERSFOORT. post f 11". Advort a^"-en ^on^er^a9avoni^- Abonnement per 3 maanden f\.franco per en onteigeninösadwo ia re8e's 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- f 0.25. Grooto l -tt r 6D 1Cn f' Iege' CCnt' Reolato08 "1—5 regels f 1.25; elke regel meer ten evpnaU if a naar P'aatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos- evenals afzonderlijke nummers 10 cent. ij adveitentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telcphoon 19. Zij die zich met ingang, van 1 Januari op dit blad weiischen te abonneeren, ont vangen de tot dien (latum verschijnende nummers (JRATIS li K N N ISOE VIN GEN. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de .artt. 87 en S8 der Wet betrekke lijk de Nationale militie van den 19. Augustus 1861 (.Staatsblad No. 72) en de artt. 25 en 2(1 van het Koninklijk besluit van den 8. Mei 18G2 (Staatsblad No. 46), later gewijzigd Gezien de kennisgeving van den heer Kolonel, Militie-Commissaris in de provincie Utrecht, van den 11. November 1900, Deen te weten, dat de zitting van den Militie raad voor deze gemeente op Woensdag den 19. December 1900 des voorniiddags te 10 ureu in het openbaar wordt gehouden in de zaal genaamd Groot Kunstliefde" van het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen aan de Mariaplaats te UTRECHT, in te gaan tegenover de Botermarkt, en bestemd is tot hc-t doen van uitspraak: omtrent delotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, do lotelingen die van den dienst uit gesloten of daarbij voorloopig niet toegelaten worden, en alle overige lotelingen, behoorende tot de lichting van het jaar 1901, En brengen tevens ter kennis van de belang hebbenden, dat de tijd en plaats der zitting aai. eiken loteling zal worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, al hoewel bet nict-ontvangen van zoodanig biljet niet ontheft van do verplichting tot het verschij nen voor den Militieraad, of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken zullende de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke ge steldheid, gebreken of gemis van de gevorderde lengte voor den Militieraad moeten verschijnen, op het hierboven vermeld tijdstip. Amersfoort, den 10. December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan Johaknes BUNNIK en zijne rechtver krijgenden vergunning ia verleend om een tim mermans-werk plaals waarvan de verschillende werk tuigen zullen gedreven worden door een gasmotor 1 1'. inmrdekrae-ht optericliten in het perceel SÏÏH ,ge!egen ?an (,e vS> Asch van Wijck- straat, kadastraal bekend onder sectie D, No. 2096. Amersfoort, den 10. December 1900. Bnrgemoester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, i, a. j. van asch van wijck. Ce Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 15 December e.k., de Invoer van melkvee m Belgie lang, Sefeaele (Slation) wederom is toegestaan, Amersfoort, den 12. December 1900. De Bui6ómeeater voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. Gemeente-belastingen, De Gemeente-Ontvanger van Amersfoort her innert de belastingschuldigen, dat met Ml Decem ber a.s. de aanslagen op het primitief-kohier der plaatselijke Inkomsten-belasting, dienst 1900, be- hooren voldaan te zijn, en verzoekt mitsdien ieder wien het aangaat, om de nog openstaande termijnen vóór dien tijd te komen voldoen. Het kantoor wordt thans gehouden Westsin- gel 10 (boven) en is tot het doen van betalin gen geopend op dagen en uren aan de keerzij de der aanslagbiljetten vermeld. Amersfoort den 12. December 1900. De gemeente-Ontvanger vqprnoemd, K. van den BURG. Een ware geschiedenis. 11) Terwjjl ik wakker in miju bed lag, kwam opeens het denkbeeld bij my opzou Jano soms een grief legen tante Emma hebben t Wiido zij mij tegen tante opzetten, en welke redenen kon zij daarvoor heb ben? Was dokter Martin haar bondgenoot In mijn angst on twijfel Voelde ik mij vreeaelyk verlaten. Ik trok de dekens over mijn hoofd en barstte in snikken mt. Ik wist niot moer wie myn vrienden waren en wie mijn vijanden. Eindelijk viel ik in een onrustige sluimeriug, om *el(lr« weer met een schok te ontwaken. Weder- °'u bad ik van Australië gedroomd. Mijn moedor stond naast mij en streek mij liefkoozend over het niuir. ik kon baar gelaat en haar gestalte duidelijk onderscheiden ou ik zag, dat zij op haar zuster ge- 'lek, op tante Emma, maar zij was mooier on jonger e" veel slanker. En ook haar hand was zacht en '"lal, evenals dio van tante. Toen ik wakker werd, zag ik die vlak voor my, en too duidelyk; het was tante Emma's baud, maar z?ndcr litteekens, de hand van de Moore's. Tante *'ra"ia had mij dikwijls verteld, dat die smalle blanke naad oen familie-eigenaardigheid was. De myiie geleek niets op; zeker aardde ik t ballingham'.,. Gerutnion tijd bleef ik met opengesperde oogen l'ggenalles waa 10y ceu raadsel, dat ik nooit -ou "tihuon oplossen. Ik klemde do tanden op elkaar 111 bet niot van wanhoop uit te schreeuwen. Aanstaanden Zondag wordt in de Luther- sche kerk geen godsdienstoefening gehouden. Het is heden juist '25 jaar geleden, dat hier de eerste plaatselijke afdeeling van den Anti-Dienst ver vangings Bond" werd gesticht. Van de toenmalige oprichters zijn nog slechts in leven mr. J. L. baron Nepveu en mr. II. Croockewit Jr. De Raadsvergadering welke Dinsdagmiddag van 2.45 tot 3.15 onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, werd gehouden, werd bij gewoond door 12 ledenafwezig met ken nisgeving waren de heerenCroockewit, Gerritsen, Van Esveld, Veis Heijn en Gar- jeanne. De heer Gerritsen zond tevens be richt, dat, ware hij wegers uitstedigheid niet verhinderd geweest, door hem het voorstel zou zijn gedaan, deze vergadering te verda gen, op grond van den onvoldoenden tijd van voorbereiding den Raadsleden gegeven tot hot kennisnemen en onderzoeken van de tc behandelen punten. De Voorzitter merkte op, dat aan den bij de wet rastgestelden termijn van minstens tweemaal 24 uren te voren te convoceeren, is voldaan. Onmiddellijk na de opening der zitting zeide de Voorzitter ongeveer het volgende: Mijne Heeren B. en W. zijn overtuigd, dat het de wensch is van den Raad om aan den H.Edelen Heer Staatspresident der Zuid-Afrikaansche Re publiek tijdens Z.Edel. verblijf in Nederland, een eerbiedige hulde te brengen, een hulde aan hem die voor de beide Republieken, wier lot ons zoo na aan bet hart ligt, komt pleiten, bij allen die geen onrecht kunnen zien. Toen in 1883 de Heer Staatspresident naar Europa kwam, om de geheele onafhan kelijkheid van zijn volk te verkrijgen, waren er slechts weinigen die geloofden dat het resultaat zou worden verkregen en toch, toen hij Europa verliet, mocht hij God danken dat •1e volledige vrijheid verkregen was. Ver kregen, maar nog niet verzekerd: niet werd gerekend met het vinden van goud en de begeerige blikken van gelukzoekers waren toen nog niet op de Z. A. Republiek geval len. Toen de strijd uitbarstte, waren wij al len in vreezen eu beven, eri welk een heer- lijke week hadden wij nu juist een jaar ge leden, toen de overwinningen van Slormberg, Magersfontein en Colenso elkander opvolgden en een Dingaansdag gevierd kon worden in een dankbaarder stemming dan in jaren net geval geweest was. Toen zijn echter de honderdduizenden naar de zich verdedigende Republieken gezonden en de verdelging van twee volken was besloten bij de aardsehe machten. Gode zij dank, zoover zijn wij nog niet, en het doet goed te zien, dat de Staats president zelf en zij die met hem zijn af gevaardigd hun hoop blijven vestigen op Hem die hun Volk tot hiertoe geleid heeft. Maar niet minder goed doet liet te zien hoe onze Koningin, laatste afstammeling uit het Huis van Oranje-Nussau, Haar steun verleent aan den Staats-President en hem aanbood een van Ilarer Majesteits marineschepen y een daad die ons dankbaar stemt en do over tuiging doet uitspreken dat, indien de tijd daartoe gekomen is, verdere steun niet zal uitblijven. Bijna 17 jaren geleden was op deze plaats gezeten Paul Kriiger en werden Z.H.Ed. woorden van warme belangstelling toege sproken. Onze sympathie is in die jaren niet verminderd en ik stel U voor te nemen het navolgend besluit: Een adres van warme sympathie te zenden aan den HoogKd. Staats president der Zuid-Afrikaansche Republiek en dit adres te doen luiden als volgt: De Raad der gemeente Amersfoort dank baar herdenkende dat in 1884 aan de ge meente de eer te beurt viel door den Staats president der Zuid-Afrikaansche Republiek bezocht tc wordeu Eindelijk verzamelde ik alle krachten eu stond op, doch myn hoofd dreigde te bersten. Ik wist niet wat ik doen zou. Om mij eeuigo afleiding te ver schaffen, begon ik de fotografieën in het kistje te rangschikken. Er waren oude en nieuwere. De nieuwste waren blijkbaar de eerste proeven van elec- trische totografie, de proeven die ten slotte hadden geleid tot do uitvinding van liet zelfwerkend toe stel. Sommige dezer proeven stelden loonendc men- achen of dravende paarden voor, maar de nieuwste waren met eon landje b.j elkaar gebonden eu blyk- baar alle genomen bij gelegenheid, van eon gymnas- tiekuitvoeriug, een wedstrijd in hardloopen, klim men eu springen. Eén daarvau trok bijzonder myn aandacht. Het was de afbeelding van een wedloop met hindernissen, waarbij de deelnemers over een soort meubelwagen moesten klimmen Meu zag op de fotógralie de meeste er aan deelnemende personen op den rug, doch iu de meest verschillende hou- dfngen. Sommigen waren bozig tegen den wagen op te klimmen, anderen zaten er reeds boven op,en ëcn stond juist gereed om van boven naar beneden te springen. Hij stond geheel voorover gebogen met hoog opgetrokken rug en de eeue baud naar achteren gestrekt, als om zich iu evenwicht to wu „bogen gosli.11», 5.0 nis ,00- mot belangstelling gevolgd hebFende al wat in de laatste jaren in de Zuid-Afrikaun- sciie Republiek voorviel, met bewondering bezield voor de dapperheid en het geloofs vertrouwen door onze stamverwante broeders in de Zuid-Afrikaansche Republiek en don Oranje-Vrijstaat ten toon gespreid; overtuigd dat hot recht moot zegevieren en de oorlog met groote wreedheid gevoerd, de natie die zich aan zulk een oorlog schul dig maakt op den duur benadeelt brengt den HoogEdelen Hoer Staats-pre- sident der Zuid-Afrik. Republiek zyn op rechte hulde, met de bede dat liet hem go- geven zij evenals in 1884 naar zyn vader land terug te keeren na verkregen te hebben de volledige onuiliankelijkheid der Republie ken wier belangen bij voorstaat. Urgent verklaard, werd bij acclamatie be sloten, het adres te verzenden. De notulen der zitting van 10 November werden hierna gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen warende acte van borgstel ling van den nieuwbenoemde!» Gemeente ontvanger de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de Rekening en de Begrooting der d.d. Schutterij; Kon. besluit tot goedkeuring der belling van 50% van het vuur-, haven en tongelu een sehryven van de Directie der H. IJ. S. M. waarbij kennis wordt ge geven, dat de toegangsweg naar liet tijdelijk station (Staatsspoor) wordt opgeheven en het aanbod wordt gedaan om de boomeu langs dien weg te doen overplanten tiaar don nieu wen verhoogden toegangsweg naar hot sta tions-emplacement. B. en W. stolden voor, niet op dit aaubod in te gaan, omdat h. i. de boomen door verplaatsing te veel zouden lijden en kastanjeboomen, die uiteraard toch slecht tegen tocht kunnen, op den nieuwen weg zeker slecht zouden gedijen, en liever tot het verwijderen dier boomen te beslui ten, waartoe z. h. st. wordt overgegaan. Aan de orde kwam nu een voorstel van B. en W. om de nieuw aangelegde straten van het villa-park bij Monnikendam te be noemen. Na korte discussie werd die van de brug bij het Plantsoen naar don Hissebops- weg genoemd Hendrik van Viandcn-straat, naar den Utrechtsclien bisschop van dien nanm, die aan Amersfoort stadsrechten gaf, terwijl de daarop uitkomende straat Pieter Both-straat zal boeten naar den Amersfoor- ter die de eerste Gouverneur-generaal van Uost-lndië was. Hierna werd de jaarwedde van de onder wijzeres mej. W. Bakker, eclitgenoote van den onderwijzer don lieer O. Akkerman, verhoogd tnel 1 5U. Met adres van J. van Keulen c. s. omtrent gen) legde ik db EèideTotografiëeu voor fiaar neer. Jane keek er naar en plotseling uitte z'y een luiden kreet. „Dat is hg riep ze doodableok wordend. Dat hij, miss Dn»! 'I Is dezelfde rug,dezelfde baud Dat is de moordenaar." Dat wij beiden onmiddellijk hetzelfde dachten, was merkwaardig, want do kleeding was geheel schillend en buveudion was het kleed op het neel van den moord onduidelijk tengevolge van het invallend avondlicht. Deze tumor droeg een nauwsluitend tricot, zijn armen waren bloot en alle spieren gespannen. Toch hadden wy beiden ter stond gezien, (lat het dezelde man was. Die gebogen rug was onmiskenbaar dezelfde, (le houding der hand evoneens. Eindelijk had ik dan den draad ii handen, die tot do ontdekking zou leiden. Mot een onbeschrijflijk gevoel van verlichting keek ik Jano aan en zeide: „Zie je nu wel, dat jo ten onrechte tante Emi hebt verdacht 1" Nogmaals bekeek Jane met aandacht do hand. „Vreemd, zeide ze langzaam. Ja, dal is do man maar ongetwijfeld is hij een Moore. Do hand gelijkt sprekend op die van uw tanto". Ik keek over haar schouder ou zag, dat zij gelijk had. liet was zonder twijfel een n.an, die bovenop den wagen zat, maar zyn hand geleek als twee drup pels water op die van tante Emma, uitgezonderd de litteekens. l)e fotografieën verder doorzoekend, vond ik tweede, die my op den weg zon helpen. Zij stelde het einde van uon wedstrijd voor. Du overwinnaars verecnigden zich by een tent, waarnaast aal. langen smak een vlag wapperde. Do letters, di> liet middelvak gcdrifkt stonden, waren half in de plooien verborgen, doch met behulp van h< grootglas las ik „Borry Poiuoroy Althletic Club". In koortsachtige' boost haaklë ik uon landkaart én vond in Devonshire, niet ver vau Torquay, het dorp van dien naam. Ja, dat was hot Berry I'oincroy. Daar was de moordenaar op den dag vau don wedstrijd geweest. Mijn hart bonsde vau schrik, maar ook van zelf voldoening. Ik voelde, dat ik iois had van een bloed hond, die het spoor vau hot vervolgde wild heeft gevonden. Ik koesterde goen haat tegen don moordenaar en werd slechts gedreven door do behoefte, my van hut geheim los to maken. Ik wus niot voor iiomoua, <lo politie kounis te geven van muil ontdekking. Al leen wilde ik verder zooken. Ik herinnerde my dok ter Martin's waarschuwing eu besloot, voorzichtig tc werk te gaan. Ik achtte het dsarom raadzaam, Jane niets van mijn ontdekking te vertellen en zweeg over alles, tot wy aan tafel zaten. Toen bracht ik ongemerkt hot gesprek op Devonshire. „Tanto vroeg ik op onverschilligen toon, weet u ook of ik ooit in een dorp geweest ben. 'lat Berry Tanto Emma schrikte zichtbaar. „Waarom vraag ju dat. lieveling? vroeg'ij. Je wilt toch niet zoggen, dat jo jo iets daarvan herinnert f" lk hoofde ovor al myn loden- Ik was dus op het rechte spoor. „Bon ik ooit to Torquay gewoest, vroeg ik worr, en hub ik duur ook soms een dag te Berry l'ome roy doorgebracht?" „Kind, als je dal weet, dun kun jojo zeker spoedig (tiles herinneren 1" riep tantu Emma uit. „Ik herinner liet me niet, lieve tanto; om u do waarheid te zeggen, heb ik or moer naar uuraden. Muur wanneer en waarom ben ik to Torquay ge weest?" li'ord! vervulytt).

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1