Maandag 22 o. 5077. 50e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. PHOEN1X-BKOUWEKIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. AMEESFQORTSCQE COURANT. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden ƒ1,franco per post M-15. Advertentiën 16 regels 60 cent; olke regel meer 10 cent.. Legale-, oflicicële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels ƒ1.25; elke rogol meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekoning gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekoning gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tclephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER vnn AMERSFOORT, Brengt ter kennia van belanghebbenden, dat volgens mededeeling van den Minister van Oor log op den 2Sen April 1901 en volgende dagen (•litotoofeiilngen zullen plaut9 hebben van uit mo opstelling naaat de Kuatbatterij nabij Diemer- 'am in de richting van het punt liggende op ngeveer 1300 M. Zuid van het fort Pampus. De schietoefeningen zullen plaats hebben tua- chen 10 uur des voormiddags en 4 uur desna- niddags, terwijl op de dagen, waarop gevuurd ordt, roode vlaggen zullen worden getoond op et fort Pampus, op de Westbatterij te Muiden n op de Kuatbatterij nabij Diemerdam. Do driehoek gevormd door de Kuatbatterij na- ij Diemerdam, de stompe ton no. 15 mot afge- notten kegel (Muidcrhard) en do toren van luiderberg wordt als onveilig beschouwd. Gedurende het vuren zal eene stoomboot in e nabijheid van den onveiligen driehoek be- chikbaar zijn voor het geven van waarschuwin gen on om zoonoot!ig kleine zeilvaartuigen behulp- ~ara te zijn om uit dien driehoek te komen. Amersfoort, den 19. April 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. tan ASCH van WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den leinhandel in sterkedrank en tot beteugeling an openbare dronkenschap; Brengen tor openbare kennis, dat een verzoek- cbrift om vergunning tot verkoop van aterke- rank in het klein bil hen is ingekomen van le. F. J. DIETIKER in het perceel in de Hel- eBtraat no. 102, thana bewoond door wed. C. DIE TIKER 2e. J. SCHUILENBURG in het perceel St. Jans traat no. 2, laatst bewoond door f. T. van OOIK 3c. J. J. van DOORN in het perceel aan het roote Spui no. 21 wijk D, thana bewoond door f. van DOORN. Amersfoort, den 19. April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het primitief kohier der plaatselijke direoto belasting (Inkomsten belasting) over het dienstjaar 1901, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift ge durende vijf maanden op de Secretarie der ge- meeute voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 20. April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. van ASCII van WIJCK. Do Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De geheimzinnige diefstal. 9 (8lot.) „Ik meende het óok gezien te hebben", zei Jira. „l)c duivel beeft eon portefeuille uit eon blikken doos gehaald en in zijn borstzak gestoken. Heel verstandig van hem; hij is er natuurlijk niet zeker van, dat niet iemand dozo verborgen bergplaats ge zien heeft. En nu, heeren, zult ge eenigo verrassin gen zien. Het is niet geheel onmogelijk, dat de proef mislukt, want do duivel kan zijn bankpapier weer ergens anders verborgen hebben, maar het is toch zeer onaunneemlyk bij had geon tijd, want llii lllOest (ifllti'liiV vA^t* ftntlAilpn" yonneux en wy giugon naar benedon, ky liep r de telepboon en soheen naar verschillende per- lnj moest dadelijk weer optredt Lyonneux naar de telej Bonon te telephoneeren. Toon stak hij een sigaret op. „Ik gevoel ine, als een veldheer vóór den beslie- Bondeii slag", zei ky lachend, We wachtten een minuut of vijf en toen kwa- Maggy en dominé Richardson. M»ggy was in haar beste kostuumze was erg opgowonden en zag nu bleok, dan rood. Do dominé 'eg er vermoeid uit en keek verwonderd rond. Geon v»n beiden wist, wat ze hier kwamen doen, ofschoon ze vermoedden, dat er iets gewichtigs zou gebeuren. „Hebt u iets gevondenT Kunt u zyn onschuld be- wyssen Zit hy nog in do gevangenis f Ia hij hier f" "'oog Maggy, rad sprekend. „Het komt zoo dadelijk iu orde, denk ik", zei '-yonneux lachend. „Maar nu hebt go beiden kalm Door buitengewoon fraai lenteweder be gunstigd ,werd Vrijdag ook hier do eerste parade gehouden by gelegenheid van den 25sten verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, hertog van Mecklenburg. De honneurs werden bewezen aan gene- raal-majoor W. L. de Petit, bevelhebber in de derde militaire afdeeling en commandant der stelling van het Hollandsch diep en het Volkerak, die hier met verlof vertoefde. Vooral in de hoofdstraten werd door het uitsteken der vlaggen uiting gegeven aan de sympathie voor den gemaal der Koningin. In het «Militair Tehuis" aan de Beekstraat was 's avonds groot feest. De militaire reci teer- vereeniging «Oefent U" hield voordrach ten de zangvereeniging «Exelsior" gaf on der leiding van den hoer Koopmans eonige zangnummers ten beste en de heer Leen- hard, vertegenwoordiger van den »Ned. Mili tairen Bond", hield oen kernachtige rede over Moed. Beleid en Trouw. 't Was weer een gezellige avond. De Tweede Kamec der Staten-goneraal heeft Vrijdag aangenomen het wetsontwerp tot bekrachtiging van een overeenkomst tot vrijmaking van de tollen van den door een ?;eldleening verbonden Rijksweg van Amers- oort naar Naarden. De tol op den Soesterweg zal dus eerlang verdwynen. Ook wy vermeldden als gerucht, dat de Roomsch Katholieke kiesvereeniging «Recht en Orde" jhr. mr. T. A. J. van Ascli van Wijck, den Kamer-candidaat der anti-revo- lutionnairen in dit district, zou overnemen. De «Eembode" noemt dit gerucht onjuist en voegt er bij »De ontwerper van dit nieuws schijnt dus meer te weten dan de locale Kiesvereeni ging «Recht en Orde" zelf, aangezien deze ter behandeling van bedoelde quaestie nog vergaderen moet. Ten overvloede zy hiorbij opgemerkt, dat immers eerst na bespreking van een dergelijke candidatuur in do ver schillende locale R. K. Kiesverenigingen in ons hoofdkiesdistrict door de R. K. Centrale Kiesvereeniging een definitief besluit kan genomen worden." De Minister van Biunenlandeche Zaken heeft thans bepaald, dat de verkiezing (can- didaats-stelling) voor de Tweede Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 4 Juni, de stem ming, zoo uoodig, op Vrydag 14 Juni en do herstemming, zoo noodig, op Donderdag 27 Juni. Bij de Donderdagavond van 8.15. tot 10.40. onder voorzitting van den hoor J. Ger. Kleber ten Raadhuize gehouden 94ste verga dering der Kamer van Koophandel en Fa brieken waren allen leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en zonder wyziging vastgesteld. Ingekomen waren een adres van de vereeniging «Nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid" houdend verzoek om toe to treden als lid dier ver eeniging, welke na 1 Juli zal heeten «Ar- beids-bureau voor vrouwen" aangenomen door kennisgeving, doch met de opmerking, dat de leden individueel kunnen toetreden als lid een missive van de «Nederlandache Maat schappij tot Bevordering dor Nijverheid" waarin zy konnis geeft van da oprichting van een Bureau voor handelsinlichtingen de Kamer zal toetreden nis lid een ongeteekend stuk van «eonige belang stellenden in Nederlands welvaarten waar boven «De ommekoor van de Engolsche handels-politiek", waarin 7 stellingen voor de keuze van vryhandel of' protectie zul circuleeren hij de leden en later ernstig wor den onderzoent; een adres van de Nederlandscho Kamer van Koophandel te Londen aan belangheb benden bij den boterhandel, waarin deze, wy- zend op het gevaar dat onze zuivelindustrie bedreigt, raadgevingen doet, o.a. het gebruik sesam-olio wenscht ten einde boter van mar garine te kunnen onderscheiden, in aanslui ting met het verzoek aan de Regeering dooi de «Vereeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den boterhandel" in verband daarmee een adres van Neder landscho margarine-fabrikanten waarin dezen opkomen tegen do bezwaren d,ie opnieuw hun Industrio bedroigen wanneer inderdaad sesam-olie wordt voorgoschrevon en hun product dus in waarde zal verliezen. Dozo adressen zullen samen worden be handeld in oen volgende zitting een missive van do Kamer te Arnhem be treffende een voorstel tot verlaging vnn het posttnrief voor drukwerken tor behande ling in een volgende vergadering een verzoek om ondersteuning van hot adres van de vereeniging «Leidons Belang" aan do Tweedo Kamer tot verwerping van do voor gesteld o wyziging der Hinderwet (de bekende abatoir-quuestie) zal ineen volgende ver gadering worden behandold. Aan de orde kwum nu het in do vorige zitting aangehouden adres tier Kamer te Zut- phen om het minimum-gewicht dor brieven in binnenlandsch vorkeer te brongen van 15 op 30 Gram. Na breedvoerige discussie staakten de stommen (togen de ondersteuning der heeren: Van Dam, visser en Kleber) en werd het voorstel dus beschouwd verworpen te zijn. Aan do orde kwam ten slotte het weta- ontwerp tot wyziging on aanvulling van het tarief der invoerrechten, waarmee ge lijktijdig werd in behandeling gebracht het adres der «Vereeniging van metaal-en hout bewerkers te Amsterdam". Door het late uur kon deze zuak niet worden afgedaan, zoodat in een volgende vergadering deze belangrijke quaestie weder ter sprake komt. Gewezen werd op monigo onbiliykheid in hot ontwerp-tariefgesehuufd en geploegd hout by voorbeeld is niet belust, hetzelfde tot deur- of raamkozijnen saamgesteld wol belastleder is vry van invoerrechten, leder werk belastingplichtig; oen hecht-mach ine, gelijk de boekbinders gebruiken, is vry, hot staal- of koperdraad daarvoor wordt zwaar belast, enz. Besloten werd dan ook, bet adres der Metaalbewerkers by de Tweede Kamer te ondersteunen. Bij 41, meelfabrikanten, werd er op ge wezen dat, mot voorbygaan van het advies to blyvon, uiets to zeggen en niota te (toen vóór ik je roep. Ik zal je een plaatsje geven, waar je alles kunt zien". En Lyonnoux, na ounige woorden met den tooneelkneoht gowisseld te hebben, bracht hen op oen plaatsje achter do coulissen, waar beidon mot groote oogen naar het tooncol bloven kykon. „Ik weet niet, wat u met ons voor hebt" zei do dominé, „heel op myn gemak voel ik mo hier niet. maar het zal wel noodig zyn ik vertrouw op u". Lyonneux lachte vriundelyk en wy giugon weer naar onze eerste standplaats. Daar vonden we Martin onder geleide van twoe politie agenten en twee detectives. Martin stond versuft te kykonhy wist blijkbaar ook niet wat er hier gobeuron moest. Do detectives grootton Lyonnoux eerbiedig. „Alle maatregelen zyn genomen; cr zyn ;een stuk of twaalf agenten in do buurt, allo uitgangen van hot tooneel zijn bewaakt" zeiden zy. „All right" zei Lyonneux. „We zullen nu maar hopen, dat de coup slaagt". „Jo ziet, dat ik nog al invloed heb by do justitie" vorvolgdo hij lachend tegen ray. „Hot ia geon klei nigheid, dat een govaugono op myn verzoek hier gebracht wordt." Daar luiddo de bel. Hot scherm viel na het twoede bedryf. Eon donderend applaus klonk, or werd twee keer gehaald. Lyonneux stampvoette van on geduld. „Nu dan" zei hy tegen de politieagenten. Ze lie ten Martin voor zich uitgaan. Plotsoling verscheen (leze op het tooneel, waar het scherm juist voor den derdon keer was geval len- Ik lette scherp op hom. Hy was een oogoublik verbijsterd in het volle licht en te midden van do fantastisch gekleede figuranten, die op een wenk der agonten plauls voor hom maakten. Toen zag hij den duivel. „Hy is het!" riep hij en deinsde hui verend te rug. Hot was oen tooneel zooals ik er nog uooit oen gezien had. Do duivel stond versteend, zyn gelaat word aschgrauw, Do bonto menigte op het tooneoi begon op te dringen en oen kring te vormen om de hoofdpersonen van dit tooneoitje op do pluukon zelve. Het waren personen uit een hiatorisohen op tocht, die oen beeld moest geven van do gesohiede- nis van Londen. Queen Elisabeth en Lyocostor in schittorende kleodij, stonden naast Normandischo rid ders in ijzeren harnas en naast Indioohe prinsen uit hot govolg Van Victoria. Een wonderlijke vertoo ning maak to tusschen hen do duivel in hot tradi- toueolo kostuum; blijkbaar dood hot stuk, dat op gevoerd word, in dwaasheid niet onder voor andere stukken die dogrooto maagjvnn Londcnsche publiek slikt. Maar nóg wondorlijkor staken eon panr roos achtige politieagenten hierbij af, die den duivel vust grepen. Lyonnoux was or fn eon oogenblik by en haalde uit don borstzak van don togenspartolnndon Mephisto een zwarte portofouillo mot batikbapler. Op zyn gemak vergeleek hü oen paar nummers met aantoekeningen in zyn zakboekje, terwijl oen de tective over zijn schoudor kook. Beidon knikte tevreden. „Arresteor hem", beval de detective. Het scherm was intusschon gevallen. Do dirocteur van hot thoater kwam nu en voerde een lovendig gesprek met Lyonnoux. Op dit oogen blik beproefde een van de koristen te ontsnappen. Hy werd dadelijk achter do coulissen aangehouden. Waartoe verder te beschrijven hoo Martin en Maggy elkaar terugzagen f Martin moest natuurlijk tenig naar do govangonis. Magy bracht hom weg in een rytuig on do politieagont, die hen vergezelde, wae zoo beleefd, op don bok te gaan zitten. lutusschou worden Rob Roy oil Allinson ook naar hot Huis van bewaring gobrachl, waar Higgles hen spoedig gezelschap kwam houden. Eeti andore ac teur spoelde den duivel, zoodat de voorstelling kon doorgaan. Lyonneux wondde lachend allo dankbetuigingen van den dominé af. Hy bad woinig moeite ons nu nit te leggen, hoo do diofstal gobourd was, hoe Martin, willoos door den opium, door eon brand deur in de nohtorzjjde van don schouwburg was ge bracht, waar Rob Roy op hot toonvel hem do por tofouillo had afgenomen hoc hot roodo tooncol- scherm noorgvlaton was en hot decoratief hot Strand voorsteldo cu hoo het koor danrbjj in hot orkest was en don marscli uit Fausl ropewordo. Dominé Richardson ging weer terug naar zyn dorp, gedeeltelijk por trein, gedeeltolyk to voet. Hij was niet te bewegen, reiskosten van una nan to nemen. „Do goede tijding, die Ik den vrimidon in hot dni breng zoi hy, „zal mijn weg licht maken, Ik snl do linden in ons dorp verhalen van oen jongen man, dio een van do bosto Christenen is diou ik ooit ont moet hob, die donkt, dut hy niet aan God gelooft, ofschoon zyn hart vol is van liofdo tot God." Met dio woorden nam do oude man afscheid. Wy wandelden naar hui». Hot was heoriyk weer. Roven ons fonkelde de hemel van duizenden sler- reu mei reluon glans. Om ons hoon woelde helle ven van do woroldstad. De lichten dor lantarens glinsterden als de oogen van roofdieren.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1