Donderdag 25 April 1901. No. 5078. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURAIT. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officjeële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van builen de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. KENN ISGE VINGEN. lult'tering; Rekeningen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter algemeene kennis, dat het gebleken is, dat declaratiëu ten laste der emeente menigmaal geruimen tijd na afloop van een dienstjaar worden inge zonden. Aangezien zulks voor een geregelde ad ministratie een ernstige belemmering op levert, herinneren zjj nogmaals allen, die iets van de Gemeente hebben te vorde ren hunne declaratiën in te dienen uiter lijk den 15 Januari volgende op het dienst jaar waarop de declaratie betrekking heeft. Ten aanzien van hen, die in gebreke mochten blijven hieraan te voldoen, zal ernstig worden overwogen of er alsnog bijzondere redenen bestaan om hen in het vervolg voor het doen van leveran- tiën aan de Gemeente in aanmerking te brengen. Amersfoort, den 22. April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. in het perceel aan de Breedestraat no. 51 wijk F- laatst bewoond door W. D. la PIERRE. Amersfoort, den 23. April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth, 1'. Br. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemepute, dat de door den Directeur van 's-Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren Nos. 4 en 5 vandel'ersoneele- belusting over het dienstjaar 1901 aan den Ontvanger van 's-Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat, jen aangeplakt te Amersfoort, den 23. April 19,01. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Weth. lo. Br. De BURGEMEESTER en WETHOUDER8 van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterkedrank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat verzoek schriften om vergunning tot verkoop van sterke drank in het klein bij hen zijn ingekomen van A. van LUIJTELAAR in het perceel aan de Breedestraat no. 1 wijk F, laatst bewoond door W. van APELDOORN, en van P. H. VERHOEFF Wie werpt den eersten steen? i.) Over eenige dagen komt do zaak iu behandeling. Als eenige getuige ben ik gedagvaard en ik zal mijn getuigenis afleggen voor de rechtbank, maar ook voor de wereld. Wie werpt den eersten 9teeu f De golven van hetzelfde meer, welke de verweerde, oude, grijze muren van het alot Tiefenau bespoelen, kabbelen aan den voet van den zacht rijze.iden heu vel, waarop zich het trotache moderne hetreuhuia van het landgoed Padöhl verheft. Een dorp, met ver uiteenliggende huizen, zaeht golvend bouwland, uit gestrekte drassige weilanden en dichte bosschen ligt langs het uieer. Het dorp heet Hollen en het meer wordt naar het dorp genoemd. Zijn water is verraderlijk. Wie langs dun oever wandelt, moet zich in acht nemen het donker schitterende water te nabij te komen, want het heeft den oever van onderen uitgespoeld en de overhangende strook is dikwijls niet sterk genoeg om het gewicht van een mensch. te dragen. De bewoners van het dorp schuwen het meer. De beide booten, welke aati het einde van het dorp, in de nabijheid van het park van Padöhl, half verscho len in het ruischende riet aau kettingen liggen, zijn "et eigendom van de twee oude visschers, die het vischrecbt op het meer gepacht hebben van de hee- ren van Tiefenau en Padöhl. Die vaartuigen zyn plomp en ruw gobonwd en steken bij de twee tot Ds. P. Moll, emeritus-predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondagochtend vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luther- sche kerk hier, terwijl in de Remonstrantse he kerk zal voorgaan dr. J. Herderschee, Ned. Hervormd predikant te 's-Hertogenbosch. De classis Amersfoort heeft den heer G. Veenendaal, candidaat in de theologie, prae- paratoir geëxamineerd en hein beroepbaar gesteld bij de Gereformeerde kerken.- Blijkens het eindverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot bekrachtiging van een overeenkomst tot vrijmaking der door een geldleening verbonden tollen op den Rijksweg van Naarden naar Amersfoort werd van verschillinde zijden tegen deze voor dracht krachtig opgekomen, daar de conse quentie hiervan zou leiden tot groote uit gaven, omdat men langzamerhand alle tollen zou moeten onteigenen en al'koopen, waar mede een jaarlijksche uitgave vanf 1 500 U00 gemoeid zou zijn. Ging men daartoe niet over, men zou onbillijk zijn. Is, vroeg men, in deze uitgaven geen onbillijkheid gelegen tegenover provinciën, met name Noord-Hol land, waar men geen tollen kent Andere leden meenden, dat het erkennen I der billijkheid moet lijden tot krachtig voort- i gaan op den ingeslagen weg om haar zoo spoedig mogelijk weg te nemen. 1 De tegenstanders wenschten echter, alvorens tot dergelijke overeenkomsten over te gaan, een principieele beslissing te zien genomen of men al dan niet zou afkoopen, en wilden dat daarvoor algemeen geldende regels moes ten worden vastgesteld. Gevraagd werd waarom in de overeen komst vlotweg een uitkeering was toegezegd naar den maatstaf van 100 pc. van het kapi taal, zonder voorafgaande waardeberekening. Van andere zijde merkte men op, dat uit betaling der hoofdsom de voorkeur z>»u heb ben verdiend. De plaatselijke Roomsch Katholieke kies vereniging »Recht en Orde" heeft Dinsdag avond jhr. mr. T. A. J. van Ascb van Wijok gesteld als candidaat voor de Tweede Kamer de goederen beboerende booten evenzeer nf als de armoedige niet stroo gedekte vissehershutten bij de trotache paleizen der goedbezittera. Geen der boereu bezit ecu boot en slechts zelden durft een knaap het wagen, zich met de visschers aan het beweeglijke element toe te vertrouwen. Tegenover het dorp bevindt zich een dor weinige plaatsen van het meer, waar de oever vlak is en als paardenwed kan dienen Met opgeschorte rokjes en opgestroopte broekjes plassen daar 's zomers de kin deren rond en zoeken schelpen en gladgeslepen stee- nen. Aan den zich op ongelijke hoogte boven het water verheffenden zoom der weilanden oefent hoog stens een enkele hengelaar zijn vorboden sport uit. Overigens is het meer zonder eenige beteekenis voor het dagelijksch leven der dorpelingen. Een zekere vrees houdt oud en jong er van verwijderd. Ook de visschers weten niets goeds er van t telleD, behalve dat het rijk aau baars, brasem, zeelt en snoek is. Komen zij met het nel te dicht bij den boschachtigcn oever, dan blijven zij daarmede op onaangename wijze haken aan do wortels, die in het water uitloopen, of aan de omgevallen woud reuzen, welke de storm in de diepte heeft geworpen en die hun gaffelvormige takken als vangarmeu van den bodeui omhoogsteken Of het zijn andere armen, die daar boneden trachten vast te houden, wat onder hun bereik komt van de menscbenof- fers, welke hel meer sedert onheuglijke tijden ge- ëischt en slechts zeldeu teruggegeven heeft. Tot die offers behoort do laatste eigenaar vt döhl, Klaus von Nohr. Op een donkeren, stormach- tigeu nacht heeft hij zich op liet meer begeven en is sedert niet teruggezien. En toen de rouw in bot nieuwe, pas voltooide heerenhuis van Padöhl zijn in trede deed, heeft Fritz ven Tuxen, op Tiefeuau,dio zijn besten vriend verloren had, terzelfder tjjd den ouden -.etel van zijn geslacht don rug toogekeerd en en besloten de centrale in dit district te verzoeken tot candidaten voor de Provinciale Staten te stellen de aftredende leden, de heeren mr. A. W. van Beeck Calkoen, mr. A. J. de Beaufort en D. P. Hamers. Belanghebbenden mogen met wel groote aandacht de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer lezen welke betrekking heeft op het indienen van rekeningen ten laste der gemeente. Ter vervanging van den heer C. Spoon, opzichter eerste klasse van 's Rijks Water staat, die den dienst met pensioen verlaat, wordt met ingang van 1 Augustus van Utrecht naar hier overgeplaatst de heer D. Baars, opzichter der tweede klasse. Dr. K. W. van Gorkom, te Baarn, school opziener in het arrondissement Amersfoort, heeft ontslag uit dat ambt gevraagd. Onze stadgenoot J. J. Boukamp slaagde thans ook bij het examen voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Zij die in den avond van Maandag 18 Maart in »Amieitia" de protest-meeting bijwoonden tegen den gruwelijken krijg in Zuid-Afrika zullen zich nog wel herinneren met hoeveel aandoening de heer G. C. du Plessis, vroeger vrederechter in Beetsjoeanalandf sprak van zijn vrouw en drie kinderen, van welke de oudste slechts negen jaar, die hij na veel omzwervingen in Juni 1900 te Potchefstroora nog in veiligheid had kunnen brengen, waarna hij zich weder hij zijn commando heeft gevoegd. Thans is hier bericht ontvangen, dat nog in de zelfde maand het jongste kind aan mazelen gestorven en niet lang daarna ook de moeder overleden is. De heer Du Plessis heeft nu alles geofferd voor de vrijheid van Zuid-Afrikavrouw en kind, zijn ambt en zijn goed. Hij ontving de droeve lijding met gela tenheid en berusting in den wil desAlraach- tigen, Die hein uioge geven kracht na kruis. Luitenant W. van Bakel is Woensdag gere patrieerd en zal morgen hier ter stede komen. kost en ga dan na of zij niet zeer terecht schrijven »Jaarlijks moeten door ons honderden si phons en flesschen worden bijgekocht, waar van slechts een klein gedeelte dient oin de door breuk verlorene aan te vullsn, doch zeker voor 7/g gedeelte komt in handen van opkoopers. «Deze toestand is voor ons onhoudbaar wij moeten maatregelen nemen en verzoeken daarom beleefd uw tusschenkomst. Met dit doel is reeds een vereeniging opgericht, doch een afdoende regeling in deze is nog niet gevonden. Zoolang dit nog niet het geval is, verzoeken wij u dringend en beleefd meer zorg te dragen voor de u in bruikleen gege ven flesschen. j.Nu de groote schoonmaak weder haar in trede heeft gedaan in de meeste huizen en de ordelijke huisvrouw haar niet moer bruik baar huisraad opruimt, nu gebeurt het maar al te dikwijls, dat ook hieronder de aanwe zige mineraalwater- en bierflesschen worden begrepen. Wees zoo goed, waarschuw liever even uw leverancier, en zeker zal hij zeer spoedig li afhelpen van de ledige flesschen.' *Bij de te Rotterdam gehouden internatio nale scherm wedstrijden behaalde deonderof- ficiers-schermvereeniging »L. M. M. A." den lsten prijs in den korpswedstrijd-geweer, terwijl liet 5e regiment infanterie den 2den prijs verwierf. Sergeant Van Rossum won den 2den prijs schoon- schermen, den 3den prijs sabel, den 4en prijs geweer; sergeant Verschoor den 3en prijs geweer; sergeant- majoor De Jong den 2en prijs geweer. Het plaatselijk Departement der »Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen" zal Za terdagmiddag half drie in »Amicitia" een Algemeene vergadering houden, waarbij aau de orde zal komen Verkiezing van 2 Bestuursleden benoeming van een afgevaardigde en 2 plaatsvervangers ter Algemeene vergadering; vervulling dei- vacaturen in de commissiënRekening en verslag der instellingen, en mededeelingen van het Bestuur. Gaarne verleenen we een plaatsje aan het volgende naar onze meening alleszins billijk verzoek van bier- en mineraalwater hande laren. Zij wenschen namelijk hun afnemers even attent maken op het 'groote verlies waaraan zij blootstaan doordien hun flesschen of niet worden teruggegeven of ledig en ongebruikt bij die afnemers blijven staan. Men bedenke eens, dat de siphon f 1.25, de kogelllesch 11 cent en de bierflesch 8 cent Door tusschenkomst van den consul hier ter stede, den heer G. J. Slothouwer, zullen door den »Algemeenen Nederlandschen Wiel rijders Bond" wegwijzers worden geplaatst aan het Driepuntje hij Arnhemsc^e weg en Bergstraat, aan den Hoogenweg en den La- genweg. Door wijlen A. H. van den Hani, wed. S. Brandts, zijn aan de Diaconie dar Ned. Her vormde gemeente te Rarneveld en aan hot is hij ile wereld ingetrokken, welke hem iu de verte heeft vastgehouden, tot de onverbiddelijke dood hem ook daar achterhaalde. Op de beide goederen waren toen do weduwen gebiedstere, de meesteres van Tiefenau met haar minderjarigen zoon, mevrouw Van Nohr met haar even jong dochtertje. Toen de heer van Padöhl ziju graf in de golven vond, telde zijn dochtertje Elise acht jaren. De uit werking van het groote verlies op het meisje wai van dien aard, dat ieder, die haar vóór de catas trophe had gekend en later terug zag, iunig mede lijden met haar bad. Als een waar Zondagskind was zij zorgeloos en 'opgeruimd met haar vader in pnrkeu tuin, in veld en bosch, in de schuren van het goed cu de woningen der ondergeschikten en dorpsbewoners verschenen en bad z(j door haar vriendelijk, betooverend wezen de schuchtere kinderen van haar leeftijd stormender hand voor zich gewonnen en een blijvende plaats in do harten der oudere veroverd. Klaus von Nohr hield door zijn tegenwoordigheid een al te vertrou- welykeu omgang lussehen de dorpskinderen en zijn lievcl'tige wel eenigszins tegen, doch ook in zijn bijzijn stortten de kleinen hun hartjes gaarne uit voor het grooteluiskind, dat zoo hartelijk in hun zorgjes en verdrietjes deelnam en hen zoo gedien stig en vriendelijk hulp verleeude. Kwanftn vader en dochter de naar het dorp roerende laan afge wandeld en hield zulk een meisje zich aarzelend op een afstand, dan snelde Elise inet stralende oogen en een uitdrukking van schalksche opgeruimdheid en kinderlijken ijver op liet lieve, blozende gezichtje op haar toe en drong ao bedeesde kleine met zoete woordjes en zacht geweld haar spoedig haar verlan gen of de oorzaak van haar verdriet toe te vertrou wen. Een zachte handdruk, een geruststellend woord, een bemoedigonde glimlach was meestal voldoende om als bij tooverslag het groote verdriet van het kleine hartje af te wentelen en jubelend ijlde Elise dan haar voort wandelenden vader achterna, terwijl z\j de achtergeblevene nog uit de verte toewenkte. Na de treurige ramp hield het meisje, dat haar vader met innige, schier afgodische liefde had aan gehangen, weken lang het bed en de geneesheer moest al de hulpmiddelen zijner kuost aanwenden om den zwakken levensdraad niet geheel te doen afbreken. Na schooltijd stonden de dorpskinderen zwijgend aan den ingang der laan en staarden be zorgd naar het groote, boven het geboomte uitste kende heerenhuis en naar de vensters, waarachter z\j wisten, dat de kleine zieke zich bevoud, welker gemis zij zoozeer gevoelden. En in hun jonge oogen welde menige traan op, die met het schortje of den rug der hand verlegen werd afgedroogd. Het trotsohe gebouw, dat in hun kinderlijke op vatting hun vroeger het toppunt van pracht, rijkdom en geluk had toegeschenen, had in hun oogen zijn grootste aantrekkelijkheid verloren. Zij brachten het thans veeleer in een geheimzinnige betrekking met het gebeurde ongeluk. „Negen-eu-uegentig kamers heeft het slot," fluister den zij elkander toe," wijl het er geen honderd heb ben mocht. Onze heer wilde het wel; maar de Ko ning heeft honderd kamers en dio heeft het niet toegestaan. Daarom is tuaschen twee vertrekken do muur, die reeds gebouwd was, weder weggebroken en heeft men van de twee kamers een enkele ge maakt. En juist in deze kamer, de negen-en-negen- ligste, ligt Liesje achter prachtige witte gordijnen maar mot bloedend hart en roodgeschreide oogen." Wordt viTvoIjnl).

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1