Donderdag 24 Januari 1901. No. 5052. 50e Jaargang Buitenland. Stadsnieuws. Feuilleton. I1) AMEESFOOETSCÏÏE COURAIT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden /"1.franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentien per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Go;;i'"u art kol 'II der Gemeentewet, i" kc.inïu van de ingezetenen, dat do «tui dezer gemeente zul vergaderen op Vrii- ig, den 20. Januari aanstaande, des nauiid- lags te 3 ure. Amersfoort, den 22. Januari 1901. De Burgemeester voornoemd. T. A. J. van ASCII van WIJCK. Victoria Alexandrine, sedert 20 Juni 1830 Coningin van Engeland en sedert 1 Mei 1870 Keizerin van Indië, is Dinsdagavond te hall zeven in den ouderdom van bijna 82 jaar op )sborne-house overleden. Haar oudste zoon Albert Edward, Prins van Wales, geboren 9 November 1841, volgt haar op als Koning Edward VII. Het provinciale kerkbestuur der Ned. Her- Vormde kerk in deze provincie is voor dit jaar samengesteld als volgt: ds. J. C. Ver- iioelT, pred, to Utrecht President; M. A. Adriani, ouderl. aldaar, Secretaris ds. Th. H. Nahuys, pred. te Zeist, vice-presidentdr. 'K. A. do Groot, pred. te Houten; mr. M. fcrommelin, ouderl. te Utrecht; dr.J. Quast, predikant aldaar secundus van den Secre- [aris dr. A. W. Bronsveld, pred. te Utrecht, ds. A. Couvée, pred te Zeist, sec. ds. de Lange, pred. te Rhenen ds. J. Quast, >red. te Utrecht, tertiusdr. H. H. Meulen- Jielt, pred. te Raam, tert.prof. dr. H. E. p. van de Meene, pred. te Overlangbroek, iert.prof. dr. E. FI. van Leeuwen, secun- lus, oud-ouderling te Utrecht. Dr. Joh. W. Pont, predikant te Utrecht, loopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij I godsdienstoefening in de Luthersche kerk I In de vergadering van dea Raad der Ge- Haheente Amersfoort, te houden op Vrijdag, 25 Januari 1901, des middags ten 3 ure, tullen aan de orde worden gesteld de vol- fiiKende Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burg. en VVeth. tot het Instellen van eene Commissie tot wering van ichöolverzuim, bestaande uit negen leden, en ontwerp-reglement voor die Commissie. 2. Advies van Burg. en Weth. op het fequest van de Naaralooze Vennootschap Maatschappij Amersfoort tot exploitatie van onroerende goederen te Amersfoort", geves tigd te Amsterdam, tot overneming van een weg, met ontwerp-besluit lol overneming. 3. Inlichtingen van iurg. en Weth.opue vraag van den heer C. Th. van Beek, in zake gehuwde onderwijzeressen. 4. Request van den heer A. J. Krieger om voorloopige concessie voor den aanleg en de exploitatie van een paardentram van Amersfoort naar Spakenburg, met advies van Burg. en Weth. en ontwerp-besluit. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging der instrüetie voor den Concierge-ama nuensis der Hoogere Burgeschool en verhoo ging zijner toelage voor schoonmaakbehoef- ten. 0. Id. tot wijziging en nadere vaststelling van het Raadsbesluit dd 23. October 1900 inzake periodieke verhooging van jaarwedden van leeraren aan de Inrichtingen voor Hoo- ger- en Middelbaar onderwijs. 7. ld. tot het verleenen van een crediet van f300 aan hun college voor plantsoen verbetering. 8. Ontwerp-besluit tot verhooging van jaarwedden van onderwijzend personeel La ger onderwijs wegens diensttijd. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van eervol ontslag, op verzoek, aan dr. J. M. Croockewit als Gemeente-ge neesheer met ingang van 1 Maart 1901. 10. Id. tot het verleenen van eervol ont slag op verzoek aan dr. J. M. Croockewit als tijdelijk leeraar aan het Gymnasium, met ingang van 15 Maart 1901, met advies van den Inspecteur. 11. Id. tot het vaststellen eener supple- toire Gemeente-begrooting, dienst 1900. 12. Id. tot het verleenen van een crediet van j f1000 aan de Hoofd-commissie voor de te houden feesten bij het huwelijk van H. M. de Koningin. Aangezien in den laatsten tijd herhaalde lijk brieven in de postbus gevonden werden, welke bestemd zijn om aangeteekend te wor den, noodigt de Directeur van het Post- en telegraafkantoor de afzenders in hun belang dringend uit om de personen, die met de ter post-bezorging worden belast, op te dragen die brieven steeds aan het loket af te gev#n tegen bewijs van aanteekening. Voorts beveelt de Directeur aan om stuk ken, waarvan de expresse-bestelling wordt verlangd, mede aan het loket af te geven, indien het kantoor open is. wordt met ingang van 1 Februari overge plaatst naar Goes. De heer W. C. H. Guise, Commies ter inspectie van de H. IJ. S. M. hier, wordt met ingang van 1 Februari overgeplaatst naar Amsterdam. RECLAME VOOR DE ZAAK. 5 Met ons drieën, Downes, Schreiner en ik, hadden se een diamanthandel opgericht, de „Jagersfoutein- Tompany". Downes was erg voor reclame, Schroiner niet zoo. I .Wat is jou idee, Fregothie vroegen ze. „Mijn idee is, zei ik, dat we in do eerste plaats on- e diamanten moeten late# zien; dat is de hestere- „Bijvoorbeeld, door ons er mee te vertoonon in ;n cliic restaurant," I Dit idee vond by valwij werkten het nader uit hot resultaat was, dat wij den volgendcu avond |isschon lmlf 9 en 9 uur met ons drieën de eetzaal het Superb-hólel binnen stapten, die toen zeer 1» de mode was. Het wus er vol, een deftig, vroolijk gezelschap. 1 Wij hadden bij 't binnenkomen wat moeite mot glazen deur, die sterk veerde, zoodat men naar n omzag. Wij gaven den kellner overjas, hoed en Jok en vorschencn in onberispelijk avondtoilet, met Jtte dus. glinstering ging uit van de prachtige ringen jinct diamanten aan mijn vingers, toen ik net menu Schreiner presenteerde. Eu weer glinsterde het i zyn hand, toen hij 'l doorgaf aan Downes. Ik met inwendige voldoening, dat des kellners [ogen teleurgesteld naar Downes' on vei sierde han- len keken. j Wij kozcD eon fijn dineren bestelden champagne. Ik keek eens rond. Alle tafels om ons-heen wa len bezet en ik verbeeldde mij, dot reeds een dame Mej. W. Oudraat. Rijks-telephoniste hier, bogeerige blikken wierp op Sohreiner's diamanten. Maar wat beieekeude de aandacht van éen onder zoovelon Neen, eerst moest 't plannetje, dat ik ge maakt had, geheel uitgewerkt worden; dat zou eerst reclame zijn „Pff! zei Downes, zoodra de viscli die uitste kend was verorberd was. Waarom raadde je mij ook, mij warm te kleeden Zoo koud is 't niet I" „Stil maar, vermaande ik, je weet wel Een „entree" werd gebracht. Downes werd rooder en rooder. Ik drong hem nog een glas champagne op; toen fluisterde ik: „Laat my je handen eeus zien E«5n blik was genoeg; hitte en champagne had den hun werk gedaan zijn handen waren zeer op gezet. Ik knikte hem veelbeteekcnend toe en be gon toen luid een gesprek over diamanten. Al gauw vroeg hij, of hij den grooten steen aan mijn derden vinger eens mocht zien. „Probeer maar eens, Fred," zei ik vriendelijk, schoof den ring van mijn vinger en gaf hem dien over de tafel heen. De3 kcllner's oogen waren vol belangstelling ge richt op Downes, die nu eeu groot kunststuk ver toonde. Zonder dat een ruensch vermoedde, hoe veel moeite 't hem kostte, schoof hij den ring aan zyn vinger over het gezwollen tweede lid. De be weging scheen zoo natuurlijk, even natuurlyk als do naïeve bewondering waarmee hy toen den groo ten diamant begon te bekykeu en daarna de ang stige uitdrukking van zijn gelaat, toen hij den ring wilde teruggeven en dezen niet van zijn vinger kon krijgen. Hij begon steeds luider, zenuwachtiger en angstiger te spreken, te meer, daar de vinger scheen op to zwellen bij zijn pogingen orb den ring metge- weld te verwijderen. 't Was prachtig! 't Trok de aandacht van do ge- heele zoal en de kellner kwam sympathiek bij hem staan, en weldra rezen ook gaston van hun stoelen op om te zien, wat er te doen was. Er werd raad Gisteren verscheen bidden heer G. J. Slot houwer de 51ste Jaargang van zijn «Arners- foortsche Almanak", tevens volledig Adres boek. Een welkome gids, die door velen dagelijks wordt geraadpleegd en slechts hoogst zelden vruchteloos wordt nageslagen. De rede door kapitein H. L. van Oordt den 30 November in sAmicilia" hier uitge sproken voor de leden van de «Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap" en getiteld «Beschouwingen omtrent den aard van de onderlinge verhouding der Sta ten, getoetst aan de jongste gebeurtenissen" is thans in druk verschenen en beslaat 112 pagina's druks, in den gewonen vorm van de verslagen dier vereeniging. De eerste Hoofdbestuursvergadering van de Stenografen-vereeniging «Groote" werd Zondag te Utrecht gehouden. Tot permanent Voorzitter is benoemd onze stadgenoot de luitenant-adjudant A. W. Groote, de ontwerper van het stelsel, ter wijl de heeren Meder, leeraar bij het Mid delbaar Onderwijs te Groningen, tot vice- president; de luieren Boudewijnse, Directeur eener glasfabriek te Middelburg, en Scheep maker, Inspecteur van politie, tot Secreta rissen en de heer Fonteijn, kapitein .der infanterie te Assen, tot Penningmeester werden benoemd. Het hoofddoel der vereeniging isdoor gepaste middelen propaganda voor het stel sel te maken. Door een Commissie gekozen door de leden van het Hoofdbestuur zullen examens worden afgenomen ter verkrijging van di ploma 2e en lste klasse, terwijl door den heer Groote het examen voor een diploma 3e klasse zal worden afgenomen. Voor een diploma 3e klasse zullen voortaan de candidaten een proefschrift geschreven in stenografie moeten inleveren van 40 re gels druk, waarin niet meer dan 5 fouten mogen voorkomen. Voor dat der 2e klasse moeten de candidaten aan de volgende eischen voldoen le. een zuiver inzicht van de theorie van het stelsel, 2e de fouten in eenige werk scherp kunnen opmerken en deze behoorlijk kunnen toelichten, 3e'een regelmatig schrift met een snelheid van minstens 65 lettergrepen per minuul dit diploma geeft, tevens recht tot het geven van onderwijs terwijl voor een diploma lste klasse de candidaten in slaat behooren te zijn een dictee stenografisch op te schrijven mei een gemiddelde snelheid van minstens 100 lettergrepen in de minuut. Verder kunnen in de verschillende steden door de beoefenaars van het stelsel- Groote plaatselijke vereenigingen worden opgericht, welke financieel door het Hoofdbestuur zul len worden gesteund. De leden van de Vereeniging betalen jaar lijks een contributie van f3, waarvoor zij twee maal per maand een tijdschrift over stenografie zullen ontvangen bovendien kan ieder die belang stelt in het stelsel- Groote buitengewoon lid worden tegen een jaarlijk- sche contributie van minstens fl per jaar, terwijl zij, die zich ten opzichte der ver eeniging verdienstelijk maken, tot eereleden kunnen worden benoemd. Het Bestuur der plaatselijke afdeeliug van den «Bond van Nederlandsche onderwijzers" heeft zich Dinsdagavond geconstitueerd als volgt: A. Veen, Voorzitter; C. J. F. Prins, Onder-Voorzitter; C. Moerman, le Secre taris; J. A. Huisman, 2e Secretaris; F. Fa- ber, Penningmeester. De kring «Amersfoort en omstreken" voor aansluiting van Lager- en Middelbaar onder wijs zal aanstaanden Zaterdagmiddag- om half. twee weder een zijner immer hoogst be langrijke vergaderingen houden in »De Arend" hier. De Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen zal, blijkens advertentie in dit nummer, aanstaanden Zondag en Maandag in de groote zaal van «Amicitia" een portefeuille ten toon stellen van Pulchri te 's-Gravenhage. Niet-leden hebben toegang voor slechts éen kwartje. Het tweede elftal van «Quick" zal hier aanstaanden Zondag op het terrein aan den Leusder weg zich meten met «Jong Vitesse'-'— uit Utrecht in een wedstrijd vuur den Utrechtsch-Gooischen Voetbal Bond. Het eerste efltal van «Quick" moet dien dag in de derde ronde voor den Holdert- beker uitkomen te Amsterdam tegen «Vol harding", die op eigen terrein, een mooi staaltje van veengrond bij de Baarsjes, zeer sterk is. gegeven en telkens, als een nieuw advies kwam, stak by beiitiegeerig zyn hand met den mooien ring toe. Doch al het trekken bleek te-vergeefsook het natmaken van den vinger hielp niet. Er was nu geen meuach in de zaal, die zich niet met ons bezighield. Toen zei ik on vastberaden toon „Mijn vriend moet naar een dokter. Koui, Fred, we gaan met je mee Ik gaf hem mijn armwy namen onze jassen en wilden den restaurant verlaten. Nu gebeurde, wat ik verwacht had. „PardoD, meneer, kwam de kellner, maar u heeft „O, wacht eens!... Hier is mijn kaartje; morgen kom ik afrekenen." Toen wij dc zaal uitgiugou, hoorde ik eeu sten» „Wat 'n diamantenWie waren die heeren Hoo kwam het eigenlijk?" Ik grinnikte, want de kellner had mijn naam en adres. Den volgenden dag, toen ik alleen op ons kan toor was, werd ecu kaarlje binnengobracht van een heer, die my wenschte te spreken. „Laat lord Kyrne binnen komen," zei ik tegen den knecht, en een paar minuten later stond een heer van aristocratisch voorkomen, enongeveer der tig jaar voor mij. Hij stelde zich voor als agent van Jaffan Cie., „Wat zal ik u zeggen, voegde hij er eenigszius ver legen by, in onzen tijd is elk middel om iets to verdienen geoorloofd, nietwaar? En men kan in om standigheden zijn „Zcrer, zeker, stemde ik toe, ieder heeft geld noo- dig en 't is ieders eigen zaak hoe hij 't verdient als 't maar op een eerlijke manier ia." De jonge lord maakte een in bruiD papier gewik keld pakje open en haalde er een gladden, donker- rooden tegel uit, die, volgenB hem, de eigenschap had, in donker te phosphoreBceeren, dus prachlig geschikt voor wandbekleeding vau trappen <in por talen Ik bewonderde den tegel, maar maakte hem er attent op, dat ik niet in dat artikel deed (t. als on gehuwd man op kamers wonende, er ook en par ticulier gebruik van kon maken. „Maar uw vrienden meende de lord. Ik schudde het hoofd. Ik houd er niet va .vrien den in zulke dingeu te adviseeren. „Hoe kwam u er by, juist mij op te zoeken?" vroeg ik. De edelman aarzelde even toen antwoordde hn „Ik was toevallig gister avond in 't Superb, en ik zag. t voorval met deu ring was getuige va Lord Kyrne knikte. „Nooit van mijn leven zag ik mooier <li minuten, zei hij. U moet een groot fortuin hebben. „Ze zijn te koop," viel ik hem kortweg in-le rede. „Zijn ze „Ja. misschien kan 't u te pas komen." De Lord zweeg een poosje, eer hij antwoordde: „Ik ken veel menschen. Verondersteld, dat. „O, als u koopers aanbrengt, geven wij graag vijf tien percent." Dc lord scheen na te denken. „Maak er twintig van. „Wat ik u offreer, is't gewone commissiegelddat is steeds 15 pCt., daar wijken wij niet van af." Na wat gepraat over en weer kwamen wij tot een contract. „II moest toch eens naar onze tegels komen ky- ken," zei hij terloops, op 't punt van heei te gaan. „Och, waartoe zou het dienen?" „Heusch, 's is heel interessant. Wil ik u aanstaan den Dinsdag tegen vijf uur komen halen? Dan ry- don wy er heen." Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1