Maandag 15 5075. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. PHOEMX-BBOUWEKIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropem m m ERSFOORTSDHE COURANT. firma a h van clefff te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post 11.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU kortegracht 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, •rengt ter kennis van de belanghebbenden, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen i jiu'htaeten, vischacten mi kosteloozc vergunnin- oiii te vls'xlien, benevens voor de registratie i eendenkooien en duiventillen, alle werkda- van 's voormiddags 10 tot 1 uur dea namid- r.gs, ter Secretarie verkrijgbaar zijn, en maakt =n opmerkzaam op het belang dat er voor hen gelegen is de bedoelde verzoekschriften, be- yorlijk ingevuld, vóór den 1 Mei aanstunnde ter ormelde plaatse inteleveren, opdat men tijdig orzien zij van eene acte of vergunning voor ~t seizoen 19U1/1902. Amersfoort, den 12. April 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der meente AMERSFOORT, Gelet op art. 31. der Kieswet, (Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat rzoekschriften tot verbetering der Kiezerslijst or 1901 1902 zijn ingekomen, welke tot en (et den 21. April a. s. ter Secretarie ter lezing -gen en in afschrift tegen betaling der kosten rkrijgbaar zijn. (Amersfoort, den 12. April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris W. Tir. SANDBERG. Het moge gisteren een droeve dag geweest n voor as. D. P. M. Graswinkel, omdat (lie g bestemd was om afscheid te nemen van gemeente welke hij bijna 30 jaar is voor gaan, zeker is het minder aangename ge- nperd èn door zijn benoeming tot ridder ae Orde van Oranje-Nassau èn door de r talrijke schare welke gisteravond in de sote kerk de afscheidsrede wilde aan- >ren, welke de geliside leeraar hield naar (leiding van den Brief van Paulus aan de ilippensen I27. let dankbaarheid mocht spr. terugzien op ruim 40-jarigen arbeid en niet het minst dien te Amersfoort, waar hij bijna 1500 hechumenen onderrichttemet groote entelijkheid mocbt hij gewagen van de liefde er gemeentenaren, hem zóo dikwijls be nd, van de welwillendheid en waardeering op enkele punten andersdenkenden ds ondervonden. ;jn heilwensch zoo voor de kerkelijke-als burgerlijke gemeente, zijn afscheid aan ambtsgenooten, de ring-broeders die hem j eerelid hebben benoemd, de kerkelijke col- geheimzinnige diefstal. e begaven onB naar Fleetstreet en namen plaats en klein café tegenover de woning van Allin- 'on, je hier ook zekeren Allinson 7" vroeg Lyon- -"ii den waard. of ik hem keu. Ik wou, dat ik do kleur zijn geld óok zoo goed kende, maar die laat nij met zien", ou hij nu thuis zijn 7" lij zul zoo meteen naar Covent Garden gaan, "c. Kijk, daar komt hij juist zijn deur uit", ara een lange magere jongen uit een huis- 'i don overkant, lij lijkt op Martin", mompelde Lyonneux, te- "n knikkend. „Maar hij heeft geen knevel". betaalden een minuut of vijf later en schol- lau het huis, waar Allinson woonde. Het was n met vijf verdiepingen, een echte kazerne, -llinaon I" riep William naar boven, iet thuis!" gilde een stem. 'aar woont hij "ie hoog, voor" werd terug geroepen, k ben do deurwaarder en kom hier inot twee gen om beslag te leggen in naam dor Koningin". klommen naar boven. William las met plech- teiu het dwangbevel-formulier voor aan een lee- •slordige vrouw, die de hospita bloek te zijn, onn betraden we de kamer des heeren Allin- legiën, en de gemeentenaren was niet min der indrukwekkend dan de slotzang, Psalm 121 4, aan het einde van den dienst hem door de gemeente staande toegezongen. Als voorzang was aangeheven Psalm 846, als tusschenzang Gezang 771 en 4, als na zang Psalm 275 eerste en 7 tweede ge deelte. Moge het hem gegeven zijn, in lengte van jaren te genieten van de zoo welverdiende rust. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van liet wetsontwerp houdende be krachtiging van een overeenkomst lot vrij making der voor een geldleening verbonden tollen op den Bijksweg van Naarden naar Amersfoort, werd geklaagd over de late in diening, die noopt tot een overhaaste behan deling. Door onderscheidene leden werd opnieuw met nadruk de wensch te kennen gegeven, dat door de Regeering het noodige worde ver richt om te komen tot spoedige afschaffing van alle nog bestaande land- en watertollen. In de voorgedragen regeling zag men een onbillijkheid tegenover de tolbeffende beheer ders van andere met geldleeningen bezwaar de wegen. Door meerdere leden werd be treurd, dat nog geen regeling is tot stand gekomendieaandenStaat.de vrije beschikking verzekert over de tollen op dea weg van den Bavoortsche brug bij Amersfoort naar naar Arnhem. Op bet nemen van maatrege len om ook dien weg tolvrij te maken, werd door die leden krachtig aangedrongen. Gevraagd werd krachtens welk recht het college van commissarissen voor de associatie heeft gecontracteerd. Ook werd gevraagd of hier niet een schatting van de waarde der tolhuizen enz. had behooren te worden op genomen. Door de Centrale antirevolutionnaire kies vereniging uNederland en Oranje" in het hoofdkiesdistrict Amersfoort is lot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van de Eerste Kamer en Burgemeester van Amersfoort, die de candidatuur heeft aangenomen. Volgens het Chr. historisch oNederlandsche Dagblad" zoeken de vrij-antirevolutionnairen met de andere Christelijke partijen provincies- ge wij ze tot samenwerking te komen, door bun steun aan te bieden aan de uzittende leden", mits dan ook in andere districten wederkeei'ig steun wordt verleend. Mocht echter de aantirevolutionnaire partij" aan geen andere dan aan eigen caudidaten steun willen vorleenen, dan zouden ook de vrij- antinevolutionnaren eigen caudidaten stellen, en verder geen hand uitsteken om de »anti- revolutionnaire" caudidaten te doen zegevie ren, zoodat dezen dan, evenals in 1897, weer uitsluitend op de Roomscli-Katholieken zul len moeten steunen. Onze stadgenooten de jongedames J. T. A. van Aaken, L. M. Boukainp R. C. van Eybergen en M.C. Meynema hebben te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte van onderwijzeres. De heer I. M. J. Hoog, leeraar aan de in richtingen voor Hooger- en Middelbaar on derwijs hier, is benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie voor het toelatings-examen tot de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Onze vroegere stadgenoot de 2e luitenant J. J. de Kroes, van de infanterie 0.1. leger, wordt 30 April a. s. ontheven van zijn de tacheering bij het Koloniaal werfdepot te Harderwijk en alsdan weder in het genot van verlof gesteld tot het tijdstip van zijn vertrek naar Indië. De eind-examen commissie is reeds door den Commissaris der Koningin in Overijsel benoemd. Ook nu zullen de leerlingen der Hoogere Burgerscholen in Overijsel en die in Utrecht door éen commissie worden geëxamineerd, terwijl Zwolle is aangewezen als de plaats waar het examen wordt gehouden. De commissaris heeft benoemd tot lid en voorzitter dr. J. J. Doesburg, Directeur der Rijks-Hoogere Burgerschool te Zwolle; tot leden de heeren dr. V. C. L. M. E. Frackers, dr. L. W. Th. Wigman, K. Bisschop van Tuinen en J. S. Piquet, leeraren aan de Rijks-Hoogere Burgerschool te Zwolleuir. J. Nanninga Uiterdijk, dr. M. Woudstra, M. J. Verkozen, W. de Vries en F. W. SchijBina, leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool te Kampen dr. J, E. Enklaar, W. de Visser, C. J. de Bruijn Kops, A. Doms, H. Silliakus en A. van Dissel, leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Deventerdr. H. F. Jonkman, Directeur der Rijks-Hoogere Burgerschool te Utrecht dr. J. L. Hoorweg, dr. P. van Mourik, A. Groenier, H. Kollewijn en J. G. de Jongh, leeraren aan de Rijks-Hoogere Burgerschool te UtrechtG. J. Buys, Directeur van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoortdr. D. P. Mol), F. Wesseling, B. D. Best, J. M. Thiel en G. C. HoogewerlT, leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool te Amersfoort. Luitenant jhr. H. van Beresteyn, die met ingang van 1 Mei wordt overgeplaatst van het le regiment veld-artillerie hier naar het 2e regiment vesling-arlillerie, komt te Naar den in garnizoen. Gistermiddag werd in »De Arend" een ge combineerde vergadering gehouden van het Hoofdbestuur van den »Ned. Schutterij Ka der Bond" en het Bestuur der plaatselijke afdeeling ter bespreking van de plannen voor de in Juli hier te houden schietwedstrijden. Een occasional schrijft ons: Een eerezuil moge aangenaam voor het oog zijn, moge de daden levendig houden van het voorwerp, zichtbaar geplaatst voor de voorbijgangers, maar opwegen tegen de uitvoering van den wensch der humane menschen, neen dat kan 't mooiste en meest artistieke monument niet. Arnold Toynbee, de Londensche student, wiens behoeften zich uitten om door te drin gen in de achterbuurten en daar het mensch- zijn aan de holbewoners kenbaar te maken en hun te doen "genieten van de ordelijke samenleving, door het stichten van huizen, waar de kinderen en menschen uit het duis terste Londen, door hem onderwezen en aan de maatschappij geordend terug gege- Het wa» een rommel, en een armoedige rommel ook. Lyonneux liep op zijn gemak rond en deed j of hij de meubelen op schreef, tot hij in een hang- j kast een mooie pelcrienjas vond met eeuSchotscheu I kraag. „Wat is dat voor jas, juü.cuw? „Dat is zooveel als de Zondagsche jas, meneer. Meneer heeft hem maar eens aangehad, nu tien da- gen geleden**. Lyonneux voelde in de zakken en haalde er een valschen knevel van bruin haar uit. „Ik neem deze jas in beslag, vrouwtje", zei hij zou je me nu meteen kunnen zeggen, waar de heer Allinson ter vinden is?" „Hola, voor den duivel, wie zijn jelui 7" klonk opeens een zware basstem van achter een gordijn. Tc gelijk werd dit weggeschoven en we zagen een bed, waarop een dikke man met bakkebaarden lag. „Ik ben do deurwaarder en dit zijn mijn twee ge tuigen, vriendje", zei Lyonneux streng. „O, zoo, op uw gezondheid", antwoordde de man eu" dronk' een teug uit een groote kruik, die opeen plank boven het bed stond. Hij zette de kruik toen weer neer en aan zijn onvaste hand zag ik, dat by niet geheel nuchter was. „En wie ben jij, vriendje?" vroeg Lyonneux. Mac Napier, om u tc dienen. Hel verwondert u, dat ik zoo midden op den dag hier op bed lig, niet waar?" hij knikte >>ns gemoedelijk toe. „Dat komt omdat Allinson en ik samen maar éen stel ondergoed hebben. Als do een uitgaat, moot do an der dus thuis blijven. Ik troost ine met een kruik bier eu een pijp. Heden ik, morgen bij, mijn waar de lieereu, ziedaar het kort begrip van het menschc- lijk leven. Laat u dat een les zijn om niets in be slag te nemen vau dien armen drommel". „Nu", zei Lyonneux, „hij heeft toch pas een for tuintje gehad, heb ik gehoord". „Heeft hij Ik dacht wel, dat die vervloekte ke rel wat voor me geheim hield. Hij zei gisteren, dat hij naar Amerika ging. Ik zeg maar, daar moet je geld voor hebben, en dat tegen mij, die eerlijk zelfs mijn ondergoed met hem gedeeld heb". „Dan moeten we ons haasten'', mompelde Lyon neux en nam de jas over deu arm. We sprongen in een cab en reden naar het theater. Het was ze ven uur geworden en het bureau was nog niet open, maar ik kende er sommige van de artisten en zoo werdeu we binnengelaten. „Ik moet iemand spreken, die altijd in het ge bouw en liefst in do buurt van het tooneel is", zei Lyonneux tegen me. „Neem dan Arthur, dat is de oudste tooneelknecht", riet een der acteurs. Wc vonden Arthur in groote bedrijvigheid op het tooneel, waar men alles gereed maakte voor de op voering van „The two little wooden shoes and the Devil", een van die dwaze stukken, half klucht half feeërie, die te Londen zoo in den smaak vallen. „Heb jo een goed geheugen?" vroeg Lyonneux den braven man. „Dat moet wel, mijnheer, ik moet hier op alle9 letten. Als de helm van den zwauenridder zoek is, of het zwaard vau den roover, of de vlecht van de schoone Clara, of de degeti van den duivel, dan kun je gerust zijn, dat ze allemaal naar mij komen om te vragen waar die dingen zijn." „Als je het rue toestaat, zal ik jo geheugen bo- vondien nog een' beetje opfrissohen," zei Lyonneux eu drukte hem een goudstuk in de hand. „Hoe laat is hier altijd repetitie?" „'s Morgeus halftwaalf, mijnheer. „Zijn de artisten er nooit vroeger?" „Sommige wel, als ze nog eens wat willen instu- deeren." „Was er op 14 Juli iemand bijzonder vroeg?" mijnbeer Allinson er al e niet?" vroeg Lyonneux, het programma raad plegend. „Juist, mijnheer." „Toen speelden ze dit stuk immers al „'t Is al de negentig: te opvoering, mijnheer." „Mooi en wie waren er nu nog meer op 't too neel, behalve die twee heeren „De eerste machinist en ik." „Den beelen tijd, tot halfeen toe „Neen, de heeren zonden mij tegen een uur of elf om bier te balen." „Je bebt dus niet alles kennen zien, wat z> iepe teerden. En do machinist?" „Die beeft geslapen, hij was beelnmaul suf. Hij is denzelfden dag ontslagen." „Waar woont die uiau nu?" „Rille Square 38", zei de tooneelknecht, in ziju zakboekje kijkend. „Dubois heet bij." Is er muziek in stukof een raursch of zoo iets 1" informeerde William ijverig. „Jawel, in het tweede bedrijf, de marseh uit de Faust." „Repeteerde het koor die op dienzelfden tjjd „Jawel meneer." „Waren de koristen dan niet op 't tooneel?" „Die zitten bij de eerste bedrijven van hot stuk in het orkest." „Is het scherm bij de repetities neer T" „Neen, n.asr toen was het neer." „Ik dank je wel, Arthur." „Hoe moeten we dien Dubois te spreken krijgen 't Is een drommelsch eind weg, Rille Square", zei Lyonneux tegen ons. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1