Stadsnieuws. en urinoirs zijn verbeterd en eenige nieuwe zgn er bijgezet. De commissie noopt, dat spoedig met de verbeteringen aan lokalen en gangen een begia worde gemaakt. Het onderwijzend personeel der Roomsch Katholieke Burger-meisjesschool bestaat 's mor gens uit êen hoofd-onderwijzeres en 3 onder wijzeressen o middags wordt onderwijs in de handwerken gegeven en hiervoor zijn in elk lokaal twee onderwijzeressen werkzaam. De school werd in bel begin van Juni 1900 ▼an de Heerenstraat overgeplaatst naar.de nieuwe gebouwde school in de Muurhuizen, waar 4 lokalen in gebruik zijn. De school is verdeeld in 16 klassen. Het aantal leerlingen bedroeg 171. In 1900 verlieten 21 leerlingen de school terwijl er in September 30 nieuwe leerlingen zjjn aangenomen, zoodat op 't einde des jaars 180 leerlingen de school bezochten. Het schoolverzuim wegens ziekte bedroeg 5fijp, hel willekeurig verzuim 1®/®. Het onderwijs omvat de vakken a—l. Woensdag en Zaterdagmiddag wordt onder wijs gegeven in de Fransche taal. De R. K. Armenschool was in 't begin van 1900 voorloopig gevestigd in het gebouw van den R. K. Volksbond en werd in Mei overgebracht naar hrt nieuwe gebouw inde Muurhuizen. In Januari 1900 bedroeg het aantal leerlingen 230, verdeeld over 6 klas sen. In Augustus verlieten 45 leerlingen de school en werden GO nieuwe leerlingen aan genomen. In gebruik zijn 4 lokalen, waarin wordt les gegeven door een hoofd-onderwijzeres en 4 onderwijze tressen. Onderwijs wordt gegeven in de vakken ok. Het willekeurig schoolverzuim bedraagt 3° wegens ziekte was het verzuim dezen winter groot, ruim 7° 0. Van de zijde der ouders is er over het algemeen wel medewerking. Meermalen was er ook verzuim, wegens ge brek aan schoeisel, hetgeen door het Hoofd der school zeer wordt betreurd. Aan de Rijks-Normaalschool ontvingen 23jon gens en 37 meisjes hun opleiding tot onder wijzer of onderwijzeres. Bovendien bestaat aan de school voor Chr. Nationaal onderwijs gelegenheid tot opleiding voor onderwijzer of onderwijzeres. Z. D. H. de Bisschop van Utrecht heelt benoemd tot kapelaan in de parochie van den H. Fraociscus Xaverius bier den heer J. J. Paardekooper. Ter gelegenheid van den 50stcn verjaardag van H. K. H. de Prinsee von Wied, Prinses Marie der Nederlanden, zal door het garnizoen morgen te 12 uur groote parade worden gehouden op het voorterrein der Infanterie-kazerne, waarop belangstellenden toegang hebben. De troepen zullen worden gecommandeerd door luitenant-kolonel O. G. H. Heldring, van het 6e re giment infanterie, en de honneurs bewijzen aan luitenant-kolonel J. van der Horst Bruyn, garnizoens- De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft be paald, dat de Rijkslandbouwieeraar H. D. S. Has- selmau. met behoud der Gemeente Utrecht als standplaats, zal werkzaam zjju binnen de provincie Utrecht en het ten Zuiden daarvan gelegen deel der rvincie Gelderland, bekend als de Tielerwaard en Neder-Beiuwe, begrensd ten Zuiden door de rivier de Waal en ten Oosten door en met inbegrip der Gemeemen Doodewaard en Keeteren. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteereude hulpkantoren werd gedurende de maand Juni ter Rijks Postspaarbank ingelegd f28118.62';,. Terugbetaald f27 617.10. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 8472. Blijkens den officieelen Riiksgids voor den intercom- mnoalen en internationalen telefoondienst zijn de telefonisten niet meer verplicht te waarschuwen, wanneer een gesprek of oen verbinding langer daD drie minuten duurt. Zomermaand van 1901 is heel wat minder waterrijk geweest dan haar naamgenoote van 1900. Regende het toen 15 van de 30 dagen met 82.5 m. M. neerslag, thans is hier na 12 dagen 58.6 m. M. afgetapt uit den regenmeter, met een grootsten regenval van 11.5 tegen 165 in 1900. In 1899 werd na 4 regendagen slechts 8.2 m. M. afgetapt; in 1898 waren er 9re gendagen met 51.7 m. M.in 1897 waren de cijfers 8 en 34.4 in 1896 waren "ze 3 da gen en 6 m. M. Bij de M-.i3ndagavnnd van 8.15 tot 8.47 on der voorzitting van den heer Burgemeester gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente waren 14 leden aanwezig, en de beuren Van Beek en Garjeanne met kennis geving afweziger was 1 vacature. Na het lezen en ongewijzigd vaststellen der notulen van de vergadering van 13 Juni deelde de Voorzitter tnede, dat inge komen waren goedkeuringen door Gedepu teerden van de Raadsbesluiten nopens de verhooging der tractementen van onderwij zend personeel aan Lagere scholen en om trent de af- en overschrijving vannostenop de Gemeentebegrooling, dienst 190ubeide voor kennigevingde Rekening der Schut terij, dienst 1900 te behandelen bij de Gemeente-bogrootingeen dankbetuiging van den beer P. van dei\, Hooff Az, voor het ver- Heyligers-Reinhardt en H. van derNoordaa- trouwen door den Raad in hem gesteld door Van Wisselingh. hem te benoemen tot Hoofd der school 2e I Benoeming van een Gemeente-vroedvrouw soort voor kennisgeving een request van M. Weller over den Paralelweg te be handelen bij punt 3 van den Beschrijvings brief; een adres van luitenant-adjudant A. W. Groote in zake moeilijkheden met den Directeur der Gasfabriek en bedreiging met afsnijding in handen van B. en \Y. om pree-advies. Aan de orde kwam nu: Een voorstel tot aanleg van een riool door den Soesterstraa;weg, met rapport der af- deelingen en nader voorstel tot wijziging in zooverre, dat als er bezwaren mochten zijn dat riool onder het spoor te leggen, zulks te doen door Paralelweg en Wolfertsteeg naar de Eem. In de kosten, geraamd op f6950, zullen de eigenaren der bouwterreinen op „Knoest- hof' en aan den Paralelweg bijdragen f2150. Aangenomen z. d. of h. sL Een voorstel tot overneming van vier we gen op het terrein genaamd „Knoesthof'. Aangenomen z. d. of h. st. Een voorstel tot overneming van een weg op het terrein nabij den Paralelweg. Aange nomen. z. d. of b. st. Een voorstel omtrent straatbenaraing vond eenige bestrijding. In verband met het groot aantal wegen, dat in den iaatsten tijd wordt aangelegd, stelden B. en W. voor, de benaming dier straten en wegen te doen geschieden door hun college. J Mr. Prikken meende, dat in dit voor stel lag opgesloten, aan den Raad te ontnemen 1 een voorrecht uit oud gebruik. Juist in strijd met liet advies van B. en W. heeft de Raad aan een der straten van het voormalig Kalfsveld den volledigen naam gegevenop voorstel van een der Raadsleden werden de namen der straten in het villa-park bij het Plantsoen omgewisseld en spr. wilde hieruit concludeeren, dat de meening van den Raad wel degelijk mag gevraagd en dat de zaak ten volle waard is, in en door den Raad behandeld te wordeD. B. en W. spreken van „een groot aantal wegen", doch wat is groot? Te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, waar het aantal nieuwe straten nog aanmerkelijk grooter is, geschiedt de benaming der stralen door den Raad. Een ander motief was, dat hel Bevolkings register heter zal kunnen bijgehouden. Zal dat minder geregeld geschieden als de Raad aan de straten namen geefl? Spr. betwij- lelt zulks. Een derde motief was, dat de benaming van groot belang was met het oog op het assureeren der panden. Spr. acht dit even min juist. B. en W. beriepen zich op Utrecht, doch spr. acht dit voorbeeld niet gelukkig geko zen en had liever gezien, dut men zich had beroepen op Gemeenten waar zulk besluit werd ingetrokken. Het belangrijkst bezwaar van spr. ligt hierin, dat hij in het voorstel ziet een in korting der rechten en bevoegdheden van den Raad, weliswaar geen belangrijk recht maar toch een, waarop prijs wordt gesteld. Indien dan ook niet eenig billijk of begrij pelijk motief wordt aangegeven, zal spr. stem men teeen het voorstel van B. en VV. De Voorzitter antwoordde, dat het voorstel geenszins beoogde eenige inkorting der rechten of bevoegdbeden van den Raad, doch alleen werd gedaan uit practische over wegingen, om te meer spoed te kunnen maken en de benaming te vereenvoudigen. Het voorstel van B. en W., in stemming gebracht, werd nu verworpen met 8 tegen 6 stemmen (vóór de beide Wethouders en de heeren Hamers, Veis Heyn, Van Kalken en mr. Van Voorst Vader). Aan de orde kwam nu een voorstel tot overneming van wegen op het terrein ge naamd „Beekestein*. Aangenomen z. d. of h. sl. Een voorstel tot aankoop van een strook grond groot 52 M2 van den heer H. J. Wol- ter voor f250 ter verbreeding van de Beekesteinsche laan. Aangenomen z. d. of h. st. Een voorstel tot overneming van de Bee kesteinsche laan en van den weg vandaar naar den Arnhemschen straatweg Aange nomen z. d. of h. st. Het advies van B. en W. op het indertijd in dit blad meegedeelde request van gasver- bruikers, dat het verzoek inhield een onder zoek in te stellen naar den aard van het ge leverde gas, de oorzaken van het groote ver bruik en verbrandingsvermogen en de mid- I delen ter verbetering. Z. d. of h. st. werd j hierop afwijzend bescïiikt conform de hiero- ver ingewonnen rapporten, waarin wordt aangetoond, dat voor de geopperde bezwaren geen grond bestaat, terwijl het request werd aangenomen voor kennisgeving. Het voorstel tot verlaging (Ier prijzen van licht- en kookgas met éen cent per M3. roet ingang van 1 October aA werd aangenomen z. d. of b. st. Benoeming van Regentessen van het P.urger-weeshuis wegens periodieke aftreding. Herbenoemd werden mevrouwen M. J. met ingang van 11 Augustus a.s. wegens periodieke aftreding van mej. G. Kamperman, eebtgenoote van G. van Leden, die even zeer werd herbenoemd. Hierna werd de ver gadering gesloten. De heer A. D. Raadgeep, tijdelijk leeraar in de Nederlandeche taal en haar letterkunde aan de Hoo- rs Burgerschool hier. ie benoemd tot leeraar aan Hoogere Burgerschool te 's-Grarenhage- Onse stadgenoot de civiel-ingemeur A. J. Krii ger heeft concessie aangevraagd voor een door hei ontworpen tramweg van het station Veenendaal - De Klomp naar het dorp Veenendaal. Deze lijn is circa 2',, EK. lang en werd op eigen baan gepro jecteerd tusachen de Boveneindsche Grift en den straatweg van dit station naar het dorp. Bij Kon. besluit ia op fijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen onze vroegere stadgenoot de 2e luitenant der infanterie A. P. Erzey, bestemd voor den dienst in X.-Indië, i la suite van het Ko loniaal werfdepot en is genoemde eervol ontslagen officier benoemd en aangesteld tol 2e luitenant bij de cavalerie van bet leger in Ned. Oost-Iudië. Voor het eerste toelatings-examen van den cnrsus 19011902 aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort, dat den 1 Juli een aanvang nam, hadden zich aangemeld 91 kandidaten, te weten 68 voor de eerste klasse en 23 voor de hoogere klassen. Toegelaten zijn op 3 Juli tot de eerste klasse de volgende 61 kandidaten, gerangschikt in volg orde der door hen behaalde punten J. W. Best (A.), F. H. Westerling (Hilv.), Maria Croiset (Hilv.), J. W. G. vanAndel(Den Haag), J. L. Rebel (Hilv,), W. J. H. Bake (Hilv.), Th. L. Deterts (Hilv.), W. J. Rinkel (Hilv.;, Joh», G. W. Collard (Hilv.), C. A. van der Velden (Klundert), Annette H Staverrnan (A.), G. Greidanus (Hard.), Hendrika A. Kroon (Nijkerk), L. J. Taets van Amerongen (Rensw.j, B. Willemetijn (A.), J. Ph. Beernink N'ijk.), H. W. L. Hamel (A.), G. J. J. van GoorVoort- huizen), P. Feenstra Kuiper (Hilv.), Alettu J. Kroeze (A.), Jacoba F. van Veen (A.), G. Ch. N. Roodhuyzen de Vries (Bussurn), E. van Oven (Hilv.), M. Th. J. van Wessem (A.), D. Pasman (Nijkerk), G. F. G. de Bruyn (A.), J. F. H. Kuik (Nijkerk), H. J. van der Horst Bruyn (A.), Agatha C. F. Schuver (Bussum), W. Nie- man (Davos), J. W. L. Alberdingk Thijm (Brn), J. van Tubergen (Hilv.), Johanna Ch. Jolles (Hilv.), H. van de Pol (A.), Cornelia M. A. Pijpers (A.), H. H. J. Renes (A.), L. V. J. Wel ter (Hilv.) J. C. Hacke (Arost.), P. J. J. Mou nter (A.), H. Veenendaal (A.), J. A. F. Keetell (A.), W. A. Veenhuyzen (A.), J. Th. Stroeve (A.), G. L. Baud (A.), Rosa Suzholz (Hilv.). Wilhel- mina R. Dorrestein (Woudenb.), D. C. Prins (A.), W. D. F. Schas (A.), L. J. R. Sesselir (A.), J. Cb. A. Kroeze (A.), Carolina J. Meuring (Hilv.), G. M. van der Plank (A.), E. P. Boode (A.), J. B. de Koff (Hilv.), A. Spiekerniann (A.), Chr. Maria Vos. Maria A. V. Carpreau (Brn.), W. Boeschoten (Hilv.), J. D. Roland us Hagedoorn (A.), J. A. Th. de Koning (A.), J. Caarls (Utr.). Alsnog is toegelaten tot de eerste klasse, na afgewezen te zijn voor de tweede: J. F. Everts (Bussum) en zonder examen Aleida M. H. Plan- tenga (Amst.). In klaBse II zijn toegelatenL. W. Loyds (Brussel), D. Booat (Rhenen), J. M. van der Veen (Bussum), S. van Ramshorst (Nijkerk) zonder examenM. H. J. Hoogewerff (A.), J. J. de Stoppelaar (A.) en voorwaardelijkH. van Eeden (Busaam). In klasse III lijn toegelatenT. H. N. de Booy (Nijm.), J. da Silva (Paramaribo) en voor waardelijk H. R. Adam (Batavia), J. M. J. Bor- gerhoff Mulder (Hilv.), J. C. Bouscholte (Den Haag), Suze van Nulck (Bussum) en Elisabeth Wieringa (Naarden). Aan de eischen van het examen voor klasse III heeft nog voldaan als toehoordereaGesina P. Baars (Utrecht). Finaal afgewezen werden 6 kandidaten voor klasse I, 1 voor klasse II, 1 voor klasse III, terwijl met 4 kandidaten voor klasse IV het examen nog een dag wordt voortgezet. De her-examens in enkele vakken voor de voorwaardelijk toegelatenen zullen gehouden worden op Maandag 2 en Dinsdag 3September, aanvangende des morgens te 9 uren. De lessen worden in den nieuwen cursus her vat op Woensdag 4 September, des morgens te 8 nur 40. Ala commandant van het 5e regiment infanterie zal met 1 Augustus optreden de tot kolonel bevor derde luitenant-kolonel jhr. J. P. BIloys van Treslong, van het regiment grenadiers en jagers. Kapitein L. T. C. J. Rieber, van het 5e regiment infanterie, zal tegen 1 Augustus den dienst met pensioen verlaten. Luitenant J. J. Beijerman is bij Kon. besluit over geplaatst van het 5e regimeut infanterie naar het regiment grenadiers en jagers en wordt ingedeeld bij een der jager-bataljons. Aan het overganga-examen naar het oudste studie jaar van den Hoofd-cursus hebbeu voldaan de ser geanten J. Buequet, G, Menken, J C. van Nouhuys H. Dijkhof, S. Garnade, F. M. Billroth, F. E. Kim ball en I, Cosman, van het 5e regiment infanterie. Aan het toelatings-examen tot liet eerste studie jaar van den cursus bjj het 5e regiment infanterie nemen deel de sergeanten: P. C. Wilod Versprille C. H. Keijzer, H. J. Juta, L. F. van den Benden, J. J, T. Valkenburg, A. C. Stadlander, J. I. K. Mars, J. F, E. de Roij van Zuijdewijn, P. van der Sltiijs, N. J, M. F. van Everdingen en A C. P. van der Meulen, benevens de korporaals: A. A. Akker mans, G. W. Schouten, J. A. van Beek, L. N, Dec kers, M. J. Harts, P. N. Spruijt en G. J. F. Schel- tema. By het 5e regiment infanterie zjjn bevoTderd tot sergeant de korporaalsA. Kleine, J. Hoek, J. J Butten en A. Keetlapper. Herinnerd zy, dat jongelingen van 16 tot 24 jaAr, die voornemens zijn een verbintenis aan te gaan als vrijwilliger hij het Reserve-kader en zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de be handeling van het geweer wenschen eigen te ma ken, alsmede toekomstige militieplichtigen dieaau- spraak wenschen te verkrijgen bjj de indeeling op plaatsing bij het korps en in liet garnizoen hunner keuze, zich daartoe tot uiterlijk Maandag 8Julibe- hooren aan te melden op het bureel van den com- maiideerende officier van het 5e regiment infante rie, hetwelk op eiken werkdag geopend is van 9 tot 5 sar. Programma van het concert óoor de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, Zon dagavond te half acht te geven op het terras van >Amicilia''. L „Marctae militaire" 2. Ouverture „BaDditenstreiche 3. .Tri* jolie", Walter 4. Fantaisie aus der Oper „Cavalleria Rusticana". 5. Ouverture .Das goldene Kreuz" 6. Scène des nonnes et baliet du 3e acte de l'opéra .Robert le Diable" Meyerbeer. (a. „AbeDdlied"Schumann. (b. .Flirtation", Petite valse Steek. 8. Grande fantaisie de l'opéra Héro- diade"Massenet. De Bussumsche correspondent van bet .Handels blad" schreef aan zijn blad Zondagmiddag werden tusachen Baarn en Soest- dijk, nabij de uitspanning „De Roskam", eenige rij tuigen, waarin families uit Bussum, Hilversum en Laren, lastig gevallen door kermisvolk. Dezen plaat sten zich met harmonica's aau beide zijden van den weg, waardoor de paarden schichtig werden, terwijl hunner op de trede vuu het rijtuig sproDg en Knoote. Von Suppé Waldteufel Mascagni. - Ign. BrülL op onbehoorlijke wijze geld vroetfrDank zy hel op treden van eenige jongelui uit ae dorpen, dropen de lastige gasten eindelijk af. De correspondent wijst op de wenschelykheid, een brigade marecliaussée i i het Gooi te vestigen, daar de veldwachters niet zoo snel zich kunnen verplaatsen eo o.a. de ongeregeldheden te Blaricum bet vorige jaar bewezen hebben, dat een bereden politiekorps bier van groot nut kan zijn. Alleen-fietsende dames mogen wel een beetje op hun hoede zgn. to meer nu gister op klaarlichten dag een bediende der Cooisclie Bank óok door ker misreizigers ia aangerand. In de Legerplaats bij Zeist zijn Dinsdag aange komen du officieren van het 3c studiejaar der Hoo gere Krijgsschool, die tot morgen de oefeuingen van bet korps genie-troepen bijwonen. Men moet alles weten wat men zegt, maar niet RECLAMES 4—5 regels f 1.25; elke regel meer f0.25. Belangrijke mededeeling voor Vrouwen. Verklaring van eena gent van Politie.) De heer I'. G. Boomgaard. Agent van Politie, van Gervcustraat te 's Hertogenbosch, stelt ons in ken nis met de onaangenaamheden die bij gedurende 3 jaren ondervonden heeft, wegens zyne eohtgenoote, die na een operatie ondergaan te hebben, vreeselyk zenuwachtig was geworden en zij leed zoodanig dat de personen barer omgeving het ergste, vreesden. Evenwel thans kan ik mij gelukwenschen, schrijft hij, dat ik tuijne vrouw, 32 jaar oud, welke sedert3 jaren ongesteld was, er toe overgehaald heb de be handeling met de Pink Pillon te volgen. Dezelve hebben verrassende werkingen te weeg gebracht. Voorheen heeft zij deswege eene operatic ondergaan, doch zulks mocht niet baten zij was er zoo zenuw achtig van geworden, dat rij niet meer dacht tege- Jutfr. BOOMGAARD, volgens portret. Wij hoorden met zooveel lof over de wereldbe roemde Pink-Pillen van Dr. Williams spreken, dat er ook toe overging, en na 't gebruik van 6 doozen was z(j geheel genezen. Wy blyven U dui zend maal dankbaar voor Uw uitstekend middel. De bloedarmoede is de eerste oorzaak der meeste riek ten zooals, bleekzucht, ongeregelde natuur, zenuw en maagziekten, en algemeeno zwakte. Door de verrijking van het bloed kan men al deze ziekten op de werkdadigste wijze tegengaan en de Pink-Pillen, deze krachtige hernieuwer van het bloed, zijn daartoe aangewezen, 't Bewijs is hier boven geleverd door de verklaring van den heer Boomgaard. Met 't oog op 't bovenstaando dienen de lezers te we ten, dat wij niet voorgeven dat onze Pink Pillen een al les genezend middel zijn maar zij zullen werkdadig optreden ia de gevallen waar alle hoop op herstel nog met verloren is en vooral die ziekten voort spruitende uit een slecht bloed, overspannenden ar beid, algemeene verzwakking bij man en vröuw. Diegenen die gebruik maken van de Pink-Pilen zullen er de beste resultnton van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming, rug- gemergsteering rhcumatiek, heupjicht, zenuwpijn, St-Vitusdans, hoofdpijn, zenuwziekte, kliergezwellen, enz., zij zjjn eon hernieuwer van het bloed en een spierversterkcnd middel. Zij geven schoone kleuren aan de blceke gelaatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakking bij de vrouw en veroor zaken bij den man ceno weldadige werking tegen al de ziekten, veroorzaakt door lichamelijke en gees telijke overspanning en door buitensporigheden. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per li doozen. Verkrijg baar by Snabimé, Steiger 27, Rotterdam, hoofd- depothonder voor Nederland, en Apotheken. Frauc- toezending tegen postwissel, Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Wf.g, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Wacht U evenwel voor de namaaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snal.ilié te Rotterdam of by do depothouders die onder de attesten in de courauten zjjn aangegeven. Alle an dere personen veikpopen gcedkooper zoogenaamde ■rink Pillen, zulks is slechts om het publiek te be

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2