Feuilleton. EE\ WEDDENSCHAP PHOEMX-BBOUWEBIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Punt 1 der voorstellenverandering van het reglement op bet examen ter toelating tot de Evangeliebediening in de Ned. Her vormde kerk, in dien zin, dat wanneer het oordeel der examinatoren over de toelating niet eenparig gunstig is, de examinandus wordt afgewezen, Werd niet goedgekeurd, omdat de examens daardoor verzwaard zou den worden. Het reglement op de wijkgemeenten wordt door de vergadering in strijd geacht met het algemeen belang. Tegen de toevoeging aan art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs, waar van de bedoeling ishet wegnemen van het misverstand, dat het betalen der verplichte bijdrage aan de generale kas zou zijn de voorwaarde, waaronder men het lidmaatschap van de kerk verwerft, en als ware het den toegang tot het H. Avondmaal koopt, maakte de vergadering bezwaren. Zij wenschte dit niet in stemming te brengen, en nam des betreffende de volgende motie met algemeene stemmen aan «De classicale vergadering te Amersfoort oordeelende dat het reglement van de ge nerale kas op onwettige wijze is ingevoerd, betreurt de weinige aandacht, die de synode geschonken heeft aan de gemoedsbezwaren van andersdenkenden, en wenscht de toe voeging aan het artikel niet in stemming te brengen." Ds. H. J. ter Haar Romeny, te Amersfoort, bracht verslag uit aangaande den arbeid voor in- en uitwendige zending in onder scheidene gemeenten dezer classis, t. w. Baarn, Zeist, Austerlitz, Westbroek, Nieuw- Loosdrecht en Amersfoort. De rekening van den quaestor der classis sloot met een batig saldo van f26.165. Een voorstel van ds. Nahuis was ingeko men om aan de synode slechts om de 3 jaar uieuwe reglementen en reglementswijzigingen voor te stellen en in te voeren. Alleen spoedeisehende zaken, door een commissie noodzakelijk geoordeeld, kunnen ieder jaar in behandeling worden genomen. Dit voor stel werd verworpen. Ds. Couvée sloot de bijeenkomst met dank zegging. In tegenwoordigheid van de heeren J. C. Fabius. Inspecteur van het Lager onderwijs, A. J. Nijland, District-schoolopziener, rar. H Th. s'Jacob, waarnemend Arrondissements- scboolopziener, en dr. L. B. Fikkert, nieuw benoemd schoolopziener in het arrondisse ment Amersfoort, nam dr. K. W. van Gor- kom Zaterdagmiddag afscheid van de onder wijzeressen en onderwijzers van openbare zoowel als bijzondere scholen in zijn arron dissement, die daartoe in grooten getale zich hadden vereenigd in de concertzaal van „De Arend". Woensdag was hem te zijnen huize, te Baarn, namens alle onderwijzerressen en on derwijzers bij monde van den heer N. van Veen, als bewijs van erkenning en waardeering voor hetgeen hij gedurende 16 jaar als schoolopziener deed, ter herinnering aange boden een keurige, kostbare inktkoker met zilver gemonteerd en van toepasselijke in scriptie voorzien. Dr. Van Gorkom bracht zijn dank voor dit zeer door hem op prijs gesteld geschenk en zeide, dat wel een Kon. besluit hem op zijn verzoek eervol ontslag verleende uit zijn ambt als schoolopziener, doch zelfs geen Koninklijke macht hem zou kunnen verhin deren de scholen te blijven bezoeken en de vriendschap met het onderwijzend personeel te onderhouden. Na zijn opvolger, dr. Fikkert, te hebben voorgesteld, herinnerde spreker welke bij zondere gevallen zich voordeden in het 16- jarig tijdperk, en gaf hij een beschouwing over de Leerplichtwet, die naar zijn over tuiging geenszins door het nieuwe ministe rie zal worden ingetrokken en slechts ver 8.) „Wel, laat de heeren binnenkomen, riep de pastoor Zij moeten zich óok overtuigen." En zoo zaten wij weldra gezellig bij elkaar onder een voortreflijk glas wijn. Eerst toen het begon te schemeren, gingen wy naar huis. Na deze zoo schitterend volbrachte proeven had men kunnen denken, dut mijn tegenstanders mij den derden dag, zeiven zouden nebbeu uitgenoodigd. Mis hoor! Op den derden dag, klokke halftwaalf, kwam bet bevel, dat ik heden zou dineereu by me vrouw Langen. Dat was te veel van mij gevergd I Mevrouw Langen was een allerliefst jong weeuwtje en had pas kort geleden haar man verloren. De we duwe leefde sinds dien dag zeer eenzaam met haar eenig kind en een oude meid. Ieder in de stad deelde in het lot der stille en geachte vrouw, doch Diemand waagde het, haar in haar droefheid te storen. Zy wenschte alleen te zijn met haar kind en in haar stil tehuis het aandenken aan den geliefden man, met wieu zij nauwelijks drie jaar gehuwd was ge weest, levendig te houden. Ik, de jolige grappenmaker, had wel allerminst het recht oni een bezoek te bren gen aan de treurende weduwe. Reeds wilde ik my op genado of ongenade aan mijn vjjanden overgeven, toen ik bedacht, dat or op uaxde dikwijls de meest wonderlijke dingen plegen te geschieden, dat een enkel iuan als Napoleon de eenvoudiging behoeft om een weldaad te worden. Dr. Van Gorkom nam afscheid met de woorden „Mocht iemand raad, voorlichting of hulp willen vragen, dat hij koraeik zal voor nem staan, gelijk ik steeds mij ten plicht rekende dat te doen." Inspecteur Fabius sprak vervolgens den vertrekkende toe en wenschte, dat hem nog vele jaren gegeven zouden zijn waarin hij dankbaar zou kunnen terugzien op den 16- jarigen zoo vruchtbaren arbeid. Spr. hoopte, dat dr. Van Gorkom zou bewaren de herin nering aan de hartelijke vriendschap, die bij dit scheiden niet scheiden kon. Dr. Nijland verklaarde, dat dit scheiden hem buitengewoon pijnlijk waseen beter schoolopziener kon spr. zich niet denken. Geen enkel wolkje was in deze 16 jaar aan den ambtelijken hemel en spr. achtte dit heengaan dan ook een zeer groot verlies. Zeer verheugd was hij, dr. Van Gorkura als vriend te mogen behouden en hij hoopte, nog in lengte van jaren een plaats te mogen behouden in diens hart en diens huis. Dr. Fikkert verklaarde, een man als dr. Van Gorkom te moeten vervangen een zeer lastige laak te achten, doch te hopen met aller medewerking mettertijd een waardig vervanger te zullen worden. Spr. bracht zijn dank aan dr. Van Gorkom die hem reeds zoo meningmaal met goeden raad diende, den Inspecteur en den Districts-schoolopzie- ner voor hun tegemoetkoming maar ook ook "mr. s' Jacob, die door het ambt tot Augustus waar te nemen, spr. gelegenheid gaf zich geheel toe te rusten. De heer N. van Veen, voorzitter van de commissie voor het huldeblijk, herinnerde nu hoe dr. Van Gorkom allen heeft gesteund, geleerd, bemoedigd, geholpen en hoe zijn naam onuitwischbaar geschreven staat in het levensboek van menig onderwijzer. Allen wensehen hem Gods besten zegen en een lange, lange rust na een zoo werkzaam en welbesteed leveD. Dr. Van Gorkom dankte de verschillende sprekers en stelde zijn opvolger voor aan de Hoofden der scholen, waarna de bijeenkomst werd opgeheven. Dr. L. B. Fikkert, nieuwbenoemd school opziener in bet Arrondissement Amersfoort, j zal zich metterwoon vestigen te Baarn. In ïStaats-courant" 148 komen voor drie Kon. besluitentot wijziging der regeling van de vergoeding voor bureau-kosten aan de Colleges van zetters voor 's Rijks directe belastingen en der prese-ntie-gelden voor de leden dier collegesbetreffende die colleges en betreffende de aanwijzing der kringen van de Commissiën van aanslag voor de Be drijfsbelasting en hun standplaatsen. NopeDs Amersfoort wordt daarin bepaald, dat voor elk duizendtal inwoners en voor elk kalenderjaar als vergoeding voor bureau kosten wordt toegekend f20 en aan de leden te zamen voor elk duizendtal inwoners f21, een en ander te rekenen van 1 Januari dezes jaars. De aandeelhouders der Deventer tapijtfa- briek zullen tegen 6 Juli een vergadering houden. Voorgesteld zal dan worden, den heer Mouton, den tegenwoordigen Directeur van de Amersfoortsche tapijtfabriek, te be noemen als Directeur der Deventersche. De Amersfoortsche tapijtfabriek zou dan mogelijk met die te Deventer samensmelten en uit Amersfoort naar Deventer worden overgebracht. Nog eenigen tijd zouden ze echter naast elkaar blyven bestaan. Bij Kon. besluit zijn op hun verzoek eer vol ontslagen uit den militairen'dienst kolo nel J. van Wijk en kapitein W. Pulïius, van het 5e regiment infanterie, onderscheidenlijk met ingang van 1 Augustus en van 1 Juli, terwijl aan beiden pensioen is toegekend. Het 5e regiment infanterie zal van 28 Augustus tot 7 September najaarsoefëningen houden in de omstreken van Amersfoort, onder leiding van den commandeerenden officier van het korps. De sergeanten J. Busquet, G. Menken, L. A. M. Ottenhoff en \V. Engelman, leer lingen van het eerste studiejaar van den Hoofdcarsus, zijn van heden tot 15September gedetacheerd bij bet 5e regiment infanterie tot het bijwonen der practische oefeningen. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is toegekend aau fourier S. R. P. Muuse, van het 5e regiment infanterie. Adspirant-vaandrig E. S. Tillema is van het 1e regiment infanterie overgeplaatst bij het 5e, adspirant-vaandrig W. Croon gaat over van het 5e naar het 7e. De jongeling F. J. Broekman heeft bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbin tenis als adspirant-vaandrig voor het Re- serve-kader. Door den Inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht is de paardenarts 2e klasse M. E. baron Bentinck, van liet le regiment veld-arlillerie hier, aangewezen om in plaats van den paardenarts 2e klasse D. H. Goossen den staf der le afdeeling, bene vens de le, 2e, 3e en 4e batterij van het 2e regiment veld-artillerie te begeleiden op bun marscii van 's-Gravenhage naar de Leger plaats bij Oldebi'oek, van 17 tot 20 Juli. Gelijk we Maandag meldden, werd hier Vrijdag door de politie aangehouden G. C. Tadema Wieland, wiens opsporing en aan houding werd verzocht zoowel door den Hoofd commissaris van Politie te Amsterdam als door den Burgemeester van Baarn. Men schrijft thans uit Baarn aan het «Han delsblad" Toen de aangehoudene naar Baarn was overgebracht, bleek uit tal van officieeleaan bevelingen ten duidelijkste, dat men.den echten T. had gearresteerd, hetgeen te min der kon worden vermoed omdat de gearres teerde zich inderdaad zeer vreemd gedroeg. De valsche T., die onder bedrieglijke voor- gevens gelden inzamelt voor de gevangen loeren of de vrouwenkampen in Zuid-Af- rika, doch deze gelden ten eigen bate aan wendt, is nog steeds op viye voeten. Vreemd blijft het, dat deze «als heerge- kleede persoon" Dinsdag wederom teScber- penzeel gearresteerd werd, doch, weder naar Amersfoort overgebracht, andermaal werd losgelaten. Is dit een zeer vreemde reclame-makerij, dan wel een nieuwe manier om kosteloos te reizen Y Hoe genoeglijk rolt het leven des gerus- ten landmans heen zong indertijd de dich ter, die niet wist, dat het buitenleven ook groole onaangenaamheden kan brengen, het geen blijken kan uit het volgende. Iemand te Stoutenburg moest Zaterdag avond hier een vergadering bijwonen, waarop hij noode gemist kon wordenVrijdagoch tend werd de uitnoodiging hem gezonden per gesloten brief, die tusschen 8 en 10 's ochtends aan het Postkantoor hier werd afgestempeld. De brief bereikte hemZaterdagmid dag na 4 uur. Men kan, langs de binnenpaden, van hier naar Stoutenburg luopen in een vijf kwartier de brief deed er dertig uren over. Zeer terecht noemde de geadresseerde deze inderdaad expedite bestelling »een waar ge noegen van het buitenleven'' Donderdag sloeg een voor een boerenwa gen gespannen paard bij de uitspanning «Oud- Leusden" op bol en joeg voort in de rich ting van Amersfoort, waar het eerst by «Amicitia" gegrepen en tot staan gebracht werd zonder ongelukken veroorzaakt te heb ben. De eigenaar was bet per rijwiel na gesneld en kon paard en wagen zonder averij weder huiswaarts geleiden. Tusschen eenige kooplieden van hier, die van de markt te Nijkerk terugkeerden, ont stond een hevige twist. Van der B. werd in het «Panhuis" onder Hoevelaken do deur uitgezet door B. en Van der K., en op den weg een Hink pak slaag toegediend. Hij besloot aanstonds zich te wreken. Nabij Amersfoort wachtte hij het tweetal op en gewapend met een stevigen knuppel ging hij hen te lijf, trouw geholpen door zijn groote trekhonden, die ook lang niet malsch waren. Vooral B. werd door hem zootLnig toegetakeld, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen en een week of wat er mooi :nee zal zijn. Geen zijner ledematen kan hij gebruiken bij moet geholpen worden als een kind. In hoofd en handen moet hij door de honden gebeten zijn. De oorzaak van den twist wordt ver schillend opgegeven, doch de politie zal de zaak wel tot klaarheid brengen. De Kroonprins van Siam kwam Zaterdag middag tegen 6 uur aan de halte «Soestdijk" en vertrok weder tegen half tien. Het diner ten Paleize werd opgeluisterd door de stafniuziek van het 5e regiment in fanterie, die Vrijdag ook bij het diner op «liet Loo" speelde. Morgen zal de zoon van den Kroonprins van Zweden een bezoek brengen aan H. M. de Koningin-Moeder. De Vorstelijke familie van Bentheim wordt in den loop dezer week op «Soestdijk" ver wacht. Voor rekening der Spoorweg-maatschappij «De Veluwe'" is te Barneveld aanbesteed Het maken der gebouwen en verdere in richtingen langs fiet gedeelte Station-Barne- veld tot Station-Ede ~(S. S.) van den spoor weg Nijkerk—Ede. Hoogste inschrijvers voor de massa waren de hoeren Esser en Brands, te Ede, voor f45 918; laagste de heer Jetz, te Apeldoorn, voor 129 790. In de Legerplaats bij Zeist zullen dezen zomer kampeeren van 21 tot 30 Augustus de 4 veld-batal- jons van het regiment grenadiers en jagers en de Koloniale reserve van 2 tot 11 September het 4e regiment infanterie van 12 tot 21 September het le regiment infanterie. Op den grooten weg ontbreekt het niet aan handwijzersop eenzame paden moet gij echter uw eigen wegwijzer zijn. Seheele wereld had veroverdwaarom zou het mij an niet gelukken, een simpel middagmaal bij me vrouw Langen te veroveren. Ik begaf mij naar de Neugasse, waar zij woonde. Haar huis zag er van buiten reeds zoo vredig en plechtig uitvoor de venzters hingen witte gordij nen, TJit de keuken klonk de stem van de meid, zeggende, dat de deur openstond. Wat was er van mijn dienst? Of mevrouw te Bpreken was. „Ach, lieve hemel, zei de meid, toen ze mij her kend had, ze wil altijd alleen zijn maar het zou veel be ter wezen, als ze eens wat verstrooöug had. Het goe de mensch wordt nog ziek. „Probeer het maar eens," fluisterde ze mij toe en wees naar de kamerdeur. Ik liet mij dit geen tweemaal zeggen. Na een paar maal getikt te hebben, hoorde ik zacht „binnen." Ik deed de deur open. Zy had juist, zooals ik meende op le merken, haar driejarig zoontje wat getroeteld. Nu stond z\j op en kwam mij bedaard een paar schreden tegemoet. Haar gelaat was zeer bleek en in haar oogen stonden nog de sporen van tranen. Ik weet heelemaal niet meer, welke woorden ik heb gestotterd eu wat zij mij ten antwoord gaf. Ze ker ia het iets zeer onbeduide.ids geweest en ik zag al heel spoedig, dat het best was, zoo gauw moge lijk rechtsomkeert te maken. Ik verontschuldigde mij er mee, dat ik mij in de deur vergist had, en met een paar onhandige buigingen wilde ik mij verwijderen. Toon ik de trap afging, riep zo my achterna: „Nog een oogenblikje, mijnbeer. U komt zeker om over do successierechten te spreken, en vindt het te kiesch om.Als dat geval is, kom dan nog even bovenik moet mij nu toch eenmaal in het onvermijdelijke schikken, en het zou mij ook aan genaam zijn, als die zaken eindelijk in ordo kwamen. U is toch de vriend van rnyn man geweost, ging de weduwe voort, eu ik moet u uog wol danken j voor uw hartelijke deelneming." I Wat een lief kereltje!" riep ik uit en boog mij voorover naar hot blonde kind. Het keek mij cenigs- zins verwonderd aan en vroeg toen aan zijn moe der: „Is dat papa?" Zij autwoordde niet, maar keerde zich om en schreide. Ik nam den jongen op mijn arm, droeg hem naar zijn moeder en (luisterde: „Zeg aan maatje, dat zy niet zoo moet schreien, ze heeft zoo'u lief ventje, ze is nog zoo jong en zo moet weer wat rroolijker worden." „Ik dank u wel, zeide ze, terwijl ze een oogen- blik hare hand op mijn arm lei; de menschen mee- neu het zoo goed met my. Het zijn treurige da gen voor mij." Nu kwam de meid niet een bordje soep binnen, en zei tot tien jongen „Frits, hier ia jo soep." „Lust niet," antwoordde Friis, terwijl hy heel ver trouwelijk aan myn roodc das trok. „Fritsjo, zeido zyn moeder, wees nu zoet en eet I je soep op." „Lust niet," hield do kleino vol. „Kijk eens" Frits, hoe groot jc nl bent,zei ik, hem in de hoogte hellend, wat hem bijzonder beviel, en je wordt nog veel grooter, als je zoet je soep eet j Dan wordt je wel zoo groot als een boom." „Wordt jij ook zoo groot als een boom, nisje soep eet?" vroeg de knaap. „Zeker." „Eet dan, dan eet ik óok." „Bost, jongenriep ik vroolykwo zullen samen eten 1" Ik ging aan tafol zitten, nam don jongen op mijn knie eti wtf lepelden met grooten yver het bordje soep op. Toen sloeg Frits zjjn armpjes om mijn hals en ze< „I'apa, Ik keet mag jc met meer weggaan.'1 ;eck de jonge weduwe aan en onze blikken ontmoetten elkaar :óo plotseling, dat ik er van schrikte. Ik geloof, dat het haar precies zoo ging. Wij wisselden daarna weer een paar onverschil lige woorden en ik zeide, dat ik wel eens zou te rugkomen, om die ambtszaak in orde te brengen. Het ventje beloofde ik. dat hij mij gauw zou terug zien, en zoo verliet ik liet huis. Op straat stond een mijner vrienden met een tri omfantelijk gezicht „Dat is nu toch eens mis geweest," zeide hij lachend. „Hoe dat zoo vroeg ikik ben genoodigd en heb er gegeten." Na dien dag bracht ik meermalen een bezoek by de jonge weduwe. Eens was het een heel gewichtig bezoek. Je zult misschien raden waarom en niet zoo heel lang daarna vierden wij bruiloft. Dienzelfden dag onthaal den mijn vrienden de armen der stadsoep met morg on lever, gebraden varkensvleesch met sla, rijstpud ding eu wijn. Ik bracht mijn jonge vrouw in de zaal om ons eons te verblijden in het smakelijk eten der oude, kreupele en doove gasten. Men bood ons een eere plaats aan, wij dronken op hun gezondheid en op bovel van een mijner vrienden dronken zij op de gezondheid van den man, die niet nlleen door de kinderen cn armen ten eten wordt gevraagd. Voortaan hing do kooi van mijn kanarievogel in inyn eigen woning. Ik wedde na dien dag nooit weer, dat ik ergens ten eten zou gevraagd worden, maar ut altyd thuis. En heel smakelijk ook.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2