^Stadsnieuws. Advertentiën. Meid-Alleen den de -vaarde daarvan van het eindresul taat zou moeten worden afgetrokken. Men moet evenwel niet uit het oog verliezen, dat ondanks meer meststoffen dan in het voor gaande janr verzameld waren en dank zy den grooten verkoop, slechts de geringe hoe veelheid van 400 M3 aanwezig was op het einde des jaars, een buitengewone omstan digheid voorzeker, waarmede in dit geval rekening moet worden gehouden. De uitgaven, in totaal beloopende f9921.358, waren ook f 436.50» booger; deze vermeer dering vond haar oorzaak in de uitbreiding van het personeel en de vernieuwing van een groot aantal tonnenook eischte het onder houd der tonnen groote financieele offers. Resumeerende, komt de commissie tot de slotsom, dat de werkelijke ontvangsten, de raming gemaakt bij de Begrooting voor 1900 hebben overtroffen met f651.108 terwijl de uitgaven f274.948 liooger waren dan waarop bij gemelde Begrooting is gerekend. Hoewel voor het onderhond en de ver nieuwing van tonnen uitgaven plaats hadden boven de bij de oorspronkelijke Begrooting toegestane bedragen, werd het verschil door de meerdere ontvangsten voor de mest- en beerstoffen, dan waarop bij de Begrooting over 1900 gerekend was, gecompenseerd. De ontvangsten bedroegen f 5425.35®, waarbij Kvoegd de waarde der voorradige mest 6n er f600, totaal f6025.358, waarvan afge trokken de over 1899 getaxeerde waarde aan meststoffen f995.60 dus blijft f5029.758. De uitgaven: jaarwedde Directeur f1000, diens tantième in de bruto-opbrengsl der meststoffen f134.096; loonen der werklieden f6814.95; onderhoud materieel met bij leve ring f 1790.34; diverse onkosten f 124.96; totaal f9921.318, vermeerderd met het waar deverlies ad f260 in totaal f10181.34s. Het nadeelig saldo bedraagt dus f5151.59. In de jaren 1895-1899 was het te kort on derscheidenlijk f 3505.Ü76 f 3516.718 f 3401.75^ f3777.82 en f5033.096. Ds. F. Pont, Evang. Lutherscb predikant te Zierikzee, hoopt aanstaanden Zondagoch tend vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. Die in de Reinonstrantsche kerk zal wor den geleid door ds. S. Lulof, te Deventer. De Minister van Waterstaat heeft thans definitief bepaald, dat de gemeenschappelijke dienst op het nieuwe station te Amersfoort zal aanvangen op 1 Augustus en dat op dien dag het tegenwoordig voor den gemeenschap- pelijken dienst van den Nederlandscben Cen traal Spoorweg en den Oosterspoorweg ge bezigde station te A merfoort voor den dienst zal worden gesloten. In verband hiermee worden nu eerlang ook proefritten gehouden met de A mersfoort- sche tram. De «Staats-courant" bevat het volgend overzicht omtrent de verwachtingen van den oogst en den toestand van het vee in de Provincie Utrecht: Tarwe. Een tamelijk gewas. Rogge. Een redelijk gewas. Haver. Niet al te best, daar deze vrucht nogal geleden heeft door een schraal, droog voorjaar. Boekweit. Een redelijk gewas. Erwten en boonen. Ook deze gewassen hebben door het schrale, droge voorjaar ge leden, zoodat een niet al te beste oogst kan verwacht worden. Hooi en gras. Van de hoog gelegen lan den weinig nooi, terwijl de laag gelegen per- ceelen tamelijk zullen opbrengen. In den voorzomer is bet gras slecht ge groeid, maar daarin is nogal verandering ten goede gekomen. Aardappelen. De verwachting hiervan is goed, tenzy aanhoudend nat weder de ziekte doet komen, waarvan deze vrucht op het oosenblik nog vrij is. Wortels. Een redelijk gewas. Paarden en Vee. De gezondheidstoestand van paarden en vee is goed te noemende prijzen der paarden zijn niet hoog, terwijl voor het vee goede prijzen te bedingen zijn. Houtgewas. De verwachtingen hiervan zyn redelijk.' Boomgaarden. De kersen zijn best, terwijl appelen en peren weinig beloven. In Juni zijn in de Provincie Utrecht ge constateerd 30 gevallen van mond- en klau- zeer bij vee van 2 eigenaren te Mijdrecht, 2 gevallen van kwade droes te Utrecbt, en 1 geval van miltvuur te Bunschoten. De Raad dezer Gemeente vergaderde hedenmiddag te 3.15 tot 4.01 onder voorzit ting van den beer Burgemeester. Tegenwoordig waren 11 leden en de Grif fier der Gemeente, mr. W. D. Caudriafwezig waren met kennisgeving de heerenWet houder Visser, Veis Heyn en Van Kalken; zonder bericht de heeren: Garjeanne en Gerritsen. Eén vacature. Na de mededeeling der Ingekomen stuk ken kwamen aan de orde de volgende punten van behandelingj 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw-gekozen Raadsleden, (óok de beer Plomp). Besloten tot toelating. 2. Vaststelling van het eerste aanvullings kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1901 tot een bedrag van f 6649.25. 3. Voorstel van B. en W. tot gedeeltelijke inwilliging van het request der Vereeniging tot het bouwen en verboteren van wonin gen", houdende verzoek om overneming van straten op een terrein aan Wollertsteeg en Puntenburgerlaan, tot afstand van terrein, tot deelneming in de geldleening tot een maxi maal-bed rag van f120000 en dat de Ge meente betale de kosten van rioleering en verlichting der aan te leggen straten. Vastgesteld. 4. Voorstel tot wijziging van de richting van den weg, aan te leggen over terreinen tusschen- en verbindende den Grooten Kop pel en den Hooglanderweg. Vastgesteld. 5. Voorstel van B. en W. tot aankoop en plaatsing van nieuwe lantaarns tot een be drag van 180. Besloten. 6. Voorstel van B. en W. tot het rooien om den andere van boomen in de Lange Beekstraat. Besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot vervroegde uitbetaling van subsidie aan de Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstre ken". Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van eervol ontslag aan den tijdelijken leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en Geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool, den heer A. D. Raadgeep. Eervol ver leend met ingang van 1 September. 9. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Hoogere Burgerschool en verandering lokaliteit met gebruikmaking van lokalen der Ambachtsschool overeenkomstig het voor stel der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. Na urgentie-verklaring, besloten. Het meer uitgebreid Raadsoverzichl in het volgend nummer. Dr. P. C. M. Bos, tijdelijk leeraar in Staats wetenschappen aan de Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot leeraar in Staathuis houdkunde, Statistiek en Staatswetenschap pen aan de tweede Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Amsterdam. Ook onze vroegere stadgenoot kolonel J. J. Schluiter, commandant van het 2e regiment veld-artillerie, is met ingang van 1 Augus tus gepensionneerd. Aan generaal-majoor W. L. de Petit is H. M. dank betuigd voor de veeljarige en goede diensten door hem aan den lande be wezen. De Fancy-fair, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der «Sint Vincentius-ver- eeniging" in de groote zaal van «Amicitia" van 22 tot 24 dezer te houden, wordt Maan dagmiddag te 12 uur geopend. Des avonds zullen de jonge dames M. en G. van Aaken en de heeren G. K. G. van Aaken en Leop. E. Beers eenige muzieknummers uitvoeren. De eigenlijke feest vergadering wordt Dins dagavond te halfacht gegeven, echter uitslui tend voor genoodigden behalve toespraken zal een zangkoor liederen ten geboore brengen. Woensdagmiddag te 5 uur wordt de Fancy- fair gesloten. Men zie overigens de advertentie in dit nummer. Men verzoekt ons er aan te herinneren, dat de gewone jaarlyksche collecte voor de Chr. school te Amersfoort zal gehouden wor den in do week van 5 tot 10 Augustus. In het nieuwe reglement voor de eind examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus, in de »Staats-courant" af gekondigd, worden van het mondeling exa men in een vak vrijgesteld zij, die schrifte lijk in dat vak uiet minder dan «voldoende" hebben behaald en in de overige vakken der afdeeling niet minder dan «even voldoende." Na het examen van elke groep examinandi wordt reeds over den uitslag beslist en die uitslag den candidaten medegedeeld, terwyl totnogtoe de beslissing over allen eerst na afloop van alle examens werd genomen. In het pogramma van het eind-examen zijn tal van wijzigingen aangebracht, die dit examen zeer verlichten. De eischen voor de mechanica bijv. wor den niet alleen beperkt tot hetgeen voorde studie der Natuurkunde noodig is, maar bo vendien die voor de kennis van werktuigen en de technologie, althans de mechanische technologie, vrijwel geëlimineerd. De delf stof kunde en de warenkennis worden bij de Scheikunde, de geologie wordt bjj de Aard rijkskunde ingelijfd. Overigens zijn in tal van andere vakken de eischen ook lichter gemaakt. De nieuwe regeling treedt het volgende jaar in werking. Luitenant-kolonel P. A. van Buuren, van het 5e regiment infanterie, wordt 19 Augus tus gedetcaheerd in de Legerplaats bij Olde- broek tot het bijwonen der oefeningen van het 3e regiment veld-artillerie. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is toegekend aan sergeant B. J. Hoenkerken, van het 5e regiment infanterie Reserve-sergeant E. B. H. van Lier, van het 5e regiment infanterie, is wegens li chaamsgebreken afgekeurd voor verderen dienst. De lessen aan de korps-curussen, die tot dusver eindigden op 15 Juni, waarna de leer lingen tot den aanvang der examina doel moesten nemen aan alle diensten en oefe ningen, zullen voortaan gegeven worden tot medio Juli. Een verandering, die inderdaad een ver betering is. Bij de Maandag door de Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij gehouden aan besteding van het maken van gebouwen en een overkapping met de daarby behoorende werken op het eerste perron van bet ge meenschappelijk station Amersfoort, voor rekening van den Staat der Nederlanden, zijn ingekomen 14 biljetten. Minste inschrijver was de heer T. Hila- rius Wz., te Haarlem, met f23936. Dera- f24000. De Keurmeester der visch verzocht ons, met het oog op de warmte zoowel als op de herhaalde pogingen om bedorven waar aan den man, of liever de vrouw, te bren gen, eens te herinneren dat elke partij visch moet gedekt zijn door een keurbriefje van den zelfden dag. Een paar fatsoenlijk gekleede meisjes ple gen bij winkeliers hier ter .stede op naam van gegoede ingezetenen allerlei lekkernijen te halen om aan bun snoeplust bot te vieren. Men zij dus op zijn hoede. Een inwoner van Baarn, die met de mede leden zijner Sociëteit een weddenschap aan ging over de jongste Raadsverkiezingen daar, heeft die verloren en mag nu voor hen oen dertigtal hooge hoeden aankoopen. Bij de te Rarneveld gehouden herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad be kwamen de heeren R. Seldenryk (aftr.)384; J. Mulder 383W. van der Bleek (aftr.) 375 en E. F. Mulder 286 stemmen. De twee eerstgenoemden zijn dus gekozen. De hooi-oogst in den Eemnesser polder geeft lang zoo groot beschot niet als in 1900, doch de qualiteit is oneindig beter, zoodat dan ook f26 en 128 per 1000 Kilo wordt besteed. Goede raad is duurslechte raad wordt duur als men hem opvolgt. In «De Opmerker" van 6 Juli schreef dr. Corn. Hofstede de Groot «In «De Opmerker" van 29 Juni 1901 schrijft de heer A. W. Weissman «De twee de Jacob van Campen kan nu voorgoed naar het rijk der fabelen worden verwezen." Het valt mij moeilijk, deze bewering te onderschrijven, tenminste op de gronden door den heer Weissman aangevoerd. Alvorens deze te toetsen, breng ik in herinnering, dat ons laat ik het voorzichtig uitdrukken vermoeden, dat er twee bouwmeesters van dezen naam hebben bestaan, berust op de volgende gegevens I. Wij weten, dat de beroemde bouwmees ter van het Amsterdamsche stadhuis tusschen Februari 1595 en Februari 1596 werd ge boren (zie «Opmerker" 1898, blz. 399) en dat hy 13 September 1657 te Amersfoort over leed. II. Ampsing deelt ons in 1628 mede, dat een Jacob van Campen in 1608 met Lieven de (Keij het Oudemannehuis te Haarlem bouwde. III. Uit Houbraken (lil, blz. 380) kennen wij een, naar het schijnt thans niet meer in originali te vinden, gedicht «Haarlems doodt- basuin", waaruit «Jacob van Campens sterf- tyt, voorgevallen op 't jaar 1658 den 4 van Lentemaan!" blijkt. Uit deze gegevens, wier juistheid nog door niemand is weerlegd, is op te maken, dat er te Haarlem een J. v. C. was, die reeds in 1608, toen de beroemde J. v. C. slechts 12 jaren telde, het Oudemannehuis bouwde, en dat er 4 Maart 1658 een J. v. C. stierf, toen zijn naamgenoot reeds bijna een halt jaar in het graf lag. De beide mededeel ingen van den heer Weissman tasten dit fondament onzer kennis niet in het geringste aan 1°. Dat de Nieuwe St. Anna Kerck Ao. 1649 voleynt is en dat van dese Kerck (de beroemde) Monsr. Jacob van Kampen archi tect is geweest, moge juist zyn, het bewijst niet, dat Ampsing ongelijk heeft met te be weren, dat een oudere Jacob van Campen in 1608 aan den bouw van het Oudemanne huis medewerkte, en, 2°. al hetgeen A. B(orst?) in zyn 18e- eeuwsche Kroniek van Haarlem meldt, is na genoeg woordelijk, met eenige weglatingen, gekopieerd uit Houbraken, t. a. pl. Ten be wijze laat ik de plaats uit Houbraken hier volgen Jakob van Kampen, Heer van Rambroeck een Haarlemmer van Geboortezyn peu- ceelkonst bestont in Beelden en Historiën en wat zyn wonderbaar vernuft door be bou- kunde uitgewerkt heeft, blijkt aan menigte van praalgebouwen in Hollnnt en elders... als te Haarlem. De gevel van hel huis des Heeren Guldewagen, daar boven op het plint Jachthonden 't Hart najagen, de Sehouburg tot Amsterdam... eindelijk het Amsterdam sche Raat hu is De achttiende-eeuwschc A.B. vermeldt dus Diets, dat niet reeds bij Houbraken te vin den is. Als bron is hij derhalve voor ons zonder waarde. Eindelijk mag ik niet nalaten, hier op te merken, dat hetgeen de heer Weismann over een aan Nicolaas van Campen aangebo den beker schrijft, hem stellig in de pen zou gebleven zijn, indien hij kennis had ge nomen van «Oud Holland" IV, blz. 69 en 70." RECLAMES 1 5 regels fl.25; elke regel meer f 0.25. Langjarige ziekte in eenige dagen Juffrouw J.-C. Wesselink geboren Bulten. Wacht post 16, te Neede, prov. Gelderland, was sedert jaren lijdende aan hevige hartkloppingen, hoofdpijn en voortdurende slapeloosheid, erge dikke voeten, pijnen in rug en zijde, zwaarmoedigheid, ja het leven werd mij een last. Mijn werk was mij te veel, zoo niet ganseh onmogelijk geworden. Alle aangewende middelen bleven zonder uitwerking. Bij de aan- weuding dezer wondervolle pillen bleek echter dat het goede resultaat niet zou uitblijven, wat ook werkelijk het geval was. Sedert ik mijn toevlucht tot de Pink Pillen ge nomen heb, ben ik een geheel ander mensch ge worden en verklaar U met het grootste genoegen, dal die uitstekende pillen mij eene volkomen ge- zondheiJ mot nieuwe levenslust hebben teruggeven. v\. Juffrouw J.-C- WRSSEL1NK, volgaas portrst. De algeheele verarming van het bloed had zoo op de gezondheid van juffrouw Wesselink gewerkt dat slechts een versterkingsmiddel en hernieuw, r van het bloed als de Pink Pillen een zoo onge hoopte genezing hadden kunnen bewerkstelligen, wat andere middelen niet hadden kunnen verrich ten. Zij hebben opnieuw hunno wereldberoemd- held als de krachtigste hernicuwer van het bloed en versterkingsmiddel der zenuwen bewaarheid. De Pink Pillen zijn evenzoo werkzaam bij bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekten, algenieene zwaktetoestandcu tengevolge van over spanning van allerlei aard, maag- en ingewands ziekten, rbeumathiek en ischias. Prijs fl.75 de doos, 19.per (i doozen. Verkrijg baar bij Snabiué, Steiger 27, Rotterdam, hoofd- depothoudcr voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Wacht U evenwel voor do namaaksels, vurscliaft u de echte Pink Pillen nlleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depothouders die onder do altesten in de couranten zgn aangegeven. Alle an dere personen verkoopen gcedkooper zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publick te be driegen. Onze verslaggever vernam op verschilleude plaatsen in Nederland hoe do personen er ingeloo- pen zgn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn be gonnen. Het namaaksel der Pink Pil len heeft, nog nooit iemand ge-/* nczen. Afbeelding der doos: Bnrgerlijke stand van Amersfoort. van 11 Juli tot en met 17 Juli 1901. GEBOREN Anna Clara, d. van H. Vre- deling en A. C. M. de Bree. Geertruida, d. van P. Hermans en A. C. M. Mark. Maria Everarda, d. van A. E. Pol en K. de Grundt. Johanna Andrea Ludolfina, d. van II. C. den Hartog en G. M. Haars. Peter, z. van E. van der Wart en A. van Eyken. Hermanns Johannes, z. van F. H. Servaas en A. L. van der Ven. Jansje Jacoba, d. van H. van Ee en J. Ouwerkerk. - Hendrik, z. van H. van der Born en J. Knoop. Adriana Hendrika, d. van G. Zevenboom en J. Hendriksen. Hermanus, z. van P. Anema en H. Meester. Adrianus, z. van K. Wegman on J. Bakker. ONDERTROUWD: W. J. A. Putman en J. ter Maten. N. W. van Woudenberg en T. Steinvoorte. M. van Barreveld en B. Langi'as. GETROUWD: J. I\ van den Bos en J. van der Linden. J. van den Brink en J. Schipper. OVERLEDENGeene. TUS een net MEISJE, voor NOOD HULP of voor VAST als KEUKENHEID of van goede getuigschriften voorzien. Brieven aan II. VOSKUILEN te Scherpftn- zeel. (Gelderland).

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2