Donderdag 17 Januari 1901 No 5050. 50e Jaargang Feuilleton. DE LUITENANT. Binnenland. iMERSFOORTSCHE COURilT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 4.franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels /"1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Tclephoon 19. Zoowel door de afwisselende werkzaam heden van den landbouw, als door «Ie rege ling der huishoudelijke en maatschappelijke zaken, werd men reeds vroeg tot een zekere tijdrekening genoopt. Ongetwijfeld was de afwisseling van dag en nacht een even na tuurlijke als eenvoudige aanwijzing hiertoe. In het Oosten begon men gewoonlijk den dag te rekenen met zonsopgangbij andere oude volken was zonsondergang het begin van den «lag. De verdeeling van een «lag in 24 uur en van een week in 7 dagen, klimt ook tot de hoogste oudheid op. Den schijngestalten dei- maan, die om de 7 dagen ongeveer afwis selen, geven tot de laatste verdeeling gereede aanleiding. Heel gemakkelijk was het tijd stip tusschen twee opeenvolgende nieuwe manen vast te stellen. Daar na 12 maanden de hemelverschijnselen ongeveer dezelfde waren, stelde men even gemakkelijk een jaar van 12 maneschijnen (maanjaar) vast. Bij de ontwikkeling der sterrenkunde re gelde men het jaar naar den loop der zon, en zoo ontstond de tijd tusschen twee op elkander volgende samenstanden van zon en lentepunt (zonnejaar). Wij rekenen den gewonen dag van den laagsten stand der zon (middernacht) tot den volgenden. Bij de Egyptenaars bevatte een burgerlijk jaar 365 van die dagen. Het zonnejaar is echter 5 u. 48 min. en 47.6 sec. langer. Ten tijde van Julius Caesar bleek hel, dat de stand der zonop dezelfde datums in verschillende jaren niet dezelfde was ge bleven. De sterrekundige Sosigenes bewees, dat het jaar telkens */4 dag te kort was ge nomen. Om dat te verhelpen, heeft men sinds 45 jaar vóór onze jaartelling alle vier jaar een jaar van 366 dagen genomen, annus bissextilis of schrikkeljaar genoemd. Die veranderde jaartelling heet Juliaansche peri ode, thans Oude Stijl. Zij was geenszins nauwkeurigwant nu was het jaar 11 min. 12.4 sec. te lang genomen. De kerkvergadering te Nicea (325) be paalde, dat Pascher. voortaan moest, gevierd worden op den Zondag, volgende op de eerste volle maan na de lente-nachtevening, die toen op 21 Maart plaats had. Na ver loop van tijd merkten evenwel de sterre- kundigen op, dat de lente-nachtevening vroe ger dan 21 Maart plaats greep. De misre kening van 11 min. 12.4 per jaar (zie boven) bedroeg in 1582 reeds 10 dagen, daar toen de nachtevening op 11 Maart geschiedde. Daarom schafte Paus^Gregorius Xlll, op voorstel van den geleerde Aloysius Lilius, de Juliaansche tijdrekening af en-voerde de Do dames en heeren, die zich, vooral door het slechte weder, gemeenschappelijk verveelden in het bolel-pensiou „Dennenlust", hadden al lang gemerkt, at de verhouding tusschen Gertrude Meihof en .aureus Gunter niet meer zoo iutiem-vriciidschap- polgk was als een paar weken geleden, toen zij na genoeg gelijktijdig waren gearriveerd. Ze hadden toen gedaan of ze geëngageerd waren, en ruimschoots gebruik gemaakt van de vrijheid in den omgang, dien het „buiteuleven" aanbood. 't Was nu duidelijk te merken, dat die prettige toestaud niet meer bestond. Er scheen iets té zijn, dat hen van elkaar verwijderdeiu plaats van samen te gaan wandelen of te spelen, deden ze nu hun beat, lkaar te vermijden. Op een ochtend, toen deze nieuwe staat van za ken ongeveer een week had geduurd, bevonden zij zich toevallig samen in den verlaten salon. Zeston den elk voor een venster, als menschon, die elkaar in 't geheel niet kenden. Doch den jongen man scheen het te kras te worden; hij deed plotseling een stap vooruit en legde zijn hand op tien arm vau het meisje. „Hoor eens, Gertrude, zei hij, ik ben niet gauw boos, maar ik heb er nu genoeg van. Hebei ermee uit „Wat bedoel je?" vroeg de j ongedaine onschuldig. „O, je begrijpt heel goed. wat ik meenwas het eenigzins scherpe antwoord. Als je 't precies wilt naar hem genoemde Gregoriaansche (Nieuwe Stijl) in. Hij trok van het jaar 1582 tien dagen afen bepaalde, dat op 4 October onmid dellijk 15 October zuil volgen. Venler zonden de schrikkeljaren blijven bestaan doch daar van moesten om de 400 jaar 3 wegvallen. Ieder eeuwjaar zou dus niet een schrikkel jaar zijn, maar e«?n gewoonalleen het 4de bleef een schrikkeljaar. Dus zou 1600 een schrikkeljaar zijn, maar 1700, 1800 en 1900 niet, 2000 wel, enz. Bij de inrichting zal men na 3000 jaar slechts 1 dag met de wer kelijkheid verschillen. De Katholieke vorsten namen den Nieuwen stijl dadelijk aandoch vele Protestantsche verklaarden er zich tegen. De Neilerlanders maakten op «le laatsten een uitzondering; want de Hertog van Anjou gebood, bij plakkaat van 10 October 1352, dat men hier te lande in plaats van 15 October 25 zou schrijven. De Zuidelijke Neerlanden schikten zich daiielijk daarin, en ook in Hol land en Zeeland werd daartoe, op voorstel van W illem van Oranje, besloten. De overige provinciën hielden zich echter nog lang aan den Ouden stijl. De Duitsche Hervormden namen den Nieuwen stijl eerst in 1700 aan Engeland deed «lat in 1752, Zweden in 1753. Thans volgen de Russen en Grieken (in het algemeen de volken, die den Griekschen godsdienst belijden, dus ook Servië enz.) nog den Ouden stijl, tengevolge waarvan zij op dit oogenblik 12 dagen in lijil met de overige Staten van Europa verschillen. Bij hen begint 1901 dus eerst op onzen 13en Januari. Het jaar 1901 is een gewoon jaar van 365 dagen. Pasehen vult op 9 April, Pinkster op 26 Mei. Het Kerstfeest valt op een Dinsilag. 21 Maai t vangt de lente aan, de zomer 22 Juni, de herfst 23 September, de winter 22 December. In den loop van het jaar hebben wij verder twee zonsverduisteringen en éen maansverduistering te noteeren, waarvan bij ons de tweede zonsverduistering en de maans verduistering zichtbaar zullen zijn. De twee de'zonsverduistering is een ringvormige zij begint 11 November 5.30 's morgens en ein digt 11.27 voormiddags. De maansverduis tering is bij ons zichtbaar in den nanvddag van 27 October. Aan de diplomatieke en consulaire amb tenaren van Nederland in het buitenland is thans officieel kennis gegeven dat het huwe lijk van H. M. de Koningin zal voltrokken worden op 7 Februari a. s. hooren ik bedoel je manier van doen tegenover dien hekkeapringer, die hier verleden Maandag is komen binnenvallen. Ik ben misschien niet compli menteus. Ze zag hem aan met een toornig flikkeren in haar oog. „Neen, dat ben je zeker nietNiet eens beleefd' Ik heb je slecht humeur uu laug genoeg verdragen, zou ik denken, en .ik zon wel eens willen weteu, met welk recht jij1 me wilt voorschrijven, hoe ik m\j te houden heb tegenover luitenant Leclerc of iemaua anders." „Welk recht, Gertrude? antwoordde hij geprik keld, met het volste recht.. of ben je misschien vergeten, dal wij zoo goed als geëngageerd zijn „O, dat zal ik zeker met vergeten, aangezien je er mij dikwijls genoeg aan herinnert.Maar luis ter eens,; voegde zij er wat vriendelijker bij, ik zie niet in, waarom wij moeten kibbelen. Vertel me eens, Laurens, waarom ben je toch zoo hevig legen den luitenant?" „Omdat hij een verschrikkelijke kwast isant woordde Gunter overtuigd. Ik verzeker je: hij is absoluut onmogelijk. Je moet hem eens hooren pra ten in de rookkamer. Gister- avond nog.hij klopte mij op don schouder en zei: „Hoor eons baas „Is dat*nu zoq verschrikkelijk vroeg hol meisjes glimlachend om zjju opgewondenheid, ik kan't niet vinden." „Ja, ik we}, 't Is een uitdrukking voor kantoor- klerkjes, die je onder heeren niet gebruikt. Wat zou jij er van zoggen, als do eerslo de beate je „meid" noemde „Dat zou ik niet wiilen hebben I" „Nu, dan begrijp je ook, waarom ik niet wensch aangosproken te wordeials „baas", vooral niet door zoo'n nonsens-vent als Lock>rc4f „Luitenant Leclerc is mijn vriendzeidejuffrouw Meihof met de bekende waardigheid, die een 2Qja- De aangifte van het huwelijk van H. M. de Koningin met Hertog Hendrik zal zeer eenvoudig geschieden. De beide aanstaande echtgenooten behoeven aileeri de* noodige stukkeu geteekend aan den Minister van Jus titie ter hand te stellen, die dan voor het deponeeren ten Stailhuize zal hebben zorg te dragen. Men kent de gewoonte der Javanen om, bij*onbekendheid met den aanstaanden brui degom, het zoogenaamde boekoe pasaloan te raadplegen omtrent de vraag of en hoe een jong echtpaar gelukkig zal zijn. Welnu, volgens dat boek zal het huwelijk 'onzer Koningin den vijfden trap van geluk bereiken, terwijl er in hei geheel maar acht trappen zijn. De neptoe van de beginletter van Hertog Hendrik's naam is evenals die onzer Konin gin 6, de som dus 12; gedeell door 7is het overschot 5 en dit getal wijst uit, dat zulk een 'huwelijk zal meebrengen »dat de schu ren dezer echte lieden steeds vol zullen wezen." In het Bat. Nbld. lezen wij Toen dezer dagen twee heeren, leden «Ier commissie voor het huldeblijk der Koningin bij H. M. huwelijk met Hertog Hendrik aan te bi«3«len, gewapend met een lijst van intee- kening en een bus zich aanmel«lden bij een zeer bejaarde Indische dame, die om der zuinigheids wille een klein huisje in een wei nig door Europeanen bezochte buurt bewoont, werden z(j verrast met een bijdrage van meer dan dertig gulden. Dit was zóo boven hun verwachting, dat zij niet konden nalaten daarover bun ver wondering te kennen te geven, waarop de oude vrouw hun in haar eigenaardig Hol- landsch mededeelde, dat zij van den dag waarop Wilhelmina tot Koningin van Neder land is gekroond, elke maand van haar ka rig inkomen iets ter zijde had gelegd voor een bruidsgeschenk. Of de jonge Koningin daar ook geliefd wordt! Het laatste jaar der 19de Eeuw laat in menig opzicht «Ie droevigste herinneringen na. Tusschen ai die donkere schaduwen schij nen intusschen ook eenige lichtpunten. Voor ons land mag als zoodanig het feit beschouwd worden, dat in geen enkel voorgaand jaar de Inkomsten der Schatkist zóo hoog zijn geweest als in 1900. Het is ook vroeger wel voorgekomen, dat de raming aanzienlijk werd overschreden, vooral wanneer in den loop des jaars belangrijke wijzigingen iu Be lastingwetten ingevoerd waren, een raming echter van f128 4117 855 uit de zoogenaamde gewone middelen, welke uitlooot op een ont- rige jongedame iu dergelijk geval ontwikkelen kan. „Luitenant? herhaalde de andere minachtend. Hg is net zoo min luitenant als ikWaar staat lig bij Bij de Haagsehe marine of de Amelandsche huzaren „Je weet heel goed, Laurens, dat luitenant Le- olerc behoort tot het 10e regiment infanterie, zei de jongedame, ongedulddig met den voet op den grond stampend. Als je zoo dwars bent, is er geen praten met je. Ik wacht liever, tot je weer gewoon beleefd bent. Ik geloof heuscb, dat je last hebt van jalousie Do rechts:reokscho oorzaak van Guuior's ontevre denheid zal op het kleine terrasje van 't holcl te rooken, als gewoonlijk omringd door een sehaarjda- mesbij de heeren was hg niet erg gezocht. Welke rodon ieder voor zich daartoe had, was moeilijk te zeggen; er was echter een gemeeuschappelgk motief: de voorliefde van het zwakke geslacht voor dezen nieuwen gast. Zjju andere tekortkomingen had men hein kunnen vergeven, maar deze ëene niet. Dit was tenminste do opinie vau Guuter, toen hg, op 't terras komend, juffrouw Meihof opmerkte iu zeur geanimeerd gesprok met ileu „nousens-veiu". Zgn misnoegdheid zoo goed mogelijk verbergend, wandelde hij naar hen toe. „Zool>en je daar eindelijk sprak de dame koel tjes. Je was zeker geheel vergeten, dat wij om twee uur samen zouden lenuissen, en nu is 't kwart voor drie „'t Spijt me zeer, zei Gunter berouwvol; maar ik meende van ochtend te hebbeu vernomen, dat u liever niet met mg speelde." Zij had dit inderdaad gezegd, maar zij verkoos zich dat niet te herinneren, daar zij gaarne Laurens j „onvergeeflijk verzuim" aangreep als een voorweud- sel om ongenadig te zijn. Met een onnavolgbaar ha- i telgke koelheid verklaarde zij uu verder, dat ze hem I »in 't geheel niet had gemist". Je ziet, besloot ijj, vangst van f 138 Oül 394. dus ruim 9'/2tnü- lioen meer dan verwacht werd, is zeker iet», dat in de geschiedenis der Ne«lerlan«1sche geldmiddelen nooit is vertoond. De Minister van Financiën rnag ook dun ook vaneen •ju beljaar" spreken. Ook vergeleken met het vorig jaar is de uitkomst een unicum. Er zijn jaren geweest waarin 3, 4, ja bijna 5 millioen meer werd ontvangen dan iu liet voorafgaande; 1899 had in dit opzicht elk vroeger record gesla gen door, op f60 000 na, 6 millioen meer op te brengen dun 1898. Nu echter moeten zijn f130756307 zwichten voor 1900, want dit heeft nog bijna 2l/2 ton boven die 6 millioen meer gegeven. Of dat hoog bedrag inderdaad zou bereikt worden, was een maand geleden nog onze ker. Het liep er hard naar toe; de eerste elf maanden hadden hadden al 6.H millioen meer opgeleverd. Zou December 7 millioen doen halen Wellicht is er in financieele kringen om dit raadsel gewed. Hoe het zij, December heeft weder f 430 000 opge leverd boven zijn laatsten naamgenoot en daarmede is het feit beslist en 1900 staat niet 71/4 millioen boven zijn voorganger ge heel alleen in onze financieele geschiedenis. Zijn er wellicht bijzondere redenen ge weest voor dit toestroomen van goud voor een goed deel in guldens en dubbeltjes in de Schatkist Zulke redenen waren er niet, althans niet van bijzonder ingrijpenden aard. Wellicht zullen de scherpere bepa lingen op het successierecht, tot beteugeling van schandelijke onduikingen door verdichte schulden enz., hebben bijgedragen om uit deze helling 21/2 millioen meer te doen vloeien dan in 1899. Oók kar, de invoering der gewijzigde zegelrechten op effecten (sedert 1 Mei 1900) hebben bewerkt dat ruim ll2 mil lioen meer werd ontvangen uit dat middel. Daartegenover staat dan echter, dat op 1 Mei 1900 tevens de afschaffing der tollen op de Rijkswegen, vaarten, enz. is ingegaan en de Domeinen dus 4 ton minder hebbeo inge bracht. Oók al neemt men deze bijzondere gebeurtenissen in aanmerking dan nóg is de groote sprong van 1900 iets zeer bijzond.ej5_ en raag in de eerste plaats worden be schouwd als een zeer gewichtig teeken, dat de welvaart in ons land laat ons, om voorzichtig te zijn, zeggen niet achter uitgaat. Een jaar met bijna 6 millioen voor- uitg ing, dadelijk gevolgd door een met ruim 7 millioen meer, in twee jaren dus 13 n.ii- lioen meer uit de belastingen en heffingen verkregen, zonder belangrijke wijziging in de heffing, dat is waarlijk een hoogst ver blijdend en bemoedigend verschijnsel dat luitenant Leclerc zich over mij heeft ontfermd. Hij las mg een van zijn verzen voor." Hmdacht Gunner, waar zou hg die gestolen hebben En luide maakte hg de opmerking, niet te heb ben geweten, dat deze meneer tot de Nederlandsche dichters behoorde. „Nu, dichter, dichterzei Leclerc met een nede rig afwerend handgebaar: ik beu maar amateur, Juffrouw Meihof is zoo beleefd, mijn zwakke proe- vcu te vergelijken met Verwey." „Elk zijn smaak, zei Gunter njjdig: ik n niet zoggnu. dat cii«' mg erg buvult. ik lees ri .er de venges in do Humorist". Gertrude merkte in haar blindheid «le ironie niet. „O ja, daartoe ben je in staat, Laurensriep zjl snel. Meneer Leclerc heeft meer idee van poëzie dan jelui kranteumeuschen.Meneer Gunter is na melijk journalistverklaarde zjj aan den concur rent van Verwey. „Wat zegt u? Dat isinterressantzei «le luiienant, ik heb er altijd naar verlangd, eens zoo'n «ehtijver tc ontmoeten. Maar u ziet er geheel ander t.iidan ik mij die iieereu voorstelde." „Hoezoo?" vroeg Laiirons. „Ja... och... ziel u draagt bijvoorbeeld geen lange haren en u praat ook niet over uw werk, zooals men beweert, dat die heeren altijd doen." „Ik denk, antwoordde Gunter kalm, dat uw ken nismaking met heeren.ik bedoel: heeren die schrij ven, zeer beperkt is geweest. Maar zoo vergist ieder zich op zijn beurt. U bijvoorbeeld muaki op mjj heeletnaal niet den indruk van een otHcier De an dere officieren, die ik het voorrecht heb le ke men. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1